Рішення
від 24.07.2023 по справі 160/13688/22
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2023 року Справа № 160/13688/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхно І. В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача 1 ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідача 2 Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України (Мініфраструктури), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

06.09.2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ІНФОРМАЦІЯ_2, поданий представником позивача - адвокатом Головіною Оленою Сергіївною, у якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та не виплати додаткової винагороди ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану»;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 24.02.2022 року додаткову винагороду згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» в розмірі 30000 гривень щомісячно, а у разі безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, у розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Ухвалою Дніпропетровського адміністративного окружного суду від 12.09.2022 адміністративний позов було залишено без руху та запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали.

За даними КП «ДСС» копію вищевказаної ухвали 16.09.2022 надіслало одержувачу - ОСОБА_2 . Тобто, враховуючи приписи ч.7 ст.251 КАС України, строк для усунення недоліків позовної заяви з урахуванням ч.6 ст.120 КАС України до 21.09.2022.

22.09.2022 засобами поштового зв`язку на виконання ухвали суду від представника позивача надійшла уточнена позовна заява та заява про залучення третьої особи (направлено до суду 20.09.2022). В уточненій позовній заяві позовні вимоги було викладено у такій редакції:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та не виплати додаткової винагороди ОСОБА_1 деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану»;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 24.02.2022 року додаткову винагороду згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» в розмірі 30000 гривень щомісячно.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем вчинено протиправну бездіяльність в частині виплати йому додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», оскільки, за посиланням позивача, він перебуває на військовій службі у Збройних Силах України, а тому має право на отримання додаткової винагороди, передбаченої вказаною постановою. Позивач вважає, що оскільки він є діючим військовослужбовцем Збройних Сил України, який відряджений до ІНФОРМАЦІЯ_1 із залишенням на військовій службі, обов`язок щодо грошового утримання військовослужбовців, відряджених до ІНФОРМАЦІЯ_4, покладений безпосередньо на відповідача, що стало підставою для звернення до суду з цим адміністративним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.09.2022 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 14.10.2022) позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); залучено ІНФОРМАЦІЯ_2 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору; встановлено відповідачу 15-денний строк на подання відзиву на позов; встановлено третій особі 10-денний строк на подання пояснень щодо позову або відзиву; позов витребувано від відповідача додаткові докази та встановлено строк для їх подання.

За даними КП «ДСС» копію ухвали про відкриття провадження за допомогою підсистеми «Електронний суд» надіслано одержувачам - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 в їх електронні кабінети - 28.09.2022 о 17:44, а копія первісного адміністративного позову надіслана одержувачам - ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 в їх електронні кабінети - 07.09.2022 та уточненого адміністративного позову 29.09.2022 відповідно, що підтверджується матеріалами справи. Тобто, строк на подання відзиву до 14.10.2022.

05.10.2022 від відповідача надійшла заява про отримання позовної заяви з додатками в паперовому вигляді. Представник відповідача отримав копію ухвали про відкриття провадження разом з матеріалами первісної та уточненої позовної заяви 05.10.2022, про що свідчить наявна у матеріалах справи розписка.

12.10.2022 від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позов, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у їх задоволенні з огляду на те, що виплати щомісячної додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» здійснюється за рахунок бюджетного фінансування. ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно свого статуту є державним комерційним підприємством, яке не отримує жодного фінансування з державного бюджету, а джерело отримання доходу це надходження за надані послуги з аеронавігаційного обслуговування. Таким чином, на думку відповідача, оскільки останній не є суб`єктом владних повноважень, не є розпорядник бюджетних коштів, він не вправі приймати рішення щодо здійснення виплат додаткової винагороди військовослужбовцям, що відряджені до ІНФОРМАЦІЯ_4. Відповідач вважає, що дія постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» на працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 не розповсюджується.

До відзиву було надані додаткові докази у справі. зокрема, копії сторінок 1,2 Статуту ІНФОРМАЦІЯ_1, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 18.03.2021 №121.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.10.2022 витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 для залучення до матеріалів справи належним чином засвідчені копії статуту ІНФОРМАЦІЯ_1, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 18.03.2021 №121 (в повному обсязі) та встановлено строк для подання доказів протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали.

19.10.2022 від відповідача на виконання ухвали суду надійшли додаткові докази у справі.

19.10.2022 від представника позивача через систему «Електронний суд» надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді.

24.10.2022 від представника позивача надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи доказів направлення позовної заяви третій особі та відповідь на відзив.

08.11.2022 від відповідача надійшли заперечення у справі.

16.11.2022 від ІНФОРМАЦІЯ_6 засобами поштового зв`язку надійшли пояснення, в яких третя особа фактично заперечила проти задоволення позовних вимог.

Суд, враховуючи рекомендації Ради суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану від 02.03.2022 щодо продовження процесуальних строків, вважає за необхідне прийняти вказані документи до розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2022:

- витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 для залучення до матеріалів справи належним чином засвідчені копії: - Положення про особливості діяльності підрозділів об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України в особливий період, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 29.01.2015 №22; - інформацію з її документальним підтвердженням чи підрозділи ІНФОРМАЦІЯ_1 після введення в Україні воєнного стану на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, перейшли в оперативне підпорядкування начальника штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України; - інформацію з її документальним підтвердженням чи здійснюється фінансування витрат підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_1 після введення в Україні воєнного стану за рахунок коштів, передбачених на ці цілі в державному бюджеті, а в разі здійснення фінансування з державного бюджету - чи зверталось ІНФОРМАЦІЯ_3 до профільного відомства для виділення бюджетних коштів на виплату додаткової винагороди військовослужбовцям, що відряджені до підприємства для проходження служби з документальним підтвердженням такого звернення; - інформацію з її документальним підтвердженням щодо нормативно-правового акту або іншого документу, який регламентує перелік інших виплат (надбавок, доплат та винагород), установлених для працівників ІНФОРМАЦІЯ_1;

- витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_6 для залучення до матеріалів справи належним чином засвідчені копії: - Положення про особливості діяльності підрозділів об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України в особливий період, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 29.01.2015 №22; - інформацію з її документальним підтвердженням чи підрозділи ІНФОРМАЦІЯ_1 після введення в Україні воєнного стану на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, перейшли в оперативне підпорядкування начальника штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України; - інформацію з її документальним підтвердженням чи здійснюється фінансування витрат підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_1 після введення в Україні воєнного стану за рахунок коштів, передбачених на ці цілі в державному бюджеті, а в разі здійснення фінансування з державного бюджету - чи зверталось ІНФОРМАЦІЯ_3 до ІНФОРМАЦІЯ_6 чи іншого профільного відомства для виділення бюджетних коштів на виплату додаткової винагороди військовослужбовцям, що відряджені до підприємства для проходження служби з документальним підтвердженням такого звернення;

- встановлено строк для подання доказів до 19 грудня 2022 року;

- вирішено подальший розгляд адміністративної справи №160/13688/22 здійснювати за правила загального провадження та призначено справу до розгляду у підготовчому судовому засіданні 20 грудня 2022 року о 10:00 год.

За даними КП «ДСС» копію ухвали доставлено учасникам справи 01.12.2022, що підтверджується матеріалами справи.

20.12.2022 у зв`язку з відсутністю електроенергії у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вулиця Академіка Янгеля 4, та відсутністю доступу до КП «ДСС» адміністративну справу №160/13688/22 знято з розгляду та призначено до розгляду на 11.01.2023 о 10:00 год.

За даними КП «ДСС» повістки про виклик доставлено учасникам справи 21.12.2023 о 23:25 год., що підтверджується матеріалами справи.

11.01.2023 Адміністративну справу № 160/13688/22 у зв`язку з перебуванням судді Юхно І. В. на лікарняному знято з розгляду та призначено до розгляду на 19.01.2023 о 10:00 год.

За даними КП «ДСС» повістки про виклик доставлено учасникам справи 09.01.2023 о 18:24 год., що підтверджується матеріалами справи.

18.01.2023 від ІНФОРМАЦІЯ_6 до суду надійшло клопотання про надання доказів на виконання ухвали.

19.01.2023 від представника позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.

19.01.2023 відповідач у підготовче судове засідання не з`явився, про дату, час та місце повідомлений належним чином. У підготовчому судовому засіданні судом за участю представників позивача та третьої особи ініційовано питання про витребування додаткових доказів. Представник позивача заперечив проти витребування додаткових доказів, представник третьої особи означене питання залишив на розсуд суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2023:

- витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 для залучення до матеріалів справи: - інформацію з її документальним підтвердженням чи виконував ОСОБА_1 з 24.02.2022 свої посадові обов`язки в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху; - інформацію з її документальним підтвердження чи відмінено станом на день судового розгляду справи в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху простій, а в разі відміни - належним чином засвідчені докази такої відміни із зазначенням дати; - інформацію з її документальним підтвердженням чи брав ОСОБА_1 з 24.02.2022 участь у плануванні і регулюванні використання повітряного простору з урахуванням районів (зон) ведення воєнних дій; - інформацію з її документальним підтвердженням чи брав ОСОБА_1 з 24.02.2022 участь у нарощуванні системи управління державною авіацією України та інших суб`єктів забезпечення національної безпеки України; - інформацію з її документальним підтвердженням чи брав ОСОБА_1 з 24.02.2022 участь у визначенні зон (районів), у межах яких встановлюються заборони або обмеження використання повітряного простору України на тимчасовій основі з урахуванням районів дій наземного, повітряного та морського компонентів сил сектору оборони та безпеки України; - інформацію з її документальним підтвердженням чи брав ОСОБА_1 з 24.02.2022 участь у заходах з ізоляції районів ведення воєнних дій (підтримання режиму заборони польотів повітряних суден) з наданням дозволів та встановленням заборон щодо використання визначеного повітряного простору в зоні збройного конфлікту; - інформацію з її документальним підтвердженням чи виконував ОСОБА_1 з 24.02.2022 інші завдання виходячи з повноважень військового командування під час здійснення заходів правового режиму воєнного стану; - інформацію з її документальним підтвердженням чи було перераховано Міністерством інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_5 України з державного бюджету 200 млн. гривень для забезпечення діяльності підрозділів Об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 193 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 11.11.2022 № 1271), а в разі перерахування - належним чином засвідчені докази щодо дати такого перерахування; - інформацію з її документальним підтвердженням чи ІНФОРМАЦІЯ_9 України спрямовувались перераховані Міністерством інфраструктури з державного бюджету кошти на виплату працівникам ІНФОРМАЦІЯ_1 додаткової винагороди згідно постанови КМУ від 28.02.2022 №168, а в разі спрямування - інформацію чи була нарахована та/або виплачена така допомога позивачу із зазначенням дат та сум такого нарахування/виплати;

- витребувано від Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України (код ЄДРПОУ 37472062; 01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14) для залучення до матеріалів справи: - інформацію з її документальним підтвердженням чи виділено Міністерству інфраструктури для ІНФОРМАЦІЯ_1 з державного бюджету 200 млн. гривень для забезпечення діяльності підрозділів Об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 193 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 11.11.2022 № 1271), а в разі виділення - належним чином засвідчені докази щодо дати такого виділення; - інформацію з її документальним підтвердженням чи було перераховано Міністерством інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_5 України з державного бюджету 200 млн. гривень для забезпечення діяльності підрозділів Об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 193 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 11.11.2022 № 1271), а в разі перерахування - належним чином засвідчені докази щодо дати такого перерахування;

- встановлено строк для подання витребуваних доказів до 08.02.2023.

Судом на підставі положень частини 4 статті 173 КАС України судом продовжено строки підготовчого провадження та у підготовчому судовому засіданні оголошена перерва до 09.02.2023 о 13:00 год.

За даними КП «ДСС» повістки про виклик за допомогою підсистеми «Електронний суд» надіслано одержувачам - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 в їх електронні кабінети - 19.01.2023, а копію ухвали про витребування доказів - 20.01.2023, про що свідчать матеріали справи.

23.01.2023 копію зазначеної ухвали, враховуючи припинення фінансування суду за кошторисними призначеннями для придбання поштових марок через військове вторгнення російської федерації на територію України та введенням на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №64/202 воєнного стану, направлено Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України засобами телекомунікаційного зв`язку на адресу електронної пошти, що підтверджується матеріалами справи.

09.02.2023 засобами телекомунікаційного зв`язку від Міністерства громад, територій та інфраструктури України на виконання ухвали надійшли пояснення з додатковими доказами.

09.02.2023 учасники справи підготовче судове засідання не з`явились, про дату, час та місце повідомлені належним чином. Станом на 09.02.2023 доказів на виконання ухвали від відповідача не надходило.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.02.2023 повторно витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 для залучення до матеріалів справи: - інформацію з її документальним підтвердженням чи виконував ОСОБА_1 з 24.02.2022 свої посадові обов`язки в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху; - інформацію з її документальним підтвердження чи відмінено станом на день судового розгляду справи в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху простій, а в разі відміни - належним чином засвідчені докази такої відміни із зазначенням дати; - інформацію з її документальним підтвердженням чи брав ОСОБА_1 з 24.02.2022 участь у плануванні і регулюванні використання повітряного простору з урахуванням районів (зон) ведення воєнних дій; - інформацію з її документальним підтвердженням чи брав ОСОБА_1 з 24.02.2022 участь у нарощуванні системи управління державною авіацією України та інших суб`єктів забезпечення національної безпеки України; - інформацію з її документальним підтвердженням чи брав ОСОБА_1 з 24.02.2022 участь у визначенні зон (районів), у межах яких встановлюються заборони або обмеження використання повітряного простору України на тимчасовій основі з урахуванням районів дій наземного, повітряного та морського компонентів сил сектору оборони та безпеки України; - інформацію з її документальним підтвердженням чи брав ОСОБА_1 з 24.02.2022 участь у заходах з ізоляції районів ведення воєнних дій (підтримання режиму заборони польотів повітряних суден) з наданням дозволів та встановленням заборон щодо використання визначеного повітряного простору в зоні збройного конфлікту; - інформацію з її документальним підтвердженням чи виконував ОСОБА_1 з 24.02.2022 інші завдання виходячи з повноважень військового командування під час здійснення заходів правового режиму воєнного стану; - інформацію з її документальним підтвердженням чи було перераховано Міністерством інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_5 України з державного бюджету 200 млн. гривень для забезпечення діяльності підрозділів Об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 193 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 11.11.2022 № 1271), а в разі перерахування - належним чином засвідчені докази щодо дати такого перерахування; - інформацію з її документальним підтвердженням чи ІНФОРМАЦІЯ_9 України спрямовувались перераховані Міністерством інфраструктури з державного бюджету кошти на виплату працівникам ІНФОРМАЦІЯ_1 додаткової винагороди згідно постанови КМУ від 28.02.2022 №168, а в разі спрямування - інформацію чи була нарахована та/або виплачена така допомога позивачу із зазначенням дат та сум такого нарахування/виплати; встановлено строк для подання доказів до 20 лютого 2023 року. У підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 21.02.2023 о 13:30 год.

За даними КП «ДСС» повістки про виклик за допомогою підсистеми «Електронний суд» надіслано учасникам справи в їх електронні кабінети - 09.02.2023 о 23:26 год., а копію ухвали - 10.02.2023 о 18:26, про що свідчать матеріали справи. Відповідачу копію ухвали та повістку додатково направлено засобами телекомунікаційного зв`язку на адресу електронної вказану, останнім в поданих до суду процесуальних документах по справі.

15.02.2023 від Мініфраструктури засобами поштового зв`язку надійшло клопотання про залучення додаткових доказів (згідно з Актом від 15.02.2023 №79 клопотання не містить підпису).

16.02.2023 від відповідача на виконання ухвали суду засобами поштового зв`язку надійшло клопотання про залучення додаткових доказів.

21.02.2023 учасники справи підготовче судове засідання не з`явились, про дату, час та місце повідомлені належним чином.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.02.2023:

- витребувано від ОСОБА_1 для залучення до матеріалів справи: - інформацію з її документальним підтвердженням чи нараховувалось та/або виплачувалось ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 грошове забезпечення та/або заробітна плата у період з 24.02.2022 по 30.11.2022; - інформацію з її документальним підтвердженням щодо розміру нарахованого та/або виплаченого ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 грошового забезпечення та/або заробітної плати у з 24.02.2022 по 30.11.2022;

- витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_1 для залучення до матеріалів справи: - інформацію з її документальним підтвердженням чи нараховувалось та/або виплачувалось ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 грошове забезпечення та/або заробітна плата у період з 24.02.2022 по 30.11.2022; - інформацію з її документальним підтвердженням щодо розміру нарахованого та/або виплаченого ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 грошового забезпечення та/або заробітної плати у період з 24.02.2022 по 30.11.2022 з детальним розрахунком нарахованих/виплачених сум;

- встановлено строк для подання доказів до 14 березня 2023 року.

Судом в підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 15.03.2023 о 10:15 год.

За даними КП «ДСС» повістки про виклик за допомогою підсистеми «Електронний суд» надіслано учасникам справи в їх електронні кабінети - 22.02.2023, а копію ухвали - 24.02.2023, про що свідчать матеріали справи.

15.03.2023 від представника позивача через «Електронний суд» надійшло клопотання про відкладення слухання справи з метою надання додаткового часу для надання доказів, що витребовувались судом ухвалою від 21.02.2023 року, в якому заявник посилався на те, що з метою виконання ухвали суду було направлено адвокатський запит до відповідача, проте відповіді станом на день подання клопотання не отримано.

15.03.2023 учасники справи підготовче судове засідання не з`явились, про дату, час та місце повідомлені належним чином.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2023 повторно витребувано від ОСОБА_1 для залучення до матеріалів справи: - інформацію з її документальним підтвердженням чи нараховувалось та/або виплачувалось ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 грошове забезпечення та/або заробітна плата у період з 24.02.2022 по 30.11.2022; - інформацію з її документальним підтвердженням щодо розміру нарахованого та/або виплаченого ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 грошового забезпечення та/або заробітної плати у з 24.02.2022 по 30.11.2022; повторно витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_1 для залучення до матеріалів справи: - інформацію з її документальним підтвердженням чи нараховувалось та/або виплачувалось ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 грошове забезпечення та/або заробітна плата у період з 24.02.2022 по 30.11.2022; - інформацію з її документальним підтвердженням щодо розміру нарахованого та/або виплаченого ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 грошового забезпечення та/або заробітної плати у період з 24.02.2022 по 30.11.2022 з детальним розрахунком нарахованих/виплачених сум, а також встановлено строк для подання витребуваних доказів до 28.03.2023.

Підготовче судове засідання у справі призначено на 29.03.2023 об 11:40 год.

За даними КП «ДСС» повістки про виклик за допомогою підсистеми «Електронний суд» надіслано учасникам справи в їх електронні кабінети - 15.03.2023 о 23:03, а копію ухвали - 17.03.2023, про що свідчать матеріали справи.

21.03.2023 та 28.03.2023 від відповідача засобами поштового зв`язку надійшла інформація про отримане позивачем грошове забезпечення у березні 2022 року - березня 2023 року та копії розрахункових листків.

29.03.2023 від представника позивача через систему «Електронний суд» надійшла заява про залучення додаткових доказів на виконання ухвали суду та заява про проведення засідання за відсутності позивача та його представника.

29.03.2023 учасники справи підготовче судове засідання не з`явились, про дату, час та місце повідомлені належним чином.

29.03.2023 учасники справи підготовче судове засідання не з`явились, про дату, час та місце повідомлені належним чином.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.03.2023:

- витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 для залучення до матеріалів справи належним чином засвідчені копії: - інформацію з її документальним підтвердженням чи виділялись ІНФОРМАЦІЯ_5 України бюджетні кошти, в тому числі й на виплату заробітної плати та грошового забезпечення військовослужбовців підприємства з 24.02.2022 до листопада 2022 року, а в разі виділення - документальне підтвердження щодо дати виділення бюджетних коштів, їх суми та використання ІНФОРМАЦІЯ_9 України та встановлено строк для подання доказів до 18.04.2023.

- залучено Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України (Мінінфраструктури) (код ЄДРПОУ 37472062; 01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14) у якості співвідповідача в адміністративній справі №160/13688/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

- вирішено розгляд адміністративної справи №160/13688/22 здійснювати спочатку за правилами загального позовного провадження суддею Юхно І.В. одноособово;

- встановлено відповідачу 2 15-денний строк з дня отримання копії ухвали на подання відзиву на позов та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем;

- відкладено підготовче судове засідання до 19 квітня 2023 року о 10:40 год.

За даними КП «ДСС» копію ували доставлено учасникам справи 10.04.2023 о 13:16 год., копія адміністративного позову доставлена до електронного кабінету Мініфраструктури - 03.04.2023, що підтверджується матеріалами справи. Тобто, строк на подання відзиву відповідачем 2 до 25.04.2023.

11.04.2023 засобами телекомунікаційного зв`язку від представника відповідача 2 ОСОБА_3 надійшло клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, в якому заявник просить суд:

- надати можливість Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України взяти участь у судовому засіданні у справі № 160/13688/22, призначеного до розгляду на 19.04.2023 об 11:00, а також у наступних судових засіданнях, у режимі відеоконференції;

- визначити відповідальним за проведення відеоконференції з розгляду справи №160/13688/22 У судовому засіданні, призначеному на 19.04.2023 о 10:40, а також наступних судових засідань: Святошинський районний суд міста Києва за адресою: 03148, м. Київ, вул. Якуба Коласа, 27-А або Києво-Святошинський районний суд Київської області за адресою: 03170, м. Київ, вул. Мельниченка, 1, Північний апеляційний господарський суд за адресою: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, літера А; Господарський суд Київської області за адресою: МСП 01032, м. Київ-32, вул. Симона Петлюри, 16/108 або інший суд міста Києва, або інший суд, який знаходиться у м. Києві.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 клопотання представника відповідача 2 ОСОБА_3 про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції в адміністративній справі №160/13688/22 - повернуто заявнику без розгляду.

10.04.2023 від представника позивача - адвоката Головіної О.С. через систему «Електронний суд» надійшло клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, в якому заявник просить суд: забезпечити можливість Її участь у судовому засіданні 19.04.2023 року в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем. До означеної заяви в якості додатків додано скан-копію описів вкладення про направлення копії заяви на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_1.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 клопотання представника позивача - адвоката Головіної Олени Сергіївни про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції в адміністративній справі №160/13688/22 - повернуто заявнику без розгляду.

19.04.2023 учасники справи підготовче судове засідання не з`явились, про дату, час та місце повідомлені належним чином. Станом на 19.04.2023 доказів на виконання ухвали від відповідача 1 не надходило.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.04.2023 повторно витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 для залучення до матеріалів справи: - інформацію з її документальним підтвердженням чи виділялись ІНФОРМАЦІЯ_5 України бюджетні кошти, в тому числі й на виплату заробітної плати та грошового забезпечення військовослужбовців підприємства з 24.02.2022 до листопада 2022 року, а в разі виділення - документальне підтвердження щодо дати виділення бюджетних коштів, їх суми та використання ІНФОРМАЦІЯ_9 України, а аткож встановлено строк для подання витребуваних доказів до 11.05.2023.

За даними КП «ДСС» копії означених ухвал доставлено учасникам справи 21.04.2023, що підтверджується матеріалами справи

02.05.2023 від Мінінфраструктури надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач 2 позовній вимоги не визнав та просив суд відмовити у їх задоволенні.

08.05.2023 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, у якій заявник просить суд:

- забезпечити участь представнику позивача Головіній О.С. у судовому засіданні, що призначено на 15.05.2023 року на 10.40год., по справі № 160/13688/22 в режимі відеоконференції в приміщенні Комінтернівського районного суду міста Харкова (адреса: м. Харків, провулок. Брянський, 5). У разі відсутності вільного залу в Комінтернівському районному суді міста Харкова, прошу забезпечити участь у судовому засіданні 15.05.2023 року по справі № 160/13688/22 представнику позивача ОСОБА_2 в режимі відеоконференції в приміщенні Червонозаводського районного суду міста Харкова (місто Харків, майдан Небесної Сотні, 36).

08.05.2023 надійшли пояснення на виконання ухвали суду.

09.05.2023 засобами телекомунікаційного зв`язку від представника відповідача 2 ОСОБА_3 надійшло клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, в якому заявник просить суд:

- надати можливість Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України брати участь у режимі відеоконференції в судовому засіданні у справі №160/13688/22, призначеному на 10 год. 40 хв. 15.05.2023, а також інших судових засіданнях з розгляду справи; - визначити Північний апеляційний господарський суд за адресою: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, літера А або Господарський суд міста Києва за адресою: 01054, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-в або Господарський суд Київської області за адресою: МСП 01032, м. Київ-32, вул. Симона Петлюри, 16/108 або Вищий антикорупційний суд (перша інстанція): 01601, м. Київ, просп. Перемоги, 41, або інший суд, який знаходиться у м.Києві, відповідальним за проведення відеоконференції під час проведення судового засідання в справі № 160/13688/22, призначеного на 10 год. 40 хв. 15.05.2023 та інших судових засіданнях.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 клопотання представника позивача - адвоката Головіної Олени Сергіївни про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції в адміністративній справі №160/13688/22 - задоволено; допущено представника позивача - адвоката Головіну Олену Сергіївну до участі у підготовчому провадженні по справі №160/13688/22, в тому числі в підготовчому судовому засіданні, призначеному на 15 травня 2023 року о 10:40 год. в режимі відеоконференції; доручено Червонозаводському районну суду міста Харкова (адреса: 61001, місто Харків, майдан Героїв Небесної Сотні, будинок 36, 3 під`їзд) забезпечити проведення підготовчого провадження в адміністративній справі №160/13688/22, в тому числі підготовчого судового засідання, призначеного на 15 травня 2023 року о 10:40 год., в режимі відеоконференції.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 клопотання представника відповідача 2 ОСОБА_3 про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції в адміністративній справі №160/13688/22 - повернуто заявнику без розгляду.

За даними КП «ДСС» копії означених ухвал доставлено учасникам справи 11.05.2023, що підтверджується матеріалами справи. Копію ухвали Червонозаводському районну суду міста Харкова 11.05.2023 направлено засобами телекомунікаційного зв`язку на офіційну адресу електронної пошти.

15.05.2023 учасники справи не з`явились, про дату, час та місце підготовчого судового засідання повідомлені належним чином. При спробі налагодження відеозв`язку з представником позивача, зв`язком виявився неможливим з технічних причин.

Судом з метою забезпечення права учасників справи на участь у підготовчому судовому засідання, в тому числі й з використанням відеозв`язку, судом оголошено перерву до 23.05.2023 об 11:00 год.

За даними КП «ДСС» повістки про виклик доставлено учасникам справи 15.05.2023, що підтверджується матеріалами справи.

15.05.2023 від представника позивача через систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив (сформовано в систему «Електронний суд» 12.05.2023).

17.05.2023 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, у якій заявник просить суд:

- забезпечити участь представнику позивача Головіній О.С. у судовому засіданні, що призначено на 23.05.2023 року на 11.00год., по справі № 160/13688/22 в режимі відеоконференції в приміщенні Комінтернівського районного суду міста Харкова (адреса: м. Харків, провулок. Брянський, 5) У разі відсутності вільного залу в Комінтернівському районному суді міста Харкова, просить забезпечити участь у судовому засіданні 23.05.2023 року на 11.00 по справі № 160/13688/22 представнику позивача Головіній О.С. в режимі відеоконференції в приміщенні Червонозаводського районного суду міста Харкова (місто Харків, майдан Небесної Сотні , 36), Московського районного суду міста Харкова (місто Харків, проспект Ювілейний, 38Е).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.05.2023 клопотання представника позивача - адвоката Головіної Олени Сергіївни про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції в адміністративній справі №160/13688/22 - задоволено; допущено представника позивача - адвоката Головіну Олену Сергіївну до участі у в підготовчому судовому засіданні по справі №160/13688/22, призначеному на 23 травня 2023 року об 11:00 год. в режимі відеоконференції; доручено Червонозаводському районну суду міста Харкова (адреса: 61001, місто Харків, майдан Героїв Небесної Сотні, будинок 36, 3 під`їзд) забезпечити проведення підготовчого судового засідання в адміністративній справі №160/13688/22, призначеного на 23 травня 2023 року об 11:00 год., в режимі відеоконференції.

За даними КП «ДСС» копію ухвали доставлено учасникам справи 18.05.2023 о 18:54 год, що підтверджується матеріалами справи. Копію ухвали Червонозаводському районну суду міста Харкова 18.05.2023 направлено засобами телекомунікаційного зв`язку на офіційну адресу електронної пошти.

18.05.2023 засобами електронної пошти надійшло клопотання про проведення судового засідання без участі представника ІНФОРМАЦІЯ_6.

23.05.2023 відповідачі та третя особа у підготовче судове засідання не з`явилися, про дату час та місце підготовчого судового засідання повідомлені належним чином.

Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.181 КАС України підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 розділу II цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.

Частиною 1 статті 205 КАС України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

На підставі наведених норм, протокольною ухвалою суду вирішено провести підготовче судове засідання за відсутності відповідача.

23.05.2023 представник позивача у підготовчому судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги та просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Судом ініційоване питання про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження. Представник позивача не заперечувала проти закриття підготовчого провадження та подальшого розгляду справи по суті в порядку письмового провадження.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2023 закрито підготовче провадження в адміністративній справі №160/13688/22 та призначено справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини 2 статті 193 КАС України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

Оскільки головуючий суддя Юхно І.В. у період з 05.06.2023 по 23.07.2023 перебувала у відпустці та на лікарняному, суд на підстави положень ч.6 ст.120 КАС України розглядає справу по суті в перший робочий день - 24.07.2023.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим 27.11.1996 Орджонікідзевським РВХММУМВС України в Харківській області.

Позивач є військовослужбовцем Збройних Сил України, відрядженим до Дніпровського регіонального структурного підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 із залишенням на військовій службі, про що свідчить наявні у матеріалах справи копії посвідчення офіцера серії НОМЕР_2 та довідки від 12.08.2022 №23.3-05/83/04/22.

З 01.03.2010 ОСОБА_1 призначено на посаду старшого штурмана (старшого диспетчера з руху літаків) ІНФОРМАЦІЯ_10, що підтверджує наявний у матеріалах справи витяг з наказу від 26.02.2010 №105/о.

Згідно з довікою ІНФОРМАЦІЯ_11 від 13.10.2022 №22.2-37-53 на час звернення до суду ОСОБА_1 обіймав посаду заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру (центру організації повітряного руху) ІНФОРМАЦІЯ_11.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.02.2022 №125 прийнято рішення, зокрема:

- відкликати із щорічних основних відпусток, всіх військовослужбовців відряджених до ІНФОРМАЦІЯ_4 із залишенням на військовій службі, окрім військовослужбовців-жінок, які перебувають у відпустках у зв`язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного (шестирічного) віку, до пунктів постійної дислокації;

- повернути військовослужбовців підрозділів об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України (далі - ОЦВС) з відряджень, навчання та лікування;

- розгорнути пункти управління та організувати цілодобове чергування;

- для виконання визначених завдань залучити особовий склад військовослужбовців ОЦВС у складі, в тому числі підполковника ОСОБА_1 - заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху структурних підрозділів служби аеронавігаційного обслуговування ІНФОРМАЦІЯ_11.

Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», відповідно до пункту 1 якої, установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_12, ІНФОРМАЦІЯ_13, ІНФОРМАЦІЯ_14, ІНФОРМАЦІЯ_15, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, ІНФОРМАЦІЯ_16, ІНФОРМАЦІЯ_17, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

З 30.11.2022 підполковника ОСОБА_1 , звільненого з військової служби у відставку відповідно до п.3 ч.5 ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» за пп. «б» (за станом здоров`я) наказом Міністра оборони України віл 03.11.2022 №1035 з правом носіння військової форми одягу, звільненого з посади заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху ІНФОРМАЦІЯ_11, про що свідчить наявна у матеріалах копія наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.2022 №711/о.

Відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 (без дати та номер) щомісячна додаткова винагорода у розмірі 30000,00 грн, що встановлена Постановою КМУ від 28.02.2022 №16 позивачеві не здійснювалась.

Не погоджуючись з ненарахуванням та невиплатою додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 2 зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, суд вважає за необхідне зазначити, що під час розгляду спорів щодо оскарження рішень (дій) суб`єктів владних повноважень, суд зобов`язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення (дії) на їх відповідність усім зазначеним вимогам.

Приписами статті 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до частин першої, другої статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу ЗСУ.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII), який встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1 Закону № 2011-XII соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною першою статті 1-2 Закону № 2011-XII військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до частини третьої статі 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Частиною четвертою статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 9-2 Закону № 2011-XII (у редакції, чинній станом на 30.07.2023) визначено, що під час дії воєнного стану військовослужбовцям щомісячно виплачується додаткова винагорода на умовах, у розмірах та в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацами 1, 2, 3 пункту 1 Постанови № 104 установлено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, ІНФОРМАЦІЯ_16, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби. При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби. Виплата одноразової грошової винагороди за підтримання високої бойової готовності військ, зразкове виконання службових обов`язків і бездоганну дисципліну відрядженим військовослужбовцям не провадиться.

Абзацами 5, 6 пункту 1 Постанови № 104 визначено, що виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці, особи начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби. За відрядженими особами зберігаються всі види матеріального забезпечення за попереднім місцем служби, гарантії щодо соціального захисту, передбачені законодавством, за рахунок бюджетів Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ, ІНФОРМАЦІЯ_16, Державної кримінально-виконавчої служби.

Відповідно до пункту 4 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» Кабінет Міністрів України (зобов`язаний) невідкладно: 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Згідно з пунктом 6 Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» Кабінету Міністрів України (доручено) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

На виконання цих указів Кабінет Міністрів України видав Постанову № 168, якою, серед іншого, передбачив на період дії воєнного стану виплату для військовослужбовців додаткової винагороди.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 28.02.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_12, ІНФОРМАЦІЯ_13, ІНФОРМАЦІЯ_14, ІНФОРМАЦІЯ_15, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, ІНФОРМАЦІЯ_16, ІНФОРМАЦІЯ_17, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Згідно з пунктом 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 07.03.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_12, ІНФОРМАЦІЯ_13, ІНФОРМАЦІЯ_14, ІНФОРМАЦІЯ_15, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, ІНФОРМАЦІЯ_16, ІНФОРМАЦІЯ_17, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 24.03.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_12, ІНФОРМАЦІЯ_13, ІНФОРМАЦІЯ_14, ІНФОРМАЦІЯ_15, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, ІНФОРМАЦІЯ_16, ІНФОРМАЦІЯ_17, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Згідно з абзацом 1 пункту 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 08.07.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_12, ІНФОРМАЦІЯ_13, ІНФОРМАЦІЯ_14, ІНФОРМАЦІЯ_15, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, ІНФОРМАЦІЯ_16, ІНФОРМАЦІЯ_17, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 08.07.2022) виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Згідно з абзацом 1 пункту 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 19.07.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_12, ІНФОРМАЦІЯ_13, ІНФОРМАЦІЯ_14, ІНФОРМАЦІЯ_15, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, ІНФОРМАЦІЯ_16, ІНФОРМАЦІЯ_17, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 19.07.2022) виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Згідно з абзацом 7 пункту 2 Постанови № 168 (у редакції станом на 30.09.2022) одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві.

В абзаці 1 пункту 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 18.10.2022) слова ", а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)," та "(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)" виключено;

доповнено абзац реченням такого змісту: "Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.".

У пункті 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 21.01.2023) у першому реченні абзацу першого слова "військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора,", "співробітникам Служби судової охорони," виключено; після слів "перебуваючи безпосередньо в районах" доповнити словами "їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора,"; доповнено пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту:

"Особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки), розмір додаткової винагороди може бути збільшений відповідно до умов та розмірів, визначених Міністерством оборони, але не більше ніж до 50000 гривень.".

Абзац шостий після слів "перебуваючи безпосередньо в районах" доповнено словами "їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора,".

Абзац шостий пункту 2 після слів "перебуваючи безпосередньо в районах" доповнено словами "їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора,".

Пунктом 2-1 Постанови№ 168 встановлено, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.

Порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов`язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов`язку в запасі, визначено Положенням про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008).

Відповідно до пункту 5 Положення № 1153/2008 громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями ЗСУ (далі - військовослужбовці). Статус військовослужбовця підтверджується документом, що посвідчує особу.

Пунктом 153 Положення № 1153/2008 передбачено, що військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби та військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період) за їх згодою можуть бути відряджені в інтересах оборони держави та її безпеки до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів із залишенням на військовій службі, але зі звільненням із займаної посади з дальшим призначенням на посаду відповідно до Переліку посад, що заміщуються військовослужбовцями ЗСУ, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами, який затверджується Президентом України. Для заміщення вакантних посад у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, державних та комунальних навчальних закладах їх керівники надсилають до ІНФОРМАЦІЯ_6 письмовий запит про основні характеристики зазначених посад та професійні, освітні і кваліфікаційні вимоги, яким повинні відповідати військовослужбовці для зайняття таких посад. На підставі письмового запиту Міністерством оборони України здійснюється добір військовослужбовців для відрядження на посади в державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, державних та комунальних навчальних закладах. Рішення про відрядження військовослужбовців приймається Міністром оборони України. Відрядження оформлюється на підставі письмового запиту керівника державного органу, підприємства, установи, організації, державного та комунального закладу освіти, рапорту військовослужбовця та відповідного подання наказами Міністра оборони України. Про призначення відряджених військовослужбовців на посади керівники державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних закладів освіти письмово повідомляють ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідно до пункту 155 Положення № 1153/2008 за відрядженими до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів військовослужбовцями та членами їх сімей зберігаються всі гарантії та пільги, передбачені законодавством для військовослужбовців. Виплата грошового забезпечення та надання інших видів забезпечення відрядженим військовослужбовцям здійснюється у порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями ЗСУ, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами, затверджено Указом Президента України від 03.05.2017 № 126/2017 (далі - Перелік № 126/2017).

Переліком № 126/2017 перебачено посади для заміщення військовослужбовцями у Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, зокрема в Українському центрі планування використання повітряного простору України та регулювання повітряного руху та Регіональних структурних підрозділах.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 № 1281 «Про створення об`єднаної цивільно-військової організації повітряного руху України» затверджено Положення про об`єднану військово-цивільну систему організації повітряного руху України, а також погоджено пропозицію Міністерства транспорту та ІНФОРМАЦІЯ_6 про утворення у складі ІНФОРМАЦІЯ_1 таких структурних підрозділів, в тому числі регіональних структурних підрозділів на базі цього підприємства.

Згідно з пунктом 4 Постанови № 1281 фінансування витрат на утримання системи здійснюється за рахунок коштів, передбачених на ці цілі в державому бюджеті, частини коштів. Що надходять від аеронавігаційних зборів та з інших джерел, не заборонених законодавством.

Пунктом 2 Положення про про Український центр планування використання повітряного простору України та регулювання повітряного руху, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України та ІНФОРМАЦІЯ_21 від 07.07.2016 №232/348 (далі - Положення № 232/348), встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_20 є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_7) та входить до об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України (далі - ОЦВС).

Відповідно до пунктів 3,4 Положення № 232/348 ІНФОРМАЦІЯ_20 є головним оперативним підрозділом ОЦВС, повноваження та функціонування якого в межах компетенції пов`язані з безперервним цілодобовим виконанням завдань з організації використання повітряного простору та оперативного сповіщення центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій, визначених нормативно-правовими актами та організаційно-розпорядчими документами, з питань організації використання повітряного простору (далі - ВПП), регулювання повітряного руху і функціонування підрозділів ОЦВС.

Згідно з пунктом 9 Постанови № 1281 матеріально-технічне та інші види забезпечення функціонування ІНФОРМАЦІЯ_22 для виконання покладених завдань здійснюються ІНФОРМАЦІЯ_18 та ІНФОРМАЦІЯ_19.

ІНФОРМАЦІЯ_20 безпосередньо підпорядковується директору ІНФОРМАЦІЯ_4, а з питань, пов`язаних з виконанням завдань в інтересах оборони держави та її безпеки, - начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України.

ІНФОРМАЦІЯ_7 є державним унітарним підприємством, яке входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України та включене до переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабунету Міністрів України від 04.03.2015 року № 83.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку із оскарженням бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_4 як військовослужбовцю Збройних Сил України, відрядженому для проходження військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_1, додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».

Суд наголошує, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина.

Згідно зі статтею 1 Конвенції Міжнародної організації праці «Про захист заробітної плати» № 95, ратифікованої Україною 30.06.1961, термін «заробітна плата» означає, незалежно від назви й методу обчислення, будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах, і встановлені угодою або національним законодавством, що їх роботодавець повинен заплатити працівникові за працю, яку виконано чи має бути виконано, або за послуги, котрі надано чи має бути надано.

Цьому визначенню відповідає й поняття грошового забезпечення, що відповідно до закону виплачується за рахунок держави військовослужбовцям, поліцейським, особам рядового і начальницького складу за проходження державної служби особливого характеру.

Додаткова винагорода на період дії воєнного стану, яка встановлена Постановою №168, є новим та особливим видом у системі грошового забезпечення, зокрема військовослужбовців, виплата якої, з одного боку, має регулярний щомісячний характер, а, з іншого, - обмежена строком дії воєнного стану в Україні.

Правова природа такої виплати невід`ємно пов`язана із особливим характером служби, зі здійсненням спеціальних повноважень, які змістовно випливають із статусу військовослужбовця та передбачені законом і мають компенсаційну мету, - часткова відплата за особливості несення служби в умовах війни.

Спірним у цих правовідносинах є питання щодо наявності у військовослужбовців, відряджених до державних органів, установ та організацій, права на отримання додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168.

Так, вирішуючи питання щодо наявності у позивача як військовослужбовця, відрядженого до ІНФОРМАЦІЯ_1, який у період з 24.02.2022 по 30.11.2022 обіймав посаду заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху ІНФОРМАЦІЯ_11 ІНФОРМАЦІЯ_1, права на отримання додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, суд виходить з такого.

Держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців та гарантує їм достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби.

Профільним Законом щодо соціального правового захисту військовослужбовців є Закон № 2011-ХІІ.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з частиною третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Водночас частиною четвертою цього Закону визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців, зокрема, ЗСУ, відряджених до державних органів, установ та організацій, затверджено Постановою № 104.

За приписами абзаців 1, 2 пункту 1 Постанови № 104 військовослужбовцям відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців ЗСУ. При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.

Водночас абзац 3 пункту 1 Постанови № 104 містить застереження, що виплата одноразової грошової винагороди за підтримання високої бойової готовності військ, зразкове виконання службових обов`язків і бездоганну дисципліну відрядженим військовослужбовцям не провадиться.

Положеннями абзаців 5, 6 пункту 1 Постанови № 104 встановлено, що виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці, особи начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби. За відрядженими особами зберігаються всі види матеріального забезпечення за попереднім місцем служби, гарантії щодо соціального захисту, передбачені законодавством, за рахунок бюджетів Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ, ІНФОРМАЦІЯ_16, Державної кримінально-виконавчої служби.

Проте постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) затверджено, зокрема: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу.

За змістом пункту 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 3 Постанови № 704 передбачено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією ІНФОРМАЦІЯ_16 (далі - державні органи).

Відповідно до пункту 8 Постанови № 704 умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України.

За наслідком системного аналізу вказаних правових положень, суд зазначає, що законодавцем визначено спеціальне правове регулювання грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, установ та організацій та встановлено, що його порядок і розміри визначаються Кабінетом Міністрів України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Крім того, цим Указом Кабінет Міністрів України (зобов`язаний) невідкладно забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» Кабінету Міністрів України (доручено) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята Постанова №168.

Інших постанов щодо зміни складових грошового забезпечення позивача Кабінетом Міністрів України не приймалося.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 28.02.2022) установлено що на період дії воєнного стану військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_12, ІНФОРМАЦІЯ_13, ІНФОРМАЦІЯ_14, ІНФОРМАЦІЯ_15, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, ІНФОРМАЦІЯ_16, ІНФОРМАЦІЯ_17, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 3 Постанови № 168 доручено Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.

Пунктом 5 зазначеної Постанови № 168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24.02.2022.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 217 від 07.03.2022 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168» (далі - Постанова № 217) внесено зміни до пункту 1 Постанови № 168, виключивши в абзаці першому слова «(крім військовослужбовців строкової служби)».

Згідно з пунктом 2 Постанови № 217 вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 № 350 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168» (далі - Постанова № 350) до Постанови № 168 були внесені зміни, згідно яких, абзац перший пункту 1 після слів «та поліцейським» доповнено словами «а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка». Зміни набули чинності 24.03.2022.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 350 вказана постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 № 754 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168» (далі - Постанова № 754) до Постанови № 168 були внесені зміни, відповідно до яких в абзаці 1 пункту 1 слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)»; після слова «щомісячно» доповнено словами «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)». Зазначені зміни набули чинності 08.07.2022.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 754 вказана постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.06.2022.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168» (далі - Постанова №793) до Постанови № 168 були внесені зміни, відповідно до яких: у пункті 1 в абзаці першому слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць»; доповнено постанову пунктом 2-1 такого змісту: « 2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.».

Згідно з пунктом 2 Постанови № 793 вказана постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.

Отже, відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 19.07.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_12, ІНФОРМАЦІЯ_13, ІНФОРМАЦІЯ_14, ІНФОРМАЦІЯ_15, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, ІНФОРМАЦІЯ_16, ІНФОРМАЦІЯ_17, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Таким чином, Кабінет Міністрів України встановив додаткову винагороду в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, зокрема, військовослужбовцям ЗСУ.

Щодо зазначення в вищезазначених Постановах про те, що вони набирають чинності з дня їх опублікування та застосовуються з 24.02.2022 та 01.06.2022, суд зазначає про неможливість надання Постанові № 168 зворотної дії в часі, тобто застосування з дня набрання чинності Постановою № 168, а тому такий підзаконний нормативно-правовий акт врегульовував відповідні правовідносини з моменту його чинності.

Крім того, Верховний Суд у рішенні від 06.04.2023 у справі № 260/3564/22 (провадження № Пз/990/4/22) дійшов висновку, що зміст внесених Постановою № 793 змін до Постанови № 168 в частині визначення розміру додаткової винагороди «до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць» замість «30 000 гривень щомісячно» не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом «пропорційність» із прив`язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.

Запровадження в Україні правового режиму воєнного стану зумовило появу до низки формально-юридичних чинників, передбачених чинним законодавством, та зміну підходу сприйняття певних суспільних явищ. Серед останніх варто вказати на об`єктивне зростання ролі та значення військовослужбовців як осіб, які несуть основний тягар протидії агресору, забезпечують оборону та захист держави, зумовлюють можливість функціонування публічно-правових інституцій, бізнесу, життєдіяльності пересічних громадян.

Правовий статус військовослужбовця України визначається нормативно-правовими актами, які регламентують його права, обов`язки, відповідальність пов`язані з проходженням військової служби, а також встановлюють юридичні гарантії та механізми охорони і захисту його правового статусу.

Основу правового статусу військовослужбовців України становлять Конституція України, Закон № 2232-XII, Закон № 2011-XII, Положення № 1153/2008 та інші нормативно-правові акти.

Зміст поняття «військовослужбовець» на законодавчому рівні розкрито у Положенні № 1153/2008. Також Закон № 2232-XII визначає військовослужбовців як громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу.

Щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

До категорії військовослужбовців також прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у ЗСУ.

Отже, військовослужбовцями є особи, які проходять державну службу особливого характеру, що полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язану із захистом держави, її цілісності та суверенітету.

В умовах ведення гібридної війни рф проти України важливим залишається питання належного соціального захисту військовослужбовців, які беруть участь у захисті державного суверенітету України. У військово-соціальній сфері матеріальне забезпечення є аналогом системи гарантій у системі соціального захисту населення і включає професійні винагороди та премії тим військовослужбовцям, які виконують обов`язок із захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України. Безумовно, система матеріального забезпечення військовослужбовців виконує стимулювальну функцію, що, крім патріотизму, є потужною мотивацією і адекватною відповіддю держави, яка піклується про військовослужбовців під час дії воєнного стану.

Відповідно до частини п`ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у ЗСУ та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Таким чином, Україна зобов`язана вживати всіх можливих заходів для мотивації військовослужбовців та забезпечення соціальної підтримки членів їхніх сімей.

Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їхньої службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.

Питання матеріального та морального стимулювання військовослужбовців ЗСУ під час дії воєнного стану було врегульовано Постановою № 168, якою на період дії воєнного стану запроваджено виплату додаткової винагороди військовослужбовцям.

У цьому контексті слід також зауважити, що правовими та соціальними наслідками прийняття такої постанови мала стати мотивація морально-психологічного стану та належний рівень виконання службових обов`язків, зокрема, військовослужбовцями ЗСУ щодо захисту незалежності, територіальної цілісності та державного суверенітету України.

За змістом частини першої статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє грошове забезпечення. Вказана гарантія передбачає виплату військовослужбовцям грошового забезпечення у розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України та у порядку визначеному Міністром оборони України (частина четверта статті 9 Закону № 2011-XII).

Крім того, у подальшому Законом України від 28.06.2023 № 3161-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов`язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» (далі - Закон № 3161-IX), Закон № 2011-XII було доповнено статтею 9-2 такого змісту: «Стаття 9-2. Додаткова винагорода військовослужбовцям під час дії воєнного стану. Під час дії воєнного стану військовослужбовцям щомісячно виплачується додаткова винагорода на умовах, у розмірах та в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України».

Отже, прийняття Закону № 3161-IX створило відповідні умови для забезпечення належного рівня соціального захисту військовослужбовців шляхом законодавчого врегулювання питань виплати додаткової винагороди під час дії воєнного стану.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 21.11.2018 у справі № 824/166/15-а, держава не може відмовляти у здійсненні особі певних виплат у разі чинності законодавчої норми, яка їх передбачає, та відповідності особи умовам, що ставляться для їх отримання.

У ході судового розгляду судом було встановлено, що з 24.02.2022 по час звернення до суду позивач перебував на військовій службі у ЗСУ, проте він відряджений до ІНФОРМАЦІЯ_1 та займає посаду диспетчера з руху літаків (старший штурман) районного диспетчерського центру (РДЦ) центру організації повітряного руху структурних підрозділів служби аеронавігаційного обслуговування ІНФОРМАЦІЯ_11.

Отже, позивач є військовослужбовцем ЗСУ, який відряджений до ІНФОРМАЦІЯ_1.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що з 24.02.2022 позивач мав право на отримання додаткової щомісячної винагороди в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, установленої Постановою № 168.

Оскільки справляння і сплата податку з доходів фізичних осіб є обов`язком працівника, податковим агентом якого в силу закону виступає роботодавець, тому суд, задовольняючи вимоги про стягнення грошового забезпечення, визначає суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів.

Абзацами 5, 6 пункту 1 Постанови № 104 визначено, що виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені, зокрема, зазначені військовослужбовці. За відрядженими особами зберігаються всі види матеріального забезпечення за попереднім місцем служби, гарантії щодо соціального захисту, передбачені законодавством, за рахунок бюджетів, зокрема, ЗСУ.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 11.07.2019 у справі № 807/1920/16, відрядженим військовослужбовцям виплачуються види матеріального забезпечення, визначені законодавством для військовослужбовців, за рахунок коштів установи, до якої останній був відряджений.

У зв`язку з цим, на виконання абзацу 2 пункту 1 Постанови № 168, ІНФОРМАЦІЯ_3 зобов`язане було прийняти наказ про виплату позивачу спірної додаткової винагороди з 24.02.2022 по день звільнення (30.11.2022) у розмірі 30000,00 грн щомісячно.

Щодо посилання ІНФОРМАЦІЯ_1 на відсутність змін до кошторису в частині збільшення кошторисних призначень на оплату праці та грошове забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Керуючись частиною першою статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 № 3477-VI, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У справах «Ромашов проти України» ((Romashov v. Ukraine), № 67534/01, рішення від 27.07.2004) Європейський суд з прав людини зауважив, що реалізація особою права, яке пов`язана з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов`язань, є безпідставними. Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.

Відповідно до правової позиції, сформованої Європейським судом з прав людини у справі «Кечко проти України» ((Kechko v. Ukraine), № 63134/00, рішення від 08.11.2005), у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з Державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Отже, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, що викладена у постанові від 16.06.2020 у справі № 206/4411/16-а, реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Ураховуючи зазначене, реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Указаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, що викладена у постанові від 16.06.2020 у справі №206/4411/16-а.

При цьому, суд враховує, що у ході судового розгляду справи судом з`ясовано, що Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України, як головним розпорядником бюджетних коштів, надсилались Міністерству фінансів України пропозиції щодо внесення змін до розпису бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на 2022 рік. Крім того, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, як головний розпорядник бюджетних коштів, неоднаразово звертався до Державної казначейської служби України стосовно відкриття відповідних асигунувань за бюджетною програмою КПКВК 3101720 «Забезпечення діяльності підрозділів Об`єднаної цивільно-військової системи організаії повітряного руху».

З огляду на вказане, суд наголошує, що посилання ІНФОРМАЦІЯ_1 на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов`язку щодо проведення нарахування та виплати спірної допомоги є необґрунтованими.

Згідно з абзацом 5 пункту 1 Постанови № 104 виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці, особи начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.

Відповідно до матеріалів справи позивач у спірний період був відряджений до ІНФОРМАЦІЯ_1 із залишенням на військовій службі.

За вказаних обставин, ІНФОРМАЦІЯ_3 є установою відповідальною за нарахування та виплату грошового забезпечення позивачу.

Враховуючи вишевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

За приписами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з частинами 1 та 4 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналогічна позиція стосовно обов`язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland) від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Оскільки в силу п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, а підтвердження наявності інших судових витрат матеріали справи не містять, то судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись статтями 9, 73-77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до відповідача 1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3), відповідача 2 Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України (Мініфраструктури) (місцезнаходження: 01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14; код ЄДРПОУ 37472062), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ІНФОРМАЦІЯ_2 місцезнаходження: АДРЕСА_2) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 як військовослужбовцю Збройних Сил України, відрядженому для проходження військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_1, додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 як військовослужбовцю Збройних Сил України, відрядженому для проходження військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_1, додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» за період з 24 лютого 2022 року по 30 листопада 2022 року.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

На підставі положень статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.В. Юхно

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.07.2023
Оприлюднено10.07.2024
Номер документу120234452
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них