Справа №: 148/234/23
Провадження № 1-кп/148/39/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2024 року Тульчинський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретареві ОСОБА_2
за участю прокурора ОСОБА_3
захисника обвинуваченого ОСОБА_4
представника потерпілого ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12022020180000210 від 02.08.2022 року по обвинуваченню ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України.
В С Т А Н О В И В :
На розгляді Тульчинського районного суду Вінницької області знаходиться кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України.
Судом, учасників судового провадження повідомлено своєчасно та належним чином про дати та час наступних судових засідань.
Однак, захисник обвинуваченого, адвокат ОСОБА_7 вдруге не з`являється у судове засідання без поважної причини, надіславши електронною поштою заяву про відкладення розгляду справи через те, що він бере участь в іншому засіданні, але у своїй заяві адвокат не зазначив в якій іншій справі та в якому суді безпосередньо буде задіяний, крім того не зазначив обґрунтування пріоритетності іншої справи, оскільки в даній справі призначено судові дебати.
Враховуючи позицію обвинуваченого ОСОБА_6 , який наполягав на присутності свого захисника адвоката ОСОБА_7 у судовому засіданні, хоча у судовому засіданні присутній інший захисник обвинуваченого, адвокат ОСОБА_4 , розгляд справи неодноразово відкладався, у зв`язку з неявкою адвоката ОСОБА_7 .
У судовому засіданні 24.07.2024 року прокурор Тульчинської окружної прокуратури, ОСОБА_3 заявив клопотання про порушення перед органом, який уповноважений притягати до дисциплінарної відповідальності адвокатів, питання щодо застосування до адвоката ОСОБА_7 відповідних заходів реагування, у разі якщо причини неявки не будуть належним чином підтверджені для визнання їх поважними.
Обвинувачений ОСОБА_6 заперечував, щодо задоволення клопотання.
Адвокат обвинуваченого, ОСОБА_4 зазначив, що передчасно вирішувати дане питання, оскільки не відомі причини неявки адвоката ОСОБА_7 ..
Представник потерпілого, адвокат ОСОБА_5 посилаючись на те, що клопотання адвоката ОСОБА_7 про надання часу підготуватися до судових дебатів у даному кримінальному провадженні, судом було задоволено, ще в березні 2024 року, наступні дати з адвокатом ОСОБА_7 було погоджено, але він без поважних причин чотири рази у судові засідання не з`являвся та не повідомляв причини неявки, що в свою чергу затягує розгляд кримінального провадження та порушує права потерпілого, враховуючи стадію процесу, а саме судових дебатів. За неодноразової неявки адвоката ОСОБА_7 у судові засідання, суд позбавлений можливості провести судові дебати на протязі трьох місяців, таким чином вона підтримує в повному обсязі клопотання прокурора.
З урахуванням зазначеного, суд доходить наступного.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура - ст. 2 КПК України.
Частиною 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Аналогічні засади здійснення кримінального провадження, закріплені також і в ст.2, п. 21 ч. 1 ст.7та ч. 1ст.21 КПК України.
Відповідно до ч. 2ст. 47 КПК України, захисник зобов`язаний прибувати для участі у виконанні процесуальних дій за участю підозрюваного, обвинуваченого. У разі неможливості прибути в призначений строк захисник зобов`язаний завчасно повідомити про таку неможливість та її причини суд.
Частиною першою ст. 324 КПК України визначено, що якщо в судове засідання не прибув за повідомленням прокурор або захисник у кримінальному провадженні, де участь захисника є обов`язковою, суд відкладає судовий розгляд, визначає дату, час та місце проведення нового засідання і вживає заходів до прибуття їх до суду. Одночасно, якщо причина неприбуття є неповажною, суд порушує питання про відповідальність прокурора або адвоката, які не прибули, перед органами, що згідно із законом уповноважені притягати їх до дисциплінарної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 4, п. 1, 6 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатська діяльність здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів. Під час здійснення адвокатської діяльності адвокат зобов`язаний: дотримуватися присяги адвоката України та Правил адвокатської етики, виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством та договором про надання правової допомоги.
Згідно з приписами, які містяться в п. 1 ст. 7, п. 1 ст. 8, п. 2 ст. 11, п. 1 ст. 43 Правил адвокатської етики, затверджених Установчим з`їздом адвокатів України 17 листопада 2012 року, у своїй професійній діяльності адвокат (адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язаний використовувати всі свої знання та професійну майстерність для належного захисту й представництва прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, дотримуючись чинного законодавства України, сприяти утвердженню та практичній реалізації принципів верховенства права та законності.
У межах дотримання принципу законності, адвокат зобов`язаний у своїй професійній діяльності виходити з переваги інтересів клієнтів перед своїми власними інтересами, інтересами колег, партнерів, співробітників, законних представників клієнтів або їх опікунів, піклувальників та інших осіб, а також перед будь-якими іншими міркуваннями.
Адвокат зобов`язаний надавати правову допомогу клієнтам, здійснювати їх захист та представництво компетентно і добросовісно, що передбачає знання відповідних норм права, наявність необхідного досвіду їх застосування, доскональність в урахуванні всіх обставин, що стосуються доручення клієнта та можливих правових наслідків його виконання, ретельну підготовку до виконання доручення.
Представляючи інтереси клієнта або виконуючи функцію захисника в суді, адвокат зобов`язаний дотримуватися вимог чинного процесуального законодавства, законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність, про судоустрій і статус суддів, іншого законодавства, що регламентує поведінку учасників судового процесу, а також вимог цих Правил, не виявляти неповаги до суду (суддів), поводитись гідно і коректно.
Неодноразова неявка захисника в судове засідання вказує на невиконання ним своїх обов`язків, передбачених ст. 47 КПК України, нехтування правами інших учасників кримінального провадження, безпідставне затягування строків розгляду кримінального провадження, неповагу до суду та порушення прав і законних інтересів учасників провадження, при цьому один із обвинувачених знаходиться під вартою.
З метою якнайшвидшого розгляду цієї справи, суддею завчасно плануються дати судових засідань та, за можливості, узгоджуються з іншими учасниками кримінального провадження.
При цьому суд констатує, що адвокатом ОСОБА_7 і раніше допускалися неодноразові неявки в судове засідання у даній справі, зокрема:
29.03.2024 задоволено клопотання, адвоката ОСОБА_7 про надання часу для підготовки до судових дебатів у даному кримінальному провадженні та справу було відкладено до 10.00 год. 29.04.2024 року (час та дата засідання були погодженні з учасниками)
29.04.2024 року на 10.00 год. адвокат ОСОБА_7 не з`явився та не повідомив про причини неявки суд, його неявка судом була визнана без поважної причини. У зв`язку з неявкою адвоката ОСОБА_7 слухання кримінального провадження було відкладено на 10.00 год. 30.05.2024 року.
30.05.2024 року на 10.00 год. адвокат ОСОБА_7 повторно не з`явився у судове засідання та не повідомив про причини неявки суд, його неявка судом також була визнана без поважної причини. У зв`язку з неявкою адвоката ОСОБА_7 слухання кримінального провадження було відкладено на 10.00 год. 21.06.2024 року.
21.06.2024 року засідання не відбулося через відсутність електропостачання в приміщені Тульчинського районного суду Вінницької області. (наступна час та дата судового засідання були погодженні з учасниками)
12.07.2024 року на 10.00 год. адвокат ОСОБА_7 не з`явився у судове засідання, надіславши електронною поштою заяву про відкладення розгляду справи через його хворобу, підтверджуючих документів щодо хвороби до заяви не надав. У зв`язку з неявкою адвоката ОСОБА_7 слухання кримінального провадження було відкладено на 14.00 год. 24.07.2024 року. (про час та дату засідання учасники повідомлені своєчасно та належним чином)
24.07.2024 року адвокат ОСОБА_7 повторно не з`явився у судове засідання, надіславши електронною поштою заяву про відкладення розгляду справи через те, що він бере участь в іншому засіданні, але у своїй заяві адвокат не зазначив в якій іншій справі та в якому суді безпосередньо буде задіяний. Також не надав доказів перебування на лікарняному за 12.07.2024 року.
Відповідно до ст. 138 КПК України, участь особи в іншому кримінальному провадженні без обґрунтування її пріоритетності не є поважною причиною неприбуття в суд.
Таким чином суд позбавлений можливості з березня місяця 2024 року провести судові дебати у даному кримінальному провадженні, у зв`язку з неодноразою неявкою адвоката ОСОБА_7 .
Разом з тим, суд звертає увагу, що організація одного судового засідання, в справі яка перебуває на розгляді Тульчинського районного суду Вінницької області, вимагає дуже багато сил та часу, з огляду на кількість учасників кримінального провадження та стану здоров`я потерпілого ОСОБА_8 , який внаслідок ДТП втратив ногу.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що адвокат ОСОБА_7 не виконує обов`язки, покладені на нього кримінальним процесуальним законодавством, що робить захист неефективним, зловживає як своїми процесуальними правами так і правами інших учасників процесу, що також є проявом неповаги до суду.
Ситуація, яка склалася по даному кримінальному провадженню, в жодному разі не може свідчити про можливість додержання судом розумного строку розгляду справи, регламентованого ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, та ст.2, п. 21 ч. 1 ст.7, ч. 1 ст.21 КПК України, в тому числі і у зв`язку з неодноразовими клопотаннями захисника обвинуваченого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_7 ..
Згідно ч. 3 ст.33, ч. 1, 2 ст.34 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку. Дисциплінарним проступком адвоката поміж іншого є: порушення правил адвокатської етики; невиконання або неналежне виконання своїх професійних обов`язків та порушення інших обов`язків адвоката, передбачених законом.
Дисциплінарне провадження стосовно адвоката здійснюється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України.
Статтею 36 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено право на звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури із заявою (скаргою) щодо поведінки адвоката, яка може бути підставою для дисциплінарної відповідальності, має кожен, кому відомі факти такої поведінки.
За таких обставин, з метою забезпечення прав учасників судового провадження, попередження зриву судових засідань, недопущення порушення розумних строків розгляду справи, враховуючи, що адвокат ОСОБА_7 , будучи належним чином повідомленим про час та місце, у судове засідання 12.07.2024 та 24.07.2024 року не з`явився, що слугувало підставою для відкладення судового розгляду, та не подав документів про поважність неявки у засідання, які відбулися 29.04.2024, 30.05.2024 та 12.07.2024 року, суд дійшов висновку про те, що причини неявки слід визнати неповажними, оскільки вказана дата була завчасно узгоджена суддею з усіма учасниками процесу, та порушити перед Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Київської області питання про відповідальність захисника у даному кримінальному провадженні - адвоката ОСОБА_7 .
Керуючись ст.2, 7, 28, 324, 372 КПК України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Порушити перед Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Київської області питання щодо притягнення адвоката ОСОБА_7 (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №3232/10, видане на підставі рішення Київської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 15.02.2007 року за № 147), через зловживання своїми процесуальними правами як захисника обвинуваченого ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 12022020180000210 від 02.08.2022 року про обвинувачення ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України до дисциплінарної відповідальності.
Копію ухвали для виконання направити до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області.( Юридична та фактична адреса: 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 15 (1-й поверх) Електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1 )
Про прийняте рішення та вжиті заходи реагування повідомити Тульчинський районний суд Вінницької області у встановлений законом строк.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Тульчинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2024 |
Оприлюднено | 25.07.2024 |
Номер документу | 120564909 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Луганський Юрій Миколайович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Луганський Юрій Миколайович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Луганський Юрій Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні