Рішення
від 08.07.2024 по справі 910/3635/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08.07.2024Справа № 910/3635/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Удалової О.Г., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання) господарську справу

за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "УЛЬМА ОПАЛУБКА УКРАЇНА"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Альфа-Містобуд"

про стягнення 481 296,38 грн

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "УЛЬМА ОПАЛУБКА УКРАЇНА" (далі - позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Альфа-Містобуд" (далі - відповідач) про стягнення 481 296,38 грн, з яких: 477 296,38 грн - заборгованість за послуги з оренди, 4 000,00 грн - заборгованість за компенсацію витрат позивача на доставку елементів опалубки відповідачу.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем грошових зобов`язань за Угодою № 166/09-23 від 11 вересня 2023 року та Загальними умовами оренди (найму) від 11 вересня 2023 року.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.03.2024 відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (без проведення судового засідання), а також встановлено строком строки для вчинення процесуальних дій.

Копія вказаної ухвали суду доставлено до електронного кабінету позивача та відповідача 28.03.2024.

Крім того, ухвала суду від 28.03.2024 опублікована в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Таким чином, судом встановлено факт належного повідомлення сторін про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, заперечень проти розгляду справи у спрощеному позовному провадженні до суду не надходило.

У разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 ГПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).

Суд відзначає, що сторонам було надано достатньо часу (з урахуванням введеного на території України воєнного стану та затримок у доставці поштової кореспонденції) для подання всіх пояснень, заяв та клопотань.

Від сторін не надходило клопотань про розгляд даної справи з повідомленням викликом представників сторін.

Зважаючи на належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) та наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до правил ч. 9 ст. 165, ст. 202 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши надані документи та матеріали, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив:

11.09.2023 між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладено договір «Загальні умови оренди (найму)», за умовами якого елементи опалубки (далі - об`єкт оренди), що передаватимуться орендодавцем орендарю в оренду, орендуватимуться орендарем за окремо укладеними угодами на умовах, визначених нею та цими Загальними умовами. Об`єкт оренди використовуватиметься орендарем у власній господарській діяльності виключно за цільовим призначенням.

Згідно з п. 2.1. договору орендар вступає в строкове платне користування об`єктом оренди з дати підписання сторонами акта приймання-передачі WZ.

Пунктом 2.7. договору сторони передбачили, що у разі порушення орендарем будь-якого зі своїх зобов`язань за цим договором, право власності на гарантійний платіж переходить до орендодавця, який з моменту виявлення порушень має право використати його в межах заборгованості орендаря, що виникла внаслідок порушень, в тому числі орендодавець має право використати гарантійний платіж для повного чи часткового погашення боргу по орендній платі, та/або сплаті нарахованих орендодавцем та несплачених орендарем штрафів та/або відшкодування збитків, зумовлених невиконанням орендарем обов`язків щодо реєстрації розрахунків коригування до податкової накладної, складених орендодавцем відповідно до вимог податкового законодавства та наданих орендарю, в розмірі, який дорівнює сумі належних до сплати орендодавцем податків, які б підлягали сплаті чи на суму яких орендар мав би право зменшити податкові зобов`язання у разі своєчасної реєстрації орендарем такого розрахунку коригування до податкової накладної.

Відповідно до п. 3.4.1. Загальних умов якщо об`єкт оренди або його складові пошкоджені і не підлягають ремонту або знищені/втрачені, то сторони складають акт повернення. У цьому разі відповідне майно (об`єкт оренди чи його відповідна частина) залишається у орендаря, а орендодавець нараховує орендарю штраф внаслідок неповернення з оренди такого майна в розмірі та порядку, передбаченому додатком № 3 до договору. Орендар зобов`язаний сплатити орендодавцю нарахований за цим пунктом штраф протягом 5-ти банківських днів, наступних за днем направлення орендодавцем (за допомогою M.E.DOC або електронною поштою) підписаного розрахунку штрафу та рахунку на оплату штрафу.

Згідно з п. 7.1 Загальних умов оренди за користування об`єктом оренди Орендар зобов`язаний щомісячно сплачувати Орендодавцю орендну плату. Ставка орендної плати на місяць вказується в окремо укладеній Сторонами Угоді. Розмір чи ставка орендної плати може бути змінено у порядку та на умовах, визначених Загальними умовами.

У пункті 7.3 Загальних умов оренди передбачено, що при застосуванні терміну "орендна плата" розуміється місячна орендна плата з урахуванням її індексації та з урахуванням ПДВ з розрахунку 30 (тридцять) днів на місяць. Розмір орендної плати визначається за ставкою, визначеною окремо укладеною Сторонами Угодою - у відсотках від сукупної вартості майна - об`єкта оренди (ціна кожної одиниці вказана у Каталожній вартості елементів опалубки), переданого Орендарю в оренду за Актом (актами) прийому-передачі WZ. При більшій або меншій кількості днів в місяці орендна плата збільшується або зменшується відповідно на кількість днів у відповідному місяці користування об?єктом оренди. При цьому день передачі об`єкта оренди та день повернення об?єкта оренди вважаються одним днем.

Орендна плата розраховується за наступною формулою:

1) Ax B= C

2) C/D x Ex F = G, де:

A - каталожна ціна без ПДВ (вказана у Додатку №1 до Загальних умов) однієї одиниці елементу опалубки;

В - кількість елементів опалубки окремого виду, що перебувають в оренді у Орендаря в поточному місяці, за який розраховується оренда;

С - загальна каталожна ціна, без ПДВ (вказана у Додатку № 1 до Загальних умов) загальної кількості елементів опалубки окремого виду, що перебувають в оренді у Орендаря в поточному місяці, за який розраховується оренда;

D - строк оренди, за який розраховується орендна плата (30 кал. днів на місяць - п. 7.3. Загальних умов);

Е - фактична кількість днів перебування елементів опалубки окремого виду в оренді у Орендаря;

F - передбачена Угодою орендна ставка;

С - вартість оренди переданих в оренду елементів опалубки окремого виду за фактичну кількість днів оренди (без ПДВ).

х (математичний знак "помножити"); / (математичний знак "поділити").

Підписана Сторонами Каталожна вартість елементів опалубки (Додаток № 1 до Загальних умов) діє до її зміни Орендодавцем. Про зміну каталожної вартості елементів опалубки Орендодавець повідомляє Орендаря письмово (шляхом направлення Орендодавцем на зазначену у цих Загальних умовах електронну адресу Орендаря повідомлення про це з оновленою Каталожною вартістю елементів опалубки) за місяць до дати введення в дію нової Каталожної вартості елементів опалубки. Якщо Орендар не погоджується зі зміненою Орендодавцем Каталожною вартістю елементів опалубки Угода діє до останнього дня місяця, наступного за місяцем, в якому Орендодавцем направлено Орендарю змінену Каталожну вартість елементів опалубки. В такому випадку Орендар зобов`язаний до закінчення строку дії Угоди повернути усі елементи опалубки Орендодавця з оренди та погасити на користь Орендодавця всі власні грошові зобов`язання.

Відповідно до п. 8.4. Загальних умов у випадку, якщо орендар вчасно не повертає орендодавцю Акт, послуги вважаються наданими орендареві належним чином та прийнятими орендарем без будь-яких зауважень та претензій зі сторони орендаря. Датою приймання-передачі послуг вважається дата, яка вказана в Акті.

Як погоджено сторонами в п. 9.3 Загальних умов, строк оренди об`єкта оренди розпочинається з дати прийняття орендарем об`єкта оренди за Актом прийому-передачі WZ і триває до повернення об`єкта оренди орендодавцю за Актом повернення.

Крім того, додатками до вказаних Загальних умов сторонами були погоджені додаток № 1 «Каталожна вартість елементів опалубки (станом на 11.09.2023)», додаток № 2 «Доручення (перелік уповноважених осіб орендаря)», а також додаток № 3 «Відсоток штрафу у разі повернення майна, яке потребує очистки, ремонту, заміни, неремонтованого/зіпсованого/втраченого майна».

Крім того, 11.09.2023 між сторонами укладено угоду № 166/09-23, за умовами якої Орендодавець зобов`язується передати, а Орендар зобов`язується прийняти у строкове платне користування (оперативну оренду) елементи опалубки (надалі - об`єкт оренди) відповідно до зробленого Орендодавцем та погодженого Орендодавцем замовлення. Найменування, перелік та вартість (однієї одиниці з урахуванням індексації) об`єкта оренди визначено Орендодавцем у Каталожній вартості елементів опалубки (Додаток № l до Загальних умов).

Згідно з п. 3 Угоди сторони домовились, що за перші 30 днів оренди орендар сплачує орендну енну протягом 5 календарних днів, наступних за днем підписання угоди, але не пізніше ніж за один день до передачі елементів опалубки в оренду. Кожний наступний місяць оренди орендар оплачує не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем складення орендодавцем Акту надання послуг.

Як встановлено судом під час розгляду даної справи та підтверджується доданими до позовної заяви документами, на виконання умов Угоди № 166/09-23 від 11.09.2023 Орендодавець (позивач) передав, а Орендар (відповідач), у свою чергу, прийняв у строкове платне користування (оперативну оренду) 5 644 елементів опалубки, що підтверджується Актами прийому-передачі.

Відповідачем, у свою чергу, повернуто з оренди 3 864 елементів опалубки, що підтверджується Актами прийому-передачі (повернення елементів з оренди).

Таким чином, у відповідача в оренді перебуває 1 780 елементів опалубки.

За період з листопада 2023 року по лютий 2024 року орендодавцем нараховано орендарю загальну вартість послуг з оренди в сумі 1 642 597,10 грн, а також 64 000,00 грн витрат з доставки елементів опалубки, відповідачем сплачено позивачу 1 225 300,72 грн, з яких 60 000,00 грн компенсації витрат за доставку елементів опалубки та 1 165 300,72 грн послуг з оренди.

Таким чином, як вказується позивачем у відповідача існує заборгованість в розмірі 481 296,38 грн, з яких 477 296,38 грн - заборгованість з оренди та 4 000,00 грн - компенсації витрат на доставку елементів опалубки (1 642 597,10 - 1 165 300,72) + (64 000,00 -60 000,00).

Крім того, 04.03.2024 позивач направив через платформу M.E.DOC вимогу, в якій просив у строк до 15.03.2024 погасити заборгованість у добровільному порядку.

При цьому листування між сторонами через платформу M.E.DOC погоджено сторонами у п.п. 3.4.1. Загальних умов.

Проте, як вказує позивач, відповідачем така вимога була проігнорована, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався.

Розглянувши заявлені позовні вимоги, оцінивши подані докази, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Основними видами господарських зобов`язань є майново-господарські зобов`язання та організаційно-господарські зобов`язання.

Згідно зі ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За змістом ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 11 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Цивільного кодексу України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Положеннями ст. 14 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов`язковим для неї. Виконання цивільних обов`язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства. Особа може бути звільнена від цивільного обов`язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства.

До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

Згідно зі ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.

Як визначено ст. 284 Господарського кодексу України, істотними умовами договору оренди є: об`єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Під час розгляду даної справи відповідачем не надано суду доказів сплати орендної плати в розмірі 481 296,38 грн, з яких 477 296,38 грн - заборгованість з оренди та 4 000,00 грн - компенсація витрат на доставку елементів опалубки, у зв`язку з чим суд вважає вимоги позивача про стягнення з відповідача суми основного боргу в заявленому до стягнення розмірі обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору підлягають покладенню на відповідач в розмірі 7 219,45 грн.

На підставі викладеного та керуючись статтями 13, 74, 76-79, 129, 232, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Альфа-Містобуд" (03195, місто Київ, вулиця Рудницького Степана, будинок 2в, офіс 24, код 45044954) на користь Товариство з обмеженою відповідальністю "УЛЬМА ОПАЛУБКА УКРАЇНА" (01013, місто Київ, Набережно-Печерська дорога, будинок 7, код 31563803) 481 296,38 грн (чотириста вісімдесят одна тисяча двісті дев`яносто шість грн 38 коп.), 7 219,45 грн (сім тисяч двісті дев`ятнадцять грн 45 коп.) судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 08.07.2024.

Суддя О.Г. Удалова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.07.2024
Оприлюднено10.07.2024
Номер документу120230143
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —910/3635/24

Постанова від 23.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 20.08.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 08.08.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Рішення від 08.07.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 28.03.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні