Рішення
від 02.07.2024 по справі 420/21084/23
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/21084/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Токмілової Л.М.

за участі:

секретаря судового засідання Кожухар В.В.

позивача ОСОБА_1

представника ГУ Держгеокадастру в Одеській області Раковича І.А.

представник Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області не з`явився

представник ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дії, скасування державної реєстрації земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна ОСОБА_1 до Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дії, скасування державної реєстрації земельної ділянки, в якій позивачка просить суд:

визнати протиправними дії Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області, щодо перешкоджання ОСОБА_1 в отриманні кадастрового номера на земельну ділянку площею 0.0078 га, шляхом не надання Витягу із відповідної містобудівної документації - Генерального плану селища Чорноморське (Проекту внесення змін до Генерального плану, затвердженого рішенням Чорноморської селищної ради № 26 від 27.11.2015 року ) із зазначенням функціональної зони земельної ділянки;

зобов`язати Чорноморську селищну раду Одеського району Одеської області надати ОСОБА_1 Витяг із відповідної містобудівної документації - Генерального плану селища Чорноморське (Проекту внесення змін до Генерального плану селища Чорноморське затвердженого рішенням Чорноморської селищної ради № 26 від 27.11.2015 року) із зазначенням функціональної зони земельної ділянки;

визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо проведення державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070 на підставі не чинних документів;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, щодо не проведення належним чином перевірки за скаргою ОСОБА_1 та відмови у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070; надання недостовірної інформації щодо відсутності підстав для скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070;

скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070; припинити усі речові права, їх обтяження, зареєстровані щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 року справа призначена до розгляду судді Завальнюку І.В.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.08.2023 року позовну заяву залишено без руху.

29.08.2023 року позивачем подано заяву про усунення недоліків та уточнену позовну заяву.

Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Завальнюка І.В. від 04.09.2023 року позивачу відмовлено у відкритті провадження, у зв`язку з неналежністю розглядати справу за правилами адміністративного судочинства.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2023 ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 року скасовано, а справу № 420/21084/23 направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду та вирішення в установленому відповідними положеннями КАС України питання про відкриття провадження у справі.

10.11.2023 справа № 420/21084/23 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду та передана судді Завальнюку І.В.

13.11.2023 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про відвід судді Завальнюка І.В.

15.11.2023 року заяву позивача про відвід ухвалою суду залишено без розгляду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.11.2023 року заявлено та задоволено самовідвід головуючого судді Завальнюка І.В. до відкриття провадження у справі № 420/21084/23.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 року справа призначена до розгляду судді Токмілової Л.М.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.11.2023 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 08.12.2023 року клопотання представника Чорноморської селищної Ради Одеського району Одеської області про призначення судового засідання в режимі відеоконференції задоволено, визначено проводити розгляд справи № 420/21084/23 в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 12.12.2023 року клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення судового засідання в режимі відеоконференції задоволено, визначено проводити розгляд справи № 420/21084/23 в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 13.12.2023 року задоволено клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів у Чорноморської селищної Ради Одеського району Одеської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.01.2024 року заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог у справі повернуто без розгляду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 року заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог у справі повернуто без розгляду.

Ухвалою суду від 07.03.2024 року прийнято до розгляду заяву про зміну предмету позову, залучено до розгляду справи у якості відповідача Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, розгляд справи розпочато спочатку.

Ухвалою суду від 23.05.2024 року клопотання представника Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про призначення судового засідання в режимі відеоконференції задоволено, визначено проводити розгляд справи № 420/21084/23 в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 28.05.2024 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 12.06.2024 року.

У судове засідання, призначене на 26.06.2024 року, з`явилась позивачка, просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, представник Головного управління Держгеокадастру в Одеській області просив відмовити в задоволенні позовних вимог, від Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області та Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області надійшли клопотання про розгляд справи без їх участі.

В обґрунтування позовних вимог позивачкою зазначено, що Чорноморською селищною радою, з метою перешкоджання позивачці отримати кадастровий номер на земельну ділянку, вичинені дії, що призвели до порушення її конституційного права на отримання у власність земельної ділянки для розміщення індивідуального гаражу. Формування Чорноморською селищною радою земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070, здійснене з порушенням меж і накладенням на земельну ділянку площею 0.0078 га, з порушенням вимог містобудівної та землевпорядної документації, з порушенням функціональної зони, визначеної генеральним планом селища. Протиправна зміна цільового призначення земельних ділянок, унеможливлює здійснення позивачем державної реєстрації та отримання кадастрового номера на земельну ділянку щодо якої розроблено проект відведення. Чорноморська селищна рада, фактично протиправно заборонила приватизацію земельних ділянок, розташованих на території гаражного товариства "Гвардієць", незаконно застосувавши до земельної ділянки історичної забудови селища, функціональна зона якої визначена Генеральним планом смт Чорноморське - для розміщення гаражів, рішення № 250 від 07.2021 року "Про заборону надання дозвільних документів на земельній ділянці, передбаченої для проведення берегоукріплювальних робіт в зонах зсуву на території Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області". Згідно генерального плану смт. Чорноморське, земельні ділянки, передбачені для проведення берегоукріплювальних робіт, це інші земельні ділянки, які тільки межують з земельною ділянкою розміщення гаражів товариства автомобілістів "Гвардієць". Протиправні дії Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області полягають у внесенні інформації про земельну ділянку з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070, на підставі Технічної документації, яка не відповідає вимогам законодавства, а саме ст 67 ЗУ "Про землеустрій,аб 4 ч 1 ст 22, ЗУ "Про державний земельний кадастр" , п, 6, п. 7, п.8, п. 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру. Протиправна бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Одеській області полягає в непроведенні належним чином перевірки, викладених в зверненнях позивачки фактів порушення законодавства при формуванні земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070 та не здійснення заходів для усунення порушення.

У відзиві Чорноморська селищна рада Одеського району Одеської області не погоджується з викладеними у позовній заяві підставами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне. Рішенням виконавчого комітету Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області №58 від 17.03.2000 року «Про виділення земельної ділянки під гаражі» (додається) була дана згода товариству автомобілістів «Гвардієць» на вибір земельної ділянки під гаражами в довгострокову оренду загальною площею 5,83 га строком на 10 років при умові надання головою товариства проекту відводу земельної ділянки. Однак проект відводу земельної ділянки так і не був наданий на затвердження ради, право оренди не оформлено. Тобто на даний момент немає жодних правових підстав на користування земельною ділянкою товариством автомобілістів «Гвардієць», у тому числі позивачкою. На момент подачі позивачкою заяви про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва індивідуального гаражу до повноважень сільських, селищних рад не відноситься погодження проектів землеустрою. Позивачка помилково вважає проект внесення змін до генерального плану смт. Чорноморське геопросторовими даними в розумінні Закону України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних» від 13.04.2020 № 554-IX. Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не є правовстановлюючим актом і не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права власності чи користування на земельну ділянку. Чорноморська селищна рада на підставі вимог Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 № 858-IV, Порядку № 476, ЗКУ здійснила інвентаризацію земельних ділянок комунальної власності, за результатами якої зареєстровано право комунальної власності на земельні ділянки. Жодної земельної ділянки державної чи приватної власності на території, де проводилася інвентаризація немає. Надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для проведення берегоукріплювальних робіт стало першим кроком для запобігання зсувним процесам, забезпечення життєдіяльності населених пунктів, благоустрою населеного пункту, безпечних умов проживання, захисту життя і здоров`я мешканців Чорноморської селищної територіальної громади, запобіганню руйнування житлового фонду. Надання земельної ділянки у власність під розміщення гаражу в цій зоні можливо тільки після проведення заходів із інженерного захисту території, створення берегозахисних споруд, проведення берегоукріплювальних робіт, затвердження та узгодження відповідної містобудівної документації - план зонування або детальний план території, розробки та затвердження проекту ПЗС охорони Чорного моря та виконання інших вимог законодавства України, якщо інше не буде встановлено законодавством України. Чорноморська селищна рада надала усі необхідні документи для реєстрації інвентаризованих земельних ділянок, передбачені Законом № 3613-VI, а отже підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070 загальною площею 3,5676 га з закриттям Поземельної книги немає.

Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області у своєму відзиві також заперечило проти задоволення позовних вимог позивачки, оскільки державний кадастровий реєстратор Відділу у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області виключно за принципом випадковості розглянув заяву щодо державної реєстрації земельної ділянки на території України. Після завершення опрацювання заяви державний кадастровий реєстратор Відділу у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому Головного управління вже немає доступу до заяв, які він розглядав за принципом випадковості. Виключно державні кадастрові реєстратори Головного управління Держгеокадастру у Одеській області мають повний доступ до всіх заяв щодо реєстрації земельних ділянок на території Одеської області. Відповідальність за якість робіт із землеустрою та відповідність технічної документації чинному законодавству, на основі якої вносяться відомості до Державного земельного кадастру несе розробник документації із землеустрою. Підстави для відмови державного кадастрового реєстратора у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є виключними та чітко передбачені чинним законодавством, відсутність даних підстав унеможливлює надання такої відмови та передбачає обов`язок державного кадастрового реєстратора здійснити державну реєстрацію земельної ділянки. Крім того, відповідач зазначив, що не може бути належним відповідачем у даній справі, оскільки не має технічної можливості скасувати реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070.

13.12.2023 року до суду надійшла відповідь на відзив Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області, в якій позивачка зазначає, що законність користування земельною ділянкою площею 0,0078 га встановлена судовими рішеннями Одеського окружного адміністративного суду та не підлягає доказуванню. Державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070 проведена на підставі недостовірної інформації, покладеної в основу спірної Технічної документації щодо інвентаризації земель комунальної власності з метою формування земельних ділянок на території Чорноморської селищної ради. Щодо твердження відповідача про те, що орган місцевого самоврядування не зобов`язаний приймати участь у процедурі погодження меж, позивачка зазначає, що надана їй товариством автомобілістів "Гвардієць" земельна ділянка для розміщення індивідуального гаражу площею 0,0078 га з трьох сторін межує з земельною ділянкою комунальної власності, що відноситься до земель запасу Чорноморської селищної ради, а отже саме тому, Чорноморська селищна рада мала приймати участь у процедурі встановлення меж та передачі межових знаків на зберігання, про що відповідач був повідомлений належним чином та представники ради приймали участь у зазначеній процедурі.

22.12.2023 року Чорноморська селищна рада Одеського району Одеської області подала заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначила, що позивачка вказує законність користування земельною ділянкою площею 0,0078 га на підставі рішення Одеського ОАС № 815/1983/18 від 02.07.2018 року, однак предметом вказаного судового спору було право на отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, а не визнання законності користування земельною ділянкою. Органи місцевого самоврядування відповідно до статті 118 ЗКУ надають дозвіл на розроблення проекту землеустрою та затвердження вже розробленого проекту землеустрою. Стаття 106 ЗКУ стосується встановлення меж земельних ділянок, які перебувають приватній власності, а не у комунальній власності. Вимога погодження проекту землеустрою щодо безоплатної приватизації земельних ділянок комунальної власності не передбачена чинним законодавством, про що було повідомлено ОСОБА_1 листом №О-235-3/020/02-14 від 21.05.2021 року.

19.03.2024 року Чорноморська селищна рада Одеського району Одеської області у своїх додаткових поясненнях зазначила, що позивачка жодного разу не зверталася з заявою про надання витягу з містобудівної документації.

09.04.2024 року до суду надійшов відзив від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, в якому відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне. Земельна ділянка з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070 зареєстрована Відділом у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області за принципом випадковості. Звертає увагу на те, що відповідно до ч. 6 ст. 16 Закону кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Частиною 10 ст. 24 Закону, визначено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. До Головного управління надійшли скарги від ОСОБА_1 б/н від 29.12.2022 (вх. № О-2/0/5-23 від 03.01.2023) та б/н від 18.01.2023 (вх. № О-11/0/5-23 від 19.01.2023), яка надійшла за резолюцією Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру вх. № О-55/0/5-23 від 18.01.2023, на які були надані відповіді від Головного управління за № О-2/0-5/6-23 від 05.01.2023 та № О-11/0-14/6-23 від 25.01.2023 відповідно. Таким чином, враховуючи зазначене, позовна вимога щодо визнання протиправними дій та бездіяльності Головного управління є безпідставною і не підлягає задоволенню.

18.04.2024 року позивачкою подано до суду відповідь на відзив Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, в якій позивачка не погоджується з доводами, зазначеними відповідачем, з огляду на наступне. Відповідач, незважаючи на наявні порушення законодавства при формуванні та проведенні державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070, приховало порушення та надало недостовірну інформацію центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин - Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру, про відсутність підстав для скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070. Технічна документація з інвентаризації земель від 01.11.2021 року, на підставі якої сформовано спірну земельну ділянку з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070 не відповідає вимогам законодавства та чинній землевпорядній документації, містить недостовірну інформацію, відсутній договір на виконання робіт, земельну ділянку сформовано з порушенням меж та накладенням на суміжні земельні ділянки, порушено функціональну зону, незаконно змінено цільове призначення земельної ділянки.

У додаткових поясненнях від 22.04.2024 року Чорноморська селищна рада Одеського району Одеської області зазначила, щодо твердження позивачки про «відсутність договору на виконання робіт з розроблення технічної документації з інвентаризації земель з метою формування земельних ділянок комунальної власності», то Чорноморська селищна рада на виконання рішення сесії 20.05.2016 року №110 уклала з Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНАГРО ГРУПП» Договір №5 від 20.07.2016 року. Предметом даного договору стала послуга: «Розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності (з метою формування земельної ділянки комунальної власності) вільної від забудови». У зв`язку з великою площею земельних ділянок, які підлягали інвентаризації за Рішенням №110 від 20.05.2016 року між Чорноморською селищною радою та ТОВ «ІНАГРО ГРУПП» була укладена Додаткова угода № 1 до Договору №5 про продовження строку дії Договору до 31.12.2021 року. На підставі норм цивільного кодексу Чорноморська селищна рада продовжила строк дії Договору №5 від 20.07.2016 року з Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНАГРО ГРУПП». Тобто, наявні були діючі договори на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності (з метою формування земельної ділянки комунальної власності) вільної від забудови, роботи які були виконані у строк, встановлений вищезазначеними договорами. Жодної земельної ділянки державної чи приватної власності на території, де проводилася інвентаризація немає, а тому порушення меж та накладення на суміжну земельну ділянку є неможливим. Позивачка ототожнює поняття «викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру» та «витягу з містобудівної документації».

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 є членом Товариства автомобілістів «Гвардієць».

Суд встановив, що на виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року та рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі від 19.11.2019 року по справі № 420/3719/19 Чорноморською селищною радою було прийнято рішення від 27.02.2020 року за №822-VII, яким надано громадянці України ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для розміщення індивідуального гаражу на території Чорноморської селищної ради Лиманського району Одеської області (в межах смт. Чорноморське).

ОСОБА_1 замовила та МПП АН «Оберіг» виробило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для розміщення індивідуального гаражу на території Чорноморської селищної ради (в межах смт Чорноморське) Лиманського району Одеської області від 2020 року.

20.05.2021 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з клопотанням про погодження відведення земельної ділянки, однак 21.05.2021 року за вих. № О-235-3/020/02-14 Чорноморська селищна рада надала відповідь, в якій зазначила, що сектор містобудування, архітектури, просторового планування, землевпорядкування та комунальної власності Чорноморської селищної ради не має повноважень щодо погодження вищевказаної документації.

07.06.2021 року позивачка знову направила відповідачу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для підписання акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання, проте проект повернуто без відповіді.

17.06.2021 року позивачка звернулася до Чорноморської селищної ради з клопотанням за вх. № О-295-3/020-7, в якому просила надати викопіювання з відображеного на картографічній основі державного земельного кадастру орієнтованого місця розташування земельної ділянки.

Листом від 02.07.2021 року №295-3/020-7/0214 Чорноморська селищна рада Одеського району Одеської області повідомила, що по-перше, зазначена інформація оприлюднюється на безоплатній основі на офіційному веб-сайті ЦОВВ, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, по-друге, абзац 4 ч. 7 ст. 118 набирає чинності з серпня 2021 року.

06.12.2021 року за вх.№ 2072/02-18/з розробник проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для розміщення індивідуального гаражу, МПП АН "Оберіг" , в особі директора ОСОБА_2 звернулось до відповідача з клопотанням щодо надання витягу із відповідної містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб.

Листом від 23.12.2021 року №2072/02-18/34/2528 Чорноморська селищна рада Одеського району Одеської області повідомила директора МПП АН "Оберіг", що у відповідності до прийнятого рішення Чорноморської селищної ради №250-VIII від 07 жовтня 2021 року «Про заборону надання дозвільних документів на земельній ділянці, передбаченої для проведення берегоукріплювальних робіт в зонах зсуву на території Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області», будь-які дозвільні та інші документи на території позначеної у додатку до зазначеного клопотання тимчасово не надаємо до виконання вимог даного рішення Чорноморської селищної ради.

12.08.2021 року МПП "Оберіг", в особі директора ОСОБА_2 , звернулось до Державного земельного кадастру з клопотанням про внесення інформації про земельну ділянку, щодо якої розроблено проект відведення і отримало рішення про відмову, однією з підстав якої є відсутність витягу із відповідної містобудівної документації.

Також судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області №58 від 17.03.2000 року «Про виділення земельної ділянки під гаражі» була дана згода товариству автомобілістів «Гвардієць» на вибір земельної ділянки під гаражами в довгострокову оренду загальною площею 5,83 га строком на 10 років при умові надання головою товариства проекту відводу земельної ділянки.

Рішенням Чорноморської селищної ради №404-V від 18.07.2008 року був затверджений Генеральний план селища Чорноморське Комінтернівського району Одеської області на період до 2026 року.

Рішенням Чорноморської селищної ради №26-VII від 27.11.2015 року затверджено проект "Внесення змін до генерального плану смт. Чорноморське Комінтернівського району Одеської області у зв`язку з розміщенням об`єктів транспортної інфраструктури морського транспорту на земельній ділянці загальною площею 38,9994 га та розміщенням гаражів на земельній ділянці площею 8,00 га (в межах населеного пункту)".

Чорноморською селищною радою 20.05.2016 року прийнято рішення №110 «Про розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності, які розташовані в межах населених пунктів на території Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (з метою формування земельної ділянки комунальної власності)», на основі якого Чорноморська селищна рада уклала з Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНАГРО ГРУПП» Договір №5 від 20.07.2016 року. Предметом даного договору стала послуга: «Розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності (з метою формування земельної ділянки комунальної власності) вільної від забудови».

Чорноморською селищною радою Одеського району Одеської області 07.10.2021 року прийнято рішення № 250 «Про заборону надання дозвільних документів на земельній ділянці, передбаченої для проведення берегоукріплювальних робіт в зонах зсуву на території Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області», пунктом 1 якого заборонено видачу будь-яких дозвільних документів (дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передача земельної ділянки у власність або користування, надання містобудівних умов та обмежень, нове будівництво та інше) на території на якій розміщено гаражі визначену на картографічному матеріалі, до моменту затвердження проектної документації в стадії Проекту та Робочого проекту, отримання висновків відповідних служб щодо стану зсувних процесів та проведення відповідних робіт з берегоукріплення.

18.02.2022 року Чорноморською селищною радою Одеського району Одеської області прийнято рішення №406-VIII "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності, які розташовані на території Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області (з метою формування земельних ділянок)", яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації (з метою формування земельних ділянок комунальної власності): земельна ділянка кадастровий номер 5122755900:02:001:0070, загальною площею 3,5676 га, цільове призначення-земельні ділянки запасу (код КВІПЗ 07.07), яка розташована на території Чорномарської селищної ради: Одеська область, Одеський район, в межах смт/Чорноморське.

В межах справи 420/22975/21 було проведено судову земельно-технічну експертизу від 12 квітня 2023 року, якою встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070 накладається на земельну ділянку площею 0, 0078 га, розташовану на території розміщення гаражів партнерства автомобілістів «Гвардієць», щодо якої розроблено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для розміщення індивідуального гаражу. Площа накладання становить 0,0078 га.

Рішенням № 371 від 23.12.2021 року Чорноморська селищна рада надала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 5,8632 га у довгострокову оренду строком на 49 (сорок дев`ять) років Товариству з обмеженою відповідальністю «СТІЙКЕ МІСТО» для проведення берегоукріплювальних робіт, цільове призначення: 10.10 для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд: - земельна ділянка кадастровий номер 5122755900:02:001:0070.

29.12.2022 року ОСОБА_1 направила скаргу начальнику Головного управління Держгеокадастру в Одеській області з вимогою провести перевірку дотримання норм законодавства при проведенні Чорноморською селищною радою Одеського району Одеської області та виконавцем робіт ТОВ "ІНАГРО ГРУПП" інвентаризації земель з метою формування ділянок комунальної власності, складання технічної документації та формування земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070, а також скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070.

Листом від 05.01.2023 року Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повідомило, що у Головного управління відсутні підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070 та скасування кадастрового номеру 5122755900:02:001:0070.

18.01.2023 року, позивачка звернулась до голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру зі скаргою щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки, з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070.

Листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.02.2023 №О-55/0-0.21-164/6-23 повідомлено, що до державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області за принципом випадковості надійшла на розгляд заява Чорноморської селищної ради про державну реєстрацію земельної ділянки від 13.12.2021 з доданими документами. За результатами перевірки документації із землеустрою, державним кадастровим реєстратором 21.12.2021 року внесено відомості (здійснено реєстрацію) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку з державним кадастровим номером 5122755900:02:001:0070. Державний кадастровий реєстратор діяв у спосіб, визначений чинним законодавством.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з статтею 3 Закону України «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Заява (клопотання) звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації».

Публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 14 цього ж Закону розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Згідно з статтею 16 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію, надання консультацій під час оформлення запиту, а також за оприлюднення інформації, передбаченої цим Законом. Запит, що пройшов реєстрацію в установленому розпорядником інформації порядку, обробляється відповідальними особами з питань доступу до публічної інформації.

Відповідно норм до статті 50 Закону України «Про землеустрій» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) у разі формування земельної ділянки чи зміни цільового призначення земельної ділянки для потреб, пов`язаних із забудовою, до проекту додається витяг із відповідної містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб. Ці вимоги не поширюються на випадки, якщо відповідно до закону передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб може здійснюватися за відсутності зазначеної містобудівної документації.

Згідно з статтею 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням відомостей Державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі у цифровій формі в державній системі координат у формі електронних документів, що містять базові і тематичні геопросторові дані.

Затвердження оновленої містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється згідно із статтями 16-1, 17, 18 та 19 цього Закону.

Внесення змін до містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у порядку, визначеному законодавством для її розроблення та затвердження.

Склад, зміст, порядок розроблення та оновлення містобудівної документації на місцевому рівні встановлюються Кабінетом Міністрів України у Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації.

Відповідно до пункту 23 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України до внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок, розташованих у межах функціональних зон, визначених генеральними планами населених пунктів, планами зонування (щодо земельних ділянок у межах населених пунктів), детальними планами територій (щодо земельних ділянок за межами населених пунктів), затвердженими до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель", або протягом двох років з дня його опублікування (якщо розроблення відповідного генерального плану населеного пункту, плану зонування, детального плану територій розпочалося до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель") може здійснюватися їх власниками (у визначених законом випадках - користувачами) без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з дотриманням вимог частини п`ятої статті 20 цього Кодексу: до внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони - на підставі витягу з містобудівної документації.

Форма витягу повинна містити відомості про функціональну зону та всі обмеження у використанні земель (у тому числі у сфері забудови), зазначені у містобудівній документації, та затверджується Кабінетом Міністрів України у Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації. У такому разі державний кадастровий реєстратор, до якого надійшла заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки про зміну її цільового призначення, не пізніше наступного робочого дня після надходження заяви направляє до відповідного органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, до повноважень якого належить затвердження відповідної містобудівної документації, запит щодо надання витягу з містобудівної документації із зазначенням функціональної зони, в межах якої розташована земельна ділянка. Орган місцевого самоврядування протягом двох робочих днів з дня надходження запиту зобов`язаний надати державному кадастровому реєстратору відповідний витяг з містобудівної документації. Витяг з містобудівної документації може бути отриманий заявником самостійно відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". У такому разі витяг з містобудівної документації додається до заяви про внесення до Державного земельного кадастру відомостей про зміну цільового призначення земельної ділянки.

Відповідно до частини четвертої статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», постановою Кабінету Міністрів України за №926 від 01.09.2021 затверджено Порядок розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) (далі Порядок).

Згідно з пунктом 91 Порядку форма витягу з містобудівної документації, який надається уповноваженим структурним підрозділом виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, передбачає наявність таких відомостей щодо території, стосовно якої надійшов запит щодо надання витягу з містобудівної документації:

інформацію про містобудівну документацію: територія, на яку розроблено містобудівну документацію; дата, назва органу та номер рішення про затвердження містобудівної документації (останні зміни на час надання витягу); функціональна зона (назва виду функціонального призначення території функціональної зони (функціональних зон), код (номер) функціональної зони, площа функціональної зони, перелік можливих переважних та супутніх видів цільового призначення земельних ділянок (сформованих та таких, що можуть бути сформовані) на території, стосовно якої надійшов запит щодо надання витягу з містобудівної документації; посилання на опубліковану містобудівну документацію на відповідному веб-сайті та геоінформаційну систему, що забезпечує її відображення;

графічну частину витягу з містобудівної документації (із зазначенням масштабу), яка повинна відображати: частину території розроблення містобудівної документації, яка включена у функціональну зону; межі функціональної зони (функціональних зон) із зазначенням координат; всі існуючі та проектні об`єкти, розташовані в межах функціональної зони (функціональних зон); всі обмеження у використанні земель (у тому числі у сфері забудови), що розповсюджуються на територію в межах функціональної зони; експлікацію з переліком відображених об`єктів; умовні позначення, якими відображена функціональна зона, та всі обмеження;

перелік переважних та супутніх видів використання території (земельної ділянки) та перелік категорій земель та видів цільового призначення земельних ділянок, які можуть встановлюватися в межах відповідної функціональної зони.

Відповідно до пункту 93 Порядку витяг з містобудівної документації формується на основі бази геоданих та надається у вигляді електронного документа, що створюється у вигляді файла (пакета файлів) у форматі Adobe Portable Document Format (PDF), у яких містяться текстові, табличні та графічні матеріали документації, та шляхом накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису із використанням кваліфікованої електронної позначки часу відповідно до вимог Закону України Про електронні довірчі послуги, керівника уповноваженого структурного підрозділу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, Київської та Севастопольської міської держадміністрації.

Витяг з містобудівної документації, розробленої до набрання чинності Законом України від 17 червня 2020 р. № 711-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель, надається з урахуванням наявних даних містобудівної документації (пункт 94 Порядку).

Таким чином, вказаними нормами прав встановлено, що у разі зміни цільового призначення земельної ділянки для потреб, пов`язаних із забудовою, до проекту додається витяг із відповідної містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб. Зміна цільового призначення земельних ділянок може здійснюватися їх власниками без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з дотриманням вимог частини п`ятої статті 20 цього Кодексу: до внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони на підставі витягу з містобудівної документації.

Витяг з містобудівної документації може бути отриманий заявником самостійно відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». У такому разі витяг з містобудівної документації додається до заяви про внесення до Державного земельного кадастру відомостей про зміну цільового призначення земельної ділянки. Форма витягу з містобудівної документації надається уповноваженим структурним підрозділом виконавчого органу місцевого самоврядування. Витяг з містобудівної документації формується на основі бази геоданих та надається у вигляді електронного документа, що створюється у вигляді файла (пакета файлів) у форматі Adobe Portable Document Format (PDF).

Суд зазначає, що право позивачки на отримання належного та повного витягу з містобудівної документації щодо земельної ділянки гарантоване Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», а практична реалізація цього права передбачена постановою Кабінету Міністрів України за №926 від 01.09.2021.

Зазначені у відповіді відповідача мотиви ненадання такого витягу не належать до передбачених законом підстав та встановлених постановою Кабінету Міністрів України за №926 від 01.09.2021 приводів для відмови позивачці.

Крім того, суд звертає увагу, що єдиною підставою для відмови представника МПП АН "ОБЕРІГ" у наданні витягу з містобудівної документації було рішення Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області від 07.10.2021 року № 250 «Про заборону надання дозвільних документів на земельній ділянці, передбаченої для проведення берегоукріплювальних робіт в зонах зсуву на території Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області», п. 1 якого скасовано в судовому порядку.

Також суд не погоджується з доводами відповідача щодо того, що звернень щодо надання витягу з містобудівної документації від позивачки або її представника не надходило, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 06.12.2021 року розробник проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для розміщення індивідуального гаражу, МПП АН "Оберіг звернулось до Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області з клопотанням щодо надання витягу із містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб.

Листом від 23.12.2021 року №2072/02-18/34/2528 Чорноморська селищна рада Одеського району Одеської області відмовила директору МПП АН "Оберіг" у наданні відповідного витягу з містобудівної документації на підставі рішення Чорноморської селищної ради №250-VIII від 07 жовтня 2021 року «Про заборону надання дозвільних документів на земельній ділянці, передбаченої для проведення берегоукріплювальних робіт в зонах зсуву на території Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області».

Таким чином, доводи відповідача щодо відсутності клопотання про надання витягу з містобудівної документації є абсурдними і спростовуються матеріалами справи, зокрема доказами, наданими самою Чорноморською селищною радою Одеського району Одеської області.

Враховуючи зазначене, позовна вимога ОСОБА_1 щодо зобов`язання Чорноморської селищну раду Одеського району Одеської області надати витяг із відповідної містобудівної документації - Генерального плану селища Чорноморське (Проекту внесення змін до Генерального плану селища Чорноморське затвердженого рішенням Чорноморської селищної ради № 26 від 27.11.2015 року) із зазначенням функціональної зони земельної ділянки є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо проведення державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070 на підставі не чинних документів та скасування її державної реєстрації, суд зазначає наступне.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру встановлює Закон України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 №3613 (далі - Закон «Про ДЗК») та Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою КМУ від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі Порядок №1051).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про ДЗК» державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Статтею 24 Закону України «Про ДЗК» врегульовано питання здійснення державної реєстрації земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про ДЗК» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України «Про ДЗК» державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Частиною 3 статті 24 Закону України «Про ДЗК» передбачено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

Відповідно до п. 107 Порядку №1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Пунктом 54-1 Порядку №1051 визначено, що поземельна книга відкривається одноразово в електронній і паперовій формі (крім випадку відновлення втраченої Поземельної книги) та ведеться постійно і безперервно.

У разі внесення відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку такі відомості вносяться до Поземельної книги:

в паперовій формі - Державним кадастровим реєстратором за місцем розташування земельної ділянки;

в електронній формі - Державним кадастровим реєстратором, обраним за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру за принципом випадковості.

До державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області за принципом випадковості надійшла на розгляд заява Чорноморської селищної ради про державну реєстрацію земельної ділянки від 13.12.2021 з доданими документами.

Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.

Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону України «Про ДЗК» для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; документація із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки, в електронній формі та формі електронного документа.

Частинами 5, 6 ст. 24 Закону України «Про ДЗК» визначено, що державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Відмова в державній реєстрації земельної ділянки з підстав, не передбачених цією частиною, заборонена.

Державний кадастровий реєстратор зазначає вичерпний перелік підстав для відмови у державній реєстрації земельної ділянки.

Пунктом 111 Порядку №1051 встановлено, що державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:

1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;

2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;

3) наявність документа, що підтверджує згоду органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, фізичної чи юридичної особи про поділ, об`єднання земельних ділянок, з нотаріально засвідченою справжністю підпису на такому документі - у разі, коли відповідно до закону поділ, об`єднання земельних ділянок здійснюються за погодженням з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, фізичними чи юридичними особами.

За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій:

здійснює державну реєстрацію земельної ділянки:

- за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці;

- відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки);

- засвідчує документацію із землеустрою, технічну документацію з оцінки земель в електронній формі відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку;

- надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування;

приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі:

- невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1-3 цього пункту;

- розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини;

- подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

За результатами перевірки документації із землеустрою, державним кадастровим реєстратором 21.12.2021 року внесено відомості (здійснено реєстрацію) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку з державним кадастровим номером 5122755900:02:001:0070.

Позивачка наголошує, що технічна документація, на підставі якої здійснено реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070, не відповідає вимогам законодавства, а саме ст. 67 ЗУ "Про землеустрій", абзацу 4 ч. 1 ст. 22 ЗУ "Про державний земельний кадастр", п. 6, 7, 8, 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру.

Статтею 67 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що фінансування робіт із землеустрою здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, коштів юридичних осіб, громадян та інших джерел, не заборонених законом.

За рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, що визначається Кабінетом Міністром України, фінансуються:

б) розробка загальнодержавних і регіональних програм використання та охорони земель;

в) розробка проектів законів України, інших нормативно-правових актів з питань землеустрою;

г) науково-дослідні роботи та фундаментальні дослідження у сфері землеустрою загальнодержавного значення;

ґ) проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність;

д) здійснення землеустрою на землях державної власності та проведення державної інвентаризації земель;

е) розробка технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо земельних ділянок усіх форм власності, сформованих до 2004 року, відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру, а також земельних ділянок усіх форм власності, речові права на які (документи, що посвідчують права на них) зареєстровано до 1 січня 2013 року, але відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру.

Відповідно до абзацу 4 ч. 1 ст.22 Закону України «Про ДЗК» документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати законодавству.

Пункт 6 Порядку №1051 визначає повноваження державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та державних кадастрових реєстраторів його територіальних органів.

Пункт 7 та 8 Порядку №1051 виключено на підставі Постанови КМ № 1058 від 23.11.2016.

Згідно з п. 67 Порядку №1051 документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам:

текст документів має бути написаний розбірливо;

документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;

документи мають відповідати вимогам Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.

Документація із землеустрою, технічна документація з оцінки земель, що подаються у паперовій формі, засвідчується підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, відповідального за якість робіт із землеустрою, в електронній формі - його кваліфікованим електронним підписом.

Матеріали справи містять технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель з метою формування земельних ділянок комунальної власності, що перебувають в запасі Чорноморської селищної ради, за адресою: Одеська обл., Одеський р-н., смт. Чорноморське, яка складена ТОВ "ІНАГРО ГРУПП" (далі Технічна документація).

Суд звертає увагу, що текст документів написаний розбірливо та чітко, будь-яких виправлень не містить, у той же час, технічна документація засвідчена підписом та особистою печаткою сертифікованих інженерів-землевпорядників ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Відповідно до ст.57 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель розробляється за рішенням власників (розпорядників) земельних ділянок або за рішенням сільських, селищних, міських рад. Рішення про розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення приймається у порядку, визначеному статтею 35 цього Закону.

Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель включає:

а) пояснювальну записку;

б) матеріали топографо-геодезичних вишукувань;

в) пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, що посвідчують право на земельну ділянку, та Державному земельному кадастрі;

г) робочий і зведений інвентаризаційні плани;

ґ) переліки земельних ділянок (земель) у розрізі за категоріями земель та угіддями, наданих у власність (користування) з кадастровими номерами, наданих у власність (користування) без кадастрових номерів, не наданих у власність чи користування, що використовуються без документів, що посвідчують право на них, що використовуються не за цільовим призначенням, невитребуваних земельних часток (паїв), відумерлої спадщини.

У разі формування земельної ділянки технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель також включає:

а) відомості про обчислення площі земельної ділянки;

б) кадастровий план земельної ділянки;

в) перелік обмежень у використанні земельних ділянок;

г) відомості про встановлені межові знаки.

У разі виправлення помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру щодо меж земельних ділянок та/або інших відомостей про земельні ділянки, технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель також включає кадастрові плани відповідних земельних ділянок із зазначенням виправлених відомостей про них.

У разі формування земельної ділянки під час інвентаризації земель не допускається:

а) розташування однієї будівлі на декількох земельних ділянках;

б) розташування на земельній ділянці лише окремої частини будівлі.

Кадастрові плани земельних ділянок, помилки у відомостях Державного земельного кадастру щодо яких виправляються, погоджуються з власниками таких земельних ділянок (якщо земельна ділянка перебуває у користуванні - також із землекористувачем).

Згідно Технічної документації роботи з інвентаризації земель включають обстежувальні, топографо-геодезичні та проектно-вишукувальні роботи.

В процесі обстежуваних робіт зібрано та проаналізовано (сторінка 6-7 Технічної документації):

- матеріали з Державного фонду документації із землеустрою;

- відомості з Державного земельного кадастру в паперовій та електронній (цифровій) формі, у тому числі Поземельної книги; книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі; електронних документів, що містять відомості про результати робіт із землеустрою;

- містобудівна документація, затверджена в установленому законодавством порядку.

Отже, ТОВ "ІНАГРО ГРУПП" здійснило повні та всебічні обстежувані роботи земельних ділянок, які передбачені Законом України «Про землеустрій», Земельним кодексом України, Порядком № 476, за результатами чого було встановлено, що земельна ділянка загальною площею 5,8632 га, яка розташована за адресою: Одеська область, Одеський район, смт Чорноморське буде розділена на дві земельні ділянки, а саме:

- земельна ділянка площею 3,5676 га , в тому числі: 3,5676 га солончаки (код угіддя КВЗУ 003.04), яка віднесена до категорії земель землі рекреаційного призначення. Відповідно до класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Держкомзему України від 23.07.2010 року № 548 визначено код цільового призначення Секція - Розділ К 16, Підрозділ 16. 00 землі запасу;

- земельна ділянка площею 2, 2956 га , в тому числі: 2, 2956 га солончаки (код угіддя КВЗУ 003.04), яка віднесена до категорії земель землі водного фонду. Відповідно до класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Держкомзему України від 23.07.2010 року № 548 визначено код цільового призначення Секція - Розділ К 16, Підрозділ 16. 00 землі запасу.

Відповідно до ст.35 Закону України «Про землеустрій» інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення Державного земельного кадастру, виявлення та виправлення помилок у відомостях Державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Матеріали справи не містять доказів, що в межах території, де проводилася інвентаризація, були наявні земельні ділянки державної чи приватної власності.

Пунктом 3 ч. 5 ст. 186 ЗКУ передбачено, що технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель щодо земельних ділянок державної або комунальної власності затверджується Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Чорноморською селищною радою за результатами 27 сесії Чорноморської селищної ради VIII скликання було прийнято рішення №406-VIII від 18.02.2022 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності, які розташовані на території Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області (з метою формування земельних ділянок)», тому доводи позивачки про одноособове прийняття зазначеного рішення селищним головою є неприйнятними, оскільки рішення прийнято колегіально на 27 сесії селищної ради.

Позивачка, доводячи протиправність реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070, наголошувала на відсутності договору на виконання робіт щодо розроблення технічної документації.

Разом із тим, матеріали справи містять Договір №5 про надання послуг від 20.07.2016 року, відповідно до якого замовником є Чорноморська селищна рада Комінтернівського району Одеської області, а виконавцем Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНАГРО КОМІНТЕРНІВСЬКЕ". Предметом даного договору зазначено "Розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності (з метою формування земельної ділянки комунальної власності) вільної від забудови".

У зазначеному Договорі №5 визначено строк його дії, а саме з 20.07.2016 року по 30.11.2016 року, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами свої зобов`язань за цим Договором.

Як зазначає Чорноморська селищна рада, у зв`язку з великою площею земельних ділянок, які підлягали інвентаризації за Рішенням №110 від 20.05.2016 року між Чорноморською селищною радою та ТОВ «ІНАГРО ГРУПП» була укладена Додаткова угода № 1 до Договору №5.

Відповідна Додаткова угода № 1 до Договору №5 від 20.01.2017 року надана до суду, та з неї вбачається, що Сторони дійшли згоди про продовження дії Договору №5 до 31.12.2021 року.

Таким чином, доводи позивачки щодо відсутності договору на виконання робіт є необґрунтованими.

Однак позивачка свої доводи обґрунтувала також тим, що в Договорі №5 від 20.07.2016 року виконавцем зазначено ТОВ "ІНАГРО КОМІНТЕРНІВСЬКЕ", а в Додатковій угоді №1 ТОВ "ІНАГРО ГРУПП", яке на той момент не існувало.

Суд зауважує, що як в Договорі №5, так і в Додатковій угоді №1 зазначена не тільки назва виконавця, але й його реквізити, зокрема що ТОВ "ІНАГРО КОМІНТЕРНІВСЬКЕ", що ТОВ "ІНАГРО ГРУПП" мають однаковий код ЄДРПОУ 38718939, а також однакову юридичну адресу.

Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 90 Цивільного кодексу України юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно правову форму та назву. Найменування установи має містити інформацію про характер її діяльності. Юридична особа може мати крім повного найменування скорочене найменування. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до єдиного державного реєстру.

Назва юридичної особи є її необхідною ознакою, яка забезпечує участь у цивільному обороті від свого імені та слугує засобом її індивідуалізації, що дозволяє відокремити її від інших юридичних осіб. Назва юридичної особи може зазнавати змін. Зміна назви юридичної особи проявляється в її зовнішній літеральній корекції.

Зміна назви юридичної особи тягне лише правовий наслідок проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, пов`язаних зі зміною назви.

Таким чином, договір та додаткова угода до нього укладені з однією юридичною особою, відповідно сумніви позивачки щодо протилежного є безпідставними.

Щодо тверджень позивачки щодо порушенням меж та накладенням на суміжну земельну ділянку, а також меж функціональної зони, то відповідно до пункту 7 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 476 вихідними даними для проведення інвентаризації земель, державної інвентаризації земель та земельних ділянок є:

матеріали з Державного фонду документації із землеустрою;

відомості з Державного земельного кадастру в паперовій та електронній (цифровій) формі, у тому числі Поземельної книги; книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі; електронних документів, що містять відомості про результати робіт із землеустрою;

містобудівна документація, затверджена в установленому законодавством порядку;

планово-картографічні матеріали, в тому числі ортофотоплани, складені за результатами виконання робіт відповідно до Угоди про позику (Проект Видача державних актів на право власності на землю у сільській місцевості та розвиток системи кадастру) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку від 17 жовтня 2003 р., ратифікованої Законом України від 15 червня 2004 р. № 1776-IV, крім проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок;

відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

копії документів, які посвідчують речові права на земельну ділянку або підтверджують сплату земельного податку;

наказ Держгеокадастру або територіального органу Держгеокадастру (у разі проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок);

графічні матеріали відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, на яких зазначено місце проведення робіт з державної інвентаризації земель, орієнтовну площу та кадастровий номер суміжної земельної ділянки (у разі проведення державної інвентаризації земель та земельних ділянок);

відомості про меліоративну мережу або її складову частину (складові частини), надані замовником документації із землеустрою та/або Держрибагентством.

Водночас, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27 лютого 2018 року по справі № 545/808/17, від 22 травня 2018 року по справі № 468/1263/17-а, від 11 червня 2019 року по справі № 826/841/17, від 31 жовтня 2019 року по справі №607/4538/16-а.

Відповідно до ч. 4 та 9 ст. 79-1 ЗКУ, земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів існування земельних ділянок державної чи приватної власності на території, де проводилася інвентаризація.

Відповідно до пп. 4 п. "б" ч. 1 ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать здійснення контролю за забезпеченням надійності та безпечності будинків і споруд незалежно від форм власності в районах, що зазнають впливу небезпечних природних і техногенних явищ та процесів.

Згідно ч. 2 ст. 47 Закону України «Про охорону земель» використання ерозійно- та зсувонебезпечних земельних ділянок дозволяється за умови вжиття заходів щодо їх протиерозійного і протизсувного захисту, передбачених законодавством України. З метою захисту земель від ерозії та зсувів у землевпорядній, містобудівній та іншій документації передбачаються заходи щодо забезпечення протиерозійної та протизсувної стійкості території.

Відповідно до абзацу 15 ч. 2 ст. 134 ЗКУ не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі будівництва об`єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об`єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд).

Технічною основою прийняття Рішення №371-VIII від 23.12.2021 року стали інженерно-геологічні вишукування, які проведенні Малим приватним підприємством «ТЕХНОПРОЕКТ». За результатами інженерно-геологічних вишукувань був складений висновок. Відповідно до даного висновку на ділянці морського узбережжя в районі, де розміщено гаражі у смт. Чорноморське, стан зсуву оцінюється як активний, проведення будь-яких будівельних робіт можливо виключно після проведення заходів з інженерного захисту даної території: перерозподілу ґрунту на схилі (зрізки, планування, пригрузки нижньої частини), створення дренажної системи та берегозахисних споруд. Категорія складності інженерно-геологічних умов третя (складні умови). Категорія ґрунтових умов за сейсмічними властивостями третя.

Згідно з п. 1.5 Правил експлуатації споруд інженерного захисту територій населених пунктів від зсувів та обвалів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 18.02.2013 № 56 аварійний ремонт споруд інженерного захисту територій від зсувів та обвалів повинен включати роботи з ліквідації та запобігання можливим аваріям і аварійним випадкам.

Для проведення берегоукріплювальних робіт, Чорноморською селищною радою прийнято Рішення №371-VIII від 23.12.2021 року.

Суд також звертає увагу, що 27.02.2020 року Чорноморською селищною радою було прийнято рішення за №822-VII, яким надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для розміщення індивідуального гаражу на території Чорноморської селищної ради Лиманського району Одеської області (в межах смт. Чорноморське).

Відповідне рішення у пунктах 4 та 5 містить наступні застереження: "4. Повідомити громадянку України ОСОБА_1 цим рішенням, що відповідно до висновку із інженерно-геологічного вишукування в межах розроблення проекту «Протизсувні та берегоукріплювальні роботи на ділянці морського узбережжя в районі гаражів у смі.Чорноморське Лиманського району Одеської області» зазначена у н.1 цього рішення земельна ділянка знаходиться із зоні активного зсуву - категорія складності інженерно-геологічних умов складні умови.

5. Повідомити громадянку України ОСОБА_1 , що надання земельної ділянки у власність під розміщення гаражу в цій зоні можливо тільки після проведення заходів із інженерного захисту території, створення берегозахисних споруд, проведення берегоукріплювальних робіт, затвердження та узгодження відповідної містобудівної документації - план зонування або детальний план території, розробки та затвердження проекту ПЗС охорони Чорного моря та виконання інших вимог законодавства України, якщо інше не буде встановлено законодавством України".

Таким чином, в рішенні №822VІІ від 27.02.2020 року позивачку було попереджено про стан земельної ділянки щодо якої їй дається дозвіл на розроблення проекту землеустрою.

Стосовно вимоги позивачки про скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.13 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі:

поділу або об`єднання земельних ділянок;

скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації;

якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Такі самі положення передбачені у Законі України «Про державний земельний кадастр».

Так, відповідно до ч. 10 ст. 24 цього Закону України «Про ДЗК» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

поділу чи об`єднання земельних ділянок;

якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;

ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Як встановлено судом вище, Чорноморська селищна рада надала усі необхідні документи для реєстрації інвентаризованих земельних ділянок, а отже підстави для визнання дій Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо проведення державної реєстрації земельної ділянки протиправними та скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070 відсутні.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, щодо не проведення належним чином перевірки за скаргою ОСОБА_1 та відмови у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070, надання недостовірної інформації щодо відсутності підстав для скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070, суд зазначає наступне.

Пунктом 2 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерств аграрної політикита продовольства України 29.09.2016 № 333 (далі - Положення), встановлено, що Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, дорученнями Прем`єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держгеокадастру, дорученнями Голови Держгеокадастру та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням.

Відповідно пп. 6, 11, 24, 39 п. 4 Положення, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний геодезичний нагляд за топографо-геодезичною і картографічною діяльністю; здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації; здійснює державний нагляд у сфері землеустрою; здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов`язаних з діяльністю Держгеокадастру.

Постановою КМУ від 13.03.2022 р. № 303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану" припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні (далі Постанова №303).

Відповідно до п. 2 Постанови № 303 за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов`язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

З урахуванням зазначених положень Постанови №303, у період воєнного стану можливість здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері використання та охорони земель на підставі відповідного рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у цій сфері, обумовлюється наявністю загрози, ознаки якої передбачені пунктом 2 Постанови.

Разом із тим, враховуючи висновки суду про правомірність проведення державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5122755900:02:001:0070 загроза, передбачена пунктом 2 Постанови №303 була відсутня, тому Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області на виконання вимог Постанови №303 правомірно не було проведено перевірку за скаргами позивачки.

Вивчивши та проаналізувавши позиції сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, враховуючи приписи діючого законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, керуючись приписами ч. 3 ст. 139 КАС України, з огляду на те, що позовні вимоги задоволено частково, сплачений судовий збір належить стягненню з Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань пропорційно до кількості задоволених позовних вимог у розмірі 1073,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області (67570, Одеська обл., Одеський р-н., смт. Чорноморське, вул. Гвардійська, 19, код ЄДРПОУ 05583176), Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (76014, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка А.Сахарова, 34, код ЄДРПОУ 39767437), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65078, м. Одеса, вул. Космонавтів, 34, код ЄДРПОУ 39765871) про визнання протиправними дії, скасування державної реєстрації земельної ділянки задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області, щодо ненадання Витягу із відповідної містобудівної документації - Генерального плану селища Чорноморське (Проекту внесення змін до Генерального плану, затвердженого рішенням Чорноморської селищної ради № 26 від 27.11.2015 року) із зазначенням функціональної зони земельної ділянки.

Зобов`язати Чорноморську селищну раду Одеського району Одеської області надати ОСОБА_1 Витяг із відповідної містобудівної документації - Генерального плану селища Чорноморське (Проекту внесення змін до Генерального плану селища Чорноморське затвердженого рішенням Чорноморської селищної ради № 26 від 27.11.2015 року) із зазначенням функціональної зони земельної ділянки.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області (67570, Одеська обл., Одеський р-н., смт. Чорноморське, вул. Гвардійська, 19, код ЄДРПОУ 05583176) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Повний текст рішення виготовлено 02.07.2024 року.

Суддя Токмілова Л.М.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення02.07.2024
Оприлюднено04.07.2024
Номер документу120125980
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (у тому числі прав на земельні ділянки)