Справа № 212/646/24
2/212/1247/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2024 року м. Кривий Ріг
Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючої судді - Ведяшкіної Ю.В.
секретар судового засідання - Івашко А.А.,
у цивільній справі № 212/646/24 за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» про відшкодування моральної шкоди, заподіяної ушкодженням здоров`я внаслідок виконання трудових обов`язків,
у с т а н о в и в :
16.01.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просив суд стягнути з Приватного акціонерного товариства «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» 715680,00 гривень на відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров`я внаслідок виконання трудових обов`язків, без утримання податку з доходів фізичних осіб.
В обґрунтування позову зазначено, що з 14.04.2005 року по 01.08.2023 рік ОСОБА_1 працював на підприємстві відповідача з повним робочим днем у шкідливих умовах праці. Внаслідок порушення відповідачем норм охорони праці, який не створив безпечних умов праці ним отримано професійне захворювання, а з 20.11.2023 року йому встановлена ІІІ група інвалідності безстроково з причини професійного захворювання із втратою працездатності 45%, визначено потребу у санаторно-курортному лікуванні, медикаментозне лікування, забезпечення виробами медичного призначення, тобто вважає, що з вини відповідача йому завдана моральна шкода, яку він оцінює в 715 680 грн.
22.01.2024 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
01.02.2024року представниквідповідача через«Електронний суд»надала досуду відзив, вякому просилав задоволенніпозовних вимогпозивача відмовити,посилаючись на те,що Позивачемне доведенофакт наявностіморальної шкодита винивідповідача вїї завданні.Укладаючи зВідповідачем трудовийдоговір,відповідно достатті 29Кодексу законівпро працюУкраїни бувповідомлений іознайомлений підрозпис пройого праваі обов`язку,про умовипраці,наявність наробочому місці,де вінбуде працювати,небезпечних ішкідливих виробничихфакторів,які щене усунуто,та можливінаслідки їхвпливу наздоров`я,його правана пільгиі компенсації зароботу втаких умовахвідповідно дочинного законодавстваі колективногодоговору.За роботув шкідливихумовах праціпозивачу булонадано правона пільговепенсійне забезпеченнята достроковопризначено пенсію напільгових умовах.
Згідност. 279 ЦПК Українисуд проводить розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Так, судом встановлено, що з 14.04.2005 року прийнятий прохідником 4 розряду з повним робочим днем в підземних умовах, нарізна дільниця №5 на шахті ім. «Орджонікідзе». 21.02.2006 року переведено прохідником 5 розряду на нарізну дільницю №5 з повним робочим днем в підземних умовах шахти ім. «Орджонікідзе», підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком №1. ВАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» перейменовано з 01.04.2011 року у ПАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» 07.09.2011 року переведено прохідником 5 розряду нарізної дільниці №5 шахти ім. «Орджонікідзе» ( з правом пільгового пенсійного забезпечення за списком №1). 18.12.2012 переведений майстром гірничим підземної дільниці нарізної №5 шахти ім. «Орджонікідзе» (з правом пільгового пенсійного забезпечення за Списком №1). Публічне акціонерне товариство «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» перейменовано з 05.05.2016 року у Приватне товариство «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат». За результатами планової атестації робочих місць по даній професії підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком №1. Шахта ім. «Орджонікідзе» ПАТ « ЦГЗК» перейменовано з 01.09.2022 року на шахту ім. Колачевського ПАТ «ЦГЗК». 01.08.2023 року звільнений з роботи за власним бажанням у зв`язку з виходом на пенсію ( а.с.37-39).
Відповідно до Довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААА № 129757, виданої 24.11.2023 року ОСОБА_1 встановлена ІІІ група інвалідності безстроково.
Відповідно довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги серії 12 ААА №129757 ОСОБА_1 визначено ступінь втрати професійної працездатності 45% безстроково з 24.11.2023 року, потреба у санітарно-курортному лікуванні, медикаментозне лікування, забезпечення виробами медичного призначення (а.с.31).
29.09.2023 року складено Акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) відносно ОСОБА_1 : 1) сидеросилікоз першої стадії (t/t,1/1,em), ускладнений хронічним обструктивним захворюванням легень другої стадії, група В. ЛН другого ступеня; 2) хронічна двобічна сенсоневральна (нейросенсорна) приглухуватість справа третього ступеня (з помірним зниженням слуху), зліва другого ступеня ( з легким зниженням слуху.
Згідно акту розслідування причина виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння): Хімічні фактори: концентрація кремнію діоксиду кристалічного за вмістом в пилу від 10 до 70% в повітрі робочої зони перевищувала ГДК від 2,93-5,83 разів (5,86-11,66 мг/м3 при ГДК 2,0 мг/м3 відповідно до вимог «Гігієнічних регламентів хімічних речовин у повітрі робочої зони», затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 14.07.2020 №1596.
Фізичні фактори: еквівалентний рівень шуму на 12-31 дБА перевищував гранично-допустимий рівень (92-111 дбА при ГДР 80 дБА) згідно ДСН 3.3.6.037-99 «Санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку».
Підставою для встановлення профзахворювань, також послужив профмаршрут 18 років 03 місяців в цеху в умовах впливу шкідливих факторів, а саме: працюючи майстром гірничим підземної нарізної дільниці №5, забезпечував безперебійнутехнічно правильну експлуатацію гірничошахтного устаткування. Внаслідок недосконалості технології підземного видобутку руди, порушень роботи систем вентиляції та пилоподавлення, протягом тривалої дії підпадав під вплив підвищених концентрацій аерозолю переважно фіброгенної дії в повітрі робочої зони, вплив шуму, рівень якого перевищував нормативні (а.с.28-30).
Відповідно санітарно-гігієнічної характеристики умов праці від 15.05.2023 року №ПС/3.1/11667-23 року зазначено, що на робочому місці майстер гірничий шахти імені Колачевського відноситься до 3 класу 2 ступеня (шкідливі). Загальна оцінка умови праці на робочому місці прохідник (за період роботи 14.04.2005-18.12.2012) (з повним робочим днем в підземних умовах) на шахті імені «Орджонікідзе» ПАТ «ЦГЗК» відносяться до 3 класу 4 ступеня (шкідливі) (а.с.20-27).
У зв`язку із професійним захворюванням ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні, що підтверджується випискою з медичної карти №2404. Відповідно до виписки у ОСОБА_1 наявні: задишка при мінімальному фізичному навантаженні та ходьбі; кашель з виділенням слизового, в`язкого харкотиння, рідше сухий приступоподібний кашель; біль та обмеження рухів у шийному і попереково-крижовому відділах хребта; біль та обмеження рухів у плечових, ліктьових та колінних суглобах; зниження слуху на обидва вуха (більше справа), погіршення розбірливості мови; постійний шум у голові та у вухах . Також підтверджується медичним висновком лікарсько-експертної комісії спеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров`я про наявність хронічного професійного захворювання (отруєння) від 31.08.2023 року, протокол №917, відповідно до якого встановлені два професійні захворювання: 1) сидеросилікоз першої стадії (t/t,1/1,em), ускладнений хронічним обструктивним захворюваннямлегень другої стадії, група В. ЛН другогоступеня; 2) Хронічна двобічна сенсоневральна (нейросенсорна) приглухуватість справа третього ступеня (з помірним зниженням слуху), зліва другого ступеня ( з легким зниженням слуху) (а.с.16-17, 18-19).
Частиною 4ст. 43 Конституції Українипередбачають, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
У ст. 16 Конвенції Міжнародної організації праці від 22 червня 1981 року № 155 передбачено, що від роботодавців повинно вимагатися настільки, наскільки це є обґрунтовано практично можливим, забезпечення безпечності робочих місць, механізмів, обладнання та процесів, які перебувають під їхнім контролем, і відсутності загрози здоров`ю з їхнього боку. Від роботодавців повинно вимагатися настільки, наскільки це є обґрунтовано практично можливим, забезпечення відсутності загрози здоров`ю з боку хімічних, фізичних та біологічних речовин й агентів, які перебувають під їхнім контролем, тоді, коли вжито відповідних захисних заходів. Від роботодавців повинно вимагатися надавати у випадках, коли це є необхідним, відповідні захисні одяг і засоби для недопущення настільки, наскільки це є обґрунтовано практично можливим, загрози виникнення нещасних випадків або шкідливих наслідків для здоров`я.
Відповідно достатті 153 КЗпП Українизабезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган.Статтею 173 КЗпП Українизакріплено за потерпілим право на відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, пов`язаним з виконанням трудових обов`язків.
Ст. 4 Закону України «Про охорону праці»визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; соціального захисту працівників, повного відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Статтею 237-1 КЗпП Українипередбачено, що відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв`язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Відповідно до ч.1, п.1ч.2, ч.3-5ст.23 ЦК Україниособа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;
Якщо інше не встановлено законом, моральна шкода відшкодовується грошовими коштами, іншим майном або в інший спосіб.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.
Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Конституційний Суд України у пункті 4.1 Рішення від 27 січня 2004 року у справі № 1-9/2004 за конституційним зверненням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кіровоградській області про офіційне тлумачення положення частини третьої статті 34Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»зазначив, що ушкодження здоров`я, заподіяні потерпілому під час виконання трудових обов`язків, незалежно від ступеня втрати професійної працездатності спричинюють йому моральні і фізичні страждання. Втрата працездатності, яка встановлена висновком медико-соціальною експертною комісією, вже сама по собі свідчить про спричинення моральної шкоди, оскільки стан здоров`я потерпілого погіршено.
Отже, аналізуючи наведені норми чинного законодавства та встановлені по справі обставини, суд вважає доведеним факт порушення відповідачем, як роботодавцем, на якого покладається обов`язок забезпечувати безпечні і нешкідливі умови праці, права позивача на належні, безпечні і здорові умови праці, що полягало у виконанні робіт у небезпечних для здоров`я умовах, яке призвело до заподіяння позивачеві моральних та фізичних страждань, порушення нормальних життєвих зв`язків, з причини отримання внаслідок наведених факторів професійного захворювання, що призвело до втрати працездатності на 45% та встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково, що вимагає постійного лікування, тобто суд вважає доведеним наявність моральної (немайнової) шкоди; доведеним обов`язок саме відповідача, як заподіювача такої шкоди по її відшкодуванню; доведеним наявність причинного зв`язку між шкодою і діями (бездіяльністю) відповідача та права позивача на відшкодування такої шкоди.
Визначаючи розмір грошового відшкодування моральної шкоди, суд враховує заявлений позивачем розмір грошового відшкодування завданої моральної шкоди, яку він оцінив в 715 680 грн., враховує період роботи позивача на підприємства відповідача, який становить 18 років 03 місяців, характер отриманих позивачем професійних захворювань, відсоток втрати працездатності, який позивачу встановлений у 45%, встановлення позивачу у зв`язку з наявністю наведеного професійного захворювання ІІІ групи інвалідності безстроково; тяжкість вимушених змін в його життєвих і виробничих стосунках, глибину фізичних та душевних страждань позивача за наведених обставин, а також враховуючи вимоги розумності і справедливості, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню в розмірі 210 000 грн., в іншій частині позов задоволенню не підлягає за необґрунтованістю.
Оподаткування сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих позивачу внаслідок отриманого професійного захворювання чинним законодавством не передбачено (постанова Верховного Суду від 21 червня 2022 року по справі № 599/645/21), тому зазначена сума відшкодування підлягає стягненню з відповідача без утримання податку з доходів фізичних осіб та інших обов`язкових платежів.
Відповідно дост. 141 ЦПК Україниз відповідача підлягає стягненню в дохід держави також судовий збір в сумі 2100,00 грн.
За таких підстав позов підлягає частковому задоволенню.
З огляду на вищевикладене, керуючись ст. ст.4,5,6 - 13,76-81,89,137-141,258-259,263-265,279,354 ЦПК Українисуд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» про відшкодування моральної шкоди, заподіяної ушкодженням здоров`я внаслідок виконання трудових обов`язків - задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 210000,00 (двісті десять тисяч) гривень без утримання податку з доходів фізичних осіб та інших обов`язкових платежів.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» на користь держави судовій збір в розмірі 2100,00 гривень.
В задоволені іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Приватне акціонерне товариство "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат»", код ЄДРПОУ 00190977, адреса: 50066, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг.
Повне рішення суду складено 11 липня 2024 року.
Суддя: Ю. В. Ведяшкіна
Суд | Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2024 |
Оприлюднено | 12.07.2024 |
Номер документу | 120273785 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них спори про відшкодування шкоди, заподіяної від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Ведяшкіна Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні