Дата документу 11.07.2024Справа № 554/891/24 Провадження № 1-кс/554/7434/2024
У Х В А Л А
11 липня 2024 року м. Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві клопотання слідчого відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Полтавської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, у кримінальному провадженні № 42023170000000111 від 20 грудня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України,
в с т а н о в и в:
До провадження слідчого судді надійшло вищезазначене клопотання, в якому слідчий порушує питання про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю ознайомитися з ними, здійснити їх виїмку в оригіналах (в тому числі в паперовому та електронному вигляді), що знаходяться у володінні КНП ХОР « ІНФОРМАЦІЯ_1 », зокрема: медичну картку амбулаторного хворого ОСОБА_5 .
Обґрунтовуючи вимогиподаного клопотаннязазначив,що в провадженні відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Полтавській області знаходиться кримінальне провадження № 42023170000000111 від 20 грудня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, в ході проведення досудового розслідування в якому встановлено, що в червні 2023 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено) у ОСОБА_6 та ОСОБА_7 виник спільний злочинний умисел на організацію схеми незаконного використання благодійних пожертв, у великому розмірі, під час дії воєнного стану, з метою отримання прибутку з різниці між реальною вартістю транспортних засобів та грошовими коштами наданими благодійниками.
Для реалізації спільного злочинного умислу, 23 червня 2023 року ОСОБА_6 та ОСОБА_7 організували реєстрацію Благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) (далі благодійна організація) за адресою: АДРЕСА_1 , в якій утворено одноосібний виконавчий орган в особі директора ОСОБА_8 , яка не будучі обізнаною про злочинні наміри ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , того ж дня затвердила Статут благодійної неприбуткової організації, не маючи наміру займатись визначеною Статутом діяльністю, а також здійснювати фактичне керування благодійною організацією, оскільки не мала спеціальних знань та навичок.
В період з 23 червня 2023 року по 05 лютого 2024 року ОСОБА_6 , перебуваючи за місцем мешкання в АДРЕСА_2 , діючи умисно, за попередньо змовою групою осіб із ОСОБА_7 , керуючись корисливим мотивом, з метою отримання прибутку від незаконного використання благодійних пожертв, які надавались благодійній організації для придбання транспортних засобів для Збройних сил України, під час воєнного стану здійснювала фактичне керування благодійною організацією, у тому числі вела перемовини та листування з підприємствами, готувала документацію та укладала договори між благодійною організацією та підприємствами від імені ОСОБА_8 .
В той же час, ОСОБА_7 , діючи умисно, за попередньо змовою групою осіб із ОСОБА_6 , керуючись корисливим мотивом, з метою отримання прибутку від незаконного використання благодійних пожертв, які надавались благодійній організації для придбання транспортних засобів для ЗСУ, під час воєнного стану, купляв транспортні засоби за кордоном та ввозив їх на територію України у якості гуманітарної допомоги, а також незаконно використовував спільно з ОСОБА_6 благодійні пожертви, внаслідок чого ОСОБА_6 та ОСОБА_7 отримали прибуток у великому розмірі за наступних обставин.
Так, ОСОБА_6 спрямовувала на підприємства листи з проханням надати благодійну допомогу для придбання транспортних засобів на потреби ЗСУ від імені директора благодійної організації ОСОБА_8 , після чого підприємства укладали із благодійною організацією договори про надання благодійної допомоги та перераховували грошові кошти на рахунок благодійної організації № НОМЕР_2 , а також надавали благодійні пожертви у готівковій формі.
У період з 02 жовтня 2023 року по 31 січня 2024 року, благодійній організації надали благодійну допомогу 12 підприємств на загальну суму 3629198,48 грн, а саме Благодійний фонд « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ІНФОРМАЦІЯ_7 ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (далі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 »), ПП « ОСОБА_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » та ФГ « ОСОБА_10 ».
На отримані грошові кошти, ОСОБА_7 придбано за кордоном 9 транспортних засобів загальною вартістю 1661048,40 грн, які ввезені в Україну у якості гуманітарної допомоги та передані до військових частин.
Для підтвердження цільового використання благодійних пожертв, ОСОБА_6 спрямовувала підприємствам акти приймання передачі транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги до військових частин без зазначення їх реальної вартості.
В той же час, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , діючи єдиним злочинним умислом, незаконно використали благодійні пожертви від 12 підприємств з метою отримання прибутку в сумі 1968150,08 грн, який складається з різниці між загальною сумою коштів наданих 12 благодійниками та реальною вартістю 9 придбаних транспортних засобів.
25 червня 2024 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
У зв`язку з тим, що виникла необхідність провести амбулаторну судово-психіатричну експертизу підозрюваної ОСОБА_6 , яка перебувала на лікуванні в 11 відділенні пограничних та кризових станів з 04 березня по 03 квітня 2015 року з діагнозом «Панічний розлад (епізодична пароксизмальна тривога», потрібно витребувати з КНП ХОР « ІНФОРМАЦІЯ_1 » медичну картку амбулаторного хворого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_15 .
Враховуючи, що зазначені речі та документи, а також відомості, які вони містять, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як докази, а іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів, неможливо, в органу досудового розслідування виникла необхідність у отриманні дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні КНП ХОР « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
В судове засідання слідчий ОСОБА_3 не з`явився, надіслав до суду заяву про розгляд клопотання без його участі, в якій клопотання підтримав, просив задовольнити.
З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза вчинення володільцем або особами, причетними до кримінального правопорушення, зміни або знищення зазначених у клопотанні документів, які в подальшому необхідні для проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, в тому числі для призначення експертних досліджень, розгляд клопотання слідчий просив проводити згідно положень ч. 2 ст. 163 КПК України без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
На думку слідчого судді, слідчий довів наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення документів, зазначених у клопотанні, в зв?язку з чим клопотання розглядається без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться, тобто в порядку, передбаченому частиною 2 статті 163 КПК України.
Зважаючи на неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть у ньому участь, на підставі положень ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Згідно положень п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України відомості,які можутьстановити лікарськутаємницю належать до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Відповідно доч.5ст.163КПК Українислідчий суддя,суд постановляєухвалу пронадання тимчасовогодоступу доречей ідокументів,якщо сторонакримінального провадженняу своємуклопотанні доведенаявність достатніхпідстав вважати,що ціречі абодокументи: 1)перебувають абоможуть перебуватиу володіннівідповідної фізичноїабо юридичноїособи; 2)самі пособі абов сукупностіз іншимиречами ідокументами кримінальногопровадження,у зв`язкуз якимподається клопотання,мають суттєвезначення длявстановлення важливихобставин укримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Разом із тим, згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієїстатті,доведе можливістьвикористання якдоказів відомостей,що містятьсяв цихречах ідокументах,та неможливістьіншими способамидовести обставини,які передбачаєтьсядовести задопомогою цихречей ідокументів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Частиною 7 вказаної статті також передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023170000000111 від 20 грудня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Проаналізувавши матеріали клопотання, в тому числі зміст витягу з ЄРДР, врахувавши обставини, які розслідуються в межах зазначеного кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що слідчим доведено, що медична картка амбулаторного хворого ОСОБА_5 перебуває у володінні КНП ХОР « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та за допомогою отримання тимчасового доступу до неї може бути виконане завдання, для виконання якого останній звернувся із відповідним клопотанням, зокрема відомості, що в ній містяться, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами допоможуть встановити важливі обставини кримінального провадження, можуть мати суттєве значення для здійснення його подальшого розслідування і можуть бути використані як докази, а іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цієї документації, неможливо, в зв`язку з чим наявні визначені нормами КПК України підстави для надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Вилучення зазначеної медичної документації необхідне для досягнення мети тимчасового доступу, зокрема для проведення амбулаторної судово-психіатричної експертизи підозрюваної ОСОБА_6 , проведення якої, виходячи із встановлених в кримінальному провадженні обставин згідно із п. 3 ч. 2 ст. 242 КПК України є обов`язковим, та висновок, одержаний за результатом виконання якої може бути використаний в подальшому як доказ.
На підставі викладеного, з метою забезпечення повного та об`єктивного здійснення досудового розслідування, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно доп.7ч.1ст.164КПК Українив ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено строк дії ухвали, який не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали, за виключенням ухвал, постановлених на виконання вимог частини другої статті 562 цього Кодексу.
З аналізу цієї норми слідує, що строк дії ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може бути визначений в будь-який строк в межах двох місяців з дня її постановлення. Разом із тим, імперативної вказівки на те, що така ухвала має містити строк дії саме два місяці, кримінальне процесуальне законодавство не містить.
Слідчий суддя вважає достатнім визначити строк дії ухвали тривалістю один місяць, який обраховувати з дня її постановлення.
Керуючись ст. ст. 132, 159 - 166, 372 КПК України, слідчий суддя,
у х в а л и в:
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати прокурорам групи прокурорів, а саме: прокурорам Полтавської окружної прокуратури ОСОБА_11 та ОСОБА_4 , слідчим групи слідчих СУ ГУНП в Полтавській області, а саме: ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_3 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю ознайомитися з ними, здійснити їх виїмку в оригіналах (в тому числі в паперовому та електронному вигляді), що знаходяться у володінні КНП ХОР « ІНФОРМАЦІЯ_1 », зокрема: медичну картку амбулаторного хворого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_15 .
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення, тобто до 11 серпня 2024 року.
В разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл про проведення обшуку згідно з положеннями кримінально-процесуального кодексу України з метою відшукування та вилучення зазначених документів.
Роз`яснити, що за умисне невиконання ухвали суду, передбачена відповідальність за ст. 382 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_25
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120334570 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Октябрський районний суд м.Полтави
Савченко А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні