Справа № 523/17/24
Провадження №2/523/360/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" липня 2024 р. м.Одеса
Суворовський районний суд м.Одеси у складі:
головуючого судді Кисельова В.К.,
за участю секретаря Дзюба Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №21, в м.Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доГромадської організації «Одеські водно-моторні причали», Громадської організації «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів», Акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, про визнання недійсним договору,
ВСТАНОВИВ:
Підстави заявленихпозовних вимог.
ОСОБА_1 звернувся з позовом доГромадської організації «Одеські водно-моторні причали», Громадської організації «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів», Акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, про визнання недійсним договору.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на наступні обставини. Так ОСОБА_1 є членом Громадської організації «Водно-моторне спортивно- оздоровче товариство рибалок-любителів» (далі - ГО «ВМСОТРЛ»).
01.08.1977 року, на підставі наказу Міністерства побутового обслуговування УРСР №181 від 13.07.1977 року та наказу Управління побутового обслуговування населення виконкому Одеської обласної Ради народних депутатів №235 від 22.07.1977 року було створено «Одеську водно-моторну пристань».
Пунктом 1.2 рішення Одеської міської ради народних депутатів від 09.10.1992 року №271- XXI «Про затвердження рішень виконкому про відвід земельних ділянок, прийнятих з 15.03.1991 року по 01.10.1992 року згідно рішення міської ради №235-ХХ1 від 16.07.1992 року» затверджено рішення виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів №219 від 18.06.1992р. «Про відвід земельних ділянок в тимчасове довгострокове користування Одеською водно-моторною пристанню».
Рішенням Загальних зборів засновників від 10.03.1995 року створено Громадську організацію «Одеська водно-моторна пристань», наказом директора ДКП «Одеська водно- моторна пристань» №1 від 03.01.1996 року основні засоби ДКП «Одеська водно-моторна пристань» були передані ГО «Одеська водно-моторна пристань».
ГО «Одеська водно-моторна пристань» у подальшому 21.09.2003 року було перереєстровано у Громадську організацію «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів». Зазначені обставини підтверджуються п.1.5 Статуту ГО «ВМСОТРЛ», де зазначено, що організація є юридичною особою з моменту її реєстрації у встановленому чинним законодавством порядку і є правонаступником ГО «Одеська водно-моторна пристань», зареєстрованої виконкомом Одеської міської ради 11.04.1995 року, реєстраційний номер 36, код ЄДРПОУ 23207519, та перереєстрованої Управлінням юстиції в Одеській області 27.02.1997 року, свідоцтво №209.
Зазначені обставини досліджувались і були встановлені у рішенні Господарського суду Одеської області від 14.04.2010 року по справі №26/46-10-1166. Суд дійшов висновку, що «...Таким чином все майно та права, у тому числі й спірні будівлі, які належали або повинні були належати ДКП Одеська водно-моторна пристань, на теперішній час належать ГО «ВМСОТРЛ»...»
Отже, все майно та права, у тому числі на електрообладнання та електричні розподільні мережі для експлуатації та обслуговування причалу №195 «Ярмарочна», які належали ГО «Одеська водно-моторна пристань», на теперішній час належать ГО «ВМСОТРЛ»,
Це підтверджує Акт №2361 від 18.01.2011 року розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (Додаток №7 до Договору про постачання електричної енергії №21900 від 04.02.2011 року, укладеного між ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» та ГО «ВМСОТРЛ»), відповідно до якого балансова належність електромереж та установок споживача ГО «ВМСОТРЛ» починається з кінцівок кабелю 0,4 кВ в ТП 804 (РП Ярмарочний) на дообліковому автоматі і складає кабельну лінію 0,4 кВ (АВВГ 3X120 + 1X95 довжиною 5 м) + Повітряну лінію 0,4 кВ (4АС-50 довжиною» 45 м.) від ТП 804 до причалу АДРЕСА_1 , та інші внутрішні електричні мережи електропостачання.
Як член ГО «ВМСОТРЛ», ОСОБА_1 є користувачем будинку літнього відпочинку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 .
Двоповерховий будинок рибака №61 побудований в травні 1991 року на території причалу № НОМЕР_2 забудовником ОСОБА_2 .
На підставізаяви ОСОБА_1 від 04.04.203року наім`я директораГромадської організації«Одеська водно-моторнапристань» ПронкшаА.А.,у зв`язкузі смертю ОСОБА_2 ,лицевий рахунокбудинку АДРЕСА_3 переоформленона ОСОБА_1 з 07.04.2023року відповіднодо наказу№43від 07.04,2003року поГО «Одеськаводно-моторна пристань».
ОСОБА_1 станом на час звернення з позовом не має іншого житла, оскільки відповідно до договору №А2,5 - 1139 купівлі-продажу майнових прав від 17.11.2020 року, укладеного з ТОВ «Атмосфера Буд» об`єкт будівництва ще не завершений та не зданий в експлуатацію, тому він та його сім`я тимчасово зареєстровані за адресою Комунальної установи «Одеський центр обліку бездомних громадян»: АДРЕСА_4 .
Отже, позивач примушений використовувати постійно для проживання з сім`єю як житло будинок літнього відпочинку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_5 , право користування яким він має як член ГО «ВМСОТРЛ».
Підрозділом ГО «ВМСОТРЛ» причал №195 «Ярмарочна» за адресою: АДРЕСА_2 тривалий час керувала пані ОСОБА_3 .
Позивач стверджує, що ОСОБА_3 з групою інших осіб 15.07.2019 року заснувала Громадську організацію «Одеські Водно-моторні причали», яка не є правонаступником ГО «ВМСОТРЛ», не створена шляхом реорганізації ГО «ВМСОТРЛ», а існує з нею паралельно.
Відповідачем ГО «Одеські Водно-моторні причали» був неправомірно, на думку позивача, укладений на своє ім`я договір з відповідачем Акціонерним товариством «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» про надання послуг з розподілу електричної енергії на причал №195 «Ярмарочна» за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, ПО, шляхом використання електромереж, що мають балансову належність до ГО «ВМСОТРЛ», що також мало наслідком укладення відповідачем договору на постачання електроенергії з Товариством з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ».
Позивач зазначає, що відповідачам порушені вимоги пункту 11.5.11 глави 11.5 розділу XI Кодексу систем розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018 року.
Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії з новим Користувачем укладається після припинення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії із Користувачем, який здійснив продаж/передачу прав власності/користування на електроустановку (об`єкт).
ГО «ВМСОТРЛ» не передавало ГО «Одеські Водно-моторні причали» прав власності/користування на електромережи причалу №195 «Ярмарочна».
В той же час з 2019 року ГО «ВМСОТРЛ» бездіяльно ігнорувало безпідставне використання своїх електричних мереж ГО «Одеські Водно-моторні причали», що примусило членів ГО «ВМСОТРЛ», як індивідуальних побутових споживачів до споживання електроенергії ГО «Одеські Водно-моторні причали», за умови своєчасної сплати за її споживання до бухгалтерії ГО «Одеські Водно-моторні причали».
ГО «Одеські Водно-моторні причали» є колективним побутовим споживачем, юридичною особою, що створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність відповідно до пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою №312 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 року.
ГО «ВМСОТРЛ» відповідно, також є колективним побутовим споживачем, проте, враховуючи той факт, що продаж/передачу прав власності/користування на електроустановку (об`єкт) не здійснювався ГО «Одеські Водно-моторні причали», то саме ГО «ВМСОТРЛ» було зобов`язано укласти з Акціонерним товариством «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» договір про надання послуг з розподілу електричної енергії та отримати статус основного споживача.
Відповідач ГО «ВМСОТРЛ» своєю бездіяльністю щодо виконання обов`язку укласти з Акціонерним товариством «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, будучи власником та балансоутримувачем електричних мереж на причалі №195 «Ярмарочна» за адресою: АДРЕСА_2 , порушує права ОСОБА_1 , позбавивши його права отримувати електричну енергію, як члена колективного побутового споживача ГО «ВМСОТРЛ».
Відповідач ГО «Одеські Водно-моторні причали» за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії з Акціонерним товариством «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» безпідставно отримало статус основного споживача, не являючись власником електричних мереж, при цьому в порушення вимог закону не повідомило Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» щодо наявності за адресою інших споживачів електричної енергії, що призвело до того, ще не був укладений договір про спільне використання електричних мереж причалу №195 «Ярмарочна», та фактично позбавило інших споживачів, у тому числі ОСОБА_1 права на укладення індивідуального договору на постачання електроенергії з постачальником.
Враховуючи наявну ситуацію, ОСОБА_1 як індивідуальний побутовий споживач врегулював відносини з основним споживачем за угодою щодо споживання електричної енергії ГО «Одеські Водно-моторні причали» для власних побутових потреб зі сплатою компенсації за споживану електричну енергію.
Так колективним побутовим споживачем електричної енергії ГО «Одеські Водно-моторні причали» та індивідуальним побутовим споживачем електричної енергії ОСОБА_1 з 2019 року укладений усний договір, що останній має право на споживання електричної енергії для власних побутових потреб у будинку літнього відпочинку АДРЕСА_6 .
Згідно до 4.2. ст.60 Закону України «Про ринок електричної енергії» колективний побутовий споживач не може перешкоджати встановленню споживачами колективного побутового споживача приладів обліку, що забезпечують диференційований облік спожитої електроенергії окремо за різними періодами часу (зонами доби).
Відповідно до ч,2 ст.58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживачі колективного побутового споживача купують та здійснюють розрахунки за спожиту електричну енергію з колективним побутовим споживачем за тими самими цінами, за якими колективний побутовий споживач купує та здійснює розрахунки за електричну енергію з електропостачальником такого колективного побутового споживача.
ОСОБА_1 шляхом зняття показань з лічильника електроенергії та сплати на розрахунковий рахунок ГО «Одеські Водно-моторні причали» компенсації за витрачену електроенергію вчинив певні дії наданням оферти, яку було акцептовано ГО «Одеські Водно-моторні причали» шляхом прийняття і зарахування грошових коштів.
Таким чином, основний споживач ГО «Одеські Водно-моторні причали» на підставі усного договору здійснював розподіл та постачання електричної енергії субспоживачу ОСОБА_1 починаючи з 2019 року по грудень 2023 року.
Своєчасну і в повному обсязі сплату компенсації за споживану електричну енергію ОСОБА_1 здійснював на рахунок ГО «Одеські Водно-моторні причали».
Проте в порушення зазначених умов, 13.12.2023 року, без попереднього повідомлення, посадова особа ГО «Одеські Водно-моторні причали» пані ОСОБА_3 здійснила неправомірне відключення від електричних мереж будинок літнього відпочинку АДРЕСА_6 .
Позивач вважає таке відключення незаконним, і таким що порушує його права та інтереси, з наступних підстав.
Типовий договір Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» передбачає підписання сторонами Договору про надання послуг з розподілу електричної енергії додатку 13 Порядок припинення, обмеження електропостачання споживача / субспоживача, приєднаного до електричних мереж споживача.
Відповідно до ч.3 ст.60 Закону України «Про ринок електричної енергії» відключення споживачів здійснюється виключно у порядку, визначеному цим Законом та правилами роздрібного ринку.
Так, постачання (розподіл) електричної енергії споживачу може бути припинено або обмежено оператором системи розподілу за власного ініціативою або за дорученням електропостачальника, споживача, у випадках, передбачених Договором, Кодексом системи розподілу, з дотриманням визначеними цим документами порядку і строків.
Споживач зобов`язаний оперативно повідомляти оператора системи розподілу та інших суб`єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж споживача, про порушення, що пов`язані з перериванням електропостачання (розподілу електричної енергії), їх причини і терміни/строки відновлення електропостачання.
Виведення в ремонт технологічних електричних мереж споживача, якими електроенергія транспортується субспоживачам, виконується лише за узгодженням з оператором системи розподілу.
Підключення електроустановок субспоживача, які були відключені на виконання вимоги або припису, здійснюється після усунення субспоживачем порушень, що підтверджується відповідним документом організації, що висунула вимогу або видала припис.
Відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про ринок електричної енергії» основним споживачем вважається споживач та/або власник електричних мереж, який не є оператором системи розподілу, електричні мережі якого використовуються для розподілу електричної енергії іншим споживачам.
Згідно до ч.2 ст.49 Закону України «Про ринок електричної енергії» відносини між основним споживачем та користувачами, що живляться від його мереж, та оператором системи розподілу та/або оператором системи передачі регулюються кодексом систем розподілу, кодексом системи передачі, правилами роздрібного ринку та договорами, укладеними на їх основі.
При цьому основний споживач зобов`язаний укласти з оператором системи розподілу, на території здійснення ліцензованої діяльності з розподілу якого розташовані його мережі, договір про спільне використання електричних мереж за типовою формою, затвердженою Регулятором.
Проте ГО «Одеські Водно-моторні причали» договір про спільне використання електричних мереж не уклало, чим ввело в оману Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» та не повідомило про наявність інших споживачів.
Відповідно до підпункту 6 пункту 5.1.1 глави 5.1 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії оператор системи має право тимчасово припиняти розподіл (передачу) електричної енергії, обмежувати обсяг розподілу (передачі) електричної енергії або відключати споживача від мережі без його згоди у випадках та порядку, передбачених цими Правилами та Кодексом систем розподілу, зокрема у зв`язку із заборгованістю споживача за договором про користування електричною енергією та/або договором про постачання електричної енергії.
Згідно пункту 5.1.2 глави 5.1 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії оператор системи зобов`язаний припиняти у випадках та в порядку, визначених Кодексом систем розподілу або Кодексом системи передачі та цими Правилами, електроживлення споживача за зверненням електропостачальника відповідно до умов договору з електропостачальником.
Електропостачальник має право звертатися до оператора системи щодо відключення (обмеження) електроживлення споживача у випадках, визначених цими Правилами, крім випадків постачання вразливим споживачам, визначених Кабінетом Міністрів України (пункт 5.2.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії).
Також пунктом 5.5.5 глави 5.5 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії визначені обов`язки споживача електричної енергії:
сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;
не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об`єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів;
оперативно повідомляти електропостачальника та оператора системи про виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до пункту 11.5.1. Кодексу систем розподілу послуги з розподілу електричної енергії надаються користувачу безперервно, крім випадків, передбачених договором про надання послуг з розподілу електричної енергії та цим Кодексом.
Кодексом систем розподілу (пункт 11.5.2) передбачені наступні випадки припинення розподілу електричної енергії:
за заявою користувача у випадку припинення (тимчасове або остаточне) експлуатації електроустановки; продажу/передачі прав власності/користування на об`єкт користувача; інших тимчасових причини припинення електропостачання (виконання будівельних, аварійно-відновлювальних робіт тощо);
за зверненням електропостачальника щодо припинення електроживлення користувача (споживача електричної енергії) у випадках, визначених Правилами роздрібного ринку електричної енергії;
за ініціативою оператора системи розподілу у випадку несплати та/або неповної оплати послуг згідно з умовами договору про надання послуг з розподілу електричної енергії; виявлення несанкціонованого відбору електричної енергії користувачем або втручання в роботу засобів обліку електричної енергії або елементів системи розподілу;
порушення Користувачем ПОЕМ під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж унаслідок незабезпечення збереження електричних мереж, створення неналежних умов експлуатації зазначених електричних мереж, створення умов, наслідком яких можуть стати нещасні випадки від впливу електричного струму;
проведення планових ремонтів електроустановок та електричних мереж системи розподілу;
у разі несплати споживачем заборгованості за договором про постачання електричної енергії
аварійні перерви електропостачання.
Кодексом систем розподілу (п. 11.5.12, п. 11.5.13) передбачений порядок припинення електроживлення користувачу:
Попередження про припинення електроживлення надсилається оператором системи розподілу одночасно: електропостачальнику та відповідному споживачу електричної енергії за 5 робочих днів до запланованої дати обмеження/припинення розподілу електричної енергії. У разі несплати або неповної оплати за послуги з електроживлення у строки, визначені договором про надання послуг з розподілу електричної енергії, оператор системи розподілу надає користувачу письмовим повідомленням (з позначкою про вручення) попередження про припинення електроживлення. У разі несплати за послуги з розподілу електричної енергії протягом 5 робочих днів після отримання користувачем попередження оператор системи розподілу має право відключити об`єкт користувача від електричної мережі.
Аналіз вищенаведених норм Кодексу систем розподілу та Правил роздрібного ринку електричної енергії дає підстави дійти висновку, що основний споживач у взаємовідносинах з користувачем (субспоживачем) має право вчиняти дії з припинення електропостачання виключно за погодженням таких дій з оператором системи розподілу, за умови надання письмового попередження субспоживачу з обґрунтуванням наявності підстав припинення електроживлення та наданням строку на усунення недоліків.
Проте відключення відбулось без попереднього повідомлення субспоживача ОСОБА_1 .
Відключення від електропостачання ГО «Одеські Водно-моторні причали» пояснює наступним чином.
Право на постачання електроенергії мають начебто тільки члени ГО «Одеські Водно- моторні причали». ОСОБА_1 є членом ГО «ВМСОТРЛ», тому для відновлення електропостачання йому необхідно стати членом ГО «Одеські Водно-моторні причали» і сплатити вступний внесок на рахунок відповідача в розмірі 25000,00 грн.
Незрозуміло, чому саме такі обґрунтування надав основний споживач ГО «Одеські Водно- моторні причали» після 4-х років розподілу і безперервного постачання електричної енергії субспоживачу ОСОБА_1 . Адже такі обставини існували і 4 роки тому, що не було перешкодою для правовідносин сторін.
Фактично фізичну особу - субспоживача ОСОБА_1 , який має право користування з 2003 року будинком літнього відпочинку АДРЕСА_6 , протиправним відключенням електроенергії примушують стати членом громадської організації всупереч його волі.
Відповідач ГО «Одеські Водно-моторні причали» вчинило дискримінаційні неправомірні дії з відключення ОСОБА_1 від електричних мереж виключно з підстав бездіяльності відповідачів ГО «ВМСОТРЛ» та AT «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» щодо виконання свого обов`язку укласти між собою договір про надання послуг дійсному за законом основному споживачу, власнику електричних мереж причалу №195 «Ярмарочна», з розподілу електричної енергії, що порушує право позивача на споживання електричної енергії.
Жодних правових підстав для припинення електропостачання не має, ОСОБА_1 не має заборгованості та своєчасно сплачує за спожиту електроенергію, про що свідчать надані до суду в додатках квитанції.
Відповідно до ч. І ст.77 Закону України «Про ринок, електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, не виключно (підпункти 12,13 ч.2. ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії»):
припинення постачання електричної енергії споживачам, що не допускають порушень своїх договірних зобов`язань перед оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу та/або електропостачальником;
неукладення договорів відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно- правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Споживач ОСОБА_1 не допускає порушень своїх договірних зобов`язань, своєчасно сплачує за спожиту електроенергію основному споживачу ГО «Одеські Водно-моторні причали», тому припинення йому постачання електричної енергії є правопорушенням на ринку електричної енергії зі сторони зазначеного відповідача відповідно до підпункту 12 4.2, ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії».
При цьому неукладення ГО «Одеські Водно-моторні причали» договору про спільне використання електричних мереж причалу №195 «Ярмарочна» з AT «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» має наслідком, що споживач ОСОБА_1 позбавлений будь-якої можливості укласти індивідуальний договір на постачання електричної енергії з постачальником, що є правопорушенням на ринку електричної енергії відповідно до підпункту 3 ч.2. ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії».
Неукладення дійсним основним споживачем ГО «ВМСОТРЛ», як власника електричних мереж причалу №195 «Ярмарочна», договору з AT «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» договору про надання послуг з розподілу електричної енергії має наслідком, що ОСОБА_1 позбавлений права на користування електричною енергією, як член колективного побутового споживача ГО «ВМСОТРЛ», що також є правопорушенням на ринку електричної енергії відповідно до підпункту 13 4.2, ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії».
Крім того, привертаємо увагу суду, що відповідно до пункту 11.5.19 Кодексу систем розподілу забороняється відключення користувачів (побутових споживачів) перед вихідними та святковими днями.
Постановою Кабінету Міністрів України №206 від 05.03.2022 року «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» від`єднувати споживачів від отримання житлово-комунальних послуг під час воєнного стану заборонено.
ОСОБА_1 залишився без постачання електроенергії, не тільки на вихідні дні, але і Різдво та Новий Рік, примушений орендувати генератор та несе великі збитки на купівлю палива для забезпечення в зимових умовах прийнятних умов проживання в будинку сім`ї з неповнолітньою дитиною.
На підставі викладеного, позивач просив:
1. Визнати неправомірними дії Громадської організації «ОДЕСЬКІ ВОДНО-МОТОРНІ ПРИЧАЛИ» (Код ЄДРПОУ 43122993, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, ПО) по відключенню від електричних мереж будинку літнього відпочинку АДРЕСА_7 , належного на праві користування ОСОБА_1 .
2. Зобов`язати Громадську організацію «ОДЕСЬКІ ВОДНО-МОТОРНІ ПРИЧАЛИ» (Код ЄДРПОУ 43122993, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 110) за свій рахунок здійснити підключення до електричних мереж та відновити електропостачання будинку літнього відпочинку АДРЕСА_6 , належного на праві користування ОСОБА_1 .
3. Зобов`язати Громадську організацію «ВОДНО-МОТОРНЕ СПОРТИВНО-ОЗДОРОВЧЕ ТОВАРИСТВО РИБАЛОК-ЛЮБИТЕЛІВ» (код ЄДРПОУ 23207519, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 111), як власника та балансоутримувача електричних мереж на причалі № 195 «Ярмарочна», та Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (код ЄДРПОУ 00131713, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, буд. 28 "Б" укласти договір про надання послуг основному споживачу з розподілу електричної енергії. (Т.1, а.с. 2-13)
Додаткові позовні вимоги.
В процесі розгляду справи позивачем заявлені додаткові позовні вимоги про визнання недійсним договору Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №230900 від 16.10.2019 року, укладеного між Акціонерним Товариством «Одесаобленерго» (правонаступником якого є Акціонерне товариство «ДТЕК Одеські Електромережі») та Громадською організацією «Одеські Водно-моторні причали».
Згідно п.1.1. договору №230900 від 16.10.2019 року цей договір споживача про надане послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, яке встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам, як послуг Оператора системи.
Відповідно до п.1.2. умови договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженні постановою НКРЕКП №213 від 14.03.2018 року, та є однаковим для всіх споживачів.
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №230900 від 16.10.2019 року, укладеного між Акціонерним Товариством «Одесаобленерго» та Громадською організацією «Одеські Водно-моторні причали» не відповідає нормам законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про ринок електричної енергії» основним споживачем вважається споживач та/або власник електричних мереж, який не є оператором системи розподілу, електричні мережі якого використовуються для розподілу електричної енергії іншим споживачам.
Згідно до пункту 11.5.11 глави 11.5 розділу XI Кодексу систем розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018 року, договір про надання послуг з розподілу електричної енергії з новим Користувачем укладається після припинення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії із Користувачем, який здійснив продаж/передачу прав власності/користування на електроустановку (об`єкт).
Акт №2361від 18.01.2011року розмежуваннябалансової належностіелектромереж експлуатаційноївідповідальності сторін(Додаток№7до Договорупро постачання електричноїенергії №21900від 04.02.2011року,укладеного міжВАТ «Енергопостачальнакомпанія «Одесаобленерго»та Громадськоюорганізацією «Водно моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів»), безперечно свідчить, що балансова належність електромереж та установок споживача Громадської органом Громадської організації «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок любителів» починається з кінцівок кабелю 0,4 кВ в ТП 804 (РП Ярмарочной і дообліковому автоматі і складає кабельну лінію 0,4 кВ (АВВГ 3X120 + 1X95 довжин 5 м) + Повітряну лінію 0,4 кВ (4АС-50 довжиною 45 м.) від ТП 804 до причалу «Ярмарочний» по АДРЕСА_2 , та інші внутрішні електрик мережи електропостачання.
Фактом приєднанняспоживача доумов договорупостачання універсальнихпослуг (акцептуваннядоговору)є вчиненняспоживачем будь-якихдій,що засвідчують бажанняукласти договір,зокрема наданняпідписаної заявипро приєднання,окремого рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Таким чином, між Акціонерним Товариством «Одесаобленерго» та Громадською організацією «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» укладено публічний Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №21900 шляхом споживання електричної енергії з 28.12.2018 року.
Також в подальшому було укладено Додаткову угоду до договору споживача №2Ив про надання послуг з розподілу електроенергії від 01.04.2019 року.
В той же час відповідач Громадська організація «Одеські Водно-моторні причин здійснило державну реєстрацію юридичної особи лише 19.07.2019 року. Відповідач 2 Громадська організація «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів є правонаступником «Одеські водно-моторної пристані», заснованої ще в 1977р.
Так, 01.08.1977 року, на підставі наказу Міністерства побутового обслуговування У1| №181 від 13.07.1977 року та наказу Управління побутового обслуговування населення виконкому Одеської обласної Ради народних депутатів №235 від 22.07.1977 року створено Одеську водно-моторну пристань.
Пунктом 1.2 рішення Одеської міської ради народних депутатів від 09.10.1992 року XXI «Про затвердження рішень виконкому про відвід земельних ділянок, прийняли 15.03.1991 року по 01.10.1992 року згідно рішення міської ради №235-ХХІ від 16.07.fll року» затверджено рішення виконавчого комітету Одеської міської ради народи депутатів №219 від 18.06.1992р. «Про відвід земельних ділянок в тимчасове довгострокове користування Одеською водно-моторною пристанню», фактично займаних причали №137 «Маяк», №133 «Зелений мис», №122 «Отрада», №121 «Сухий Ліман», №1 «Ярмарочна».
Рішенням Жовтневого райвиконкому від 20.05.1993 року №762 Одеську водомоторну пристань було перереєстровано у Державне комунальне підприємство «Одеська воді моторна пристань».
Рішенням Загальних зборів засновників від 10.03.1995 року створено Громадську організацію «Одеська водно-моторна пристань», наказом директора ДКП «Одеська водно- моторна пристань» №1 від 03.01.1996 року основні засоби ДКП «Одеська водно-моторна пристань» були передані Громадській організації «Одеська водно-моторна пристань».
Громадську організацію«Одеська водно-моторнапристань» уподальшому,21.09.2003року,було перереєстрованоу Громадськуорганізацію «Водно-моторнеспортивно-оздоровче товаристворибалок-любителів».
Зазначені обставини підтверджуються п.1.5 Статуту відповідача 2, де зазначено, що організація є юридичною особою з моменту її реєстрації у встановленому чинним законодавством порядку, код ЄДРПОУ 23207519, і є правонаступником ГО «Одеська водно-моторна пристань», зареєстрованої виконкомом Одеської міської ради 11.04.1995 року, реєстраційний номер 36, код ЄДРПОУ 23207519, та перереєстрованої Управлінням юстиції в Одеській області 27.02.1997 року, свідоцтво №209.
Громадська організація «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок- любителів» складається з відокремлених структурних підрозділів - причалів №114 «Бугово» ( АДРЕСА_8 ), №133 «Зелений мис» ( АДРЕСА_9 ), №611 «Хаджибей-2» (с.Нерубайське), №195 «Ярмарочна» (вул. Чорноморського Козацтва, 110).
Продажу/передачі прав власності/користування на електроустановку (електричні мережи) на причалі №195 «Ярмарочна» від Громадської організації «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» до Громадської організації «Одеські Водно-моторні причали» не відбувалося.
Згідно до ч.1 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу забезпечує недискримінаційний доступ до системи розподілу.
Відповідно до п. 13 розділу XVII прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії» під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 01.01.2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.
У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов`язків, пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією
Відповідно до абзацу другого пункту 2.1.6 глави 2.1 розділу II Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року, фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви- приєднання, у тому числі у формі електронного документа, підписаного з використанням електронної ідентифікації, у разі укладення договору за допомогою інформаційно- комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, сплата рахунка оператора системи, за відсутності заперечень оператора системи.
В редакції,що існуваластаном на2019рік,пункту 2,1.7глави 2.1розділу IIПравил роздрібногоринку електричноїенергії,був передбаченийнаступний обов`язок:до укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії заявив у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки має надав оператору системи такі документи: копію документа, яким визначено право власності чи користування на об`єкт (приміщення).
Відповідачем 2 надісланий на адресу позивача комплект документів, який також надавили до суду для приєднання до матеріалів справи, серед іншого, відповідь Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕЕП на звернення №47-02-19/060 від 27.01.2020 року.
Регулятором вказано,що заінформацією,наданою збоку AT«Одесаобленерго» листами16.01.2020року за№101/19/03-186)електроживлення дачнихта житловихбудівель членів причалу№ НОМЕР_2 ,розташованих заадресою: АДРЕСА_2 здійснювалось згіднозаяви-приєднанняспоживача допублічного договоруям наданняпослуг зрозподілу електричноїенергії від28.12.2018року на умовах постачання електричної енергії від 04.02.2011 року №219000, укладеного між Громадською організацією «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» Північним РЕМ AT «Одесаобленерго».
При укладеннігосподарських договорівсторони можутьвизначати змістдоговору основі типовогодоговору,затвердженого-КабінетомМіністрів України,чи увипадку передбаченихзаконом,іншим органомдержавної влади,коли сторонине можутьвідступати відзмісту типовогодоговору,але маютьправо конкретизуватийого умови.
На підставі викладеного, відділом НКРЕКП у Одеській області встановлено, що АТ «Одесаобленерго» недотримано вимогидіючого ЗаконодавстваУкраїни під час укладеннядодаткової угодивід 01.04.2019року додоговору №219000,якою внесені змінидо пункту11.1.типового договоруспоживача пронадання послугз розподілу електричноїенергії,а самеч.4ст.179ГК України.Враховуючи вищезазначене,договір розподіл електричноїенергії набравчинності наумовах Договорупро постачанняелектричної енергії№219000від 04.02.2011року імає діятипротягом 1року,ям іншийтермін незазначено взаяві-приєднання.Договір вважаєтьсяпродовженим накожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не заявлено про припинення його дії або про перегляд його умов. В даному випадку, «Одесаобленерго», як сторона, яка вважає за необхідне розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Також Регулятором встановлено, що AT «Одесаобленерго» під час укладення договору на розподіл електричної енергії з Громадською організацією «Одеські Водно-моторні причали» не дотримано вимоги діючого законодавства, а саме - перелік документів на право власності не є достатнім для укладання договору споживача про надані послуг з розподілу електричної енергії між AT «Одесаобленерго» та Громадською організацією «Одеські Водно-моторні причали».
З наведеного додатково вбачається, що AT «Одесаобленерго» помилково вваж припиненими правовідносини з Громадською організацією «Водно-моторне спортивно оздоровче товариство рибалок-любителів» і не мало жодних правових підстав на укладення договору з Громадською організацією «Одеські Водно-моторні причали».
Проте AT «Одесаобленерго» (правонаступник - відповідач 3 Акціонерне товариство «ДТЕК Одеські Електромережі») не врегулювало зазначені спірні питання та не усунуло порушень вимог нормативних актів, які були виявлені відділом НКРЕКП в Одеській області, продовжує визнавати і виконувати Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №230900 від 16.10.2019 року, укладений з порушенням вимог законодавства.
Позивачем надані повні, вичерпні і безперечні докази на підтвердження правових підстав для визнання недійсним Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №230900 від 16.10.2019 року, укладеного між відповідачами AT «Одесаобленерго» та Громадською організацією «Одеські Водно-моторні причали».
На підставі викладеного, позивач додатково просить:
при ухваленні судового рішення визнати недійсним Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №230900 від 16.10.2019 року, укладеного між Акціонерним Товариством «Одесаобленерго» (правонаступником якого є Акціонерне товариство «ДТЕК Одеські Електромережі») та Громадською організацією «Одеські Водно-моторні причали».
Позиція Громадської організації «Одеські Водно-моторні причали».
Представники Громадської організації «Одеські Водно-моторні причали» позовні вимоги не визнали та надали відзив наступного змісту. Так відповідач не визнав, що позивач ОСОБА_4 має право на користування будинком АДРЕСА_6 . Окрім того, ГО «ОВМП» не є надавачем послуги з розподілу та постачання електричної енергії, а тому будь-яка особа має право укласти договір з АТ «ДТЕК Одеські електромережі». Між позивачем та ГО «ОВМП» не укладався ані усний, ані письмовий договір на електропостачання будинку. В той же час, ГО «ОВМП» визнає факт, що будинок позивача був підключений до їх електромереж.
З цією метою між ГО «ОВМП» та AT «Одесаобленерго» був укладений договір про надання послуг розподілу електричної енергії № 230900 від 16.10.2019. Також між ТО «ОВМП» та ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» був укладений договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 04-230900-ПУП від 14.11.2019.
З цього часу будинки членів ТО «ОВМП» підключаються до її електромереж напругою 220 В перемінного струму, які знаходяться на території причалу № НОМЕР_2 «Ярмарочна», розташованого за адресою: АДРЕСА_2 та які належать ГО «ОВМП». Між ГО «ОВМП» та її членами укладаються договори про відшкодування вартості спожитої ними електроенергії.
Після укладення між ГО «ОВМП» договорів з AT «Одесаобленерго» та ТОВ «Одеська обласна електропостачальна компанія» від 16.10.2019 та 14.11.2019 відповідно, ОСОБА_1 звернувся до керівництва ГО «ОВМП» з клопотанням про підключення будинку АДРЕСА_7 до електромереж цієї організації.
21.11.2019 Радою ГО «ОВМП» було прийняте рішення, яким:
-будинок АДРЕСА_7 був підключений до електромереж ГО «ОВМП»;
-ОСОБА_1 було запропоновано надати до ГО «ОВМП» заяву про вступ у члени ГО «ОВМП» та документи, які підтверджують його право власності або користування будинком АДРЕСА_7 та укласти з ГО «ОВМП» договір про повне щомісячне відшкодування витрат, понесених організацією у зв`язку із сплатою енергопостачальній компанії відповідного обсягу спожитої ОСОБА_1 у будинку № 61 електроенергії згідно із показів приладу обліку з урахуванням втрат в мережі.
Вказані обставини підтверджуються витягом з протоколу засідання Ради ГО «ОВМП» від 21.11.2019, копія якого додається у якості письмового доказу.
Вказані дії ОСОБА_1 не вчинив, відповідні документи не надав. Відмова набути членство ГО «ОВМП» позивачем не заперечується у позовній заяві.
ОСОБА_1 періодично відшкодовував ГО «ОВМП» вартість спожитою ним електроенергії, проте не у повному обсязі.
Наприкінці 2024 року ОСОБА_1 почав чинити перешкоди у знятті показів електролічильника, про що комісією ГО «ОВМП» було складено відповідний акт від 17.11.2023.
За таких обставин, 18.11.2023 Радою ГО «ОВМП» було прийняте рішення про відключення будинку № 61 від електромереж організації, яке вмотивоване ненаданням позивачем заяви про вступ у члени ГО «ОВМП», а також ненаданням документів, що посвідчують право власності або користування будинком АДРЕСА_7 .
Витяг з протоколу засідання Ради ГО «ОВМП» від 18.11.2023 додається у якості письмового доказу.
Таким чином, передбачені статутом ГО «ОВМП» підстави для надання ГО «ОВМП» можливості позивачеві користуватись послугами електропостачання за допомогою мереж ГО «ОВМП» на території причалу № 195 «Ярмарочна» відсутні. (Т.1., а.с. 115-119)
Позиція АТ «ДТЕК Одеські електромережі».
АТ «ДТЕК Одеські електромережі» позовні вимоги не визнало у повному обсязі та надало відзив наступного змісту.
АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» з 01.01.2019р. є Оператором системи розподілу (наділі ОСР) на території м. Одеси та Одеської області на підставі ліцензії з розподілу електричної енергії, що видана згідно постанови НКРЕКП від 06.11.2018р. №1345. Порядок приєднання до електричних мереж систем розподілу регулюється Кодексом системи розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №310, надалі КСР.
Відповідно до п.2.1. Розділу ІІ Кодексу системи розподілу (надалі КСР) договір про надання послуг з розподілу електроенергії - домовленість сторін про доступ до системи розподілу, яка укладається між ОСР, що здійснює розподіл електроенергії на території ліцензованої діяльності, та Користувачем або між ОМСР та Користувачем МСР.
Згідно з п.2.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії ( надалі ПРРЕЕ), Оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок. Ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач. Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності чинного паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи.
Відповідно до п.2.1.4 ПРРЕЕ, Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил
Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявоюприєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу. Якщо за об`єктом оформлено паспорт точки (паспорти точок) розподілу, оператор системи розподілу не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформляти в установленому цими Правилами порядку додатки до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, в яких узгоджуються організаційні та технічні особливості розподілу електричної енергії. На вимогу споживача оператор системи розподілу протягом трьох робочих днів від дати звернення повинен надати споживачу підписаний оператором системи розподілу примірник укладеного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії у паперовій формі.
Так, у відповідності до вищевказаних норм між АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» та Громадською організацією «Одеські водно-моторні причали» 16.10.2019р. було укладено договір №230900 споживача про надання послуг з розподілу електричної мережі (копію договору додаємо).
На сьогоднішній день вказаний договір є чинним та укладений у відповідності до норм діючого законодавства.
Станом на день подачі позовної заяви спору між Громадською організацію «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» та АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» про укладення договору про розподілу не має.
На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позову. (Т.1, а.с. 143-154)
Позиція Громадської організації «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів.
Громадська організація «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» згідно поданого відзиву позовні вимоги визнала у повному обсязі. (Т.1, а.с. 238-240)
Пояснення сторін в судовому засіданні.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представники підтримали позовні вимоги у повному обсязі.
Представники Громадської організації «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» просили задовольнити позов ОСОБА_1 .
Представник АТ «ДТЕК Одеські електромережі» просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представники ГО «Одеські водно-моторні причали» просили відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В останнє судове засідання представники сторін подали заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Враховуючи викладене суд вважає можливими ухвалити рішення на підставі наявних доказів та пояснень сторін.
Встановлені судом обставини справи та відповідні правовідносини.
Так судом встановлено, що ОСОБА_1 є користувачем будинку літнього відпочинку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 . (Т.1, а.с. 65-69)
Двоповерховий будинок рибака №61 побудований в травні 1991 року на території причалу № НОМЕР_2 забудовником ОСОБА_2 .
ОСОБА_1 єчленом Громадськоїорганізації «Водно моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» (Т.1, а.с. 73)
На підставізаяви ОСОБА_1 від 04.04.203року наім`я директораГромадської організації«Одеська водно-моторнапристань» ОСОБА_5 ,у зв`язкузі смертю ОСОБА_2 ,лицевий рахунокбудинку №61причалу №195«Ярмарочна» переоформленона ОСОБА_1 з 07.04.2023року відповіднодо наказу№43від 07.04,2003року поГО «Одеськаводно-моторна пристань». (Т.1, а.с. 15-16)
01.08.1977 року, на підставі наказу Міністерства побутового обслуговування УРСР №181 від 13.07.1977 року та наказу Управління побутового обслуговування населення виконкому Одеської обласної Ради народних депутатів №235 від 22.07.1977 року було створено «Одеську водно-моторну пристань».
Пунктом 1.2 рішення Одеської міської ради народних депутатів від 09.10.1992 року №271- XXI «Про затвердження рішень виконкому про відвід земельних ділянок, прийнятих з 15.03.1991 року по 01.10.1992 року згідно рішення міської ради №235-ХХ1 від 16.07.1992 року» затверджено рішення виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів №219 від 18.06.1992р. «Про відвід земельних ділянок в тимчасове довгострокове користування Одеською водно-моторною пристанню». (Т.1, а.с. 70-71)
Рішенням Загальних зборів засновників від 10.03.1995 року створено Громадську організацію «Одеська водно-моторна пристань», наказом директора ДКП «Одеська водно- моторна пристань» №1 від 03.01.1996 року основні засоби ДКП «Одеська водно-моторна пристань» були передані ГО «Одеська водно-моторна пристань».
Згідно акту передачі від 03.03.1996р. до основних засобів (майна) ГО «Одеська водно-моторна пристань» по причалу «Ярмарочна» була наявна електролінія. (Т.2, а.с. 101)
ГО «Одеська водно-моторна пристань» у подальшому 21.09.2003 року було перереєстровано у Громадську організацію «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів». Зазначені обставини підтверджуються п.1.5 Статуту ГО «ВМСОТРЛ», де зазначено, що організація є юридичною особою з моменту її реєстрації у встановленому чинним законодавством порядку і є правонаступником ГО «Одеська водно-моторна пристань», зареєстрованої виконкомом Одеської міської ради 11.04.1995 року, реєстраційний номер 36, код ЄДРПОУ 23207519, та перереєстрованої Управлінням юстиції в Одеській області 27.02.1997 року, свідоцтво №209. (Т.1, а.с. 33-48, Т.2, а.с. 106-107)
Громадська організація«Одеські Водно-моторніпричали» створена 15.07.2019 року та не є правонаступником ГО «ВМСОТРЛ». (Т.1, а.с. 49)
В судовому засіданні встановлено, що ГО «Одеські Водно-моторні причали» на підставі домовленості з ОСОБА_1 здійснювали постачання електричної енергії ОСОБА_1 , починаючи з 2019 року по грудень 2023 року.
З витягу протоколу ГО «Одеські Водно-моторні причали» від 21.11.2019р. убачається, що Радою ГО «Одеські Водно-моторні причали» було розглянуто звернення ОСОБА_1 про підключення до електромережі та вирішено укласти з ОСОБА_1 договір про повне щомісячне відшкодування витрат, понесених організацією у зв`язку із сплатою енергопостачальній організації відповідного обсягу спожитої електроенергії згідно з показів приладу обліку з урахування втрат в мережі. (Т.1, а..с 120-121)
З витягу протоколу ГО «Одеські Водно-моторні причали» від 18.11.2023р. убачається, що рішенням засідання ради ГО «Одеські Водно-моторні причали» було вирішено відключити будинок АДРЕСА_7 від електромережі, про що попередити ОСОБА_1 .. У вищевказаному рішення є посилання на те, що ОСОБА_1 не подав заяву про вступ у члени ГО «ОВМП», договір на відшкодування витрат відмовляється укладати, у знятті показників електролічильника перешкоджає. (Т.1, а.с. 122-123)
Необхідно відзначити, що відсутні докази того, що копія протоколів ГО «Одеські Водно-моторні причали» від 21.11.2019р. та від 18.11.2023р. були вручені ОСОБА_1 , а також докази того, що він був присутній під час засідання Ради ГО «Одеські Водно-моторні причали».
Суд, аналізуючи вищевказані протоколи приходить до висновку, що посилання у протоколі, що ОСОБА_1 відмовляється укладати договір на відшкодування витрат, який йому пропонувалось укласти відповідно до протоколу від 21.11.2019р. не підтверджено належними та допустимими докази.
Окрім того, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 на протязі 2019р. - листопад 2023р. користувався електричної енергією, яка надавалась ГО «Одеські Водно-моторні причали» та ураховувалась загальним лічильником ГО.
Отже між сторонами фактично виникли договірні зобов`язання.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Частиною 2 ст. 638 ЦК України договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Відповідно ч. 1 ст. 639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
В судовому засіданні встановлено, що між ОСОБА_1 та ГО «Одеські Водно-моторні причали» не було укладено жодного письмового договору щодо користування електричною енергією.
При цьому ОСОБА_1 здійснював на рахунок ГО «Одеські Водно-моторні причали» оплату за споживану електричну енергію, що підтверджується копіями квитанцій. (Т. 1, а.с. 56-63)
Представник ГО «Одеські Водно-моторні причали» не заперечувала того факту, що незважаючи на те, що ОСОБА_1 не є членом їх об`єднання, вони його підключили до електромережі об`єднання. ОСОБА_1 мав власний лічильник та сплачував за показниками за спожиту електроенергію. Однак ОСОБА_1 закрив свій лічильник та перестав надавати доступ працівниками ГО для звірки показників, у зв`язку з чим, було вирішено відключити його від електромережі.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що представники ГО «Одеські Водно-моторні причали» почали від нього вимагати сплачувати електроенергією у більшому розмірі, у зв`язку з чим, між ними виникла конфліктна ситуація, а тому він перестав надавати доступ працівниками ГО для звірки показників, оскільки побоювався, що вони можуть пошкодити його обладнання.
З матеріалів справи убачається, що ГО «Одеські Водно-моторні причали» не є постачальником, або оператором системи з розподілу електричної енергії, оскільки ГО є споживачем електричної енергії.
Так 16.10.2019р. між АТ «Одесаобленерго» («Оператор») та ГО «Одеські Водно-моторні причали» («Споживач») був укладений договір №230900 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Відповідно до п. 2.1 договору Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії … за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є додатком № 2 до цього Договору та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи. (Т.1, а.с. 124-127)
Згідно п. 6.2 Договору Споживач зобов`язується узгоджувати з Оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Відповідно до паспорту точку розподілу електричної енергії вказано вид об`єкту житлові будинку причалу АДРЕСА_1 . (Т.1, а.с. 169)
Згідно акту №2361 від 26.09.2019р. розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, визначено п. 1.2 балансова належність Споживача КП 0,4 кв.+Пл 0,4 кВ від КПТ 804 до причалу №195 «Ярморочний» по вул. Чорноморського козацтва б. 110 АВВГ 3х120+1х95 довжиною 5 м +4АС-50 довжиною 45 м..
Згідно п. 2 межа балансової належності електромереж (точку розподілу електричної енергії) та відповідальності за стан та обслуговування електромереж та установок встановлюються на кінцівках кабелю 0,4 кВ в КПТ 804 в сторону причалу. (Т.1, а.с. 175-176)
В судовому засіданні встановлено, що 04.02.2011р. між ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» та Громадською організацією «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» був укладений договір на постачання електричної енергії. (Т.2, а.с. 2-9)
За договоромпро постачанняелектричної енергії№21900від 04.02.2021р.,який бувукладений міжВАТ «Енергопостачальнакомпанія «Одесаобленерго»та Громадськоюорганізацією «Водно моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» здійснювалось електропостачання об`єктів, які належать ГО. (Т.1, а.с. 17-21)
Однак як убачається з пояснень сторін, даний договір припинив свою дію.
Згідно Акту №2361 від 18.01.2011 року розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (Додаток №7 до Договору про постачання електричної енергії №21900 від 04.02.2011 року, укладеного між ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» та ГО «ВМСОТРЛ»), відповідно до якого балансова належність електромереж та установок споживача ГО «ВМСОТРЛ» починається з кінцівок кабелю 0,4 кВ в ТП 804 (РП Ярмарочний) на дообліковому автоматі і складає кабельну лінію 0,4 кВ (АВВГ 3X120 + 1X95 довжиною 5 м) + Повітряну лінію 0,4 кВ (4АС-50 довжиною» 45 м.) від ТП 804 до причалу АДРЕСА_1 , та інші внутрішні електричні мережи електропостачання. (Т.1., а.с 28-32)
Отже фактично розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін згідно акту №2361 від 18.01.2011 року, який є Додатком №7 до Договору про постачання електричної енергії №21900 від 04.02.2011 року, укладеного між ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» та ГО «ВМСОТРЛ», та
згідно акту Згідно акту №2361 від 26.09.2019р. розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, який є додатком договору від 16.10.2019р. № 230900 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного між АТ «Одесаобленерго» («Оператор») та ГО «Одеські Водно-моторні причали» («Споживач»)
є однаковими.
В судовому засіданні встановлено, що правонаступником «Оператора» за договором від 16.10.2019р. №230900 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який був укладений між АТ «Одесаобленерго» («Оператор») та ГО «Одеські Водно-моторні причали» («Споживач») є АТ «ДТЕК Одеські електромережі», що підтверджується письмовими поясненнями. (Т.2, а.с. 210-212)
В судовому засіданні також встановлено, що між Громадською організацією «Одеські водно-моторні причали» та Громадською організацією «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» існують багаточисленні спори щодо належності майна. (Т.2., а.с. 231-232)
14 листопада 2019р.м між ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» («Постачальник») та ГО «Одеські Водно-моторні причали» («Споживач») було укладено договір №04-230900-ПУП про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Відповідно до п. 2.1. договору за цим договором Постачальник продає електричною енергією Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі з умовами цього Договору.
Згідно з п. 2.2. Договору побутовий споживач використовує електричну енергію виключно на власні побутові потреби, у тому числі для освітлення, живлення електроприладів тощо, що не включає професійну та/або господарську діяльність. (Т.1, а.с. 128-132)
В процесі розгляду справи представником ГО «Одеські Водно-моторні причали» надана довідка від 20.05.2024р., що на балансі організації наявна електролінія. (Т.3, а.с. 34)
В процесі розгляду справи судом встановлювалось обставини наявності на балансі ГО «Одеські Водно-моторні причали» власної електромережі.
Представник ГО «Одеські Водно-моторні причали» пояснив, що ГО збудована нова власна електромережа за рахунок внесків членів.
Представник ГО «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» пояснив, що їх майном, у тому числі лінії електромережі, неправомірно заволоділо ГО «Одеські Водно-моторні причали».
Оцінка доказів судом.
Частиною 1 ст. 76 ЦПК України встановлено, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно ч. 1 ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно дочч.1,2ст.80ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною 1 ст. 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приписами ч. 1 ст. 89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно ч. 3 ст. 89 ЦПК України суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Статтею 89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Суд, проаналізувавши надані докази, приходить до висновку, що ГО «Одеські Водно-моторні причали» не надало належних та допустимих доказів того, електромережа, яка визначена у акті №2361 від 26.09.2019р. розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, а саме у п. 1.2 - КП 0,4 кв.+Пл 0,4 кВ від КПТ 804 до причалу АДРЕСА_10 х120+1х95 довжиною 5 м +4АС-50 довжиною 45 м.. була збудована за рахунок внесків членів ГО, та є новою лінію електромережі.
В той же час, суд допускає факт того, що ГО «Одеські Водно-моторні причали» проводило ремонтні роботи даної електромережі.
В судовому засіданні також встановлено, що наявна електромережа, яка експлуатується ГО «Одеські Водно-моторні причали» є єдиною електромережою, які користуються користувачі об`єктів нерухомості причалу № НОМЕР_2 «Ярмарочна» по вул. Чорноморського козацтва б. 110, у тому числі до даної мережі був підключений будинку літнього відпочинку АДРЕСА_6 , належний ОСОБА_1 .
Відповідно п. 62 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017р. № 2019-VIIIпобутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
В судовому засіданні встановлено, що ГО «Одеські Водно-моторні причали» є колективним споживачем, оскільки його члени яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017р. № 2019-VIII споживачі колективного побутового споживача купують та здійснюють розрахунки за спожиту електричну енергію з колективним побутовим споживачем за тими самими цінами, за якими колективний побутовий споживач купує та здійснює розрахунки за електричну енергію з електропостачальником такого колективного побутового споживача.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 не є членом ГО «Одеські Водно-моторні причали», але його електроустановки приєднані до технологічних електричних мереж колективного побутового споживача.
Згідно п. 10.2.6 «Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 14.03.2018 № 312 передбачено, що у разі прийняття відповідного рішення органом управління колективного споживача споживач колективного побутового споживача або фізична особа, яка не є членом колективного побутового споживача, але електроустановки якої приєднані до технологічних електричних мереж колективного побутового споживача (далі - споживач на території колективного побутового споживача), для користування електричною енергією укладає тристоронній договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача з електропостачальником, який здійснює постачання електричної енергії цьому колективному побутовому споживачу, та колективним побутовим споживачем на основі типового договору.
В той же час, судом встановлено, що між ГО «Одеські Водно-моторні причали» та ОСОБА_1 та ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» та АТ «ДТЕК Одеські електромережі» не укладалось жодного письмового договору.
В даному випадку сторони були зобов`язані укласти трьохсторонні договори про постачання та розподіл електричної енергії, але цього не було зроблено, незважаючи на те, що ГО «Одеські Водно-моторні причали» надавало можливість позивачу користуватись електроенергію, а він її оплачував.
В судовому засіданні було встановлено, що згідно протоколу ГО «Одеські Водно-моторні причали» від 18.11.2023р. убачається, що рішенням засідання ради ГО «Одеські Водно-моторні причали» було вирішено відключити будинок № 61 від електромережі.
Фактично ГО «Одеські Водно-моторні причали» відключило будинок позивача від електромережі у груді 2023р.
Відповідно до п. 10.2.11 «Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 14.03.2018 № 312 електроустановки споживачів колективного побутового споживача та споживачів на території колективного побутового споживача, які не дотримуються умов договорів, укладених згідно з вимогами цих Правил з постачальником електричної енергії або колективним побутовим споживачем, підлягають відключенню від електричних мереж колективного побутового споживача.
Суд вважає, що ГО «Одеські Водно-моторні причали» неправомірно відключило будинок позивача від електромережі, оскільки неможливо встановити які саме порушення договору допустив позивач.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенні та необхідно:
1. Визнати неправомірними дії Громадської організації «ОДЕСЬКІ ВОДНО-МОТОРНІ ПРИЧАЛИ» (Код ЄДРПОУ 43122993, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 110) по відключенню від електричних мереж будинку літнього відпочинку АДРЕСА_6 , належного на праві користування ОСОБА_1 .
2. Зобов`язати Громадську організацію «ОДЕСЬКІ ВОДНО-МОТОРНІ ПРИЧАЛИ» (Код ЄДРПОУ 43122993, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 110) за свій рахунок здійснити підключення до електричних мереж та відновити електропостачання будинку літнього відпочинку АДРЕСА_6 , належного на праві користування ОСОБА_1 на умов укладення тристороннього договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача з електропостачальником, згідно Додатку № 12 до Правил роздрібного ринку електричної енергії «типовий договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача.
В той же час, суд вважає безпідставними позовні вимоги позивача щодо зобов`язання Громадської організації «ВОДНО-МОТОРНЕ СПОРТИВНО-ОЗДОРОВЧЕ ТОВАРИСТВО РИБАЛОК-ЛЮБИТЕЛІВ» (код ЄДРПОУ 23207519, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 111), як власника та балансоутримувача електричних мереж на причалі № 195 «Ярмарочна», та Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (код ЄДРПОУ 00131713, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, буд. 28 "Б" укласти договір про надання послуг основному споживачу з розподілу електричної енергії, оскільки згідно положень ст.ст. 202-205 ЦК України правочин не вільне волевиявлення сторін, а тому вищевказані сторони мають право самостійно вирішувати питання щодо укладення договорів.
Суд також приходить до висновку, що позовні вимоги щодо визнання недійсним договору про надання послуг з розподілу електричної енергії №230900 від 16.10.2019 року, укладеного між Акціонерним Товариством «Одесаобленерго» (правонаступником якого є Акціонерне товариство «ДТЕК Одеські Електромережі») та Громадською організацією «Одеські Водно-моторні причали» не підлягають задоволенню, оскільки позивач не є стороною даного договору, а також позивачем не доведено, що його права порушені укладенням даного договору.
Окрім того, в порядку розподілу судових витрати необхідно стягнути з Громадської організації «ОДЕСЬКІ ВОДНО-МОТОРНІ ПРИЧАЛИ» (Код ЄДРПОУ 43122993, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 110) на користь Держави судовий збір у розмірі 2422 гривень 40 копійок за дві немайнові вимоги.
Керуючись ст.ст.12, 19, 81, 133, 141, 259, 264, 265-268 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги ОСОБА_1 доГромадської організації «Одеські водно-моторні причали», Громадської організації «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів», Акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, про визнання недійсним договору задовольнити частково.
2. Визнати неправомірними дії Громадської організації «ОДЕСЬКІ ВОДНО-МОТОРНІ ПРИЧАЛИ» (Код ЄДРПОУ 43122993, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 110) по відключенню від електричних мереж будинку літнього відпочинку №61 за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 110, належного на праві користування ОСОБА_1 .
3. Зобов`язати Громадську організацію «ОДЕСЬКІ ВОДНО-МОТОРНІ ПРИЧАЛИ» (Код ЄДРПОУ 43122993, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 110) за свій рахунок здійснити підключення до електричних мереж та відновити електропостачання будинку літнього відпочинку АДРЕСА_6 , належного на праві користування ОСОБА_1 на умов укладення тристороннього договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача з електропостачальником, згідно Додатку № 12 до Правил роздрібного ринку електричної енергії «типовий договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача".
4. Позовні вимоги ОСОБА_1
щодо зобов`язання Громадської організації «ВОДНО-МОТОРНЕ СПОРТИВНО-ОЗДОРОВЧЕ ТОВАРИСТВО РИБАЛОК-ЛЮБИТЕЛІВ» (код ЄДРПОУ 23207519, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 111), як власника та балансоутримувача електричних мереж на причалі № 195 «Ярмарочна», та Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (код ЄДРПОУ 00131713, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, буд. 28 "Б" укласти договір про надання послуг основному споживачу з розподілу електричної енергії
щодо визнання недійсним договору про надання послуг з розподілу електричної енергії №230900 від 16.10.2019 року, укладеного між Акціонерним Товариством «Одесаобленерго» (правонаступником якого є Акціонерне товариство «ДТЕК Одеські Електромережі») та Громадською організацією «Одеські Водно-моторні причали»
залишити без задоволення у повному обсязі.
5. Стягнути з Громадської організації «ОДЕСЬКІ ВОДНО-МОТОРНІ ПРИЧАЛИ» (Код ЄДРПОУ 43122993, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 110) на користь Держави судовий збір у розмірі 2422 гривень 40 копійок.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду в 30 -ти денний строк з дня отримання повного тексту рішення.
Суддя В.К. Кисельов
Повний текст рішення складено та підписано 26.07.2024
Суд | Суворовський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2024 |
Оприлюднено | 29.07.2024 |
Номер документу | 120624601 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Суворовський районний суд м.Одеси
Кисельов В. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні