Рішення
від 12.07.2024 по справі 229/49/24
ДРУЖКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 229/49/24

Провадження № 2/229/365/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2024 р. Дружківський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Дубовика Р.Є., за участю секретаря судового засідання Яковенко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Світлодарської міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Акціонерне Товариство Комерційний Банк «Приватбанк», про визнання права власності в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Світлодарської міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Акціонерне Товариство Комерційний Банк «Приватбанк», в якому просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на грошовий вклад у сумі 250206,19 грн., розташований на депозитному рахунку в АТ КБ «Приватбанк» на підставі строкового банківського вкладу, з відсотками, які залишились після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її чоловік ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді вкладів з відповідними відсотками та нарахованою компенсацією у сумі 250206 грн. в АТ КБ «Приватбанк». 27.01.2022 року за її заявою Другою бахмутською державною нотаріальною конторою заведена спадкова справа №8/2022. 22.11.2023 року вона з метою оформлення спадкової справи за законом після смерті свого чоловіка звернулась із заявою до приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Черновської Л. Г. та подала відповідні для оформлення спадщини документи. 23.11.2023 року нотаріус винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки відсутній юридичний документ, який відповідає нормам законодавства України щодо встановлення підстав для закликання до спадкоємства за законом, а саме встановлення кола осіб які проживали із спадкодавцем на час відкриття спадщини та вважаються такими, що прийняли спадщину та відсутній юридичний документ, який відповідає нормам законодавства України щодо відсутності підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву у строк, встановлений для прийняття спадщини. Спадкова справа знаходиться на непідконтрольній українській владі території, з`ясувати усі обставини справи на теперішній час не можливо. Вказує, що оскільки вона з чоловіком були зареєстровані за однією адресою, про відмову від спадщини вона не заявляла, то вважається такою, що прийняла спадщину. Вказані обставини позбавляють позивача оформити належним чином право власності на спадкове майно у вигляді грошового вкладу у сумі 250206,19 грн., розташованого на депозитному рахунку в АТ КБ «Приватбанк», що змушує її звернутися до суду з даним позовом.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи,надала судузаяву пророзгляд справибез їїучасті, позов підтримала та просила його задовольнити.

Представник відповідача - Світлодарської міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області Бичковська В.М., будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце судового засідання, в підготовче судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, згідно якої просила провести судове засідання без участі представника Світлодарської міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області за наявними у матеріалами, проти задоволення позовної заяви не заперечує.

Представник третьої особи АТ КБ «Приватбанк» в підготовче судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суду не повідомив.

З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебували у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 .

Між ОСОБА_2 та АТ КБ «Приватбанк» був укладений Договір SAMDNWFD0072856502601 від 07.10.2020 року, за умовами якого ОСОБА_2 передав Банку кошти в сумі 150012,37 грн. для розміщення на депозитному вкладі, з нарахуванням процентів на суму вкладу за ставкою 10% річних, строк дії вкладу складає 366 днів до 07.10.2021 року.

Згідно п.п. 5.9 п. 5 Договору виплата вкладу спадкоємцю здійснюється на підставі свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом.

Крім того, ОСОБА_2 07.10.2020 року було складено довіреність, якою ОСОБА_1 уповноважено розпоряджатися повністю його вкладами SAMDNWFD0072856502601 від 07.10.2020 року (рахунок № 26352636781905) та SAMDNWFD0072856502600 від 07.10.2020 року (ідентифікатор рахунку № НОМЕР_2 ) в ПриватБанку, в т.ч. поповнювати, розривати, отримувати відсотки, отримувати інформацію про стан рахунку, проводити інші операції за вкладом, доступні згідно з умовами договору. Довіреність дійсна без обмеження терміну до припинення її дії шляхом скасування.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер, про що видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 .

Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді вкладів з відповідними відсотками та нарахованою компенсацією у сумі 250206 грн. в АТ КБ «Приватбанк».

27 січня 2022 року Другою бахмутською державною нотаріальною конторою заведена спадкова справа №8/2022 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .

Згідно листа Світлодарської міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області від 02.11.2023 року повідомлено, що наказом Міністерства з реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. У редакції наказу від 22.12.2022р. №309 Світлодарська міська територіальна громада віднесена до тимчасово окупованих російською федерацією територій України. У зв`язку із відсутністю доступу до реєстрів, надати відомості, що містяться в реєстрі територіальної громади/Єдиному державному демографічному реєстрі, про зареєстрованих осіб станом на дату смерті спадкодавця ОСОБА_2 , дані про народження невідомі, дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мешкав за даними нотаріуса, за адресою: ву АДРЕСА_1 , на даний час немає можливості.

22.11.2023 року позивач, з метою оформлення спадкової справи за законом після смерті свого чоловіка, звернулась із заявою до приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Черновської Л.Г. та подала відповідні для оформлення спадщини документи.

23.11.2023 року приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Черновська Л.Г. винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, обґрунтувавши неможливість видати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 наступними підставами:

- відсутність юридичного документу, який відповідає нормам законодавства України щодо встановлення підстав для закликання до спадкоємства за законом, а саме встановлення кола осіб які проживали із спадкодавцем на час відкриття спадщини та вважаються такими, що прийняли спадщину;

- відсутність юридичного документу, який відповідає нормам законодавства України щодо відсутності підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву у строк встановлений для прийняття спадщини.

Відповідно до п. 1 ст. 2 до Закону України «Про банки та банківську діяльність» вклад (депозит) - це кошти в готівковій або безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку, і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов кредитного договору.

Згідно зі ст. 1058 Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов`язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

У статті 1060 ЦК України передбачено, що договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад). За договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов`язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 512 ЦК України самостійною підставою заміни кредитора в зобов`язанні є правонаступництво.

Відповідно до ч. 2 статті 608 ЦК України зобов`язання припиняється смертю кредитора, якщо воно є нерозривно пов`язаним з особою кредитора. Проте у зобов`язаннях, не пов`язаних з особою кредитора, смерть не призводить до припинення зобов`язань, а відбувається перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб - спадкоємців.

Як визначено у ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Дружина померлого ОСОБА_1 є спадкоємицею за законом першої черги відповідно до ст. 1261 ЦК України.

Згідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно частин першої, другої статті 1228 ЦК України, вкладник має право розпорядитися правом на вклад у банку (фінансовій установі) на випадок своєї смерті, склавши заповіт або зробивши відповідне розпорядження банку (фінансовій установі). Право на вклад входить до складу спадщини незалежно від способу розпорядження ним.

Статтею 66 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що на майно, що переходить за правом спадкоємства до спадкоємців або держави, нотаріусом або в сільських населених пунктах - посадовою особою органу місцевого самоврядування, яка вчиняє нотаріальні дії, за місцем відкриття спадщини видається свідоцтво про право на спадщину. Видача свідоцтва провадиться у строки, встановлені цивільним законодавством України.

Згідно з частиною 9 статті 67 Закону України «Про нотаріат», свідоцтво про право на спадщину на грошовий вклад, щодо якого вкладник зробив розпорядження банку (фінансовій установі), а також на грошовий вклад, щодо якого немає заповідального розпорядження, після смерті вкладника може бути видане уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування спадкоємцям першої та другої черги за законом (як у випадку спадкування ними за законом, так і у випадку спадкування ними за заповітом) і за правом представлення на загальних підставах.

Як слідує з постанови від 23.11.2023 року приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Черновською Л.Г. позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальної дії з огляду на неможливість встановлення кола осіб, які проживали із спадкодавцем на час відкриття спадщини та вважаються такими, що прийняли спадщину, та кола осіб, які подали заяву у строк, встановлений для прийняття спадщини.

Разом з тим, згідно матеріалів справи судом достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_1 на час відкриття спадщини була зареєстрована та проживала разом із спадкодавцем за однією адресою: АДРЕСА_1 , а тому вважається такою, що фактично прийняла спадщину відповідно до вимог ч. 3 ст. 1268 ЦК України.

Згідно довідки Першої краматорської державної нотаріальної контори спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 була відкрита за № 8/2022 в Другій бахмутській державній нотаріальній конторі 27.01.2022 року, надалі спадкову справу передано приватному нотаріусу Дніпровського МНО Дніпропетровської області Черновській Л.Г., згідно інформаційної довідки зі Спадковою реєстру (заповіти/спадкові договори) № 76086759 від 05.03.2024 року заповіти не посвідчувались.

Надані приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Черновською Л.Г. матеріали переданої їй спадкової справи щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , яку почато приватним нотаріусом 06.09.2023 року за №245/2023, не містять відомостей щодо встановлення кола спадкоємців померлого та відомостей про звернення спадкоємців із заявами про видачу свідоцтва про прийняття спадщини.

Оскільки вказана спадкова справа спочатку була заведена державним нотаріусом в м. Бахмут Донецької області, а відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджених Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22 грудня 2022 року, Бахмутська міська територіальна громада є територією, де ведуться активні бойові дії, отримати інформацію, необхідну для належного оформлення нотаріусом спадкової справи, на теперішній час не можливо.

Враховуючи зазначене, позивач наразі позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті чоловіка на банківські вклади, що змушує її звернутися за захистом своїх спадкових прав до суду.

Як визначено в ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Таким чином, право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Враховуючи викладене, а також те, що позивач є спадкоємицею за законом першої черги, бажає реалізувати своє право на спадщину, однак наявність встановлених у судовому засіданні обставин свідчить про існування перешкод для оформлення спадкових прав позивача у нотаріальному порядку, що в свою чергу призводить до того, що остання позбавлена можливості реалізувати своє право на спадщину, інших спадкоємців в ході судового розгляду не встановлено, представник відповідача не заперечує проти задоволення позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 392, 608, 1058, 1060, 1216-1218, 1228, 1268 Цивільного кодексу України, Закону України «Про банки та банківську діяльність», ст.ст. 3, 4, 12, 13, 76-81, 258-259, 263-268, 273, 352, 354-355 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 право власності в порядку спадкування за законом на грошовий вклад у сумі 250206,19 грн., розташований на депозитному рахунку в АТ КБ «Приватбанк» на підставі строкового банківського вкладу, з відсотками, які залишились після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Р.Є. Дубовик

СудДружківський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення12.07.2024
Оприлюднено17.07.2024
Номер документу120369362
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —229/49/24

Рішення від 12.07.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Дубовик Р. Є.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Дубовик Р. Є.

Ухвала від 30.04.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Дубовик Р. Є.

Ухвала від 28.02.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Дубовик Р. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні