ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"20" серпня 2024 р. м. Київ Справа № 911/2017/24
Суддя Бабкіна В.М., перевіривши позовну заяву Фізичної особи-підприємця Вериженко Алли Казимірівни у справі
за позовом Фізичної особи-підприємця Вериженко Алли Казимірівни ( АДРЕСА_1 )
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тугоркан» (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Чайковського, буд. 104)
та до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 )
про скасування державної реєстрації права власності та витребування майна,
Без виклику представників учасників процесу
встановив:
До Господарського суду Київської області через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява б/н від 30.07.2024 р. (вх. № 3195 від 30.07.2024 р.) Фізичної особи-підприємця Вериженко Алли Казимірівни до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тугоркан» та до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації права власності та витребування майна.
За змістом прохальної частини позовної заяви позивач просить суд: 1) скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на нежитлову будівлю магазин - кафетерій, загальною площею 303,6 кв.м., за адресою: АДРЕСА_3 , рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 47151611 від 31 травня 2019 року, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1712723632240, припинивши право власності ОСОБА_1 на зазначене майно; 2) скасувати державну реєстрацію права власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Тугоркан» (код ЄДРПОУ 43060733) на нежитлову будівлю магазин - кафетерій, загальною площею 303,6 кв.м., за адресою: АДРЕСА_3 , рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 47587844 від 02 липня 2019 року, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1712723632240, припинивши право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Тугоркан» на зазначене майно; 3) витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю «Тугоркан» (код ЄДРПОУ 43060733) на користь Фізичної особи - підприємця Вериженко Алли Казимірівни, код ЄДРПОУ (реєстраційний номер облікової картки платника податків) НОМЕР_1 , нежитлову будівлю магазин - кафетерій, загальною площею 303,6 кв.м., за адресою: АДРЕСА_3 .
Ухвалою Господарського суду Київської області (суддя Кошик А.Ю.) від 06.08.2024 р. вказану позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
14.08.2024 р. до Господарського суду Київської області через систему «Електронний суд» від позивача на виконання вимог ухвали суду від 06.08.2024 р. надійшла заява про усунення недоліків позову б/н від 13.08.2024 р. (вх. № 8801/24 від 14.08.2024 р.
На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.08.2024 р., у зв`язку зі звільненням судді ОСОБА_2 , позовні матеріали у справі № 911/2017/24 було передано судді Господарського суду Київської області Бабкіній В.М.
Дослідивши позовну заяву Фізичної особи-підприємця Вериженко Алли Казимірівни, суд вважає за необхідне відзначити таке.
Приписами ст.ст. 1, 4 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що Господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно зі ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських,т адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Частиною 2 ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що місцеві загальні суди розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом.
Місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції (ч. 3 ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
З аналізу зазначених норм випливає, що судова юрисдикція - це розмежування компетенції між загальними, господарськими та адміністративними судами. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до його відання законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, тобто діяти в межах встановленої компетенції.
Основними критеріями визначення юрисдикції спорів є характер (предмет) правовідносин, що виникли між сторонами, та суб`єктний склад правовідносин. Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
В основу визначення підвідомчості справ господарському суду так само покладено два критерії: суб`єктний склад правовідносин і характер діяльності суб`єктів (характер спірного правовідношення).
Відповідно до першого критерію господарський суд вирішує господарські спори, що виникають між підприємствами, організаціями (юридичними особами), а також громадянами - суб`єктами підприємницької діяльності, а у випадках, передбачених чинним законодавством, може вирішувати спори і розглядати справи за участю державних та інших органів, а також громадян, які не є суб`єктами підприємницької діяльності.
Поряд з цим, відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Умовами відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства, а предметом позову є цивільні права, які, на думку позивача, є порушеними, оспореними чи невизнаними.
Водночас, перелік категорій справ, що підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, визначено у ст. 20 Господарського процесуального кодексу України.
Окрім того, суб`єктний склад учасників справи, що підлягає розгляду господарським судом, має відповідати приписам ст.ст. 4, 45 Господарського процесуального кодексу України.
Відтак, подання позовної заяви за правилами Господарського процесуального кодексу України означає, що позовна заява повинна бути подана за правилами предметної та суб`єктної юрисдикції справ відповідно до ст.ст. 4, 20, 45 ГПК України.
Спір не підлягає вирішенню в господарських судах України, якщо: спір не є підвідомчим господарському суду, тобто предмет спору не охоплюється статтею 20 Господарського процесуального кодексу України; спір за предметною ознакою підвідомчий господарському суду, але сторони (або одна із сторін) не можуть бути учасниками господарського процесу.
Тобто господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб`єктами господарської діяльності, а також спори і в тому разі, якщо сторонами в судовому процесі виступають фізичні особи, що не є суб`єктами підприємницької діяльності, за умови, якщо це прямо передбачено процесуальним законом.
Відповідно до п.п. 6, 13 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.
Як слідує зі змісту поданого до Господарського суду Київської області ФОП Вериженко А.К. позову, окрім вимог, заявлених до юридичної особи ТОВ "Тугоркан" про скасування державної реєстрації права власності на нежитлову будівлю та витребування вказаної будівлі на користь ФОП Вериженко А.К., позов містить вимогу про скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_1 на нежитлову будівлю магазин - кафетерій, загальною площею 303,6 кв.м., за адресою: АДРЕСА_3 , рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 47151611 від 31.05.2019 р., реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1712723632240, припинивши право власності ОСОБА_1 на зазначене майно.
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (копія інформаційної довідки долучена до позовної заяви), право власності на нежитлову будівлю магазин - кафетерій, загальною площею 303,6 кв.м., було зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу нежитлового приміщення № 3418 від 31.05.2019 р.
З долученої до позовної заяви копії договору купівлі-продажу нежитлового приміщення № 3418 від 31.05.2019 р. слідує, що спірне приміщення придбавалося ОСОБА_1 як фізичною особою.
Тобто, у даному випадку спір у справі в частині позовної вимоги про скасування державної реєстрації права власності фізичної особи ОСОБА_1 на нежитлову будівлю не підлягає розгляду господарським судом в силу вищенаведених приписів ст. 20 ГПК України, належить до юрисдикції загальних судів та підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 4 ст. 173 Господарського процесуального кодексу України не допускається об`єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що при зверненні до суду з даним позовом було порушено правила об`єднання позовних вимог, оскільки за одним позовом об`єднано вимоги, які належить розглядати в порядку різного судочинства, а саме - вимогу про скасування державної реєстрації права власності фізичної особи ОСОБА_1 на нежитлову будівлю, яка підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, поєднано з вимогами про скасування державної реєстрації права власності юридичної особи ТОВ «Тугоркан» та витребування майна від юридичної особи ТОВ «Тугоркан», розгляд яких віднесено до компетенції господарського суду.
Згідно з приписами п. 2 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи у разі, якщо порушено правила об`єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень ст. 173 цього Кодексу).
За таких обставин, позовна заява Фізичної особи-підприємця Вериженко Алли Казимірівни б/н від 30.07.2024 р. (вх. № 3195 від 30.07.2024 р.) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тугоркан» та до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації права власності та витребування майна підлягає поверненню.
Водночас, суд звертає увагу позивача на те, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 1, 4, 20, 173, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
постановив:
Повернути позовну заяву Фізичної особи-підприємця Вериженко Алли Казимірівни б/н від 30.07.2024 р. (вх. № 3195 від 30.07.2024 р.) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тугоркан» та до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації права власності та витребування майна і додані до неї документи позивачеві.
Ухвала господарського суду набирає законної сили в порядку статті 235 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала господарського суду оскаржується в порядку та строки, визначені статтями 254-256 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу підписано 20.08.2024 р.
Суддя В.М. Бабкіна
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2024 |
Оприлюднено | 23.08.2024 |
Номер документу | 121125448 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Бабкіна В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні