Ухвала
від 30.07.2024 по справі 916/2938/21
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

30 липня 2024 року

м. Київ

cправа № 916/2938/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Рогач Л. І. - головуючої, Краснова Є. В., Мачульського Г. М.,

розглянувши матеріали касаційної скарги Приватного підприємства "Чорномор-Ріелт"

на ухвалу Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.07.2024

у справі за позовом т. в. о. заступника керівника Приморської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради

до Приватного підприємства "Чорномор-Ріелт" та державного реєстратора Комунального підприємства "Агенція реєстраційних послуг" Морозової Ольги Станіславівни

про скасування рішення, припинення права власності, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Т. в. о. заступника керівника Приморської окружної прокуратури міста Одеси (далі - Прокурор) звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави в особі Одеської міської ради (далі - Міськрада, позивач) до Приватного підприємства "Чорномор-Ріелт" (далі - ПП "Чорномор-Ріелт") та державного реєстратора Комунального підприємства "Агенція реєстраційних послуг" Морозової Ольги Станіславівни (далі - Державний реєстратор), в якому просив суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення Державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, на підставі якого за ПП "Чорномор-Ріелт" зареєстроване право власності на об`єкт нерухомого майна;

- припинити право власності ПП "Чорномор-Ріелт" на об`єкт нерухомого майна шляхом скасування державної реєстрації речового права;

- зобов`язати ПП "Чорномор-Ріелт" звільнити земельну ділянку шляхом знесення за власний рахунок самочинно побудованої на ній нежитлової будівлі площею 236,2 м2.

Господарський суд Одеської області рішенням від 19.04.2023 задовольнив позовні вимоги до ПП "Чорномор-Ріелт" у повному обсязі. Відмовив у задоволенні позову до Державного реєстратора.

Південно-західний апеляційний господарський суд постановою від 12.02.2024 рішення Господарського суду Одеської області від 19.04.2023 скасував у частині задоволення позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, на підставі якого за ПП "Чорномор-Ріелт" зареєстроване право власності на нежитлову будівлю площею 236,2 м2, та про припинення права власності ПП "Чорномор-Ріелт" на нежитлову будівлю площею 236,2 м2; ухвалив нове рішення, яким відмовив у задоволенні позовних вимог у цій частині; в іншій частині рішення суду першої інстанції залишив без змін та виклав резолютивну частину рішення суду у новій редакції, згідно з якою:

- позовні вимоги до ПП "Чорномор-Ріелт" задовольнив частково та зобов`язав ПП "Чорномор-Ріелт" звільнити земельну ділянку шляхом знесення за власний рахунок самочинно побудованої на ній нежитлової будівлі;

- відмовив у задоволенні решти позовних вимог до ПП "Чорномор-Ріелт";

- відмовив у задоволенні позовних вимог до Державного реєстратора.

Верховний Суд постановою від 01.04.2024 залишив без змін постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 12.02.2024, якою апеляційну скаргу ПП "Чорномор-Ріелт" задоволено частково.

Рішення мотивував тим, що, зважаючи на встановлені у цій справі обставини, висновок судів попередніх інстанцій про те, що земельна ділянка комунальної власності підлягає поверненню власнику з приведенням її у придатний для використання стан шляхом знесення самочинно розміщеного на ній майна, є законним та обґрунтованим.

Суд апеляційної інстанції правильно зазначив, що для державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна, утворений у результаті нового будівництва чи реконструкції, є необхідним наявність відповідних дозвільних документів та документів про введення об`єкта в експлуатацію, а також документів, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою. Державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав лише після перевірки наявності необхідних для цього документів та їх відповідності вимогам законодавства.

В ході касаційного розгляду не було виявлено неправильного застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, тому і підстав для зміни чи скасування оскаржуваного судового рішення у касаційному провадженні, яке відкрито з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), немає.

ПП "Чорномор-Ріелт" звернулося до суду апеляційної інстанції із заявою про роз`яснення постанови Південно-західного апеляційного господарського суду від 12.02.2024.

Південно-західний апеляційний господарський суд ухвалою від 04.06.2024 відмовив у задоволенні заяви про роз`яснення постанови.

Верховний Суд ухвалою 20.06.2024 відмовив у відкритті касаційного провадження у цій справі за касаційною скаргою Приватного підприємства "Чорномор-Ріелт" на ухвалу Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.06.2024.

ПП "Чорномор-Ріелт" вдруге звернулося до суду апеляційної інстанції із заявою про роз`яснення постанови Південно-західного апеляційного господарського суду від 12.02.2024.

На обґрунтування вказаної заяви ПП "Чорномор-Ріелт" просило роз`яснити рішення суду в наступній частині:

- чи припинено постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 12.02.2024 право власності ПП "Чорномор-Ріелт" на нежитлову будівлю площею 48,9 кв. м, придбану ПП "Чорномор-Ріелт" у Фірми "Стенфорд-Інвест" на підставі договору купівлі-продажу № 2305 від 17.05.2011, посвідченого приватним нотаріусом Бєльтюковою Є. М.;

- якщо право власності на вказану нежитлову будівлю не припинялося постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 12.02.2024, яким чином має бути дотримана вимога щодо непорушності права власності, закріплена у статті 41 Конституції України та статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;

- чи передбачає визнання Південно-західним апеляційним господарським судом у постанові від 12.02.2024 незаконними дій Державного реєстратора при прийнятті рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (індексний номер 45968894 від 12.03.2019), на підставі якого за ПП "Чорномор-Ріелт" зареєстроване право власності на об`єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю площею 236,2 кв. м, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, буд. 36, автоматичне скасування рішення Державного реєстратора про реєстрацію у Реєстрі прав власності під номером 27488622 права власності ПП "Чорномор-Ріелт" на нежитлову будівлю загальною площею 48,9 кв. м, яку ПП "Чорномор-Ріелт" набуло на підставі договору купівлі-продажу від 17.05.2011, укладеного з Фірмою "Стендфорд Інвест".

Південно-західний апеляційний господарський суд ухвалою від 0.06.2024 відмовив у задоволенні заяви про роз`яснення постанови.

Верховний Суд погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про відмову у задоволені заяви про роз`яснення судового рішення з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 245 ГПК України за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз`яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення.

Виходячи зі змісту наведеної норми, роз`яснення судового рішення - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового документа. Тобто йдеться про викладення судового рішення у більш ясній і зрозумілій формі. Необхідність такого роз`яснення випливає з обставин неоднозначного розуміння рішення суду з метою його виконання.

Здійснюючи роз`яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликають труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду. Якщо фактично порушується питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз`яснення мотивів прийняття рішення, або фактично про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд відмовляє в роз`ясненні рішення.

Частиною другою статті 245 ГПК України встановлено, що подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо судове рішення ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред`явлене до примусового виконання.

Із зазначеної норми вбачається, що роз`ясненню підлягають не всі судові рішення, а лише ті, які підлягають виконанню, порядок здійснення якого визначено Законом України "Про виконавче провадження".

Подібна за змістом правова позиція є сталою та неодноразово викладалася, зокрема, Великою Палатою Верховного Суду в ухвалах від 09.07.2018 у справі № 911/2050/16, від 18.06.2019 у справі № 903/922/17, від 06.10.2020 у справі № 233/3676/19, а також Верховним Судом у складі Касаційного господарського суду у постановах від 19.06.2023 у справі № 925/632/19 та від 06.07.2022 у справі № 904/766/21.

Суд апеляційної інстанції, відмовляючи у задоволені заяви про роз`яснення рішення, зазначив, що клопотання про роз`яснення судового рішення не містить посилань на те, що певні частини постанови суду викликають труднощі в їх розумінні, а доводи, викладені у заяві про роз`яснення судового рішення, зводяться до незгоди заявника зі змістом постанови Південно-Західного апеляційного господарського суду від 12.02.2024 та до дискусії заявника із судом щодо порядку виконання вже прийнятого рішення суду, отже, заявник намагається спонукати суд переглянути судове рішення у непередбачений законом спосіб, ревізувати його та викласти додаткову аргументацію щодо мотивів прийнятого рішення.

До того ж суд апеляційної інстанції зазначив, що постанова Південно-західного апеляційного господарського суду від 12.02.2024 у даній справі викладена у послідовності, що визначена статтею 282 ГПК України, має вступну, описову, мотивувальну і резолютивну частини, розуміння її змісту не викликає жодних труднощів та не потребує зайвої деталізації.

З огляду на викладене Верховний Суд вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні заяви про роз`яснення постанови, оскільки заявлена вимога про її роз`яснення не доводить неясності судового акта, а також неможливості чи утруднення розуміння висловлених судом висновків. Заява ПП "Чорномор-Ріелт" зводиться до того, що заявник прагне змінити зміст постанови суду апеляційної інстанції, доповнивши її новими даними.

Крім цього, колегія суддів звертає увагу на те, що скаржник, посилаючись у касаційній скарзі на порушення судом апеляційної інстанції приписів статті 282 ГПК України під час прийняття постанови, а саме ненадання оцінки викладеним аргументам у заяві про роз`яснення рішення, фактично прагне всупереч процесуальному способу домогтися повторного перегляду постанови суду апеляційної інстанції, яку Верховний Суд вже переглядав та залишив без змін.

За положенням частини другої статті 293 ГПК України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.

Оскільки правильне застосування судом апеляційної інстанції статей 245 ГПК України є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо застосування чи її тлумачення, то вказане є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження на підставі частини другої статті 293 ГПК України.

Керуючись статтями 234, 235, 293 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження у справі № 916/2938/21 за касаційною скаргою Приватного підприємства "Чорномор-Ріелт" на ухвалу Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.07.2024.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Головуюча Л. Рогач

Судді Є. Краснов

Г. Мачульський

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення30.07.2024
Оприлюднено05.08.2024
Номер документу120770580
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2938/21

Ухвала від 27.01.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Рогач Л.І.

Ухвала від 17.12.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 19.11.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 19.11.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 15.10.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 02.10.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 11.09.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 30.07.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Рогач Л.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні