ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua0,2
УХВАЛА
про передачу справи до іншого суду
м. Київ
12.08.2024справа № 910/8555/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., розглянувши матеріали позовної заяви Інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України (вул. Вокзальна, 11/1, селище Глеваха, Фастівський район, Київська область, 08631; ідентифікаційний код 44668713)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мінор ЛТД» (вул. Велика Васильківська, будинок 131, м. Київ, 03150; ідентифікаційний код 40050885)
про стягнення 28 503,62 грн,
без виклику представників сторін,
ВСТАНОВИВ:
Інститут механіки та автоматики агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України (далі - Інститут) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Мінор ЛТД» (далі - Товариство): 25 695,68 грн заборгованості з орендної плати за договором від 23.03.2021 №6-21 (далі - Договір); 1 148,01 грн 3 % річних та 1 659,93 грн втрат від інфляції, а всього 28 503,62 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 16.07.2024 позовну заяву Інституту залишено без руху та встановлено позивачу п`ятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, а саме подання суду документів, які підтверджують відправлення Товариству позовної заяви і доданих до неї документів з переліком надісланих документів (в оригіналі).
17.07.2024 позивачем подано суду документи на виконання ухвали суду від 16.07.2024.
Частиною першою статті 27 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Тобто, загальне правило територіальної підсудності щодо пред`явлення позову за місцезнаходженням відповідача застосовується лише у випадку, коли інші правила підсудності не встановлені положеннями ГПК України.
У частині першій статті 29 ГПК України встановлено, що право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Відповідно до частини третьої статті 30 ГПК України спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Виключну підсудність встановлено, зокрема, для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Місцезнаходження нерухомого майна має бути підтверджено документально. У разі конкуренції правил підсудності мають застосовуватися правила виключної підсудності.
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Аналогічні положення закріплені в частині першій статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Основними видами територіальної підсудності є, зокрема загальна, альтернативна та виключна.
Види підсудності передбачають в одних випадках пільги сторонам при виборі суду, в інших - створення найсприятливіших умов для вирішення справи, забезпечення незалежності та неупередженості суду, захист прав заінтересованих осіб.
Загальна територіальна підсудність встановлюється як загальне правило і застосовується у тому випадку, коли вона не змінена або доповнена іншим видом територіальної підсудності.
Суд зазначає, що право особи на звернення до суду може бути реалізоване у визначеному процесуальним законом порядку, оскільки воно зумовлене дотриманням процесуальної форми, передбаченої для цього чинним законодавством, а також встановленими ним передумовами для звернення до суду, в тому числі додержання правил юрисдикції у господарських судах.
Виключна підсудність - це правило, відповідно до якого справа має бути розглянута тільки певним господарським судом. Виключна підсудність означає, що певні категорії справ не можуть розглядатися за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності. Правило про виключну підсудність застосовується судом у будь-якому випадку за наявності визначених законом умов, не залежить від волі сторін, а також наявності чи відсутності обґрунтувань учасників справи щодо її застосування.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.08.2019 у справі №916/142/19.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.02.2021 у справі №911/2390/18 зазначила, що за визначенням, що дає Академічний тлумачний словник української мови, словосполука «з приводу» означає «у зв`язку з чим-небудь», тому словосполучення «з приводу нерухомого майна» треба розуміти як будь-який спір у зв`язку з нерухомим майном або певними діями, пов`язаними з цим майном.
Аналізуючи логічну послідовність зміни формулювання положень процесуального законодавства щодо правил розгляду позовів за виключною підсудністю, убачається її спрямованість на визначення виключної підсудності в цілому для всіх спорів, які виникають у межах відповідних правовідносин у зв`язку з нерухомим майном, безвідносно до предмета конкретного спору.
Отже, слід дійти висновку, що за правилами чинного ГПК України виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном.
Судом встановлено, що позовна вимога щодо стягнення з Товариства 25 695,68 грн заборгованості з орендної плати за Договором, 1 148,01 грн 3 % річних та 1 659,93 грн втрат від інфляції стосується нерухомого майна - частини відкритого майданчика з твердим покриттям, загальною площею 560 кв.м, що знаходиться за адресою: вул. Вокзальна, 11, смт Глеваха, Васильківський р-н, Київська обл., яке перебуває на балансі Інституту.
Враховуючи, що місцезнаходженням об`єкту нерухомого майна, частини відкритого майданчика з твердим покриттям, загальною площею 560 кв.м, а саме , є: вул. Вокзальна, 11, смт Глеваха, Васильківський р-н, Київська обл., то вирішення даного спору щодо стягнення з Товариства 25 695,68 грн заборгованості з орендної плати за Договором, 1 148,01 грн 3 % річних та 1 659,93 грн втрат від інфляції за правилами виключної підсудності відноситься до територіальної юрисдикції (підсудності) Господарського суду Київської області.
За приписами пункту 1 частини першої статті 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частин третьої та шостої статті 31 ГПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Спори між судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись статтями 27, 30, 31, 234 та 235 ГПК України, господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
Передати матеріали позовної заяви Інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України (вул. Вокзальна, 11/1, селище Глеваха, Фастівський район, Київська область, 08631; ідентифікаційний код 44668713) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мінор ЛТД» (вул. Велика Васильківська, будинок 131, м. Київ, 03150; ідентифікаційний код 40050885) про стягнення 28 503,62 грн з додатками за виключною підсудністю до Господарського суду Київської області (вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01000).
Ухвала набрала законної сили 12.08.2024 та може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту її підписання до Північного апеляційного господарського суду.
Суддя Оксана Марченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2024 |
Оприлюднено | 13.08.2024 |
Номер документу | 120938958 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Марченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні