Ухвала
від 06.08.2024 по справі 1/б-294
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

06 серпня 2024 року

м. Київ

cправа № 1/Б-294

Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду Жукова С.В.

розглянувши матеріали касаційної скарги Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області

на ухвалу Господарського суду Тернопільської області від 22.02.2024

та постанову Західного апеляційного господарського суду від 23.05.2024

у справі

про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно",-

ВСТАНОВИВ:

Господарський суд Тернопільської області ухвалою від 16 червня2003 року за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Альтаір" порушено справу №1/Б-294 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" в порядку статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

29 січня 2024 року до Господарського суду Тернопільської області надійшло клопотання голови комітету кредиторів представника ТОВ "Торговий дім "Альтаір" від 29 січня 2024 року про продовження встановленого строку процедури санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" та про затвердження Змін до Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" у справі №1/Б-294, а також клопотання №01/39 від 29 січня 2024 року про долучення до матеріалів справи Звіту керуючого санацією ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" Слободянюк Л.В.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 22 лютого 2024 року у справі №1/Б-294 задоволено клопотання голови комітету кредиторів - представника ТОВ "Торговий дім "Альтаір" О.І. Пазірович від 29.01.2024 (вх. №803 від 29.01.2024) про продовження встановленого строку процедури санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" та про затвердження Змін до Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" у справі №1/Б-294, а також клопотання №01/39 від 29.01.2024 (вх. №804 від 29.01.2024) про долучення до матеріалів справи Звіту керуючого санацією ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" Слободянюк Л.В. у справі №1/Б-294; продовжено процедуру санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" на шість місяців до 03 серпня 2024 року; внесено зміни в План санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", а саме: «Внесено зміни в Розділ 6 "Погашення вимог кредиторів" Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно": Інвестор - ТОВ "Лоджистік Сервіс" здійснює погашення вимог кредиторів наступним чином: ТОВ "ТД "Альтаір" залишок 2 782 137,04 грн - четверта черга, IV квартал 2025 року. Інвестор має право достроково погасити кредиторські вимоги.» В іншій частині цей розділ залишено без змін.

Постановою Західного апеляційного господарського суду від 23.05.2024 ухвалу Господарського суду Тернопільської області від 22 лютого 2024 року у справі №1/Б-294 залишено без змін.

До Верховного Суду від Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області надійшла касаційна скарга, у якій заявлено вимогу скасувати ухвалу Господарського суду Тернопільської області від 22.02.2024 та постанову Західного апеляційного господарського суду від 23.05.2024 у справі №1/Б-294 та направити справу для продовження розгляду до Господарського суду Тернопільської області для дослідження всіх доказів у справі.

Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №1/Б-294 визначено колегію суддів у складі: Жукова С.В. - головуючого, Білоуса В.В., Огородніка К.М., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.08.2024.

Розпорядженням заступника керівника Апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 06.08.2024 № 32.2-01/1737, у зв`язку з відпусткою судді Білоуса В.В., призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 1/Б-294.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи № 1/Б-294 між суддями від 06.08.2024 справу передано на розгляд колегії суддів Касаційного господарського суду у складі: Жуков С.В.- головуючий, Картере В.І., Огороднік К.М.

За результатами розгляду матеріалів цієї скарги Касаційний господарський суд дійшов висновку про залишення її без руху, з огляду на таке.

Згідно з частиною третьою статті 290 ГПК касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, додається довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження.

Згідно з частинами 1, 3 статті 56 Господарського процесуального кодексу України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Згідно з частиною першою статті 58 ГПК встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Отже наведені вище положення законодавства передбачають можливість здійснення процесуального представництва юридичної особи, як в порядку самопредставництва, так і іншими особами, як представниками юридичної особи.

Самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення; у порядку самопредставництва юридичну особу можуть представляти також інші особи, повноваження яких підтверджуються відповідно до частини третьої статті 56 ГПК.

Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).

З матеріалів касаційної скарги, яка подана через систему "Електронний суд", вбачається що її сформовано представником скаржника - Рацином Романом Романовичем. До касаційної скарги додано довіреність від 26.07.2024 (сформована в системі "Електронний суд") в порядку передоручення, згідно з якою Цвігун Руслан Ігорович (керівник) уповноважує Рацина Р.Р. представляти інтереси Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області в судах України з усіма правами, які надано законом стороні по справі, в тому числі з правом підписувати, подавати, доповнювати позовні заяви та інші передбачені законом процесуальні документи.

Водночас довіреність від 26.07.2024, долучена до матеріалів касаційної скарги на підтвердження наявності у Рацина Р.Р. представляти інтереси Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області в усіх судових установах України, не містить інформації про те, що вказана особа має статус адвоката, а матеріали, долучені до касаційної скарги, не містять доказів права цієї особи діяти від юридичної особи відповідача в порядку самопредставництва у розумінні частини третьої статті 56 ГПК.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 08.06.2022 у справі № 303/4297/20 зазначила, що, починаючи з 29.12.2019, самопредставництво юридичної особи допускає можливість вчинення у суді процесуальних дій від її імені не тільки керівником або членом виконавчого органу, але й будь-якою іншою особою, уповноваженою на такі дії за законом, статутом, положенням або трудовим договором (контрактом). Тому можливість участі у справі за правилами самопредставництва юридичної особи того, хто не є її керівником або членом її виконавчого органу, слід підтверджувати або приписом відповідного закону, або приписом статуту чи положення цієї особи, або умовами трудового договору (контракту), зокрема посадовою інструкцією (у разі, якщо такого договору у письмовій формі немає чи у ньому зафіксований неповний перелік трудових (посадових) обов`язків працівника). Якщо інше не передбачено саме цими документами, уповноважений діяти у суді за правилами самопредставництва юридичної особи, має всі права відповідного учасника справи. Зазначене не виключає можливості додаткового подання до суду довіреності юридичної особи, проте самостійно вона не підтверджує повноваження діяти за правилами самопредставництва (пункт 18 ухвали).

Отже, з 29.12.2019 самопредставництво юридичної особи, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування (в адміністративному судочинстві - також суб`єкта владних повноважень, який не є юридичною особою) у цивільному, господарському й адміністративному судочинствах можуть здійснювати будь-які фізичні особи, уповноважені на це саме відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту). У разі, якщо такого договору (контракту) у письмовій формі немає чи у ньому зафіксований неповний перелік трудових (посадових) обов`язків працівника (наприклад, є посилання на посадову інструкцію), то поряд із підтвердженням наявності трудових відносин, такий працівник подає відповідний документ юридичної особи (зокрема, посадову інструкцію), у якому визначений його обов`язок представляти інтереси цієї особи в суді (діяти за правилами її самопредставництва), а за наявності - також обмеження відповідних повноважень. Наявність або відсутність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про такого працівника, який поряд із керівником має право вчиняти дії від імені юридичної особи, не впливає на обов`язок останньої підтвердити повноваження цього працівника діяти у судовому процесі на підставі закону, статуту, положення, трудового договору (контракту), зокрема обсяг цих повноважень (пункт 25 ухвали).

Таким чином, колегія суддів зазначає, що для визнання особи (Рацина Р.Р.) такою, що діє у порядку самопредставництва в інтересах Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначено її право діяти від імені такої юридичної особи без додаткового уповноваження.

Оскільки до касаційної скарги Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області не додано доказів у розумінні статті 56 Господарського процесуального кодексу України, які підтверджують повноваження на здійснення представництва інтересів Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області Рацином Р.Р., тому колегія суддів дійшла висновку про необхідність надання скаржником (його представником) доказів, які підтверджують повноваження на здійснення самопредставництва Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області Рацином Р.Р. станом на час звернення з цією касаційної скаргою або документів на підтвердження повноважень Рацина Р.Р. на підписання та подання касаційної скарги як адвокатом (ордер, договір про надання правової допомоги).

Відповідно пункту 2 частини 4 статті 290 ГПК України до касаційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Відповідно статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Ставка судового збору, що підлягає сплаті при поданні касаційної скарги на ухвалу господарського суду становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 7 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір»)

Згідно Закону України "Про державний бюджет України" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2024 році складає 3028,00 грн.

Враховуючи викладене, за подання касаційної скарги Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області сума судового збору становить 3028,00 грн.

Водночас Верховний Суд зауважує, що з 05.10.2021 офіційно розпочали функціонування три підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: "Електронний кабінет", "Електронний суд", підсистема відеоконференцзв`язку. У зв`язку з цим, статтю 4 Закону України "Про судовий збір" було доповнено частиною третьою, згідно з якою при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Відтак, оскільки касаційна скарга подана в електронній формі - через підсистему "Електронний суд", розмір судового збору за подання касаційної скарги із застосуванням коефіцієнту 0,8 для пониження його ставки становить 2422,40 грн (3028,00 грн х 0,8).

Таким чином, за подання до Верховного Суду касаційної скарги скаржник має сплатити судовий збір в сумі 2422,40 грн.

Проте матеріали касаційної скарги взагалі не містять доказів сплати судового збору у встановлених нормами Закону України "Про судовий збір" порядку і розмірі.

Також, відповідно до статті 291 ГПК України особа, яка подає касаційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, листом з описом вкладення.

Виходячи зі змісту наведеної норми, особа, яка оскаржує судове рішення, повинна надавати суду прямий доказ, який однозначно свідчив би про повідомлення сторін про оскарження особою судових рішень.

Не повідомлена належним чином сторона у справі, як учасник господарського процесу, позбавлена можливості володіти об`єктивною інформацією стосовно руху господарського процесу.

Судом встановлено, що матеріали касаційної скарги не містять доказів надсилання копії касаційної скарги всім кредиторам у справі №1/Б-294.

У разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу, про що суддя постановляє відповідну ухвалу.

Відповідно частини 2 статті 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Таким чином, скаржнику необхідно усунути недоліки касаційної скарги, а саме:

- подати документи на підтвердження повноважень Рацина Р.Р. на підписання та подання касаційної скарги (1) як адвокатом (ордер, договір про надання правової допомоги скаржнику) або (2) у порядку самопредставництва юридичної особи відповідно до статті 56 ГПК.

- надати суду документ про сплату (зарахування) судового збору в установленому законом порядку на суму 2422,40 грн;

- надати суду докази надсилання копії касаційної скарги всім кредиторам у справі №1/Б-294.

При цьому, суд звертає увагу скаржника на платіжні реквізити для зарахування до державного бюджету судового збору за розгляд справ Верховним Судом:

- отримувач коштів - ГУК у м. Києві/Печерському районі/22030102, код отримувача (код за ЄДРПОУ)- 37993783,

- банк отримувача - Казначейство України (ЕАП),

- номер рахунку отримувача (стандарт IBAN) UA288999980313151207000026007,

- код класифікації доходів бюджету - 22030102,

- найменування податку, збору, платежу - "Судовий збір (Верховний Суд, 055)".

З огляду на викладене, касаційна скарга подана без додержання відповідних вимог процесуального законодавства, тому підлягає залишенню без руху на підставі частини 2 статті 292 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 174, 234, 235, 288, 290, 291 292 Господарського процесуального кодексу України, статті 4 Закону України "Про судовий збір", Суд, -

УХВАЛИВ:

1. Касаційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області на ухвалу Господарського суду Тернопільської області від 22.02.2024 та постанову Західного апеляційного господарського суду від 23.05.2024 у справі №1/Б-294 залишити без руху.

2. Надати Головному управлінню Державної податкової служби у Тернопільській області строк для усунення зазначених у цій ухвалі недоліків, який становить 10 днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху.

3. Головному управлінню Державної податкової служби у Тернопільській області усунути недоліки, встановлені в цій ухвалі у такий спосіб:

- подати документи на підтвердження повноважень Рацина Р.Р. на підписання та подання касаційної скарги (1) як адвокатом (ордер, договір про надання правової допомоги скаржнику) або (2) у порядку самопредставництва юридичної особи відповідно до статті 56 ГПК.

- надати суду документ про сплату (зарахування) судового збору в установленому законом порядку на суму 2422,40 грн;

- надати суду докази надсилання копії касаційної скарги всім кредиторам у справі №1/Б-294.

4. Роз`яснити Головному управлінню Державної податкової служби у Тернопільській області, що у разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали, касаційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута скаржнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач С.В. Жуков

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення06.08.2024
Оприлюднено08.08.2024
Номер документу120858406
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —1/б-294

Ухвала від 20.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Судовий наказ від 20.12.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Постанова від 04.12.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Ухвала від 03.12.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Рішення від 25.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Постанова від 06.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Ухвала від 18.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Судовий наказ від 30.10.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Постанова від 16.10.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Жуков С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні