Справа № 686/10460/24
Провадження № 1-кс/686/6411/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2024 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором, про тимчасовий доступ до речей та документів, у кримінальному провадженні про тимчасовий доступ до речей та документів, у кримінальному провадженні за №12024243000000606 від 17.02.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України,
встановив:
Слідчий відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням погодженим прокурором Окружної прокуратури міста Хмельницького ОСОБА_5 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування даного клопотання слідчий зазначає, що до Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області надійшла письмова заява про те, що в період часу з 19.05.2021 по 13.10.2023 невстановлена особа, діючи умисно, таємно, з корисливих мотивів, здійснила крадіжку грошових коштів вилучених з програмно-технічних комплексів самообслуговування, чим заподіяла ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » матеріального збитку на суму 152454 грн.
Відомості про вчинення кримінального правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024243000000606 від 17.02.2024 за попередньою правовою кваліфікацією, передбаченою ч.4 ст.185 КК України.
У поданій заяві про вчинення кримінального правопорушення представник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_6 вказав наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) (далі Товариство)є небанківською установою, що надає послуги з переказу коштів згідно ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та є учасником внутрішньодержавної платіжної системи «Фінансовий світ».
Відомості включено до Державного реєстру фінансових установ, який розміщено в електронному вигляді на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та до реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, що розміщений на сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Приймання Товариством готівкових коштів від платників (ініціаторів) для подальшого їх перерахування отримувачем здійснюється через програмно-технічні комплекси самообслуговування (далі - ПТКС) Товариства.
Внесенні готівкові кошти до ПТКС інкасуються підрозділами інкасації банків, з якими Товариством укладено відповідні договори щодо інкасації ПТКС, або вилучаються уповноваженим працівником Товариства касиром з наступним їх завданням на рахунок Товариства, відкритий в банку.
Далі, при перевірці відповідності сум вилучених коштів з ПТКС зарахованим сумам на рахунки Товариства, що відкритті в банку, виявлено, що касир Товариства ОСОБА_7 не здала до банку на рахунок Товариства вилучені нею готівкові кошти з ПТКС на загальну суму 152454 (сто п`ятдесят дві тисячі чотириста п`ятдесят чотири) гривні.
Також, 20.11.2023 на підставі наказу Товариства №174-ОД від 17.11.2023 проведено інвентаризацію грошових коштів вилучених з програмно-технічних комплексів самообслуговування ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та доставлених в касу і на банківський рахунок Товариства ОСОБА_7 та в результаті її проведення складено відповідний акт. Під час проведення інвентаризації встановлено наступне.
Загальна сума грошових коштів, вилучених за період з 19.05.2021 по 13.10.2023 касиром ОСОБА_7 з ПТКС складає 100990795 гривень. Проте, загальна сума грошових коштів, доставлених за період з 19.05.2021 по 13.10.2023 касиром ОСОБА_7 з ПТКС в касу та на банківський рахунок Товариства складає 100838341 гривню. Таким чином, загальна сума недостачі грошових коштів складає 152454 гривні.
При цьому, під час досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні за результатами проведення 19.06.2024 тимчасового доступу до речей та документів у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » отримано оригінали документів про прийняття на роботу 29.04.2021 та звільнення з посади ОСОБА_7 , а також чеки виїмки грошових коштів касиром ОСОБА_7 з терміналів Товариства на території міста Хмельницького в період часу з 19.05.2021 по 13.10.2023.
З метою підтвердження або спростування належності підписів ОСОБА_7 у документах, які відображають працевлаштування, матеріальну відповідальність останньої у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у кримінальному провадженні призначено судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_4 . Під час проведення експертизи, експертом заявлено клопотання про надання вільних зразків почерку ОСОБА_7 , які виконанні до початку розслідування кримінального провадження.
Слідчий зазначає, що документи, які містять вільні зразки почерку ОСОБА_7 містяться в судовій справі про розірвання шлюбу за заявою подружжя, де згідно відомостей з порталу «Судова ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_7 являлась заявником у справі за № 686/13554/23.
Відповідно до вимог наказу Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису. Такою експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукописного тексту під впливом будь-яких факторів, що заважають (природних: хворобливий стан, хронічні захворювання, вікові зміни; тимчасових зовнішніх: незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо; тимчасових внутрішніх: алкогольне сп`яніння, фармакологічні, наркотичні засоби тощо; штучних: викривлення письма зміненими рухами); визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо).
Об`єктом почеркознавчої експертизи є почерковий матеріал, в якому відображені ознаки почерку певної особи у тому обсязі, в якому їх можна виявити для вирішення поставлених завдань.
Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
Також, при призначенні почеркознавчої експертизи, згідно п. 1.3 даної інструкції для проведення досліджень орган, який призначає експертизу (залучив експерта), повинен надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку (цифрових записів, підпису) особи, яка підлягає ідентифікації.
Вільними зразками є рукописні тексти, рукописні записи (літерні та цифрові), підписи, достовірно виконані певною особою до відкриття кримінального провадження, провадження у справах про адміністративні правопорушення, цивільних, адміністративних чи господарських справах і не пов`язані з їх обставинами.
З урахуванням викладеного, слідчий просить надати доступ до цивільної справи за № 686/13554/23, де заявником була ОСОБА_7 з метою ознайомлення та вилучення оригіналів документів, які містять графічний матеріал - вільні зразки почерку ОСОБА_7 для подальшого направлення таких документів експерту для проведення почеркознавчої експертизи та зазначена судова справа перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
Слідчий в судове засідання не з`явився, проте у клопотанні слідчого міститься прохання про проведення розгляду даного клопотання без його участі. Також, слідчий просить розглянути клопотання за відсутності особи, у володінні якого знаходяться речі та документи.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 107 КПК України рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування приймає особа, яка проводить відповідну процесуальну дію. За клопотанням учасників процесуальної дії застосування технічних засобів фіксування є обов`язковим. Фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Вивчивши надані матеріали, слідчий суддя дійшов висновку про те, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку).
Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
При цьому, обов`язок доведення обґрунтованості клопотання КПК покладає на слідчого, прокурора, який звертається із відповідним клопотанням.
Як передбачено ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно із ч. 5 ст.110 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні надати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Слідчий навів підстави, передбачені ч. 2, 5 ст. 163 КПК України, зокрема, що речі та документи, доступ до яких просить надати слідчий, в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як доказ в кримінальному провадженні.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, є всі підстави для надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, в зв`язку з чим клопотання слідчого підлягає задоволенню, оскільки іншими способами обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
Водночас у клопотанні слідчий не довів, що позовна заява та інші документи містять рукописний текст, тому клопотання підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 задовольнити частково.
Надати дозвіл старшим слідчим відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_8 та ОСОБА_9 слідчим відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_10 , старшому слідчому відділення загально-кримінальної спрямованості СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_11 , слідчому спеціальної поліції СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_12 та начальнику відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_4 на тимчасовий доступ до документів, які містяться у цивільній справі № 686/13554/23 з можливістю з можливістю ознайомлення з ними та вилучення копій тих документів, де є рукописний текст ОСОБА_7 , які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).
Службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) забезпечити тимчасовий доступ до документів та надати можливість отримати їх копії.
Ухвала діє по 30 вересня 2024 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2024 |
Оприлюднено | 05.08.2024 |
Номер документу | 120785576 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дзюбак О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні