26 червня 2024 року
м. Київ
справа № 933/414/22
провадження № 61-13298св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Дундар І. О. (суддя-доповідач), Краснощокова Є. В., Крата В. І.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідачі: Комунальний позашкільний початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Олександрівська школа мистецтв», Олександрівська селищна рада Краматорського району Донецької області,
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Олександрівського районного суду Донецької області від 22 березня 2023 року у складі судді Попович І. А. та постанову Дніпровського апеляційного суду від 05 липня 2023 року у складі колегії суддів: Тимченко О. О., Мірути О. А., Хейло Я. В.,
Історія справи
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2022 року ОСОБА_1 звернулась з позовом до Комунального закладу «Олександрівська мистецька школа» Олександрівської селищної ради Донецької області (далі - КЗ «Олександрівська мистецька школа»), Олександрівської селищної ради Краматорського району Донецької області (далі - Олександрівської селищної ради) про визнання наказу протиправним та його скасування, зобов`язання нарахувати та виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Позовна заява мотивована тим, що починаючи з 12 листопада 1993 року ОСОБА_1 працює в КЗ «Олександрівська мистецька школа» на посаді викладача фортепіано та вокального співу. Відповідач є комунальним закладом та відповідно до Закону України «Про комунальну власність» є некомерційною організацією, що фінансується з місцевого бюджету, а саме з бюджету Олександрівської селищної ради Краматорського району Донецької області.
Відповідно до наказу КЗ «Олександрівська мистецька школа» № 22К від 10 серпня 2022 року було призупинено дію трудових договорів з викладачами цього закладу, в тому числі і з позивачем. На обґрунтування свого наказу відповідач у справі зазначив, що призупинення дії трудових договорів здійснено з метою збереження життя і здоров`я учнів, педагогічних та інших працівників Олександрівської мистецької школи та неможливістю організувати навчальний процес в умовах відсутності доступу до початкової мистецької освіти.
Позивач вважала, що наказ від 10 серпня 2022 року № 22К є таким, що суперечить законодавству України та грубо порушує права викладачів та дітей, здобувачів позашкільної освіти. Крім того, наказ не відповідає вимогам Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», який набув чинності 24 березня 2022 року з подальшими змінами, частині першій статті 57-1 Закону України «Про освіту», листу Міністерства економіки України від 09 травня 2022 року № 4712-06/22838-09.
ОСОБА_1 наголошувала, що право надане роботодавцю призупиняти дію трудового договору з працівниками, що не припиняє трудових відносин, не є абсолютним. Головною умовою призупинення трудового договору з працівником є абсолютна неможливість роботодавця надати роботу, а працівника - виконувати її. Тому за умови, що працівник бажає та може виконувати роботу, а роботодавець може надати роботу, відсутні підстави для призупинення дії трудового договору. На даний час мистецький заклад не пошкоджено, незважаючи на те, що деякі діти та викладачі виїхали з території Олександрівської ОТГ, яка знаходиться під контролем України, починаючи з моменту агресії, викладачі проводили навчання дистанційно та завершили навчальний процес у 2021-2022 роках, що підтверджується наказом відповідача від 29 березня 2022 року № 11-од, звітом вокального відділення за 2 семестр на 2021-2022 навчальний рік, а також протоколом педагогічної ради Олександрівської мистецької школи від 10 червня 2022 року № 6. Перед початком нового навчального року викладачами було проведено опитування батьків та їх дітей щодо дистанційного навчання, за результатами якого значна більшість здобувачів освіти виявила бажання навчатися дистанційно.
Незважаючи на те, що під час воєнного стану педагогічні працівники можуть виконувати роботу дистанційно з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, що передбачено законодавством про працю, було видано наказ від 10 серпня 2022 року № 22К про призупинення дії трудових договорів.
Позивач вказувала, що єдиною підставою для призупинення трудових договорів є відсутність фінансування КЗ «Олександрівська мистецька школа», про що йдеться мова в зазначеному вище наказі, де зазначено посилання на лист начальника відділу фінансів Олександрівської селищної ради «Про зменшення планових асигнувань по закладу «Олександрівська мистецька школа» від 08 серпня 2022 року № 88/01-19.
З огляду на викладене та враховуючи, що з нею не припинено трудовий договір, а призупинено його дію, ефективним способом відновлення порушеного права позивача є поновлення дії трудового договору. Внаслідок видання незаконного наказу про призупинення дії трудового договору фактично створена ситуація вимушеного прогулу, викликана протиправними діями відповідача. Тому відповідно до частини першої статті 10 ЦПК України, керуючись принципами верховенства права, з метою відновлення порушених трудових прав працівника, вважала за необхідне застосувати аналогію закону, відповідно до частини дев`ятої статті 10 ЦПК України, та застосувати положення статті 235 КЗпП України, якою передбачено, що при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат складає 992,40 грн - сума сплаченого позивачем судового збору, 6 000 грн - витрати на професійну правничу допомогу.
Позивач просила:
визнати протиправним та скасувати наказ КЗ «Олександрівська мистецька школа» від 10 серпня 2022 року № 22К «Про призупинення дії трудового договору з ОСОБА_1 »;
зобов`язати Олександрівську селищну раду нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 10 серпня 2022 року до дня ухвалення судом рішення у справі;
стягнути з Олександрівської селищної ради на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 6 000,00 грн та судовий збір.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Ухвалою Олександрівського районного суду Донецької області від 23 лютого 2023 року замінено неналежного співвідповідача у справі за позовом представника позивача ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 , до КЗ «Олександрівська мистецька школа» та Олександрівської селищної ради про визнання протиправним і скасування наказу про призупинення дії трудового договору та стягнення середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу, належним співвідповідачем - Комунальний позашкільний початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Олександрівська школа мистецтв» (далі - КППСМНЗ «Олександрівська школа мистецтв»).
Рішенням Олександрівського районного суду Донецької області від 22 березня 2023 року, яке залишене без змін постановою Дніпровського апеляційного суду від 05 липня 2023 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до КППСМНЗ «Олександрівська школа мистецтв» та Олександрівської селищної ради про визнання протиправним і скасування наказу про призупинення дії трудового договору та зобов`язання нарахування та виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу відмовлено.
Судові рішення мотивовані тим, що:
24 лютого 2022 року в Україні Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан, а 02 серпня 2022 року Кабінетом Міністром України прийнято розпорядження № 679-р «Про проведення обов`язкової евакуації населення Донецької області», 10 серпня 2022 року прийнято наказ про призупинення дії трудового договору з ОСОБА_1 ;
спірний наказ за скаргою позивача було оскаржено до Державної служби України з питань праці, яка на час розгляду справи по суті не розглянута. Наказ в. о. директора КЗ «Олександрівська мистецька школа» від 10 серпня 2022 року № 16-од «Про призупинення освітнього процесу мистецької школи», у тому числі про визнання неможливим організувати навчальний процес в дистанційному режимі навчання, на час розгляду судом цієї справи є діючим та позивачем не оскаржується. Позивач не оспорювала неможливість через збройну агресію надання роботодавцем роботи. Закон України «Про позашкільну освіту» не містить посилань на можливість проведення дистанційної форми навчання та відмінність понять «дистанційна форма навчання» та «дистанційна робота». Положення про дистанційне навчання, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 25 квітня 2013 року за № 466 не передбачає можливість дистанційного навчання у закладах позашкільної освіти. Доказів на підтвердження проведення опитування батьків та їх дітей щодо дистанційного навчання та погодження значної їх частини навчатися дистанційно, позивачем не надано. Представник позивача не довів у судовому засіданні можливість здійснення позивачем роботи по дистанційному навчанню здобувачів позашкільної освіти та можливість здобувачів приймати участь в навчальних заходах у дистанційному режимі. Лист відділу фінансів Олександрівської селищної ради від 10 серпня 2022 року
№ 88/01-19 суд відхилив, оскільки зазначений лист не містить відомостей про припинення фінансування, а дії відповідача Олександрівської селищної ради по зменшенню планових асигнувань позивачем не оскаржувалися. З урахуванням викладеного, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу про призупинення дії трудового договору з ОСОБА_1 відсутні;
вимога позивача про зобов`язання Олександрівської селищної ради нарахувати та виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 10 серпня 2022 року по день ухвалення судом рішення у справі, є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування оспорюваного наказу, тому у її задоволенні слід відмовити.
Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції та вказав, що спірний наказ за своєю формою і змістом відповідає вимогам статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». При цьому на час призупинення дії трудового договору, за позивачем зберігається робоче місце, сам трудовий договір не припинений, а відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України. Крім того, прийняття цього наказу обумовлено введенням в Україні воєнного стану, необхідністю збереження життя і здоров`я учнів, педагогічних та інших працівників Олександрівської мистецької школи та відсутністю в приміщенні закладу укриття для здобувачів мистецької освіти і працівників.
Посилання в апеляційній скарзі на те, що відсутні підстави для призупинення дії трудового договору, оскільки позивач довела можливість здійснення роботи по дистанційному навчанню, суд апеляційної інстанції відхилив, оскільки дистанційна освіта - це не спілкування на відстані шляхом комунікацій по телефону, а система заходів, яка забезпечить надання якісної освіти та отримання навичок і умінь здобувачами освіти та обов`язкова присутність системи контролю. Не можливо навчити викладачу класу фортепіано та вокалу здобувача музичної освіти дистанційно грі на фортепіано та вокалу, у зв`язку з чим дистанційний режим навчання є неможливим.
Аргументи інших учасників справи
У вересні 2023 року ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій просить рішення Олександрівського районного суду Донецької області від 22 березня 2023 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 05 липня 2023 року скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позову, вирішити питання про розподіл судових витрат.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що:
суди залишили поза увагою, що оспорюваний наказ не містить жодної причини, відповідно до якої позивач не може виконувати свої трудові обов`язки. Вказує, що призупинення дії трудового договору можливе у разі, якщо роботодавець не може організувати процес роботи і забезпечити працівника роботою, а працівник не може виконувати свої трудові обов`язки (стаття 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»);
висновки судів про не доведення позивачем можливості здійснювати роботи по дистанційному навчанню здобувачів позашкільної освіти та можливості здобувачів приймати участь в навчальних заходах у дистанційному режимі, спростовуються наказом від 29 березня 2022 року № 11-од «Про організацію роботи мистецької школи в період військового стану», відповідно до якого позивач працювала в дистанційному режимі. Позивачем також сплановані питання, які повинні були затвердити на серпневій педагогічній нараді 2022 року;
посилання судів на те, що позивач не оспорює наказ в. о. директора комунального закладу № 16-од «Про призупинення освітнього процесу мистецької школи», в тому числі в частині щодо визнання неможливим організувати навчальний процес в дистанційному режимі навчання, який, на думку апеляційного суду, є наслідком винесення спірного наказу, вважає помилковими, оскільки не зрозуміло, яким чином цей наказ доводить неможливість для педагогічних працівників закладу, враховуючи його специфіку, виконувати трудові обов`язки в обсязі, визначеному освітніми програмами;
зазначає, що призупинення трудового договору в закладах освіти є неправомірним, адже Закон України «Про організацію трудових , відносин в умовах воєнного стану» не скасовує та не зупиняє дію норм Закону України «Про освіту»;
суди зробили помилковий висновок про неможливість проведення дистанційного навчання у закладах позашкільної освіти. Вказує, що Міністерством освіти і науки України розроблені організаційно-методичні рекомендації щодо навчання за допомогою дистанційних технологій в позашкільній освіті (лист від 19 травня 2020 року №6/643-2020). Також підготовлено методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в новому навчальному році, значна частина яких присвячена саме дистанційному навчанню в позашкільній освіті (лист від 17 серпня 2021 року №1/9-414). Крім того, Міністерством освіти і науки України листом від 27 липня 2022 року № 1/8507-22 «Про організацію освітньої діяльності в закладах позашкільної освіти у 2022-2023 навчальному році» рекомендувало розпочати навчальний рік 01 вересня 2022 року. При цьому форма організації освітнього процесу (очна, дистанційна, змішана) обирається в залежності від безпекової ситуації в кожному окремому населеному пункті;
заявник також посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
У листопаді 2023 року Олександрівська селищна рада подала відзив на касаційну скаргу, підписаний представником ОСОБА_3 , в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, оскаржені судові рішення - без змін.
Відзив на касаційну скаргу обґрунтований тим, що наказ від 10 серпня 2022 року № 16-од «Про призупинення освітнього процесу мистецької школи» є таким, що містить відомості про обставини, що вказують на неможливість виконання сторонами умов трудового договору, а висновки судів про наявність передбачених законом підстав для призупинення з 10 серпня 2022 року трудових договорів з педагогічними працівниками закладу, у тому числі, з позивачем, є обґрунтованими. Позивачем не доведено можливість та бажання, насамперед з її боку, запровадження та здійснення організації навчального процесу (виконання освітніх програм) у режимі «дистанційна форма навчання». Педагогічна рада школи, до якої входить позивач, не приймала рішення про запровадження дистанційної форми навчання. Таким чином, доводи позивача щодо невикористання школою можливості переводу педагогічних працівників на дистанційну роботу є такими, що не відповідають обставинам справи та нормам матеріального права.
У грудні 2023 року КЗ «Олександрівська мистецька школа» подала відзив на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, оскаржені судові рішення - без змін.
Відзив на касаційну скаргу обґрунтований тим, що станом на 10 серпня 2022 року заклад не мав умов та можливості запровадити дистанційне навчання. При цьому, позивач визнає, що організувати навчання за «звичайною» формою також було неможливо. Педагогічна рада не мала пропозицій щодо організації освітнього процесу з нового навчального року (01 вересня 2022 року). За таких умов керівник закладу, діючи у межах наданих йому дискреційних повноважень, видав оспорюваний наказ. Позивач як викладач фортепіано та сольного співу (естрадний спів), концертмейстер на початку навчального року, не довела, як, знаходячись в евакуації, буде виконувати освітню програму, скільки учнів, які також знаходилися в евакуації, мають телекомунікаційні та інструментальні засоби для продовження навчання. Зазначає, що мати бажання працювати не означає працювати та надавати якісні послуги, передбачені діючим законодавством.
Рух справи
Ухвалою Верховного Суду від 20 вересня 2023 року касаційну скаргу залишено без руху, встановлено строк для усунення недоліків касаційної скарги.
Ухвалою Верховного Суду від 16 листопада 2023 року поновлено ОСОБА_1 строк на касаційне оскарження рішення Олександрівського районного суду Донецької області від 22 березня 2023 року та постанови Дніпровського апеляційного суду від 05 липня 2023 року, відкрито касаційне провадження у справі, витребувано з суду першої інстанції цивільну справу № 933/414/22.
У грудні 2023 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.
Межі та підстави касаційного перегляду
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).
В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження (частина восьма статті 394 ЦПК України).
В ухвалі Верховного Суду від 16 листопада 2023 року зазначено, що касаційна скарга містить передбачені частиною другою статті 389 ЦПК України підстави для відкриття касаційного провадження (відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах).
Фактичні обставини
Суди встановили, що відповідно до запису в трудовій книжці НОМЕР_1 , позивач прийнята по переводу до Олександрівської дитячої школи мистецтв, наказ № 92 від 11 листопада 2003 року.
Наказом директора КЗ «Олександрівська мистецька школа» від 29 березня 2022 року № 11-од «Про організацію роботи мистецької школи в період військового стану», з 01 квітня 2022 року оголошено простій не з вини працівників на період військового стану, серед яких є позивач, працівників закладу переведено в період військового стану під час простою на оплату праці у розмірі 2/3 посадового окладу.
Протоколом № 6 засідання педагогічної ради Олександрівської школи мистецтв від 10 червня 2022 року про підсумки навчально-виховної роботи за 2021-2022 навчальний рік та завдання на 2022-2023 навчальний рік, зокрема, ухвалено рішення: враховуючи аналітичний матеріал за рік, спланувати роботу відділів на 2022-2023 навчальний рік з урахуванням досягнень, недоліків учнів, навчальних, методичних та організаційних проблем для успішного вирішення.
За списком учнів школи, на навчанні перебувало 86 учнів.
Наказом в. о. директора КЗ «Олександрівська мистецька школа» від 14 червня 2022 року № 17 К «Про відпустки» викладачам закладу надано відпустки на підставі їх заяв від 14 червня 2022 року з датою стати до роботи «10 серпня 2022 року».
Наказом в. о. директора КЗ «Олександрівська мистецька школа» від 10 серпня 2022 року за № 16-од «Про призупинення освітнього процесу» тимчасово призупинено освітній процес в комунальному закладі «Олександрівська мистецька школа» з 10 серпня 2022 року до припинення або скасування правового режиму воєнного стану та визнано неможливим організувати навчальний процес в дистанційному режимі навчання та організації простою закладу і працівників, у зв`язку з неможливістю фінансування селищною радою та зменшення планових асигнувань по КЗ «Олександрівська мистецька школа».
Наказом в. о. директора КЗ «Олександрівська мистецька школа» від 10 серпня 2022 року № 22К «Про призупинення дії трудових договорів», трудовий договір з викладачем КЗ «Олександрівська мистецька школа» ОСОБА_1 призупинено з 10 серпня 2022 року до відновлення можливості виконувати роботу, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану. Наказ виданий в. о. директора Носулько Л. В.
Викладачами Олександрівської мистецької школи, у тому числі й позивачем, було надіслано скаргу на адресу Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці щодо видачі наказу комунального закладу Олександрівська мистецька школа Олександрівської селищної ради № 22К від 10 серпня 2022 року «Про призупинення дії трудових договорів» з викладачами закладу. У скарзі зазначили, що на їхню думку, основною та єдиною підставою для призупинення трудових договорів є відсутність фінансування Олександрівської мистецької школи. Крім того, як зазначили викладачі у своїй скарзі, існує ще один наказ КЗ «Олександрівська мистецька школа» від 10 серпня 2022 року № 16-од «Про призупинення освітнього процесу мистецької школи», де зазначено, що починаючи з 10 серпня 2022 року було тимчасово призупинено освітній процес в КЗ «Олександрівська мистецька школа», у зв`язку з неможливістю організувати навчальний процес в дистанційному режимі навчання та організацію простою закладу і працівників, у зв`язку з неможливістю фінансування селищною радою та зменшення планових асигнувань по КЗ «Олександрівська мистецька школа». Вважають, що економією на викладачах Олександрівської мистецької школи керівництво Олександрівської селищної ради призупиняє дію трудових договорів з працівниками закладу освіти на час дії воєнного стану, залишаючи їх без засобів існування, та порушує гарантовані державою права всіх учасників освітнього процесу.
Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці листом від 29 серпня 2022 року № СХ/3/455-ЗВ-22 «Про розгляд звернення» позивачу ОСОБА_1 надало роз`яснення на скаргу, щодо призупинення трудового договору керівництвом КЗ «Олександрівська мистецька школа» та зазначило, що прикінцевими положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01 липня 2022 року № 2352-ІХ визначено, що Кабінету Міністрів України протягом 2 місяців з дня набрання чинності цим Законом: забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити проведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Наразі Держпраці вживаються заходи щодо затвердження відповідної форми припису про скасування наказу (розпорядження) про призупинення дії трудового договору або про усунення порушення законодавства про працю іншим шляхом. Розгляд питання, щодо скасування наказу про призупинення дії трудового договору буде можливим після затвердження відповідної форми припису. Для з`ясування обставин щодо призупинення трудових відносин, відповідно до законодавства про працю України, на адресу КЗ «Олександрівська мистецька школа» направлено лист щодо надання пояснень з питань, викладених у зверненні викладачів закладу, та проведено інформаційно-роз`яснювальну роботу щодо ефективних засобів дотримання законодавства та запобігання можливим його порушенням.
Відповідно до акту оцінки об`єкта будівлі (споруд, приміщень) КЗ «Олександрівська мистецька школа» для визначення можливості її використання як найпростішого укриття для здобувачів мистецької освіти і працівників, у тому числі, з особливими потребами від 25 липня 2022 року, приміщень, які можливо використання як найпростіше укриття для здобувачів мистецької освіти і працівників, у тому числі, з особливими потребами, не було виявлено.
Рішенням Олександрівської селищної ради від 23 грудня 2021 року № 8/17-1134 «Про перейменування КППСМНЗ «Олександрівська школа мистецтв» та затвердження статуту в новій редакції, КППСМНЗ «Олександрівська школа мистецтв» перейменовано в КЗ «Олександрівська мистецька школа» та затверджено статут в новій редакції. Пунктом 3 рішення в. о. директора було доручено забезпечити внесення змін у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на час розгляду справи зареєстрованим є КППСМНЗ «Олександрівська школа мистецтв».
Відповідно до листа відділу фінансів Олександрівської селищної ради № 88/01-19 від 10 серпня 2022 року, в. о. директора Носулько Л. В. було повідомлено про те, що у зв`язку з невиконанням дохідної частини бюджету громади на 60 % до планових показників, в умовах воєнного стану, було проведено зменшення планових показників дохідної частини в сумі 5 900 000,00 грн, а також будуть відповідно зменшені планові асигнування по видатках закладу «Олександрівська мистецька школа» з 10 серпня 2022 року до закінчення воєнних дій.
Позиція Верховного Суду
Стаття 43 Конституції України гарантує право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року, в Україні введено воєнний стан, який діє на теперішній час.
Згідно з пунктом 3 цього Указу, у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України.
Розпорядженням від 02 серпня 2022 року № 679-р Кабінетом Міністрів України вирішено провести обов`язкову евакуацію населення Донецької області у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» встановлено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
15 березня 2022 року прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі - Закон № 2136-ІХ), яким визначені особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Частинами другою та третьою статті 1 Закону № 2136-ІХ встановлено, що на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України.
У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих цим Законом.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень КЗпП України, під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Відповідно до частини першої статті 13 Закону № 2136-ІХ, призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв`язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов`язки, передбачені трудовим договором.
Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів, а також посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.
Разом із тим, абзацом 1 частини другої статті 13 Закону № 2136-ІХ встановлено, що призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов`язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім`я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 933/411/22 (провадження № 61-13296св23) зазначено, що: «роботодавцю надано право тимчасово призупинити дію трудового договору з працівником у разі неможливості у зв`язку із військовою агресією проти України забезпечити працівника роботою. Водночас таке право не є абсолютним. Для застосування цієї норми права роботодавець має перебувати в таких обставинах, коли він не може надати працівнику роботу, а працівник не може виконати роботу. Зокрема, у випадку, якщо необхідні для виконання роботи працівником виробничі, організаційні, технічні можливості, засоби виробництва знищені в результаті бойових дій або їх функціонування з об`єктивних і незалежних від роботодавця причин є неможливим, а переведення працівника на іншу роботу або залучення його до роботи за дистанційною формою організації праці неможливо. Зазначене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 01 червня 2023 року у справі № 149/1089/22 (провадження № 61-292св23), від 14 вересня 2023 року у справі № 754/5488/22 (провадження № 61-6588св23), від 14 лютого 2024 року у справі № 201/791/23 (провадження № 61-11881св23).
[…] Встановивши фактичні обставини справи, які мають суттєве значення для її вирішення, оцінивши докази у їх сукупності, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції, дійшов правильного висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, оскільки наказ директора КЗ «Олександрівська мистецька школа» від 10 серпня 2022 року № 22К «Про призупинення дії трудових договорів», за яким трудовий договір з викладачем КЗ «Олександрівська мистецька школа» ОСОБА_5 призупинено з 10 серпня 2022 року, за своєю формою і змістом відповідає вимогам статті 13 Закону України № 2136-ІХ.
При цьому слід зазначити, що на час призупинення дії трудового договору, за позивачкою зберігається робоче місце, сам трудовий договір не припинений, а, відповідно до положень частини четвертої статті 13 Закону № 2136-ІХ, відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України».
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина перша статті 81 ЦПК України).
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (частини перша-третя статті 89 ЦПК України).
Відповідно до частини першої статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У справі, що переглядається:
ОСОБА_1 звернулась з позовом про визнання наказу протиправним та його скасування, зобов`язання Олександрівську селищну раду нарахувати та виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу. В обґрунтування позову вказала, що право надане роботодавцю призупиняти дію трудового договору з працівниками, що не припиняє трудових відносин, не є абсолютним. На час звернення до суду з позовом мистецький заклад не пошкоджено, починаючи з моменту агресії рф, викладачі проводили навчання дистанційно та завершили навчальний процес у 2021-2022 навчальному році, опитування батьків та їх дітей щодо дистанційного навчання показало, що значна більшість здобувачів освіти виявила бажання навчатися дистанційно. Вважала, що єдиною підставою для призупинення трудових договорів є відсутність фінансування Олександрівської мистецької школи;
суди встановили, що:
позивач з 12 листопада 1993 року працює в КЗ «Олександрівська мистецька школа» на посаді викладача фортепіано та вокального співу;
наказом в. о. директора КЗ «Олександрівська мистецька школа» від 10 серпня 2022 року № 16-од «Про призупинення освітнього процесу» тимчасово призупинено освітній процес в КЗ «Олександрівська мистецька школа» з 10 серпня 2022 року до припинення або скасування правового режиму воєнного стану та визнано неможливим організувати навчальний процес в дистанційному режимі навчання та організації простою закладу і працівників, у зв`язку з неможливістю фінансування селищною радою та зменшення планових асигнувань по КЗ «Олександрівська мистецька школа»;
наказом в. о. директора КЗ «Олександрівська мистецька школа» від 10 серпня 2022 року № 22К «Про призупинення дії трудових договорів», трудовий договір з викладачем КЗ «Олександрівська мистецька школа» ОСОБА_1 призупинено з 10 серпня 2022 року до відновлення можливості виконувати роботу, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану;
при відмові у задоволенні позову суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, вказав, що: позивач не довела можливість здійснення роботи по дистанційному навчанню здобувачів позашкільної освіти та можливість здобувачів приймати участь в навчальних заходах у дистанційному режим; наказ в. о. директора КЗ «Олександрівська мистецька школа» від 10 серпня 2022 року № 16-од «Про призупинення освітнього процесу мистецької школи» позивачем не оскаржено; неможливість через збройну агресію надання роботодавцем роботи позивачем не оспорювалась. Суд апеляційної інстанції також вказав, що за час призупинення дії трудового договору, за позивачем зберігається робоче місце, сам трудовий договір не припинений, а відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України. Крім того, прийняття спірного наказу обумовлено введенням в Україні воєнного стану, необхідністю збереження життя і здоров`я учнів, педагогічних та інших працівників Олександрівської мистецької школи та відсутністю в приміщенні закладу укриття для здобувачів мистецької освіти і працівників;
таким чином, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, зробив правильний висновок про відмову у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним і скасування наказу про призупинення дії трудового договору та похідної від неї вимоги про зобов`язання нарахування і виплати середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Доводикасаційної скарги не дають підстав для висновку, що оскаржені судові рішення ухвалені без додержання норм матеріального і процесуального права. Вказані доводи були предметом дослідження в судах першої та апеляційної інстанцій із наданням відповідної правової оцінки всім фактичним обставинам справи, яка ґрунтується на вимогах чинного законодавства, і з якою погоджується суд касаційної інстанції. Фактично доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки доказів та встановлення фактичних обставин справи, що відповідно до правил частини першої статті 400 ЦПК України виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.
Відповідно до частини другої статті 410 ЦПК України не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 411, частиною другою статті 414 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги (частина третя статті 400 ЦПК України).
Доводи касаційної скарги з урахуванням висновків щодо застосування норм права, викладених у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 933/411/22 (провадження № 61-13296св23), не дають підстави для висновку, що оскаржені судові рішення ухвалені без додержання норм матеріального і процесуального права. Таким чином, касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржені судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 400, 401, 409, 410, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Олександрівського районного суду Донецької області від 22 березня 2023 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 05 липня 2023 року залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді І. О. Дундар
Є. В. Краснощоков
В. І. Крат
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2024 |
Оприлюднено | 01.07.2024 |
Номер документу | 120065842 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Дундар Ірина Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні