Ухвала
від 24.07.2024 по справі 545/2614/24
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/2614/24

Провадження № 2/545/1600/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про призначення експертизи

"24" липня 2024 р. м. Полтава

Полтавський районний суд Полтавської області у складі

головуючого судді Зуб Т.О.,

за участі: секретаря судового засідання Пінчук З.І.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- Полтавський обласний нотаріальний архів, про визнання договорів купівлі-продажу недійсними,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 завернулася до Полтавського районного суду Полтавської області з позовом про визнання недійсними договорів купівлі-продажу нерухомого майна, укладених з ОСОБА_2 .

Ухвалою судді Полтавського районного суду Полтавської області від 25.06.2024 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 24.07.2024 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- Полтавський обласний нотаріальний архів.

ОСОБА_1 у позові ставить питання про призначення судової психолого-психіатричної експертизи, проведення якої просить доручити Полтавському НДЕКЦ МВС України.

У підготовче судове засідання сторони не з`явилися.

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Гайота І.М. надала заяву про проведення слухання справи у її відсутність, клопотання про призначення експертизи підтримала.

Представник відповідача ОСОБА_2 - адвокат Кіндяк О.І. також надав заяву про слухання справи у його відсутність. У задоволення клопотання сторони позивача про призначення експертизи просив відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Згідно ст.76ЦПК України доказамиє будь-якіфактичні дані,на підставіяких судвстановлює наявністьабо відсутністьобставин (фактів),що обґрунтовуютьвимоги ізаперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Процесуальними джерелами доказів є пояснення сторін, третіх осіб, їх представників, показання свідків, письмові докази, речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи, висновки експертів.

Відповідно ч. 1 ст.103ЦПК України для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд призначає експертизу за заявою сторін, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст.1Закону України«Про судовуекспертизу» від25.02.1994року №4038-ХІІ судова експертиза- це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

З огляду на те, що для встановлення психічного стану ОСОБА_1 потрібні спеціальні знання в галузі психології та психіатрії, у справі необхідно призначити судово психолого-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Полтавського НДЕКЦ МВС України.

Відповідно до ч. 4, 5 ст.103ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

При призначені експертизи, суд бере за основу перелік питань, які поставлені перед експертом у письмовому клопотанні, яке долучено до матеріалів справи.

Вирішити питання на наявних матеріалах, без проведення експертного дослідження, на думку суду не можливо.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, провадження у справі підлягає зупиненню на час проведення експертизи.

Витрати, пов`язані з проведенням судової експертизи мають бути покладені на ОСОБА_1 , як сторону, що заявила клопотання про її проведення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 103, 104, 252, ч. 1 п. 5, 260-262 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання ОСОБА_1 , про призначення судової психолого-психіатричної експертизи - задовольнити.

Призначити у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- Полтавський обласний нотаріальний архів, про визнання договорів купівлі-продажу недійсними, судову психолого-психіатричну експертизу.

На вирішення експертів поставити наступні питання питання:

-Чи міг вплинути психічний стан ОСОБА_3 на час укладення договорів купівлі-продажу житлового будинку та земельних ділянок (02.07.2014 рік) на правильність сприйняття фактів, що мають значення для укладення вказаних договорів?

-Чи могла ОСОБА_1 на час укладення договорів купівлі-продажу житлового будинку та земельних ділянок (02.07.2014 рік), в силу свого стану здоров`я, під впливом тяжкої для неї обставини, психологічного стану, віку і розвитку правильно розуміти та усвідомлювати значення своїх дій, їх наслідки і керувати ними?

Проведення експертизи доручити експертам Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (м. Полтава, вул. Рибальський провулок, буд. 8).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.

В розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи № 545/2614/24 (провадження № 2/545/1600/24).

Роз`яснити ОСОБА_1 положення статті 109ЦПК України пронаслідки ухиленнявід участів експертизі:у разіухилення учасникасправи відподання експертамнеобхідних матеріалів,документів абовід іншоїучасті векспертизі,якщо безцього провестиекспертизу неможливо,суд залежновід того,хто ізцих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).

На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.

Копію ухвали направити до Полтавського науково-дослідногоекспертно-криміналістичногоцентру МВСУкраїни(м. Полтава, вул. Рибальський провулок, буд. 8) для виконання та учасникам справи- для відома.

Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня проголошення ухвали, а в разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя: Тетяна ЗУБ

Провадження усправі призначення судом експертизи до .

Суддя: Т. О. Зуб

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення24.07.2024
Оприлюднено26.07.2024
Номер документу120572731
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —545/2614/24

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

Ухвала від 25.06.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні