Справа № 594/950/24
У Х В А Л А
05 липня 2024 року м.Борщів
Суддя Борщівськогорайонного судуТернопільської областіЗушман Г.І.,розглянувши позовнузаяву ОСОБА_1 , жителя АДРЕСА_1 , до ОСОБА_2 ,жителя АДРЕСА_2 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог напредмет спору:Борщівська державнанотаріальна контора(м.Борщів,вул.Шевченка,20а,каб.305Чортківського районуТернопільської області)про визнанняправа власностіна спадковемайно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, у якому просить визнати недійсним свідоцтво на право на спадщину Р № 1276, видане 26 серпня 2004 року Борщівською державною нотаріальною конторою на ім`я ОСОБА_3 та визнати за ним, ОСОБА_1 , власності у порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_4 на майно, а саме на 1/2 частину земельної ділянки (паю) кадастровий номер 6120880900:01:001:0571. Просить поновити строк на звернення до суду з даним позовом.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що при розгляді справи про визнання права власності на майно у порядку спадкування, йому стало відомо, що спадщину після смерті його батька, а саме на земельний пай оформила сестра ОСОБА_3 .
Сестра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщину після неї прийняв її внук ОСОБА_2 , тому саме він визначений відповідачем по справі. В ході розгляду справи 594/1589/23 за його, ОСОБА_1 , позовом було витребувано архівну спадкову справу після смерті батька ОСОБА_5 , згідно якої встановлено, що 26 серпня 2004 року Борщівською державною нотаріальною конторою видано свідоцтво про право на спадщину Р № НОМЕР_1 , на земельну частку (пай), що знаходиться в колективній власності спілки селян Перемога, село Більче-Золоте Борщівського району Тернопільської області, на ім`я ОСОБА_3 . У витребуваній спадковій справі відсутні будь які документи, які б підтверджували наявність заповіту померлого ОСОБА_5 на користь доньки ОСОБА_3 або документ який би підтвердив факт прийняття нею спадщини фактично, а саме документ підтверджуючий, що ОСОБА_6 фактично вступила в управління або володіння спадковим майном, або подання нею заяви про прийняття спадщини в строки визначені статтею 549 Цивільного Кодексу України в редакції 1963 року, яка діяла па день смерті спадкодавця та повинна була застосовуватись нотаріусом. В матеріалах спадкової справи є заява ОСОБА_6 від 26 серпня 2004 року посвідчена завідуючою Держнотконтори, в якій ОСОБА_6 зазначає, що після смерті батька залишилось спадкове майно, що складається з права на земельну частку (пай), що знаходиться у власності с/с «Перемога» та, що окрім неї спадкоємцем відповідно до ст.1261 ЦК України є син ОСОБА_1 , який спадкувати не бажає.
Також у спадковій справі є заява нібито ОСОБА_1 , посвідчена ІНФОРМАЦІЯ_2 секретарем виконкому, що він нібито відмовився від спадщини на що і посилалась ОСОБА_6 . Відповідно до ст.553 ЦК України в редакції 1963 року спадкоємець за заповітом або за законом має відмовитись від прийняття спадщини протягом 6 місяців, а заява про відмову від імені ОСОБА_1 , складена 24 січня 2001 року тобто після трьох років пісня смерті батька. У матеріалах спадкової справи після смерті ОСОБА_5 відсутні будь які заяви від його померлої дружини про те, що вона відмовляється від спадщини тобто в розумінні статті 549 ЦК України в редакції яка діяла на день смерті чоловіка вона прийняла усе його майно.
Тобто ОСОБА_4 фактично прийняла спадщину та якщо б вона її оформила належним чином то їй би належало усе спадкове майно в тому числі і земельний пай кадастровий номер 6120880900:01:00]:0571. Таким чином не зрозуміло, на якій підставі нотаріусом було видано свідоцтво па право власності на спадщину ОСОБА_3 . При розгляді справи 594/1589/23 судом встановлено, що після померлого ОСОБА_5 спадщину прийняла його дружина ОСОБА_4 , таким чином виникає сумнів щодо законності підстав отримання свідоцтва на право власності на пай ОСОБА_3 . Відповідно до довідки Більче-Золотецької сільської ради в управління спадковим майном після смерті ОСОБА_5 вступила його дружина ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , отже вона являється єдиним спадкоємцем після смерті чоловіка. Крім того матір склала в його користь заповіт. На день смерті матері діяв Цивільний кодекс України в редакції 1963 року, відповідно до статті 549, спадкоємцями які фактично вступили в управління майном є ОСОБА_7 та ОСОБА_6 у рівних долях, отже йому, ОСОБА_1 , належить 1/2 частка у спадщині після смерті матері.
Ознайомившись з матеріалами позовної заяви, вважаю, що у відкритті провадження у справі необхідно відмовити, виходячи з наступного.
Згідност.186 ЦПК Українидо відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленимст. 186 ЦПК, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.2 ч.1ст.186 ЦПК Українисуд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо є таке, що набрало законної сили, рішення чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, або є судовий наказ, що набрав законної сили, за тими самими вимогами.
Заочним рішенням Борщівського районного суду Тернопільської області від 14 травня 2024 року у цивільній справі №594/1589/23, яке набрало законної сили 21 червня 2024 року, позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно задоволено частково. Визнано за ОСОБА_1 , як за спадкоємцем за заповітом, право власності на 3/8 частини домоволодіння, розташованого в АДРЕСА_3 , до складу якого входить: житловий будинок «А», підвал «пд»; тамбур «а»; господарська будівля «Б»; господарська будівля «В»; вхід у підвал «вх пд1»; господарська будівля «Г»; хвіртка «1»; ворота «2»; огорожа «3»; криниця «І», яке належало ОСОБА_4 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_3 . У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення є таким, що набрало законної сили і позивачем ОСОБА_1 не оскаржувалось.
Таким чином, наявне судове рішення, що набрало законної сили, у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї документами, вважаю, що вона подана із тих же підстав, що і позов у справі №594/1589/23 між тими самими сторонами, про той самий предмет. Даним доводам позивача вже давалась оцінка судом і рішення суду набрало законної сили і на даний час не скасовано.
Подача позивачем нового позову суперечить принципу правової визначеності та вимогамЦПК України.
Таким чином, оскільки рішення суду у справі між тими ж сторонами про такий же предмет (спадкове майно) і з тих же підстав (визнання права власності в порядку спадкування) набрало законної сили, у відкритті провадження за даним позовом слід відмовити відповідно до п.2 ч.1ст.186 ЦПК України.
Згідно ч.2 ст.186 ЦПК Українипро відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала.
Відповідно ч.4ст.186 ЦПК Україниухвалу про відмову у відкритті провадження у справі може бути оскаржено. У разі скасування цієї ухвали позовна заява вважається поданою в день первісного звернення до суду.
Керуючисьп.2 ч.1ст.186, ст.260 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
У відкритті провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , жителя АДРЕСА_1 , до ОСОБА_2 , жителя АДРЕСА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Борщівська державна нотаріальна контора (м. Борщів, вул.Шевченка,20а, каб.305 Чортківського району Тернопільської області) про визнання права власності на спадкове майно відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 05 липня 2024 року.
Суддя
Суд | Борщівський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2024 |
Оприлюднено | 08.07.2024 |
Номер документу | 120202006 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Борщівський районний суд Тернопільської області
Зушман Г. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні