Рішення
від 05.08.2024 по справі 918/528/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"05" серпня 2024 р. м. Рівне Справа № 918/528/24

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Войтюка В.Р., при секретарі судового засідання Лиманському А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

до відповідача Приватного підприємства "Арго-Експрес-Сервіс"

про стягнення заборгованості в сумі 6 215 088 грн. 10 коп.

В засіданні приймали участь:

Від позивача: Козлюк Зінаїда Ростиславівна (в залі суду);

Від відповідача: не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

31 травня 2024 року Волинська філія Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (далі - позивач) звернулася до Господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача Приватного підприємства "Арго-Експрес-Сервіс" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 6 215 088 грн. 10 коп.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії Товариства обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" та Приватним підприємством "Агро-Експрес-Сервіс" діють відносини щодо надання послуг з розподілу природного газу газорозподільними системами позивача, комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, які регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494

Вказані правовідносини утворилися відповідно до укладеного договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), шляхом підписання відповідачем заяви-приєднання № 42АР430-13822-23 від 01 грудня 2023 року до умов договору розподілу природного газу, що відповідає типовому.

Позивач зазначає, що відповідач несвоєчасно та не у повному обсязі виконав свої зобов`язання по оплаті за розподілений газ у визначений договором строк, чим порушив умови господарського зобов`язання. За твердженням позивача, за несвоєчасне виконання зобов`язань з оплати розподіленого природного газу у відповідача виник перед позивачем борг в сумі 5 737 434 грн. 28 коп. Крім того, за неналежне виконання договору поставки позивачем нараховано відповідачу 41 134 грн. 40 коп. 3% річних, 393 003 грн. 01 коп. пені та 43 516 грн. 41 коп. інфляційних втрат.

Відповідач у свою чергу не скористався наданим останньому процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву чи будь-яких письмових заперечень.

В судовому засіданні 05 серпня 2024 року представник позивача позовні вимоги підтримав. Відповідач в судове засідання не з`явився.

Заяви та клопотання у справі.

24 червня 2024 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

12 липня 2024 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

05 серпня 2024 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

05 серпня 2024 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копій платіжних інструкцій про сплату частини боргу.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 14 червня2024 року відкрито провадження у справі № 918/528/24 за позовом Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до відповідача Приватного підприємства "Арго-Експрес-Сервіс" про стягнення заборгованості в сумі 6 215 088 грн. 10 коп., розгляд справи визначено здійснювати за правилами загального позовного провадження у змішаній (паперовій та електронній) формі та призначено підготовче судове засідання на 24 червня 2024 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 24 червня 2024 року закрито підготовче провадження по розгляду позовної заяви у справі № 918/528/24 за позовом Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до відповідача Приватного підприємства "Арго-Експрес-Сервіс" про стягнення заборгованості в сумі 6 215 088 грн. 10 коп. та призначено розгляд справи № 918/528/24 до судового розгляду по суті на 15 липня 2024 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 15 липня 2024 року відкладено розгляд справи 918/528/24 по суті в межах встановленого Господарським процесуальним кодексом України строку на 05 серпня 2024 року.

Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським суд встановив наступне.

Між товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" та Приватним підприємством "Агро-Експрес-Сервіс" діють відносини щодо надання послуг з розподілу природного газу газорозподільними системами позивача, комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, які регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРМ).

У відповідності із законами України "Про ліцензування видів господарської діяльності", "Про ринок природного газу" та "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), своєю постановою від 26 грудня 2022 року № 1839 видала Товариству з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу. В свою чергу, Регулятор постановою від 29 листопада 2023 року № 2224 "Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26 грудня 2022 року № 1839 та врегулювання питань щодо провадження Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" діяльності з розподілу природного газу розширив територію господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на територію Волинської області. Розділом VІ Кодексу ГРМ передбачено, що доступ споживачів до газорозподільної мережі (ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті НКРЕКП та Оператора ГРМ (АТ "Волиньгаз") та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Зважаючи на вказане вище, між позивачем та відповідачем укладено договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), шляхом підписання відповідачем заяви-приєднання № 42АР430-13822-23 від 01 грудня 2023 року до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому (далі - Договір).

Відповідно до пункту 2.1. Договору Позивач, як Оператор ГРМ, взяв на себе зобов`язання надати Відповідачу послугу з розподілу природного газу, а Відповідач зобов`язався прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначеному Договором.

Згідно з п.6.1. Договору розподілу природного газу: Оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем. Тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов`язковим для Сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення (п. 6.2. Договору).

Відповідно до пп. 32) ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" Регулятором на ринку природного газу є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП). Річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог Кодексу ГРМ. Газовий рік - період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року.

Згідно п. 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються рівномірними частками протягом календарного року.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.

Абзацом 10 п. 2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому, подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об`єктах з розбивкою по кожному об`єкту в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік.

Відповідач звернувся до АТ "Волиньгаз" із заявами (вх. №СЛ-3239-43003-0923 від 07 вересня 2023 року та вх. №СЛ-3239-43003-0923 від 07 вересня 2023 року) про встановлення річної замовленої потужності на 2023-2024 роки в обсязі 7 000 000,00 м. куб. Відповідно до абз.8 п.3 гл.6 розділу 6 Кодексу ГРМ у випадках укладення договору розподілу природного газу у зв`язку з початком провадження господарської діяльності з розподілу природного газу на території місцезнаходження об`єкта газопостачання споживача іншим Оператором ГРМ та якщо річна замовлена потужність споживача визначалась відповідно до абзацу дванадцятого пункту 2 або абзацу другого пункту 5 цієї глави, новий Оператор ГРМ враховує обсяги використання такої потужності споживачем з початку календарного року.

Таким чином, вартість послуги розподілу природного газу становить: 7 000 000,00 м. куб. / 12 міс. = 583 333,33 м.куб./міс. х 1,57 = 915 833,33 грн./міс. без ПДВ, разом із ПДВ - 1 099 000,00 грн.

Постановою НКРЕКП №1944 від 30 грудня 2022 року "Про встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу для Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (зі змінами) Волинській філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" встановлено тариф на послуги з розподілу природного газу з 01 грудня 2023 року в розмірі 1,57 грн. за 1 м3 на місяць (без урахування ПДВ). З врахуванням ПДВ (20 %) вартість послуг з розподілу природного газу складає 1,884 грн. за 1 м3.

Відтак, на виконання договору позивач надав споживачу (відповідачу) послугу з розподілу природного газу вартістю 3 297 000,00 грн. у грудні 2023 року (Акт №АСВГ0000393 від 31.12.2023 року). Крім того, позивач надав споживачу (відповідачу) послуги з розподілу природного газу у 2024 році вартістю 1 099 000,00 грн. за січень 2024 року (Акт №АСВГ0000339 від 31.01.2024 року) та послуги з розподілу природного газу у 2024 році 1 099 000,00 грн. за лютий 2024 року (Акт №АСВГ0003092 від 29.02.2024 року), які нараховуються як плата за розподіл природного газу у 2024 році, з розрахунку 1/12 річної замовленої потужності об`єктів споживача, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494.

Вищевказані акти наданих послуг та рахунки до них у встановленому Кодексом ГРМ порядку направлялись споживачу, проте підписані акти відсутні в матеріалах справи. Разом з тим, вартість послуг з розподілу природного газу за грудень 2023 року в розмірі 3 297 000 грн. 00 коп. оплачено, що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю.

Крім того, в грудні 2023 року відповідачу виставлено Акт №АСВГ0002095 від 31 грудня 2023 року про надані послуги розподілу газу (перевищення річної замовленої потужності) обсягом 1 707 891,47 м. куб. на суму 3 539 434 грн. 28 коп. Також, відповідачу виставлено Акт №АСВГ0000339 від 31.01.2024 року та Акт №АСВГ0003092 від 29.02.2024 року, якими нараховано плату за за розподіл природного газу у 2024 році на суму 2 198 000,00 грн.

Відповідно до інформації, наданої попереднім Оператором ГРМ АТ "Волиньгаз", замовлена потужність споживача на 2023 рік становила 7 000 000,00 м.куб.

Згідно з листом АТ "Волиньгаз" № 430-Сл-311-0324 від 15 березня 2024 року обсяг спожитого природного газу за період з 01 вересня 2023 року по 30 листопада 2023 року становив 7 467 357,16 м. куб.

За грудень 2023 року відповідачем спожито 1 707 891,47 м. куб. Таким чином, всього за 2023 рік відповідачем спожито 9 175 248,63 м. куб. Загальний обсяг перевищення річної замовленої потужності становить 2 175 248,63 м. куб., в тому числі за грудень 2023 року - 1 707 891,47 м. куб. та 467 357,16 м. куб. за листопад 2023 року (перед попереднім Оператором ГРМ АТ "Волиньгаз").

Відповідно до п. 6.5. Договору у випадку, якщо споживач, що не є побутовим, в установленому Кодексом ГРМ порядку самостійно здійснив замовлення величини річної потужності по всіх його об`єктах (об`єкту) в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік та фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний з моменту перевищення фактичного обсягу над заявленим здійснювати оплату вартості перевищення річної замовленої потужності, велична якої визначається за формулою: де к = 1,1 - у випадку замовлення річної потужності (на період до завершення повного календарного року споживання природного газу) новим Споживачем, що не є побутовим, та/або для потреб нового об`єкта споживача; Т - тариф на розподіл природного газу Оператора ГРМ, встановлений Регулятором; - при розрахунку оплати вартості перевищення річної замовленої потужності у місяцях, наступних за місяцем, в якому було вперше у календарному році допущено перевищення; - фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року), що визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу з початку календарного року до місяця надання послуг (включно); - фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року), що визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу з початку календарного року до місяця, що передує місяцю надання послуг (включно); = 9 175 248,63 м.куб = 7 467 357,16 м.куб ? = 1 707 891,47 м.куб Т = 1,884 грн (ціна послуги розподілу природного газу за 1 м.куб з ПДВ) К = 1,1 Вм= 3 539 434 грн. 28 коп.

Таким чином, позивач зазначає, що станом на 06 травня 2024 року заборгованість відповідача 5 737 434 грн. 28 коп., в тому числі 2 198 000 грн. 00 коп. за послуги розподілу природного газу у 2024 році та 3 539 434 грн. 28 коп. перевищення річної замовленої потужності.

Мотивована оцінка аргументів сторін, підстави їх відхилення, джерела права й акти їх застосування та висновок суду.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги в даній справі підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частиною 1 ст. 179 ГК України визначено, що майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

За змістом ч. 1 ст. 509 ЦК України та ч. 1 ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Приписами ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до п.п. 6.3., 6.4. договору розподілу природного газу розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць. Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ.

За умовами пункту 6.6. Договору надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаними між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Як встановлено судом, позивачем у період січня-березня 2024 року відповідачу направлялися акти наданих послуг за відповідні календарні місяці, підписані акти відсутні в матеріалах справи.

П. 6.5. Договору, у разі виникнення у Споживача заборгованості за цим Договором Сторони можуть укласти графік погашення заборгованості, який оформлюється додатком до цього Договору або окремим договором про реструктуризацію заборгованості. У разі відсутності графіка погашення заборгованості Оператор ГРМ має право грошові кошти, отримані від Споживача, зарахувати в рахунок погашення заборгованості Споживача відповідно до черговості її виникнення. Укладення Сторонами та дотримання Споживачем узгодженого графіка погашення заборгованості не звільняє Споживача від виконання поточних зобов`язань за цим Договором.

Відповідно до матеріалів справи, договір розподілу природного газу № 42АР430-13822-23 від 01 грудня 2023 року не було розірвано, а також не внесено змін до заяви-приєднання, яка є додатком до договору розподілу природного газу, про вилучення об`єкта споживача за адресою: Волинська область, Горохівський район, смт. Мар`янівка, вул. Незалежності,13.

Листом № 01/01/24 від 01 січня 2024 року відповідач повідомив про припинення споживання газу цукровим заводом.

У зв`язку із цим 02 січня 2024 року представниками Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" припинено газопостачання об`єкта шляхом повного перекриття та встановлення інвентарної заглушки та пломби, про що складено акт № 1 про припинення (обмеження) газопостачання.

Відповідно до п.9 гл.6 розділу 6 Кодексу ГРМ припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача.

Листом № 25 від 06 березня 2024 року (вх. №338ВлФ/100 від 08 березня 2024 року) відповідач повторно просить припинити з 01.01.2024 року дію договору розподілу природного газу № 42АР430-13822-23 від 01 грудня 2023 року в частині надання послуги розподілу природного газу. Проект додаткової угоди, про припинення з 01.03.2024 року договору в частині надання послуги розподілу природного газу, а в частині проведення розрахунків до договору після повного їх здійснення, позивачем підготовлено та надіслано електронною поштою представнику Споживача, проте ні зауважень, ні підписаної додаткової угоди між сторонами до матеріалів справи не додано.

Відповідно до п. 12.3. договору № 42АР430-13822-23 від 01 грудня 2023 року, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті НКРЕКП, цей договір може бути розірваний за згодою сторін.

Частиною 1 ст. 188 ГК України визначено, що міна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Згідно ч. 4 ст. 188 ГК України встановлено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Представниками Волинської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", у присутності представника відповідача - Юзви П.А., 20 березня 2024 року, згідно заяви відповідача, складено Акт № 7 про припинення (обмеження) газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності), згідно якого проведено механічне від`єднання об`єкта на межі балансової належності на газопроводі високого тиску за адресою: Луцький р-н., смт. Мар`янівка, вул. Незалежності, 13

Відповідно до п. 7 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ, якщо за ініціативою споживача необхідно припинити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача чи його окремі газові прилади для проведення ремонтних робіт, реконструкції чи технічного переоснащення або з інших причин, споживач не пізніше ніж за сім днів повинен письмово повідомити про це Оператора ГРМ та узгодити з ним дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), а Оператор ГРМ в узгоджену із споживачем дату зобов`язаний припинити газопостачання (розподіл природного газу) споживачеві; припинення газопостачання за ініціативою споживача здійснюється, зокрема, шляхом перекриття та опломбування запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та її опломбування, або в інший спосіб, визначений споживачем відповідно до ПБСГ.

Згідно п. 6 7 розділу VI Кодексу ГРМ, відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).

Таким чином, зважаючи що предметом спору не є визнання договору припиненим чи зміненим, частково чи повністю, суд приходить до висновку, що припинення газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкті відповідача відбулося за заявою та ініціативою останнього, договір № 42АР430-13822-23 від 01 грудня 2023 року не змінений та не припинений.

Отже, зважаючи на вищевикладені обставини справи, судом встановлено, що станом час звернення позивачем з позовом до суду заборгованість відповідача перед останнім за розподілений природній газ у грудні 2023 році та за 2024 рік у січні та лютому становить 5 737 434 грн. 28 коп.

Вказані обставини відповідачем не спростовано.

Окрім того, як вбачається з матеріалів справи (відповідно до долучених відповідачем платіжних інструкцій) відповідачем здійснено часткову оплату заборгованості по договору у розмірі 3 539 434 грн. 28 коп.

Відповідно до ч. 1 п. 2 ст. 231 ГПК України Господарський суд закриває провадження у справі, якщо: відсутній предмет спору.

Отже, судом встановлено, що предмет спору в частині стягнення 3 539 434 грн. 28 коп. заборгованості відсутній, тому, провадження в даній частині позову підлягає до закриття.

Зважаючи на вказані обставини, розмір заборгованості відповідача перед позивачем становить суму, нараховану за розподіл природного газу у 2024 році, 2 198 000 грн. 00 коп.

Згідно з ст. ст. 525, 526, 527 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Нормами права статті 193 Господарського кодексу України закріплено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Таке ж положення містить ст. 173 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених ГК України, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторонами у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України та ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" в разі порушення зобов`язання божник повинен сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.

Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (ст. 611 Цивільного кодексу України).

Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою. Одним із видів неустойки є пеня, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (частина шоста статті 232 ГК України).

Пунктом 8.2. договору розподілу природного газу передбачено, що у разі порушення Споживачем строків оплати за цим Договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми. При цьому, за змістом норми частини 2 статті 525 ЦК України нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача 3 % річних в розмірі 41 134 грн. 40 коп. пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ 393 003 грн. 01 коп. інфляційних втрат 43 516 грн. 41 коп., суд зазначає наступне.

Суд здійснивши власний розрахунок за допомогою системи комплексного інформаційного забезпечення LIGA 360 встановив, що позивачем вірно нараховано суму інфляції, 3% та пені.

Отже, зважаючи на викладене, до стягнення з відповідача підлягає наступна відповідальність за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання, а саме 41 134 грн. 40 коп. 3% річних, 393 003 грн. 01 коп. пені та 43 516 грн. 41 коп. інфляційних втрат.

З правовою позицією позивача, суд погоджується.

Оцінка аргументам відповідача не надавалась, оскільки відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подачу відзиву на позовну заяву та будь-яких письмових заперечень.

Суд, за результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про порушення майнових прав позивача, тому, позов слід задоволити.

Висновки суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Дана справа, яка пов`язана з виконанням правочинів в господарській діяльності відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України відноситься до юрисдикції господарського суду.

Невиконання відповідачем зобов`язання в укладених з позивачем правочину порушило інтереси останнього, які полягають у несвоєчасному отриманні оплати за розподілений природній газ та обумовлює настання передбачених цим правочином та законом правових наслідків у вигляді стягнення з відповідача суми основної заборгованості та штрафних санкцій.

Судові витрати.

Згідно ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Позивачем по справі у якості судових витрат заявлено сплату судового збору в розмірі 49 720 грн. 71 коп.

Як вбачається із матеріалів справи, частково погашено основну заборгованість, тому, провадження в частині стягнення 3 539 434 грн. 28 коп. основної заборгованості підлягає закриттю, а 21 405 грн. 23 коп. судового збору підлягає поверненню позивачу на підставі відповідного клопотання згідно ст. 7 ЗУ України "Про судовий збір".

Залишок судового збору становить 28 315 грн. 48 коп.

Отже, у зв`язку із частковим задоволенням позову, та враховуючи, що в результаті неправильних дій відповідача, який не сплатив відповідачу обумовлені договором кошти у встановлений строк, що призвело до необхідності позивачу звертатись до суду та нести додаткові витрати на сплату судового збору, суд, відповідно до ст. 129 ГПК України, судовий збір в сумі 28 315 грн. 48 коп. покладається на відповідача.

Керуючись ст. 123, 129, 232, 233, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" (35112, Рівненська область, Дубенський район, село Ярославичі, вул. Шкільна, 50, ЄДРПОУ 30132761) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (43006, м. Луцьк, вул. Франка, 12, ЄДРПОУ 45279226, р/р НОМЕР_1 , Філія-ВОУ АТ "Ощадбанк", МФО 303398) заборгованість за надані послуги з розподілу природного газу в сумі 2 198 000 (два мільйони сто дев`яносто вісім тисяч) грн. 00 коп., 41 134 (сорок одна тисяча сто тридцять три) грн. 40 коп. 3 % річних, 393 003 (триста дев`яносто три тисячі три) грн. 01 коп. пені, 43 516 (сорок три тисячі п`ятсот шістнадцять) грн. 41 коп. інфляційних втрат та 28 315 (двадцять вісім тисяч триста п`ятнадцять) грн. 48 коп. сплаченого судового збору.

3. Провадження в частині стягнення з Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" 3 539 434 грн. 28 коп. основної заборгованості - закрити.

4. Видати наказ після набранням рішення законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 12 серпня 2024 року.

Суддя Войтюк В.Р.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення05.08.2024
Оприлюднено13.08.2024
Номер документу120939479
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —918/528/24

Ухвала від 13.01.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Ухвала від 20.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Судовий наказ від 10.12.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Войтюк В.Р.

Постанова від 13.11.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Грязнов В.В.

Ухвала від 24.09.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Грязнов В.В.

Ухвала від 12.09.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Грязнов В.В.

Рішення від 05.08.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Войтюк В.Р.

Рішення від 05.08.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Войтюк В.Р.

Ухвала від 04.06.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Войтюк В.Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні