Постанова
від 23.07.2024 по справі 948/199/24
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 948/199/24 Номер провадження 22-ц/814/2401/24Головуючий у 1-й інстанції Косик С.М. Доповідач ап. інст. Карпушин Г. Л.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2024 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого (судді-доповідача): Карпушина Г.Л.,суддів:Панченка О.О.,Пікуль В.П.,при секретарісудового засідання:Буйновій О.П., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за апеляційною скаргою представника заявника ОСОБА_1 , адвоката Борзовця Олександра Володимировича, на рішення Машівського районного суду Полтавської області від 05 квітня 2024 року по справі окремого провадження за заявою ОСОБА_1 заінтересована особа: Полтавський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті особи,-

В С Т А Н О В И В :

В березні 2024 року до Машівського районного суду Полтавської області надійшла заява, в якій зазначає, що просить встановити факт смерті її бабусі, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Нижні Серги Свердловської області РФ, посилаючись на те, що оскільки ОСОБА_2 померла на території РФ, факт смерті був засвідчений Посольством України в РФ, проте у зв`язку проте в зв`язку зі збройною агресією та повномасштабним вторгненням збройних сил РФ в Україну, було розірвано дипломатичні відносини між Україною та РФ. Через вище зазначені обставини засвідчення факту смерті представниками дипломатичних установ стало неможливим. У зв`язку з цим заявниця не має можливості зареєструвати факт смерті ОСОБА_2 та отримати свідоцтво про смерть згідно вимог чинного законодавства України, необхідне для реалізації її прав як спадкоємця.

Рішенням Машівського районного суду Полтавської області від 05 квітня 2024 року, в задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Полтавський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції, про встановлення факту смерті було відмовлено.

З вказаним рішенням суду не погодилась ОСОБА_1 в інтересах якої апеляційну скаргу подано його представником адвокатом Борзовцем Олександром Володимировичем, в якій прохали скасувати рішення Машівського районного суду Полтавської області від 05 квітня 2024 року по справі № 948/199/24 та ухвалите нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги зазначає, що суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, не в повній мірі врахував норми матеріального, процесуального права та позиції, відображені у національній судовій практиці, які регулюють відповідні правовідносини.

Стверджує, що відсутність законодавчо регламентованих механізмів не повинно бути перешкодою для реалізації громадянином своїх прав і за відсутності таких механізмів захистити порушені права громадянина правомочних саме національний суд.

Зокрема вказує, що смерть бабусі апелянта наступила ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Нижні Серги, Свердловської області, РФ, що підтверджується фотокопією свідоцтва про смерть. З огляду на збройний конфлікт між Україною та РФ, неможливістю скористатися засобами поштового зв`язку для відправки та отримання документів країни-агресора апелянт позбавлений фізичної можливості отримати оригінал свідоцтва або звернутися із заявою про видачу дубліката свідоцтва про смерть ОСОБА_2 на території РФ та апостилювання цього документа відповідними органами РФ.

Судове засідання в суді апеляційної інстанції проводилося в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи. На момент розгляду справи сторони та інші особи, які брали участь в розгляді справи будучи належним чином та завчасно повідомленими про час і місце слухання справи до суду не з`явились.

Колегія суддів, перевіривши справу в межах заявлених вимог і апеляційного оскарження, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності з ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Частиною 1 ст. 367 ЦПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги

Відповідно п.2 ч.1 ст. 374 ЦПК України, за результатами розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

Згідно п.п.3, 4 ч.1 ст. 376 ЦПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що ОСОБА_1 просить встановити факт смерті її бабусі, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Нижні Серги Свердловської області РФ, посилаючись на те, що оскільки ОСОБА_2 померла на території РФ, факт смерті був засвідчений Посольством України в РФ, проте у зв`язку проте в зв`язку зі збройною агресією та повномасштабним вторгненням збройних сил РФ в Україну, було розірвано дипломатичні відносини між Україною та РФ.

Через вище зазначені обставини засвідчення факту смерті представниками дипломатичних установ стало неможливим. У зв`язку з цим заявниця не має можливості зареєструвати факт смерті ОСОБА_2 та отримати свідоцтво про смерть згідно вимог чинного законодавства України, необхідне для реалізації її прав як спадкоємця.

Наявність родинного зв`язку з померлою ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про народження заявниці серія НОМЕР_1 , виданого 16.08.1996р., в якому батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серія НОМЕР_2 від 13.02.1961р., у якому батьками зазначені ОСОБА_5 та ОСОБА_2 (а.с.7, 8).

Як вбачається зі Свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 , виданого виконкомом Ряськівської сільської ради Машівського району Полтавської області, батько заявниці ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.19).

У період з 21.09.2019р. по 31.01.2023р. заявниця ОСОБА_6 (після реєстрації шлюбу ОСОБА_7 ) перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_4 від 03.10.2019 р. (а.с.9).

Рішенням Машівського суду Полтавської області від 31.01.2023р. вище зазначений шлюб між заявницею та ОСОБА_8 було розірвано та 22.12.2023р. зареєстровано шлюб з ОСОБА_9 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_4 (а.с.10-11,12).

11 травня 2022 року відділом ЗАЦС Нижньосергинського району Управління запису актів цивільного стану Сверловської області видано свідоцтво про смерть, відповідно до якого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Нижні Серги Нижньосергинського району Свердловської області Російської Федерації, про що зроблено запис акту про смерть № 170229660004900308000 (а.с.18).

Відмовляючи в у задоволені заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, суд зазначає, що відповідно до змісту статті 317 ЦПК України, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для встановлення відповідного факту, оскільки місцем смерті ОСОБА_2 , є територія іншої держави.

Проте, колегія суддів не погоджується з такими мотивами районного суду з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частинами першою, третьою статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Згідно із ч.1 ст.13 Закону України «Про міжнародне приватне право», документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про міжнародне приватне право» до особистих немайнових прав застосовується право держави, у якій мала місце дія чи інша обставина, що стала підставою для вимоги про захист таких прав, якщо інше не передбачено законом.

Аналогічно регламентовано зазначене питання у п.7 глави 1 розділу II Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за №719/4940, відповідно до якого документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2023 року № 107 «Про деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав» під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування, документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24 лютого 2022 року такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

Однак зазначені норми незастосовні у правовідносинах за участю Російської Федерації.

За повідомленням Міністерства закордонних справ України дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у місті Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року №240/94-ВР, та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року, вчиненого від імені України у місті Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 03 березня 1998 року №140/98-ВРу відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь зупиненою з 27 грудня 2022 року.

У даній справі встановлено, що факт смерті її бабусі, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Нижні Серги Свердловської області РФ, посилаючись на те, що оскільки ОСОБА_2 померла на території РФ, факт смерті був засвідчений Посольством України в РФ, при цьому, з огляду на збройний конфлікт між Україною та Російською Федерацією, ОСОБА_1 позбавлена фізичної можливості звернутися із заявою про видачу дубліката свідоцтва про смерть ОСОБА_2 на території Російської Федерації та апостилювання цього документа відповідними органами Російської Федерації.

Невизначеність норм процесуального права не може тлумачитися проти заявників і обмежувати їх право на судовий захист, у тому числі у справах окремого провадження, оскільки в Україні юрисдикція судів поширюється на будь-який спір.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 31 січня 2024 року у справі №643/1873/23.

Статтею 17 Закону України від 01 липня 2010 року «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:

1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою;

2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

З наведених вище підстав, а також те, що особисті немайнові та майнові права заявника, як спадкоємця майна громадянина України перебувають у стані правової невизначеності, фактично за відсутності оригіналу свідоцтва про смерть ОСОБА_2 позбавлена прав, які з цим пов`язані, а, отже, потребує гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами державного захисту, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість заяви, у зв`язку з чим вона підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладені обставини, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги представника заявника, ОСОБА_1 , адвоката Борзовця О.В., та встановити факт смерті ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Нижні Серги Свердловської області РФ.

Керуючись ст. 367, 374, 375, 382-384 ЦПК України, Полтавський апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу представника заявника ОСОБА_1 , адвоката Борзовця Олександра Володимировича - задовольнити.

Рішення Машівського районного суду Полтавської області від 05 квітня 2024 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким заяву ОСОБА_1 заінтересована особа: Полтавський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті особи - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце смерті Російська Федерація, м Нижні Серги, Свердловської області.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Повний текст постанови виготовлено 23 липня 2024 року.

Головуючий суддя :


Г.Л. Карпушин

Судді:


О.О. Панченко
В.П. Пікуль

СудПолтавський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення23.07.2024
Оприлюднено29.07.2024
Номер документу120610145
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту смерті, з них:

Судовий реєстр по справі —948/199/24

Ухвала від 10.12.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Постанова від 23.07.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Абрамов П. С.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Абрамов П. С.

Рішення від 05.04.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 14.03.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні