Справа № 2033/1-176/11
Провадження № 1-в/645/87/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2024 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого судді ОСОБА_1 ,
За участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
За участю прокурора - ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Харкові клопотання заступника начальника Головного управління з протидії системним загрозам управління державою Департаменту захисту державності Служби Безпеки України ОСОБА_4 про вирішення питання про речові докази при виконанні вироку Фрунзенського районного суду м. Харкова від 11 лютого 2020 року,
в с т а н о в и в:
До суду надійшла заява заступника начальника Головного управління з протидії системним загрозам управління державою Департаменту захисту державності Служби Безпеки України ОСОБА_4 про вирішення питання про речові докази при виконанні вироку Фрунзенського районного суду м. Харкова від 11 лютого 2020 року, щодо повернення грошових коштів, які визнані речовими доказами, у сумі 10000 доларів США законному володільцю, а саме Службі Безпеки України.
В обґрунтування клопотання посилається на той факт, що 12.07.2003 року ФЕУ отримало належним чином завірену копію вироку Фрунзенського районного суду м. Харкова від 11.02.2021 року № 2033/1-1716/11, яким вирішено долю речових доказів, зокрема: грошові кошти в сумі 10000 доларів США, які знаходяться на зберіганні в ХОУ АТ «Ощадбанк», звернути в дохід держави. Але, як зазначено в клопотанні, вказані грошові кошти належать СБ України, що не дає можливості отримати їх для подальшого перерахування в дохід держави в порядку, встановленому законодавством України. Тому, заявник просить ухвалити додаткове рішення, яким передбачити повернення грошових коштів у сумі 10000 доларів США законному володільцю, тобто СБ України для подальшого перерахування в дохід держави.
13 серпня 2024 року до суду надійшли доповнення до заяви.
У заяві представник СБ України просить розглянути заяву у порядку ст. 409 КПК України (в редакції 1960 року) та вказує, що власником вказаних грошових коштів є Служба безпеки України, що підтверджується довідкою ФЕУ СБ України від 15.04.2024 №21/2-1607.
Згідно із пунктом 60 Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна органами дізнання, досудового слідства і суду (в новій редакції) затвердженої наказом Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Служби безпеки України, Верховного суду України, Державної судової адміністрації України від 27.08.2010 № 51/401/649/471/23/125 (далі - Інструкція) речові докази та інше майно, яке підлягає поверненню власникам, видається їм у натурі під розписку. Якщо власником є підприємство, установа, організація, предмети і цінності передаються їх представникам при наявності довіреності, документа, що засвідчує особу, і під розписку.
Разом з тим, Харківською обласною прокуратурою відмовлено в передачі законному володільцю тобто СБ України зазначених коштів для подальшого перерахування в дохід держави у зв`язку з тим, що у вироку не зазначене, що кошти належить повернути СБ України для подальшого їх перерахунку в дохід держави.
Прокурор у судовому засіданні у повному обсязі підтримав заяву та просив її задовольнити.
Суд, вивчивши клопотання, матеріали кримінальної справи, вирок суду, вважає за можливе клопотання задовольнити з наступних підстав.
Вироком Фрунзенського районного суду від 11 лютого 2020 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було визнато невинуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 190 КК України, та виправдано у зв`язку з тим, що в діянні ОСОБА_5 немає складу злочину. Було вирішено питання про речові докази. Зокрема, грошові кошти в сумі 10000 доларів США, які знаходяться на відповідальному зберіганні в ХОУ АТ "Ощадбанк," звернути в дохід держави.
З матеріалів кримінальної справи вбачається, що постановою старшого слідчого СВ прокуратури Харківської області молодшим радником юстиції ОСОБА_6 грошові кошти у сумі 10000 доларів США були визнані речовими доказами, приєднані до матеріалів справи. 06.10.2010 року зазначені кошти були передані на відповідальне зберігання до ХОУ АТ «Ощадбанк», про що свідчить прибутковий позабалансовий ордер № 9828 від 06.10.2010 р., лист старшого слідчого СВ прокуратури області молодшого радника юстиції ОСОБА_7 , опис грошових купюр на загальну суму 10000 доларів США, які вкладені в цінний пакет по кримінальній справі № 18100077.(т. 3, а.с. 36-39).
Як свідчить лист від 15.04.2024 № 21/2-1607 заступника начальника Фінансово-економічного управління СБ України, Фінансово-економічним управлінням СБ України в установленому порядку здійснювалося залучення грошових коштів в сумі 10000 доларів США на фінансування оперативно-розшукових заходів, які в подальшому визнані речовими доказами в кримінальній справі № 18100077.
Вирок судом винесено на підставі Кримінально-процесуальногокодексу України (в редакції 1960 року із змінами та доповненнями), тому відповідно до п.11Перехідних положень Кримінального процесуального кодексу України(в редакції 2012 року) суд розглядає клопотання в порядку, який діяв до набрання чинності цим Кодексом.
Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 81 Кримінально-процесуального кодексу України(в редакції 1960 року із змінами та доповненнями) питання про речові докази вирішується вироком, ухвалою чи постановою суду або постановою органу дізнання, слідчого, прокурора про закриття справи, при цьому: гроші, цінності та інші речі, які були об`єктом злочинних дій, повертаються їх законним володільцям, а якщо їх не встановлено, то ці гроші, цінності та речі перехадять у власність держави.
Згідно з 1ст.409 Кримінально-процесуального кодексу України(в редакції 1960 року із змінами та доповненнями) питання про всякого роду сумніви і протиріччя, що виникають при виконанні вироку, включаючи визначення розміру і розподілення судових витрат, якщо суд не вирішив цих питань, вирішуються судом, який постановив вирок в порядку, передбаченомуст.411КПК України(в редакції 1960 року із змінами та доповненнями).
У відповідності з роз`ясненнями, які містяться в п.4Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України процесуального законодавства при вирішенні питань, пов`язаних з виконанням вироку» від 21.12.1990року №11 передбачено, що у порядку, передбаченому ст.411КПК України (в редакції 1960 р.), суди вправі вирішувати такі питання, які виникають при виконанні вироків внаслідок їх недоліків, в тому числі про долю речових доказів, якщо їх не вирішено вироком суду.
Виконання рішення суду є невід`ємною частиною права на справедливий суд. Судові рішення є обов`язковими до виконання на всій території України (стаття 124 Конституції України).
Відповідно до положень Європейської Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, право доступу до суду, що гарантується статтею 6§1, передбачає не лише право звернутись до суду за захистом своїх прав, а й право захистити своє право, в першу чергу, виконанням рішення, яке ухвалено на користь особи.
За таких підстав, суд вважає, що речовий доказ грошові кошти у сумі 10000 доларів США, які знаходяться на відповідальному зберіганні в ХОУ АТ "Ощадбанк", та вироком Фрунзенського районного суду від 11 лютого 2020 року були звернути в дохід держави, повернути законному володільцю, а саме уповноваженій особі Головного управління з протидії системним загрозам управлінню державою ДЗНД СБ України, за наявності довіреності, документа, що засвідчує особу та під розписку, для подальшого перерахування в дохід держави.
На підставі викладеного, керуючись п. 4 Постанови ПВСУ «Про практику застосування судами України процесуального законодавства при вирішенні питань, пов`язаних із виконанням вироків» від 21.12.1990 року №11, ст.ст.409,411КПК України(в редакції 1960 р.), суд, -
п о с т а н о в и в:
Клопотання задовольнити.
Речовий доказ - грошові кошти у сумі 10000 (десять тисяч) доларів США, які знаходяться на відповідальному зберіганні в ХОУ АТ "Ощадбанк", згідно прибуткового позабалансового ордеру № 9828 від 06.10.2010 р., та які вироком Фрунзенського районного суду від 11 лютого 2020 року були звернути в дохід держави, повернути законному володільцю, а саме уповноваженій особі Головного управління з протидії системним загрозам управлінню державою ДЗНД СБ України, за наявності довіреності, документа, що засвідчує особу та під розписку, для подальшого перерахування в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя -
Суд | Фрунзенський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2024 |
Оприлюднено | 15.08.2024 |
Номер документу | 120996756 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях інші |
Кримінальне
Фрунзенський районний суд м.Харкова
Сілантьєва Е. Є.
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Іваненко Ігор Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Іваненко Ігор Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Іваненко Ігор Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Іваненко Ігор Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні