179/610/24
2/179/383/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2024 року селище Магдалинівка
Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого - судді Кравченко О.Ю.
за участю секретаря судового засідання Ахтієвої Р.С.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Личківської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2024 року ОСОБА_2 , в інтересах якого діє адвокат Лисак П.О., звернувся до суду з позовом до Личківської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки, що розташована на території Бузівської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області, пай №429, площею 3,93 га.
Бузівську сільську раду Магдалинівського району Дніпропетровської області код ЄДРПОУ 04340052 припинено 02.04.2019 року. Згідно даних, що містяться у ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, правонаступником Бузівської сільської ради є Личківська сільська рада Новомосковського району Дніпропетровської області.
Спадкоємцем першої черги за померлою була мати позивача - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка мала звернутися до нотаріуса з заявою на відкриття спадкової справи до 30 травня 2022 року, але не встигла, бо померла через хворобу ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Після смерті матері, позивач не мав змоги у визначений законом строк для прийняття спадщини, звернутися до нотаріуса, оскільки з 07.03.2022 року був призваний на військову службу за загальною мобілізацією, де і перебуває на теперішній час.
Розуміючи, що перебуваючи на військовій службі, не має можливості оформити документи для прийняття спадщини, позивач у травні 2023 року, перебуваючи у відпустці, оформив довіреність на ОСОБА_5 , яка мала представляти його інтереси з цього питання.
В червні 2023 року ОСОБА_5 , діючи на підставі довіреності, звернулася до Другої новомосковської державної нотаріальної контори з наміром оформлення спадщини та нотаріус письмово роз`яснила, що позивачем пропущений встановлений законом строк для прийняття спадщини, та рекомендувала звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Зазначає, що у зв`язку з перебуванням на військовій службі за мобілізацією, позивач пропустив строк прийняття спадщини з поважних причин.
На підставі наведеного, просить суд визначити позивачу додатковий строк у два місяці, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою від 01.04.2024 позовна заява залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 10.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та призначене підготовче судове засідання. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву.
Ухвалою від 30.05.2024 витребувано у державного нотаріуса Другої Новомосковської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області належним чином засвідчену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_3 .
Ухвалою від 15.07.2024 підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача адвокат Лисак П.О. позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи за відсутності представника (а.с.96).
Вислухав пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно дост.4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Як передбаченост.ст.1213ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачений цим Кодексом випадках.
Відповідно дост. 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.6).
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, до складу якої входить земельна ділянка площею 3,930 га, з цільовим призначенням для ведення сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Бузівської сільської ради, про що свідчить копія державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ДП №0378437 (а.с.10).
За життя ОСОБА_3 належну їй земельну ділянку площею 3,930 га, що розташована на території Бузівської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області, заповіла дочці, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копіє заповіту, посвідченого 15 липня 2014 року секретарем Бузівської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області Буряк Л.С., зареєстрованого в реєстрі за №16 (а.с.8).
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.7).
Позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є сином ОСОБА_4 , що підтверджується копією його свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 (а.с.16).
Позивач ОСОБА_2 призваний на військову службу за загальною мобілізацією 07.03.2022 року згідно Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року №69/2022 ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується довідкою ІНФОРМАЦІЯ_9 від 08.08.2023 року №1/4817 (а.с.11).
30 червня 2023 року представником позивача за довіреністю ОСОБА_5 до Другої новомосковської державної нотаріальної контори подана заява про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с.12).
30 червня 2023 року державним нотаріусом Другої новомосковської державної нотаріальної контори відкрито спадкову справу після смерті ОСОБА_3 за №70868078 (а.с.13).
Листом від 30.06.2023 року №736/02-14 державний нотаріус Другої новомосковської державної нотаріальної контори роз`яснила позивачу про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, належне ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_10 , у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини, та рекомендовано звернулися до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.15).
Згідно зі статтями 1216, 1218 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтями 1217, 1223 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (спадкоємці за законом першої-п`ятої черг). Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст. ст. 1220-1221,1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно із ст.ст. 1268-1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі відсутності такої згоди, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України).
Як вбачається з матеріалів справи, спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_10 , була її донька ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_11 .
З копії спадкової справи №70868078 після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_10 , вбачається, що окрім позивача ОСОБА_2 , який є онуком спадкодавця, із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався (а.с.83-90). Отже позивач є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 , інші спадкоємці відсутні.
Частина 3 ст. 1272 ЦК України передбачає, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Як роз`яснено у пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року на території України введено військовий стан строком на 30 діб, який у подальшому, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією РФ продовжувався та правовий режим воєнного стану діє до теперішнього часу.
06 березня 2022 року постанову КМУ від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» доповнено п. 3, яким установлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
Постановою КМ № 719 від 24 червня 2022 року п. 3 постанову КМУ від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» змінено, установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Починаючи з 18 червня 2023 року, постановою КМ № 469 від 09 травня 2023 року п. 3 постанову КМУ від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» виключено, тобто повернуто 6-ти місячний строк для прийняття спадщини.
Позовні вимоги ОСОБА_2 про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 мотивовані тим, що з 07.03.2022 року він перебуває на військовій службі в період дії воєнного стану в Україні, а тому не міг вчасно звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
Зазначене підтверджується довідкою ІНФОРМАЦІЯ_9 від 08.08.2023 року №1/4817, відповідно до якої ОСОБА_2 призваний на військову службу за загальною мобілізацією 07.03.2022 року згідно Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року №69/2022 ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Суд вважає, що причини пропуску позивачем строку для своєчасного подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини є поважними, оскільки пов`язані з об`єктивними, непереборними та значущими перешкодами (перебування на військовій службі).
Також суд враховує ту обставину, що пройшов незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняттям спадщини, з врахуванням зупинення перебігу цього строку у зв`язку із введенням воєнного стану, та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
На думку суду, подання ОСОБА_2 позову про визначення додаткового строку на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 є єдиним ефективним способом захисту права позивача на спадщину на національному рівні у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, який національні суди зобов`язані практично забезпечувати відповідно до ст. 1 цієї Конвенції та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».
Враховуючи викладене, суд приймає до уваги наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 та вважає їх поважними, враховуючи принцип верховенства права та дотримуючись розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства.
Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з визначенням двомісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. Суд вважає такий строк достатнім для реалізації позивачем права на подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Личківської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_2 додатковий строк два місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Йосипівка Новомосковського району Дніпропетровської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
Позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач Личківська сільська рада Новомосковського району Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 04340112, юридична адреса: 51140, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с.Личкове, вул.Центральна, буд.103.
Суддя О.Ю.Кравченко
Суд | Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2024 |
Оприлюднено | 08.08.2024 |
Номер документу | 120858886 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області
Кравченко О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні