Ухвала
від 24.06.2024 по справі 910/14863/22
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

УХВАЛА

"24" червня 2024 р. Справа№ 910/14863/22

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Поліщука В.Ю.

суддів: Пантелієнка В.О.

Доманської М.Л.

під час розгляду апеляційної скарги ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED), та апеляційної скарги Спільного підприємства «Вітмарк-Україна» в формі товариства з обмеженою відповідальністю,

на рішення Господарського суду міста Києва від 30.01.2024 року,

у справі № 910/14863/22 (суддя Мандриченко О.В.),

за первісним позовом ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED),

до відповідачів:

1. Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.),

2. Державної організації «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій»,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача-1: Товариство з обмеженою відповідальністю «Дистреко»,

про визнання недійсною міжнародної реєстрації торговельної марки та зобов`язання вчинити дії,

за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.)

до відповідачів:

1. ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED),

2. Державної організації «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій»,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Дистреко»,

про визнання недійсним свідоцтва на знак для товарів і послуг, зобов`язання вчинити дії,,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 30.01.2024 року у справі № 910/14863/22 у задоволенні первісного позову відмовлено повністю, зустрічний позов задоволено повністю, визнано недійсним Свідоцтво України № 99608 від 25.11.2008 року на знак для товарів і послуг «Natura», що належить ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED), зобов`язано Державну організацію «УКРНОІВІ» внести зміни до Державного реєстру свідоцтв України на торгівельні марки, ведення якого здійснюється в електронній формі, стосовно визнання недійсним повністю Свідоцтва України № 99608 від 25.11.2008 року та здійснити публікацію в офіційному електронному бюлетені «Промислова власність», скасовано заходи забезпечення позову, стягнуто з ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED) судові витрати у справі.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 30.04.2024 року у справі № 910/14863/22 було відкрите апеляційне провадження за апеляційною скаргою ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED).

Поряд з цим, не погоджуючись із вказаним судовим рішенням місцевого господарського суду, СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати повністю рішення Господарського суду міста Києва від 30.01.2024 року у справі № 910/14863/22, прийняти нове судове рішення, яким задовольнити вимоги ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED) за первісним позовом, а саме: - визнати недійсною міжнародну реєстрацію торгової марки № 927822 від 05.01.2007 року, права на яку належать ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.) повністю; зобов`язати Державну організацію «УКРНОІВІ» здійснити публікацію в офіційному бюлетені «Промислова власність» про визнання недійсною міжнародної реєстрації торгової марки № 927822 від 05.01.2007 року на території України повністю, та повідомити Міжнародне бюро Всесвітньої організації інтелектуальної власності про визнання недійсною міжнародної реєстрації торговельної марки № 927822 від 05.01.2007 року на території України повністю, у задоволенні позовних вимог ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.) за зустрічним позовом про визнання недійсною повністю Свідоцтва України № 99608 від 25.11.2008 року на знак для товарів і послуг «Natura», що належить ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED) та зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ мотивована тим, що в межах цієї справи розглядається питання дійсності свідоцтва України № 99608, що належить ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED) та використовується у своїй господарський діяльності СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ на підставі ліцензійного договору.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 11.06.2024 року, зокрема, прийнято апеляційну скаргу СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ на рішення Господарського суду міста Києва від 30.01.2024 року у справі № 910/14863/22 до свого провадження, залучено СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ до участі у справі № 910/14863/22 (апеляційне провадження відкрито за апеляційною скаргою ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED).

14.06.2024 року до Північного апеляційного господарського суду надійшов Відзив ТзОВ «Дистреко» на апеляційну скаргу СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ, який водночас містить заяву про закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ (п. 1 прохальної частини Відзиву).

14.06.2024 року до Північного апеляційного господарського суду надійшов Відзив ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.) на апеляційну скаргу СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ, який водночас містить заяву про закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ (п. 1 прохальної частини Відзиву).

17.06.2024 року до Північного апеляційного господарського суду надійшов Відзив Державної організації «УКРНОІВІ» на апеляційну скаргу СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ, яким заявник просить закрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ.

18.06.2024 року до Північного апеляційного господарського суду надійшов Відзив ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED) на апеляційну скаргу СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ, в якому ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED) погоджується, що СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ є особою, яка наділена правом апеляційного оскарження у цій справі, у відповідності до ст. 254 ГПК України. Крім того, ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED) зазначає, що доводи апеляційної скарги СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ, повністю співпадають із доводами, наведеними в апеляційній скарзі ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED).

18.06.2024 року до Північного апеляційного господарського суду надійшли додаткові Пояснення СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ до апеляційної скарги.

В судове засідання 18.06.2024 року з`явились представники ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED), СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ, ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.), ТзОВ «Дистреко», Державної організації «УКРНОІВІ».

Представник СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ просив, зокрема, залучити підприємство до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо педмета спору на стороні позивача за первісним позовом (відповідача-1 за зустрічним позовом), посилаючись на доводи, наведені в апеляційній скарзі СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ.

Представники ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.), ТзОВ «Дистреко», Державної організації «УКРНОІВІ» в судовому засіданні просили закрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ, посилаючись на доводі, наведені у Відзивах від 14.06.2024 року та 17.06.2024 року.

Заслухавши доводи поданої апеляційної скарги та доводи інших учасників судового засідання, колегія суддів апеляційного господарського суду оголосила у судовому засіданні перерву до 24.06.2024 року.

В судовому засіданні 24.06.2024 року, колегія суддів апеляційного господарського суду, розглянувши доводи апеляційної скарги СП «Вітмарк-Україна» та клопотання про закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ, подані ТзОВ «Дистреко», ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.) та Державною організацією «УКРНОІВІ», вважає, що вказані клопотання про закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 ГПК України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи.

Ч. 1 ст. 254 ГПК України, закріплено норму, відповідно до якої учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

З наведеного слідує, що у ГПК України виокремлено коло осіб, наділених процесуальним правом на апеляційне оскарження судового рішення, які умовно можна поділи на дві групи: 1) учасники справи; 2) особи, які участі у справі не брали, але судове рішення стосується їх прав, інтересів та (або) обов`язків.

При цьому, на відміну від оскарження судового рішення учасником справи, не залучена до участі у справі особа повинна довести наявність у неї правового зв`язку зі сторонами спору або безпосередньо судовим рішенням через обґрунтування наявності таких критеріїв: вирішення судом питання про її право, інтерес, обов`язок, причому такий зв`язок має бути очевидним та безумовним, а не ймовірним.

Разом з тим, судове рішення, оскаржуване незалученою особою, повинно безпосередньо стосуватися прав, інтересів та обов`язків цієї особи, тобто судом має бути розглянуто й вирішено спір про право у правовідносинах, учасником яких на момент розгляду справи та прийняття рішення господарським судом першої інстанції є скаржник, або якщо суд вирішив питання про обов`язки цієї особи чи про її інтереси у відповідних правовідносинах.

За змістом п. 3) ч. 1 ст. 264 ГПК України, суд апеляційної інстанції закриває апеляційне провадження, якщо після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом питання про її права, інтереси та (або) обов`язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалося.

Таким чином, після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою особи, яка не брала участі у справі, господарський суд апеляційної інстанції з`ясовує, чи прийнято оскаржуване судове рішення безпосередньо про права, інтереси та (або) обов`язки скаржника і які конкретно.

Встановивши такі обставини, суд вирішує питання про залучення скаржника до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору та, як наслідок, скасовує судове рішення на підставі п. 4) ч. 3 ст. 277 ГПК України, оскільки таке порушення норм процесуального права є в будь-якому випадку підставою для скасування рішення місцевого господарського суду, якщо господарський суд прийняв судове рішення про права, інтереси та (або) обов`язки осіб, що не були залучені до участі у справі.

Якщо після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом питання про її права, інтереси та (або) обов`язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалося, то апеляційний господарський суд своєю ухвалою закриває апеляційне провадження на підставі п. 3) ч. 1 ст. 264 ГПК України, оскільки у такому випадку не існує правового зв`язку між скаржником і сторонами у справі, в зв`язку з чим відсутній суб`єкт апеляційного оскарження.

Аналогічний правовий висновок наведений у Постановах об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.01.2020 року у справі № 925/1600/16, Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 10.05.2018 року у справі №910/22354/15, від 19.06.2018 року у справі № 910/18705/17, від 11.07.2018 року у справі № 911/2635/17, від 06.12.2018 року у справі № 910/22354/15, від 06.10.2020 року у справі № 910/21451/16, від 03.12.2020 року у справі № 908/3338/19, від 16.01.2021 року у справі № 904/379/19.

Якщо скаржник лише робить припущення, що оскаржуване рішення може вплинути на його права, інтереси, та/або обов`язки, або лише зазначає (констатує), що оскаржуваним рішенням вирішено його права, інтереси та (або) обов`язки, то такі посилання, з огляду на наведене вище, не можуть бути достатньою та належною підставою для розгляду апеляційної скарги (аналогічний висновок міститься в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 року у справі № 921/730/13-г/3 та у Постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15.05.2020 року у справі № 904/897/19).

Як вбачається з матеріалів справи № 910/14863/22, СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ не було залучено в якості сторони у вказаній справі в господарському суді першої інстанції.

Предмет позову у справі № 910/14863/22 стосується визнання недійсною міжнародної реєстрації торговельної марки, яка належить ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.) (за первісним позовом), та визнання недійсним свідоцтва на знак для товарів і послуг, який належить ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED) (за зустрічним позовом).

При цьому, СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ не є власником зазначених свідоцтв, не було учасником справи, а оскаржуваним судовим рішенням не вирішувалися права, інтереси та/або обов`язки СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ. Разом з цим, оскаржуване рішення не стосується ані сокової продукції оспорюваної торговельної марки, ані використання СП «Вітмарк-Україна» цієї торговельної марки.

Крім того, ні мотивувальна, ні резолютивна частина оскаржуваного судового рішення не містить будь-яких тверджень та/або посилань, які б стосувалися прав, інтересів та/або обов`язків СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ.

Виходячи з положень ч. 1 ст. 254, п. 3) ч. 1 ст. 264 ГПК України, господарський суд апеляційної інстанції, розглядаючи апеляційну скаргу подану особою, яка не брала участі у справі, має першочергово з`ясувати, чи зачіпає оскаржуване судове рішення безпосередньо права та обов`язки скаржника, та лише після встановлення таких обставин, вирішити питання про залучення такої особи у якості третьої особи та про скасування судового рішення, а у випадку встановлення, що права заявника оскаржуваним судовим рішенням не порушені та питання про її права і обов`язки стосовно сторін у справі судом першої інстанції не вирішувалися - закрити апеляційне провадження, оскільки в останньому випадку така особа не має права на апеляційне оскарження рішення суду.

Враховуючи наведене, вбачається, що оскаржуване судове рішення безпосередньо не впливає на права та обов`язки СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ та не зачіпають його інтересів, у зв`язку з чим, наявні підстави для закриття апеляційного провадження, відповідно до п. 3) ч. 1 ст. 264 ГПК України.

Водночас, колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає, що ч. 1 ст. 50 ГПК України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Тобто, скаржник не був позбавлений права звернутися до місцевого господарського суду із відповідною заявою про залучення його до участі у справі в якості третьої особи.

При цьому, в матеріалах справи наявні докази, які вказують, що СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ було обізнано про наявність права власності на знак для товарів і послуг «Naturalis» у ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.) та наявність провадження у цій справі в господарському суді першої інстанції. Наведене підтверджується наступними доказами:

- рішенням від 21.12.2015 року Григоріопольського суду міста Кишинів по справі № 2-4362/14 (Додаток № 2 до Відзиву ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.)) та рішенням

від 05.07.2016 року Апеляційного суду міста Кишинів по справі № 2а-578/16 (Додаток № 3 до Відзиву ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.)) у яких СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ брало участь у судових справах разом з ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.);

- матеріалами позовної заяви ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED) у справі № 916/2921/22 та відповідними Листами, долученої до неї, з яких вбачається, що саме СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ першим дізналось та повідомило ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED) про продаж сокової продукції під позначенням ««Naturalis» (Додаток № 5 до позовної заяви ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED)).

- довідкою від СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ від 18.09.2023 року (Додаток № 4 до Заперечень від 21.09.2023 року № 38574), внутрішньою документацією СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ (Додаток № 35 до Відзиву на зустрічний позов від 06.10.2023 року № 38828), з яких вбачається, що СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ збирало та надавало відомості і докази ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED) для сприяння захисту прав останнього в межах цієї справи.

Вказана поведінка та дії СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ дозволяє зробити висновок, що СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ було обізнано про спірну торговельну марку та про процесуальні дії ДЕСОККО ЛІМІТЕД (DESOKKO LIMITED) під час розгляду цієї справи в господарському суді першої інстанції, та СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ мало право заявити себе стороною провадження у цій справі під час її розгляду в місцевому господарському суді. Однак, вказаним правом на звернення до господарського суду першої інстанції не скористалось.

З урахуванням наведеного, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку про задоволення клопотань ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.), ТзОВ «Дистреко», Державної організації «УКРНОІВІ» про закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ з підстав, визначених п. 3) ч. 1 ст. 264 ГПК України.

Вирішення питання про повернення сплаченого апелянтом судового збору за розгляд апеляційної скарги здійснюється за клопотанням апелянта, у відповідності до вимог Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 207,236,264,269,270,281 ГПК України, Північний апеляційний господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання Державної організації «УКРНОІВІ», наведене у Відзиві на апеляційну скаргу СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ від 17.06.2024 року про закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ задовольнити.

2. Клопотання ТзОВ «ОРХЕЙ-ВІТ» (ORHEI-VIT S.R.L.), наведене у Відзиві на апеляційну скаргу СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ від 14.06.2024 року про закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ задовольнити.

3. Клопотання ТзОВ «Дистреко», наведене у Відзиві на апеляційну скаргу СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ від 14.06.2024 року про закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ задовольнити.

3. Апеляційне провадження за апеляційною скаргою СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ на рішення Господарського суду міста Києва від 30.01.2024 року у справі № 910/14863/22 закрити з підстав, визначених п. 3) ч. 1 ст. 264 ГПК України.

4. Клопотання СП «Вітмарк-Україна» в формі ТзОВ, наведене в п. 1,2 резолютивної частини Додаткових пояснень у справі від 17.06.2024 року, про приєднання доказів у справі залишити без розгляду.

Повний текст складено та підписано 04.07.2024 року з технічних причин.

Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок касаційного оскарження передбачено ст.ст. 287-289 ГПК України.

Головуючий суддя В.Ю. Поліщук

Судді В.О. Пантелієнко

М.Л. Доманська

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення24.06.2024
Оприлюднено05.07.2024
Номер документу120176027
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо захисту прав на об’єкти інтелектуальної власності про торговельну марку (знака для товарів і послуг)

Судовий реєстр по справі —910/14863/22

Ухвала від 24.12.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Котков О.В.

Постанова від 28.11.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Малашенкова Т.М.

Постанова від 28.11.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Малашенкова Т.М.

Постанова від 12.11.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Малашенкова Т.М.

Ухвала від 20.11.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Малашенкова Т.М.

Постанова від 12.11.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Малашенкова Т.М.

Ухвала від 17.09.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Малашенкова Т.М.

Ухвала від 16.08.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Малашенкова Т.М.

Ухвала від 16.08.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Малашенкова Т.М.

Постанова від 24.06.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Поліщук В.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні