Дата документу 05.08.2024Справа № 554/1789/24 Провадження № 1-кс/554/7928/2024
У Х В А Л А
05 серпня 2024 року м. Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві клопотання слідчого СВ ВП № 2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Полтавської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42023172050000028 від 03 квітня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 367 КК України,
в с т а н о в и в:
До провадження слідчого судді надійшло вищезазначене клопотання, в якому слідчий порушує питання про надання дозволу на тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю вилучення їх в оригіналах, які перебувають у розпорядженні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) юридична адреса: АДРЕСА_1 саме: документів щодо проведених закупівель ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » AT « ІНФОРМАЦІЯ_3 » контейнерів морських сорока футових у кількості 13 штук, в тому числі до договору № 79/23 від 24 січня 2023 року, укладеному між АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в особі заступника директора з матеріально-технічного забезпечення філії ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в особі директора ОСОБА_6 з усіма додатковими угодами до вказаного договору, специфікаціями, актами приймання-передачі, у тому числі: рахунки, накладні, платіжні доручення, банківські виписки щодо перерахування грошових коштів, видаткові накладні, рахунки-фактури, листування із покупцем, документи щодо походження товару: зовнішньоекономічні договори (контракти) або інші документи, що підтверджують право володіння, користування та/або розпорядження товару; транспортні (перевізні) документи; документи, що підтверджують країну походження товару; документи, що підтверджують сплату та/або забезпечення сплати митних платежів; документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів; заява встановленої форми про намір здійснити ввезення обладнання на митну територію України (попереднє повідомлення або попередня митна декларація), а також інші документи, щодо проведення експортно-імпортних операцій товару.
В обґрунтування клопотання зазначив, що слідчими слідчого управління Головного управління Національної поліції в Полтавській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023172050000028 від 03 квітня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 367, ч. 2 ст. 364 КК України за фактом неналежного виконання службових обов`язків службовими особами філії ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », через несумлінне ставлення до них упродовж 2022-2023 років при проведенні закупівель товарів за цінами, що перевищують ринкові, чим спричинили істотну шкоду державним інтересам.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 21 березня 2023 року АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в особі заступника директора з матеріально-технічного забезпечення філії ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » в особі директора ОСОБА_7 укладено договір поставки останніми косарок ротаційних навісних моделі Z-178 у кількості 15 одиниць на загальну суму 1 509 999,84 грн із ПДВ.
Крім цього, 09 листопада 2022 року АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в особі заступника директора з матеріально-технічного забезпечення філії ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в особі заступника генерального директора ОСОБА_8 укладено договір поставки останніми дезель-генераторних установок у кількості 4 одиниці на загальну суму 2 352 000,00 грн.
Крім цього, 24 січня 2023 року АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в особі заступника директора з матеріально-технічного забезпечення філії ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в особі директора ОСОБА_6 укладено договір поставки останніми контейнерів морських 40 футових у кількості 13 одиниць на загальну суму 4 412 070, 00 грн.
В діях службових осіб АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в особі філії ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » вбачається склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, оскільки ціни на предмет закупівлі при укладенні вказаних договорів є значно вищими за ринкові.
В зв?язку з викладеним, в ході проведення досудового розслідування кримінального провадження з метою встановлення суми зайво сплачених коштів за придбані товари, а отже і наявності чи відсутності в діях службових осіб АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в особі філії ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ознак службової недбалості, в органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), з метою вилучення оригіналів документів, які стосуються договору поставки від 24 січня 2023 року ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » AT « ІНФОРМАЦІЯ_3 » контейнерів морських сорока футових, а саме: документів щодо проведених закупівель ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » AT « ІНФОРМАЦІЯ_3 » контейнерів морських сорока футових у кількості 13 штук, в тому числі до договору № 79/23 від 24 січня 2023 року, укладеному між АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в особі заступника директора з матеріально-технічного забезпечення філії ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в особі директора ОСОБА_6 з усіма додатковими угодами до вказаного договору, специфікаціями, актами приймання-передачі, у тому числі: рахунки, накладні, платіжні доручення, банківські виписки щодо перерахування грошових коштів, видаткові накладні, рахунки-фактури, листування із покупцем, документи щодо походження товару: зовнішньоекономічні договори (контракти) або інші документи, що підтверджують право володіння, користування та/або розпорядження товару; транспортні (перевізні) документи; документи, що підтверджують країну походження товару; документи, що підтверджують сплату та/або забезпечення сплати митних платежів; документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів; заява встановленої форми про намір здійснити ввезення обладнання на митну територію України (попереднє повідомлення або попередня митна декларація), а також інші документи, щодо проведення експортно-імпортних операцій товару.
Слідчий вказує, що в сукупності зазначена інформація має важливе значення для кримінального провадження оскільки за її допомогою можливо встановити повне коло осіб, що вчинили кримінальні правопорушення та підтвердити факт його вчинення, провести ряд судових почеркознавчих експертиз, а також судову економічну експертизу.
Іншим способом, окрім отримання тимчасового доступу до документів, що містять охоронювану законом таємницю, отримати неможливо.
Відповідно до методичного листа ІНФОРМАЦІЯ_6 «Окремі особливості проведення технічних експертиз документів та почеркознавчих експертиз, у тому числі комплексних, технічних зображень документів», затвердженого рішенням спільного засідання секцій судово-технічної та судово-почеркознавчої експертиз НКМР при МЮ України від 29 березня 2012 року та протоколу міжвідомчої наради Міністерства юстиції, МВС, СБУ та ІНФОРМАЦІЯ_7 від 29.03.2012, а також п 1.1., п.3.2.1. «Науково - методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» до «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень», затвердженої МЮ України за №53/5 від 08.10.1998 (у редакції наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 від 26 грудня 2012 року № 1950/5), почеркознавчі та технічні експертизи документів проводяться тільки за наявністю оригіналів документів.
В судове засідання слідчий ОСОБА_3 не з`явився, надіслав до суду заяву про розгляд клопотання без його участі.
Представник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у володінні якого знаходяться речі та документи, доступ до яких просить отримати слідчий, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з`явився, про причини своєї неявки не повідомив та заяви про відкладення судового засідання не подав. Разом із тим, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання (ч. 4 ст. 163 КПК України).
Зважаючи на неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть у ньому участь, на підставі положень ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Згідно положень п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Разом із тим, згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Частиною 7 вказаної статті також передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023172050000028 від 03 квітня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 367 КК України.
Проаналізувавши доводи клопотання в сукупності з долученими до нього матеріалами, в тому числі зміст витягу з ЄРДР, врахувавши обставини, які розслідуються в межах зазначеного кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що слідчим доведено, що вказані у клопотанні документи перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », самі по собі чи в сукупності з іншими речами та документами допоможуть встановити важливі обставини в кримінальному провадженні, можуть мати суттєве значення для здійснення його подальшого розслідування та можуть бути використані в подальшому як докази, а іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів, неможливо.
На підставі викладеного, з метою забезпечення повного та об`єктивного здійснення досудового розслідування, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 164 КПК України в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено строк дії ухвали, який не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали, за виключенням ухвал, постановлених на виконання вимог частини другої статті 562 цього Кодексу.
З аналізу цієї норми слідує, що строк дії ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може бути визначений в будь-який строк в межах двох місяців з дня її постановлення. Разом із тим, імперативної вказівки на те, що така ухвала має містити строк дії саме два місяці, кримінальне процесуальне законодавство не містить.
Слідчий суддя вважає достатнім визначити строк дії ухвали тривалістю один місяць, який обраховувати з дня її постановлення.
Керуючись ст. ст. 159 - 166, 372 КПК України, слідчий суддя,
у х в а л и в:
Клопотання слідчого - задовольнити.
Надати групі слідчих у кримінальному провадженні, а саме: ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю вилучення їх в оригіналах, які перебувають у розпорядженні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ) а саме: документів щодо проведених закупівель ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » AT « ІНФОРМАЦІЯ_3 » контейнерів морських сорока футових у кількості 13 штук, в тому числі до договору № 79/23 від 24 січня 2023 року, укладеному між АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в особі заступника директора з матеріально-технічного забезпечення філії ГПУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в особі директора ОСОБА_6 з усіма додатковими угодами до вказаного договору, специфікаціями, актами приймання-передачі, у тому числі: рахунки, накладні, платіжні доручення, банківські виписки щодо перерахування грошових коштів, видаткові накладні, рахунки-фактури, листування із покупцем, документи щодо походження товару: зовнішньоекономічні договори (контракти) або інші документи, що підтверджують право володіння, користування та/або розпорядження товару; транспортні (перевізні) документи; документи, що підтверджують країну походження товару; документи, що підтверджують сплату та/або забезпечення сплати митних платежів; документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів; заява встановленої форми про намір здійснити ввезення обладнання на митну територію України (попереднє повідомлення або попередня митна декларація), а також інші документи, щодо проведення експортно-імпортних операцій товару.
Зобов`язати уповноважених осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надати вищезазначені документи з можливістю їх вилучити.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення, тобто до 05 вересня 2024 року.
В разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл про проведення обшуку згідно з положеннями кримінально-процесуального кодексу України з метою відшукування та вилучення зазначених документів.
Роз`яснити, що за умисне невиконання ухвали суду, передбачена відповідальність за ст. 382 КК України.
Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120806844 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Октябрський районний суд м.Полтави
Савченко А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні