Справа № 521/12850/24
Номер провадження № 2/521/5864/24
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
15 серпня 2024 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду міста Одеси Шевчук Н.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Малиновського відділу державної виконавчої служби у місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (65005, м. Одеса, вул. Старицького, буд. 10А), Представництва Датської Ради у справах біженців в Україні (01004 м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 43, оф. 17, ЄДРПОУ 26619688) про стягнення неустойки (пені) за несвоєчасну сплату аліментів, додаткових витрат на утримання дитини та відшкодування моральної шкоди
ВСТАНОВИВ:
1.08.2024 року до Малиновського районного суду міста Одеси надійшла позовна заява від ОСОБА_3 , який діє в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Малиновського відділу державної виконавчої служби у місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Представництва Датської Ради у справах біженців в Україні про стягнення неустойки (пені) за несвоєчасну сплату аліментів, додаткових витрат на утримання дитини та відшкодування моральної шкоди, у якій позивач просить суд:
1)Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 неустойку (пеню) за несвоєчасну сплату аліментів на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 12.05.2014 року по 14.06.2024 року, у розмірі 23078 грн. по виконавчому провадженню № 56320494;
2)Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 300 000 грн.;
3)Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 понесені нею додаткові витрати на сина ОСОБА_4 в розмірі 189 895 грн.;
4)Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати на правничу допомогу в розмірі 44 000 грн.
Після надходження позовної заяви, головуючого суддю визначено автоматизованою системою документообігу суду, відповідно до ст. 14, 33 ЦПК України.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї документи, суд приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 подана з порушенням вимог ст. 175, 177 ЦПК України, у зв`язку з чим потребує залишенню без руху, виходячи з такого.
Згідно із ч. 4 ст.177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У відповідності до Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характерустановить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру,оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.
Перевіривши матеріали позовної заяви, встановлено, що предметом позову у даній справі є, зокрема, відшкодування моральної шкоди, завданої позивачці ухиленням відповідача від сплати встановлених рішенням суду аліментів на утримання дитини, відтак, положення п.3. ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» не можуть застосовуватись до спірних правовідносин, оскільки на підставі п.3. ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільняються від сплати судового збору позивачі у справах, предметом позову яких є стягнення аліментів, збільшення їх розміру,оплата додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексація аліментів чи зміна способу їх стягнення, а такожзвільняються від сплати судового збору позивачіу разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.
Як вбачається із прохальної частини позовної заяви позивачем, зокрема, заявлено вимогу майнового характеру, а саме:відшкодування моральної шкоди в розмірі 300 000 грн.
Пунктом 2.2. Узагальненого науково-консультативного висновку стосовно визначення належності позовної вимоги про відшкодування моральної шкоди до вимог майнового чи немайнового характеру, викладеного в Листі ВАСУ від 01.01.2015 року, зазначено, що майновий чи немайновий характер позовної вимоги про відшкодування (компенсації) моральної шкоди залежить від такого.
Згідно із ч. 3 ст. 23 Цивільного кодексу України моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.
Аналіз цієї норми дає підстави зробити висновок про те, що позовна вимога про відшкодування моральної шкоди може полягати у відшкодуванні грошима, майном або в інший спосіб.
Отже, характер такої вимоги (майновий чи немайновий) є похідним від обраного позивачем (потерпілою особою) способу відшкодування моральної шкоди. Якщо позивач просить відшкодувати моральну шкоду грошима або майном, то така позовна вимога набуває майнового характеру. Якщо ж позивач вибрав інший спосіб відшкодування моральної шкоди, який не має грошового вираження (спростування неправдивих відомостей, прилюдне вибачення тощо), то така вимога є немайновою. Таким чином, позовна вимога про відшкодування моральної шкоди грошима або майном є майновою, а вимога про відшкодування моральної шкоди в інший (немайновий) спосіб є немайновою вимогою.
Зазначений висновок узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 28.11.2018 року у справі №761/11472/15-ц.
Таким чином, за позовну вимогу про відшкодування моральної шкоди має справлятися судовий збір в розмірі, встановленому Законом.
Отже позивачу необхідно сплатити судовий збір за вимогою майнового характеру про стягнення моральної шкоди у розмірі 1% від ціни такої вимоги, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб 3000 грн. 00 коп.
Таким чином, позивач повиненсплатити судовий збір в розмірі 3000 грн. 00 коп.за реквізитами для сплати судового збору до Малиновського районного суду м. Одеси (https://ml.od.court.gov.ua/sud1519/gromadyanam/tax/)та надати до суду оригінал квитанції про сплату судового збору.
Відповідно до ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених уст. 175і177цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
Виходячи із вищезазначеного, суд дійшов висновку, що позовна заява ОСОБА_1 подана з порушення вимог ст. 175 ЦПК України, у зв`язку з чим підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Керуючись ст. 133, 175, 177, 185, 353 ЦПК України, Малиновський районний суд міста Одеси
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Малиновського відділу державної виконавчої служби у місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (65005, м. Одеса, вул. Старицького, буд. 10А), Представництва Датської Ради у справах біженців в Україні (01004 м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 43, оф. 17, ЄДРПОУ 26619688) про стягнення неустойки (пені) за несвоєчасну сплату аліментів, додаткових витрат на утримання дитини та відшкодування моральноїшкоди залишити без руху.
ОСОБА_1 усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки: а саме надати суду докази сплати судового збору у розмірі 3000 грн. 00 коп. за вимогою майнового характеру про стягнення моральної шкоди протягом 10днів здня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк, виконає вимоги, визначені статтями 175,177 ЦПК України, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві (ч.3ст.185 ЦПК України).
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху направити позивачу до виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.О. Шевчук
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2024 |
Оприлюднено | 16.08.2024 |
Номер документу | 121025762 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Шевчук Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні