Ухвала
від 02.08.2024 по справі 679/585/24
НЕТІШИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/679/322/2024

Справа № 679/585/24

УХВАЛА

02 серпня 2024 року

місто Нетішин Хмельницької області

Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Безкровний І.Г., розглядаючи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Залізничник «УБ ХАЕС» про стягнення заробітної плати, середнього заробітку за час затримки розрахунку та моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Нетішинського міського суду Хмельницької області перебуває вказана цивільна справа.

30.05.2024 представником відповідача було надано відзив на позов, в якому він просить витребувати у Головного управління ДПС у Хмельницькій області інформацію про доходи ОСОБА_1 за 2022-2024 роки на підтвердження обставин, що позивач протягом строку затримки розрахунку по заборгованості по заробітній платі не залишалася без засобів для існування, оскільки отримувала пенсію та (можливо) працювала.

05.06.2024 позивачем було надано відповідь на відзив, в якому заявлено клопотання про витребування доказів, а саме позивач просила витребувати: 1) у ТОВ «Залізничник «УБ ХАЕС» повідомлення про нараховані за липень-серпень належні їй суми із зазначенням відрахувань та зборів, а також копію наказу про звільнення позивача; 2) у Головного управління ДПС у Хмельницькій області та Пенсійного фонду України інформацію про працівників ТОВ «Залізничник «УБ ХАЕС» та їх кількість на теперішній час. Також у відповіді на відзив позивач заявила про зміну предмета позову і розміру позовних вимог.

Згідно з ч.ч. 3, 5 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, крім іншого, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 83 ЦПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.

Разом із цим, раніше судом задовольнялося клопотання позивача про витребування у відповідача довідки про нараховану ОСОБА_1 заробітну плату за період із липня по вересень 2022 року та належним чином засвідчену копію наказу про звільнення ОСОБА_1 із ТОВ «Залізничник «УБ ХАЕС».

Стосовно інформації про працівників ТОВ «Залізничник «УБ ХАЕС» та їх кількість на теперішній час, яку позивач просила витребувати у Головного управління ДПС у Хмельницькій області та Пенсійного фонду України, а також інформації про доходи ОСОБА_1 за 2022-2024 роки, яку просив витребувати у Головного управління ДПС у Хмельницькій області представник відповідача, на думку суду, сторонами не зазначаються обставини, що мали б значення для справи, які може підтвердити відповідна інформація, або ж відповідні аргументи, які ця інформація може спростувати.

З огляду на це клопотання сторін про витребування доказів не підлягають задоволенню.

Так само суд не знаходить підстав для задоволення клопотання представника відповідача про витребування доказів,

Щодо заяви позивача про зміну предмета позову та зміну розміру позовних вимог суд зазначає наступне.

Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Предмет позову кореспондується із способами захисту права, які визначені, зокрема у статті 16 Цивільного кодексу України, а відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, що може полягати в обранні позивачем іншого/інших, на відміну від первісно обраного/них способу/способів захисту порушеного права, в межах спірних правовідносин.

Необхідність у зміні предмету позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не будуть забезпечувати чи не в повній мірі забезпечать позивачу захист його порушених прав та інтересів.

Зміна предмету позову можлива, зокрема у такі способи:

1) заміна одних позовних вимог іншими;

2) доповнення позовних вимог новими;

3) вилучення деяких із позовних вимог;

4) пред`явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.

При цьому збільшити або зменшити розмір позовних вимог можна лише тоді, коли вони виражені у певному цифровому еквіваленті, наприклад, у грошовому розмірі. Доповнення позовних вимог новими відбувається шляхом зміни предмету позову, а не через збільшення розміру позовних вимог.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.07.2021 у справі № 910/18389/20, тому суд враховує його при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин з огляду на приписи ч. 4 ст. 263 ЦПК України.

Згідно з ч.ч. 3, 5 ст. 49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі. У разі подання будь-якої заяви, передбаченої пунктом 2 частини другої та частинами третьою і четвертою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у рішенні суду.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 49 ЦПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження;

У разі збільшення розміру позовних вимог або зміни предмета позову несплачену суму судового збору належить сплатити до звернення в суд з відповідною заявою (ч. 3 ст. 176 ЦПК України).

30.04.2024 суддею було відкрите провадження у справі та визначено її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч. 2 ст. 279 ЦПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів із дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Виходячи із системного тлумачення зазначених норм цивільного процесуального законодавства, позаяк зазначена цивільна справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, а відповідна заява про зміну предмета позову та зміну розміру вимог була подана позивачем пізніше, ніж через 30 днів із дня відкриття провадження у справі, тобто після початку розгляду справи по суті, суд вважає за відмовити у прийнятті заяви позивача про зміну предмета позову і розміру позовних вимог.

Крім того, згідно з ч. 2 ст. 13 ЦПК України збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Як наголошується у ч. 7 ст. 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Оскільки у матеріалах справи відповідні відомості, що мають значення для правильного її вирішення відсутні, позаяк сторони не надали необхідних доказів та не заявили клопотання про їх витребування, з метою повного та всебічного з`ясування обставин справи, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати у відповідача інформацію щодо усіх сум, які мали бути сплачені відповідачем ОСОБА_1 при звільненні 27.09.2022, а також розрахунок середньоденної заробітної плати ОСОБА_1 , проведений відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 49, 81, 83, 84, 258-261, 263, 279 ЦПК України, суддя,

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про витребування доказів.

Відмовити у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів та прийняття заяви позивача про зміну предмета позову і розміру позовних вимог.

Витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю «Залізничник «УБ ХАЕС»:

1) інформацію щодо усіх сум, які мали бути сплачені ОСОБА_1 . Товариством з обмеженою відповідальністю «Залізничник «УБ ХАЕС» при звільненні 27.09.2022;

2) розрахунок середньоденної заробітної плати ОСОБА_1 , проведений відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995.

Витребувані документи необхідно надати Нетішинському міському суду Хмельницької області (30100, Хмельницька область, Шепетівський район, м. Нетішин, просп. Незалежності, 12; inbox@nt.km.court.gov.ua) у строк не пізніше п`яти днів із дня отримання копії цієї ухвали.

Роз`яснити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який вимагає суд, взагалі або у встановлені судом строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбаченіЦивільним процесуальним кодексом України. Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.

Копії цієї ухвали надіслати сторонам.

Ухвала окремому оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя І.Г. Безкровний

СудНетішинський міський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.08.2024
Оприлюднено05.08.2024
Номер документу120775198
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати

Судовий реєстр по справі —679/585/24

Постанова від 14.11.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 03.10.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Рішення від 27.08.2024

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Безкровний І. Г.

Ухвала від 02.08.2024

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Безкровний І. Г.

Ухвала від 30.04.2024

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Безкровний І. Г.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Безкровний І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні