Рішення
від 06.08.2024 по справі 926/49/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2024 року м. ЧернівціСправа № 926/49/23

За позовом Приватної фірми Труд, смт. Глибока, Чернівецької області

до Free Pathaid SRL, м. Сучава, Румунія

про стягнення заборгованості 25602,24 Євро

Суддя Гончарук О.В.

Секретар судового засідання Чиборак У.Г.

Представники сторін - не з`явились.

Обставини справи: Приватна фірма Труд звернулася до Господарського суду Чернівецької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу у сумі 25602,24 Євро.

Свій позов позивач обґрунтовує обставинами, пов`язаними з неналежним виконанням з боку відповідача укладеного між сторонами договору купівлі-продажу №02/09 2022 від 02.09.2022 в частині оплати вартості поставленого йому товару.

Ухвалою суду від 23.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 25.01.2024 закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 25.06.2024.

У зв`язку з направленням судового доручення про вручення відповідачу ухвали суду, зупинено провадження у справі №926/49/23 до часу надходження відповіді на судове доручення.

Ухвалою суду від 25.06.2024 поновлено провадження у справі та відкладено розгляд справи на 06.08.2024.

У судове засідання 06.08.2024 представники сторін не з`явились, про причини своєї неявки суд не повідомили, що не перешкоджає проведенню даного судового засідання, з огляду на те, що їх належним чином повідомлено про дату, час і місце судового засідання.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд встановив.

02.09.2022 між Приватною фірмою «Труд», як продавцем та Free Pathaid SRL, як покупцем укладено Договір купівлі-продажу№ 02/09 2022(Договір).

Відповідно до розділу 1 Договору предметом договору є продаж продавцем, товару який буде вказуватись в Додатках.

Пунктом 3 розділу 2 Договору сторони погодили термін дії договору Договір вступає у силу з дати його підписання обома сторонами та діє до 31.12.2023.

Згідно з пунктом 3 розділу 2 Договору Договір може бути розірваний у будь-який момент, якщо одна зі сторін побажає. з попереднім повідомленням про це іншій стороні за 30 дні до бажаного розірвання контракту, надіславши листа із повідомленням про вручення.

Розділом 3 Договору передбачено, що строк поставки буде встановлюватися за згодою сторін для кожного замовлення, що надсилається покупцем.

Відповідно до розділу 4 Договору постачання товару під час перевезення товар супроводжується- наступними документами СМР, інвойс, фито.

Розділом 5 Договору передбачено ціна, форми оплати та вартість ціна товарів, які є предметом цього договору вказується в інвойсах

Відповідно до пункту 2 розділу 5 Договору оплата здійснюється на протязі 5 днів з моменту отримання рахунку фактури. Якщо день оплати настає у суботу або неділю, оплата здійснюється у перший день наступного тижня.

03.10.2022 між Приватною фірмою «Труд» та Free Pathaid SRL, укладено Додаткову угоду № 1 до Договору купівлі продажу № 02/09 2022.

Згідно з Додатковою угодою № 1 Усі спори, розбіжності чи вимоги, які виникають із цього договору або у зв`язку з ним, у тому числі щодо його укладення, тлумачення, виконання, порушення, припинення чи недійсності, підлягають вирішенню у Міжнародному комерційному арбітражному суді при Торгово-промисловій палаті України згідно з його Регламентом або компетентними судовими інстанціями для вирішення комерційних спорів за місцезнаходженням Продавця (Господарський суд Чернівецької області). Правом, яке регулює цей договір є матеріальне право України.

Як вбачається з наданого до матеріалів справи копії примірника Договору купівлі-продажу за №02/09 2022, та Додаткової угоди № 1 останній підписаний сторонами та скріплений їх печатками.

Доказів розірвання або визнання недійсним вказаного договору в судовому порядку на час розгляду даної справи сторонами не надано, а тому в силу статті 629 Цивільного кодексу України договір купівлі-продажу за № 02/09 2022 є обов`язковим для виконання сторонами.

Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України є, зокрема, договори. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

За змістом частини 1 статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Статтею 173 Господарського кодексу України передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до частини першої статті 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно із частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За змістом частини 1 статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення.

Відповідно до частини 6 статті 265 Господарського кодексу України до відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.

В силу частини 1 статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Факт отримання відповідачем товару на загальну суму у розмірі 21000 Євро підтверджується СМР накладною № 740981.

Згідно зі статтею 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Разом з тим, матеріали справи не містять належні та допустимі докази у розумінні статей 76, 77, 78, 79, 91 Господарського процесуального кодексу України поставки відповідачу товару на суму 4602,24 Євро.

Відповідно до частини 2 статті 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно із частиною 1 статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Відтак, сума боргу відповідача перед позивачем становить 21000 Євро і заявлена позивачем в межах даного позову правомірно.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Частинами 1, 2, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини 1 статті 14 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Оцінюючи подані докази, що ґрунтуються на повному, всебічному й об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням вищезазначеного та в аспекті забезпечення ефективного захисту прав позивача, наявність встановленої заборгованості відповідача перед позивачем, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову, оскільки таке рішення відповідає завданням господарського судочинства та є адекватним фактичним обставинам справи.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 129 Конституції України, основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд відзначає, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі «Трофимчук проти України» Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Такими чином, позов підлягає частковому задоволенню: з відповідача слід стягнути на користь позивача 21000 Євро заборгованості, а у задоволенні позову в частині стягнення з відповідача 4602,24 Євро слід відмовити.

Відповідно до пункту 2 частини 1, статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи викладене, керуючись, статтями 33, 34, 43, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з ОСОБА_2 , (юридична особа зареєстрована за законодавством Румунії), адреса: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер): J33/662/2014, Cod Unic de Inregistrare (єдиний реєстраційний код): RO 33463621 на користь Приватної фірми «Труд» (60400, Чернівецька область, Чернівецький район, смт. Глибока, вул. Садова, 39 код 22847211) заборгованість в сумі 21000 Євро та судовий збір у сумі 9813,08 грн.

3. У задоволенні позову в іншій частині відмовити.

4. Після набрання судовим рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14.08.2024.

Суддя О.В. Гончарук

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення06.08.2024
Оприлюднено15.08.2024
Номер документу120994510
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —926/49/23

Ухвала від 17.09.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Рішення від 06.08.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гончарук Олег Валентинович

Ухвала від 25.06.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гончарук Олег Валентинович

Ухвала від 25.01.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гончарук Олег Валентинович

Ухвала від 27.07.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гончарук Олег Валентинович

Ухвала від 12.07.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гончарук Олег Валентинович

Ухвала від 23.01.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гончарук Олег Валентинович

Ухвала від 09.01.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гончарук Олег Валентинович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні