САДГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЧЕРНІВЦІ
Справа № 726/344/24
Провадження №1-кс/726/352/24
Категорія
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.08.2024 м. Чернівці
Садгірський районний суд м. Чернівці у складі:
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання: ОСОБА_2 ,
прокурора: ОСОБА_3 ,
підозрюваного: ОСОБА_4 ,
адвоката: ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_6 у кримінальному провадженні внесеному в ЄРДР № 42024260000000023 від 07.02.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 201-4, ч. 2 ст. 201-4, ч. 1 ст. 204, ст.229 ч.1 КК України про зміну запобіжного заходу щодо підозрюваного ОСОБА_4 ,-слідчий суддя
ВСТАНОВИВ :
Підрозділом детективів Територіального управління Бюро економічної безпеки у Чернівецькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024260000000023 від 07.02.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 201-4, ч. 2 ст. 201-4, ч. 1 ст. 204, ч.1 ст.229 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи фізичною особою-підприємцем з надання послуг з міжнародних вантажних транспортних перевезень та маючи у користуванні орендований вантажний транспортний засіб з напівпричепом (автоцистерною), вчинив дії, направлені на контрабанду підакцизних товарів, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 , 01.02.2024, точної години на даний час не встановлено, придбав у невстановлених осіб та у невстановленому місці тютюнові вироби марки «Marble» без марок акцизного податку, в кількості 130 картонних коробок, що становить 65 000 пачок, та завантажив у орендований ним вантажний автомобіль марки «RENAULT», державний номерний знак НОМЕР_1 , а саме у автоцистерну для перевезення паливно-мастильних матеріалів, державний номерний знак НОМЕР_2 , що використовується ним для здійсненні своєї підприємницької діяльності з міжнародних вантажних перевезень, у якій обладнав спеціально виготовлене сховище для транспортування тютюнових виробів.
В подальшому, з метою реалізації свого злочинного умислу, направленого на незаконне переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів, 07.02.2024, о 9 годині 10 хвилин ОСОБА_4 заїхав в зону митного контролю пропускного пункту «Красноїльськ» Чернівецької митниці, за адресою АДРЕСА_1 , де, надавши контрольний талон для проходження митного контролю по «червоному коридору» для проїзду на територію Румунії, розпочав проходження митних формальностей, в ході яких вказав, що зазначений транспортний засіб під його керуванням переміщується через державний кордон України без вантажу.
У зв`язку із відсутністю на п/п «Красноїльськ» сканувальної системи, транспортний засіб марки «RENAULT», державний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом (автоцистерною), державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_4 було доправлено до пропускного пункту «Порубне-Сірет» МП « Вадул-Сірет » Чернівецької митниці, за адресою АДРЕСА_2 , з метою проведення огляду за допомогою комплексної скануючої системи стаціонарного типу для огляду вантажних транспортних засобів та контейнерів NUCTECH™ MB1215LC, в ході чого виявлено приховані від митного контролю тютюнові вироби, що містились у резервуарах напівпричепу (автоцистерни).
В подальшому, в період з 18 години 20 хвилин по 21 годину 20 хвилин на території зони митного контролю пропускного пункту «Порубне-Сірет» МП « Вадул-Сірет » Чернівецької митниці, за адресою АДРЕСА_2 , проведено огляд, в ході якого у резервуарах напівпричепу (автоцистерни), державний номерний знак НОМЕР_2 виявлено та вилучено приховані від митного контролю підакцизні товари - тютюнові вироби, а саме сигарети марки «Marble» без марок акцизного податку у кількості 65 000 пачок, що становить значний розмір.
08 лютого 2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 201-4 КК України, а саме у контрабанді підакцизних товарів, тобто переміщенні через митний кордон України з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів (тютюнових виробів), вчиненої у значному розмірі.
09.02.2024 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Чернівців до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту строком до 08.04.2024 року.
Ухвалою слідчого судді Садгірського районного судум. Чернівців від 01.05.2024 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до шести місяців, - до 08.08.2024. Цього ж числа запобіжний захід у вигляді домашнього арешту щодо підозрюваного ОСОБА_4 продовжено до 01.07.2024.
Ухвалою слідчого судді Садгірського районного судум. Чернівців від 01.07.2024 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту щодо підозрюваного ОСОБА_4 продовжено до 08.08.2024.
Крім того, ухвалою слідчого судді Садгірського районного судум. Чернівців від 06.08.2024 року строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до десяти місяців, а саме до 08.12.2024 року.
Виходячи з викладеного, враховуючи те, що 08.08.2024 закінчується 6-ти місячний строк обраного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, а перелік ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, які стали підставою для застосування запобіжного заходу продовжують існувати, просить суд про зміну запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту на запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
В судовому засіданні прокурор заявлене клопотання підтримав, просив змінити запобіжний захід у вигляді домашнього арешту на запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання та покласти строком на два місяці на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язки передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України.
Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні не заперечували проти задоволення клопотання про зміну запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту на запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя доходить висновку про необхідність задоволення клопотання враховуючи таке.
Згідно ст.331 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати, обрати або продовжити запобіжний захід щодо обвинуваченого.
Вирішення питання судом щодо запобіжного заходу відбувається в порядку, передбаченому главою 18 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст. 179 КПК України, особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу. Підозрюваному, обвинуваченому письмово під розпис повідомляються покладені на нього обов`язки та роз`яснюється, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 2 ст. 177 КПК України визначено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що обвинувачений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
При вирішенні питання про обрання чи продовження дії запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, суд, у відповідності до ч. 1 ст. 178 КПК України, на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, що зокрема визначені у п. п. 1-12 даної частини вказаної статті.
Враховується також, що запобіжні заходи у кримінальному провадженні застосовуються тільки з метою та за наявності підстав, визначених ст. 177 КПК, з врахуванням того, що рішення про застосування одного із видів запобіжних заходів, який обмежує права і свободи підозрюваного, обвинуваченого, має відповідати характеру певного суспільного інтересу (визначеним у КПК конкретним підставам і меті), що, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом поваги до свободи особистості.
Встановлено, що 08 лютого 2024 року ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 201-4 КК України, а саме у контрабанді підакцизних товарів, тобто переміщенні через митний кордон України з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів (тютюнових виробів), вчиненої у значному розмірі.
Ухвалою слідчого судді Садгірського районного судум. Чернівців від 01.05.2024 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до шести місяців, - до 08.08.2024. Цього ж числа запобіжний захід у вигляді домашнього арешту щодо підозрюваного ОСОБА_4 продовжено.
Ухвалою слідчого судді Садгірського районного судум. Чернівців від 01.07.2024строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_7 , продовжено до 08.08.2024.
Також встановлено, що ухвалою слідчого судді Садгірського районного судум. Чернівців від 06.08.2024 року строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до десяти місяців, а саме до 08.12.2024 року.
Зважаючи на дані, які містяться в наданих слідчому судді матеріалах, а також беручи до уваги п. 175 рішення ЄСПЛ у справі "Нечипорук і Йонкало проти України" від 21.07.2011 року, згідно з яким термін "обґрунтована підозра" означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, слідчий суддя вважає доведеним наявність обґрунтованої підозри за фактом вчинення ОСОБА_8 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 201-4 КК України, за яке законом передбачено відповідальність у виді позбавлення волі.
Окрім того, слідчий суддя вважає доведеним наявність ризиків, визначених ст. 177 КПК України, які не зменшились та продовжують існувати з моменту обрання щодо ОСОБА_4 вищевказаного запобіжного заходу, а саме ризику:
- переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, враховуючи, що ОСОБА_4 , усвідомлюючи тяжкість покарання, яке передбачене за вчинення кримінального правопорушення, в якому він підозрюється, а саме позбавлення волі на строк від трьох до шести років, з метою уникнення покарання, може виїхати за межі України, оскільки є мешканцем Закарпатської області та може залишити межі території України в тому числі поза пунктом пропуску. Окрім того, ОСОБА_4 як фізична особа-підприємець, що здійснює міжнародні вантажні транспортні перевезення, може покинути територію України під виглядом підприємницької діяльності;
- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, враховуючи, що в даний час проводяться слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення інших місць зберігання незаконно виготовлених тютюнових виробів, які підозрюваний ОСОБА_4 придбав та зберігає для подальшої контрабанди підакцизних товарів, а тому, підозрюваний може знищити чи приховати такі незаконно виготовлені тютюнові вироби.
- незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні з метою надання ними неправдивих показань, оскільки їхні показання, в тому числі впізнання, мають важливе доказове значення у кримінальному провадженні та ОСОБА_4 може намагатись здійснювати незаконний вплив на них з метою надання неправдивих показань у кримінальному провадженні;
- перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, враховуючи, що в даний час проводяться слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення місць та осіб, які здійснюють постачання незаконно виготовлених тютюнових виробів, місць їх незаконного виготовлення, інших осіб, причетних до такої протиправної діяльності, а тому, ОСОБА_4 може вчиняти активні дії для перешкоджання органу досудового розслідування під час встановлення вказаних обставин, які мають істотне значення для кримінального провадження.
-вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушенн, у якому підозрюється, оскільки ОСОБА_4 , будучи фізичною особою-підприємцем, господарська діяльність якого полягає у наданні послуг з міжнародних вантажних транспортних перевезень, може продовжувати здійснювати контрабанду підакцизних товарів через митний кордон України.
Ухвалою слідчого судді Садгірського районного суду м. Чернівців від 06.08.2024 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до десяти місяців, - до 08.12.2024, внаслідок виняткової складності провадження.
Відповідно до положень ч. 6 ст. 181 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Сукупний строк тримання особи під домашнім арештом під час досудового розслідування не може перевищувати шести місяців.
Вирішуючи питання про зміну запобіжного заходу, слідчий суддя враховує, що потреби досудового розслідування в даному випадку, виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні із підстав вказаних вище, що доводить існування підстав для продовження дії заходів забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 179 КПК України, особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Окрім наявності підстав, визначених ст. 177 КПК України, слідчий суддя також оцінює у сукупності обставини передбачені ст. 178 КПК України, серед яких: достатню вагомість наданих стороною обвинувачення доказів, тяжкість покарання, яке загрожує підозрюваному, його вік, характер його постійної діяльності, значний розмір вилучених підакцизних товарів та їх потенційну вартість, разом із тим, відсутність у підозрюваного судимостей чи повідомлень про підозру у вчиненні нових кримінальних правопорушнь, дотримання ним умов застосованого запобіжного заходу.
На переконання слідчого судді, задоволення клопотання прокурора забезпечить ефективне виконання завдань кримінального провадження та його мети, зокрема швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду. Будь-які інші обставини, існування яких унеможливлює задоволення заявленого клопотання та/чи ставлять під сумнів необхідність застосування такого заходу забезпечення - відсутні. За викладених обставин, зміна запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_4 є найбільш доцільним та ефективним способом забезпечення кримінального провадження.
Відтак, враховуючи викладені положення КПК України, слідчий суддя висновує, що заявлене клопотання є обґрунтованим, відповідає встановленим вимогам щодо форми, змісту та суті, та враховуючи те, що 08.08.2024 закінчується 6-ти місячний строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, а ризики, які стали підставою для застосування запобіжного заходу продовжують існувати, а захід забезпечення кримінального провадження, який просить застосувати сторона обвинувачення, в даному випадку відповідає критеріям законності, переслідує легітимну мету, є виправданою, доцільною, достатньою, пропорційною втручанню в право особи на свободу та особисту недоторканність, а тому клопотання підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 176, 177, 178, 181, 182, 184, 193-194, 195, 199, 309, 331, 370-371 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ :
Клопотання - задовольнити.
Змінити запобіжний захід у вигляді домашнього арешту на запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Покласти строком на два місяці на підозрюваного ОСОБА_4 , а саме до 06.10.2024 року наступні обов`язки:
- не відлучатися з місця проживання ( АДРЕСА_3 ) без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
- прибувати до слідчого, прокурора чи суду за кожною вимогою;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, а також інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Ухвала слідчого судді набирає законної сили з моменту її оголошення та підлягає негайному виконанню.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`яти днів з дня її проголошення. Подання апеляційної скарги зупиняє набрання ухвалою законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддяОСОБА_1
Суд | Садгірський районний суд м. Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2024 |
Оприлюднено | 08.08.2024 |
Номер документу | 120847132 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про зміну запобіжного заходу |
Кримінальне
Садгірський районний суд м. Чернівців
Мілінчук С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні