Справа № 136/1684/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.08.2024 м. Липовець
Липовецький районний суд Вінницької області
у складі головуючого судді Кривенка Д.Т.,
за участю секретаря судового засідання Марчук Н.А.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Липовець, у загальному позовному провадженні, цивільну справу
за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області, третя особа: Приватний нотаріус Вінницького районного нотаріального округу Мельник Марія Василівна про визнання заповіту недійсним та свідоцтва про право власності за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
На розгляді суду знаходиться вищевказана цивільна справа.
Ухвалою суду від 22.12.2023 призначено у справі посмертну судово-психіатричну експертизу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також, було витребувано медичну картку амбулаторного та стаціонарного хворого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була зареєстрована по АДРЕСА_1 , і яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Вахнівка, Вінницької обл., а після витребування документи слід з матеріалами цієї справи направлено до експертної установи, для проведення експертизи.
Від експпертної установи до суду надійшов лист, в якому повідомлялося про необхідність оплати посмертної судово-психіатричну експертизи в сумі 51868,80 грн і вказано рахунок для оплати стороні позивача, якою ініціювано експертизу.
28.02.2024 на адресу суду повернулись матеріали цивільної справи №136/1684/23 з клопотанням експерта.
Ухвалою суду від 28.02.2024 поновлено провадження у справі.
У судові засідання сторони та їх представники тричі не з`являлися, а підготовче судове засідання неодноразово було відкладене. При цьому, попри отримання стороною позивача повідомлення від експертної установи про необхідність оплати посмертної судово-психіатричної експертизи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак відомостей про виконання умов експертної установи немає.
Зважаючи на викладене, несплата експертних послуг, неодноразова неявка в судове засідання сторони позивача розцінюється судом як відмова від проведення експертного дослідження, що є правом особи, а тому суд вважає, що ухвалу суду 22.12.2023 про призначення у справі посмертної судово-психіатричної експертизи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виконання якої доручено ДУ "ІСП МОЗ України" слід скасувати (ч. 4 ст. 107 ЦПК України).
Разом з тим, оскільки у позовній заяві представник позивача також просив призначити судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої просив поставити питання про те, чи в звичайному стані підписувала ОСОБА_3 заповіт від 01.06.2020, зареєстрований в реєстрі за №15 та чи в звичайному положенні підписувала ОСОБА_3 такий заповіт?
Суд, вивчивши клопотання представника позивача про призначення судової почеркознавчої експертизи та з`ясувавши відсутність заперечень супротивної сторони, дійшов висновку про його задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно зі ст. 105 ЦПК, призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Звертаючись до суду з клопотанням про призначення судово-почеркознавчої експертизи, суд відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 12 ЦПК України зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, серед інших висновками експертів.
Згідно з ч. 2 ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з п. 8.2 розділу VIІІ Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5, до основних завдань почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису.
Вирішення питання підтвердження або спростування факту підпису ОСОБА_3 у певний спосіб у заповіті від 01.06.2020, зареєстрованому в реєстрі за №15, впливає на вирішення даного спору та потребує спеціальних знань.
Отже, суд вважає, що клопотання представника позивача про призначення у справі судової почеркознавчої експертизи, слід задовольнити, поставивши на розгляд експертам запропоновані ним питання, а з метою виключення будь - яких сумнівів сторін щодо експертної установи, доручити її експертам Вінницького відділення Київського НДІСЕ (вул. Батозька, 1, м. Вінниця, Вінницька обл.). Матеріали цієї цивільної справи направити до експертної установи, а на час проведення експертизи провадження зупинити.
Керуючись ст.ст. 103, 107, 260, 261, 353, 354 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Ухвалу Липовецького районного суду Вінницької області від 22.12.2023 про призначення усправі посмертноїсудово-психіатричноїекспертизи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - скасувати.
Клопотання представника позивача про призначення судової почеркознавчої експертизи - задовольнити.
Призначити у справі судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
- Чи в звичайному стані підписувала ОСОБА_3 заповіт від 01.06.2020, зареєстрований в реєстрі за №15?
- Чи в звичайному положенні підписувала ОСОБА_3 заповіт від 01.06.2020, зареєстрований в реєстрі за №15?
Доручити проведення судової почеркознавчої експертизи експертам Вінницького відділення Київського НДІСЕ (вул. Батозька, 1, м. Вінниця, Вінницька обл.).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків, передбачену ст.ст. 384 та 385 КК України.
Оплату експертизи покласти на сторону позивача.
На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбаченоЦПК України. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена окремо від рішення суду протягом 15-ти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного суду. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 15-ти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15-ти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Дмитро КРИВЕНКО
Суд | Липовецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2024 |
Оприлюднено | 15.08.2024 |
Номер документу | 120996209 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Липовецький районний суд Вінницької області
Кривенко Д. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні