Ухвала
від 05.07.2024 по справі 2-361/11
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №2-361/11

н/п 6/766/160/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.07.2024

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючої судді Черниш О.Л.,

за участю секретаря судових засідань Кошевої А.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Херсона заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Дебт Форс» про заміну сторони виконавчого провадження,

встановив:

До Херсонського міського суду Херсонської області надійшла вищезазначена заява, в якій ТОВ «Дебт Форс» просить замінити стягувача ТОВ «Вердикт Капітал» на правонаступника ТОВ «Дебт Форс» у виконавчому провадженні № 60227893, відкритому на підставі виконавчого листа № 2-361/11, виданого на підставі рішення Дніпровського районного суду м. Херсона у справі за позовом ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення боргу за кредитним договором.

В обґрунтування заяви зазначено, що на виконанні Дніпровським районним судом м. Херсона ухвалено вищевказане рішення.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 22.12.2020, якою замінено сторону виконавчого провадження з виконання виконавчих листів № 2-361/11, виданих Дніпровським районним судом м. Херсона про стягнення з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заборгованості за кредитним договором на товариство з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал»

19.01.2023 між ТОВ «Вердикт Капітал» та ТОВ «Кампсіс Фінанс» було укладено договір №19-01/23 про відступлення прав вимоги, відповідно до якого ТОВ «Вердикт Капітал» відступило ТОВ «Кампсіс Фінанс», а останнє у свою чергу набуло право вимоги заборгованості за договорами кредиту, в тому числі за кредитним договором №014/28/661.

25.05.2023 між ТОВ «Кампсіс Фінанс» та ТОВ «Дебт Форс» було укладено договір №25-05-23 про відступлення прав вимоги, відповідно до якого ТОВ «Кампсіс Фінанс» відступило ТОВ «Дебт Форс», а останнє в свою чергу набуло право вимоги заборгованості за договорами кредиту, в тому числі за кредитним договором № 014/28/661.

На обґрунтування заяви стягувач посилається на ст. 442 ЦПК України, ст. ст. 512, 514 ЦК України та ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження».

Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження (ч. 3 ст. 442 ЦПК України).

Представник заінтересованої особи ТОВ «Дебт Форс» у своїй заяві про заміну сторони виконавчого провадження заявив клопотання про розгляд останнього за їх відсутності.

Представник стягувача ТОВ «Вердикт Капітал», представник заінтересованої особи ТОВ «Кампсіс Фінанс», боржник та приватний виконавець у судове засідання не з`явилися, про день, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, заяв та клопотань у зв`язку з судовим розглядом не подавали.

Суд, з урахуванням викладеного та правил ч. 3 ст. 442 ЦПК України, постановив: розглядати справу за відсутності учасників процесу, неявка яких не є перешкодою для вирішення заяви ТОВ «Дебт Форс».

За приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Мотивація суду.

Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України). Сторонами у зобов`язанні є боржник і кредитор (ч. 1 ст. 510 ЦК України). Кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) (п. 1 ч. 1 ст. 512 ЦК України). До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 514 ЦК України). Заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 516 ЦК України).Первісний кредитор у зобов`язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення (ч. 1 ст. 517 ЦК України).

У разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив (ст. 55 ЦПК України).

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі рішення) сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом України «Про виконавче провадження», Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (ч. 1 ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження»).

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: в тому числі і виконавчих написів нотаріусів (п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження»).

Виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження»).

У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив. У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім`я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження (ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження»).

Особа, на користь якої видано виконавчий документ, набуває статусу стягувача з моменту видачі такого виконавчого документа, а не з моменту відкриття виконавчого провадження. Але разом з тим ця особа до відкриття виконавчого провадження як юридичного процесу є лише стягувачем у виконавчому документі на стадії виконання судового рішення з відповідним потенціалом прав у виконавчому провадженні, які повноцінно реалізує лише у статусі стягувача як сторони відкритого виконавчого провадження, за виключеннями, передбаченими законодавством. Тому заміна стягувача саме як сторони виконавчого провадження неможлива, якщо заява правонаступника про це подана, зокрема, після спливу строку пред`явлення виконавчого документа до виконання, але якщо цей строк не був поновлений судом. Водночас заміна стягувача у виконавчому документі іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) допускається на будь-якій стадії судового процесу, у тому числі до відкриття виконавчого провадження.

Підставою для заміни сторони виконавчого провадження (ст. 442 ЦПК України), тобто процесуального правонаступництва в межах виконавчого провадження як юридичного процесу, є правонаступництво в матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і перехід до іншої особи прав чи обов`язків сторони, яка вибула, в цих правовідносинах.

Процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні це заміна на будь-якій стадії саме виконавчого провадження як юридичного процесу стягувача або боржника іншою особою у зв`язку з її вибуттям, тобто підставою заміни стягувача внаслідок правонаступництва є настання певних обставин, які мають юридичне значення і в результаті яких виникають цивільні права та обов`язки або пряма вказівка акта цивільного законодавства, що не залежить від умов та порядку здійснення виконавчого провадження органами і посадовими особами.

Заміна сторони виконавчого провадження правонаступником у виконавчому провадженні, тобто здійснення процесуального правонаступництва після набрання судовим рішенням законної сили, полягає в поширенні на правонаступників законної сили судового рішення. При цьому на правонаступників законна сила судового рішення поширюється усіма своїми правовими наслідками незмінністю, неспростовністю, виключністю, преюдиційністю, виконуваністю.

На стадії виконання судового рішення як на завершальній стадії судового провадження можлива заміна сторони у виконавчому провадженні як юридичному процесі правонаступником за наявності відкритого виконавчого провадження. Після відкриття виконавчого провадження та до його закінчення заміна сторони виконавчого провадження (з одночасною заміною відповідного учасника справи) правонаступником здійснюється у порядку, передбаченому ст. 442 ЦПК України з урахуванням підстав, визначених ст. 55 ЦПК України. У цьому випадку приписи ст. 442 ЦПК України, що містить процесуальні особливості здійснення правонаступництва у виконавчому провадженні, застосовуються разом з положеннями ст. 55 ЦПК України.

Натомість як до відкриття виконавчого провадження, так і після його закінчення заміна учасника справи правонаступником здійснюється на підставі ст. 55 ЦПК України, а в окремих випадках також на підставі ч. 5 ст. 442 ЦПК України. Відповідно, тільки до закінчення виконавчого провадження можна ставити питання про заміну сторони виконавчого провадження, а якщо виконавче провадження закінчене, то заміна відповідної сторони цього виконавчого провадження правонаступником є неможливою без його відновлення відповідно до умов законодавства.

До матеріалів заяви долучено рішення Дніпровського районного суду м. Херсона у справі № 2-1607/11 за позовом ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення боргу за кредитним договором.

Також заявником долучено до матеріалів заяви ухвалу Херсонського міського суду Херсонської області від 22.12.2020, якою замінено сторону виконавчого провадження з виконання виконавчих листів № 2-1607/11, виданих Дніпровським районним судом м. Херсона про стягнення з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заборгованості за кредитним договором на товариство з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал».

Вищевказане свідчить про те, що на виконання вказаних рішень суду мав би видаватися виконавчий документ (виконавчий лист) під номером, який відповідає номеру судової справи, а саме: 2-1607/11. Однак заявник у заяві просить замінити сторону виконавчого провадження за виконавчим листом № 2-361/11.

Виконавчого листа № 2-361/11, який перебуває на виконанні державної виконавчої служби/приватного виконавця, та у якому просить замінити сторону стягувача ТОВ «Дебт Форс», до матеріалів заяви не долучено. Доказів існування такого виконавчого листа суду не надано.

Натомість, в матеріалах заяви міститься виписка з Автоматизованої системи виконавчого провадження, відповідно до якої на примусовому виконанні у органу ДВС/приватного виконавця перебуває провадження № 60227893, де боржником зазначено ОСОБА_1 , а стягувачем «АТ Б Аваль». Із вказаної виписки незрозуміло який виконавчий документ та на виконанні у якого орану він перебуває, зважаючи на невідповідність назви стягувача у вказаному виконавчому провадженні із інформацією, наданою заявником у заяві про заміну сторони виконавчого провадження, де у нібито діючому виконавчому провадженні замінено сторону стягувача на ТОВ «Вердикт Капітал».

Таким чином, заявником не надано доказів існування виконавчого провадження, відкритого на підставі виконавчого листа № 2-361/11, виданого на підставі рішення Дніпровського районного суду м. Херсона у справі за позовом ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення боргу за кредитним договором, де стягувачем у провадженні є ТОВ «Вердикт Капітал», тому наявні процесуальні перешкоди для вирішення питання щодо заміни сторони виконавчого провадження.

Керуючись ст. ст. 55, 77, 80, 258, 260, 261, 268, 353, 354, 442 ЦПК України, суд

постановив:

Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю «Дебт Форс» у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження, відкритого на підставі виконавчого листа №2?361/11, виданого на підставі рішення Дніпровського районного суду м. Херсона у справі за позовом ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення боргу за кредитним договором.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом 15 (п`ятнадцяти) днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 (п`ятнадцяти) днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяО. Л. Черниш

СудХерсонський міський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення05.07.2024
Оприлюднено10.07.2024
Номер документу120227918
СудочинствоЦивільне
КатегоріяІнші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)

Судовий реєстр по справі —2-361/11

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Пащенко Т. П.

Ухвала від 05.07.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Черниш О. Л.

Ухвала від 24.01.2011

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Калінюк Р. Б.

Постанова від 27.02.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Білоконь Олена Валеріївна

Ухвала від 22.12.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Білоконь Олена Валеріївна

Ухвала від 09.11.2023

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Сенюта В. О.

Постанова від 08.11.2023

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Постанова від 08.11.2023

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Ухвала від 31.10.2023

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Ухвала від 18.10.2023

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні