Рішення
від 24.07.2024 по справі 910/5917/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24.07.2024Справа № 910/5917/24Господарський суд міста Києва в складі головуючого судді Блажівської О.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу №910/5917/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Логістикс Солюшнз" (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/7, код ЄДРПОУ 43790289)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енелсі" (01042, м. Київ, вул. Джона Маккейна, буд. 39, офіс 14, код ЄДРПОУ 44328172)

про стягнення 57 542,91 грн.,

без виклику представників сторін,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Логістикс Солюшнз" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енелсі" про стягнення 57 542,91 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем своїх обов`язків за договором №107 перевезення вантажів у міжнародному автомобільному сполученні та по території України від 14.02.2021 в частині оплати за надані послуги.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.05.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Логістикс Солюшнз" залишено без руху; встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Логістикс Солюшнз" спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду: - ордера на підтвердження повноважень Солодухіна Геннадія Йосиповича, як представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Логістикс Солюшнз" на надання правової допомоги, у якому зазначено номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане; - належно засвідчену копію Адвокатського посвідчення Солодухіна Геннадія Йосиповича; - належно засвідчену копію договору про надання правової допомоги № б/н від 11.12.2023 року, який вказаний в Ордері серії АР № 1153373 від 14.12.2023; - відомостей стосовно наявності або відсутності електронного кабінету у позивача та відповідача; - доказів надсилання копії заяви про усунення недоліків позовної заяви з доданими документами відповідачу; встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали.

20.05.2024 через систему Електронний суд від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.05.2024 відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін, відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов та заперечень на відповідь на відзив, позивачу визначено строк для подання відповіді на відзив.

Вищевказана ухвала суду про відкриття провадження у справі була направлена відповідачу в електронний кабінет системи "Електронний суд" та отримана останнім 25.05.2024, про що свідчить довідка про доставку електронного листа.

Враховуючи викладене, відповідач повідомлений належним чином про розгляд даної справи.

10.06.2024 через систему "Електронний суд" Товариством з обмеженою відповідальністю "Енелсі" подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній просить в задоволені позовних вимог відмовити.

20.06.2024 через систему "Електронний суд" Товариством з обмеженою відповідальністю "Логістикс Солюшнз" подано до суду відповідь на відзив.

24.06.2024 через систему "Електронний суд" Товариством з обмеженою відповідальністю "Енелсі" подано до суду заперечення на відповідь на відзив.

Відповідно до ч.5 ст.252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

14.02.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енелсі" (експедитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Логістик Солюшнз" (перевізник) укладено Договір №107 перевезення вантажів у міжнародному автомобільному сполученні та по території України (надалі - Договір), предметом якого є регулювання відносин сторін, що виникають в процесі надання транспортно-експедиторських послуг, які полягають у планування, організації та забезпеченні перевезень експортних, імпортних, транзитних або інших вантажів клієнтів експедитора автомобільним транспортом по території України та/або на території іноземних держав.

Пунктом 2.2. Договору сторони погоджуються належно виконувати свої зобов`язання за даним Договором, з відповідною якістю і у строки, визначені Договором та додатками до нього, керуючись принципами справедливості, розумності, добросовісності, верховенства права.

У пункті 2.3 Договору зазначено, що перевезення виконуються відповідно до умов Конвенції про договір міжнародного дорожнього перевезення вантажів, Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП, Європейської угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів, а також інших нормативно-правових актів (українських та міжнародних), що регулюють порядок здійснення автомобільних перевезень та надання транспортно-експедиційних послуг.

У пункті 2.5 Договору вказано, що на кожне перевезення оформляється транспортне замовлення (заявка), що складається у письмовій формі, підписується уповноваженою особою експедитора і передається перевізнику в тому числі за допомогою факсимільного зв`язку або по електронній пошті. Замовлення (заявка) є невід`ємною частиною даного договору. Замовлення (заявки), передані по факсу або електронній пошті, мають силу оригіналу, без обов`язкового передання їх оригіналів у майбутньому.

У випадку виникнення розбіжностей у тлумаченні умов за даним договором пріоритетними є умови (відомості), зазначені в замовленні (заявці), яке (яка) має містити відомості, що забезпечують належне виконання обов`язків сторін, зокрема наступні: номер і дата замовлення; найменування експедитора і перевізника; дата та час подання автомашин під завантаження та розвантаження; адреса завантаження та розвантаження; вид та тип вантажу; пункти митного оформлення; контактні данні осіб, що відповідають за завантаження/розвантаження; маршрут слідування; митний перехід; вартість перевезення (сума фрахту, кількість та тип необхідного рухомого складу, ПІБ та мобільний телефон водія, номер автомашини (п. 2.6 Договору).

Згідно п. 2.8 Договору товарно-транспортна накладна, подорожній лист, міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) встановленого зразка є основним документом, по якому здійснюється перевезення та за яким відбувається здача-приймання вантажу. Підтвердженням факту надання послуг є оригінал товарно-транспортної накладної встановленого зразка (CMR) з відмітками відправника вантажу, перевізника (експедитора), одержувача вантажу та митних органів. В CMR має стояти штамп (печатка) або запис, що перевізником є особа, яка є такою за даним договором, за умови, що вона не виступає як фактичний експедитор.

Всі водії, що перевозять вантаж відповідно до даного договору, є уповноваженими представниками перевізника і виконують обов`язки, передбачені даним договором. За дії та бездіяльність водіїв несе відповідальність перевізник. Документи, підписані водіями, створюють, припиняють, або змінюють обов`язки перевізника (п. 2.10 Договору).

Відповідно до п.п. 5.1 та 5.2 розмір плати за перевезення визначається за згодою сторін та вказується в транспортному Замовленні (заявці) і може змінюватися за взаємною письмовою згодою сторін в залежності від зміни умов перевезення вантажу.

Розрахунки між Сторонами за даним Договором відбуваються в безготівковому порядку, шляхом оплати Експедитором, за рахунок коштів свого Клієнта, однак не залежно віл їх одержання, виставлених Перевізником рахунків протягом 20-ти банківських днів з моменту отримання оригіналів наступних, оформлених належним чином, документів:

- рахунок на виконані послуги;

- оригінал CMR з підписом і печаткою вантажоодержувача та датою розвантаження (зазначенням браку/недостач і якщо вони мали місце) та митних органів (при міжнародних перевезеннях).

- акт виконаних робіт;

- податкова накладна (якщо перевізник платник ПДВ):

- контрольний лист прибуття/відбуття;

У випадку, якщо в CMR вантажоодержувачем зазначено про виявлення браку/недостачі і, у випадку його складання, складений акт виявлення браку/недостачі, Перевізник зобов`язаний надати даний акт Експедитору. В цьому випадку, навіть за умови надання усіх необхідних для оплати документів. Експедитор має право відкласти оплату до з`ясування всіх обставин, що спричинили брак/недостачу та пред`явлення претензій зацікавленими сторонами.

Даний договір набирає сили з моменту підписання і діє весь період співробітництва сторін. Якщо за місяць до закінчення терміну дії даного договору жодна із сторін не заявить письмового бажання його розірвати, то даний договір вважається продовженим ще на один календарний рік на тих самих умовах. Кожна із сторін може розірвати даний договір, проінформувавши в письмовому вигляді іншу сторону за 30 днів до фактичної дати розірвання. При цьому, договір вважається розірваним після завершення всіх зобов`язань перевізника, прийнятих до повідомлення про розірвання договору, і розрахунків за здійснення перевезень (п. 8.1 Договору).

22.06.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енелсі" (експедитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Логістик Солюшнз" (перевізник) укладено Заявку №120ПЛ (надалі - Заявка), за умовами якої відповідач взяв на себе зобов`язання із перевезення вантажу вагою 23,5 т об`ємом 86 куб.м. за маршрутом м. Бжег-Дольний, Польща - м. Бровари, Україна у період з 27.06.2023 по 30.06.2023.

Згідно вказаної Заявки умови оплати: 55 000 грн., б/г 7-10 банк, днів по отриманню оригіналів документів. Оплата згідно термінів передбачених заявкою здійснюється за умови повного пакету документів: заявка, договір, рахунок, акт, CMR/ТТН (3 екземпляри, з мокрими печатками перевізника в 16 і 23 графі та оригінальною відміткою про вивантаження вантажоотримувачем) Оплату за відправку оригіналів документів здійснює перевізник.

На виконання своїх зобов`язань Перевізником було здійснено перевезення вантажу згідно Заявки за маршрутом м. Бжег-Дольний, Польща - м. Бровари, Україна та доставлено вантаж вантажоодержувачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "Сенат Ритейл Груп".

24.07.2023 Товариством з обмеженою відповідальністю "Логістик Солюшнз" на виконання вимог Заявки на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енелсі" за допомогою поштового перевізника ТОВ "Нова пошта" за накладною від 14.07.2023 №20450747335014 направлені документи, які є підставою для здійснення оплати: договір перевезення, заявку, рахунок на оплату № 152 від 05.07.2023, акт наданих послуг № 270 від 05.07.2023, CMR.

Вказаний пакет документів відповідач отримав 25.07.2023, а тому починаючи з 26.07.2023 протягом 7 банківських днів у відповідача виник обов`язок щодо оплати наданих послуг з перевезення вантажів.

Проте відповідач надані послуги не оплатив, з огляду на що позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Заперечуючи проти позову, у поданому до суду 10.06.2024 відзиві на позовну заяву, відповідач зазначає, що відповідно до абз. 7 п. 5.2 Договору, у випадку, якщо в CMR вантажоодержувачем зазначено про виявлення браку/недостачі і, у випадку його складання, складений акт виявлення браку/недостачі, Перевізник зобов`язаний надати даний акт Експедитору. В цьому випадку, навіть за умови надання усіх необхідних для оплати документів, Експедитор має право відкласти оплату до з`ясування всіх обставин, що спричинили брак/недостачу та пред`явлення претензій зацікавленими сторонами. Також посилається на п. 4.17 Договору, згідно якого факт недостачі, пошкодження, втрати (псування) вантажу фіксується в CMR та в акті про виявлення зазначених недоліків. У випадку наявності недостачі, пошкодження, втрати (псування) вантажу Експедитор має право затримати оплату перевізнику (виключно за те перевезення, в рамках якого сталася недостача, пошкодження, втрати (псування) вантажу) за послуги перевезення до з`ясування всіх обставин настання збитків та задоволення претензій.

Відповідач у поданому відзиві зазначає, товар на виконання Договору від 14.02.2023 № 107 було доставлено Одержувачу, що підтверджується CMR № 12/2023. При цьому, при прийманні товару вантажоодержувачем - ТОВ «Сенат Ритейл Груп» - було виявлено пошкодження вантажу, а саме: зафіксовано порушення цілісності упаковки, зміщення всіх піддонів продукції вперед та сильний нахил піддонів, що спричинило ушкодження товару в нижніх рядах. Дані пошкодження зафіксовані водієм перевізника та представниками компанії ТОВ «Сенат Ритейл Груп» за допомогою фото та відео фіксації, та складено Акт невідповідності товарів від 05.07.2023 року на підстав інвойсу № 1215005041.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 09.01.2024 у справі № 910/14972/23 (додане відповідачем, як додаток до відзиву на позовну заяву), залишеного без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 03.06.2024, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Енелсі" задоволено повністю. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Логістик Солюшнз" (01133, м. Київ, вул. Алмазова Генерала, буд. 18/7; ідентифікаційний код 43790289) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енелсі" (01042, м. Київ, вул. Маккейна Джона, буд. 39, офіс 14; ідентифікаційний код 44328172) збитки у розмірі 34 896 (тридцять чотири тисячі вісімсот дев`яносто шість) грн 63 коп., судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп. та витрати на оплату професійної правничої допомоги у розмірі 5 500 (п`ять тисяч п`ятсот) грн 00 коп.

Беручи до уваги викладене вище, відповідач у відзиві, зазначає, що з урахуванням п. 4.17, абз. 7 п. 5.2 Договору, оплата здійсненого Товариством з обмеженою відповідальністю "Логістик Солюшнз" перевезення виникне у Товариства з обмеженою відповідальністю "Енелсі" після відшкодування перевізником понесених експедитором збитків (виконання рішення суду), а тому спір є передчасним, так як строк виконання зобов`язання щодо оплати перевезення не настав.

В подальшому, подаючи до суду 24.06.2024 заперечення на відповідь на відзив, відповідач зазначив, що 20.06.2024 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Логістик Солюшнз» були виконані зобов`язання щодо відшкодування збитків за пошкодження вантажу. Своєю чергою, 21.06.2024 року ТОВ «Енелсі» в повному обсязі були виконані зобов`язання щодо оплати наданих відповідачу послуг - повністю оплачено рахунок № 152 від 05.07.2023. на підтвердження відповідачем надано відповідні платіжні документи додаються. Вказане, на думку відповідача, є ще однією підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу (частина 2 статті 11 ЦК України).

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (стаття 526 ЦК України).

Відповідно до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частина 1 статті 929 ЦК України встановлює, що за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу. Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, зобов`язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечити відправку і одержання вантажу, а також інші зобов`язання, пов`язані з перевезенням.

Розмір плати експедиторові встановлюється договором транспортного експедирування, якщо інше не встановлено законом. Якщо розмір плати не встановлений, клієнт повинен виплатити експедитору розумну плату (стаття 931 ЦК України).

Статтею 1 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність" встановлено, що транспортно-експедиторська діяльність - це підприємницька діяльність із надання транспортно-експедиторських послуг з організації та забезпечення перевезень експортних, імпортних, транзитних або інших вантажів. Транспортно-експедиторська послуга - це робота, що безпосередньо пов`язана з організацією та забезпеченням перевезень експортного, імпортного, транзитного або іншого вантажу за договором транспортного експедирування.

Згідно зі статтею 9 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність" за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу. Платою експедитору вважаються кошти, сплачені клієнтом експедитору за належне виконання договору транспортного експедирування.

Замовлення на перевезення вантажів - це документ, який подає вантажовідправник перевізникові на доставляння обумовленої партії вантажів в узгоджені терміни (стаття 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363) (далі - Правила).

Приймання вантажу - це подання вантажовідправником підготовленого для відправлення вантажу та товарно-транспортних документів перевізнику з наступним навантаженням на транспортний засіб та оформлення документів про прийняття вантажу перевізником для відправлення. Здавання вантажу - це подання вантажоодержувачу перевізником вантажу, згідно з товарно-транспортним документом, з наступним розвантаженням і оформленням документів про його передачу вантажоодержувачу. Товарно-транспортна накладна - це єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов`язкові реквізити, передбачені цими Правилами (стаття 1 Правил).

Відповідно до пункту 8.3 Правил при перевезеннях вантажів контроль за своєчасним прибуттям транспорту протягом дня, регулювання його розстановки, подачі під завантаження, використання транспорту, що звільнився, у зворотному напрямку, облік завантаження, часу прибуття та відправлення рухомого складу виконується перевізником або замовником залежно від прийнятої ними схеми перевезень.

Як зазначалось вище, на підставі договору відповідачу було надано послуги з перевезення на загальну суму в розмірі 55 000, 00 грн., що підтверджується долученими до матеріалів справи належними чином засвідченими копіями первинних документів.

При цьому, як вбачається з платіжної інструкції № 8785 від 21.06.2024, копію якої представником відповідача долучено до заперечення на відповідь на відзив позивача, Товариством з обмеженою відповідальністю "Енелсі" погашено розмір основної заборгованості, а саме - здійснено платіж на суму 55 000,00 грн.

Так, п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд закриває провадження у справі, зокрема, у разі відсутності предмету спору.

Отже, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю "Енелсі" під час розгляду даної справи погасило розмір основної заборгованості на суму 55 000,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи копією платіжної інструкції № 8785 від 21.06.2024, суд дійшов висновку про відсутність предмету спору у справі № 910/5917/24 в частині суми основного боргу, у зв`язку з чим вважає за необхідне провадження у цій частині закрити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України.

Щодо позовних вимог про стягнення інфляційних втрат в сумі 1 268, 00 грн, 3% річних в розмірі 1247,00 грн, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) ст. 610 Цивільного кодексу України кваліфікує як порушення зобов`язання.

Згідно з ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом.

Отже, порушення боржником прийнятих на себе зобов`язань тягне за собою відповідні правові наслідки, які полягають у можливості застосування кредитором до боржника встановленої законом або договором відповідальності.

У ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України зазначено, що у разі, якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Разом з тим, згідно зі ст.1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов`язання у нього в силу закону (частини другої статті 625 Цивільного кодексу України ) виникає обов`язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов`язанням внаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати, та 3 % річних від простроченої суми.

У кредитора згідно з частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України є право вимоги до боржника щодо сплати інфляційних втрат та 3 % річних за період прострочення в оплаті основного боргу.

Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду у постанові від 07 квітня 2020 року у справі № 910/4590/19 (провадження № 12-189гс19) зобов`язання зі сплати інфляційних втрат та 3 % річних є акцесорним, додатковим до основного, залежить від основного зобов`язання і поділяє його долю. Відповідно, й вимога про їх сплату є додатковою до основної вимоги.

Загальною ознакою цивільно-правової відповідальності є її компенсаторний характер. Заходи цивільно-правової відповідальності спрямовані не на покарання боржника, а на відновлення майнової сфери потерпілого від правопорушення.

З метою захисту інтересів постраждалої сторони законодавець може встановлювати правила, спрямовані на те, щоб така сторона не була позбавлена компенсації своїх майнових втрат. Такі правила мають на меті компенсацію постраждалій стороні за рахунок правопорушника у певному, заздалегідь визначеному розмірі (встановленому законом або договором) майнових втрат у спрощеному порівняно зі стягненням збитків порядку, і ця спрощеність полягає в тому, що кредитор (постраждала сторона) не повинен доводити розмір його втрат, на відміну від доведення розміру збитків.

Нарахування на суму боргу 3 % річних та інфляційних втрат відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України є мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації боржника за неналежне виконання зобов`язання. Ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника, зупинення виконавчого провадження чи виконання рішення суду про стягнення грошової суми. Подібні правові висновки сформульовані, зокрема, в постановах Великої Палати Верховного Суду від 19 червня 2019 року у справах № 703/2718/16-ц (провадження № 14-241цс19) та № 646/14523/15-ц (провадження № 14-591цс18), від 13 листопада 2019 року у справі № 922/3095/18 (провадження № 12-105гс19), від 18 березня 2020 року у справі № 902/417/18 (провадження № 12-79гс19).

Таким чином, враховуючи наявний факт порушення відповідачем грошового зобов`язання та положення Цивільного кодексу України, вимоги про стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат є правомірними.

З огляду на порушення відповідачем строків оплати заборгованості за надання послуг з перевезення вантажів у міжнародному автомобільному сполучені та по території України, позивачем було нараховано та заявлено до стягнення інфляційні втрати в сумі 1268,00 грн та 3% річних в розмірі 1274, 00 грн.

Здійснивши перевірку наведеного позивачем розрахунку, суд дійшов висновку, що останній є арифметично вірним.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 9 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

За таких обставин, враховуючи те, що спір виник внаслідок невиконання відповідачем своїх зобов`язань за Договором, що належним чином доведено позивачем, судовий збір покладається на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238, 240-242, 253-257 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Провадження у справі № 910/5917/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Логістикс Солюшнз" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енелсі" про стягнення 57 542,91 грн. в частині стягнення суми основного боргу у розмірі 55 000,00 грн закрити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України.

2. В іншій частині позов задовольнити повністю.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енелсі" (01042, м. Київ, вул. Джона Маккейна, буд. 39, офіс 14, код ЄДРПОУ 44328172) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Логістикс Солюшнз" (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/7, код ЄДРПОУ 43790289) інфляційні втрати в розмірі 1268 (одна тисяча шістдесят вісім) грн 00 коп., 3% в розмірі 1 274 (одна тисяча двісті сімдесят чотири) грн 00 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Оксана БЛАЖІВСЬКА

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення24.07.2024
Оприлюднено29.07.2024
Номер документу120598994
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування

Судовий реєстр по справі —910/5917/24

Постанова від 05.12.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Євсіков О.О.

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Євсіков О.О.

Ухвала від 19.08.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Євсіков О.О.

Рішення від 24.07.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Блажівська О.Є.

Ухвала від 24.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Блажівська О.Є.

Ухвала від 17.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Блажівська О.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні