Справа № 930/1373/24
Провадження №2-о/930/101/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.07.2024 року м. Немирів
Суддя Немирівського районного суду Вінницької області Царапора О.П., розглянувши заяву адвоката Кравець Віти Анатоліївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 про забезпечення позову у цивільній справі, за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , Служба у справах дітей Брацлавської селищної ради, про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини батьком, -
В С Т А Н О В И В:
В проваджені Немирівського районного суду Вінницької області знаходиться цивільна справа, за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , Служба у справах дітей Брацлавської селищної ради, про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини батьком.
25.07.2024 року від адвоката Кравець В.А. на адресу суду надійшла заява про забезпечення позову, яка мотивована тим, що предметом заяви у цій справі є встановлення факту, що заявник ОСОБА_1 , самостійно виховує та утримує сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини батьком, необхідно заявнику для подачі судового рішення до РТЦК та СП для оформлення права на відстрочку відповідно до приписів п.4 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який згідно додатку 5 Постанови Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 року, якою затверджений "Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період" (надалі - Порядок 560) , є обов`язковим документом, що додається до заяви про надання відстрочки, без якого, заявник не має можливості довести підстави для відстрочки. Ненадання документів, що визначені Порядком 560, є підставою для відмови у наданні відстрочки. Таким чином, заявник в будь-який час може бути мобілізований, т.я. ІНФОРМАЦІЯ_3 не позбавлений можливості мобілізувати заявника, і дитина фактично залишиться без батьківського піклування.
Таким чином, якщо заявника буде призвано на військову службу під час мобілізації в особливий період, він набуде нового юридичного статусу військовослужбовця, що унеможливить реалізацію права на відстрочку, у разі встановлення факту самостійного виховання ним дитини, а також унеможливить виконання рішення суду, якщо його буде прийнято на користь заявника, оскільки надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації особі, яка вже є військовослужбовцем, є неможливим.
Таким чином, невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист інтересів як заявника, так і дитини.
Внаслідок цього, просить вжити заходів щодо забезпечення заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , Служба у справах дітей Брацлавської селищної ради, ОСОБА_3 про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини батьком, у вигляді заборон ІНФОРМАЦІЯ_4 , вчиняти дії щодо призову (мобілізації) заявника ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, на особливий період до набрання законної сили судового рішення у даній справі.
Відповідно до ч. 1ст. 153 ЦПК Українизаява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи (учасників третейського (арбітражного) розгляду).
Дослідивши заяву про забезпечення позову, матеріали заяви у межах вирішення зазначеної заяви представника заявника, судом встановлено наступне.
Відповідно до вимог ст. 149 ЦПК України суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених ст. 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду у разі задоволення позовних вимог.
Інститут забезпечення позову спрямований проти несумлінних дій відповідача, який може приховати майно, розтратити його, продати або знецінити, якщо такі дії відповідача можуть призвести у майбутньому до того, що виконання рішення суду про присудження може бути утрудненим або взагалі неможливим.
Відповідно до вимог ст. 150 ЦПК України позов забезпечується, зокрема, накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб; забороною вчиняти певні дії.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.
Згідно ч. 1 ст. 151 ЦПК України у заяві про забезпечення позову повинно бути зазначено предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову, захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності.
У пункті 4 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді справ про забезпечення позову» № 9 від 22 грудня 2006 року роз`яснено судам, що при розгляді заяви про забезпечення позову, суд має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконанню чи утрудненню виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулась з такою заявою, позовних вимогам.
Тобто умовами для вжиття заходів забезпечення позову є наявність між сторонами дійсного спору та реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду.
Частиною 1, 2 статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи недієздатною.
Відповідно до частини 6 статті 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Отже, найважливішою особливістю справ окремого провадження є відсутність у них спору про право.
Відсутність спору про право тягне за собою і відсутність сторін із протилежними інтересами (позивач і відповідач).
Згідно з частиною 4 статті 294 ЦПК України особи, які беруть участь у справах окремого провадження є заявник і заінтересовані особи.
Отже, в окремому провадженні відсутній спір про право.
У зв`язку з цим положення статей 149-153 ЦПК України, які регулюються порядок та підстави забезпечення позову, не можуть застосовуватися при розгляді заяв поданих в порядку окремого провадження.
Цивільний процесуальний кодекс України не містить правових норм, які б надавали суду повноваження у порядку, передбаченому статтями 149, 150 ЦПК України, вживати заходи забезпечення заяви про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини батьком, оскільки в окремому провадженні розглядаються лише справи за відсутністю спору про право, в той час як для застосування заходів забезпечення позову необхідно існування дійсного спору про право між сторонами.
Із заяви про забезпечення позову вбачається, що вона подана у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини батьком, яка подана за правилами окремого провадження.
Враховуючи зазначене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про забезпечення заяви, оскільки чинним ЦПК України цього взагалі не передбачено.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 149-154, 293, 353ЦПК Українисуд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні заяви адвоката Кравець Віти Анатоліївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 про забезпечення позову у цивільній справі, за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , Служба у справах дітей Брацлавської селищної ради, про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини батьком - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя О.П. Царапора
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 25.07.2024 |
Оприлюднено | 26.07.2024 |
Номер документу | 120582814 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Царапора О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні