Рішення
від 20.06.2024 по справі 300/1990/24
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" червня 2024 р. справа № 300/1990/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Гомельчука С.В.,

при секретарі Шуліці В.А.,

за участю: представників позивача: Кондур Х.В., Івасюк В.В.,

представників відповідача: Гуменюк Б.С., Коломенської С.С.,

представника третьої особи Максимюк Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Громадської організації "Громадська сила і контроль" до Надвірнянської міської ради, за участю третьої особи КП «Надвірнаводоканал» про визнання протиправними та нечинними нормативно-правових актів, -

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація "Громадська сила і контроль" (далі позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Надвірнянської міської ради (далі відповідач), за участю третьої особи КП «Надвірнаводоканал», в якому просить:

- визнати незаконним та нечинним рішення Виконавчого комітету Надвірнянської міської ради від 26.01.2024 №2 «Про погодження річного плану надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення КП «Надвірнаводоканал», з моменту прийняття в повному обсязі;

- визнати незаконним та нечинним рішення Виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №38 від 26.02.2024 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП «Надвірнаводоканал», з моменту прийняття в повному обсязі.

Адміністративний позов мотивований тим, що оспорюваними рішеннями порушено права та законні інтереси члена Громадської організації «Громадська сила і контроль» ОСОБА_1 , шо передбачено п. 3.2 Статуту ГО «Громадська сила і контроль», оскільки ОСОБА_1 є споживачем послуг, які надаються КІІ «Надвірнаводоканал» та сплачує за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Внаслідок прийняття Надвірнянською міською радою спірних рішень завдається шкода економічному добробуту територіальної громади, жителем якої є ОСОБА_1 , позаяк неправомірне завищення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2024 рік призведе до зменшення доходів жителів міста Надвірна, зокрема ОСОБА_1 .

Так, КІІ «Надвірнаводоканал» було подано для затвердження до Надвірнянської міської ради річні плани надання послуг з централізованого водопостачання та централізоваиого водовідведення на 12 місяців з 01.01.2024. Рішенням виконавчого комітету Надвірнянської міської ради «Про погодження річних планів надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення КІІ «Надвірнаводокаиал» віл 26.01.2024 №2 річні плани погоджені. Однак, на думку позивача, дані річні плани розраховані та складені з порушенням норм чинного законодавства.

Крім того, рішенням Виконавчого комітету Надвіриянської міської ради від 26.02.2024 №38 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для КІІ «Надвірнаводоканал»», встановлено тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, розрахунок яких здійснено на підставі річних планів, погоджених вищевказаним рішенням від 26.01.2024 №2. Позивач вважає, що оскільки річні плани суттєво впливають на розмір тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, то рішення, яким встановлено тарифи на підставі таких річних планів, також є незаконним.

Позивач стверджує, що при складанні річних планів, КІІ «Надвірнаводоканал» до показників річного плану господарської діяльності з централізованого водовідведення на 2024 рік (рядок 10 річного плану) не включено до прогнозованих обсягів послуг водовідведення обсяги вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду), однак, об`єм останніх вод включено у загальний обсяг відведення та очистки стічних вод (рядок 10 річного плану). Враховуючи, що у собівартість надання послуг централізованого водовідведення включаються витрати на виведення та очистку стічних вод на підставі рядку 9 річних планів, то планований об`єм надання послуг (рядок 10) повинен дорівнювати рядку 9. Вказує, що наведена помилка суттєво впливає на рівень тарифу, який розраховується на підставі таких річних планів.

Також зазначив, що річні плани формуються на підставі фактичних даних за останні 5 років. Проте, усупереч п.10 Постанови від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» річні плани господарської діяльності на 2024 рік, складені третьою особою, не містять інформації про базовий період (2023 рік).

ГО "Громадська сила і контроль" наполягає, що відповідно до Додатку 9 до Порядку розгляду ОМС тарифів на комунальні послуги, в собівартість послуг водовідведення включено витрати на очистку стічних вод, об`єм яких більший, ніж планований обсяг надання послуг з централізованого водовідведення (рядок 10 Річного плану та рядок 10 Розрахунку повної собівартості). Тобто, третьою особою розраховано витрати на очистку 1533,10 тис м3 стічних вод, в той час, коли планований обсяг надання послуг (відповідно до рядка 10 річного плану на 2024 рік) становить 382,30 тис м3. Така невідповідність, на думку позивача, пов`язана з тим, що в планованому об`ємі надання послуг враховано лише об`єм вод, які утворилися внаслідок господарсько-побутової та виробничої діяльності, і не враховано води, які утворилися внаслідок атмосферних опадів, хоча витрати на відведення таких вод включені в тариф.

Позивач вважає, що КІІ «Надвірнаводоканал» до показників річних планів господарської діяльності з централізованого водовідведення на 2024 рік до прогнозованих обсягів послуг водовідведення, обсяги вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду), не включило та не врахувало при розрахунку тарифу на централізоване водовідведення. Як наслідок, такі розрахунки третьої особи призвели до неправильного розрахунку тарифу на централізоване водовідведення, встановленого з 01.03.2024 рішенням Виконавчого комітету Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області № 38 від 26.02.2024. Так, позивач вказує, що КП «Надвірнаводоканал» поклало витрати на відведення дощових і талих вод не на тих споживачів, з території яких такі води стікають, а на інших споживачів, які скидають господарсько-побутові та виробничі стічні води.

Щодо затвердження рішення відповідача від 26.02.2024№38 позивач зауважив, що тариф на послуги встановлюється на 2024 рік, тому базовим періодом є 2023 рік. Проте, третьою особою при складанні Додатків № 16-25 до Порядку № 239 зазначено дані не за базовий період, а за 2022 рік. Такі документи не відповідають формі, яка встановлена чинним законодавством.

Крім того, на момент реєстрації заяви третьої особи про встановлення тарифів, робоча група не була створена, а до Положення про постійні комісії не було ще внесено зміни, а отже згідно із діючим на момент подання заяви КП «Надвірнаводоканал» Положенням про постійні комісії Надвірнянської міської ради восьмого скликання, затвердженим рішенням сесії від 08.12.2020 №15-2/2020, підготовку проекту рішення Виконавчого комітету Надвірнянської міської ради та перевіркуекономічно- обґрунтованих тарифів, запропонованих КП «Надвірнаводоканал», повинна була здійснювати постійна комісія міської ради з питань житлово-комунального господарства, транспорту, благоустрою і екології відповідно до Регламенту Виконавчого комітету Надвірнянської міської ради та Статуту Надвірнянської міської ради. Вважає, що розрахунки тарифів, поданих КП «Надвірнаводоканал» до Надвірнянської міської ради, розглянуті робочою групою, яка не мала повноважень на перевірку таких розрахунків, оскільки така робоча група могла бути створена тільки постійною комісією міської ради для детального вивчення питання.

Звертає увагу, що міський голова не має повноважень щодо створення робочої групи для перевірки цін та тарифів. Натомість, такими повноваженнями наділений виконавчий oрган місцевого самоврядування.

Також позивач вказав, що відповідно до Висновку Федерації роботодавців комунальної інфраструктури, енергетики та житлово-комунального господарства №17795 від 18.12.2023 розрахунок галузевих гарантій оплати праці КП «Надвірнаводоканал» розраховано на основі мінімальної заробітної плати у розмірі 7100 грн та мінімального прожиткового мінімуму 3028 грн, хоча станом на час видання Висновку 18.12.2023 заробітна плата становила 6700 грн, а мінімальний прожитковий мінімум 2648 грн. При цьому висновок є дійсним протягом дії розміру мінімальної зарплати та розміру мінімального прожиткового мінімуму, чинних на дату його складання.

Зазначив, що оскільки розрахований тариф є економічно-необґрунтованим, то рішення про встановлення таких тарифів, як і рішення яким погоджено річні плани є, на думку позивача, незаконними, та мають бути визнані нечинними з моменту їх прийняття. На підставі викладеного, просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 25.03.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 16.04.2024 о 10:30 год. Крім того, зобов`язано відповідача опублікувати оголошення, за змістом відповідно до частини 5 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України про відкриття провадження у справі у виданні, в якому рішення Виконавчого комітету Надвірнянської міської «Про погодження річного плану надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення КП «Надвірнаводоканал» від 26.01.2024 №2 та «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП «Надвірнаводоканал» №38 від 26.11.2024 були або мали бути офіційно оприлюднені та надати до суду докази опублікування оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі №300/1990/24.

Обов`язок публікації оголошення про відкриття провадження у цій справі відповідач виконав в порядку та строки, встановлені частинами 4, 5 та 6 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України. Також надав докази публікації НПА.

09.04.2024 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що, на думку представника Надвірнянської міської ради, порушення права особи має бути реальним, обґрунтованим, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи - позивача з боку відповідача, що свідчить про їх порушення. Наголосив, що позивач не довів, що має право на звернення до суду в інтересах ОСОБА_1 . Його обґрунтування є абстрактним та не розкриває дійсних приводів, причин, підстав звернення до суду.

Щодо річного плану КП «Надвірнаводоканал» на 2024 рік відповідач вказав, що відповідно до п.п. 18.8, 18.9 Переліку документів, що подаються для встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення на 2024 рік, КП «Надвірнаводоканал» разом із заявою надано відповідачу копію Форми №2 про витрати виробництва та фінансові показники діяльності суб`єктів господарювання від надання послуги з централізованого водопостачання за підсумками 2022 року та копію Форми №3 про витрати виробництва та фінансові показники діяльності суб`єктів господарювання від надання послуги з централізованого водовідведення за підсумками 2022 року, в яких зазначено, що термін подання звіту суб`єктом господарювання за рік (звітний період) до Мінрегіону - до 30 числа після звітного періоду, за рік- до 25 лютого.

На підставі того, що звітний період для подання вищезазначених звітів третьою особою триває до 25 лютого наступного за звітним року, тому КП «Надвірнаводоканал» фактично не мало можливості взяти за основу в Річному плані базовий період за 2023 рік, у зв`язку з тим, що на час затвердження виконкомом Річного плану відповідні показники за 2023 рік ще не були сформовані за календарний рік. Тому в Річному плані взятий період з 2018 року по 2022 рік включно, що передбачено п.10 Постанови № 869.

Щодо підстави застосування базового періоду за 2022 рік (12 місяців) відповідач також зазначив, що ВООР «Федерація роботодавців комунальної інфраструктури, енергетики та житлово-комунального господарства України» проводила перевірку розрахунків в листопаді, грудні 2023 року, при цьому КП «Надвірнаводоканал» мало можливість надати Федерації розрахунки тільки за період з січня 2023 року по жовтень 2023 року (за неповний календарний рік).

Відповідач наголосив, що КП «Надвірнаводоканал» здійснює механічну очистку стічних вод, а на біологічну очистку, відповідно до даних лічильника, передає до ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття». ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» здійснює біологічну очистку стічних вод на підставі укладеного договору з КП «Надвірнаводоканал», тому витрати на біологічне очищення стічних вод для включення до тарифу розраховано з дотриманням вимог абзацу 4 частини 1 п. 19 Постанови № 869, в якій вказано, що до складу планованої виробничої собівартості централізованого водовідведення включаються: витрати на очищення стічних вод іншими суб`єктами господарювання, які плануються відповідно до укладених договорів виходячи з необхідного обсягу відведення стічних вод, передбачених річним планом господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, і діючих цін/тарифів підприємств-постачальників. А саме, в тарифі на послуги централізованого водовідведення в 2022 році, до статті «послуги сторонніх підприємств з очистки стоків», включено розрахунок планових витрат на біологічну очистку стоків, яку здійснює ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття: 1 533.10 тис. м. куб. х 0,8 грн./м. куб = 1 226,48 тис.грн. Дана інформація зазначена в рядку 9 колонка 7 Річного плану надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення КІІ «Надвірнаводоканал» на 12 місяців з 01.01.2024 (Додаток 28).

Звернув увагу суду, що Форму річного плану з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 12.09.2018 року №239 в додатку №28. В даній формі немає рядка, в якому зазначаються обсяги вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду). Наявний рядок 9 «Обсяг пропуску стічних вод через очисні споруди, усього», а також рядок 9.1 «зокрема: біологічна очистка стоків». При цьому вносити самовільні зміни в дану форму немає можливості.

Відповідач пояснив, що, як слідує з рядка 9 колонка 7 Річного плану плановий обсяг пропуску стічних вод через очисні споруди, усього на 2024 рік склав 1 533,10 тис.куб.м, в тому числі така ж кількість стічних вод буде подана на біологічну очистку. В даному обсязі у стічних вод закладена кількість стічних вод, що утворилися внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду). При цьому кількість стічних вод, які пропускаються через очисні споруди КП «Надвірнаводоканал» та в подальшому потрапляють на біологічну очистку на ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», є однаковою. Об`єм вод визначається за допомогою вимірювальних пристроїв КП «Надвірнаводоканал» та в ПАТ «Нафтохімік Прикарпатгя».

Третьою особою на 2024 рік сплановано реалізувати послуги з водовідведення кількістю 382,30 тис.м.куб. Отже, обсяг пропуску стічних вод через очисні споруди (рядок 9 Річного плану) планується КП «Надвірнаводоканал» на підставі фактичних даних показників його лічильників, лічильника «НафтохімікПрикарпаття» за попередній період. Даними лічильниками обліковується весь обсяг стоків, що поступає на очисні споруди, відповідно, в даному обсязі є і стічні води, які утворилися внаслідок випадіння атмосферних опадів . Обсяг реалізації послуг з централізованого водовідведення (рядок 10 Річного плану) запланований на підставі обсягів спожитих послуг водовідведення споживачами, за які КП «Надвірнаводоканал» виставлено відповідні рахунки на підставі договірних відносин зі споживачами, та які згідно Правил №690, КП «Надвірнаводоканал» може підтвердити конкретними обсягами їх споживання конкретними споживачами (на підставі показників лічильників води або споживання по встановленій нормі і т.д).

Стверджує, що у Законі України «Про питну воду та питне водопостачання», Правилах надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 №690 (надалі - Правила 690), Правилах приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 01.12.2017 р. №316 (надалі - Правила, Порядок 316), Правилах користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 (надалі-Правила 190) відсутні норми, які б зазначали, що величини обсягу пропуску стічних вод через очисні споруди (рядок 9 Річного плану) та величини обсягу реалізації послуги з централізованого водовідведення (рядок 10 Річного плану) повинні бути однаковими і рядок 10 повинен дорівнювати рядку 9 Річного плану.

Також вказав, що постійні комісії обираються на термін повноважень міської ради, їй підзвітні та відповідальні перед нею. Тому, на думку представника відповідача, позивач помилково зробив висновок про те, що перевірку тарифів КП «Надвірнаводокаиал» повинна здійснювати постійна комісія з питань житлово-комунального господарства, адже Порядок №239 і інші законодавчі акти визначають загального суб`єкта, який проводить розгляд розрахунків - це орган місцевого самоврядування.

Щодо розрахунку витрат на оплату праці відповідач зазначив, що оскільки плановий тариф на водовідведення розроблявся на 2024 рік, то відповідачем при розрахунку витрати на оплату праці взяті до уваги норми Закону України «Про Державний бюджет на 2024 рік». З урахуванням вищевикладеного, просив у задоволенні позову відмовити.

12.04.2024 від третьої особи надійшли пояснення, мотивовані тим, що, на думку представника КП «Надвірнаводокаиал», позивач ототожнює два різні показники (рядки 9 та 10 Річного плану), а саме обсяг пропуску стічних вод через очисні споруди, що включає також стічні води з атмосферних опадів та обсяг реалізації послуги з централізованого водовідведення, за яку виставлено відповідні рахунки на підставі договірних відносин зі споживачами. Такі показники за своєю природою не можуть становити однакову величину. При цьому, жодним законодавчим актом не передбачено обов`язковості однакового значення цих величин. Третьою особою подавалась документація до відповідача згідно із затвердженим ним переліком за формами відповідно до чинного законодавства. Формування тарифів здійснювалось в листопаді грудні 2023 року, коли були відсутні консолідовані дані за 2023 рік, тому за базовий період для розрахунку планових витрат у проектному тарифі на 2024 рік був взятий в тому числі 2022 рік, що не суперечить вимогам Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 1 червня 2011 р. № 869.

Відповідно до ухвали суду від 12.04.2024 заяву третьої особи щодо надання можливості брати участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції задоволено.

16.04.2024 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 02.05.2024 та надалі перенесено на 07.05.2024. Також, за клопотанням позивача, розгляд справи відкладено на 23.05.2024.

24.04.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої Громадська організація, з посиланням на висновки Великої Палати Верховного Суду при розгляді справи №367/4695/20, наполягала, що має право захищати в суді особисті немайнові та майнові права як своїх членів, так і права та охоронювані законом інтереси інших осіб, які звернулися до неї за таким захистом, лише у випадках, якщо таке повноваження передбачено у її статутних документах та якщо відповідний закон визначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб. У вказаному спорі ГО захищає не власні інтереси, а фактично діє в інтересах фізичної особи - споживача житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 , представляє інтереси та здійснює захист прав саме вказаної особи на підставі статті 25 Закону України «Про захист прав споживачів» та її Статуту.

ГО «Громадська сила і контроль» за своїм правовим статусом є юридичною особою приватного права, метою діяльності якої є задоволення і захист суспільних та приватних прав і інтересів членів та інших осіб як споживачів товарів, робіт та послуг у сферах економічної, житлово-комунальної, соціальної, медичної, культурної, освітньої, побутової, оздоровчої, туристичної та іншої діяльності, та задля досягнення цієї мети громадська організація може здійснювати представництво та захист прав невизначеного кола приватних осіб (споживачів) у судах та інших органах, установах і організаціях в разі порушення прав невизначеного кола споживачів. А отже, Громадська організація «Громадська сила і контроль», яка у відповідності до своїх статутних цілей діє в інтересах та на захист прав її учасника, що передбачено п.3.2 Статуту ГО «Громадська сила і контроль», а саме ОСОБА_1 , чиї права порушено та порушуються незаконними рішеннями, які оскаржуються, оскільки ОСОБА_1 є споживачем послуг, які надаються КП «Надвірнаводоканал» та сплачує за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. КП «Надвірнаводоканал» є єдиним надавачем послуг на території міста Надвірна, а отже споживачі, зокрема і ОСОБА_1 , не мають альтернативного вибору надавача послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Щодо річного плану КП «Надвірнаводоканал» на 2024 рік, а саме щодо взяття за основу в Річному плані базового періоду за 2023 рік, позивач вказав, що у випадку, якщо б КП «Надвірнаводоканал» звернулося до відповідача із заявою про встановлення тарифів в передбачений Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення термін до 20 серпня 2023 року, тоді за основу у Річному плані потрібно було б взяти 2022 рік, а, оскільки КП «Надвірнаводоканал» у визначений термін не звернулося з даною заявою, та враховуючи, що заява була подана в січні 2024 року, третя особа повинна була в розрахунок Річного плану включити фактичні показники 2023 року.

Стосовно однакового показника величини обсягу пропуску стічних вод через очисні споруди (рядок 9 Річного плану) та величини обсягу реалізації послуг з централізованого водовідведення (рядок 10) позивач, зокрема, звернув увагу на пункт 6 Розділу ІІ Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 за №190, яким передбачено, що не допускається підключення зливової (дощової) каналізації до систем централізованого водовідведення, якщо вона не є загальносплавною. Води, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду), повинні очищуватися на окремих очисних спорудах.

Вважає, що система централізованого водовідведення третьої особи є загальносплавною. Це унеможливлює окремого відведення та очищення вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду), а також унеможливлює окремого виділення послуг з водовідведення цих вод від послуг водовідведення інших стічних вод. У зв`язку з цим, витрати КП «Надвірнаводоканал» на очищення всіх стічних вод підлягають включенню до розрахунку повної собівартості та середньозваженого тарифу на послуги централізованого водовідведення. З цих же підстав підлягають врахуванню обсяги відведення та очистки стічних вод, що утворилися внаслідок випадіння атмосферних опадів до планового обсягу надання послуг з централізованого водовідведення на рівні зі всіма видами стічних вод, оскільки належать до обсягів наданих послуг централізованого водовідведення і за наявної системи загальносплавного централізованого водовідведення з цих обсягів не можуть бути виключеними ні фактично, ні при формуванні річних планів господарської діяльності з централізованого водовідведення.

Вважає, що подана КП «Надвірнаводоканал» заява та перелік наданих до неї документів, не відповідають діючій (на час подання такої заяви) редакції Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення. Як наслідок, на думку позивача, перелік затверджених форм для розрахунку тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, згідно додатків 1-15, станом на дату подання КП «Надвірнаводоканал» заяви про встановлення тарифів з додатками є порушенням вимог Порядку №239, на який посилається відповідач.

Позивач зазначив, що відповідно до долученого Висновку Федерації від 18.12.2023 №17796 до заяви КП «Надвірнаводоканал» про встановлення тарифів, остання не несе відповідальності за достовірність даних, закладених в тариф. Вважає, що Висновок Федерації є повністю неналежним засобом перевірки проведених розрахунків, не є висновком експерта в розумінні чинного законодавства.

30.04.2024 відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив, з якого слідує, що у м. Надвірна КП «Надвірнаводоканал» є монополістом на ринку надання послуг з водопостачання і водовідведення, і не має конкуренції внаслідок технологічних особливостей надання цих послуг, дотримуючись при цьому прозорості своєї діяльності і врахування громадських інтересів. При цьому, враховуючи технологічні особливості надання послуг з водопостачання та водовідведення споживачам, відповідач вважає, що позивач не наділений спеціальними знаннями в цій галузі, що унеможливлює обґрунтованість його позиції щодо правильності складання річного плану і порядку формування тарифу. Відповідно до пункту 7.1. Статуту КП «Надвірнаводоканал», підприємство без обмежень, самостійно планує та здійснює господарську (підприємницьку) та іншу діяльність, що не суперечить чинному законодавству України, визначає стратегію, перспективи та основні напрямки свого розвитку, діяльності, виходячи з пропозицій, попиту на вироблені підприємством послуги, продукцію(товар), відповідно до галузевих, науково-технічних прогнозів та пріоритетів, кон`юнктури ринку продукції, товарів, робіт, послуг та економічної ситуації. Зауважив, що доводи позивача в позовній заяві ґрунтуються лише на його суб`єктивній думці, без врахування вищезазначених показників і факторів, які є одним цілим в роботі підприємства-монополіста послуг.

23.05.2024 закрито підготовче провадження у справі. Оголошено перерву до 30.05.2024.

30.05.2024 за клопотанням представника відповідача судове засідання відкладено до 07.06.2024.

07.06.2024 перенесено розгляд справи на 19.06.2024.

У судовому засіданні представники сторін підтримали правові позиції, викладені у позові та відзиві та інших заявах по суті справи. Позивач просив задовольнити позов в повному обсязі. Відповідач наполягав на відсутності підстав для задоволення позовної заяви. Представниця третьої особи просила у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, дослідивши докази, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Рішенням Виконавчого комітету Надвірнянської міської ради від 26.01.2024 №2 «Про погодження річного плану надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення КП «Надвірнаводоканал» вирішено погодити третій особі Річний план надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 12 місяців з 01.01.2024 по 31.12.2024.

Відповідно до рішення Виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №38 від 26.02.2024 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП «Надвірнаводоканал» встановлено з 01.03.2024 комунальному підприємству Надвірнаводоканал

-тарифи для бюджетних установ та інших споживачів в розмірі:

на централізоване водопостачання 55,37 грн./м3 з ПДВ;

на централізоване водовідведення 29,98 грн./м3 з ПДВ;

- тарифи для населення в розмірі:

на централізоване водопостачання 33,30 грн./м3 з ПДВ;

на централізоване водовідведення 26,10 грн./м3 з ПДВ.

Згідно п. 18 ч. 1ст. 4 КАС Українинормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Отже, до нормативно-правових актів відносяться прийняті уповноваженими органами акти, які встановлюють, змінюють норми права, носять загальний чи локальний характер, розраховані на невизначене коло осіб та застосовується неодноразово.

Виходячи з дослідження вищевказаних рішень, суд зазначає, що такі рішення Виконавчого комітету Надвірнянської міської ради є нормативно-правовими актами, позаяк вони встановлюють загальні правила регулювання однотипних відносин, розраховані на довгострокове та неодноразове застосування і стосуються необмеженого кола осіб.

За приписами частини 2 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

У даному спорі позивачем є Громадська організація Громадська сила і контроль, яка, з огляду на мету, визначену в Сатуті (т.1, а.с.124-136), діє в інтересах та на захист прав її члена правління ОСОБА_1 (т.1, а.с.122), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта (т.1, а.с.108).

Крім того, про факт перебування ОСОБА_1 у відносинах, до яких застосовані оспорювані рішення відповідача, свідчить Типовий індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 01.04.2022, який розміщено на офіційному сайті Надвірнянської міської ради. Даний договір є договором приєднання, зокрема, згідно з пунктом 5 цього договору фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг (т.1, а.с.98-103).

Також серед матеріалів справи наявні копії Договору про надання послуг з централізованого холодного водопостачання і водовідведення від 17.11.2022, укладеного третьою особою з ОСОБА_1 (т.1, а.с.109-111) та платіжних інструкцій про оплату нею послуг водовідведення, водопостачання, абонентської плати, обслуговування внутрішніх мереж на рахунок КП Надвірнаводоканал за особовим рахунком НОМЕР_1 , за адресою АДРЕСА_1 , за січень - лютий 2024 року (т.1, а.с.112-120).

Суд зауважує, що у разі, якщо особа, яка довела, що нормативно-правовий акт може бути застосовано до неї у певній частині, ця особа може оскаржувати його в цілому. Таку правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12.06.2019 у справі № 826/8441/17.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позивач довів обставини отримання ОСОБА_1 послуг централізованого водопостачання та водовідведення від КП «Надвірнаводоканал» на підставі Типового індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 01.04.2022 і Договору про надання послуг з централізованого холодного водопостачання і водовідведення від 17.11.2022 та застосування до вказаного споживача у цих правовідносинах нормативно-правових актів щодо плану надання послуг на поточний рік, позаяк річні плани суттєво впливають на розмір тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, та встановлення з 01.01.2024 тарифів та визначення ціни, отриманої від послуг з централізованого водовідведення, ухваленого рішеннями виконкому Надвірнянської міської ради від 26.01.2024 №2 та від 26.02.2024 №38, оскільки їх дія поширюється на особу, в інтересах якої звернувся позивач, та безпосередньо впливає на її законні права та інтереси.

Відтак, оскільки оскаржувані рішення поширюють свою дію на споживача послуг, в інтересах якої діє ГО «Громадська сила і контроль», а тарифи на вказані послуги для населення безпосередньо впливають на права та інтереси ОСОБА_1 , тому, на переконання суду, позивач має право на звернення до суду з позовом про визнання незаконними та нечинними вищевказаних рішень Виконавчого комітету Надвірнянської міської ради в цілому.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.

З урахуванням вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України для визначення правової норми, яку слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні цієї справи слід керуватися нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до частин першої, другоїстатті 55 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Наведеним положенням Основного Закону України кореспондує частина першастатті 5 КАС України, якою передбачено право кожної особи в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Завданням адміністративного судочинства, у розумінні частин першоїстатті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 3 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо так і через органи місцевого самоврядування.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України ( ч.2 ст. 19 Конституції України).

За приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Конституції України гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі. Органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.

Дотриманням вимог Конституції та Законів України є обов`язком для кожного, і в тому числі для органів місцевого самоврядування.

З цього приводу суд вважає за необхідне зазначити, що у демократичній, правовій державі, якою Україну проголошено Конституцією України, загальновизнаними типами правового регулювання є два основоположні, базові принципи: загально-дозвільний та спеціально-дозвільний (чи дозвільний). При цьому, якщо перший принцип зумовлює зміст і спрямованість поведінки людини та всіх інститутів громадянського суспільства, яким гарантується можливість діяти будь-яким чином та у будь-який спосіб, не порушуючи індивідуальну свободу, права інших людей чи законодавчо встановлені заборони, то другий принцип, поширюючи свій нормативний вплив на органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки. Адже вони зобов`язані діяти лише таким чином та у такий спосіб, як це прямо передбачено конституційно-правовими нормами і лише в межах закріпленої за ними компетенції.

Згідно зіст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених Законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР(далі Закон № 280/97-ВР) визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбаченіКонституцієюі законами України,та керуються у своїй діяльностіКонституцієюі законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно з підпунктом 2 пункту «а» статті 28 Закону № 280/97-ВР до власних (самоврядних) повноважень в галузі бюджету, фінансів і цін виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відноситься встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.

За приписами пункту 2 частина 3 статті 4 Закону України Про житлово-комунальні послуги від 24.06.2004 № 1875-IV (далі - Закон № 1875-IV) до повноважень органів місцевого самоврядування належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно дост. 31 Закону № 1875-IV порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першоїстатті 14 цього Закону, а саме, житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території) визначає Кабінет Міністрів України.

Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання) (ч. 3ст. 31 Закону № 1875-IV).

Спори щодо формування та встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вирішуються в судовому порядку (ч. 9ст. 31 Закону № 1875-IV).

Як зазначалось вище, рішенням виконавчого комітету Надвірнянської міської ради від 26.01.2024 №2 «Про погодження річного плану надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення КП «Надвірнаводоканал» погоджено третій особі річний план надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 12 місяців з 01.01.2024 (т.1, а.с. 226), складений за видами такої діяльності (водопостачання, водовідведення), який підписано міським головою м. Надвірна та скріплено печаткою відповідача.

Судом встановлено, що КП «Надвірнаводоканал» 08.02.2024 звернулося до Виконавчого комітету Надвірнянської міської ради із заявою про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2024 рік (т.2, а.с.2), до якої було долучено перелік документів.

Розпорядженням від 14.02.2024 №29-р, міським головою визначено створити робочу групу із перевірки розрахунків тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення третьої особи на 2024 рік та затвердити її склад згідно додатку, якій провести перевірку додержання КП «Надвірнаводоканал» вимог постанови КМУ від 01.06.2021 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» та правильності проведення розрахунків тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення та надати рекомендації на розгляд виконавчого комітету міської ради (т.2, а.с. 117-118).

Як слідує з Додатку до вищевказаного розпорядження, членами робочої групи, зокрема, є голова постійної комісії відповідача з питань житлово-комунального господарства, транспорту, благоустрою і екології ОСОБА_2 , голова постійної комісії відповідача з питань планування, бюджету, майна і власності ОСОБА_3 .

Відповідно до Протоколу засідання робочої групи з перевірки розрахунків тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП «Надвірнаводоканал» Надвірнянської міської ради на 2024 рік від 23.02.2024 №1 (т.1, а.с.221-224) було розглянуто 2 питання:

- розгляд зауважень і пропозицій, отриманих від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань, протягом встановленого законодавством терміну щодо наміру здійснити зміну тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;

- про розгляд заяви КП «Надвірнаводоканал» від 08.02.2024 №475/04-17 про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення щодо правильності здійснення розрахунків тарифів, доданих до заяви, та додержання КП «Надвірнаводоканал» вимог постанови КМУ від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги».

По першому питанню робоча група одноголосно вирішила:

- зауваження та пропозиції щодо планових тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, надані ГО «Громадська сила і контроль», розглянуті. Аргументованих зауважень та пропозицій, які можуть бути враховані, робоча група не вбачає.

По другому питанню одноголосно вирішено:

- КП «Надвірнаводоканал» додержано вимоги постанови КМУ від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги», розрахунки планових економічно обґрунтованих витрат на 2024 рік, що внесені до складу тарифів, здійснено правильно, враховано при їх визначенні фактичні за останні п`ять років та прогнозовані обсяги надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення згідно з річними планами, додержавно стандарти. Нормативи (норми) витрати і втрати ресурсів, технологічні регламенти та вимоги щодо надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;

- рекомендовано виконавчому комітету Надвірнянської міської ради встановити тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення згідно з поданою КП «Надвірнаводоканал» заявою та розрахунками тарифів.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239 затверджено Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення (далі Порядок № 239).

Даний Порядок, серед іншого, визначає процедуру розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів централізованого водопостачання та водовідведення (ліцензована діяльність) і в установленому законодавством порядку отримали відповідні ліцензії Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та суб`єктами господарювання незалежно від форм власності, що надають (або мають намір надавати) комунальні послуги, визначені статтею 5 Закону України Про житлово-комунальні послуги (крім послуг із постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії), для подальшого встановлення тарифів відповідно до повноважень, наданих Законами України Про місцеве самоврядування в Україні, Про теплопостачання, Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення, Про житлово-комунальні послуги.

Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку №239 суб`єкт господарювання (заявник) подає до органу місцевого самоврядування у друкованому та електронному вигляді розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів.

Згідно з пунктом 5 розділу І Порядку № 239 розрахунки тарифів здійснюються суб`єктами господарювання відповідно до вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869, та Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010.

За приписами пункту 1 розділу IV Порядку №239 у разі відповідності заяви та доданих до неї документів вимогам, установленим цим Порядком, а також відповідності розрахунків тарифів формам, встановленим органами місцевого самоврядування, їх розгляд здійснюється протягом одного календарного місяця з дня отримання відповідної заяви (з дня її реєстрації).

Пункт 2 розділу IV Порядку №239 встановлює порядок розгляду таких заяв, який, зокрема, передбачає, що під час розгляду розрахунків тарифів, доданих до заяви, органом місцевого самоврядування перевіряється додержання суб`єктом господарювання вимог постанов Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги та, зокрема, правильність здійснення суб`єктом господарювання розрахунків планованих економічно обґрунтованих витрат, що внесені до складу тарифів, урахування при їх визначенні фактичних за останні п`ять років та прогнозованих обсягів виробництва і споживання теплової енергії, надання комунальних послуг згідно з річними планами, додержання стандартів, нормативів (норм) витрат і втрат ресурсів, технологічних регламентів та вимог щодо виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, надання комунальних послуг.

Аналіз вищенаведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що перевірка правильності здійснення суб`єктом господарювання розрахунків планованих економічно обґрунтованих витрат, що внесені до складу тарифів та дотримання ним вимог постанови Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги покладена на орган місцевого самоврядування, яким, зокрема, є відповідач.

Поміж тим, необхідність здійснення відповідної перевірки саме постійною комісією міської ради, як вважає позивач, законом не визначена.

Водночас, відповідно до п.1.5 Положення про постійні комісії Надвірнянської міської ради восьмого скликання (Додаток до рішення Надвірнянської міської ради від 08.12.2020 №15-2/2020) постійні комісії обираються на термін повноважень міської ради , їй підзвітні та відповідальні перед нею (т.1, а.с.212).

Тобто постійні комісії Надвірнянської міської ради восьмого скликання виконують делеговані їм повноваження відповідно до наведеного Положення та підзвітні саме міській раді, а не виконавчому комітету Надвірнянської міської ради.

Як визначено статтею 174 Регламенту Надвірнянської міської ради, затвердженого Рішенням Надвірнянської міської ради №14-2/2020 від 08.12.2020 (т.1, а.с.196) постійні комісії для визначення питань, розробки проектів рішень ради можуть створювати, зокрема, робочі групи. Суд зауважує, що обов`язку щодо створення постійною комісією робочої групи з перевірки відомчих питань виконавчого комітету Надвірнянської міської ради, приписи Регламенту не містять.

До того ж, як вбачається з рішення відповідача від 22.02.2024 №1914-30/2024 «Про внесення змін до Положення про постійні комісії Надвірнянської міської ради восьмого скликання» органом місцевого самоврядування вирішено пункт 3.2.7, яким постійна комісія «погоджує тарифи на послуги в житлово-комунальній сфері, виносить відповідні висновки та рекомендації» виключити з вказаного Положення (т.1, а.с. 225).

Відповідно до п. 2, п. 20 ч.4 ст.42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова:

- організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;

- видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Разом з тим, відповідно до пп.2 п. «а», пп.2 п. «б» ст. 28 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги; делеговані повноваження: здійснення відповідно до закону контролю за дотриманням цін і тарифів.

Отже, виходячи з приписів Закону № 280/97-ВРздійснення організації роботи виконавчого комітету міської ради, до відання якого відноситься встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, покладено саме на міського голову, яким і було видано розпорядження від 14.02.2024 №29-р щодо створення робочої групи із перевірки розрахунків тарифів, яка була уповноважена надати відповідні рекомендації саме на розгляд виконавчого комітету міської ради.

З урахуванням викладеного, суд вважає хибною позицію позивача щодо відсутності у міського голови повноважень на створення робочої групи для перевірки цін та тарифів та необхідність розгляду даного питання тільки постійною комісією відповідача.

Суд зауважує, що розгляд заяви третьої особи про встановлення тарифів органом місцевого самоврядування здійснено протягом строку, встановленого пунктом 1 розділу IV Порядку №239 (одного календарного місяця з дня реєстрації відповідної заяви).

Варто зазначити, що метою створення робочої групи з певного питання є забезпечення об`єктивного і критичного аналізу та оцінки, в даному випадку розрахунів тарифів, а тому законодавчі застереження щодо необхідності створення такої групи до реєстрації поданої заяви, відсутні.

У ході судового розгляду судом встановлено, що третьою особою до заяви від 08.02.2024 було долучено Висновок Всеукраїнського об`єднання організацій рообтодавців «Федерація роботодавців комунальної інфраструктури, енергетики та житлово-комунального господарства України» №17796 від 18.12.2023, відповідно до якого слідує, що керуючись, зокрема, Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, розрахунок планованих витрат на надання послуг «Централізоване водопостачання та централізоване водовідведення» є економічно обґрунтованим (т.2, а.с. 4).

Натомість позивач поставив під сумнів правомочність Всеукраїнського об`єднання організацій рообтодавців «Федерація роботодавців комунальної інфраструктури, енергетики та житлово-комунального господарства України» (далі також Федерація) на проведення експертних досліджень в галузі житлово-комунальних послуг та вважає діяльність та Висновок даної організації неналежним засобом перевірки проведених розрахунків в розумінні Закону України «Про судову експертизу» та пункту 1.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5.

З приводу викладеного, суд зазначає таке.

Як встановлено судом, виходячи з дослідження викладеної інформації на офіційному вебсайті Федерації (https://fru-gkh.com/rozrakhunok-ta-pidtverdzhennya-taryfiv), дана організація здійснює розрахунок та підтвердження тарифів на житлово-комунальні послуги, їх коригування, проведення аналізу зміни структури витрат протягом дії тарифів, оптимізації витрат та супроводжує підприємства до моменту прийняття тарифів та при здійсненні державного нагляду стосовно їх обґрунтованості.

Розрахунки тарифів підтверджені експертними висновками Федерації, яка є репрезентативною стороною роботодавців галузі (свідоцтво Національної служби посередництва і примирення від 29 квітня 2021 року № 003/21-00-Р), гарантує прозорість тарифів та їх економічне обґрунтування.

Крім того, Всеукраїнським об`єднанням організацій роботодавців «Федерація роботодавців комунальної інфраструктури, енергетики та житлово-комунального господарства України 18.12.2023 складено Висновок №17795, долучений третьою особою до заяви, щодо відповідності розрахунку витрат на оплату праці гарантіям Галузевої угоди (зареєстрована Мінсоцполітики України за № 7 від 31.01.2017), яким підтверджено відповідність розрахунку витрат на оплату праці КП «Надвірнаводоканал», його обов`язкам за Галузевою угодою (т.2, а.с. 36-37).

Згідно з нормами ч.1, ч.2 ст. 4 Закону України «Про соціальний діалог в Україні» соціальний діалог здійснюється серед іншого:

на національному, галузевому, територіальному рівнях на тристоронній або двосторонній основі.

До сторін соціального діалогу належать: на галузевому рівні - профспілкова сторона, суб`єктами якої є всеукраїнські профспілки та їх об`єднання, що діють у межах певного виду або кількох видів економічної діяльності; сторона роботодавців, суб`єктами якої є всеукраїнські об`єднання організацій роботодавців, що діють у межах певного виду або кількох видів економічної діяльності; сторона органів виконавчої влади, суб`єктами якої є відповідні центральні органи виконавчої влади.

Особи, які представляють роботодавця чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи і винні в ненаданні інформації, необхідної для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів, угод, несуть дисциплінарну відповідальність або підлягають штрафу до п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( ст. 19 Закону України «Про колективні договори і угоди»).

Організації роботодавців, їх об`єднання відповідно до законодавства беруть участь у веденні переговорів з укладення колективних договорів і угод та у межах своїх повноважень укладають колективні договори і угоди, здійснюють контроль та забезпечують їх виконання (ст. 19 Закону України «Про організації роботодавців, їх об`єднання, права і гарантії їх діяльності»).

За приписами ст. 3 Закону України «Про колективні договори і угоди» сторонами колективного договору є, зокрема:

сторона роботодавця, суб`єктами якої є роботодавець та/або уповноважені представники роботодавця, зокрема представники відокремлених підрозділів юридичної особи.

Сторонами колективних угод є сторони соціального діалогу, склад яких визначається відповідно до законодавства про соціальний діалог.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про колективні договори і угоди» угодою на галузевому рівні регулюються галузеві норми, зокрема щодо:

нормування і оплати праці, встановлення для підприємств галузі (підгалузі) мінімальних гарантій заробітної плати відповідно до кваліфікації на основі єдиної тарифної сітки по мінімальній межі та мінімальних розмірів доплат і надбавок з урахуванням специфіки, умов праці окремих професійних груп і категорій працівників галузі (підгалузі);

встановлення мінімальних соціальних гарантій, компенсацій, пільг у сфері праці і зайнятості;

трудових відносин;

умов і охорони праці;

житлово-побутового, медичного, культурного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку;

умов зростання фондів оплати праці;

житлово-побутового, медичного, культурного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку;

умов зростання фондів оплати праці;

встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці;

забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;

заходів, спрямованих на запобігання, протидію та припинення мобінгу (цькування), а також заходів щодо відновлення порушених внаслідок мобінгу (цькування) прав;

заборона дискримінації.

Галузева (міжгалузева) угода не може погіршувати становище працівників порівняно з генеральною угодою.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов`язковими як для роботодавця, так і для працівників підприємства. Положення генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод діють безпосередньо і є обов`язковими для всіх суб`єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.

Підпунктом 2 пункту 19 Порядку № 869 передбачено, що до складу планованої виробничої собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення включаютьсяпрямі витрати на оплату праці (заробітна плата та інші виплати працівникам, безпосередньо залученим до технологічного процесу централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення) відповідно до Закону України «Про оплату праці»:

основна заробітна плата виробничого персоналу відповідно до встановлених норм праці (норм часу, виробітку, обслуговування), тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для керівників, фахівців, технічних службовців;

додаткова заробітна плата за працю понад установлені норми, трудові досягнення, особливі умови праці у вигляді доплат і надбавок до тарифних ставок і окладів (за роботу у важких та шкідливих умовах, надурочний час, святкові, неробочі та вихідні дні, нічний час, інші виплати, встановлені законодавством), премій, пов`язаних з виконанням виробничих завдань і функцій, та компенсаційних виплат (за невідпрацьований час, включаючи основні та додаткові відпустки, інші виплати, встановлені законодавством);

інші заохочувальні та компенсаційні виплати виробничому персоналу (винагороди за підсумками роботи за рік, вислугу років у галузі, інші виплати, встановлені законодавством).

Планування витрат на оплату праці для включення до тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення здійснюється в установленому порядку із забезпеченням мінімальної заробітної плати та інших гарантій з оплати праці, передбачених законодавством, з урахуванням положень генеральної, галузевої (міжгалузевої) та територіальної угод, якщо ліцензіат перебуває у сфері дії сторін таких угод, колективного договору ліцензіата.

Якщо рівень середньомісячної номінальної заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника адміністративно-територіальної одиниці (Автономна Республіка Крим, області, мм. Київ та Севастополь) або одного штатного працівника, зайнятого у промисловості адміністративно-територіальної одиниці, на території якої провадиться діяльність ліцензіата, перевищує розмір, розрахований в установленому порядку із забезпеченням мінімальної заробітної плати та інших гарантій з оплати праці, передбачених законодавством, з урахуванням положень генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод, якщо ліцензіат перебуває у сфері дії сторін таких угод, колективного договору ліцензіата, допускається планування витрат на оплату праці для включення до тарифів із забезпеченням рівня середньомісячної номінальної заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника адміністративно-територіальної одиниці (Автономна Республіка Крим, області, мм. Київ та Севастополь) або одного штатного працівника, зайнятого у промисловості адміністративно-територіальної одиниці, на території якої провадиться діяльність ліцензіата, з урахуванням розміру фіксованої індексації витрат на оплату праці на планований період.

Галузеві норми з організації та оплати праці, відповідно до статей 1 та 8 Закону України «Про колективні договори і угоди», є предметом колективно-договірних відносин між репрезентативними сторонами роботодавців і працівників та встановлюються на рівні галузевих (міжгалузевих) угод.

Питання законодавчого поширення дії галузевих (міжгалузевих) угод врегульовано частиною першою статті 9 Закону України «Про колективні договори і угоди», відповідно до якої положення генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод діють безпосередньо і є обов`язковими для всіх суб`єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.

У свою чергу положеннями абзаців 5 та 6 підпункту 2 пункту 19 Порядку № 869 визначено, що планування витрат на оплату праці для включення до тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення здійснюється в установленому порядку із забезпеченням мінімальної заробітної плати та інших гарантій з оплати праці, передбачених законодавством, з урахуванням положень генеральної, галузевої (міжгалузевої) та територіальної угод, якщо ліцензіат перебуває у сфері дії сторін таких угод, колективного договору ліцензіата.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 02 березня 2023 року у справі № 420/4208/21 зазначив, що законодавство забороняє врахування в тарифах норм та гарантій галузевих угод, якщо надавач послуг не перебуває в сфері дії її сторін.

Як з`ясовано судом, КП "Надвірнаводоканал" включено до Єдиного реєстру суб`єктів соціального діалогу в сфері житлово-комунального господарства (ЄРССД)за № 12/038 автоматизованої системи обліку даних роботодавців, які з дотриманням вимог законодавства України про соціальний діалог перебувають в сфері дії Федерації роботодавців ЖКГ України, як суб`єкта сторони роботодавцівГалузевої угоди(зареєстрована Мінсоцполітики України за номером 7 від 12.01.2017р.) ( https://fru-gkh.com/sites/reestr_7).

Відтак, оскільки ліцензіат КП "Надвірнаводоканал", як суб`єкт соціального діалогу в сфері житлово-комунального господарства, перебуває в сфері дії Федерації роботодавців ЖКГ України як суб`єкта сторони роботодавцівГалузевої угоди №7, то наявний серед матеріалів справи Додаток 1 до Висновку від 18.12.2023 №17795 «Розрахунок галузевих гарантій оплати праці», підтверджений Головою Федерації О.І. Адамовим (т.2, а.с. 38-42) за професійними групами третьої особи, відповідає нормам абзаців 5 та 6 підпункту 2 пункту 19 Порядку № 869.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що Федерація є спеціалістом у сфері здійснення розрахунків та підтвердження тарифів на житлово-комунальні послуги, його висновки є письмовими доказами в розумінні ст. 72 КАС України, відтак, у суду відсутні підстави вважати Висновки Федерації за результатами проведення досліджень, як спеціаліста в галузі житлово-комунального господарства України з перевірки розрахунку планованих витрат на надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та щодо відповідності розрахунку витрат на оплату праці неналежними доказами.

Що стосується зауважень позивача, що розрахунок галузевих гарантій оплати праці КП «Надвірнаводоканал» за Висновком №17795 розраховано на основі мінімальної заробітної плати у розмірі 7100 грн та мінімального прожиткового мінімуму 3028 грн (Додаток 1 до Висновку, т.2 , а.с.38), хоча станом на час видання Висновку 18.12.2023 заробітна плата становила 6700 грн, а мінімальний прожитковий мінімум 2648 грн, суд зазначає, що планований тариф на водовідведення розроблявся на 2024 рік, що відомо позивачу і він оскаржує встановлення тарифів на поточний рік.

Відповідно до ст. 7, ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено з 1 січня 2024 року мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 7100 гривень. Установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб - 3028 гривень.

За приписами п.34 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, витрати, виходячи з яких визначаються втрати ліцензіатів, розраховуються згідно з вимогами цього Порядку за окремими складовими тарифів, вартість яких змінюється на загальнодержавному рівні (мінімальна заробітна плата, прожитковий мінімум, податки, збори, обов`язкові платежі, ціни/тарифи на паливно-енергетичні ресурси, а також інші складові, щодо зміни вартості яких прийнято рішення уповноваженим державним органом).

Тож, на переконання суду, застосування при розрахунку вищевказаних показників відповідає нормам чинного законодавства.

Як вбачаться з матеріалів справи, третьою особою було долучено до заяви також перелік документів (т.2, а.с.9-116), який відповідає вимогам, визначеним п.7 розділу ІІ Порядку №239, зокрема, у разі встановлення тарифів у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення заявником додатково надаються:

розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення на планований період:

розрахунок повної собівартості та середньозваженого тарифу на послугу з централізованого водопостачання (примірну форму розрахунку наведено удодатку 16);

розрахунок вартості електричної енергії на технологічні потреби для надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на плановий період (примірну форму розрахунку наведено удодатку 20);

розрахунок загальновиробничих витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено удодатку 21);

розрахунок адміністративних витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено удодатку 22);

розрахунок витрат на збут, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено удодатку 23);

розрахунок інших операційних витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено удодатку 24);

розрахунок фінансових витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено удодатку 25);

розрахунок прибутку від надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму розрахунку наведено удодатку 26);

річний план надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (примірну форму наведено удодатку 28);

копія рішення органу місцевого самоврядування про встановлення поточних індивідуальних технологічних нормативів використання питної води;

інформація про суб`єкта господарювання, що здійснює надання послуги з централізованого водопостачання (загальна характеристика виконавця послуги з централізованого водопостачання) (форму надання інформації наведено удодатку 29);

інформація про суб`єкта господарювання, що здійснює надання послуги з централізованого водовідведення (загальна характеристика виконавця послуги з централізованого водовідведення) (форму надання інформації наведено удодатку 30);

загальновиробничі норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР) на 20___ рікза формою, наведеною в додатку 1 до Методики розрахунку норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03 вересня 2012 року № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2012 року за № 1606/21918;

інформація щодо надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення виконавцем відповідних послуг (у натуральних показниках) (примірну форму надання інформації наведено удодатку 31);

копія дозволу на спеціальне водокористування;

копії статистичної звітності за базовий період і період, що передує базовому, а також із початку поточного року;

звіт про витрати виробництва та фінансові показники діяльності суб`єктів господарювання від надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за примірною формою № 2 про витрати виробництва та фінансові показники діяльності суб`єктів господарювання від надання послуги з централізованого водопостачання та примірною формою № 3 про витрати виробництва та фінансові показники діяльності суб`єктів господарювання від надання послуги з централізованого водовідведення, затвердженими наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 16 грудня 2019 року № 312 "Про здійснення моніторингу стану розрахунків за житлово-комунальні послуги та інших показників у сфері житлово-комунального господарства" (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 04 жовтня 2022 року № 180).

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, 28.05.2020 Надвірнянською міською радою було прийнято рішення від №1808-40/2020 «Про затвердження форм для розрахунку тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для КП «Надвірнаводоканал» (Додатки до рішення 1-15, т.1 а.с. 166-182), які є чинними.

Згідно з матеріалами справи та поясненнями сторін спірне питання полягає, зокрема, у неврахуванні в планованому об`ємі надання послуг - вод, які утворилися внаслідок атмосферних опадів, що могло вплинути на завищення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2024 рік.

З приводу зазначеного, суд зважає на таке.

Постановою Кабінету Міністрів України №869 від 01.06.2011 Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги затверджений Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення (далі Порядок № 869), яким визначено механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для суб`єктів природних монополій, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення.

Порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення для суб`єктів природних монополій, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб`єктів під час розрахунку зазначених тарифів (пункти 1 та 2 Порядку №869).

Формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення здійснюється з урахуванням витрат за кожним видом ліцензованої діяльності, облік яких ведеться ліцензіатом окремо (пункт 4 Порядку №869).

Пунктом 9 Порядку №869 визначено, що формування тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення здійснюється ліцензіатами відповідно до річних планів господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, у тому числі галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства з урахуванням основних особливостей технологічних процесів відповідного виробництва, техніко-економічних розрахунків, кошторисів з урахуванням ставок податків, зборів, обов`язкових платежів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.

Ціни/тарифи на матеріальні ресурси та послуги з підкачування води іншими суб`єктами господарювання можуть бути прийняті під час розрахунку тарифів з урахуванням прогнозу індексів цін виробників промислової продукції на планований період.

Згідно з пп.1, пп. 9 п.3 Порядку №869 базовий період - календарний рік, який передує планованому періоду; планований період - період тривалістю 12 місяців, на який розраховуються та встановлюються тарифи (з 1 січня до 31 грудня, а для ліцензіатів, що вперше встановлюють тарифи, - інший період, узгоджений з уповноваженими органами, тривалістю 12 місяців).

При цьому, як слідує з приписів п.10 Порядку №869 річні плани господарської діяльності складаються на підставі фактичних за останні п`ять років та прогнозованих обсягів централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення з урахуванням укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів.

Річні плани господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення погоджуються уповноваженим органом в установленому законодавством порядку.

На підставі пункту 11 Порядку №869 розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення проводяться шляхом ділення суми річних планованих витрат повної собівартості та річного планованого прибутку на планований річний обсяг централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, визначений річними планами згідно з пунктом 10 цього Порядку.

З огляду на це суд вважає за необхідне окремо зазначити, що визначена річними планами величина планового річного обсягу централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення є тією розрахунковою величиною, що при розрахунку тарифу використовується як дільник (число, на яке ділять) для сум річних планованих витрат повної собівартості та річного планованого прибутку, що є діленим (число, яке ділять).

У зв`язку з цим, визначене річними планами числове значення планового річного обсягу централізованого водопостачання та/або водовідведення є таким, що суттєво впливає на розрахунок розміру тарифу, що є часткою (результат ділення) при розрахунку.

Відтак, дотримання органом місцевого самоврядування вищевказаних вимог щодо порядку розгляду розрахунків тарифів та здійснення перевірки правильності розрахунків планованих економічно обґрунтованих витрат, надання комунальних послуг згідно з річними планами, додержання стандартів, нормативів (норм) витрат і втрат ресурсів, технологічних регламентів та вимог щодо надання комунальних послуг є необхідним та вирішальним для правильного розрахунку тарифів, що встановлюються органом місцевого самоврядування.

Як заначалось судом вище, відповідно до Порядку №239 у разі встановлення тарифів у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення заявником додатково надаються, серед іншого, звіт про витрати виробництва та фінансові показники діяльності суб`єктів господарювання від надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за примірною формою № 2 про витрати виробництва та фінансові показники діяльності суб`єктів господарювання від надання послуги з централізованого водопостачання та примірною формою № 3 про витрати виробництва та фінансові показники діяльності суб`єктів господарювання від надання послуги з централізованого водовідведення, затвердженими наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 16 грудня 2019 року № 312 "Про здійснення моніторингу стану розрахунків за житлово-комунальні послуги та інших показників у сфері житлово-комунального господарства" (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 04 жовтня 2022 року № 180).

Так, як з`ясовано судом, третьою особою було надано відповідачу для встановлення тарифів у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення звітність за Формами №2, №3 за підсумками 2022 року (т.2, а.с.80,81), термін подання якої суб`єктом господарювання за звітний період до Міністерства розвитку громад та територій України визначено до 30 числа після звітного періоду, за рік - до 25 лютого, що відображено на примірнику Форми.

Отже, термін подання відповідної звітності, яка є обов`язковим документом з переліку, визначеного Порядком №239, триває до 25 лютого наступного за звітним року, тобто до 25.02.2024.

Разом з тим, станом на 26.01.2024 (дата затвердження Річного плану на 12 місяців з 01.01.2024), якщо базовим періодом вважати 2023 рік, необхідні показники за повний календарний 2023 рік не сформовані.

Крім того, як слідує з матеріалів справи, між КП «Надвірнаводоканал» та Федерацією було укладено договір від 29.11.2023 №12/038тр щодо проведення перевірки розрахунків. До того ж, як встановлено судом вище, Висновки, складені Федерацією, датовані 18.12.2023. Тож, дослідження спеціаліста відбувалось наприкінці 2023 року (до 18.12.2023), відтак у розпорядженні ліцензіата були наявні розрахунки на момент укладення договору за неповний календарний 2023 рік.

З урахуванням викладеного, суд вважає прийнятним застосування фактичних та прогнозованих обсягів централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2018-2022 роки для складання Річного плану господарської діяльності, як того вимагає п.10 Порядку №869.

До того ж, слід зазначити, що приписи, на які посилається позивач, щодо можливості звернення КП «Надвірнаводоканал» до відповідача із заявою про встановлення тарифів до 20 серпня 2023 року, беручи до уваги як базовий період 2022 рік, відсутні в Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферахенергетики та комунальнихпослуг 10.03.2016 № 302 (у редакції постанови НКРЕКП 14.03.2019 № 339).

Згідно з абз.4 пп.1 п. 19 Порядку №869 до складу планованої виробничої собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення включаються: прямі матеріальні витрати: витрати на придбання води в інших суб`єктів господарювання та/або очищення власних стічних вод іншими суб`єктами господарювання, які плануються відповідно до укладених договорів виходячи з необхідного обсягу подачі питної води та обсягу відведення стічних вод, передбачених річним планом господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, і діючих цін/тарифів підприємств-постачальників.

Отже, до обов`язку підприємства, що забезпечує послуги водопостачання та водовідведення, входить включення до планованої виробничої собівартості прямих матеріальних витрат, які розраховуються на очищення власних стічних вод за рахунок та засобами іншого суб`єкта господарювання, якщо водоканал перебуває із таким підприємством у договірних відносинах.

Статтею 1 Водного кодексу України визначено поняття води стічної, як води, що утворилася в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар`єрної і дренажної води), а також відведена з забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок випадання атмосферних опадів.

Вищенаведена норма також корелюється з приписами п. 3 розд.І Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316, стічна вода - вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар`єрної і дренажної води), а також відведена із забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок атмосферних опадів.

Таким чином, законодавчо закріплено, що до загального обсягу стічної води враховується також водовідведення атмосферних опадів, тобто дощу, танення снігу та льоду.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.1 Закону України Про водовідведення та очищення стічних вод водовідведення - діяльність із збирання, транспортування, очищення та скидання стічних вод за допомогою систем водовідведення або інших споруд відведення та/або очищення.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 затверджені Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (далі - Правила № 190), зареєстровані в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за № 936/15627, якими визначено порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України. Правила № 190 є обов`язковими для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, та суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб`єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Пунктом 5 розд.ІІ Правил № 190 передбачено, що приймання стічних вод від споживачів до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно доПравил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за № 56/31508, таПорядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за № 56/31509, а також місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту, які затверджуються органом місцевого самоврядування в установленому порядку.

Пунктом 6 Розділу ІІ Правил 190 встановлено, що не допускається підключення зливової (дощової) каналізації до систем централізованого водовідведення, якщо вона не є загальносплавною. Води, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду), повинні очищуватися на окремих очисних спорудах.

Судом встановлено, централізована система водовідведення КП «Надвірнаводоканал» , за допомогою якої третя особа надає послуги, є здебільшого загальносплавною. Це унеможливлює окреме відведення та очищення вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду). При цьому, третя особа виконує лише механічну очистку стічних вод, що не оспорюється сторонами.

У ході розгляду справи судом з`ясовано, що між третьою особою та ПАТ«Нафтохімік Прикарпаття» укладено договір від 20.11.2015 №ІД-15-76 щодо здійснення біологічної очистки стічних вод відповідно до даних лічильника споживачів.

Також судом досліджено Розрахунок повної собівартості та середньозваженого тарифу на послуги з централізованого водовідведення на плановий період 2024 року КП «Надвірнаводоканал» (т.2, а.с.17), з якого вбачається, що до статті «послуги сторонніх підприємств з очистки стоків» (код рядка 4) ліцензіатом включено розрахунок планових витрат на біологічну очистку стоків, яку здійснює ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» в розмірі 1226,48 грн.

Таким чином, рядок 9 «Обсяг пропуску стічних вод через очисні споруди Річного плану на 12 місяців з 01.01.2024, оформленого відповідно до Додатку 28 Порядку №239, який дорівнює рядку 9.1 «зокрема: біологічна очистка стоків», складає 1533,10 тис.куб.м., який визначено на підставі аналізу попередніх п`яти років, ураховуючи тенденцію до зниження значень та взято за основу базовий та попередній перед ним роки ( 1555,7+1510,50):2= 1533,10.

Відтак, 1533,10 тис. куб. м. х 0,8 грн./м. куб (вартість 1 куб.м. за біологічну чистку) = 1226,48 тис.грн.

Суд зазначає, що включення розрахунку планових витрат на біологічну очистку стоків, яку здійснює ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», відповідає вимогам абзацу 4 пп. 1 п. 19 Постанови № 869.

Відповідно до рядка 10 Річного плану «Обсяг реалізації послуг з централізованого водовідведення, усього» визначено в розмірі 382,30 тис. куб.м.

Разом з тим, як вважає позивач, в планованому об`ємі надання послуг враховано лише об`єм вод, які утворилися внаслідок господарсько-побутової та виробничої діяльності, і не враховано води, які утворилися внаслідок атмосферних опадів, хоча витрати на відведення таких вод включені в тариф.

Суд не погоджується з таким твердженням позивача, оскільки не зазначення, зокрема, окремим рядком у Річному плані надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, форма якого відповідає Додатку 28 до Порядку №239, обсягів вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду), не свідчить про те, що такі показники не враховано. Крім того, затверджені примірні форми іншої розрахункової документації також не передбачають виокремлення відповідної інформації.

З огляду на це суд зауважує, що позивачем належними доказами не підтверджено наведені аргументи.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка економіст ОСОБА_4 суду пояснила, що обсяг пропуску стічних вод через очисні споруди усього на 2024 рік (рядок 9 Річного плану) склав 1533,10 тис.куб.м. Така ж кількість стічних вод подаватиметься на біологічну очистку. У даний обсяг стічних вод закладена кількість стічних вод, що утворилися внаслідок випадання атмосферних опадів. Вказала, що кількість стічних вод, які проходять через очисні споруди КП «Надвірнаводоканал» та потім потрапляють на біологічну очистку, є однаковою. Обсяг стічних вод визначається за допомогою лічильників КП «Надвірнаводоканал» та ПАТ «Нафтохімік Прикарпатгя», між якими щомісяця складаються акти надання послуг (біологічна очистка стічних вод м.Надвірна на очисних спорудах ПАТ «Нафтохімік Прикарпатгя»), в яких зазначаються попередні та теперішні показники лічильника, різниця у куб.м., вартість кубічного метра в гривнях та загальн вартість).

Вказала, що запланований обсяг реалізації послуг з централізованого водовідведення (рядок 10) визначено з огляду на обсяги спожитих послуг водовідведення споживачами, з якими третя особа перебуває у договірних відносинах та яким виставляє рахунки на сплату таких послуг, тому такі величини не можуть бути рівними, що і не вимагається чинним законодаством.

Також свідок наголосила, що відповідно до договору споживачі подають показання до 03 числа щомісяця за попередній місяць. У разі неподання показань здійснюється середнє нарахування за встановленою нормою до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим. Отже, застосування 2023 року, як базового для розрахунку тарифів є неможливим, оскільки збір відповідних даних від побутових споживачів відбувався до 20 січня 2024 року та потребував узагальнення та зведення для подачі звітності до 25 лютого 2024 року і на момент звернення до Федерації та до виконкому міської ради загальних результатів за підсумками повного 2023 року в наявності у третьої особи немає і бути не могло.

Відповідно п. 3 розд.І Правил № 190 договірні відносини між виконавцем послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення та споживачем здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України«Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»,«Про житлово-комунальні послуги»та«Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

За приписами п.5 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 р. № 85) (далі Правила №690), послуги надаються споживачу згідно з умовами типового договору про надання послуг, що укладається з урахуванням особливостей, визначенихЗаконом УкраїниПро житлово-комунальні послуги, та вимогами цих Правил.

Згідно з п. 30 Правил №690 зняття показань вузлів комерційного та розподільного обліку послуги здійснюється відповідно достатті 11Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання та умов договору.

З урахуванням ч.1 ст. 11 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» зняття показань вузлів комерційного обліку щомісяця здійснюється виконавцем комунальної послуги або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, у присутності споживача або його представника (представника об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, управителя багатоквартирного будинку), якщо інше не передбачено договором.

Зняття показань вузлів розподільного обліку, а також приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюється споживачами, якщо інше не передбачено договором.

Згідно із Правилами № 690 рахунки на оплату спожитих послуг формуються виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, яка здійснює розподіл обсягів послуг, на основі показань вузлів комерційного обліку з урахуванням показань вузлів розподільного обліку відповідно до Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання та надаються споживачу (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, визначеного договором.

Розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць.

Оплата послуг здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом (граничний строк внесення плати за спожиті послуги), якщо інший порядок та строки не визначені договором (п.36,37)..

Варто зауважити, що лічильники третьої особи та залученого для очистки стічних вод суб`єкта господарювання обліковують весь обсяг стоків, що поступає на очисні споруди КП «Надвірнаводоканал» та на очисні споруди ПАТ «НафтохімікПрикарпаття», який налічує і стічні води, які утворилися внаслідок випадіння атмосферних опадів (дощу, танення снігу і льоду). При цьому, обсяг спожитих послуг водовідведення фіксується, зокрема, лічильниками юридичних осіб та побутових споживачів.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що рядок 9 Річного плану на плановий період 2024 року - 1533,10 тис.куб.м. розраховано на підставі фактичних даних показників лічильників КП «Надвірнаводоканал» та «НафтохімікПрикарпаття» за попередній період, якими здійснюється облік обсягу стічних вод, що утворилися внаслідок господарсько-побутової та виробничої діяльності та внаслідок атмосферних опадів. При цьому, обсяг реалізації послуг з централізованого водовідведення (рядок 10 Річного плану) в розмірі 382,30 тис. куб.м. не може дорівнювати величині, визначеній у рядку 9, оскільки така величина запланована на підставі обсягів спожитих послуг водовідведення споживачами, за які КП «Надвірнаводоканал» виставлено відповідні рахунки на підставі договірних відносин, з урахуванням показників їх лічильників води або споживання за встановленою нормою.

Відтак, суд доходить висновку, що вищенаведені величини не є тотожними та не повинні дорівнювати одна одній. Чинне законодавство не містить відповідних норм, а викладені позивачем обставини ґрунтуються на його припущеннях та не підтверджені належними, достовірними та достатніми доказами.

Такод доводи позивача про те, що третьою особою покладено витрати на відведення дощових і талих вод не на тих споживачів, з території яких такі води стікають, а на інших споживачів, які скидають господарсько-побутові та виробничі стічні води, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду даної справи.

Щодо питання економічної обгрунтованості тарифів, відображених в рішенні №38 виконкому Надвірнянської міської ради , суд зазначає таке.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з Додатку № 1 "Розрахунок повної собівартості та середньозваженого тарифу на послугу з централізованого водопостачання на плановий період 2024 року КП "Надвірнаводоканал" (т.1, а.с.38) середньозважений тариф на послугу з централізованого водопостачання складає :

20315,754 тис. грн : 440,30 тис. куб. м. = 46,141 грн/куб. м,

де 20315, 754 - це вартість водопостачання для споживачів за відповідним тарифом на плановий період 2024 року, що утворився внаслідок суми статей витрат, відображених в Додатку 1; 440,30 - це обсяг реалізації послуг централіованого водопостачання (рядок 8 Річного плану), який є середнім показником за попередні п`ять років та утворений, як сума показників рядків 8.1-8.4 (колонка 7), з урахуванням звітності, зокрема, за Формою №2 за підсумками 2022 року (т.1, а.с.79),

46,141 грн куб.м. + 20% ПДВ= 55,37 грн/куб.м.

Отже, тариф для бюджетних установ та інших споживачів на централізоване водопостачання становить 55,37 грн./м3 з ПДВ.

Згідно із Додатком 2 " Розрахунок повної собівартості та середньозваженого тарифу на послугу з централізованого водовідведення на плановий період 2024 року КП "Надвірнаводоканал" (т.1, а.с.39) середньозважений тариф на послугу з централізованого водовідведення складає :

9550,6 тис. грн : 382,3 тис куб. м.= 24,982 грн/куб.м.,

де показник 9550,6 - це обсяг водовідведення для споживачів за відповідними тарифами; показник 382,3 - обсяг водовідведення споживачам, усього, зокрема на потреби (колонка 5,Додатку 2 та рядок 10, колонка 7 Річного плану),

24,982 грн/куб.м. + 20% ПДВ = 29,98 грн/куб.м.

Відтак, тариф для бюджетних установ та інших споживачів на централізоване водовідведення становить 29,98 грн./м3 з ПДВ.

З огляду на вищевикладене, на переконання суду, розрахункова документація третьої особи та закладені в ній дані є достовірними та обчислені відповідно до вимог Порядку №869 та з урахуванням приписів Порядку №239, за затвердженими формами.

До того ж, визначені тарифи відповідають положенням Висновку Федерації №17796 від 18.12.2023, яким визнано їх економічну обгрунтованість, що також встановлено рішенням Робочої групи з перевірки розрахунків тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, оформленим Протоколом засідання від 23.02.2024 № 1.

Суд також враховує, що встановлення рішенням від 26.02.2024 № 38 більш прийнятних тарифів для населення відповідає нормам ст. 15 Закону України "Про ціни і ціноутворення", оскільки оспорюваним рішенням визначено рекомендації щодо джерела для відшкодування різниці між такими розмірами за рахунок коштів бюджету громади (п.3 Рішення).

Відтак, підстав вважати, що оскаржувані рішення прийняті на підставі розрахунків тарифів, які є економічно необгрунтованими, немає.

За загальним правилом (ст.ст. 2, 9, 77 КАС України), обов`язок доказування пропорційно розподілений між сторонами, які заявляють свої вимоги та подають заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 73, 75, 76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

За ч.1, ч.7 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78цього Кодексу. Докази суду надають учасники справи.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст. 90 КАС України).

Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009, справа № 1-9/2009 вирішено в аспекті конституційного подання положеннячастини другої статті 19,статті 144 Конституції України,статті 25,частин першої,десятої статті 59 Закону України"Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

За наслідками розгляду даної справи, судом встановлено дотримання органом місцевого самоврядування вимог чинного законодавства щодо порядку розгляду розрахунків тарифів та здійснення перевірки правильності розрахунків планованих економічно обґрунтованих витрат, прогнозованих обсягів надання комунальних послуг згідно з річним планом. Твердження ГО "Громадська сила і контроль" щодо можливого завищення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2024 рік не підтверджується належними доказами, а грунтується, виходячи з особистих міркувань та припущень позивача.

Отже, відповідачем доведені обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, та доказана правомірність оскаржуваних рішень, відповідно підстав для визнання незаконними та нечинними рішень Виконавчого комітету Надвірнянської міської ради від 26.01.2024 №2 «Про погодження річного плану надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення КП «Надвірнаводоканал» №38 від 26.02.2024 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП «Надвірнаводоканал», з моменту їх прийняття в повному обсязі - немає, отже підстави для задоволення позову відсутні.

Решта доводів та заперечень учасників справи на оцінку спірних правовідносин не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.

Водночас, судом враховано, що Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа "Руїс Торіха проти Іспанії").

За приписами ст. 139 КАС України, у зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Громадської організації "Громадська сила і контроль" до Надвірнянської міської ради, за участю третьої особи КП «Надвірнаводоканал» про визнання протиправними та нечиними нормативно-правових актів відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Гомельчук С.В.

Повний текст судового рішення виготовлено та підписано 01.07.2024.

СудІвано-Франківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення20.06.2024
Оприлюднено04.07.2024
Номер документу120123581
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо реалізації спеціальних владних управлінських функцій в окремих галузях економіки, у тому числі у сфері

Судовий реєстр по справі —300/1990/24

Ухвала від 29.11.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Нос Степан Петрович

Ухвала від 25.11.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Нос Степан Петрович

Ухвала від 25.11.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Нос Степан Петрович

Ухвала від 05.08.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Нос Степан Петрович

Рішення від 20.06.2024

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Гомельчук С.В.

Рішення від 20.06.2024

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Гомельчук С.В.

Ухвала від 12.04.2024

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Гомельчук С.В.

Ухвала від 25.03.2024

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Гомельчук С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні