Ухвала
від 08.07.2024 по справі 922/2307/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

"08" липня 2024 р. м ХарківСправа № 922/2307/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Калантай М.В.

розглянувши матеріали

Товариства з обмеженою відповідальністю "Бавария Моторс", м.Харків до Держави Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, м.Москва Російська Федерація про стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Бавария Моторс" (надалі - позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до Держави Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, м.Москва Російська Федерація (надалі - відповідач) про стягнення збитків.

На підтвердження своїх вимог позивач посилається на те, що внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України у період з 24 лютого 2022 року та протягом березня 2022 р. територія міста Харкова була неодноразово обстріляна з артилерійських установок РФ. Декілька снарядів також влучили у нежитлову будівлю літ. "А-2" загальною площею 2991,50 м.кв. за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4, оскільки вказана будівля знаходиться на околиці Харкова вздовж траси Харків-Білгород біля окружної дороги. В результаті артилерійських обстрілів стіни, дах будівлі та другий поверх були зруйновані. Крім того, було зруйновано інженерне обладнання, металопластикові вікна, двері, перекриття та інші конструктивні елементи нерухомого майна, з невід`ємними комунікаціями, зовнішнім та внутрішнім оздобленням, знищені товарно-матеріальні цінності та інше майно. Розмір матеріальних збитків, завданих позивачу внаслідок збройної агресії РФ, проведення воєнних (бойових) дій, артилерійських та ракетних обстрілів, що спричинили руйнування (пошкодження) нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 2991,50 кв. м. за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4 та знищення рухомого майна (ТМЦ, основні засоби) складає 111658648,09грн., що є еквівалентом 3 816 750,29 доларів США, за офіційним курсом НБУ (1 USD = 29,2549 UAH) станом на дату заподіяння шкоди позивачу (03.03.2022).

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.

Згідно з пунктом 2 частини 3 статті 162 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.

Позивач в описовій частині позову вказує, що розмір завданих йому збитків у іноземній валюті складає 3816750,29 доларів США, що відповідає вказаному еквіваленту у гривнях станом на 03.03.2022 (111658648,09грн. / 29,2549).

Проте, у прохальній частині позовної заяви міститься вимога про стягнення з відповідача суми збитків, вираженої в доларах США, у іншому розмірі, а саме: 3816750,25 доларів США. Така ж сума збитків у доларах США вказана й у доданому до позову розрахунку суми позовних вимог. При цьому позивач при зазначенні суми збитків у доларах США прописом вказує "Три мільйони вісімсот шістнадцять тисяч сімсот п`ятдесят доларів США 29 центів".

У зв`язку з цим, суд приходить до висновку, що позивачем було допущено помилку при визначенні розміру заявленої до стягнення суми збитків у доларах США, яка має бути ним усунута для належного вирішення спору.

Також суд звертає увагу позивача на те, що розмір завданих йому збитків було обґрунтовано висновками експертів, які визначили суму збитків саме у гривнях.

При цьому позивач у позові посилається на те, що відповідно до частин 1, 2 статті 192 та статті 524 Цивільного кодексу України законним платіжним засобом, обов`язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом. Грошовим визнається зобов`язання, виражене у грошовій одиниці України - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов`язання в іноземній валюті. Разом з тим, частина 2 статті 533 Цивільного кодексу України допускає, що сторони можуть визначити в зобов`язанні грошовий еквівалент в іноземній валюті та такому разі сума, що підлягає сплаті за зобов`язанням, визначається в гривнях за офіційним курсом НБУ, встановленим для відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не передбачений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Проте всупереч вищенаведеним нормам права, позивач визначає суму збитків не у гривнях із встановленням грошового еквіваленту в іноземній валюті, а безпосередньо в доларах США із зазначенням еквіваленту в гривнях.

Посилання позивача на правову позицію, яку висловила колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного суду в постанові від 19 квітня 2021 року у справі № 908/1099/19 не є релевантним до спірних правовідносин, оскільки у вказаній справі між сторонами спору існувало зобов`язання безпосередньо в іноземній валюті.

Таким чином, позивачу слід обґрунтувати заявлення ним вимоги про стягнення з відповідача суми збитків саме у доларах США із встановленням грошового еквіваленту у національній валюті, а не у гривнях із зазначенням грошового еквівалента в іноземній валюті.

Відповідно до статті 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Залишити позовну заяву без руху.

Зобов`язати позивача протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути виявлені недоліки та:

- визначити (уточнити) розмір заявленої вимоги про стягнення з відповідача збитків;

- обґрунтувати заявлення вимоги про стягнення з відповідача суми збитків саме у доларах США із встановленням грошового еквіваленту у національній валюті, а не у гривнях із зазначенням грошового еквівалента в іноземній валюті.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвалу підписано 08.07.2024.

СуддяМ.В. Калантай

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення08.07.2024
Оприлюднено10.07.2024
Номер документу120231878
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди

Судовий реєстр по справі —922/2307/24

Рішення від 02.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 16.08.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 14.08.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 31.07.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 15.07.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 08.07.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні