Справа № 752/13755/23
Провадження №: 1-кс/752/3598/24
У Х В А Л А
про надання дозволу на примусове відібрання біологічних зразків
07 травня 2024 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , з участю секретаря судових засідань - ОСОБА_2 , слідчої ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_6 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури про примусове відібрання біологічних зразків у кримінальному провадженні № 420223100000000112 від 16.02.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 5 ст. 191 КК України, -
встановив:
старший слідчий СУ ГУНП у м. Києві за погодженням з прокурором звернувся з клопотанням до слідчого судді Голосіївського районного суду районного суду м. Києва про надання дозволу на примусове відібрання біологічних зразків. Просить надати дозвіл на примусове відібрання біологічних зразків у підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 для реєстрації геномної інформації.
Клопотання мотивує тим, що відділом розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управлінням Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеного 16.02.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023100000000112 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 5 ст. 191 КК України.
09.04.2024 повідомлено про підозру ОСОБА_4 про те, що він підозрюється у заволодінні чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненій за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування на виконання вимог п. 1 ч. 1 ст. 5 ЗУ від 09.07.2022 № 2391-ІХ «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» виникла необхідність відібрати у підозрюваного ОСОБА_4 біологічні зразки.
Добровільного надання біологічні зразки (букальний епітелій) підозрюваний ОСОБА_4 відмовився.
Слідча у судовому засіданні клопотання підтримала та просила задовольнити з підстав, викладених в ньому.
Захисник в судовому засіданні проти клопотання заперечила з підстав його необґрунтованості та безпідставності. У клопотанні зазначено про відбір біологічних зразків букального епітелію, цілком логічно, що вказані зразки відбираються для проведення дактилоскопічної експертизи, однак така постанова в матеріалах відсутня. В рамках даного кримінального провадження немає підстав для проведення такої експертизи. Просила врахувати, що відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК України Кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини. Відповідно до ст. 32 Конституції України Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Крім того, за практикою ЄСПЛ фізична недоторканість особи охоплюється поняттям приватне життя, що охороняється ст. 8 Конвенції.
Підозрюваний в судовому засіданні підтримав думку захисника.
Слідча заперечила щодо доводів захисника вказавши, що на жаль військовий стан, тому деякі зміни були внесені у законодавство, при винесенні постанови посилання на біологічні зразки не для дактилоскопіювання, а на виконання закону про геномну інформацію.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та долучені докази, слідчий суддя встановив наступне.
Як вбачається із матеріалів клопотання, відділом розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управлінням Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеного 16.02.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023100000000112 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 5 ст. 191 КК України.
Проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні доручено слідчій групі та визначено місцем проведення досудового розслідування Голосіївський район міста Києва, за місцем знаходженням адміністративної будівлі Головного управління Національної поліції у м. Києві, що розташована за адресою вулиця Антоновича, будинок 114, місто Київ.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється Київською міською прокуратурою.
Оперативне супроводження у кримінальному провадженні здійснюється Департаментом захисту національної державності Служби безпеки України.
09.04.2024 в рамках кримінального провадження за № 42023100000000112 ОСОБА_4 повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 191 КК України.
09.04.2024 ст. слідчим СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 винесено постанову про відібрання біологічних зразків у підозрюваного ОСОБА_4 для подальшого внесення до Електронного реєстру геномної інформації людини.
Протоколом відібрання біологічних зразків від 09.04.2024 встановлено, що ОСОБА_7 на даний час від відібрання біологічних зразків відмовляється.
Згідно з ч.3 ст.245 КПК України відібрання біологічних зразків у особи здійснюється за правилами, передбачених ст.241 цього Кодексу. У разі відмови особи добровільно надати біологічні зразки, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, що розглядається в порядку, передбаченому статтями 160-166 цього Кодексу, має право дозволити слідчому, прокурору (або зобов`язати їх, якщо клопотання було подано стороною захисту) здійснити відібрання біологічних зразків примусово.
Відповідно до ст. 241 КПК України освідування особи, здійснюється на підставі постанови прокурора та перед початком освідування особі, яка підлягає освідуванню, пред`являється постанова прокурора. Після цього особі пропонується добровільно пройти освідування, а в разі її відмови освідування проводиться примусово.
Законом України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» визначено правові засади обробки геномної інформації людини з метою її державної реєстрації в Україні.
Зазначеним Законом передбачена обов`язкова державна реєстрація геномної інформації ряду осіб.
Зокрема, згідно з п.1, ч.1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров`я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, або стосовно яких обвинувальний акт у кримінальних провадженнях зазначеної категорії злочинів передано до суду.
Так, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, яке є кримінальним правопорушенням проти власності та відповідно статті 12 КК України належить до особливо тяжких злочинів, за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
З матеріалів клопотання вбачається, що під час досудового розслідування використані надані чинним законодавством можливості для отримання необхідних біологічних зразків, однак ОСОБА_4 від відібрання біогогічних зразків відмовився.
Відповідно до ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Частиною 5 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя відзначає, що слідчим належним чином доведено потребу органу досудового розслідування у відібранні біологічних зразків на виконання вимог Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини», а також неможливість у інший спосіб отримати вказані зразки.
Оскільки підозрюваний ОСОБА_4 відмовився добровільно надати біологічні зразки, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню. При цьому, слідчий суддя зазначає, що примусове відібрання біологічних зразків виправдує такий ступінь втручання у особисті права особи.
Разом з тим, з метою дотримання прав підозрюваного та належного відбору біологічних зразків, такий відбір необхідно здійснювати із залученням відповідних спеціалістів та/або експертів.
Керуючись вимогами статей 160-165, 241-245, 532 КПК України, -
постановив:
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення примусового відібрання біологічних зразків слідчому слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві капітану поліції ОСОБА_6 , іншим слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 42023100000000112 від 16.02.2023 за участю судово-медичного експерта, лікаря або іншого спеціаліста у підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 для реєстрації геномної інформації.
Відібрання біологічних зразків проводити з дотриманням вимог ст.ст.241, 245 КПК України.
Строк дії ухвали 2 місяці з дня її постановлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2024 |
Оприлюднено | 19.08.2024 |
Номер документу | 121043286 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Голосіївський районний суд міста Києва
Дмитрук Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні