Постанова
від 21.08.2024 по справі 200/5217/20-а
ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2024 року справа №200/5217/20-а

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Блохіна А.А., Геращенка І.В., секретаря судового засідання Азарової К.В., за участю представника позивача Беспалої О.О., представника третьої особи Богданова О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Донецької обласної державної адміністрації Донецької обласної військової адміністрації на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 р. у справі № 200/5217/20-а (головуючий І інстанції Кравченко Т.О.) за позовом Донецької обласної державної адміністрації Донецької обласної військової адміністрації до Колективного підприємства "Мар`їнське мисливсько-риболовецьке господарство" Українського товариства мисливців і рибалок, третя особа Південно-Східне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства (м. Дніпро) про припинення права користування мисливськими угіддями, -

В С Т А Н О В И В:

Донецька обласна державна адміністрація Донецька обласна військово-цивільна адміністрація (далі позивач, Облдержадмінстрація-ВЦА) звернулась в Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Колективного підприємства "Мар`їнське мисливсько-риболовецьке господарство" Українського товариства мисливців і рибалок (далі відповідач, КП Мар`їнське МРГ), третя особа Донецьке обласне управління лісового та мисливського господарства (далі третя особа, Управління, Управління лісового та мисливського господарства), в якому просило: припинити право користування мисливськими угіддями КП Мар`їнське МРГ.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року відмовлено в задоволені позовних вимог.

Позивач, не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, де посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

В обґрунтування зазначено, що законодавством України визначений певний порядок передачі мисливських угідь у користування.

Рішення про надання мисливських угідь у користування приймається обласною радою за поданням Державного агентства лісових ресурсів України, погодженим з облдержадміністрацією.

Враховуючи лист Мар`їнської райдержадміністрації, районної військово-цивільної адміністрації від 08.02.2019 № 01-38/168, скарги мешканців Мар`їнського району Донецької області, з метою вивчення питань, пов`язаних з виконанням договірних умов з ведення мисливського господарства на території Мар`їнського району Донецької області, та опрацювання можливих шляхів їх вирішення, розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 13 лютого 2019 року № 143/5-19 утворено робочу групу з вивчення проблемних питань, що виникли на території Мар`їнського району Донецької області з ведення мисливського господарства .

У період з 15.02.2019 по 28.02.2019 робочою групою обстежено мисливські угіддя на території Мар`їнського району Донецької області та досліджено проблемні питання з ведення мисливського господарства.

Під час обстеження робочою групою виявлено ряд порушень Колективним підприємством «Мар`їнське мисливсько-риболовецьке господарство» Українського товариства мисливців і рибалок норм законів України «Про тваринний світ», «Про мисливське господарство та полювання», інших нормативно-правових актів та умов Договору ведення мисливського господарства від 27 вересня 2016 року.

Крім того, розглядалися питання, що стосувалися відзиву своїх підписів від раніше наданих землевласниками та землекористувачами погоджень для ведення мисливського господарства Колективному підприємству «Мар`їнське мисливсько-риболовецьке господарство» Українського товариства мисливців і рибалок, а також виконання договірних умов з ведення мисливського господарства.

У частині невиконання договірних умов з ведення мисливського господарства, протягом 2018 року Донецьке обласне управління лісового та мисливського господарства неодноразово звертало увагу керівництва Колективного підприємства «Мар`їнське мисливсько-риболовецьке господарство» Українського товариства мисливців і рибалок на неухильне дотримання умов договору, про що підприємству було направлено два попередження від 20.08.2018 № 03-714 та від 28.09.2018 № 03-823.

Жодних змін з боку Колективного підприємства «Мар`їнське мисливсько-риболовецьке господарство» Українського товариства мисливців і рибалок стосовно виконання договірних умов не відбулося, що свідчило про ігнорування вимог законодавства про мисливське господарство та полювання та умисне ухилення від виконання своїх зобов`язань, що, в свою чергу, є порушенням норм статті 30 Закону України «Про мисливське господарство та полювання». Окрім цього, робочою групою було виявлено ще ряд порушень договірних зобов`язань.

Скаржник наголошує, що підставою для звернення до суду із позовними вимогами стало систематичне невиконання відповідачем умов Договору про умови ведення мисливського господарства від 27 вересня 2016 року.

Третьою особою по справі на адресу відповідача неодноразово направлялися листи з вимогами щодо надання документів, які підтверджують виконання відповідачем умов договору, та необхідності надання матеріалів про упорядкування мисливських угідь (листи-попередження від 20.08.2018 № 03-714, від 28.09.2018 № 03-823) та вимогами з надання матеріалів, що підтверджують врегулювання відносин з власниками та користувачами земельних ділянок шляхом укладання з ними відповідних договорів (листи- попередження від 27.08.2019 № 03-870, від 21.06.2019 № 03-666).

Оскільки вимоги третьої особи щодо надання повної інформації про виконання умов договору від 27 вересня 2016 року відповідачем ігнорувалися, що підтверджується Протоколами нарад з питань виконання та дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері ведення мисливського господарства та полювання від 17.07.2019, 18.10.2019 та 26.12.2019 , користуючись правом, наданим підпунктом «в» пункту 2.3 Договору про умови ведення мисливського господарства від 27 вересня 2016 року, на розгляд облдержадміністрації були надані матеріали щодо припинення права відповідача користуватися наданими мисливськими угіддями.

Прийняттю Позивачем рішення про звернення до суду з адміністративним позовом про припинення права користування мисливськими угіддями згідно зі статтею 23 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» передувала відповідна робота з вивчення ведення мисливського господарства на території Марийського району Донецької області.

За результатами проведення цієї роботи виявлено та підтверджено, що відповідач систематично не виконує свої обов`язки щодо охорони та відтворення мисливських тварин та зобов`язань, які обумовлені укладеним з ним Договором про умови ведення мисливського господарства від 27 вересня 2016 року.

Спеціальний закон щодо мисливських угідь не тлумачить термін «систематичне невиконання», не містить жодних умов та критеріїв щодо нього. Тлумачення цього терміну не містить і судова практика з цього питання.

Під «систематичністю порушень обов`язків/умов договору» користувачем мисливських угідь розуміється коли він два та більше разів порушив свої зобов`язання.

Під «систематичним порушенням обов`язків/умов договору» також можна розуміти те, що користувач мисливських угідь порушує свій обов`язок за законом або договором і таке порушення продовжується або його виконання затримується більше ніж три місяці.

Облдержадміністрація, обласна військово-цивільна адміністрація згідно зі статтею 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» є місцевим органом виконавчої влади та, у даному випадку, не є контролюючим суб`єктом у розумінні Закону України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Створюючи робочі групи, голова облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації, доручав їм вивчити стан виконання договірних умов користувачами мисливських угідь, проаналізувати умови ведення мисливського господарства та підготувати пропозиції щодо шляхів вирішення проблемних питань.

Розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 13 лютого 2019 року № 143/5-19 «Про робочу групу з вивчення проблемних питань, пов`язаних з веденням мисливського господарства колективним підприємством «Мар`їнське мисливсько-риболовецьке господарство» Українського товариства мисливців і рибалок» у судовому порядку не оскаржувалося та є чинним.

Розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 18 лютого 2020 року № 153/5-20 «Про утворення робочої групи з вивчення умов ведення мисливського господарства та виконання договорів користувачами мисливських угідь» оскаржувалося у судовому порядку та рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.10.2020 по справі № 200/2926/20, залишеним в силі постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2021, визнано таким, що прийнято в межах повноважень, наданих законом, та з дотриманням вимог чинного законодавства, яке регулює вирішення таких питань (копії рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.10.2020 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2021 по справі № 200/2926/20 містяться в матеріалах справи).

Згідно зі статтею 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голів обласних державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов`язковими для виконання на території області всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Також скаржник зазначає, що вищезазначені розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації про утворення робочих груп вже є реалізованими.

Від відповідача надійшов відзив на скаргу в якому просив залишити її без задоволення, а рішення суду без змін.

В обґрунтування зазначено, зокрема, що Колективне підприємство «Мар`їнське мисливсько-риболовецьке господарство» Українське товариство мисливців і рибалок здійснює свою господарську діяльність на підставі Статуту. Мисливські угіддя надано в користування на підставі Розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово - цивільної адміністрації від 19.05.2016 № 411 «Про надання в користування мисливських угідь на території Донецької області» (із змінами від 21.09.2016 № 826) КП «Мар`їнське МРГ» УТМР терміном до 18 травня 2031 року, загальною площею 100438,6778 га.

27.09.2016 з Донецьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства було укладено договір про умови ведення мисливського господарства.

На теперішній час розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово - цивільної адміністрації від 19.05.2016 № 411 «Про надання в користування мисливських угідь на території Донецької області» є чинним та не скасовано.

Розпорядженням голови Донецької обласної адміністрації № 419/5 - 19 від 17.04.2019 «Про надання в користування мисливських угідь на території Мар`їнського району Донецької області громадській організації «Мисливсько - рибальське господарство «БЕКАС» (далі - розпорядження №419/5-19) мисливські угіддя загальною площею 55137,7650 га надані в користування для ведення мисливського господарства ГО «МРГ «БЕКАС», строком на 15 років. Данні мисливські угіддя знаходяться на території Мар`їнського району Донецької області та охоплюють мисливські угіддя, на яких КП «Мар`їнське МРГ» УТМР веде мисливське господарство.

Право користування мисливськими угіддями за КП «Мар`їнське МРГ» УТМР не припинялось.

Розпорядженням голови Донецької обласної адміністрації № 419/5 - 19 від 17.04.2019 неправомірно передані ГО «МРГ «БЕКАС» в користування мисливські угіддя, які перебувають в користуванні КП «Мар`їнське МРГ» УТМР.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 02.12.2019 по справі №910/10388/19 позовні вимоги КП «Мар`їнське МРГ» УТМР до Донецької обласної державної адміністрації Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, треті особи ГО «МРГ «БЕКАС», Донецьке обласне управління лісового та мисливського господарства задоволені повністю, визнано незаконним та скасовано розпорядження Донецької обласної військово- цивільної адміністрації Донецької обласної державної адміністрації від 17.04.2019 №419/5-19.

Постановою Північного апеляційного господарського суду (за апеляційною скаргою ГО «МРГ «БЕКАС») Рішення Господарського суду міста Києва від 02.12.2019 по даній справі залишено без змін

Постановою Верховного Суду від 10.09.2020 по справі №910/10388/19 касаційну скаргу Громадської організації «Мисливсько-рибальське господарство «БЕКАС» залишено без задоволення. Постанову Північного апеляційного господарського суду від 09.06.2020 та рішення Господарського суду міста Києва від 02.12.2019 у справі №910/10388/19 залишити без змін.

Відповідач посилається на встановлені апеляційним судом обставини, що суб`єкт владних повноважень Донецька обласна державна адміністрація Донецька обласна військово-цивільна адміністрація незаконно видала розпорядження «Про надання в користування мисливських угідь на території Мар`їнського району Донецької області ГО «МРГ«БЕКАС», а потім створює робочі групи для вивчення умов ведення мисливського господарства та виконання договорів користувачами мисливських угідь двох мисливських господарств на одній території.

Також Рішенням Господарського суду міста Києва від 02.12.2019 по даній справі встановлено, що робочою групою на підставі розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації , Донецької обласної військово-цивільної адміністрації від 13.03.2019 №143/5-19 «Про робочу групу з вивчення проблемних питань, пов`язаних з веденням мисливського господарства КП «Мар`їнське МРГ» УТМР було неправомірно здійснено перевірку господарської діяльності КП «Мар`їнське МРГ» УТМР.

Судом встановлено, що доводи відповідача стосовно того, що перевірка ґрунтувалася на встановлені належного виконання Підприємством умов договору від 27.09.2016 про умови ведення мисливського господарства, а не господарської діяльності Підприємства, є необґрунтованими, оскільки саме за вказаним договором позивач і здійснює свою господарську діяльність на відведеній йому території.

КП «Мар`їнське мисливсько-риболовецьке господарство» Українського товариства мисливців і рибалок продовжувало відстоювати свої порушені права в суді та зверталося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Донецької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження від 18.02.2020 №153/5-20 «Про створення робочої групи з вивчення умов ведення мисливського господарства та виконання договорів користувачами мисливськими угідь».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.10.2020 у задоволенні адміністративного позову відмовлено, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2021.

КП «Мар`їнське мисливсько-риболовецьке господарство» УТМР була подана касаційна скарга до Верховного Суду , в якій просило скасувати Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.10.2020 та Постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2021.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.09.2020 у справі №200/2792/20-а скасовано припис на підставі акту перевірки Державної екологічної інспекції у Донецькій області від 20.02.2020.

Рішення суду встановлює обставини відсутності порушень умов виконання договору про умови ведення мисливського господарства від 27.09.2016 з боку КП «Мар`їнське МРГ» УТМР.

КП «Мар`їнське МРГ» УТМР при ведені своєї законної господарської діяльності ніяким чином не порушило права та не створило негативних наслідків для Донецької обласної державної адміністрації Донецької обласної військово-цивільної адміністрації.

Донецьке обласне управління лісового та мисливського господарства повинно було вжити всі необхідні заходи впливу з метою примусу Відповідача для усунення виявлених порушень виконання умов договору. Тільки після цього звертатися до суду з позовом про припинення права користування мисливськими угіддями.

Робоча група не має повноважень прийняти рішення про припинення права користування мисливськими угіддями.

Умовами договору про умови ведення мисливського господарства від 27.09.2016 не передбачено умови припинення права користування мисливськими угіддями та припинення договору у випадку висновку робочої групи з вивчення проблемних питань, пов`язаних з веденням мисливського господарства.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 02.12.2019 по справі №910/10388/19 встановлено та залишено в силі Постановою Верховного Суду від 10.09.2020 по справі №910/10388/19 , що перевірку господарської діяльності КП «Мар`їнське мисливсько- риболовецьке господарство» Українського товариства мисливців і рибалок на підставі розпорядження голови обласної державної адміністрації №143/5-19 від 13.02.2019 було здійснено неправомірно.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2024 року суд: замінив в адміністративній справі № 200/5217/20-а позивача - Донецьку обласну державну адміністрацію Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію на Донецьку обласну державну адміністрацію Донецьку обласну військову адміністрацію, також замінив у цій справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, - Донецьке обласне управління лісового та мисливського господарства на Південно-Східне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства (м. Дніпро).

Представники позивача та третьої особи в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримали, вважають, що рішення суду першої інстанції винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Представник відповідача у судове засідання не з`явися, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що дає суду право провести апеляційний перегляд справи у його відсутність.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

Донецька обласна державна адміністрація (ідентифікаційний код 00022473) зареєстрована як юридична особа 21 серпня 1995 року, про що 16 вересня 2005 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) внесений відповідний запис. Облдержадміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Колективне підприємство Мар`їнське мисливсько-риболовецьке господарство Українського товариства мисливців і рибалок (ідентифікаційний код: 24812079) зареєстроване як юридична особа 13 травня 1997 року, про що 02 березня 2006 року до ЄДР внесений відповідний запис. Основним видом діяльності є код КВЕД 01.70 Мисливство, відловлювання тварин і надання пов`язаних з ними послуг. Відповідач діє на підставі статуту, затвердженого Президією ради Донецької обласної організації Українського товариства мисливців і рибалок (постанова № 1 від 17 березня 2017 року).

16 липня 2015 року Державне агентство лісових ресурсів України відповідно до ст. ст. 6-1, 22 Закону № 1478, враховуючи клопотання Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства від 24 березня 2015 року № 01-57, від 20 квітня 2015 року № 03-92 та з метою підготовки подання до Донецької обласної ради направило на погодження до Облдержадміністрації матеріали надання у користування мисливських угідь на території Донецької області низці суб`єктам господарювання, в тому числі КП Мар`їнське МРГ, на строк не менш як на 15 років (лист № 03-01/5343-15).

03 березня 2015 року голова облдержадміністрації, керівник обласної ВЦА за наслідками розгляду листа Держлісагентства від 16 липня 2015 року та керуючись ст. ст. 8, 22 Закону № 1478 видав розпорядження № 155 Про погодження надання в користування мисливських угідь на території Донецької області (далі Розпорядження № 155).

Відповідно до пп. 4 п. 1 Розпорядження № 155 Облдержадміністрація погодила надання в користування мисливських угідь на території Донецької області загальною площею 648 249,7253 га строком на 15 років низці суб`єктам господарювання, в тому числі КП Мар`їнське МРГ площею 116 400,2400 га.

18 квітня 2016 року Держлісагентство відповідно до ст. ст. 6-1, 22 Закону № 1478, ст. 1 Закону № 141, враховуючи клопотання Управління від 24 березня 2015 року, погодження Облдержадміністрації від 09 березня 2016 року, погодження землевласників та землекористувачів, направило на розгляд Облдержадміністрації подання матеріали про надання у користування мисливських угідь на території Мар`їнського району Донецької області КП Мар`їнське МРГ на строк не менш як 15 років площею 116 400,2400 га (вих. № 03-11/2352-16).

19 травня 2016 року голова облдержадміністрації, керівник обласної ВЦА за наслідками розгляду подання Держлісагентства від 18 квітня 2016 року, враховуючи листи Міністерства юстиції України від 25 серпня 2015 року № 9698-0-4-15/8.3 та Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16 листопада 2015 року № 37-49/18778, від 31 грудня 2015 року № 37-49-11/21321, керуючись ст. ст. 9, 22 Закону № 1478, ст. 4 Закону № 141, видав розпорядження № 411 Про надання в користування мисливських угідь на території Донецької області (далі Розпорядження № 411).

Відповідно до пп. 4 п. 1 Розпорядження № 411 Облдержадміністрація надала в користування мисливські угіддя на території Донецької області загальною площею 648 249,7253 га строком на 15 років ряду суб`єктів господарювання, до складу яких входило і КП Мар`їнське МРГ (площа угідь 116 400,2400 га).

Згідно п. 2 Розпорядження № 411 на користувачів мисливських угідь, в тому числі на відповідача, покладені обов`язки: 1) укласти угоди на ведення мисливського господарства в порядку, встановленому законом; 2.) вносити плату за користування мисливськими угіддями в порядку, передбаченому законодавством; 3.) забезпечити дотримання обмежень по веденню мисливського господарства та виконання обов`язків користувачів мисливських угідь згідно зі ст. ст. 20, 30 Закону № 1478; 4.) в процесі використання мисливських угідь враховувати вимоги землевласників і землекористувачів щодо здійснення господарської діяльності та порядку проведення полювання на їх територіях, не допускати будь-яких обмежень у використанні місцевими жителями загальнопоширених природних ресурсів для власних потреб, враховуючи вимоги чинного природоохоронного законодавства.

За пп. 2 п. 3 Розпорядження № 411 на Департамент екології та природних ресурсів облдержадміністрації та Управління покладений обов`язок забезпечити дотримання користувачами мисливських угідь природоохоронного законодавства у сфері мисливського господарства та полювання.

21 вересня 2016 року за наслідками розгляду листа КП Мар`їнське МРГ від 15 липня 2016 року № 7/1, голова облдержадміністрації, керівник обласної ВЦА видав розпорядження № 826 Про внесення змін до розпоряджень голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 03 березня 2016 року № 155 та 19 травня 2016 року № 411, яким зменшив площу мисливських угідь, наданих відповідачу, з 116 400,2400 га до 100 438,6778 га.

27 вересня 2016 року Управління і КП Мар`їнське МРГ уклали договір про умови ведення мисливського господарства (далі Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору, Розпорядженням № 411 КП Мар`їнське МРГ надані в користування мисливські угіддя для ведення мисливського господарства на території Мар`їнського району загальною площею 100 438,6778 га терміном до 18 травня 2031 року.

Згідно п. 2.2 Договору, КП Мар`їнське МРГ прийняв на себе зобов`язання: а.) використовувати мисливські угіддя відповідно до умов їх надання у користування та за призначенням; б.) вести мисливське господарство на закріплених за ним мисливських угіддях з дотриманням вимог законів України Про тваринний світ, Про мисливське господарство та полювання, інших нормативно-правових актів у галузі охорони та використання тваринного світу, ведення мисливського господарства; в.) забезпечити мисливське впорядкування угідь до 01 червня 2017 року, визначити в натурі межі цих угідь та відтворюваних ділянок, єгерських обходів тощо; г.) врегулювати відносини з власниками та користувачами земельних ділянок шляхом укладання відповідних договорів, а також вносити плату за користування мисливськими угіддями в порядку, передбаченому законодавством; д.) раціонально використовувати державний мисливський фонд, не допускати погіршення екологічного стану середовища перебування мисливських тварин внаслідок діяльності; е.) проводити екологічний облік чисельності і використання мисливських тварин, вивчати стан та характеристики угідь, де перебувають дані тварини, і у встановленому порядку подавати цю інформацію органам, що здійснюють державний облік мисливських тварин та облік їх використання; є.) забезпечувати проведення комплексних заходів, спрямованих на охорону і відтворення мисливських тварин, збереження і поліпшення середовища їх перебування; щорічно вкладати кошти на зазначені цілі з розрахунку на 1 тис. га лісових угідь не менше 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, польових 25, водно-болотних 20; ж.) здійснювати охорону державного мисливського фонду, сформувати єгерську службу з розрахунку не менше одного єгеря на 5 тис. га лісових або 10 тис. га польових чи водно-болотних мисливських угідь в термін до 10 жовтня 2016 року згідно з штатним розписом, який додається користувачем; з.) дотримуватися режиму охорони видів тварин, занесених до Червоної книги України і до переліку видів тварин, які підлягають особливій охороні в межах, наданих в користування мисливських угідь згідно з вимогами Закону України Про Червону книгу України. Щорічно проводити облік цих видів тварин, картування місць розташування їх жителів, надавати матеріали обліку до Управління лісового та мисливського господарства; і.) негайно інформувати природоохоронні органи, органи мисливського та лісового господарства, органи ветеринарної медицини, санітарно-епідеміологічної служби про виявлені захворювання тварин, погіршення стану середовища їх перебування, виникнення загрози знищення та випадки загибелі тварин, здійснювати комплексні заходи щодо профілактики і боротьби із захворюваннями; ї.) самостійно припиняти використання мисливських тварин у разі погіршення їх стану та умов існування, зниження відтворюючої здатності та чисельності, виникнення загрози їх знищення, негайно вживати заходів до усунення негативних факторів впливу на тварин і середовище їх перебування; к.) виконувати інші обов`язки щодо охорони і використання об`єктів тваринного світу та користування мисливськими угіддями відповідно до чинного законодавства.

За пунктом 2.3 Договору, Донецьке обласне управління лісового та мисливського господарства має право: а.) в міру необхідності, але не менше ніж один раз на три роки, проводити перевірку виконання КП Мар`їнське МРГ умов договору, його виробничої та фінансово-господарської діяльності в частині організації та ведення мисливського господарства, охорони, відтворення та використання державного мисливського фонду; б.) у разі невиконання або порушення КП Мар`їнське МРГ умов договору, попередити його про необхідність усунення порушень у визначений термін або заборонити використання державного мисливського фонду терміном до 2 років; в.) у разі систематичного невиконання КП Мар`їнське МРГ умов договору подавати облдержадміністрації, обласній військово-цивільній адміністрації матеріали про припинення права користування мисливськими угіддями.

Згідно з п. 2.4 Договору, Управління надає КП Мар`їнське МРГ організаційну та методичну допомогу у веденні мисливського господарства, здійсненні мисливського впорядкування угідь.

Умови припинення Договору визначені в п. 4.1, згідно з яким цей Договір втрачає чинність у випадках: а.) добровільної згоди сторін; б.) закінчення строку користування мисливськими угіддями; в.) прийняття органами, уповноваженими на надання у користування мисливських угідь, рішення про припинення права користування мисливськими угіддями КП Мар`їнське МРГ.

20 серпня 2018 року, діючи на підставі пп. б п. 2.3 Договору, Управління надіслало КП Мар`їнське МРГ попередження (вих. № 03-714) про необхідність усунення порушень пп. пп. б, в, є, ж, к п. 2.2 Договору у строк до 20 вересня 2018 року, обґрунтоване тим, що відповідач не надав матеріали упорядкування мисливських угідь.

28 вересня 2018 року, діючи на підставі пп. б п. 2.3 Договору, Управління надіслало КП Мар`їнське МРГ попередження (вих. № 03-823) про необхідність усунення порушень пп. пп. б, в, є, ж, к п. 2.2 Договору у строк до 20 жовтня 2018 року, з аналогічним обґрунтуванням.

Листом від 17 жовтня 2018 року КП Мар`їнське МРГ повідомило Управлінню, що мисливські угіддя перебувають в зоні проведення бойових дій, а тому лише в деяких місцях є можливість здійснювати охорону мисливських угідь. Це є причиною часткового виконання зобов`язань, передбачених пп. пп. б, в, є, ж, к п. 2.2 Договору.

08 лютого 2019 року Мар`їнська районна державна адміністрація, районна військово-цивільна адміністрація Донецької області звернулася до Облдержадміністрації з листом № 01-38/168.

В листі зазначено, що КП Мар`їнське МРГ тривалий час не виконує свої зобов`язання та умови Договору, а саме: не закріплені угіддя; відсутні аншлаги, годівниці; не проведений первинний облік мисливських тварин; не ведеться підкормка тварин в зимовий час; не проводиться відстріл хижих та шкідливих тварин; не проводяться заходи, спрямовані на відтворення, в тому числі штучне, мисливських тварин, збереження і поліпшення середовища їх перебування; не виділялися кошти на охорону і відтворення мисливської фауни; не проводяться комплексні заходи на території району щодо профілактики і боротьби з захворюваннями на сказ та АЧС.

Про невиконання КП Мар`їнське МРГ своїх обов`язків свідчать масові звернення та скарги громадян до сільських голів Богоявленки, Галицинівки, Єлизаветівки, Костянтинівки та інших населених пунктів, лікувальних закладів. Від керівників сільськогосподарських підприємств надійшли повідомлення про скасування погоджень на ведення мисливського господарства, наданих КП Мар`їнське МРГ.

Мар`їнська РДА, районна ВЦА стверджувала, що КП Мар`їнське МРГ проігнорувало звернення голів сільської ради та фермерів з приводу надання допомоги в охороні посівів від катання браконьєрів по полях та відстрілу диких кабанів, які завдають шкоди врожаю. Впродовж тривалого часу у відповідача відсутні штатні єгері. У підприємства є два статути, що суперечать один одному. Посадові особи підприємства призначаються з порушенням законодавства. В ЄРДР зареєстроване кримінальне провадження № 12018050690000647 від 15 червня 2018 року за ст. 175 Кримінального кодексу України (далі КК України) у зв`язку з невиплатою заробітної плати колишнім директором КП Мар`їнське МРГ ОСОБА_1 .

За останні п`ять років спостерігається тенденція до зростання кількості звернень громадян щодо випадків отримання травм, укусів, нанесення збитків тваринами внаслідок бездіяльності КП Мар`їнське МРГ.

Органами державної влади у межах своїх повноважень проводилась робота по усуненню негативних тенденцій. У 2018 році з метою недопущення виникнення та розповсюдження захворювання на сказ диких м`ясоїдних тварин на території району спеціалісти державної служби ветеринарної медицини провели щеплення проти сказу; спеціалісти Мар`їнської районної державної лікарні ветеринарної медицини спільно з фахівцями державного підприємства Великоанадольський лісгосп провели імунізацію диких м`ясоїдних тварин на території мисливських угідь Мар`їнського району без участі КП Мар`їнське МРГ.

За інформацією Управління впродовж 2017-2018 років КП Мар`їнське МРГ веде свою діяльність з порушенням умов Договору.

На підставі ст. ст. 6-1, 30 Закону № 1478 Управління направило два попередження про систематичні порушення керівництвом КП Мар`їнське МРГ своїх користувача мисливськими угіддями, однак ніяких повідомлень щодо усунення виявлених порушень від відповідача не надходило.

Крім того, КП Мар`їнське МРГ не оформляє дозвільні документи на проведення відстрілу диких тварин.

13 лютого 2019 року, враховуючи звернення Мар`їнської РДА, районної ВЦА від 08 лютого 2019 року № 01-38/167, скарги мешканців району, з метою вивчення питань, пов`язаних з виконанням договірних умов з ведення мисливського господарства на території Мар`їнського району, та опрацювання можливих шляхів їх вирішення, керуючись ст. ст. 13, 16, 21, 28, 39 Закону № 586, голова облдержадміністрації, керівник військово-цивільної адміністрації видав розпорядження № 143/5-19 Про робочу групу з вивчення проблемних питань, пов`язаних з веденням мисливського господарства колективним підприємством Мар`їнське мисливсько-риболовецьке господарство Українського товариства мисливців і рибалок (далі Розпорядження № 143/5-19).

Згідно з п. 1 Розпорядження № 145/5-19 утворена робоча група з вивчення проблемних питань, що виникли на території Мар`їнського району Донецької області з ведення мисливського господарства, затверджений її персональний склад.

Відповідно до п. 2 Розпорядження № 143/5-19 робочій групі доручено в термін до 12 березня 2019 року проаналізувати причини виникнення проблемних питань, що виникли на території Мар`їнського району Донецької області з ведення мисливського господарства, підготувати пропозиції щодо можливих шляхів їх вирішення.

Як свідчить акт огляду мисливських угідь КП Мар`їнське МРГ від 17 лютого 2019 року, члени робочої групи разом з залученими особами провели огляд мисливських угідь відповідача на територіях Мар`їнського району на територіях Новомихайлівської, Костянтинівської, Степненської, Максимільянівської, Катеринівської, Успенівської, Богоявленської, Новоукраїнської, Єлизаветівської, Павловської, Новоселидовської, Дачненської, Галицинівської, Зорянської сільських рад, Курахівської міської ради, військово-цивільних адміністрацій м. Красногорівка та м. Мар`їнка та с. Побєда.

Відповідно до цього акту, за результатами проведеної роботи встановлено: відсутність межових аншлагів з номерами обходів та визначенням належності; відсутність внутрішньо господарських аншлагів з визначенням відтворювальних ділянок для натаскування, наганяння, вимуштрування мисливських собак; відсутність відповідної кількості біотехнічних споруд (стаціонарних годівниць); біля годувальних майданчиків встановлені петлі для відлову тварин та саморобні вишки для відстрілу мисливських тварин браконьєрами (фото додається); на підгодовувальному майданчику корма розкладені в недостатній кількості; підгодовувальні майданчики розташовані поблизу автомобільних доріг.

Акт містить висновок про те, що виявлені порушення на території мисливських угідь КП Мар`їнське МРГ свідчать про відсутність штатних єгерів, охорони мисливських угідь, комплексних заходів, спрямованих на відтворення, у тому числі штучне, мисливських тварин, збереження і поліпшення середовища їх перебування.

Як свідчать матеріали справи, огляд мисливських угідь проводився без участі представників відповідача, що визнається сторонами.

Згідно з поясненнями представників учасників сторін, члени робочої групи приїздили до відповідача та пропонували його керівнику надати документи, які стосуються діяльності підприємства в частині ведення мисливського господарства.

18 лютого 2019 року директор КП Мар`їнське МРГ ОСОБА_2 , надав письмові пояснення, що документи будуть надані 19 лютого 2019 року.

19 лютого 2019 року мисливствознавець ОСОБА_3 склав доповідну записку на ім`я начальника Управління про те, що ОСОБА_2 документи не надав, телефоном повідомив, що надати документи станом на 19 лютого 2019 року не може, про подання документів повідомить додатково.

Відповідно до пояснень ОСОБА_2 наданих суду першої інстанції, 19 лютого 2019 року привіз документи до Управління однак, їх у нього не прийняли.

19 лютого 2019 року КП Мар`їнське МРГ надіслало на адресу Облдержадміністрації та Управління лист № 63 з інформацією про виконання умов Договору, просило надати йому організаційну та методичну допомогу у веденні мисливського господарства і не перешкоджати діяльності підприємства.

Матеріали справи містить довідку про результати вивчення проблемних питань ведення мисливського господарства КП Мар`їнське МРГ, складена робочою групою без зазначення дати її складання, яка містить інформацію про виявлені порушення і висновки, які аналогічні тим, що наведені в акті від 17 лютого 2019 року.

З пояснень представника позивача та третьої особи вбачається, що довідка складена 25 лютого 2019 року.

06 березня 2019 року Управління звернулося до Держлісагентства з листом № 01/15/504/0/2-19 щодо припинення права користування мисливськими угіддями КП Мар`їнське МРГ.

У відповідь на що Держлісагентство рекомендувало позивачу, як органу, уповноваженому надавати в користування мисливські угіддя, звернуться до суду з відповідним позовом (лист від 02 квітня 2019 року № 15/309/0/3-19/0/1).

Також суд вважає за доцільне зазначити, що 17 квітня 2019 року Держлісагентство відповідно до ст. ст. 6-1, 22 Закону № 1478, враховуючи клопотання Управління від 15 квітня 2019 року № 03-469, погодження Облдержадміністрації від 15 квітня 2019 року № 404/5-19, погодження землевласників та користувачів, направило на розгляд Облдержадміністрації подання матеріали про надання у користування мисливських угідь на території Мар`їнського району Донецької області ГО МРГ Бекас на строк не менш як 15 років площею 55 137,7650 га (вих. № 15/3362/0/1-19/06).

Також, 17 квітня 2019 року голова облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації за наслідками розгляду подання Держлісагентства від 16 квітня 2019 року № 03-11/2929-19, враховуючи розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної ВЦА від 15 квітня 2019 року № 404/5-19 Про погодження в користування мисливських угідь на території Мар`їнського району Донецької області громадській організації Мисливсько-риболовецьке господарство Бекас, керуючись ст. ст. 9, 22 Закону № 1478, ст. 4 Закону № 141, видав розпорядження № 419/5-19 Про надання в користування мисливських угідь на території Донецької області громадській організації Мисливсько-риболовецьке господарство Бекас (далі Розпорядження № 419/5-19).

Відповідно до п. 1 Розпорядження № 419/5-19 Облдержадміністрація надала в користування мисливські угіддя на території Донецької області загальною площею 55 137,7650 га строком на 15 років ГО МРГ Бекас.

21 червня 2019 року Управління надіслало на адресу КП Мар`їнське МРГ попередження № 03-666 про неухильне виконання пп. пп. б, в, г, д, є, ж, к п. 2.2 Договору та необхідність надати у строк до 21 липня 2019 року матеріали щодо врегулювання відносин з власниками та користувачами земельних ділянок шляхом укладання відповідних договорів та про виконання інших договірних зобов`язань.

23 липня 2019 року Управління надіслало на адресу відповідача повідомлення № 03-752 про невиконання вимог пп. пп. б, в, г, д, є, ж, к п. 2.2 Договору та надання у строк до 24 серпня 2019 року інформації про наявність штатних єгерів, договорів з землевласниками і землекористувачами, інформації про причини невиконання Розпорядження № 411.

27 серпня 2019 року Управління надіслало на адресу відповідача попередження № 03-870 про необхідність неухильного виконання пп. пп. б, в, г, д, є, ж, к п. 2.2 Договору та надання у строк до 21 вересня 2019 року матеріалів щодо врегулювання відносин з власниками та користувачами земельних ділянок шляхом укладання відповідних договорів та про виконання інших договірних зобов`язань.

Як свідчать акти про фіксування повернення поштових відправлень, поштові відправлення, які Управління надсилало на адресу відповідача були повернуті 13 квітня 2019 року, 02 серпня 2019 року, 26 лютого 2019 року, 03 квітня 2019 року, 10 жовтня 2019 року з відміткою підприємства поштового зав`язку за закінченням терміну зберігання.

Управління покликалося на лист державного підприємства Великоанадольське лісове господарство від 12 вересня 2019 року та доповідну записку мисливствознавця ОСОБА_4 і зазначав, що директор КП Мар`їнське МРГ ОСОБА_2 від отримання попереджень і повідомлень відмовився.

17 січня 2020 року до Облдержадміністрації надійшло звернення народного депутата України ОСОБА_5 № 04/01, в якому зазначено, що до нього звернулися представники ГО МРГ Бекас з проханням привести у відповідність до діючого законодавства умови ведення мисливського господарства на території Мар`їнського району Донецької області. З моменту надання мисливських угідь у користування КП Мар`їнське МРГ на останнього неодноразово надходили скарги з приводу неналежного виконання договірних умов з ведення мисливського господарства. За результатами перевірки, проведеної робочою групою з вивчення проблемних питань, що виникли на території району з ведення мисливського господарства, в лютому 2019 року, виявлений ряд грубих порушень умов ведення мисливського господарства на території, наданій КП Мар`їнське МРГ. У зв`язку з цим та після погодження з Держлісагентством Облдержадміністрація надала мисливські угіддя в користування ГО МРГ Бекас, однак рішенням Господарського суду міста Києва від 02 грудня 2019 року розпорядження від 17 квітня 2019 року № 419/5-19 визнано незаконним і скасовано.

Враховуючи викладене та з метою припинення права користування мисливськими угіддями на підставі ст. 23 Закону № 1478 народний депутат України пропонував наступні варіанти захисту інтересів мисливців - користувачів мисливських угідь, а саме розірвати Договір з КП Мар`їнське МРГ у зв`язку з систематичним невиконанням обов`язків щодо охорони та відтворення мисливських тварин, зобов`язань, обумовлених договором між користувачем мисливських угідь та власником (користувачем) земельних ділянок або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства або і інших випадках, передбачених законодавством: шляхом подання адміністративного позову Державним агентством лісових ресурсів України (територіальним органом); шляхом подання адміністративного позову Державною екологічною інспекцією України (територіальним органом).

Також народний депутат України пропонував розірвати договір з ГО МРГ Бекас.

18 лютого 2020 року, враховуючи звернення народного депутата України ОСОБА_5 , з метою вивчення умов ведення мисливського господарства та виконання договірних умов з ведення мисливського господарства на території Мар`їнського району Донецької області, керуючись Законом № 1478, ст. ст. 13, 16, 28, 39 Закону № 589, голова облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації, видав розпорядження № 153/5-20 Про утворення робочої групи з вивчення умов ведення мисливського господарства та виконання договорів користувачами мисливських угідь (далі Розпорядження № 153/5-20).

За пунктом 1 Розпорядження № 153/5-20 утворена робоча група з вивчення умов ведення мисливського господарства та виконання договорів користувачами мисливських угідь та затверджений її персональний склад.

Згідно п. 2 Розпорядження № 153/5-20 на робочу групу покладені обов`язки у строк до 31 березня 2020 року: 1.) проаналізувати умови ведення мисливського господарства на території Мар`їнського району Донецької області; 2.) вивчити стан виконання договірних умов користувачами мисливських угідь на території Мар`їнського району Донецької області; 3.) за результатами роботи підготувати інформацію голові облдержадміністрації, керівнику обласної військово-цивільної адміністрації.

Управління листом від 25 лютого 2020 року № 03-246 довело до відома членів робочої групи та користувачів мисливських угідь, в тому числі відповідача, про дату, час і місце проведення засідання робочої групи.

Керівникам мисливських угідь з метою всебічного розгляду порушеного питання запропоновано забезпечити явку своїх представників та надати матеріали, перелічені в листі від 20 лютого 2020 року № 03-225.

КП Мар`їнське МРГ листом від 26 лютого 2020 року № 33 повідомило Управлінню, що оскаржило Розпорядження № 153/5-20 в судовому порядку, а тому не має можливості взяти участь в засіданнях робочої групи до вирішення справи судом.

Керівництво КП Мар`їнське МРГ листом від 26 лютого 2020 року № 33 повідомило Управління про неможливість участі в робочій групі у зв`язку з оскарженням в судовому порядку Розпорядження № 153/5-20.

Матеріали справи містять акт огляду мисливських угідь КП Мар`їнське МРГ та ГО МРГ Бекас без дати і номера, складений членами робочої групи, на виконання розпорядження, в якому зазначено, що за наслідками огляду встановлено: відсутність межових аншлагів з номерами обходів та визначенням належності; відсутність внутрішньогосподарських аншлагів з визначенням відтворюваних ділянок та ділянок для натаскування, натягання, вимуштрування мисливських собак; відсутність біотехнічних споруд (стаціонарних годівниць); на підгодовувальних майданчиках відсутні корма (фото додається); підгодовувальні майданчики розміщені біля автомобільних доріг.

Огляд угідь проводився без участі представників відповідача, що визнається сторонами.

В акті не конкретизовано, ким саме допущені ці порушення КП Мар`їнське МРГ чи ГО МРГ Бекас, зважаючи на те, що робоча група проводила огляд угідь обох користувачів.

Також, матеріали справи містять акт наданий позивачем суду аналогічного змісту.

Робоча група склала довідку про результати з вивчення умов ведення мисливського господарства та виконання договорів користувачами мисливських угідь (довідка не містить дати її складання та підписання членами робочої групи, а в графі Додатки: залишився прочерк).

У довідці вказано, що члени робочої групи розглянули питання, пов`язані з веденням мисливського господарства, зазначеними у Договорі про умови з ведення мисливського господарства від 27 вересня 2016 року з КП Мар`їнське МРГ та в Договорі про умови з ведення мисливського господарства від 19 квітня 2019 року з ГО МРГ Бекас.

Проте, керівник КП Мар`їнське МРГ та його представники, були присутні на засіданні робочої групи.

Робоча група дії керівництва КП Мар`їнське МРГ розцінила як перешкоджання її діяльності та приховування інформації.

В довідці відображені ті порушення, які наведені в акті огляду мисливських угідь.

Додатково вказано, що робоча група використала матеріали вивчення проблемних питань, пов`язаних з веденням мисливського господарства КП Мар`їнське МРГ, зібрані в лютому 2019 року на виконання Розпорядження № 143/5-19.

Управління зверталося до Держлісагентства з листом від 05 листопада 2018 року № 03-958, який містив пропозицію заборонити відповідачу використання державного мисливського фонду терміном на 2 роки.

На цій підставі робоча група робила висновок, що наприкінці 2018 року Управління виявило допущені відповідачем порушення Закону № 1478.

В довідці зазначено, що детально виявлені порушення користувачів мисливських угідь наведені в порівняльній таблиці.

Так, в порівняльній таблиці до Розпорядження № 153/5-20 наведена інформація про виконання зобов`язань за договорами про надання в користування мисливських угідь КП Мар`їнське МРГ та ГО МРГ Бекас.

В стовбці, який містив інформацію про виконання відповідачем умов Договору, навпроти кожного підпункту (пп. пп. а, б, в, г, д, е, є, ж, з, і, ї, к п. 2.2 Договору) вказана фраза: відмовлено в наданні інформації.

З огляду на використані формулювання суд дійшов до висновку, що робоча група ототожнила відсутність інформації з фактом виявлення порушення.

Крім того, робоча група в довідці зазначила, що на території району фіксуються браконьєрства, які на даний час внесено до ЄРДР з ознакою кримінального провадження № 12019050690001079, № 1201950690001070, учасниками яких є єгеря КП Мар`їнське МРГ.

Враховуючи викладене робоча група дійшла висновку, що для вирішення проблемних питань необхідно припинити дію Розпорядження № 419/5-19 та пп. 4 п. 1 Розпорядження № 411.

06 квітня 2020 року Облдержадміністрація звернулася до відповідача з листом № 0.2/19/654/0/2-20 з вимогою надати Управлінню укладені договори на ведення мисливського господарства на зазначену площу мисливських угідь; інформацію про внесення плати за користування мисливськими угіддями; інформацію про виконання зобов`язань, передбачених ст. 30 Закону № 1478.

Листом від 22 квітня 2020 року № 03-423 Управління повідомило позивачеві про те, що не отримало від відповідача запитувану інформацію, а також про те, відповідач з 2016 року не виконує свої договірні зобов`язання та вимоги ст. 30 Закону № 1478. На цій підставі Управління просило розглянути питання про припинення пп. 4 п. 1 Розпорядження № 411.

Рішенням Господарського суду м. Києва від 02 грудня 2019 року, залишеним без змін Північного апеляційного господарського суду від 09 червня 2020 року та постановою Верховного Суду від 10 вересня 2020 року у справі № 910/10388/19 визнано незаконним та скасовано розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 17 квітня 2019 року № 419/5-19 "Про надання в користування мисливських угідь на території Мар`їнського району Донецької області Громадській організації "Мисливсько-рибальське господарство "Бекас" загальною площею 55 137,7650 га строком на 15 років".

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/2792/20, яке набрало законної сили 17 жовтня 2020 року, позов КП Мар`їнське МРГ до Державної екологічної інспекції у Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задоволений повністю; визнані протиправними дії Державної екологічної інспекції у Донецькій області щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП Мар`їнське МРГ, проведеної у термін з 10 лютого 2020 року по 21 лютого 2020 року; скасований припис Державної екологічної інспекції у Донецькій області №06-03 від 25 лютого 2020 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2020 року, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року, у справі № 200/2926/20-а відмовлено у задоволенні позову КП Мар`їнське МРГ про визнання протиправними дій щодо винесення розпорядження від 18 лютого 2020 року № 153/5-20 Про створення робочої групи з вивчення умов ведення мисливського господарства та виконання договорів користувачами мисливських угідь та скасування цього розпорядження.

Надані позивачем та третьою особою фотознімки суд першої інстанції не взяв до розгляду на підставі ст. ст. 73, 74 КАС, оскільки ні самі фотознімки, ні зображення на них не дають можливості встановити, що відповідні кадри були зроблені саме в мисливських угіддях відповідача.

Надані третьою особою копії електронних доказів відеозаписів суд першої інстанції не взяв до розгляду на підставі ст. ст. 73, 74 КАС, оскільки вони не відповідають вимогам ч. 2 ст. 99 цього Кодексу (копії не засвідчені електронним підписом).

Відмовляючи в задоволені адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не довів належними і допустимими доказами факт систематичного невиконання КП Мар`їнське МРГ обов`язків щодо охорони та відтворення мисливських тварин, зобов`язань, обумовлених договором між користувачем мисливських угідь та власником (користувачем) земельних ділянок або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до приписів частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про мисливське господарство та полювання»(далі -Закон 1478-III) визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності юридичних і фізичних осіб у галузі мисливського господарства та полювання, забезпечує рівні права усім користувачам мисливських угідь у взаємовідносинах з органами державної влади щодо ведення мисливського господарства, організації охорони, регулювання чисельності, використання та відтворення тваринного світу.

Як встановлено статтею 21 Закону № 1478-III ведення мисливського господарства здійснюється користувачами мисливських угідь.

Не допускається користування мисливськими тваринами та ведення мисливського господарства без оформлення відповідних документів у встановленому цимЗакономпорядку.

Умови ведення мисливського господарства визначаються у договорі, який укладається між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, і користувачами мисливських угідь.

Для потреб мисливського господарства користувачі мисливських угідь мають право у встановленому порядку, за згодою власників або користувачів земельних ділянок, будувати на мисливських угіддях необхідні будівлі та біотехнічні споруди, вирощувати кормові культури, створювати захисні насадження, проводити штучне обводнення, здійснювати інші заходи, пов`язані з веденням мисливського господарства, які не суперечать законодавству та інтересам власників або користувачів земельних ділянок.

За приписами статті 29 Закону № 1478-III ведення мисливського господарства здійснюється користувачами мисливських угідь.

Не допускається користування мисливськими тваринами та ведення мисливського господарства без оформлення відповідних документів у встановленому цим Законом порядку.

Умови ведення мисливського господарства визначаються у договорі, який укладається між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, і користувачами мисливських угідь.

Форма договору встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового та мисливського господарства, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Для потреб мисливського господарства користувачі мисливських угідь мають право у встановленому порядку, за згодою власників або користувачів земельних ділянок, будувати на мисливських угіддях необхідні будівлі та біотехнічні споруди, вирощувати кормові культури, створювати захисні насадження, проводити штучне обводнення, здійснювати інші заходи, пов`язані з веденням мисливського господарства, які не суперечать законодавству та інтересам власників або користувачів земельних ділянок.

Відносини між власниками або користувачами земельних ділянок і користувачами мисливських угідь регулюються відповідними договорами.

Згідно ізстаттею 23 Законуправо користування мисливськими угіддями припиняється у разі, зокрема, систематичного невиконання обов`язків щодо охорони та відтворення мисливських тварин, зобов`язань, обумовлених договором між користувачем мисливських угідь та власником (користувачем) земельних ділянок або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства; погіршення якості мисливських угідь з вини їх користувача; в інших випадках, передбачених законодавством.

Рішення про припинення права користування мисливськими угіддями, крім випадку закінчення строку користування, приймаються, зокрема: у випадках, передбачених абзацами п`ятим, шостим частини першої цієї статті, - адміністративним судом за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, або органів, уповноважених на надання у користування мисливських угідь щодо застосування такого заходу реагування.

Відповідно до частини 1 статті 28, статті 29 Закону 1478-III користувачі мисливських угідь забезпечують їх упорядкування протягом двох років з дня надання таких угідь у користування. З метою охорони мисливських угідь користувачі угідь створюють єгерську службу з розрахунку не менш як один єгер на п`ять тисяч гектарів лісових або десять тисяч гектарів польових чи водно-болотних мисливських угідь.

Права та обов`язки користувачів мисливських угідь визначено статтею 30 Закону № 1478-III.

Відповідно до цієї статті користувачі мисливських угідь зобов`язані:

додержуватися встановлених правил, норм, лімітів і строків добування мисливських тварин;

виконувати біотехнічні заходи, виділяти мисливські угіддя для охорони і відтворення мисливських тварин, визначати пропускну спроможність мисливських угідь та забезпечувати їх упорядкування;

раціонально використовувати державний мисливський фонд, не допускати погіршення екологічного стану мисливських угідь;

проводити первинний облік чисельності і добування мисливських тварин, вивчати їх стан та характеристики угідь і в установленому порядку подавати цю інформацію органам, які здійснюють державний облік чисельності тварин та облік їх добування, ведення державного кадастру і моніторингу тваринного світу;

негайно інформувати обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах ветеринарної медицини, санітарного та епідемічного благополуччя населення, ветеринарні, санітарно-епідеміологічні служби про виявлення випадків захворювань тварин, погіршення стану середовища їх перебування, виникнення загрози знищення та загибелі тварин, здійснювати комплексні заходи щодо профілактики і боротьби із захворюваннями;

обладнати згідно з ветеринарно-санітарними вимогами майданчики для оброблення відстріляної на полюванні дичини та забезпечити проведення посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ветеринарної медицини, ветеринарно-санітарної експертизи дичини, призначеної для використання на харчові цілі;

здійснювати охорону державного мисливського фонду, створювати єгерську службу;

додержуватися режиму охорони тварин, занесених до Червоної книги України і включених до переліків видів тварин, які підлягають особливій охороні на території Автономної Республіки Крим та областей, у межах наданих у користування мисливських угідь;

не допускати самовільного переселення або акліматизації тварин;

не допускати до полювання мисливців у кількості, що перевищує пропускну спроможність мисливських угідь;

проводити комплексні заходи, спрямовані на відтворення, у тому числі штучне, мисливських тварин, збереження і поліпшення середовища їх перебування, щорічно вкладати кошти на їх охорону і відтворення з розрахунку на 1 тисячу гектарів лісових угідь не менше тридцяти, польових - двадцяти п`яти, водно-болотних - двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

здійснювати заходи щодо виконання загальнодержавних і місцевих екологічних програм з питань охорони тваринного світу;

самостійно припиняти використання мисливських тварин у разі погіршення їх стану та умов існування, зниження відтворювальної здатності та виникнення загрози знищення тварин, негайно вживати заходів до усунення негативних факторів впливу на тварин і середовище їх перебування;

безперешкодно допускати до перевірки стану мисливських угідь, усіх об`єктів, де утримуються, перероблюються та реалізуються мисливські тварини, посадових осіб, уповноважених здійснювати державний контроль у галузі мисливського господарства та полювання, своєчасно виконувати їх законні вимоги.

У разі систематичного невиконання або порушення користувачем мисливських угідь зазначених вимог центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, або центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, може попередити користувача про необхідність усунення порушення у визначений термін чи заборонити використання державного мисливського фонду в угіддях цього користувача строком до двох років.

Користувачі мисливських угідь можуть мати й інші передбачені законом права та обов`язки щодо використання мисливських тварин та користування мисливськими угіддями.

Також, як встановлено статтею 27 Закону передбачено, що з метою охорони та відтворення мисливських тварин користувачі в межах своїх мисливських угідь виділяють не менш як 20 відсотків площі угідь, на яких полювання забороняється. Порядок визначення територій для цієї мети встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.

Порядок визначення територій для цієї мети встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.

Згідно із приписів частини 2 статті 31 Закону №1478-III припинення права використання державного мисливського фонду або права користування мисливськими угіддями може мати місце лише у випадках, передбачених статтею 23 цього Закону.

Відповідно до статті 42 вказаного Закону порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законами України.

На підставі системного аналізу наведених правових норм суд апеляційної інстанції дійшов переконання, що приписами Закону № 1478-III передбачена можливість припинення права користування мисливськими угіддями, набутого на підставі договору, який укладається між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, та користувачами мисливських угідь.

Підставою для припинення такого права законодавством передбачено систематичне невиконання обов`язків щодо охорони та відтворення мисливських тварин, зобов`язань, обумовлених договором між користувачем мисливських угідь та власником (користувачем) земельних ділянок або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, а також систематичне невиконання або порушення користувачем мисливських угідь своїх обов`язків, передбачених Законом № 1478-III.

Таким чином, суд наголошує на тому, що не кожне невиконання користувачами мисливських угідь своїх обов`язків тягне за собою можливість припинення їх права користування мисливськими угіддями, а лише таке порушення, яке носить систематичний характер.

При цьому, Законом передбачено, що випадку виявлення порушення користувачами мисливських угідь своїх обов`язків центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, або центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, може попередити користувача про необхідність усунення порушення у визначений термін чи заборонити використання державного мисливського фонду в угіддях цього користувача строком до двох років, як захід реагування на виявлені порушення

Відтак, на переконання суду, позбавлення права користування мисливськими угіддями є крайнім заходом впливу на недобросовісного користувача, який застосовується у разі неможливості забезпечення виконання ним своїх зобов`язань шляхом попередження про необхідність усунення порушення у визначений термін чи заборони використання державного мисливського фонду в угіддях цього користувача строком до двох років.

Відповідно до пунктів 3, 4.3 Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 21 березня 2012 року №134, зареєстрованого у міністерстві юстиції України 08 травня 2021 року за № 729/21042, яке було чинне до 04 червня 2021 року, та пункту 2.3 Договору Управління (Донецьке обласне управління лісового та мисливського господарства, третя особа у справі) було зобов`язане не менше як один раз на три роки проводити перевірку виконання відповідачем умов Договору, його виробничої та фінансово-господарської діяльності в частині організації та ведення мисливського господарства, охорони та відтворення державного мисливського фонду, зокрема, і щодо виявлених порушень (мінімальної чисельності єгерської служби користувача мисливських угідь тощо).

Разом із тим, матеріали справи свідчать, що перевірки виконання користувачем мисливських угідь - відповідачем у справі, умов Договору упродовж 2016-2019 років уповноваженим на це органом не проводились. Зазначене не спростовано позивачем, а саме, що Управління лісового та мисливського господарства, як і інші уповноважені органи державного контролю, у 2016-2019 роках не проводила планові (позапланові) перевірки відповідача і не виявили порушень товариством вимог Закону №1478-III та Договору.

Матеріали справи свідчать, що підставою для звернення до суду з позовом та висновку щодо систематичного невиконання відповідачем умов Договору про умови ведення мисливського господарства від 27 вересня 2016 року, є результати перевірки, проведеної робочою групою з вивчення проблемних питань, що виникли на території району з ведення мисливського господарства, які оформлені актами та висновками.

Згідно із частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За правилами частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частина 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини 4 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно із частиною 1 статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частина 2 статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

За правилами частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінюючи у якості доказів на обґрунтування позовних вимог надані висновки робочої групи, суд виходить із того, що вони не можуть підміняти собою відповідних актів Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства третьої особи у справі або іншого уповноваженого органу за наслідками виконання обов`язку по проведенню не менше як одного разу на три роки перевірки виконання відповідачем своїх обов`язків, як користувача мисливських угідь.

Так, за положенням п. 1 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затверджене Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 458/2011, Державне агентство лісових ресурсів України (Держлісагентство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи центральних органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері лісового та мисливського господарства.

За п.7 Положення, Держлісагентство України здійснює повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно пп.5 п. 6 Положення, Держлісагентство України для виконання покладених на нього завдань має право в установленому порядку: проводити перевірки додержання вимог законодавства у сфері лісового (в лісах підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління) та мисливського господарства.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. N 1364,утворене Донецьке обласне управління лісового та мисливського господарства.

За п.1 Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затверджено Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України21.03.2012 № 134, Обласні управління лісового та мисливського господарства (далі - Управління) підпорядковуються Держлісагентству України та є його територіальними органами.

Голови місцевих державних адміністрацій координують діяльність Управлінь і сприяють їм у виконанні покладених на ці органи завдань.

За п.3 Положення, завданням Управлінь є реалізація повноважень Держлісагентства України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці у сфері лісового та мисливського господарства.

Так, відповідно до п. 4 Положення, Управління відповідно до покладених на них завдань, зокрема:

4.3. Здійснюють державний контроль за додержанням норм, правил та інших нормативно-правових актів з ведення лісового господарства.

4.4. Здійснюють управління об`єктами державної власності в межах повноважень, визначених законодавством.

4.11. Організовують: збір інформації для ведення лісовпорядкування обліку лісів, державного лісового кадастру та державного кадастру мисливських тварин, що перебувають на території України; укладення з користувачами мисливських угідь договорів про умови ведення мисливського господарства, здійснюють контроль за виконанням цих договорів; розгляд скарг та звернень з питань лісового та мисливського господарства; планово-фінансову роботу в Управлінні, здійснення контролю за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечення організації та вдосконалення бухгалтерського обліку в установленому законодавством порядку.

4.18. Розглядають згідно із законодавством справи про адміністративні правопорушення і в межах своїх повноважень приймають відповідні рішення.

Відповідно до п. 1 Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2009 р. N 976, Державна лісова охорона (далі - держлісоохорона) діє у складі Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства.

Держлісоохорона має статус правоохоронного органу.

Згідно п. 4 Положення, основними завданнями держлісоохорони є, зокрема: здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства.

За п. 7 Положення, Посадові особи держлісоохорони відповідно до покладених на неї завдань мають право, зокрема:

безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку ліси, що перебувають у власності чи користуванні громадян і юридичних осіб;

перевіряти в установленому порядку в громадян і юридичних осіб наявність дозволів та інших документів на використання лісових ресурсів і користування лісами та на право полювання і використання ресурсів державного мисливського фонду;

проводити перевірки додержання лісокористувачами, власниками лісів та користувачами мисливських угідь вимог нормативно-правових актів і нормативних документів з питань ведення лісового господарства та у галузі мисливського господарства та полювання;

складати протоколи та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, правопорушення у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, а також у галузі мисливського господарства та полювання;

зупиняти на території лісового фонду транспортні засоби та проводити огляд транспортних засобів, знарядь, добутих деревини та інших продуктів лісу, а також зупиняти на території мисливських угідь транспортні (плавучі) засоби та проводити їх огляд та огляд знарядь полювання, добутої продукції;

надсилати у відповідні державні органи матеріали про притягнення осіб, які порушили лісове законодавство або законодавство у галузі мисливського господарства та полювання, до дисциплінарної, адміністративної і кримінальної відповідальності;

проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, а також у галузі мисливського господарства та полювання;

викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень у зв`язку з порушенням ними лісового законодавства або законодавства у галузі мисливського господарства та полювання;

приймати рішення про обмеження або заборону господарської та іншої діяльності;

видавати обов`язкові для виконання приписи з питань, що належать до їх повноважень.

Отже, за положенням чинних на час виникнення спірних правовідносин норм визначено відповідні органи які уповноваженні проводити перевірки додержання вимог законодавства у сфері лісового та мисливського господарства, установлювати наявність або відсутність порушень законодавства, та відповідно виносити рішення за результатами їх проведення.

У даному випадку, з огляду на порушення на які посилається позивач, належним органом уповноваженим проводити перевірки є Донецьке обласне управління лісового та мисливського господарства.

Колегія суддів зазначає, що робоча група, що сформована позивачем згідно Розпоряджень голови облдержадміністрації, не є уповноваженим органом який може встановлювати ті чи інші порушення приписів законодавства та відповідно Договору.

Такі відомості (висновки робочої групи, листи) не стосуються взаємовідносин відповідача з органом який здійснює контроль за діяльністю відповідача у межах покладених на них законом повноважень щодо виконання товариством своїх обов`язків за Договором.

Також матеріали справи не містять доказів (акти, протоколи) якими встановлені системні порушення так і попередження (приписи) користувача у відповідності до приписів законодавства про необхідність усунення встановлених порушень у визначений термін чи заборонити використання державного мисливського фонду в угіддях цього користувача строком до двох років, як захід реагування на виявлені порушення.

Колегія суддів зазначає, що надіслання вказаним Управлінням лісового та мисливського господарства на адресу КП Мар`їнське МРГ попереджень від 20.08.2018 № 03-714, від 28.09.2018 № 03-823, від 27.08.2019 № 03-870, від 23.07.2019 № 03-752, 21.06.2019 № 03-666, про необхідність усунень порушень та неухильне виконання умов договору, не свідчить про проведення таким органом перевірки та встановлення систематичних порушень, які відповідно до вимог закону можуть бути належними доказами щодо проведення перевірки та підставою для припинення права відповідача користування мисливськими угіддями.

Колегія суддів не приймає посилання представника третьої особи на неможливість проведення перевірки відповідача у спірний час, оскільки вказані твердження щодо неможливості або заборони проведення перевірки відповідача до звернення з цим позовом, належними доказами у тому числі з посиланнями на приписи законодавства, не підтверджено.

Колегія суддів наголошує, що робочою групою відповідно до наявної в матеріалах справи довідки надано саме пропозиції щодо припинення позивачу права користування мисливськими угіддями в наслідок встановлених цією комісією порушень, які самі по собі не можуть свідчити про системність цих порушень в наслідок відсутності як вже зазначалось належних доказів наявності таких порушень на протязі певного періоду встановлених уповноваженим на те органом.

Колегія суддів з огляду на вимоги закону звертає увагу, що довідка (акт) робочої групи не є рішенням уповноваженого органу щодо встановлення систематичних порушень законодавства.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Частиною 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

При цьому, суд вважає за можливе врахувати позицію Європейського суду з прав людини, яку він висловив у справі «Федорченко та Лозенко проти України» (заява № 387/03, 20 вересня 2012 року, п.53), відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумними сумнівом», тобто, аргументи сторони мають бути достатньо вагомими, чіткими та узгодженими.

10 лютого 2020 року відповідачу повідомлено Державною екологічною інспекцією про проведення 11.02.2020 позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на підставі звернення фізичної особи та наданий перелік питань щодо проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання.

За результатами проведеної перевірки складений акт від 20 лютого 2020 року № 06-03 та припис від 25 лютого 2020 року № 06-03.

Проте, рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/2792/20, яке набрало законної сили 17 жовтня 2020 року, позов КП Мар`їнське МРГ до Державної екологічної інспекції у Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задоволений повністю; визнані протиправними дії Державної екологічної інспекції у Донецькій області щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП Мар`їнське МРГ, проведеної у термін з 10 лютого 2020 року по 21 лютого 2020 року; скасований припис Державної екологічної інспекції у Донецькій області №06-03 від 25 лютого 2020 року.

Підсумовуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, щодо відсутності належних та допустимих доказів систематичного невиконання відповідачем обов`язків щодо охорони та відтворення мисливських тварин, зобов`язань, обумовлених договором між користувачем мисливських угідь та власником (користувачем) земельних ділянок або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, що є підставою для припинення права користування мисливськими угіддями.

Право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованогост.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.

У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

Інші зазначені в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді.

З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст. 308,310,315,316,321,322,325,328 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Донецької обласної державної адміністрації, Донецької обласної військово-цивільної адміністрації на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 р. у справі № 200/5217/20-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 р. у справі № 200/5217/20-а залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дати проголошення.

Повний текст складений та підписаний 21 серпня 2024 року.

Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв

Судді І.В. Геращенко

А.А. Блохін

СудПерший апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.08.2024
Оприлюднено23.08.2024
Номер документу121136679
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них дозвільної системи, нагляду (контролю), реалізації держ-ї регуляторної політики у сфері госп-ї д-ті; ліцензування видів господарської д-ті; розроблення і застосування національних стандар., технічних регламентів та процедур оцінки відповідності