ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.10.2024м. ХарківСправа № 922/2307/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Калантай М.В.
при секретарі судового засідання Почуєвій А.А.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бавария Моторс", м.Харків до Держави Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, м.Москва Російська Федерація за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю "МС Ріелті", м.Харків про стягнення 111658648,09 грн., що еквівалентно 3 816 750,29 доларам СШАза участю представників:
від позивача: Савченко Я.В.
від відповідача: не з`явився
від третьої особи: не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Бавария Моторс" (надалі - позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до держави Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, м.Москва Російська Федерація (надалі - відповідач) про стягнення збитків у розмірі 111658648,09грн., що є еквівалентом 3 816 750,29 доларів США.
На підтвердження своїх вимог позивач посилається на те, що внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України у період з 24 лютого 2022 року та протягом березня 2022 р. територія міста Харкова була неодноразово обстріляна з артилерійських установок РФ. Декілька снарядів також влучили у нежитлову будівлю літ. "А-2" загальною площею 2991,50 кв.м. за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4, оскільки вказана будівля знаходиться на околиці Харкова вздовж траси Харків-Білгород біля окружної дороги. В результаті артилерійських обстрілів стіни, дах будівлі та другий поверх були зруйновані. Крім того, було зруйновано інженерне обладнання, металопластикові вікна, двері, перекриття та інші конструктивні елементи нерухомого майна, з невід`ємними комунікаціями, зовнішнім та внутрішнім оздобленням, знищені товарно-матеріальні цінності та інше майно. У зв`язку з цим позивачу були спричинені збитки, які він просить стягнути з відповідача.
Суд зауважує, що відповідачем у справі є держава Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації.
Відповідно до ч. 1 ст. 79 Закону України "Про міжнародне приватне право" пред`явлення позову до іноземної держави, залучення іноземної держави до участі у справі як відповідача або третьої особи, накладення арешту на майно, яке належить іноземній державі та знаходиться на території України, застосування щодо такого майна інших засобів забезпечення позову і звернення стягнення на таке майно можуть бути допущені лише за згодою компетентних органів відповідної держави, якщо інше не передбачено міжнародним договором України або законом України.
Таким чином, Закон України "Про міжнародне приватне право" встановлює судовий імунітет щодо іноземної держави за відсутності згоди компетентних органів цієї держави на залучення її до участі у справі у національному суді іншої держави, зокрема як відповідача.
Разом з цим згідно із висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 14.04.2022 у справі №308/9708/19 після початку війни в Україні, а саме з 2014 року, суд України, розглядаючи справу, де відповідачем визначено Російську Федерацію, має право ігнорувати імунітет цієї країни та розглядати справи про відшкодування шкоди, завданої особі в результаті збройної агресії РФ, за позовом, поданим саме до цієї іноземної країни.
У постановах від 18.05.2022 у справах №428/11673/19 та №760/17232/20-ц Верховний Суд розширив правові висновки, згідно яких підтримання юрисдикційного імунітету Російської Федерації позбавить позивача ефективного доступу до суду для захисту своїх прав, що є несумісним з положеннями пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Судовий імунітет Російської Федерації не застосовується з огляду на звичаєве міжнародне право, кодифіковане в Конвенції ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності (2004). Підтримання імунітету Російської Федерації є несумісним із міжнародно-правовими зобов`язаннями України в сфері боротьби з тероризмом.
Судовий імунітет Російської Федерації не підлягає застосуванню з огляду на порушення Російською Федерацією державного суверенітету України, а, отже, не є здійсненням Російською Федерацією своїх суверенних прав, що охороняються судовим імунітетом.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про те, що, звертаючись із позовом до держави Російська Федерація, для правильного вирішення спору позивач не потребує згоди компетентних органів держави Російської Федерації на розгляд справи у судах України або наявності міжнародної угоди між Україною та Російською Федерацією з цього питання.
При цьому судом враховано правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 14.04.2022 у справі №308/9708/19, відповідно до якої національне законодавство України виходить із того, що за загальним правилом шкода, завдана в Україні фізичній особі в результаті протиправних дій будь-якої іншої особи (суб`єкта), може бути відшкодована за рішенням суду України (за принципом генерального делікту).
Отже, суд доходить висновку про застосування у даній справі деліктного винятку, відповідно до якого будь-який спір, що виник на її території у юридичної особи України, навіть з іноземною країною, зокрема, й Російською Федерацією, може бути розглянутий та вирішений судом України як належним та повноважним судом.
За таких обставин, ухвалою від 15.07.2024 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 31.07.2024.
Ухвалою від 15.07.2024 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 31.07.2024.
16 липня 2024 року від позивача надійшло клопотання про залучення ТОВ "МС Ріелті" до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору.
Ухвалою від 31.07.2024 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів; залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "МС Ріелті" (надалі - третя особа); підготовче засідання відкладено на 14.08.2024.
06 серпня 2024 року від третьої особи надійшли пояснення щодо позову, в яких ТОВ "МС Ріелті" просило задовольнити позовні вимоги ТОВ "Бавария Моторс" до Держави Російська Федерація про стягнення збитків в повному обсязі.
Дані пояснення прийнято судом та долучено до справи.
У підготовчому засіданні 14.08.2024 судом без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті, судове засідання призначено на 02.10.2024.
Представник позивача в судовому засіданні 02.10.2024 підтримала доводи, викладені в позовній заяві, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач представника в судове засідання не направив, відзиву не надав.
Суд зазначає, що згідно з Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України введено в Україні воєнний стан.
Відповідно до ч. 1 ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
За зверненням Мін`юсту Міністерство закордонних справ України повідомило депозитаріїв конвенцій Ради Європи, Гаазької конференції з міжнародного приватного права та ООН, а також сторони двосторонніх міжнародних договорів України про повномасштабну триваючу збройну агресією Росії проти України та неможливість у зв`язку з цим гарантувати у повному обсязі виконання українською стороною зобов`язань за відповідними міжнародними договорами та конвенціями на весь період воєнного стану.
Згідно з листом Міністерства юстиції України "Щодо забезпечення виконання міжнародних договорів України у період воєнного стану" №25814/12.1.1/32-22 від 21.03.2022 з урахуванням норм звичаєвого права щодо припинення застосування міжнародних договорів державами у період військового конфлікту між ними, рекомендується не здійснювати будь-яке листування, що стосується співробітництва з установами Російської Федерації на підставі міжнародних договорів України з питань міжнародно-правових відносин та правового співробітництва у цивільних справах та у галузі міжнародного приватного права.
Крім того, у зв`язку з агресією з боку Росії та введенням воєнного стану Акціонерне товариство "Укрпошта" з 25.02.2022 припинило обмін міжнародними поштовими відправленнями та поштовими переказами з Російською Федерацією та Республікою Білорусь.
12.01.2023 Верховна Рада України прийняла Закон України "Про вихід з Угоди про порядок вирішення спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності", яким постановила вийти з Угоди про порядок вирішення спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, вчиненої в м. Києві 20 березня 1992 року та ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 19 грудня 1992 року № 2889-XII (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №9, ст. 66), який набрав чинності 05.02.2023.
Отже, приймаючи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку про неможливість звернення із судовим дорученням для вручення відповідачу судових документів у даній справі в порядку статті 367 Господарського процесуального кодексу України.
Водночас, відповідно до частини 4 статті 122 Господарського процесуального кодексу України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
За таких обставин, повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи здійснювалося шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Третя особа свого представника в судове засідання 02.10.2024 не направила, однак суд враховує, що 12.08.2024 від неї надходила заява про розгляд справи без участі ТОВ "МС Ріелті" з урахуванням наданих письмових пояснень та доказів.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно і повно дослідивши надані до матеріалів справи докази, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Бавария Моторс" (ідентифікаційний код 39547470, адреса місцезнаходження: 61108, місто Харків, вул.Латишева, будинок 4 ) є юридичною особою з дня його державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (Дата запису: 15.12.2014, Номер запису: 14801020000064695) та є офіційним дилером BMW на території м. Харкова та Харківської області з продажу нових автомобілів BMW, оригінальних виробів BMW та надання сервісних послуг.
До повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну ТОВ "Бавария Моторс" здійснювало господарську діяльність за адресою: м.Харків, вул.Латишева, 4, на підставі Договору оренди нежитлового приміщення №02-01/2021 від 31.12.2020 року, укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю "МС Ріелті" (ідентифікаційний код 38278449, адреса місцезнаходження: 61120, м. Харків, пр.Тракторобудівників, 63, кв. 186). За вказаною адресою знаходився дилерський центр BMW (автосалон та СТО "Бавария Моторс"). В орендованих нежитлових приміщеннях за вищевказаною адресою знаходилися товарно-матеріальні цінності (автомобілі, мотоцикли, автомобільні аксесуари, запчастини, матеріали тощо, та основні засоби ТОВ "Бавария Моторс" (обладнання, устаткування, інструменти, комп`ютерна та офісна техніка, телевізори, побутова техніка, меблі, тощо).
Нежитлова будівля за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4 належить на праві приватної власності ТОВ "МС Ріелті" (ідентифікаційний код 38278449), що підтверджується Свідоцтвом про право власності №35816728 від 02.04.2015 р. та Витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №35816846 від 02.04.2015 р.
24 лютого 2022 року Президент Росії В.Путін оголосив про проведення спеціальної військової операції на території України, того ж дня в Україну були введенні збройні сили Російської Федерації. 02 березня 2022 року Генеральна Асамблея ООН визнала такі дії РФ актом агресії та закликала її негайно, повністю та беззастережно вивести всі свої збройні сили з території України у її міжнародно визнаних кордонах.
У період з 24 лютого 2022 року та протягом березня 2022 р. територія міста Харкова була неодноразово обстріляна з артилерійських установок Російської Федерації. Декілька снарядів також влучили у нежитлову будівлю літ. "А-2" загальною площею 2991,50 м.кв. за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4, оскільки вказана будівля знаходиться на околиці Харкова вздовж траси Харків-Білгород біля окружної дороги. В результаті артилерійських обстрілів стіни, дах будівлі та другий поверх були зруйновані. Крім того, було зруйновано інженерне обладнання, металопластикові вікна, двері, перекриття та інші конструктивні елементи нерухомого майна, з невід`ємними комунікаціями, зовнішнім та внутрішнім оздобленням, знищені товарно-матеріальні цінності та інше майно.
Після численних обстрілів ТОВ "Бавария Моторс" зверталось з відповідною заявою про до ВЗНС по Київському району ХМТГ ХРУ ГУ ДСНС України у Харківській області від 06.06.2022 р., але ВЗНС відповіли, що наразі не мають можливості обстежити об`єкт у зв`язку з веденням активних бойових дій за вказаною адресою (лист №325/741 від 21.06.2022 р.). Пізніше комісією ГУ ДСНС України у Харківській області було складено акт про пожежу від 15.11.2022 р. Орієнтовною датою пожежі в акті визначено 03.03.2022 року.
ТОВ "Бавария Моторс" та ТОВ "МС Ріелті" також звертались з відповідним заявами до Харківського районного управління поліції №1 ГУ Національної поліції в Харківській області. Вказані заяви долучені до матеріалів кримінального провадження №12022221130001684 від 11.08.2022 за ч.1.ст.438 КК України за фактом артилерійського обстрілу будинків та споруд, знищення об`єктів критичної інфраструктури, майна фізичних та юридичних осіб під час повномасштабної військової агресії з боку збройних сил Російської Федерації на території України. Розпочате досудове розслідування.
Матеріали вказаного кримінального провадження на підставі ст.216 КПК України за підслідністю передані до СВ УСБУ в Харківській області за №3893/119/61/02-22 від 12.08.2022. Слідчим 2 відділення слідчого відділу УСБУ в Харківській області лейтенантом юстиції Мулик А.В. було вручено представникам ТОВ "Бавария Моторс" та ТОВ "МС Ріелті" відповідні пам`ятки про процесуальні права і обов`язки потерпілого та проведено допит представників потерпілих юридичних осіб, про що складено відповідні протоколи.
Між ТОВ "Бавария Моторс" (дилер BMW та орендар) та ТОВ "МС Ріелті" (власник нежитлової будівлі) було укладено Договір про відступлення права вимоги на відшкодування майнової шкоди №29/02-2024 від 29.02.2024 р. За умовами цього договору ТОВ "МС Ріелті" передало ТОВ "Бавария Моторс" право вимоги до Російської Федерації щодо відшкодування збитків за пошкоджений об`єкт нерухомого майна (нежитлову будівлю літ. "А-2" загальною площею 2991,50 м.кв. за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4), завданих внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, в повному обсязі.
Згідно наказу №01/07.12-П від 07.12.2022 р. ТОВ "Бавария Моторс" було проведено інвентаризацію ТМЦ та складено Інвентаризаційний опис відсутніх товарів № 1/Інв (товари) від 08.12.2022 р. та інвентаризацію основних засобів та складено Інвентаризаційний опис відсутніх необоротних активів №1/ОЗ від 08.12.2022 р.
Для фіксації матеріальних збитків, завданих внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України ТОВ "Бавария Моторс" зверталось до Харківської торгово-промислової палати та отримало Експертний висновок щодо первинного фіксування стану нерухомого майна, активів, та документації, пошкоджених або зруйнованих внаслідок воєнних (бойових) дій 72- ПМ/22 від 26.12.2022р., згідно якого товарно-матеріальні цінності Підприємства, що знаходились за адресою м.Харків, вул.Латишева,4 та зазначені в інвентаризаційних описах, були знищені.
Для визначення розміру матеріальних збитків, завданих внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України ТОВ "Бавария Моторс" зверталось до Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України для проведення товарознавчої експертизи. Згідно Висновку експерта №21068 за результатами проведення товарознавчої експертизи по матеріалам кримінального провадження №12022221130001684 розмір матеріальної шкоди, що завдана власнику рухомого майна (ТМЦ, основні засоби) внаслідок руйнування (пошкодження) нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 2991,50 кв. м. за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4 у результаті збройної агресії РФ на 08.12.2022р. складає 32325368,09грн. без урахування ПДВ.
Для фіксації матеріальних збитків, завданих внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України ТОВ "МС Ріелті" зверталось до ТОВ "БФ "Містобудпроект" та отримало Звіт за результатами проведення основного (детального) обстеження технічного стану пошкодженою внаслідок збройної агресії Російської Федерації нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 2991,50 м.кв. за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4 (шифр:11/05/23). Вищевказаним звітом зафіксовано, що на об`єкті наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій (категорій відповідальності конструкцій А та Б), ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об`єкта або його окремих конструкцій, підсилення об`єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій.
ТОВ "МС Ріелті" також зверталось до Харківського міського голови Терехова І.О. з заявою вих.№7від 14.03.2023 року про проведення комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 року № 473 та Рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 25.05.2022 № 162 "Про затвердження уповноваженого органу з організації та координації виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд у місті Харкові" уповноваженою комісією було проведено огляд об`єкту за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4 та складено Акт комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 01.06.2023 року, у якому зафіксовано пошкодження об`єкту.
Для визначення розміру матеріальних збитків, завданих внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України ТОВ "МС Ріелті" зверталось до Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України. Згідно Висновку експерта №22266 за результатами проведення будівельно-технічного дослідження від 23.10.2023р. розмір матеріальної шкоди, що завдана власнику нерухомого майна внаслідок руйнування пошкодження нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 2991,50 кв.м. за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4 у результаті збройної агресії РФ складає 79333280,00грн.
Таким чином, загальний розмір матеріальних збитків, завданих ТОВ "Бавария Моторс" та ТОВ "МС Ріелті" внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, проведення воєнних (бойових) дій, артилерійських та ракетних обстрілів, що спричинили руйнування (пошкодження) нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 2991,50 кв. м. за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4 та знищення рухомого майна (ТМЦ, основні засоби) складає 111658648,09грн., що є еквівалентом 3 816 750,29 доларів США за офіційним курсом НБУ (1 USD =29,2549 UAH) станом на дату заподіяння шкоди позивачу (03.03.2022).
Як зазначалося вище, на підставі Договору про відступлення права вимоги на відшкодування майнової шкоди №29/02-2024 від 29.02.2024 ТОВ "МС Ріелті" передало ТОВ "Бавария Моторс" право вимоги до Російської Федерації щодо відшкодування збитків за пошкоджений об`єкт нерухомого майна (нежитлову будівлю літ. "А-2" загальною площею 2991,50 м.кв. за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4), завданих внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, в повному обсязі.
У зв`язку з викладеними обставинами, позивач звернувся до Господарського суду Харківської області з даним позовом, в якому, з урахуванням заяви від 08.07.2024 про уточнення розміру заявленої вимоги, просить стягнути з відповідача на свою користь збитки у розмірі 111658648,09грн., що є еквівалентом 3 816 750,29 доларів США станом на дату заподіяння шкоди позивачу (03.03.2022).
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Щодо визначення належного відповідача.
Державу представляє влада, яка охоплює виконавчу, законодавчу, судову, а також центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. З попереднього твердження випливає, що протиправні дії органів держави є її власними діями, тому безпосередньо держава несе відповідальність за протиправні діяння своїх органів, зокрема, збройних сил. Загальновідомо, що за військові дії на території України відповідальна російська федерація.
У постанові від 20.11.2018 по справі № 5023/10655/11 Велика Палата Верховного Суду відзначила, що держава може вступати як у цивільні (господарські), так і у адміністративні правовідносини (п. 6.21.). Вступаючи у цивільні чи господарські правовідносини, держава в особі відповідного органу насамперед має на меті задоволення приватного інтересу (п. 6.23. постанови). Окреслені висновки
Верховного Суду вказують на можливість держави вступати в господарські правовідносини через відповідні органи. Як зазначав Касаційний господарський суд у постанові від 04.10.2022 по справі № 910/5210/20 (п. 5.4.) у відносинах, в які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов`язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах.
Висновки Касаційного господарського суду свідчать на користь висновку про те, що органи держави не є самостійними суб`єктами, а виконують представницьку функцію держави. Повноваження цього органу найбільш наближенні до представництва інтересів РФ в іноземних судах.
Визначення Міністерства юстиції Російської Федерації представником є необхідним у цій справі через особливий статус держави, яка може вступати у правовідносини лише через свої компетентні органи.
Відповідно до указу Президента Російської Федерації від 28.05.2018 року № 271 "Про внесення змін до положення про міністерство юстиції Російської Федерації, затвердженого Указом президента Російської Федерації від 13.10.2004 № 1313" внесено в Положення про Міністерство юстиції Російської Федерації, затверджене Указом президента Російської Федерації від 13.10.2004 № 1313 "Питання Міністерства юстиції Російської Федерації" наступні зміни:
а) пункт 1 доповнено підпунктом 5 наступного змісту:
"5) функції щодо забезпечення в межах своїх повноважень представництва і захисту інтересів Російської Федерації в судах іноземних держав і міжнародних судових (арбітражних) органах, включаючи Європейський Суд з прав людини і Суд Євразійського економічного розвитку".
За цих обставин, Міністерство юстиції Російської Федерації є тим компетентним органом, який уповноважений здійснювати повноваження щодо представництва і захисту інтересів Російської Федерації в межах цього спору.
Щодо суті заявлених позовних вимог.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належить право володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно з ч. 3 ст. 386 ЦК України власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до положень ч. 1-3 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв`язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право.
Згідно з ч. 1-2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
При вирішенні спорів про відшкодування шкоди за статтею 1166 ЦК України, доказуванню підлягає: факт спричинення шкоди, протиправність дій заподіювача шкоди і його вина, причинний зв`язок між протиправною дією та негативними наслідками. Відсутність хоча б одного з таких елементів виключає відповідальність за заподіяння шкоди. Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за наявності вини заподіювача шкоди.
Відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02 березня 2022 року військова агресія Російської Федерації була засуджена як така, що порушує статтю 2 (4) Статуту ООН, а також суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України. Крім того, Російську Федерацію було зобов`язано припинити застосування сили проти України та вивести свої збройні сили за межі міжнародно визнаних кордонів України.
Аналогічних висновків дійшов і Міжнародний суд ООН, який у своєму наказі про забезпечувальні заходи від 16 березня 2022 року у справі щодо звинувачень в геноциді за конвенцією про попередження та покарання злочину геноциду (Україна проти Російської Федерації) зобов`язав Російську Федерацію припинити військову агресію проти України.
Також Генеральна Асамблея ООН прийняла Резолюцію ES-12/1 від 24 березня 2022 року, якою додатково засуджує військову агресію Росії проти України, вимагає від Російської Федерації припинення військових дій, в тому числі проти атак проти цивільних осіб та цивільних об`єктів, а також засуджує всі порушення міжнародного гуманітарного права та порушення прав людини та вимагає безумовного дотримання міжнародного гуманітарного права, включно із Женевськими Конвенціями 1949 року та Додаткового протоколу І 1977 року до них.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 14 квітня 2022 року про заяву Верховної Ради України Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні визнано геноцидом Українського народу дії Збройних сил, політичного і військового керівництва Росії під час збройної агресії проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, а також доручено Голові Верховної Ради України спрямувати цю заяву до Організації Об`єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї НАТО, урядів та парламентів іноземних держав. Голові Верховної Ради України надано повноваження звернутися до Генеральної прокуратури, Міністерства закордонних справ України та Міністерства юстиції України щодо невідкладного вжиття заходів для належного документування фактів вчинення Збройними силами Російської Федерації та її політичним і військовим керівництвом геноциду Українського народу, злочинів проти людяності, воєнних злочинів, інших тяжких злочинів на території України та ініціювання притягнення до відповідальності всіх винних осіб.
Згідно з п. 2 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН № ES-11/5 від 14.11.2022 року Генеральна Асамблея визнає, що Російська Федерація має бути притягнена до відповідальності за будь-які порушення міжнародного права в Україні або проти України, включаючи її агресію в порушення Статуту Організації Об`єднаних Націй, а також будь-які порушення міжнародного гуманітарного права й міжнародного права, прав людини й що вона має нести правові наслідки всіх своїх міжнародно- протиправних діянь, включаючи відшкодування шкоди, в тому числі будь-якої шкоди, спричиненої такими діяннями.
У постановах Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 210/4458/15-ц, від 30 січня 2020 року у справі 287/167/18-ц, ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16 серпня 2017 року у справі № 761/9437/15-ц висловлено правову позицію про те, що факт збройної агресії Російської Федерації проти України встановленню в судовому порядку не потребує.
Преамбулою Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" встановлено, що Україна згідно з Конституцією України є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншим міжнародно-правовим актам є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Відповідно до пунктів 1, 3 Гаазької Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі 1907 (що набрала чинності для України 24.08.1991 року) договірні держави видають своїм сухопутним військам накази, які відповідають Положенню про закони і звичаї війни на суходолі. Воююча сторона, яка порушує норми зазначеного Положення, підлягає відповідальності у формі відшкодування збитків, якщо для цього є підстави. Вона є відповідальною за всі дії, вчинені особами, які входять до складу її збройних сил.
Відповідно до частини третьої статті 75 ГПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Отже, протиправність діяння відповідача, як складового елементу факту збройної агресії Російської Федерації проти України в розумінні частини третьої статті 75 ГПК України є загальновідомим фактом, який закріплено державою на законодавчому рівні.
Факт завдання позивачу матеріальних збитків підтверджується наявними у справі доказами, а саме: Інвентаризаційним описом відсутніх товарів № 1/Інв (товари) від 08.12.2022 р., Інвентаризаційним описом відсутніх необоротних активів №1/ОЗ від 08.12.2022 р., Експертним висновком щодо первинного фіксування стану нерухомого майна, активів, та документації, пошкоджених або зруйнованих внаслідок воєнних (бойових) дій 72- ПМ/22 від 26.12.2022р., Висновком експерта №21068 за результатами проведення товарознавчої експертизи по матеріалам кримінального провадження №12022221130001684, Звітом ТОВ "БФ "Містобудпроект" за результатами проведення основного (детального) обстеження технічного стану пошкодженої внаслідок збройної агресії Російської Федерації нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 2991,50 м.кв. за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4 (шифр:11/05/23), Актом комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 01.06.2023 року, Висновком експерта №22266 за результатами проведення будівельно-технічного дослідження від 23.10.2023р.
Обов`язковою умовою покладення відповідальності має бути безпосередній причинний зв`язок між вчиненими порушеннями і завданими збитками. Підставою для відшкодування понесених збитків є спричинення їх внаслідок вчиненого порушення, тобто наявності прямого причинного-наслідкового зв`язку між діями однієї сторони та зменшення майнових прав іншої.
У даному випадку вищевказані докази також свідчать, що саме внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, позивачу було завдано збитків. Майно позивача, в тому числі з урахуванням його специфіки, за всіх розумних обставин не могло бути використано для військових цілей. Відтак, дії відповідача щодо ракетно-артилерійського обстрілу були вчинені всупереч законам і звичаям війни, а отже, відповідач несе повну відповідальність як за відповідний ракетний удар, так і за спричинені ним наслідки, у тому числі і за шкоду, заподіяну майну Позивача.
Відповідно до положень Цивільного кодексу України та Гаазької Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі 1907 року, за шкоду, спричинену порушенням законів і звичаїв війни, відповідальність несе воююча держава в цілому, незважаючи на те, який конкретно підрозділ її збройних сил заподіяв шкоду.
Щодо вини, як складового елементу цивільного правопорушення, то законодавством України не покладається на позивача обов`язок доказування вини відповідача у заподіянні збитків (шкоди); діє презумпція вини, тобто відсутність вини у завданні шкоди повинен доводити сам завдавач збитків (шкоди). Якщо під час розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача збитків (шкоди). В контексті зазначеного, саме відповідач повинен доводити відсутність своєї вини у спірних правовідносинах. Зазначений висновок підтверджується Верховним Судом, зокрема, у постанові від 21.04.2021 у справі №648/2035/17, постанові від 14.02.2018 у справі №686/10520/15-ц.
Таким чином, позивачем у позовній заяві на підставі належних та допустимих доказів доведено повний склад цивільного правопорушення, що є умовою та підставою для застосування до відповідача такого заходу відповідальності як відшкодування збитків.
Судом встановлено, що загальний розмір матеріальних збитків, завданих позивачу внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, проведення воєнних (бойових) дій, артилерійських та ракетних обстрілів, що спричинили руйнування (пошкодження) нежитлової будівлі літ. "А-2" загальною площею 2991,50 кв. м. за адресою: м.Харків, вул.Латишева,4 та знищення рухомого майна (ТМЦ, основні засоби) складає 111658648,09грн., що є еквівалентом 3 816 750,29 доларів США за офіційним курсом НБУ (1 USD = 29,2549 UAH) станом на дату заподіяння шкоди позивачу (03.03.2022).
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 2 ГПК України однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є змагальність сторін.
Частиною 3 статті 13 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд наголошує, що відповідно до частини 4 статті 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Таким чином, оскільки відповідач не надав суду жодних доказів, які б спростовували наведені у позові обставини, судом здійснено розгляд справи з урахуванням наявних у ній матеріалів, які підтверджують правомірність вимог позивача.
Підсумовуючи викладене, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача збитків у розмірі 111658648,09грн., що є еквівалентом 3 816 750,29 доларів США, законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Держави Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації (Російська Федерація, 119991, м.Москва, Житная вулиця, б. 14) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бавария Моторс" (61108, м.Харків, вул.Латишева, буд.4, код 39547470) збитки у розмірі 111 658 648,09 грн., що є еквівалентом 3 816 750,29 доларів США.
Стягнути з Держави Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації (Російська Федерація, 119991, м.Москва, Житная вулиця, б. 14) на користь Державного бюджету України 1059800,00грн судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Повне рішення складено "14" жовтня 2024 р.
СуддяМ.В. Калантай
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 16.10.2024 |
Номер документу | 122272423 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Калантай М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні