Справа № 686/10460/24
Провадження № 1-кс/686/6810/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2024 року м. Хмельницький
Слідча суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , погоджене із прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №12024243000000606,
встановила:
14.08.2024 старший слідчий відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим із прокурором Окружної прокуратури міста Хмельницького ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), із можливістю вилучення оригіналів документів.
СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024243000000606, відомості у якому внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що «до Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області надійшла письмова заява про те, що в період часу з 19.05.2021 по 13.10.2023 невстановлена особа, діючи умисно, таємно, з корисливих мотивів, здійснила крадіжку грошових коштів вилучених з програмно-технічних комплексів самообслуговування, чим заподіяла ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » матеріального збитку на суму 152454 грн.
У поданій заяві про вчинення кримінального правопорушення представник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 вказав наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) є небанківською установою, що надає послуги з переказу коштів згідно ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та є учасником внутрішньодержавної платіжної системи «Фінансовий світ».
Відомості включено до Державного реєстру фінансових установ, який розміщено в електронному вигляді на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та до реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, що розміщений на сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Приймання Товариством готівкових коштів від платників (ініціаторів) для подальшого їх перерахування отримувачем здійснюється через програмно-технічні комплекси самообслуговування (далі - ПТКС) Товариства.
Внесенні готівкові кошти до ПТКС інкасуються підрозділами інкасації банків, з якими Товариством укладено відповідні договори щодо інкасації ПТКС, або вилучаються уповноваженим працівником Товариства касиром з наступним їх завданням на рахунок Товариства, відкритий в банку.
Далі, при перевірці відповідності сум вилучених коштів з ПТКС зарахованим сумам на рахунки Товариства, що відкритті в банку, виявлено, що касир Товариства ОСОБА_6 не здала до банку на рахунок Товариства вилучені нею готівкові кошти з ПТКС на загальну суму 152454 (сто п`ятдесят дві тисячі чотириста п`ятдесят чотири) гривні.
Також, 20.11.2023 на підставі наказу Товариства №174-ОД від 17.11.2023 проведено інвентаризацію грошових коштів, вилучених з програмно-технічних комплексів самообслуговування ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та доставлених в касу і на банківський рахунок Товариства ОСОБА_6 та в результаті її проведення складено відповідний акт. Під час проведення інвентаризації встановлено наступне.
Загальна сума грошових коштів, вилучених за період з 19.05.2021 по 13.10.2023 касиром ОСОБА_6 з ПТКС складає 100990795 гривень. Проте, загальна сума грошових коштів, доставлених за період з 19.05.2021 по 13.10.2023 касиром ОСОБА_6 з ПТКС в касу та на банківський рахунок Товариства складає 100838341 гривню. Таким чином, загальна сума недостачі грошових коштів складає 152454 гривні.
При цьому, під час досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні за результатами проведення 19.06.2024 тимчасового доступу до речей та документів у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » отримано оригінали документів про прийняття на роботу 29.04.2021 та звільнення з посади ОСОБА_6 , а також чеки виїмки грошових коштів касиром ОСОБА_6 з терміналів Товариства на території міста Хмельницького в період часу з 19.05.2021 по 13.10.2023.
З метою підтвердження або спростування належності підписів ОСОБА_6 у документах, які відображають працевлаштування, матеріальну відповідальність останньої у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у кримінальному провадженні призначено судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_4 . Під час проведення експертизи, експертом заявлено клопотання про надання вільних зразків почерку ОСОБА_6 , які виконанні до початку розслідування кримінального провадження.
В свою чергу, слідством вжито заходів для відшукання документів, які містять вільні зразки почерку ОСОБА_6 та встановлено, що зазначені документи містяться в судовій справі про розірвання шлюбу за заявою подружжя, де згідно відомостей з порталу «Судова влада» ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 являлась заявником у справі за № 686/13554/23.
Відповідно до вимог наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 №53/5 від 08.10.1998 «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису. Такою експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукописного тексту під впливом будь-яких факторів, що заважають (природних: хворобливий стан, хронічні захворювання, вікові зміни; тимчасових зовнішніх: незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо; тимчасових внутрішніх: алкогольне сп`яніння, фармакологічні, наркотичні засоби тощо; штучних: викривлення письма зміненими рухами); визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо).
Об`єктом почеркознавчої експертизи є почерковий матеріал, в якому відображені ознаки почерку певної особи у тому обсязі, в якому їх можна виявити для вирішення поставлених завдань.
Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
В ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до цивільної справи за № 686/13554/23, де заявником являлась ОСОБА_6 , з метою ознайомлення та вилучення оригіналів документів, які містять графічний матеріал - вільні зразки почерку ОСОБА_6 для подальшого направлення таких документів експерту для проведення почеркознавчої експертизи. Зазначена судова справа перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Натомість, після завершення почеркознавчої експертизи, матеріали судової справи № 686/13554/23 будуть повернуті суду для подальшого зберігання».
Слідча у судове засідання не з`явилася, проте у клопотанні слідчого міститься прохання про розгляд даного клопотання без участі ініціатора.
Крім того слідча просить розглядати клопотання без участі володільців вказаного майна.
У зв`язку із недоведенням слідчою наявності достатніх підстав уважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, про тимчасовий доступ до яких він клопоче, слідча суддя дійшла висновку про необхідність виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Представник володільця документів ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Оцінивши обґрунтованість та підставність наведених слідчим доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що слідчим доведено наявність достатніх підстав, передбачених ч. 5 ст.163 КПК України, вважати, що речі та документи, про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 , самі по собі так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Відповідно до Рішення Ради суддів України № 73 від 4 листопада 2016 року у разі звернення слідчого за погодженням з прокурором чи прокурора із клопотанням про надання тимчасового доступу до матеріалів справи відповідної судової юрисдикції слідчий суддя вправі надати тимчасовий доступ лише для ознайомлення з матеріалами справи, виготовлення їх копії, виписки. Вилучення матеріалів судових справ не допускається. При цьому у виняткових випадках для проведення судових експертиз із матеріалів судових справ можуть вилучатися лише оригінали документів, які існують в одному екземплярі, або, якщо отримати інший екземпляр неможливо, з одночасною заміною вилученого документа його копією.
З матеріалів клопотання слідує, що необхідність вилучення запитуваних документів обумовлена проведенням почеркознавчої експертизи, призначеної постановою старшого слідчого ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_3 від 28.06.2024, а саме для забезпечення виконання клопотання судового експерта № СЕ-19/123-24/7983-ПЧ від 10.07.2024 про надання додаткових матеріалів: вільних зразків ОСОБА_6 на 10-15 документах, які виконані до початку справи і не пов`язані із нею та за датою виконання відповідають досліджуваним документам.
Відтак, з урахуванням доведених слідчим обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст.160,163 КПК України; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи, оскільки отримати вказану в клопотанні інформацію неможливо іншим способом; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.
Слід надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, асаме до оригіналів документів, які містять графічний матеріал - вільні зразки почерку ОСОБА_6 , які містяться у цивільній справі за № 686/13554/23 Хмельницького міськрайонного суду.
Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України,
постановила:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчим відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , слідчим відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_8 , старшому слідчому відділення загально-кримінальної спрямованості СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_9 , слідчому спеціальної поліції СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_10 та начальнику відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_11 на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), а саме до оригіналів документів, які містять графічний матеріал - вільні зразки почерку ОСОБА_6 , які містяться у цивільній справі за № 686/13554/23.
Уповноваженим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) забезпечити тимчасовий доступ та надати можливість вилучити оригінали документів.
Ухвала діє по 27 жовтня 2024 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Слідча суддя
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2024 |
Оприлюднено | 02.09.2024 |
Номер документу | 121270827 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Кирик О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні