ЄУН 193/257/24
Провадження 2/193/174/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
02 серпня 2024 року Софіївський районний суд Дніпропетровської області
у складі: головуючого судді Томинця О.В.,
за участі: секретаря судового засідання Оселедець О.І.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в сел. Софіївка Криворізького району Дніпропетровської області у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_2 , адвоката Іванова Артема Валерійовича до Софіївської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області, третя особа без самостійних вимог: Зеленодольська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, про визнання права власності на рухоме та нерухоме майно у порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позиції позивача.
14.02.2024 від представника позивача, адвоката Іванова А.В., який діє в інтересах позивача ОСОБА_2 , до суду надійшов вищевказаний позов до відповідача Софіївської селищної ради в обґрунтування якого зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у сел. Софіївка Криворізького району Дніпропетровської області помер батько позивача ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме на: 1) житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1 ) земельну ділянку загальною площею 0,27 га, з якої площею 0,15 для будівництва та обслуговування вищевказаного житлового будинку, а 0,12 га - для ведення особистого підсобного господарства, 3) земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,76 га, що розташована за межами території Софіївської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області та 4) легковий автомобіль «Форд Скорпіо», 1898 року випуску, р/н НОМЕР_1 .
Позивач, ОСОБА_2 , є єдиним спадкоємцем померлого, проживає в сел. Кирилівка Мелітопольського (Якимівського) району Запорізької області, тобто на території, яка тимчасово окупована збройними силами РФ, у встановлений законом строк і порядок зумів подати до нотаріуса на підконтрольній владі України території заяву про прийняття спадщини. Однак, через окупацію та бойові дії він не може самостійно прибути до нотаріуса та отримати свідоцтва про право на вищевказане спадкове майно за законом після смерті батька.
У тому числі, для цієї мети, він уклав з адвокатом Івановим А.В. договір про надання правової допомоги від 25.09.2023, з яким його вищевказаний представник мав представляти його інтереси у Зеленодольській державній нотаріальній конторі.
Проте звернувшись на підставі вказаного договору у вересні 2023 року до названої нотаріальної контори, представникові спадкоємця державним нотаріусом було повідомлено про неможливість його представництва на підставі вказаної угоди, зазначено, що у випадку прийняття спадщини повноваження представника можуть підтверджуватися лише нотаріально посвідченою довіреністю на ведення таких спадкових справ.
Відтак, посилаючись на те, що на тимчасово окупованій території не працюють нотаріальні органи, що могли б посвідчити відповідну довіреність на представництво його інтересів у нотаріуса для оформлення спадкових прав після смерті батька, а сам позивач не може покинути своє постійне місце проживання на окупованій території, оскільки це небезпечно для його життя, його представник позивача просив суд зважити на неможливість прийняття спадщини у позасудовому порядку і задовольнити позов згідно з яким визнати за позивачем ОСОБА_2 у порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його батька ОСОБА_3 право власності на все вище перелічене рухоме та нерухоме майно.
Заяви (клопотання) сторін та процесуальні дії суду у справі.
14.02.2024 цивільний позов надійшов до Софіївського районного суду Дніпропетровської області та розподілений для розгляду судді цього суду ОСОБА_4 (а.с.39);
20.02.2024 за ухвалою судді залишено позов без руху через його невідповідність вимогам ч. 4 ст. 177 ЦПК України (а.с.41);
01.03.2024, після усунення недоліків позову, за ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження (а.с.47);
02.04.2024 згідно вищевказаної ухвали судді у тому числі про витребування доказів за клопотанням представника позивача від державного нотаріуса Зеленодольської державної нотаріальної контори Продченко Н.Л. надійшла копія спадкової справи №47/2023 після смерті ОСОБА_3 (а.с.55-61);
12.04.2024 за ухвалою суду підготовче судове засідання закрито і справу призначено до судового розгляду (а.с.67);
Представник позивача ОСОБА_2 адвокат Іванов А.В. у судовому засіданні, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, заявлені вимоги підтримав і просив їх задовольнити у повному обсязі. Додатково повідомив, що позивач на час розгляду справи живий та здоровий, теж підтримує цей позов, який поданий у його інтересах адвокатом Івановим А.В., у підтвердження чого надав до суду коротке відеозвернення ОСОБА_2 , записане ним напередодні цього судового засідання.
Представник відповідача, Софіївської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області, у судове засідання не з`явився, проте направив до суду заяву, згідно якої просив розглянути цивільну справу за його відсутності, пред`явлений до селищної ради позов визнав і не заперечував проти його задоволення (а.с.54).
Представник третьої особи без самостійних вимог, Зеленодольської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області, у судове засідання теж не з`явився, також направив до суду заяву про можливість розгляду справи за відсутності представника нотаріальної контори. Будь-яких заперечень проти позовної заяви не вказав (а.с.55)
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт. Софіївка Криворізького району Дніпропетровської області, у віці 84 років помер ОСОБА_3 (а.с. 16).
Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому за життя майно, зокрема на:
1) житловий будинок за АДРЕСА_2 , який належав спадкодавцю ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності, серії НОМЕР_2 , виданого 08.12.2009 виконавчим комітетом Софіївської селищної ради Софіївського району Дніпропетровської області та зареєстрованого ОКП "Софіївське бюро технічної інвентаризації" 08.12.2009 за р/№ НОМЕР_3 (а.с.20, 22);
2) земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, площею 0,15 га та ведення особистого підсобного господарства, площею 0,12 га, а всього загальною площею 0,27 га, що розташовані в АДРЕСА_3 та належали ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю, серії ДП Сф №000800, який виданий Софіївською селищною радою Софіївського району Дніпропетровської області 04.03.1996 на підставі рішення Софіївської селищної ради за № ХХІІ-5 від 22.11.1995 (а.с.26);
3) земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,760 га, за кадастровим номером 1225255100:02:002:0023, що розташована на території Софіївської селищної ради Криворізького (Софіївського) району Дніпропетровської області та належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ЯГ №559842, виданого Софіївською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області 11.09.2007 на підставі розпорядження голови Софіївської РДА за № 8-р від 12.01.2007 (а.с.18-19).
4) транспортний засіб - легковий автомобіль "Форд Скорпио", 1989 року випуску, номер кузову: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належав ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, серії НОМЕР_5 від 11.06.1996 (а.с.21).
Судом встановлено, що спадкоємцем після смерті ОСОБА_5 є його син, позивач у справі ОСОБА_2 (а.с.10-15). Інших спадкоємців за законом та за заповітом не встановлено.
Як видно з матеріалів спадкової справи, заведеної 05.04.2023 після смерті ОСОБА_5 державним нотаріусом Зеленодольської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Продченко Н.Л. за р./№70611441 (номер у нотаріуса 47/2023)(а.с.55-61), із заявою про прийняття спадщини, яка надійшла 05.05.2023 засобами зв`язку на мобільний телефон, звернувся ОСОБА_2 (а.с.56).
Також, як видно з матеріалів спадкової справи, на випадок своєї смерті, спадкодавець ОСОБА_5 заповідального розпорядження щодо набутого ним за життя майна не залишив.
За спливом шести місяців з дня відкриття спадщини, з заявою про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом до Зеленодольської державної нотаріальної контори звернувся представник спадкоємця ОСОБА_2 адвокат Іванов А.В. на підставі договору про надання правої допомоги, ордеру та свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю (а.с.25-28), проте державним нотаріусом було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій за участі такого представництва спадкоємця, оскільки такі повноваження не передбачені положеннями ст. 237, 1000 ЦК України (а.с.29).
Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першоїстатті 106 Конституції України,Закону України "Про правовий режим воєнного стану"введено в Україні воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово був продовжений та станом на дату розгляду справи триває.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (у редакції станом на час розгляду справи), селище Кирилівка, що відноситься до Кирилівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області з 24.02.2022 було включено до території України тимчасово окупованої Російською Федерацією.
Відповідно дост. 41 Конституції Україникожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Частиною першоюстатті 321 ЦК Українивизначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
З приписівст. 392 ЦК Українислідує, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Тобто передумовою для застосуванняст. 392 ЦК Україниє відсутність іншого, крім судового, шляху для відновлення порушеного права. Позивачами у позові про визнання права власності є особи, які вже є власниками. Вказана стаття не породжує, а підтверджує наявне у позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, у тому випадку, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює наявне в позивача право власності, а також у разі втрати позивачем документа, який посвідчує його право власності.
Статтею 328 ЦК Українипередбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб спадкоємців.
Згідност. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 5ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.ч. 1, 3ст. 1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Виходячи з вищевикладеного, з урахуванням визнання позову відповідачем, аналізуючи надані у справі докази у їх сукупності та кожний доказ окремо, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, оскільки позивач ОСОБА_2 , як спадкоємець за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_3 , фактично прийняв спадщину, звернувшись до нотаріуса з відповідною заявою у встановлений законом шестимісячний строк.
Отже позивач відповідно до цивільного законодавства має право в порядку спадкування за законом отримати у спадщину майно, що належало спадкодавцю ОСОБА_3 , однак позбавлений реалізувати це право шляхом отримання відповідних свідоцтв про право на спадщину у нотаріуса, оскільки на даний час є неможливим залишення ним місця свого проживання на тимчасово окупованій території РФ через активні бойові дії на лінії розмежування та неможливості посвідчення ним нотаріальної довіреності через не здійснення законної нотаріальної діяльності на тимчасово окупованій території України. Інші спадкоємці, як за законом так і за заповітом відсутні. Право власності спадкодавця на нерухоме майно ніким не оспорюється.
Варто відмітити, що все спірне спадкове рухоме та нерухоме майно перебуває на підконтрольній території України, проте існують перешкоди для оформлення спадкових прав позивача у позасудовому порядку, що порушує його право власності, тому суд вважає за можливе захистити порушені права позивача шляхом визнання за ним права власності на зазначені вище земельні ділянки, житловий будинок та транспортний засіб у порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_3 .
З огляду на викладене, позовні вимоги представника позивача знайшли своє підтвердження під час судового розгляду справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розподіл судових витрат.
Вимоги щодо розподілу судових витрат, які позивач поніс на оплату судового збору під час звернення до суду з цим позовом та очевидно витрат на оплату правничої допомоги, ні позивачем, ні його представником не заявлялися. Останній до того ж у судовому засіданні повідомив, що такі вимоги подаватися ним не будуть. Відтак, суд не вирішує питання про розподіл понесених позивачем судових витрат між сторонами.
Керуючись ст. 259, 263-265,268, 354,355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги представника позивача ОСОБА_2 ,адвоката ІвановаАртема Валерійовичадо Софіївськоїселищної радиКриворізького районуДніпропетровської області,третя особабез самостійнихвимог:Зеленодольська державнанотаріальна контораДніпропетровської області,про визнанняправа власностіна рухомета нерухомемайно упорядку спадкуванняза законом,- задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2 у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок за АДРЕСА_2 , що належав ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності, серії НОМЕР_2 , виданого 08.12.2009 виконавчим комітетом Софіївської селищної ради Софіївського району Дніпропетровської області та зареєстрованого ОКП "Софіївське бюро технічної інвентаризації" 08.12.2009 за р/№ НОМЕР_3 .
Визнати за ОСОБА_2 у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, площею 0,15 га та ведення особистого підсобного господарства, площею 0,12 га, а всього загальною площею 0,27 га, що розташовані в АДРЕСА_3 та належали ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю, серії ДП Сф №000800 від 04.03.1996.
Визнати за ОСОБА_2 у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,760 га, за кадастровим номером 1225255100:02:002:0023, що розташована на території Софіївської селищної ради Криворізького (Софіївського) району Дніпропетровської області та належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ЯГ №559842 від 11.09.2007.
Визнати за ОСОБА_2 у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на транспортний засіб - легковий автомобіль "Форд Скорпио", 1989 року випуску, номер кузову: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належав ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, серії НОМЕР_5 від 11.06.1996.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо воно не буде скасоване.
У разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення, апеляційна скарга подається у той же строк з дня виготовлення повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Дані позивача: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_6 , зареєстроване місце постійного проживання: АДРЕСА_4 ;
Дані відповідача: Софіївська селищна рада, ЄДРПОУ: 41053148, місцезнаходження: бульвар Шевченка, буд. 19, сел. Софіївка Криворізького (Софіївського) району Дніпропетровської області, 53100;
Третя особа: Зеленодольська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, ЄДРПОУ: 35852628, місцезнаходження: просп. Незалежності, 7 м. Зеленодольськ Криворізького (Апостоловського) району Дніпропетровської області, 53860.
Повний текст рішення складено 06 серпня 2024 року.
Суддя О.В. Томинець
Суд | Софіївський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120822390 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Софіївський районний суд Дніпропетровської області
Томинець О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні