Вирок
від 19.08.2024 по справі 711/5782/20
ПРИДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Справа № 711/5782/20

Номер провадження 1-кп/711/146/24

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 серпня 2024 року м. Черкаси

Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - ОСОБА_1

за участю:

секретаря судового засідання - ОСОБА_2

прокурорів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5

обвинувачених - ОСОБА_6 , ОСОБА_7

захисників - адвоката ОСОБА_8 , ОСОБА_9

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали обвинувального акта у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019250000000017 від 21.01.2019 року, відносно:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Білка Радомишльського району, Житомирської області, українця за національністю, громадянина України, з вищою освітою, генерального директора ТОВ «ЗДРАВО» та ТОВ «Харвінд», одруженого, маючого на утриманні сина ІНФОРМАЦІЯ_2 , інвалідом, депутатом, учасником бойових дій, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС не являється, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, -

обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, -

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Димитров, Донецької області, українця за національністю, громадянина України, з вищою освітою, працюючого сімейним лікарем Бучанської ЦПМСД, одруженого, маючого на утриманні двох дітей 2008 та 2012 року народження, інвалідом, депутатом, учасником бойових дій, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС не являється, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимого, -

обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

Згідно обвинувального акта, ОСОБА_6 , обвинувачується у тому, що згідно з протоколом загальних зборів учасників №1 товариства з обмеженою відповідальністю «ЗДРАВО» (ТОВ «ЗДРАВО») від 03.10.2006 та наказом ТОВ «ЗДРАВО» №1-1 від 01.11.2006, призначений на посаду генерального директора ТОВ «ЗДРАВО», а згідно з наказом ТОВ «ЗДРАВО» №40-1 від 02.12.2008 - на посаду генерального директора ТОВ «ЗДРАВО» на постійній основі, безпосередньо та через адміністрацію здійснюючи поточне управління (керівництво) зазначеним підприємством, будучи в силу своєї посади наділеним правомочністю безпосередньо та через підлеглих осіб управляти та розпоряджатися коштами і майном підприємства, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність власних дій, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в період часу з 25.04.2017 до 20.10.2017, за попередньою змовою з начальником відділу продажу медичного обладнання ТОВ «ЗДРАВО» ОСОБА_7 , заволодів грошовими коштами бюджету м. Черкаси в особливо великих розмірах за наступних обставин.

Так, ТОВ «ЗДРАВО» (ЄДРПОУ34603398) зареєстроване за адресою: м. Київ, вул. Хорива, 39-41 оф. 82 , фактично розташоване за адресою: м. Київ, вул. Автозаводська, 54/19 літ. А , у зазначений період часу діяло на підставі Статуту (нова редакція), затвердженого протоколом зборів учасників № 01/06 від 01.06.2017, зареєстрованого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_10 за № 231 від 01.06.2017.

Відповідно до пунктів 2.1. та 2.2. Статуту, затвердженого протоколом загальних зборів учасників №01/6 від 01.06.2017, ОСОБА_6 є єдиним учасником (власником) зазначеного підприємства.

Товариство створене з метою одержання прибутків від реалізації і виробництва товарів народного споживання, продукції промислового та іншого призначення, надання посередницьких та інших послуг громадянам і юридичним особами, а також всіх інших видів підприємницької діяльності, прямо і виключно не заборонених законодавством України та його подальшого розподілу між учасниками (п. 5.1. Статуту).

Відповідно до пунктів 11.9. - 11.11. Статуту ТОВ «ЗДРАВО», генеральний директор є виконавчим органом товариства. Генеральний директор вирішує всі питання діяльності товариства, за винятком тих, які віднесено до компетенції загальних зборів учасників, та має право: представляти інтереси товариства у відносинах з усіма державними органами, установами, організаціями, підприємствами та громадянами; без довіреності виконувати всі дії від імені товариства, виступає від його імені в державних органах, а також судових органах, вирішує всі питання фінансово-господарської діяльності товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції Загальних зборів учасників; має право першого підпису фінансових документів, відкриває рахунки в установах банків; укладає договори, контракти, вчиняє інші правочини, в тому числі зовнішньоекономічні; видає довіреності на представництво інтересів; формує апарат управління і очолює його, затверджує структуру, штати, кошториси витрат товариства, має право прийняття і звільнення з роботи працівників товариства, видає накази, розпорядження і дає вказівки, обов`язкові для виконання всіма працівниками товариства. Генеральний директор може передавати свої повноваження на визначений ним термін посадовим особам Товариства на підставі наказу або іншого акту.

Таким чином, в силу ст.18 КК України, ОСОБА_6 є службовою особою, так як постійно обіймає на підприємстві посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків.

Одним із напрямків господарської діяльності ТОВ «ЗДРАВО» є придбання за кордоном медичного обладнання та/чи медичних виробів для подальшого продажу на території України з метою отримання прибутку як різниці між вартістю придбання та вартістю продажу.

Установлено, що ТОВ «ЗДРАВО» (Покупець), в особі генерального директора ОСОБА_6 , який діяв на підставі Статуту, були укладені контракти купівлі-продажу з іноземними постачальниками-виробниками (Продавці) про купівлю медичного обладнання та/чи медичних виробів в асортименті, за ціною, в кількості та в строки, указані в інвойсі на кожну поставку, на умовах, передбачених контрактами, зокрема, контракт купівлі-продажу №50-06/2016 від 02.06.2016, загальною вартістю 490 000 доларів США, з DONGMUN CO., LTD (Корея), в особі керуючого директора ОСОБА_73, який діяв на підставі Статуту, та контракт купівлі-продажу №60-11/2016 від 02.11.2016, загальною вартістю 950 000 доларів США, з NANNING HOBORN GENERAL MEDICAL EQUIPMENT CO., LTD (Китай), в особі директора (власника) ОСОБА_72, який діяв на підставі Статуту.

При пошуку потенційних покупців медичного обладнання та/чи медичних виробів, що придбавались ТОВ «ЗДРАВО» за контрактами №50-06/2016 від 02.06.2016 та №60-11/2016 від 02.11.2016, працівниками товариства було отримано інформацію про проведення Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради відкритих торгів по закупівлі візуалізаційного обладнання для потреб КЗ « Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги » ЧМР (оголошення UA-2017-04-25-000038-c ).

ОСОБА_6 , як генеральний директор ТОВ «ЗДРАВО», виконуючи визначену Статутом Товариства адміністративно-господарську функцію - вирішувати всі питання фінансово-господарської діяльності Товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції Загальних зборів учасників, - прийняв рішення про участь ТОВ «ЗДРАВО» у зазначених торгах. З цією метою він залучив свого підлеглого - начальника відділу продажу медичного обладнання ОСОБА_7 , до завдань та обов`язків якого, відповідно до затвердженої 02.01.2013 генеральним директором ТОВ «ЗДРАВО» ОСОБА_6 посадової інструкції, входила організація та приймання участі в тендерних закупівлях згідно вимог діючого законодавства, планування участі в тендерних закупівлях підприємства в межах своєї компетенції, який мав право представляти інтереси підприємства у відносинах з іншими організаціями з виробничо-господарських та фінансового-економічних питань, в тому числі за довіреністю від керівника підприємства, та відповідно до довіреності №28 від 30.07.2016, виданої генеральним директором ТОВ «ЗДРАВО» ОСОБА_6 , мав повноваження бути представником товариства та представляти ТОВ «ЗДРАВО» у комунальних підприємствах, державних органах влади, у підприємствах усіх форм власності з будь-яких питань, пов`язаних з діяльністю Товариства, у тому числі приймати участь у конкурсних торгах в організаціях будь-якої форми власності, був наділений відповідними правами, зокрема, укладати будь-які договори або угоди, у тому числі про закупівлю товарів за державні або за інші кошти (власні, благодійні і т.п.), які стосуються медичних виробів, товарів медичного призначення, медичного обладнання тощо. Тобто, цією довіреністю ОСОБА_6 делегував частину адміністративно-господарських функцій генерального директора товариства - ОСОБА_7 .

Для участі ТОВ «ЗДРАВО» у відкритих торгах ОСОБА_7 підготовлено та подано відповідну тендерну документацію.

Відкриті торги по закупівлі візуалізаційного обладнання для потреб КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР були проведені Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради у період з 25.04.2017 по 31.05.2017.

Участь в торгах прийняли два учасники, а саме ТОВ «ЗДРАВО» та ТДВ «Медтехніка ХХІ». За запропонованою ціною, відповідно до протоколу розгляду тендерних пропозицій №75 від 19.05.2017, тендерний комітет Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради визнав ТОВ «ЗДРАВО» переможцем торгів по закупівлі візуалізаційного обладнання та вирішив укласти з товариством відповідний договір закупівлі товару.

31.05.2017 був укладений тристоронній договір поставки товару №403Н/2017/144 між Замовником - Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради, в особі заступника директора - голови тендерного комітету ОСОБА_11 , Платником - КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Черкаської міської ради, в особі головного лікаря ОСОБА_12 , та Постачальником - ТОВ «ЗДРАВО», в особі начальника відділу продажу медичного обладнання ОСОБА_7 .

Предметом зазначеного договору, відповідно до п.1.1., є зобов`язання Постачальника поставити, а Платника - прийняти й оплатити Постачальнику в порядку та на умовах, визначених договором, візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини (Товар) за асортиментом, цінами і кількістю, зазначеними у Специфікації, а саме систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360 (виробництва DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай) у кількості 1 шт., на суму з ПДВ 3 458 000,00 грн.

Відповідно до п.п. 3.1. - 3.3. зазначеного договору, ціна Товару включає його вартість, витрати по його зберіганню на складі Постачальника, оформленню необхідної документації щодо його поставки, транспортуванню Товару до місця поставки, визначеного договором, ціна Договору становить 3 458 000,00 грн. з ПДВ. Ціна Договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін.

Відповідно до розділу 5 договору, визначено строк поставки товару - до 30.06.2017 та місце поставки товару - м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210.

Строк поставки змінено згідно з додатковою угодою від 26.06.2017 - до 30.08.2017, згідно з додатковою угодою від 30.08.2017 - до 30.09.2017.

Товар, що передбачено поставити за договором №403Н/2017/144 від 31.05.2017, був ввезений ТОВ «ЗДРАВО» на територію України за контрактами №50-06/2016 від 02.06.2016 та №60-11/2016 від 02.11.2016.

Так, за контрактом №50-06/2016 від 02.06.2016, відповідно до комерційного інвойсу №DM-170526-IG від 26.05.2017, DONGMUN CO., LTD (Корея) зобов`язалось поставити ТОВ «ЗДРАВО» партію товару - системи рентгенівські діагностичні мобільні XENO 360 (максимальною прискорювальною напругою 150 кВ), укомплектовані аксесуарами та генератором 15 кВ, у кількості 3 одиниць, вартістю 60 000 доларів США кожна, на суму 180 000 доларів США.

Платіжними дорученнями в іноземній валюті №(MUR)15768 від 30.05.2017 та №(MUR)15895 від 22.06.2017, ТОВ «ЗДРАВО» перерахувало на розрахунковий рахунок DONGMUN CO. , LTD грошові кошти в сумах 60 000 та 120 000 доларів США, відповідно.

Відповідно до міжнародної товарно-транспортної накладної (CMR) №386607 та пакувального листа виробника, ТОВ «ЗДРАВО» з Кореї імпортовано в Україну партію товару - 3 системи рентгенівські діагностичні мобільні XENO 360, (виробник - «DONGMUN CO., LTD» 508-ho, Unitechvil Bldg. 142, Ilsan-ro, Ilsandong-gu, Goyang-si, KOREA 410-772).

Згідно з митною декларацією (форма МД-2) №UA125030/2017/117635 від 25.09.2017, фактурна вартість поставленого обладнання становить 180 000,00 доларів США, що у національній валюті України за курсом перерахунку 26,261562 гривень за 1 долар США становить 4 727 981,16 грн., заявлена митна вартість - 4 788 237,20 грн. (з урахуванням витрат в сумі 61 156,04 грн. на транспортування за маршрутом Busan, Korea - м. Одеса, Україна). Отже, митна вартість 1 системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO 360 - 1 596 079,07 грн.

За контрактом №60-11/2016 від 02.11.2016, відповідно до комерційного інвойсу №DС-170420 від 12.05.2017, NANNING HOBORN GENERAL MEDICAL EQUIPMENT CO., LTD (Китай) зобов`язалось поставити ТОВ «ЗДРАВО» партію товару - стіл для катетеризації DC-2000, у кількості 1 одиниця, вартістю 13 650,00 доларів США.

Платіжним дорученням в іноземній валюті №(MUR)15629 від 26.04.2017, ТОВ «ЗДРАВО» перерахувало на розрахунковий рахунок NANNING HOBORN GENERAL MEDICAL EQUIPMENT CO., LTD грошові кошти в сумі 13 650,00 доларів США.

Відповідно до міжнародної товарно-транспортної накладної (CMR) №061361 та пакувального листа виробника, ТОВ «ЗДРАВО» з Китаю імпортовано в Україну партію товару - 1 стіл для катетеризації DC-2000, (виробник - «YuLin Hotborn General Medical Equipment Co., Ltd» № 1 HaoBang Road, YuLin Development Zone, Guangxi, P.R. China).

Згідно з митною декларацією (форма МД-2) №UA125030/2017/111025 від 22.06.2017, фактурна вартість поставленого обладнання становить 13 650 доларів США, що у національній валюті України за курсом перерахунку 26,023602 гривень за 1 долар США становить 355 222,24 грн., заявлена митна вартість - 379 306,67 грн. (з урахуванням витрат в сумі 24 084,43 грн. на транспортування за маршрутом SHENZHEN, China - м. Одеса, Україна). Отже, митна вартість 1 столу для катетеризації DC-2000 - 379 306,67 грн.

У зазначений період правові засади державного регулювання цінової політики, відносин, що виникають в процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення на лікарські засоби та вироби медичного призначення, визначалися, зокрема, Конституцією України, Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Податковим кодексом, Законами України «Про захист економічної конкуренції», «Про ціни і ціноутворення», постановами Кабінету Міністрів України №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» (в редакції, що діяла на момент вчинення кримінального правопорушення), №333 від 25.03.2009 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18.08.2014 №574 «Про затвердження положення про реєстр оптово-відпускних цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, порядок внесення до нього змін та форм декларації зміни оптово-відпускної ціни на лікарський засіб та виріб медичного призначення», іншими нормативно-правовими актами.

Так статтею 42 Конституції України встановлено, що кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція. Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.

Статтею 49 Конституції України передбачено, що охорона здоров`я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров`я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.

Відповідно до статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України: вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина; забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.

Положенням статті 117 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обов`язковими для виконання.

Згідно з статтею 5 Господарського кодексу України правовий господарський порядок в Україні формується на основі оптимального поєднання ринкового саморегулювання економічних відносин суб`єктів господарювання та державного регулювання макроекономічних процесів, виходячи з конституційної вимоги відповідальності держави перед людиною за свою діяльність та визначення України як суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової держави.

Суб`єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Нормативно-правове регулювання господарської діяльності, відповідно до ст.7 Господарського кодексу України, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.

Одним із засобів державного регулювання господарської діяльності, передбачених ст.12 Господарського кодексу України, є регулювання цін і тарифів. Державні регульовані ціни, відповідно до положень ст.191 Господарського кодексу України, зокрема, запроваджуються Кабінетом Міністрів, відповідно до його повноважень у встановленому законодавством порядку та здійснюється згідно із Законом України «Про ціни і ціноутворення».

У свою чергу, Закон України «Про ціни і ціноутворення» визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення які, відповідно статті 2 зазначеного закону, поширюються на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб`єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Законодавство про ціни і ціноутворення (ст.3 Закону України «Про ціни і ціноутворення») ґрунтується на Конституції України та складається з Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Податкового кодексу України, законів України «Про природні монополії», «Про захист економічної конкуренції», цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Стаття 1 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначає вживання термінів в такому значенні:

- постачальницько-збутова надбавка (постачальницька винагорода) - сума витрат суб`єкта господарювання, що пов`язані з обігом товару та здійснюються в процесі його продажу (реалізації) під час надходження від виробника (постачальника) на відповідний товарний ринок, та прибутку. Гранична постачальницько-збутова надбавка є її максимально допустимим рівнем, який повинен враховуватися суб`єктом господарювання, що здійснює оптову торгівлю, під час встановлення ціни товару;

- товар - продукція, роботи, послуги, матеріально-технічні ресурси, майнові та немайнові права, що підлягають продажу (реалізації).

Державна цінова політика є складовою частиною державної економічної та соціальної політики і спрямована на забезпечення: 1) розвитку національної економіки та підприємницької діяльності; 2) протидії зловживанню монопольним (домінуючим) становищем у сфері ціноутворення; 3) розширення сфери застосування вільних цін; 4) збалансованості ринку товарів та підвищення їх якості; 5) соціальних гарантій населенню в разі зростання цін; 6) необхідних економічних гарантій для виробників; 7) орієнтації цін внутрішнього ринку товарів на рівень цін світового ринку.

Статтею 5 Закону України «Про ціни та ціноутворення» встановлені повноваження Кабінету Міністрів України у сфері ціноутворення який, зокрема, 1) забезпечує проведення державної цінової політики; 2) здійснює державне регулювання цін, визначає повноваження органів виконавчої влади щодо формування, встановлення та застосування цін, якщо інше не визначено законом або міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) визначає перелік товарів, державні регульовані ціни на які затверджуються відповідними органами виконавчої влади, якщо інше не визначено законом.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб`єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації). Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін.

Одним із способів державного регулювання цін, встановленого ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», є установлення обов`язкових для застосування суб`єктами господарювання: граничних рівнів постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди).

Відповідно до норм Закону України «Про ціни і ціноутворення», в межах наданої компетенції, Кабінетом Міністрів України видано постанову №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» (Постанова 955), відповідно п.п.2 п.1 якої, на медичні вироби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, гранична постачальницько-збутова надбавка встановлена не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються для медичних виробів до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів.

Постановою Кабінету Міністрів України №333 від 25.03.2009 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», затверджено «Порядок формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання» (Порядок №333), відповідно до якого встановлюється механізм формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення щодо яких запроваджено державне регулювання, для реалізації суб`єктом господарювання на внутрішньому ринку з урахуванням граничних постачальницько-збутових надбавок.

Пунктом 2 зазначеного Порядку встановлено, що гранична постачальницько-збутова надбавка є максимально допустимим її розміром, який може враховуватися суб`єктом господарювання, що здійснює оптову торгівлю, при визначенні ціни товару. Гранична постачальницько-збутова надбавка не повинна перевищувати її встановленого розміру незалежно від кількості здійснених суб`єктами господарювання операцій з реалізації товару. Суб`єкт господарювання, що здійснює оптову торгівлю, зазначає розмір оптово-відпускної ціни у первинних документах для проведення ним операцій з реалізації товару.

Достеменно знаючи про те, що митна вартість системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 та столу для катетеризації моделі DC 2000 разом становить 1 975 385,74 грн., знаючи вимоги норм Закону України «Про ціни і ціноутворення», вимоги постанов Кабінету Міністрів України №333 від 25.03.2009 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» та №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» (в редакції, що діяла на момент вчинення кримінального правопорушення), щодо обов`язку суб`єкта господарювання, який здійснює оптову торгівлю, при визначенні ним ціни товарів, які придбаваються повністю за рахунок коштів місцевого бюджету, враховувати граничні постачальницько-збутові надбавки на рівні не вище ніж 10 %, що нараховуються до задекларованої зміни оптово-відпускої ціни з урахуванням податків та зборів, тобто достовірно знаючи, що максимальна вартість системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 та столу для катетеризації моделі DC-2000, що продається за рахунок коштів місцевого бюджету, з урахуванням граничної постачальницької надбавки на рівні не вище ніж 10 %, повинна складати не вище ніж 2 323 480,33 грн. (у тому числі ПДВ 152 003,39 грн.), маючи передбачений п.3.3. договору поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017 механізм приведення ціни у відповідність до вимог зазначених нормативних актів, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 умисно, нехтуючи обов`язком ТОВ «ЗДРАВО» як суб`єкта господарювання застосовувати ціни з урахуванням граничних постачальницько-збутових надбавок, з метою незаконного заволодіння бюджетними коштами, не звернулись до Департаменту економіки і розвитку Черкаської міської ради та КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Черкаської міської ради з пропозицією щодо внесення відповідних змін в розділ 3 договору поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017 щодо зменшення ціни договору, відповідно до норм зазначеного законодавства та визначення суми договору не більше ніж 2 323 480,33 грн., не виконали ці вимоги під час формування, складання та підписання виконавчої документації щодо поставки зазначеного товару, внаслідок чого ТОВ «ЗДРАВО» була складена документація щодо виконання договору №403Н/2017/144 від 31.05.2017, в яку внесені дані про вартість системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 (виробництва DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (виробництва YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай) в сумі 3 458 000,00 грн., а саме: видаткова накладна №ЗД000004117 від 26.09.2017, акт прийому-передачі від 29.09.2017, акт введення в експлуатацію та навчання персоналу методам роботи на поставленому обладнанні від 29.09.2017.

29.09.2017 на виконання умов зазначеного договору, відповідно до видаткової накладної №ЗД000004117 від 26.09.2017, акту прийому-передачі від 29.09.2017, акту введення в експлуатацію та навчання персоналу методам роботи на поставленому обладнанні від 29.09.2017, ТОВ «ЗДРАВО» поставило та передало КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360, укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000.

Головний лікар КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» ОСОБА_12 , не будучи обізнаним із злочинними намірами ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , підписав надану йому ТОВ «ЗДРАВО» зазначену документацію щодо виконання договору №403Н/2017/144 від 31.05.2017 та завірив її печаткою медичної установи, після чого зазначені документи були подані до Головного управління Державної казначейської служби України в Черкаській області, яким 20.10.2017 на підставі платіжного доручення №1446 від 19.10.2017 з рахунку КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» № НОМЕР_1 перераховано на рахунок ТОВ «ЗДРАВО» № НОМЕР_2 , відкритий у ПАТ «ПРИВАТБАНК», грошові кошти у сумі 3 458 000,00 грн., у тому числі ПДВ 226 224,30 грн., як оплату за систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну.

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи №526/19-23, №1474/19-23 від 13.09.2019, максимальна вартість системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000, що поставлені ТОВ «ЗДРАВО» до КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», не повинна перевищувати 2 323480,33 грн. (у тому числі ПДВ 152 003,39 грн.). Різниця документально підтвердженої вартості поставки ТОВ «ЗДРАВО» системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC 2000, згідно договору поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017, та її максимальної можливої вартості з урахуванням вимог зазначених нормативних актів становить 1 134 519,67 грн.

Тобто, ОСОБА_6 , зловживаючи своїм службовим становищем, використовуючи офіційно надані йому за посадою службові повноваження, умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою з ОСОБА_7 , у період з 25.04.2017 до 20.10.2017, шляхом перевищення граничної постачальницько-збутової надбавки 10 % при встановленні ціни системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000, внаслідок недотримання вимог п.1.2 постанови КМУ №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби», при укладенні та виконанні договору №403Н/2017/144 від 31.05.2017 щодо реалізації ТОВ «ЗДРАВО» системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 (виробник - DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (виробник - YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай) КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», незаконно заволодів грошовими коштами бюджету м. Черкаси у сумі 1 134 519,67 грн., що більш ніж в 1 418 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на час вчинення кримінального правопорушення, обернувши їх на користь ТОВ «ЗДРАВО», генеральним директором та єдиним власником якого він є.

Таким чином, ОСОБА_6 обвинувачується в тому, що за попередньою змовою з ОСОБА_7 , шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволодів чужим майном в особливо великих розмірах, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.191 КК України.

Згідно обвинувального акта, ОСОБА_7 , обвинувачується у тому, що, перебуваючи на посаді керівника департаменту медичного обладнання ТОВ «ЗДРАВО», фактично діючи як начальник відділу продажу медичного обладнання ТОВ «ЗДРАВО», умисно, усвідомлюючи протиправність власних дій, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в період часу з 25.04.2017 до 20.10.2017, за попередньою змовою з генеральним директором ТОВ «ЗДРАВО» ОСОБА_6 , заволодів грошовими коштами бюджету м. Черкаси в особливо великих розмірах за наступних обставин.

Так, ТОВ «ЗДРАВО» (ЄДРПОУ 34603398) зареєстроване за адресою: м. Київ, вул. Хорива, 39-41 оф. 82 , фактично розташоване за адресою: м. Київ, вул. Автозаводська, 54/19 літ. А , у зазначений період часу діяло на підставі Статуту (нова редакція), затвердженого протоколом зборів учасників №01/06 від 01.06.2017, зареєстрованого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_10 за № 231 від 01.06.2017.

Відповідно до пунктів 2.1. та 2.2. Статуту, затвердженого протоколом загальних зборів учасників №01/6 від 01.06.2017, єдиним учасником (власником) зазначеного підприємства є ОСОБА_6 .

Товариство створене з метою одержання прибутків від реалізації і виробництва товарів народного споживання, продукції промислового та іншого призначення, надання посередницьких та інших послуг громадянам і юридичним особами, а також всіх інших видів підприємницької діяльності, прямо і виключно не заборонених законодавством України та його подальшого розподілу між учасниками (п. 5.1. Статуту).

Відповідно до пунктів 11.9. - 11.11. Статуту ТОВ «ЗДРАВО», затвердженого протоколом загальних зборів учасників №01/6 від 01.06.2017, генеральний директор є виконавчим органом товариства. Генеральний директор вирішує всі питання діяльності товариства, за винятком тих, які віднесено до компетенції загальних зборів учасників, та має право: представляти інтереси товариства у відносинах з усіма державними органами, установами, організаціями, підприємствами та громадянами; без довіреності виконувати всі дії від імені товариства, виступає від його імені в державних органах, а також судових органах, вирішує всі питання фінансово-господарської діяльності товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції Загальних зборів учасників; має право першого підпису фінансових документів, відкриває рахунки в установах банків; укладає договори, контракти, вчиняє інші правочини, в тому числі зовнішньоекономічні; видає довіреності на представництво інтересів; формує апарат управління і очолює його, затверджує структуру, штати, кошториси витрат товариства, має право прийняття і звільнення з роботи працівників товариства, видає накази, розпорядження і дає вказівки, обов`язкові для виконання всіма працівниками товариства. Генеральний директор може передавати свої повноваження на визначений ним термін посадовим особам Товариства на підставі наказу або іншого акту.

ОСОБА_7 , згідно з наказом ТОВ «ЗДРАВО» №64К від 28.02.2017, займав посаду керівника департаменту медичного обладнання ТОВ «ЗДРАВО». Однак, при вчиненні кримінального правопорушення, в якому він підозрюється, діяв як начальник відділу продажу медичного обладнання ТОВ «ЗДРАВО», у своїй діяльності керувався посадовою інструкцією начальника відділу продажу медичного обладнання (код за ДК 003:2010-1235), затвердженою генеральним директором ТОВ «ЗДРАВО» ОСОБА_6 02.01.2013. Відповідно до посадової інструкції, до завдань та обов`язків ОСОБА_7 входили організація та приймання участі в тендерних закупівлях згідно вимог діючого законодавства, планування участі в тендерних закупівлях підприємства в межах своєї компетенції, він мав право представляти інтереси підприємства у відносинах з іншими організаціями з виробничо-господарських та фінансового-економічних питань, в тому числі за довіреністю від керівника підприємства. Крім того, відповідно до довіреності №28 від 30.07.2016, виданої генеральним директором ТОВ «ЗДРАВО» ОСОБА_6 , ОСОБА_7 мав повноваження бути представником товариства та представляти ТОВ «ЗДРАВО» у комунальних підприємствах, державних органах влади, у підприємствах усіх форм власності з будь-яких питань, пов`язаних з діяльністю Товариства, у тому числі приймати участь у конкурсних торгах в організаціях будь якої форми власності, був наділений відповідними правами, зокрема, укладати будь-які договори або угоди, у тому числі про закупівлю товарів за державні або за інші кошти (власні, благодійні і т.п.), які стосуються медичних виробів, товарів медичного призначення, медичного обладнання тощо. Тобто, цією довіреністю ОСОБА_6 делегував частину адміністративно-господарських функцій генерального директора товариства - ОСОБА_7 .

Таким чином, в силу ст.18 КК України, ОСОБА_7 є службовою особою, так як постійно обіймає на підприємстві посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків.

Одним із напрямків господарської діяльності ТОВ «ЗДРАВО» є придбання за кордоном медичного обладнання та/чи медичних виробів для подальшого продажу на території України з метою отримання прибутку як різниці між вартістю придбання та вартістю продажу.

Установлено, що ТОВ «ЗДРАВО» (Покупець), в особі генерального директора ОСОБА_6 , який діяв на підставі Статуту, були укладені контракти купівлі-продажу з іноземними постачальниками-виробниками (Продавці) про купівлю медичного обладнання та/чи медичних виробів в асортименті, за ціною, в кількості та в строки, указані в інвойсі на кожну поставку, на умовах, передбачених контрактами, зокрема, контракт купівлі-продажу №50-06/2016 від 02.06.2016, загальною вартістю 490 000 доларів США, з DONGMUN CO., LTD (Корея), в особі керуючого директора ОСОБА_73, який діяв на підставі Статуту, та контракт купівлі-продажу №60-11/2016 від 02.11.2016, загальною вартістю 950 000 доларів США, з NANNING HOBORN GENERAL MEDICAL EQUIPMENT CO., LTD (Китай), в особі директора (власника) ОСОБА_72, який діяв на підставі Статуту.

При пошуку потенційних покупців медичного обладнання та/чи медичних виробів, що придбавались ТОВ «ЗДРАВО» за контрактами №50-06/2016 від 02.06.2016 та №60-11/2016 від 02.11.2016, працівниками товариства було отримано інформацію про проведення Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради відкритих торгів по закупівлі візуалізаційного обладнання для потреб КЗ « Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги » ЧМР (оголошення UA-2017-04-25-000038-c ).

ОСОБА_6 , як генеральний директор ТОВ «ЗДРАВО», виконуючи визначену Статутом Товариства адміністративно-господарську функцію - вирішувати всі питання фінансово-господарської діяльності Товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції Загальних зборів учасників, - прийняв рішення про участь ТОВ «ЗДРАВО» у зазначених торгах. З цією метою він залучив свого підлеглого - начальника відділу продажу медичного обладнання ОСОБА_7 .

Для участі ТОВ «ЗДРАВО» у відкритих торгах, ОСОБА_7 , діючи в межах повноважень, наданих йому за посадою начальника відділу продажу медичного обладнання ТОВ «ЗДРАВО» та делегованих генеральним директором товариства ОСОБА_6 , відповідно до довіреності №28 від 30.07.2016, за вказівкою ОСОБА_6 підготував та подав відповідну тендерну документацію.

Відкриті торги по закупівлі візуалізаційного обладнання для потреб КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР були проведені Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради у період з 25.04.2017 по 31.05.2017.

Участь в торгах прийняли два учасники, а саме ТОВ «ЗДРАВО» та ТДВ «Медтехніка ХХІ». За запропонованою ціною, відповідно до протоколу розгляду тендерних пропозицій №75 від 19.05.2017, тендерний комітет Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради визнав ТОВ «ЗДРАВО» переможцем торгів по закупівлі візуалізаційного обладнання та вирішив укласти з товариством відповідний договір закупівлі товару.

31.05.2017 був укладений тристоронній договір поставки товару №403Н/2017/144 між Замовником - Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради, в особі заступника директора - голови тендерного комітету ОСОБА_11 , Платником - КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Черкаської міської ради, в особі головного лікаря ОСОБА_12 , та Постачальником - ТОВ «ЗДРАВО», в особі начальника відділу продажу медичного обладнання ОСОБА_7 .

Предметом зазначеного договору, відповідно до п.1.1., є зобов`язання Постачальника поставити, а Платника - прийняти й оплатити Постачальнику в порядку та на умовах, визначених договором, візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини (Товар) за асортиментом, цінами і кількістю, зазначеними у Специфікації, а саме систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360 (виробництва DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай) у кількості 1 шт., на суму з ПДВ 3 458 000,00 грн.

Відповідно до п.п. 3.1. - 3.3. зазначеного договору, ціна Товару включає його вартість, витрати по його зберіганню на складі Постачальника, оформленню необхідної документації щодо його поставки, транспортуванню Товару до місця поставки, визначеного договором, ціна Договору становить 3 458 000,00 грн. з ПДВ. Ціна Договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін.

Відповідно до розділу 5 договору, визначено строк поставки товару - до 30.06.2017 та місце поставки товару - м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210.

Строк поставки змінено згідно з додатковою угодою від 26.06.2017 - до 30.08.2017, згідно з додатковою угодою від 30.08.2017 - до 30.09.2017.

Товар, що передбачено поставити за договором №403Н/2017/144 від 31.05.2017, був ввезений ТОВ «ЗДРАВО» на територію України за контрактами №50-06/2016 від 02.06.2016 та №60-11/2016 від 02.11.2016.

Так, за контрактом №50-06/2016 від 02.06.2016, відповідно до комерційного інвойсу №DM-170526-IG від 26.05.2017, DONGMUN CO., LTD (Корея) зобов`язалось поставити ТОВ «ЗДРАВО» партію товару - системи рентгенівські діагностичні мобільні XENO 360 (максимальною прискорювальною напругою 150 кВ), укомплектовані аксесуарами та генератором 15 кВ, у кількості 3 одиниць, вартістю 60 000 доларів США кожна, на суму 180 000 доларів США.

Платіжними дорученнями в іноземній валюті №(MUR)15768 від 30.05.2017 та №(MUR)15895 від 22.06.2017, ТОВ «ЗДРАВО» перерахувало на розрахунковий рахунок DONGMUN CO. , LTD грошові кошти в сумах 60 000 та 120 000 доларів США, відповідно.

Відповідно до міжнародної товарно-транспортної накладної (CMR) №386607 та пакувального листа виробника, ТОВ «ЗДРАВО» з Кореї імпортовано в Україну партію товару - 3 системи рентгенівські діагностичні мобільні XENO 360, (виробник - «DONGMUN CO., LTD» 508-ho, Unitechvil Bldg. 142, Ilsan-ro, Ilsandong-gu, Goyang-si, KOREA 410-772).

Згідно з митною декларацією (форма МД-2) №UA125030/2017/117635 від 25.09.2017, фактурна вартість поставленого обладнання становить 180 000,00 доларів США, що у національній валюті України за курсом перерахунку 26,261562 гривень за 1 долар США становить 4 727 981,16 грн., заявлена митна вартість - 4 788 237,20 грн. (з урахуванням витрат в сумі 61 156,04 грн. на транспортування за маршрутом Busan, Korea - м. Одеса, Україна). Отже, митна вартість 1 системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO 360 - 1 596 079,07 грн.

За контрактом №60-11/2016 від 02.11.2016, відповідно до комерційного інвойсу №DС-170420 від 12.05.2017, NANNING HOBORN GENERAL MEDICAL EQUIPMENT CO., LTD (Китай) зобов`язалось поставити ТОВ «ЗДРАВО» партію товару - стіл для катетеризації DC-2000, у кількості 1 одиниця, вартістю 13 650,00 доларів США.

Платіжним дорученням в іноземній валюті №(MUR)15629 від 26.04.2017, ТОВ «ЗДРАВО» перерахувало на розрахунковий рахунок NANNING HOBORN GENERAL MEDICAL EQUIPMENT CO., LTD грошові кошти в сумі 13 650,00 доларів США.

Відповідно до міжнародної товарно-транспортної накладної (CMR) №061361 та пакувального листа виробника, ТОВ «ЗДРАВО» з Китаю імпортовано в Україну партію товару - 1 стіл для катетеризації DC-2000, (виробник - «YuLin Hotborn General Medical Equipment Co., Ltd» № 1 HaoBang Road, YuLin Development Zone, Guangxi, P.R. China).

Згідно з митною декларацією (форма МД-2) №UA125030/2017/111025 від 22.06.2017, фактурна вартість поставленого обладнання становить 13 650 доларів США, що у національній валюті України за курсом перерахунку 26,023602 гривень за 1 долар США становить 355 222,24 грн., заявлена митна вартість - 379 306,67 грн. (з урахуванням витрат в сумі 24 084,43 грн. на транспортування за маршрутом SHENZHEN, China - м. Одеса, Україна). Отже, митна вартість 1 столу для катетеризації DC-2000 - 379 306,67 грн.

У зазначений період правові засади державного регулювання цінової політики, відносин, що виникають в процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення на лікарські засоби та вироби медичного призначення, визначалися, зокрема, Конституцією України, Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Податковим кодексом, Законами України «Про захист економічної конкуренції», «Про ціни і ціноутворення», постановами Кабінету Міністрів України №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» (в редакції, що діяла на момент вчинення кримінального правопорушення), №333 від 25.03.2009 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18.08.2014 №574 «Про затвердження положення про реєстр оптово-відпускних цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, порядок внесення до нього змін та форм декларації зміни оптово-відпускної ціни на лікарський засіб та виріб медичного призначення», іншими нормативно-правовими актами.

Так статтею 42 Конституції України встановлено, що кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція. Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.

Статтею 49 Конституції України передбачено, що охорона здоров`я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров`я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.

Відповідно до статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України: вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина; забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.

Положенням статті 117 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обов`язковими для виконання.

Згідно з статтею 5 Господарського кодексу України правовий господарський порядок в Україні формується на основі оптимального поєднання ринкового саморегулювання економічних відносин суб`єктів господарювання та державного регулювання макроекономічних процесів, виходячи з конституційної вимоги відповідальності держави перед людиною за свою діяльність та визначення України як суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової держави.

Суб`єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Нормативно-правове регулювання господарської діяльності, відповідно до ст.7 Господарського кодексу України, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.

Одним із засобів державного регулювання господарської діяльності, передбачених ст.12 Господарського кодексу України, є регулювання цін і тарифів. Державні регульовані ціни, відповідно до положень ст.191 Господарського кодексу України, зокрема, запроваджуються Кабінетом Міністрів, відповідно до його повноважень у встановленому законодавством порядку та здійснюється згідно із Законом України «Про ціни і ціноутворення».

У свою чергу, Закон України «Про ціни і ціноутворення» визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення які, відповідно статті 2 зазначеного закону, поширюються на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб`єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Законодавство про ціни і ціноутворення (ст.3 Закону України «Про ціни і ціноутворення») ґрунтується на Конституції України та складається з Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Податкового кодексу України, законів України «Про природні монополії», «Про захист економічної конкуренції», цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Стаття 1 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначає вживання термінів в такому значенні:

- постачальницько-збутова надбавка (постачальницька винагорода) - сума витрат суб`єкта господарювання, що пов`язані з обігом товару та здійснюються в процесі його продажу (реалізації) під час надходження від виробника (постачальника) на відповідний товарний ринок, та прибутку. Гранична постачальницько-збутова надбавка є її максимально допустимим рівнем, який повинен враховуватися суб`єктом господарювання, що здійснює оптову торгівлю, під час встановлення ціни товару;

- товар - продукція, роботи, послуги, матеріально-технічні ресурси, майнові та немайнові права, що підлягають продажу (реалізації).

Державна цінова політика є складовою частиною державної економічної та соціальної політики і спрямована на забезпечення: 1) розвитку національної економіки та підприємницької діяльності; 2) протидії зловживанню монопольним (домінуючим) становищем у сфері ціноутворення; 3) розширення сфери застосування вільних цін; 4) збалансованості ринку товарів та підвищення їх якості; 5) соціальних гарантій населенню в разі зростання цін; 6) необхідних економічних гарантій для виробників; 7) орієнтації цін внутрішнього ринку товарів на рівень цін світового ринку.

Статтею 5 Закону України «Про ціни та ціноутворення» встановлені повноваження Кабінету Міністрів України у сфері ціноутворення який, зокрема, 1) забезпечує проведення державної цінової політики; 2) здійснює державне регулювання цін, визначає повноваження органів виконавчої влади щодо формування, встановлення та застосування цін, якщо інше не визначено законом або міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) визначає перелік товарів, державні регульовані ціни на які затверджуються відповідними органами виконавчої влади, якщо інше не визначено законом.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб`єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації). Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін.

Одним із способів державного регулювання цін, встановленого ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», є установлення обов`язкових для застосування суб`єктами господарювання: граничних рівнів постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди).

Відповідно до норм Закону України «Про ціни і ціноутворення», в межах наданої компетенції, Кабінетом Міністрів України видано постанову №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» (Постанова 955), відповідно п.п.2 п.1 якої, на медичні вироби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, гранична постачальницько-збутова надбавка встановлена не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються для медичних виробів до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів.

Постановою Кабінету Міністрів України №333 від 25.03.2009 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», затверджено «Порядок формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання» (Порядок №333), відповідно до якого встановлюється механізм формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення щодо яких запроваджено державне регулювання, для реалізації суб`єктом господарювання на внутрішньому ринку з урахуванням граничних постачальницько-збутових надбавок.

Пунктом 2 зазначеного Порядку встановлено, що гранична постачальницько-збутова надбавка є максимально допустимим її розміром, який може враховуватися суб`єктом господарювання, що здійснює оптову торгівлю, при визначенні ціни товару. Гранична постачальницько-збутова надбавка не повинна перевищувати її встановленого розміру незалежно від кількості здійснених суб`єктами господарювання операцій з реалізації товару. Суб`єкт господарювання, що здійснює оптову торгівлю, зазначає розмір оптово-відпускної ціни у первинних документах для проведення ним операцій з реалізації товару.

Достеменно знаючи про те, що митна вартість системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 та столу для катетеризації моделі DC 2000 разом становить 1 975 385,74 грн., знаючи вимоги норм Закону України «Про ціни і ціноутворення», вимоги постанов Кабінету Міністрів України №333 від 25.03.2009 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» та №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» (в редакції, що діяла на момент вчинення кримінального правопорушення), щодо обов`язку суб`єкта господарювання, який здійснює оптову торгівлю, при визначенні ним ціни товарів, які придбаваються повністю за рахунок коштів місцевого бюджету, враховувати граничні постачальницько-збутові надбавки на рівні не вище ніж 10 %, що нараховуються до задекларованої зміни оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, тобто достовірно знаючи, що максимальна вартість системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 та столу для катетеризації моделі DC-2000, що продається за рахунок коштів місцевого бюджету, з урахуванням граничної постачальницької надбавки на рівні не вище ніж 10 %, повинна складати не вище ніж 2 323 480,33 грн. (у тому числі ПДВ 152 003,39 грн.), маючи передбачений п.3.3. договору поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017 механізм приведення ціни у відповідність до вимог зазначених нормативних актів, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 умисно, нехтуючи обов`язком ТОВ «ЗДРАВО» як суб`єкта господарювання застосовувати ціни з урахуванням граничних постачальницько-збутових надбавок, з метою незаконного заволодіння бюджетними коштами, не звернулись до Департаменту економіки і розвитку Черкаської міської ради та КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Черкаської міської ради з пропозицією щодо внесення відповідних змін в розділ 3 договору поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017 щодо зменшення ціни договору, відповідно до норм зазначеного законодавства та визначення суми договору не більше ніж 2 323 480,33 грн., не виконали ці вимоги під час формування, складання та підписання виконавчої документації щодо поставки зазначеного товару, внаслідок чого ТОВ «ЗДРАВО» була складена документація щодо виконання договору №403Н/2017/144 від 31.05.2017, в яку внесені дані про вартість системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 (виробництва DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (виробництва YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай) в сумі 3 458 000,00 грн., а саме: видаткова накладна №ЗД000004117 від 26.09.2017, акт прийому-передачі від 29.09.2017, акт введення в експлуатацію та навчання персоналу методам роботи на поставленому обладнанні від 29.09.2017.

29.09.2017 на виконання умов зазначеного договору, відповідно до видаткової накладної №ЗД000004117 від 26.09.2017, акту прийому-передачі від 29.09.2017, акту введення в експлуатацію та навчання персоналу методам роботи на поставленому обладнанні від 29.09.2017, ТОВ «ЗДРАВО» поставило та передало КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360, укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000.

Головний лікар КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» ОСОБА_12 , не будучи обізнаним із злочинними намірами ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , підписав надану йому ТОВ «ЗДРАВО» зазначену документацію щодо виконання договору №403Н/2017/144 від 31.05.2017 та завірив її печаткою медичної установи, після чого зазначені документи були подані до Головного управління Державної казначейської служби України в Черкаській області, яким 20.10.2017 на підставі платіжного доручення №1446 від 19.10.2017 з рахунку КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» № НОМЕР_1 перераховано на рахунок ТОВ «ЗДРАВО» № НОМЕР_2 , відкритий у ПАТ «ПРИВАТБАНК», грошові кошти у сумі 3 458 000,00 грн., у тому числі ПДВ 226 224,30 грн., як оплату за систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну.

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи №526/19-23, №1474/19-23 від 13.09.2019, максимальна вартість системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000, що поставлені ТОВ «ЗДРАВО» до КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», не повинна перевищувати 2 323480,33 грн. (у тому числі ПДВ 152 003,39 грн.). Різниця документально підтвердженої вартості поставки ТОВ «ЗДРАВО» системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC 2000, згідно договору поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017, та її максимальної можливої вартості з урахуванням вимог зазначених нормативних актів становить 1 134 519,67 грн.

Тобто, ОСОБА_7 , зловживаючи своїм службовим становищем, використовуючи офіційно надані йому за посадою та делеговані генеральним директором ТОВ «ЗДРАВО» ОСОБА_6 , відповідно до довіреності, службові повноваження, умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою з ОСОБА_6 , у період з 25.04.2017 до 20.10.2017, шляхом перевищення граничної постачальницько-збутової надбавки 10 % при встановленні ціни системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000, внаслідок недотримання вимог п.1.2 постанови КМУ №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби», при укладенні та виконанні договору №403Н/2017/144 від 31.05.2017 щодо реалізації ТОВ «ЗДРАВО» системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 (виробник - DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (виробник - YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай) КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», незаконно заволодів грошовими коштами бюджету м. Черкаси у сумі 1 134 519,67 грн., що більш ніж в 1 418 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на час вчинення кримінального правопорушення, обернувши їх на користь ТОВ «ЗДРАВО», генеральним директором та єдиним власником якого є ОСОБА_6 .

Таким чином ОСОБА_7 обвинувачується в тому, що за попередньою змовою з ОСОБА_6 , шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволодів чужим майном в особливо великих розмірах, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.191 КК України.

Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_6 вину у пред`явленому обвинувачені не визнав у повному обсязі та пояснив, що близько 28 років займається веденням бізнесу в медичній галузі, загальна структура включає у себе підрозділи, які відповідають за правильну діяльність компанії. Вказав, що предмет обвинувачення є формальною зачіпкою, щодо трактування понять - виробів медичного призначення та медичні вироби. Відповідно до положень Постанови КМУ України №1497 від 09.11.2004 визначено поняття медичної техніки та виробів медичного призначення. Медична техніка - це складна техніка, яка потребує відповідного обслуговування та ремонту ще рентгени, УЗД, комп`ютерні томографи, а є більш прості вироби медичного призначення які продаються оптово - це вата, марля, бинти, шприци, термометри. Постановою КМУ України №955 від 17.10.2008 введено обмеження на вироби медичного призначення. На протязі існування даної постанови існували ряд підзаконних нормативних актів якими ціни не тільки регулювалися але й реєструвалися, згідно яких підлягали реєстрації оптові ціни на вироби медичного призначення, крім медичної техніки. Таким чином, регулювання цін зазначених в Постанові КМУ України №955, стосувалося виробів медичного призначення, а не медичної техніки. Постанова КМУ України №333 від 25.03.2009, якою користується слідство не має відношення до рентгенівської системи, яку було поставлено Третій міській лікарні ШМД , оскільки вказаною постановою затверджений порядок на формування оптових цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання, тобто медична техніка не підлягає до вказаного регулювання цін та вказана техніка не поставляється оптово. Законодавче встановлення 10 % надбавки на медичну техніку автоматично припинило б постачання такої техніки, оскільки лише для забезпечення гарантійного ремонту такого обладнання компанія постачальник у вартість цього обладнання резервує у себе щонайменше від 5 до 10 % у витрати за гарантійне обслуговування.

Медичне обладнання, яке поставлено до Третьої міської лікарні ШМД було за самою нижчою конкурентною вартістю, оскільки специфіка ТОВ «Здраво» полягає у відшуканні якісного обладнання за самими низькими цінами.

Вважає, що постанова №955 та №333 а також №43 від 25.01.2017, якою внесено зміни до постанови №955 не встановлюють регулювання цін медичну техніку та поставлене рентгенівське обладнання Третій міській лікарні ШМД.

Вважає, що сторона обвинувачення не заглиблюється в поняття оптової торгівлі, є державний стандарт України де оптова торгівля - це вид економічної діяльності у сфері обігу, що охоплює купівлю-продаж товарів партіями для подальшого їх продажу, а у продажі даного обладнання партій не було. Відповідно до змін внесених у Постановою КМУ України №43 від 25.01.2017 скасовано процедуру декларування оптових виробів медичного призначення, тобто не введено додаткове обмеження на націнку медичної техніки, якої до цього не було.

Постановою КМУ №184 від 06.03.2019 року внесено зміни в постанову №955 та взагалі виключено посилання щодо регулювання цін на медичні вироби.

Також вказав, що в договорі поставки обладнання до Третьої міської лікарні ШМД, чітко прописано, що ТОВ «Здраво» не тільки поставив обладнання, в ціну також входить і встановлення цього обладнання, і навчання персоналу, і забезпечення гарантійного обслуговування.

Враховуючи вказані обставини виключаються будь-які підстави йому як генеральному директору входити у змову з ОСОБА_14 щодо вчинення якихось незаконних дій. Штатний розпис в 2017-2018 складався з адміністрації, департаменту логістики, департаменту забезпечення адміністративної діяльності, департамент лікарських засобів, департамент косметичних засобів і департамент медичного обладнання, кожний департамент займався своєю роботою. Якщо брати департамент медичної техніки та обладнання, то в нього включалися відділи продажу, збуту, закупки та контролю якості, організації виробництва, відділ сервісу та підрядного ремонту, технічного обслуговування, тому він як генеральний директор не міг проконтролювати одну з угод, яких укладається сотні на рік. Не мав для цього ні часу, ні фізичної можливості, тим більше давати комусь вказівки на збільшення цін. Для вчинення злочину потрібен мотив, а красти бюджетні кошти він однозначно не мав.

На запитання прокурора - обвинувачений ОСОБА_6 повідомив, що рентгенівський апарат це складний медичний виріб, який потребує ґрунтовного підходу та який не можна продавати оптом, що не підпадає під регулювання Постанови КМУ України №955. Положень постанови №955 товариство дотримувалося до цих товарів, до яких вони мали відношення, інакше до товариства застосовувалися б штрафні санкції. Документи для тендеру він не готував та не підписував, всім займався відділ організації. До формування ціни він не мав ніякого відношення.

На запитання захисника ОСОБА_8 - обвинувачений ОСОБА_6 повідомив, що до угоди не мав ніякого стосунку, для цього є відповідні працівники відділів, які займаються участю тендерних процедурах. З посадовими особами та лікарями Третьої міської лікарні ШМД він ні якої комунікації не вів. В практиці компанії немає додаткових виплат чи винагороди за якусь угоду, працівники мають гідну заробітну плату. Держспоживслужба здійснює контроль за цінами, однак на адресу ТОВ «Здраво» ніяких запитів по вказаному договору не надходило, перевірок не проводилося та будь-яких штрафних санкцій не застосовувалося.

На запитання головуючого - обвинувачений ОСОБА_6 повідомив, що під час реалізації медичного обладнання товариство керується технічним регламентом щодо медичних виробів, ліцензією на здійснення діяльності з випромінювальними апаратами, ЗУ «Про державну закупівлі», щодо регулювання цін іншого законодавчого акту немає. Рентгенівський апарат відносить до складної техніки, поставка якого не підпадає під дію Постанови КМУ України №955 та внесених змін до неї. Відділ продажу розсилає комерційні пропозиції щодо відповідного обладнання та на основі вказаних пропозицій і формується ціна тендерної закупівлі. У ТОВ «Здраво» є відділи, які роблять висновки та досліджують ціни, відділ логістики знаходиться у фінансовому департаменті і формує всі витрати. Прибуткову частину досліджує відділ логістики та фінансовий департамент, оскільки на ринку різні ціни звідти і бралась прибуткова ринкова ціна, тобто ціна береться не від націнки, а від ринкової вартості. Після цього фінансовий департамент вирішує чи вигідна така ціна для компанії, для вигоди компанії надбавка повинна бути не менше 30-40%.

Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_7 вину у пред`явленому обвинувачені не визнав у повному обсязі та пояснив, що в 2017 році працював у ТОВ «Здраво» та керувався посадовою інструкцією товариства, а також була письмова довіреність на підписання договорів без права визначення істотних умов. Коли його викликали на допит, був здивований, оскільки місія департаменту медичного обладнання полягає в тому, що надати на український ринок гідне медичне обладнання. Висунуте обвинувачення вважає необгрунтованим, оскільки по істотним умовам договору працюють відділи, спеціалісти про можливість встановлення такого обладнання чи є на це відповідна ліцензія, дозволи. По даному договору взагалі ні в кого не було ніякого умислу заволодіти бюджетними коштами.

На запитання прокурора - обвинувачений ОСОБА_7 повідомив, що в 2016-2017 роках займав посаду керівника департаменту медичного обладнання, налагоджував роботу самого департаменту, взаємодію з іншими департаментами. Довіреність на його особу видавалась на право підпису договорів без визначення істотних умов, він не займався ціноутворенням, процесами логістики та строками поставки, адміністративно-господарські функції відповідно до цього договору йому також не надавалися. В тендерній процедурі він не приймав участі, підписував тільки договір за наслідками тендеру відповідно до довіреності. Рекомендації щодо ціни обладнання як він так і генеральний директор не надавали, керувався лише довіреністю після того як договір був узгоджений зі всіма відділами та департаментами. Як лікар він розумів, що обладнання, яке вони постачали є медичною технікою, це не відноситься до оптових продаж таких як шприци, вата, медичні голки. Ціна формувалися відділом формування цін, в ціну виробу входило інсталювання, навчання персоналу, гарантійне обслуговування.

На запитання захисника ОСОБА_8 - обвинувачений ОСОБА_7 повідомив, що генеральний директор ТОВ «Здраво» не звертався до нього з пропозиціями щодо заволодіння бюджетними коштами, умислу у нього ніякого не було, будь-якої матеріальної вигоди за укладення вказаного договору не отримував.

На запитання головуючого - обвинувачений ОСОБА_7 повідомив, що відділ де він працював займався доставкою медичної техніки, кардіографів, рентгенівських апаратів, проводилося дослідження ринку, вивчалися запропоновані виробниками пропозиції, окремий відділ займався саме продажем. На той час був керівником департаменту вивчення ринку, займався вивченням запитів, місця придбання товару і безпосередньо продажем. Чи надсилав пропозиції до Черкаської третьої міської лікарні з приводу закупівлі апарату точно сказати не може, так як приймали участь в багатьох торгах. Ціну також не формував, цим займався відділ ціноутворення, оскільки потрібно знати ціни по логістиці, враховувати додаткові витрати, ціна була по результату і підрахунку на той чи інший виріб. Довіреність йому була видана на певний період рік чи півроку, стосувалася підписання договорів, оскільки ОСОБА_15 , як директор не мав часу опрацювати таку кількість договорів.

В судовому засіданні, допитані, у якості свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 .

Допитана в судовому засіданні у якості свідка ОСОБА_11 надала показання, що пам`ятає, що в 2017 році проводилася закупівля товару по тендерній процедурі, всі роз`яснення з приводу цього вона надавала правоохоронним органам, на даний час деталі пам`ятає тільки в загальному. На період 2017 року діяв єдиний тендерний комітет, який був в Черкаській міській раді. Члени даного комітету отримували заявки від Департаментів, в яких вказувалося необхідне обладнання, технічні характеристики, після чого затверджувалася тендерна документація згідно заявки, яка надійшла від Департаменту та виносилася тендерна документація на « Прозоро ». Ніяких змін в заявку члени комітету не вносили, перевірялась лише правильність документів, код закупівлі, визначалося місце поставки товару, саму вартість і предмет договору не змінювали, вони підтягувалися під тендерну документацію. Договір закупівлі підписувався замовником і останнім підписував голова тендерного комітету, як саме проходила вся дана процедура не пам`ятає.

На запитання прокурора свідок ОСОБА_11 повідомила, що як саме проходила оплата замовлення їй не відомо, з обвинуваченими не знайома. На момент коли підписувався договір бачила печатку ТОВ «Здраво», також коли розглядалися пропозиції бачила подані документи даного товариства. Єдиний тендерний комітет був ліквідований у 2018 році, особливостей даної закупівлі обладнання не пам`ятає.

На запитання головуючого свідок ОСОБА_11 повідомила, що початкова тендерна ціна закупівлі формується згідно заявки, яку вносить Департамент, тобто тендерний комітет отримує документацію вже з орієнтовною вартістю.

Допитаний в судовому засіданні у якості свідка ОСОБА_16 надав показання, що він є директором КЗ « Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги ». У 2017 році проводилася закупівля рентгенівського апарату. Сама закупівля починалася з потреби, як в їхньому так і інших лікувальних закладах. В залежності від потреби потрібна була система дослідження урологічних процедур, дослідження судин. Для закупівлі обладнання подавалася заявка, яку було обговорено із залученням спеціалістів, тобто визначалися, яке саме потрібне обладнання, обговорювалися технічні вимоги, параметри обладнання, хто саме зможе працювати на такому апараті, тобто рішення приймалося колегіально. Список запропонованого обладнання обговорювався на медичній раді і після цього запускався в процедуру закупівлі. Поставлене обладнання має тільки позитивні характеристики, оскільки воно є унікальним, допомагало при багатьох проведених операціях. На той час таке обладнання було новинкою і по найменшій ціні. Пропозиції надходили і від інших компаній, наприклад «Тошиба», але ціни були досить високі, було десь 3-4 комерційні пропозиції з такими параметрами. Придбанням лікарня задоволена, даний апарат знаходитися у 8-й операційній, завдяки йому проводилися різні операції по видаленню осколків пораненим, ендоскопічні втручання на печінкових протоках. Інші компанії пропонували аналогічні обладнання, але з більшою ціною. Компанія «Медтехніка» яку вартість пропонувала не пам`ятає. У вартість обладнання входило повне обслуговування, введення в експлуатацію, гарантійний термін, навчання лікарів, яке забезпечувалося і проводилося у м. Херсон. Ціна формувалася з включенням всіх пунктів. Про випадок завищення ціни не пам`ятає, договір укладався після проведення тендерної закупівлі, відповідно до стандартної процедури. З обвинуваченими особисто не знайомий. Спілкувався з інженерами товариства, які налагоджували обладнання, претензій до ТОВ «Здраво» не має, обладнання працює якісно. На той час діяв єдиний тендерний комітет, яку вартість на той час передавали тендерному комітету не пам`ятає. До Департаменту потрібно було передати дані, що є певний вибір, є декілька пропозицій по цій якості, і треба було показати, що ти обираєш кращий по якості і ціні, обладнання обирає лікарня, але є контролюючий орган. Контролюючому органу (Департаменту Черкаської міської ради) треба було показати, що проведена відповідна робота і чому обрано саме це обладнання. Питань від Департаменту чому обрано саме таке обладнання не було, кошти для закупівлі були виділені. Кошти були з місцевого бюджету, перераховувала кошти лікарня через казначейство, які були надані Департаментом.

На запитання прокурора свідок ОСОБА_16 повідомив, що за додаткові роботи і обслуговування не доплачувалися, за навчання лікарів також, в договорі це все було передбачено. Договір на технічне обслуговування не укладався, оскільки коли стабільно все працює і щось вийшло з ладу, то краще викликати спеціаліста і оплатити послуги.

На запитання захисника - адвоката ОСОБА_8 свідок ОСОБА_16 повідомив, збитки по вказаному обладнанні лікарнею не обліковувалася. Навчання роботи на вказаному обладнанні лікарів проводилося у декілька етапів, зокрема у лікарні у м. Херсон, спеціалістами, які на ньому працювали. Поломки апарату були, але не значні, які були усуненні, все інше працювало нормально. Із заявою до правоохоронних органів щодо залучення лікарні у якості потерпілого не зверталися.

На запитання головуючого свідок ОСОБА_16 повідомив, що у 2017 році він був директором лікарні, і дійсно надходили пропозиції і від інших товариств, в усіх була зазначена вартість, але значно більша, саме такого обладнання і за такою ціною як ТОВ «Здраво» ніхто не пропонував. Тендерний комітет займався перевіркою ціни, сама конкуренція проходила на тендері. Договір на гарантійне обслуговування не укладався, у вартість входило все і транспортування, і встановлення, навчання лікарів, додаткових угод про збільшення не було. В обов`язки входило налаштування, навчання персоналу, кадрів, технічної безпеки.

Допитаний в судовому засіданні у якості свідка ОСОБА_17 надав показання, що станом на 2017 рік працював лікарем - хірургом в КЗ « Третя Черкаська міська лікарня швидкої допомоги », відношення до закупівлі апарату про який йде мова він не мав. На даному обладнанні працював у 2018 році, так як до цього проходив навчання в м. Києві в інституті Амосова. По придбанню товару в лікарні він підписував акт, та ставив свій підпис за інструктаж в користуванні. Навчання проходив для можливості роботи на даному обладнанні в 2017 році в інституті Шалімова та 1,5 роки в інституті Амосова. На обладнанні працював приблизно рік, недоліків не було, але як на нього система мала не весь спектр можливостей, які б він як лікар хотів мати. Його цікавило саме обладнання, а не його поставка та джерело виробництва, вартість у спілкуванні з колегами озвучувалась, але до його роботи це не мало відношення. Поточне обслуговування було, викликався спеціаліст з ТОВ «Здраво», пов`язане було з програмним забезпеченням, чи проводилась за обслуговування доплата не відомо. Акт прийому обладнанні підписував керівник і представник ТОВ «Здраво», хто саме не пам`ятає.

На запитання захисника - адвоката ОСОБА_8 свідок ОСОБА_19 повідомив, що до правоохоронних органів про залучення його в якості потерпілого він не звертався.

На запитання головуючого свідок ОСОБА_19 повідомив, що в нарадах щодо обговорення вибору обладнання участі він не приймав, були консультації з головним лікарем, просто пропозиції, з колегами телефонували в лікарню Миколаєва чи Херсона, де було вже таке обладнання та цікавилися можливостями, характеристиками.

В судовому засіданні досліджені письмові докази надані прокурором, а саме:

1.Рапорт начальника 1 сектору відділу КЗЕ УСБ України в Черкаській області ОСОБА_20 , погодженого начальником відділу КЗЕ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_21 , згідно якого отримано інформацію щодо привласнення бюджетних коштів під час закупівлі медичного обладнання за кошти міського бюджету м. Черкаси. Так, Департаментом економіки та розвитку Черкаської міськради протягом квітня-травня 2017 року проведено відкриті торги по закупівлі візуалізаційного обладнання для потреб КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» ЧMP (оголошення UA-2017-04-25-000038-с).

За результатами торгів переможцем було визначено ТОВ «Здраво» (ЄДРПОУ 34603398, юридична адреса: м. Київ, вул. Хорива, 39-41, оф. 82, фактична адреса: м. Київ, вул. Автозаводська, 59/19 літера А та А, 5 поверх , генеральний директор - ОСОБА_6 ), з яким укладено відповідний договір поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017 на постачання системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 (виробництва DONGMUN Co. Ltd, Корея), укомплектованої аксесуарами та столом для катеризації моделі DC-2000 (виробництва YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай) на суму 3 458 000 грн. 19.10.2017 КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» ЧMP перерахувало грошові кошти в сумі 3 458 000 грн. на розрахунковий рахунок ТОВ «Здраво», відповідно до умов вищевказаного договору поставки товару, що підтверджується платіжним дорученням №1446 від 19.10.2017. Згідно митної декларації UA125030/2017/117635 від 25.09.2017 системи рентгенівські діагностичні хірургічні мобільні XENO-360 (максимальною прискорювальною напругою 150 кВ), укомплектовані аксесуарами та генератором 15 кВ (товар поставлено згідно пакувального листа виробника. Виробник - «DONGMUN CO., LTD» 508-ho, Unitechvil Bldg. 142, Ilsan-ro, Ilsandong- gu, Goyang-si, Gyonggi-do, KOREA 410-772), у кількості 3 одиниці були завезені ТОВ «Здраво» з Кореї вартістю 180000 доларів США або 4 788 237,2 грн. (вартість однієї рентгенівської системи складає 1 596 0 79,07 грн.).

Згідно митної декларації UA125030/2017/111025 від 22.06.2017 стіл для катетеризації моделі DC-2000 CATHETERIZATION TABLE {Виробник - «YuLin Hotborn General Medical Eguipment Co., Ltd» No.l HaoBang Road, YuLin Development Zone,Guangxi, P.R. China) у кількості 1 одиниця був завезений ТОВ «Здраво» з Китаю вартістю 13 650 доларів США або 379 306,6 грн.

Згідно п.2 постанови КМУ №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» установлено на лікарські засоби (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), оптово-відпускні ціни на які внесені до реєстру оптово-відпускних цін на лікарські засоби, і медичні вироби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків з урахуванням податків.

Згідно з п.2 Порядку формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання, затвердженого постановою КМУ №333 від 25.03.2009 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» гранична постачальницько-збутова надбавка є максимально допустимим її розміром, який може враховуватись суб`єктом господарювання, що здійснює оптову торгівлю, при визначенні ціни товару. Згідно п 4 Порядку №333 оптово-відпускна ціна є ціною одиниці імпортованого товару або ціною одиниці товару, що встановлюється в договорі, укладеному між вітчизняним товаровиробником та суб`єктом господарювання, що здійснює оптову торгівлю товаром.

З метою перевірки можливого факту завищення ТОВ «Здраво» вартості вищевказаного медичного обладнання, Управлінням СБ України в Черкаській області було проінформовано Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області.

За результатами проведеної Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області перевірки (довідка від 04.06.2018) встановлено, що гранична вартість системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000, поставленої ТОВ «Здраво» до КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» ЧMP повинна складати 2 487 780,93 грн.

Таким чином, службові особи ТОВ «Здраво» незаконно завищили вартість системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000, та вчинили привласнення 970 219,07 грн., чим міському бюджету м. Черкаси було завдано матеріальних збитків на вказану суму.

У діях службових осіб ТОВ «Здраво» наявні ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах) КК України.

2.Запит начальника управління СБУ в Черкаській області ОСОБА_22 від 19.11.2017 головному лікарю КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР ОСОБА_12 , про витребовування завірених копій документів щодо придбання у 2017 системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної у ТОВ «Здраво», згідно договору поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017.

3.Відповідь головного лікаря КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР ОСОБА_12 від 21.11.2017 №3170 на запит, якою направлено на адресу Управління СБУ в Черкаській області копії документів: договір з додатковими угодами, акт введення в експлуатацію та навчання персоналу, видаткова накладна, платіжне доручення, акт прийому-передачі, сертифікати інженерів на монтаж та обслуговування, фотографії маркувань, сертифікат відповідності, лист авторизації, лист підтвердження від виробника, висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

4.Лист начальника головного управління СБУ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_23 51/2/1-42024 від 20.02.2018 про направлення начальнику Управління СБУ в Черкаській області ОСОБА_22 отриманих в ГУ ДФС України у м. Києві та в Офісі великих платників податків ДФС України матеріали податкової звітності ТОВ «Здраво» (ЄДРПОУ 34603398).

5.Лист заступника начальника Головного управління ДФС у м. Києві ДФС України ОСОБА_24 №19/26-15-12-01-16 від 11.01.2018, яким повідомлено ГУ СБУ України у м. Києві та Київській області, що ТОВ «Здраво» (ЄДРПОУ 34603398) перебуває на обліку в Офісі великих платників Державної фіскальної служби.

6.Лист заступника начальника Офісу великих платників податків ДФС України №1026/9/2810-42-03 від 25.01.2018, яким направлено до Головного управління СБУ України у м. Києві та Київській області податкову звітність ТОВ «Здраво» за 2017 рік в електронному вигляді, а саме: декларації з податку на додану вартість з додатками; інформацію з єдиного державного реєстру податкових накладних, щодо отриманих та виданих податкових накладних із зазначення номерів, дат, контрагентів, номенклатури, кількості, вартості.

7.Диск CD-R №LH6104UH26022969D, на якому міститься податкова звітність ТОВ «Здраво» за 2017 рік.

8.Лист начальника головного управління СБУ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_23 51/2/1-42024 від 20.02.2018 про направлення начальнику Управління СБУ в Черкаській області ОСОБА_22 отриманих в Київській митниці ДФС України завірених копій документів щодо ввезення на митну територію України обладнання за митними деклараціями №UA125030/2017/111025 від 22.06.2017 та №UA125030/2017/117635 від 25.09.2017.

9.Лист заступника начальника митниці ДФС Київської митниці ДФС ОСОБА_25 від 27.03.2018 №255/2/10-70-64-45 про направлення засвідчених копій митних декларацій №UA125030/2017/111025 від 22.06.2017 та №UA125030/2017/117635 від 25.09.2017.

10.Лист заступника начальника Управління СБУ в Черкаській області ОСОБА_26 від 15.05.2018 №8/2393 до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про залучення співробітника в якості спеціаліста для здійснення перевірки дотримання вимог чинного законодавства при постачанні системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000, до КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР.

11.Довідка начальника відділу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області ОСОБА_27 від 04.06.2018 перевірки в якості залученого спеціаліста з питань дотримання законодавства при постачанні системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000, до КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР за 2017 рік, якою досліджувалися документи, які були передані Управлінням СБУ України в Черкаській області на адресу управління та документи оприлюднені на офіційному веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель ( https://prozorro.gov.ua) щодо запланованої закупівлі UA-2017-04-25-000038-с. Перевіркою встановлено, що за умови реалізації постачальником ТОВ «Здраво» системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 (виробництва DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 ( YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd , Китай), придбаної за вартістю, відповідно до митних декларацій, та з врахуванням гранично-допустимих постачальницько-збутових націнок, бюджетній організації, а саме безпосередньо КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР, її гранична вартість повинна становити 2 487 780,93 грн.

12.Висновок судового експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Черкаського відділення ОСОБА_28 №526/19-23, №1474/19-23 від 13.09.2019, згідно якого підтверджується документально розмір збитків на суму 1 134 519,67 грн., завданих бюджету м. Черкаси, внаслідок недотримання вимог п.1.2 постанови КМУ №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» при реалізації ТОВ «Здраво» системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 (виробництва DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай), згідно договору поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017.

13.Протоколом огляду старшого слідчого в ОВС СУ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_29 від 11.12.2019, яким оглянуто оптичний диск CD-R з маркуванням «VS» МВ/80 MIN 52х, відповідно до якого у рядку 10027 міститься інформація наступного змісту: НОМЕР_3 ; В-34603398; С-ТОВ «Здраво»; D-346033926569; F-0; H-100000000000; I-612; J-26.09.2017 0:00:00; M-226224,3; O-система рентгенівська діагностична хірургічна мобільна XENO-360, укомплектована аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (DONGMUN Cо., Ltd.9022 12 00 00, ВМД №117635 / від 25.09.2017, серія); P-9022120000; Q-шт.; R-1; S-3231775,7; Т-3231776; U-12.10.2017 15:28:59; V-9211611814; W-0. Ця інформація свідчить про виникнення податкового зобов`язання у результаті господарської операції із продажу ТОВ «Здраво» системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000.

14.Протокол огляду старшого слідчого в ОВС СУ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_29 від 11.12.2019, яким оглянуто: додаткову угоду від 30.08.2017 до договору поставки №403Н/2017; додаткову угоду від 26.06.2017 до договору поставки №403Н/2017-/144; договір поставки товару №403Н/2017; специфікацію товару - додаток до договору поставки №403Н/2017/144; копію Статуту КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР; роздруківки від 19.07.2017, виписки за 18.10.2017 по рахунку КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР №35423101039960, відкритому в УДКС у м. Черкаси; копії платіжного доручення №1446 від 19.07.2017; копію акту введення в експлуатацію та навчання персоналу методам роботи на поставленому обладнанні №1 від 29.09.2017 до договору №403Н/2017 від 31.05.2017; копію розпорядження міського голови м. Черкаси ОСОБА_30 від 20.10.2014 №337-р (к); витягу з наказу №7-ко від 26.01.2001; витягу з наказу №119-ко від 06.10.2017; копію видаткової накладної №ЗД000004709 від 25.09.2017; копію акту від 29.09.2017 прийому-передачі до договору №403Н/2017 від 31.05.2017; інвентарної картки обліку основних засобів на систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360; роз шифровка повної потреби департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради на 2017 рік по спеціальному фонду бюджету (капітальні видатки по бюджету розвитку).

15.Протокол огляду старшого слідчого в ОВС СУ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_29 від 12.12.2019, яким оглянуто: копію договору №403Н/2017/44 від 31.05.2017 між Замовником - Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради, в особі заступника директора - голови тендерного комітету ОСОБА_11 , Платником - КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Черкаської міської ради, в особі головного лікаря ОСОБА_12 , та Постачальником -ТОВ «ЗДРАВО», в особі начальника відділу продажу медичного обладнання ОСОБА_7 .

Предметом зазначеного договору, відповідно до п.1.1., є зобов`язання Постачальника поставити, а Платника - прийняти й оплатити Постачальнику в порядку та на умовах, визначених договором, візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини (Товар) за асортиментом, цінами і кількістю, зазначеними у Специфікації, а саме систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360 (виробництва DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай) у кількості 1 шт., на суму з ПДВ 3 458 000,00 грн.

Відповідно до п.п. 3.1. - 3.3. зазначеного договору, ціна Товару включає його вартість, витрати по його зберіганню на складі Постачальника, оформленню необхідної документації щодо його поставки, транспортуванню Товару до місця поставки, визначеного договором, ціна Договору становить 3 458 000,00 грн. з ПДВ. Ціна Договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін.

Відповідно до розділу 5 договору, визначено строк поставки товару - до 30.06.2017 та місце поставки товару - м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210. Строк поставки змінено згідно з додатковою угодою від 26.06.2017 - до 30.08.2017, згідно з додатковою угодою від 30.08.2017 - до 30.09.2017;

16. Протокол тимчасового доступу до речей і документів ст. о/у ВКЗЕ УСБУ ОСОБА_31 від 23.03.2019, проведеного в КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР, яким вилучено: договір №403Н/2017/44 від 31.05.2017; специфікацію товару - додаток до договору поставки №403Н/2017/144; додаткову угоду від 30.08.2017 до договору поставки №403Н/2017; додаткову угоду від 26.06.2017 до договору поставки №403Н/2017-/144; Статут КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР; виписка по рахунках від 18.07.2017; платіжне доручення №1446 від 19.07.2017; акт введення в експлуатацію та навчання персоналу методам роботи на поставленому обладнанні №1 від 29.09.2017 до договору №403Н/2017 від 31.05.2017; розпорядження міського голови м. Черкаси ОСОБА_30 від 20.10.2014 №337-р (к); витяг з наказу №7-ко від 26.01.2001; витяг з наказу №119-ко від 06.10.2017; видаткову накладну №ЗД000004709 від 25.09.2017; акт від 29.09.2017 прийому-передачі до договору №403Н/2017 від 31.05.2017; інвентарної картки обліку основних засобів; потреби лікарні №3 до ДОЗ та НП ЧМР на 2017 рік.

17.Договір №403Н/2017/44 від 31.05.2017 між Замовником - Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради, в особі заступника директора - голови тендерного комітету ОСОБА_11 , Платником - КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Черкаської міської ради, в особі головного лікаря ОСОБА_12 , та Постачальником - ТОВ «ЗДРАВО», в особі начальника відділу продажу медичного обладнання ОСОБА_7 , згідно якого п.1.1. Постачальник зобов`язується поставити, а Платника в порядку та на умовах, визначених Договором, зобов`язується прийняти й оплатити Постачальнику візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини (Товар) за асортиментом, цінами і кількістю, зазначеними у Специфікації, а саме систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360 (виробництва DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай) у кількості 1 шт., на суму з ПДВ 3 458 000,00 грн.

Згідно п. 3.1. - 3.3. Договору, ціна Товару включає його вартість, витрати по його зберіганню на складі Постачальника, оформленню необхідної документації щодо його поставки, транспортуванню Товару до місця поставки, визначеного договором. Ціна Договору становить 3 458 000,00 грн. з ПДВ. Ціна Договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін.

Згідно п. 5.1. Договору, поставка Товару - передача Платнику Товару, якість якого відповідає умовам, встановленим розділом 2 Договору, а також його монтаж, введення в експлуатацію, а також навчання обслуговуючого персоналу Платника роботі із товаром. Поставка Товару здійснюється Постачальником до 30.06.2017 на умовах DDP - м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210 («Інкотермс», редакції 2010 року).

18.Додаткова угода до договору поставки товару №403Н/2017 від 26.06.2017, якою сторони погодились змінити п.5.1 договору та викласти його наступного змісту: 5.1. Поставка Товару - передача Платнику Товару, якість якого відповідає умовам, встановленим розділом 2 Договору, а також його монтаж, введення в експлуатацію, а також навчання обслуговуючого персоналу Платника роботі із товаром. Поставка Товару здійснюється Постачальником до 30.08.2017 на умовах DDP - м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210 («Інкотермс», редакції 2010 року).

19.Додаткова угода до договору поставки товару №403Н/2017 від 30.08.2017, якою сторони погодились змінити п.5.1 договору та викласти його наступного змісту: 5.1. Поставка Товару - передача Платнику Товару, якість якого відповідає умовам, встановленим розділом 2 Договору, а також його монтаж, введення в експлуатацію, а також навчання обслуговуючого персоналу Платника роботі із товаром. Поставка Товару здійснюється Постачальником до 30.09.2017 на умовах DDP - м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210 («Інкотермс», редакції 2010 року).

20.Копія Статуту КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР (нова редакція), затвердженого рішенням міського голови Черкаської міської ради від 6.12.2016 №2-1498.

21.Копія Виписки КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР по рахунках від 18.10.2017.

22.Копія Платіжного доручення №1446 від 19.10.2017, відповідно до якого платником КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР перераховано кошти отримувачу ТОВ «Здраво» в сумі 3 458 000,00 грн., з призначенням платежу - за систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну, договір №403 від 31.05.2017 та накладна №1447 від 26.09.2017.

23.Копія Розпорядження міського голови Черкаської міської ради №337 від 20.10.2014 про продовження терміну дії контракту з головним лікарем КЗ « Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги » ЧМР ОСОБА_12 .

24.Витяг з наказу №7-ко від 26.01.2001 головного лікаря КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР ОСОБА_32 , яким прийнято на посаду головного бухгалтера відділу бухгалтерської служби за безстроковим трудовим договором з 26.01.2001 ОСОБА_33 .

25.Витяг з наказу №119-ко від 06.10.2017 директора КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР ОСОБА_12 , яким прийнято на посаду лікаря - хірурга (кабінету інтервенційної радіології) рентгенологічного відділення з 06.10.2017 ОСОБА_17 .

26.Копія Видаткової накладної №ЗД000004117 від 26 вересня 2017 згідно якої Постачальник ТОВ «Здраво» передано Покупцю КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР - Систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360 укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 на суму 3458 000,00 з ПДВ.

27.Копія Акту прийому-передачі від 29.09.2017 до договору №403Н/2017/144 від 31.05.2017 згідно якого ТОВ «Здраво» в особі начальника відділу продажу медичного обладнання ОСОБА_7 передано, а КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР прийнято - Систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360 укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 із зазначенням ціни 3458 000,00 з ПДВ.

28.Інвентарна картка обліку основних засобів КНП «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР на систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360.

29.Розшифровка повної потреби департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради на 2017 рік по спеціальному фонду бюджету (капітальні видатки по бюджету розвитку), в перелік якої входить рентгенологічна система цифрова на 2 робочих місця на загальну вартість 3 200 000,00 грн.

30.Протокол тимчасового доступу до речей і документів ст. о/у ВКЗЕ УСБУ ОСОБА_31 від 23.03.2019, проведеного в ТОВ «Здраво», на підставі ухвали слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.01.2019 по справі №711/743/19, згідно якого вилучено договір №403Н/2017/144 від 31.05.2017; додаткову угоду до договору №403Н/2017/144; додаткову угоду від 30.08.2017 до договору поставки №403Н/2017-/144; акт №1 від 29.09.2017; видаткову накладну №ЗД000004117 від 26.09.2017; митну декларацію; платіжне доручення від 30.05.2017; платіжне доручення від 22.06.2017; супровідна до митної накладної; контракт купівлі-продажу від 02.06.2016; статут ТОВ «Здраво»; свідоцтво про реєстрацію; виписка з єдиного державного реєстру; довіреність №28; наказ від 28.02.2017.

31.Копія наказу генерального директора ТОВ «Здраво» ОСОБА_6 №64к від 28.02.2017, яким внесено зміни до штатного розпису в підрозділі «Відділ продажу медичного обладнання» вивести посаду начальник відділу продажу медичного обладнання в кількості одної штатної одиниці з посадовим окладом 50000, 00 грн. на місяць. Внести зміни до штатного розпису в підрозділі «Департамент медичного обладнання» ввести посаду керівник департаменту медичного обладнання в кількості одної штатної одиниці з посадовим окладом 50000, 00 грн. на місяць. Перевести ОСОБА_7 , начальника відділу продажу медичного обладнання на посаду керівника департаменту медичного обладнання з 01.03.2017 з посадовим окладом 50000, 00 грн. на місяць.

32.Копія Довіреності №28 від 30.07.2016, яким генеральний директор ТОВ «Здраво» ОСОБА_6 уповноважує ОСОБА_7 бути представником та представляти інтереси ТОВ «Здраво» у комунальних підприємствах, державних органах влади, у підприємствах усіх форм власності з будь-яких питань, пов`язаних з діяльністю Товариства, у тому числі приймати участь у конкурсних торгах в організаціях будь-якої форми власності. Для виконання представництва ОСОБА_7 надаються такі права, які пов`язані з його безпосередньої діяльності в якості начальника відділу продажу медичного обладнання та медичних виробів, а саме укладати будь-які договори або угоди, у тому числі про тзакупівлю товарів за державні або за інші кошти (власні, благодійні і т.п.), які стосуються медичних виробів, товарів медичного призначення, медичного обладнання.

33.Копія Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ТОВ «Здраво».

34.Копія Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ «Здраво», серія НОМЕР_4 від 19.10.2006.

35.Копія Статуту ТОВ «Здраво», затверджений загальним зборами учасників ТОВ «Здраво», протоколом №01/06 від 0.06.2017, згідно якого єдиним учасником Товариства є ОСОБА_6 .

36.Копія Контракту купівлі-продажу №50-06/2016 від 02.06.2016 між ТОВ «Здраво» та компанією DONGMUN Cо., Ltd. Про купівлю медичного обладнання, загальною вартістю 490 000 доларів США.

37.Копія платіжного дорученнями в іноземній валюті від 30.05.2017 ТОВ «Здраво» про сплату DONGMUN Cо., Ltd - 60000,00 доларів США;

38.Копія платіжного дорученнями в іноземній валюті від 22.06.2017 ТОВ «Здраво» про сплату DONGMUN Cо., Ltd - 120000,00 доларів США.

39.Копія митної декларації №UA125030/2017/117635 Експортер DONGMUN Cо., Ltd, Одержувач ТОВ «Здраво», Товар Система рентгенівська діагностична хірургічна мобільна XENO-360 (максимальною прискорювальною напругою 150 кВ) укомплектована аксесуарами та генератором 15 кв - 3 шт., Вартість 180000 USD - 4788237,20.

40.Копія Акту №1 від 29.09.2017 до договору №403Н/2017 від 31.05.2017 введення в експлуатацію та навчання персоналу методам роботи на поставленому обладнанні, укладеним між ТОВ «Здраво» та КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР Системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000.

41.Протокол тимчасового доступу до речей і документів від 22.03.2019, проведеного в АТ КБ «Приватбанк», на підставі ухвали слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.01.2019, яким вилучено компакт диск «Verbatim», CD-R 1 шт.

42.Додаток до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 22.03.2019 - диск «Verbatim», CD-R № НОМЕР_5 , на якому міститься інформація про рух коштів по рахунку № НОМЕР_2 ТОВ «Здраво».

43.Протокол огляду від 13.12.2019, складеного старшим слідчим в ОВС СВ УСУ в Черкаській області ОСОБА_29 , яким проведено огляд інформації, що розміщена в електронній системі публічних закупівель України ProZorro з ідентифікатором закупівлі UA-2017-04-25-000038-c.

44.Додаток №1 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Оголошення про проведення відкритих торгів UA-2017-04-25-000038-c, Замовник - Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради , Предмет закупівлі - рентгенохірургічний апарат, Розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі - 3 459 200,00 грн.

45.Додаток №2 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Тендерна документація Черкаської міської ради на закупівлю візуалізаційного обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини, затверджена протоколом засідання тендерного комітету №72 від 26.04.2017. в якій зазначено зміст і спосіб подання тендерної пропозиції та кваліфікаційні критерії до учасників, а саме:

Тендерна пропозиція подається в електронному вигляді заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх установлення замовником), та завантаження файлів з:

- інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям; інформацією щодо відповідності учасника вимогам, визнаним у ст.17 Закону (згідно Додатку 1 цієї документації);

- інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, а також відповідну технічну специфікацію (у разі потреби (плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому, необхідно вказати модель, марку, найменування виробника товару, що пропонується;

- документами, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції.

Повноваження щодо підпису документів тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджується інформацією, наведеною в єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Останнє замовник перевіряє самостійно.

Учасник може визначити іншу уповноважені особу на підписання тендерної пропозиції. При цьому учасник має надати замовнику у складі тендерної пропозиції, відповідне доручення.

- документом, що підтверджує надання учасником забезпечення тендерної пропозиції (якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення процедури закупівлі);

- копія завірена учасником, документу про відповідність товару, що пропонується учасником, вимогам Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженого Постановою КМУ №753 від 02.10.2013, або копію Свідоцтва про державну реєстрацію.

Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію (у тому числі до визначеної в тендерній документації частини предмета закупівлі (лота).

Кваліфікаційні критерії до учасників:

Учасник подає як частину своєї пропозиції документи, що підтверджують його кваліфікацію, а саме: Оригінал(-и) позитивного відгуку(-ів) щодо постачання аналогічного товару на суму не менше 50% від очікуваної вартості, а також копію(-ії) договору(-ів) постачання цього товару за вищевказаним(-и) відгуком(- а ми), завірені учасником. (Фактичне виконання договору(-ів) обов`язково вказати у відгуці(-ках)).

Аналогічним вважається товар, який визначається за кодом ЄЗС ДК 021:2015-33110000-4- Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини.

Учасник, на підтвердження відсутності підстав для відмови учаснику в участі у процедурі закупівлі згідно ч.1 ст.17 Закону надає довідку за формою наведеною у Додатку 1 цієї документації.

Переможець торгів у строк, що не перевищує п`яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен надати замовнику документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами, а саме:

- відомості про юридичну особу, яка є учасником, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення;

- службову (посадову) особу учасника, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення у сфері закупівель корупційного правопорушення;

- фізична особа, яка є учасником, була засуджена за злочин, учинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або ж погашено у встановленому законом порядку;

- службова (посадова) особа учасника, яка підписала тендерну пропозицію, була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;

- довідку ДПІ про відсутність заборгованості із сплати податків і зборів (обов`язкових платежів).

Вищевказані довідки мають бути сформовані станом не раніше дати оголошення цієї закупівлі.

46.Додаток №3 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Форма реєстру отриманих тендерних пропозицій по закупівлі UA-2017-04-25-000038-c , згідно якої, учасниками закупівлі є ТОВ «Здраво» та ТДВ «Медтехніка-ХХІ».

47.Додаток №4 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Реєстр наданих документів ТОВ «Здраво», складеного начальником відділу продажу медичного обладнання ТОВ «Здраво» ОСОБА_7 та зазначені в ньому документи а саме:

- копія Довідки ТОВ «Здраво» про наявність документально-підтвердженого досвіду у виконанні аналогічних договорів, якою підтверджується досвід виконання аналогічних договорів на виконання вимог тендерної документації Департаменту економіки та розвитку ЧМР, а саме з КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є.Карабелеша» та КУ «Територіальне медичне об`єднання м. Лисичанськ».

- копія Договору про закупівлю №15Н/2017 від 30.01.2017, укладеним між ТОВ «Здраво» та КУ «Територіальне медичне об`єднання м. Лисичанськ» про закупівлю товару, а саме устаткування радіологічне, електромедичне та електротерапевтичне устаткування: комплексний цифровий рентгенапарат універсальний - 1 шт., цифровий флюограф - 1 шт., фіброгастроскоп - 1 шт., колоноскоп - 1 шт., стерилізатор ГК-100-3М - 2 шт., ціна договору становить 9 802 240,00 грн.

- копія Видаткової накладної №ЗД000000542 від 13.02.2017 ТОВ «Здраво» на КУ «Територіальне медичне об`єднання м. Лисичанськ»;

- копія Договору про закупівлю товарів №925Н/2016 від 18.10.2016, укладеним між ТОВ «Здраво» та КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є.Карабелеша» про закупівлю товару, а саме системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої насосом інжекторним SinoPower-S, ціна договору становить 3 598 900,00 грн.;

- копія Видаткової накладної №ЗД000005386 від 14.12.2016 ТОВ «Здраво» на КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є.Карабелеша»;

- копія Листів відгуків щодо виконання аналогічних договорів;

- копія Витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Здраво»;

- копії Довідок ТОВ «Здраво» про підтвердження відсутності підстав для відмови ТОВ «Здраво» в участі у процедурі закупівлі, згідно ч.1 та ч.2 ст.17 ЗУ «Про публічні закупівлі»;

- копія Характеристики на системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 (виробництва DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (виробництва YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай), складеної начальником відділу продажу медичного обладнання ТОВ «Здраво» ОСОБА_7 ;

- копія Інструкції користувача системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 та столу для катетеризації DC-2000;

- копія Декларації про відповідність продукції вимогам технічного регламенту щодо медичних виробів - системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 та столу для катетеризації DC-2000;

- копія Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 02.02.2017 №602-123-20-3/1866;

- копія Ліцензії ТОВ «Здраво» на право провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання;

- копії Сертифікатів на підтвердження проходження працівників навчального курсу по роботі з рентгенівськими апаратами;

- копія Довідки ТОВ «Здраво» про те, що якісні характеристики предмета закупівлі передбачають необхідність заходів із захисту довкілля;

- копія Листа-згоди з проектом договору та істотними умовами, які обов`язково включаються до договору про закупівлю;

- копія Виписки з протоколу загальних зборів ТОВ «Здраво» про призначення генерального директора ОСОБА_6 ;

- копія Паспорту та картки платника податків ОСОБА_6 ;

- копія Наказу про призначення генерального директора ОСОБА_6 ;

- копія Довідки ТОВ «Здраво» про уповноважених осіб на підписання договору про закупівлю товарів та документів тендерної пропозиції із зазначенням - уповноваженої особи ОСОБА_7 ;

- копія Паспорту та картки платника податків ОСОБА_7 ;

- копія Наказів про призначення та переведення ОСОБА_7 на посади ТОВ «Здраво»;

- копія Доручення ТОВ «Здраво» на ОСОБА_7 ;

- копія Довідки ТОВ «Здраво» про наявність авторизованого сервісного обслуговування предмета закупівлі з підтвердженням від виробника;

- копія Довідки ТОВ «Здраво» про наявність ліцензії на право провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання;

- копія Гарантійного листа ТОВ «Здраво» щодо надання при поставці предмету закупівлі сертифікату відповідності, копії висновку СЕСгосподарська

- копія проекту договору на закупівлю;

- копія Банківської гарантії щодо сплати забезпечення тендерної пропозиції.

48.Додаток №5 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Інформація ТДВ «Медтехніка - ХХІ» №657 від 10.05.2017, про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - рентгенохірургічного апарату.

49.Додаток №6 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Форма протоколу розкриття тендерних пропозицій від 12.05.2017, відповідно до якої запропонований ТОВ «Здраво» рентгенохірургічний апарат відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації. Відсутні підстави для відмови, установлені ст.17 ЗУ «Про публічні закупівлі».

50.Додаток №7 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Протокол засідання тендерного комітету від 17.05.2017, відповідно до якого згідно реєстру отриманих тендерних пропозицій на закупівлю візуалізаційного обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини надійшло 2 тендерні пропозиції: ТОВ «Здраво» - 3 458 000, 00 грн. та ТДВ «Медтехніка - ХХІ» - 3 459 200, 00 грн., за результатами проведеного 12.05.2017 аукціону найбільш економічно вигідною є пропозиція ТОВ «Здраво».

51.Додаток №8 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Протокол розгляду тендерних пропозицій №75 від 19.05.2017, яким за результатами розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Здраво» по закупівлі візуалізаційного обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини, встановлено повну відповідність вимогам тендерної документації та відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, визнано ТОВ «Здраво» переможцем торгів по закупівлі візуалізаційного обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини та прийнято рішення укласти відповідний договір закупівлі товару.

52.Додаток №9 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Повідомлення Департаменту економіки та розвитку ЧМР про намір укласти договір з ТОВ «Здраво» на закупівлю візуалізаційного обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини за ціною 3 458 000,00 грн.

53.Додаток №10 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Повідомленням директора Департаменту економіки та розвитку ЧМР ОСОБА_34 від 19.05.2017 ДП «Прозорро» про намір укласти договір з ТОВ «Здраво» на закупівлю візуалізаційного обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини (рентгенохірургічний апарат) за ціною 3 458 000,00 грн.

54.Додаток №11 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Реєстр документів ТОВ «Здраво», наданих переможцем, відповідно до якого надано довідку ТОВ «Здраво» про те, що відомості ТОВ «Здраво» не внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення; довідку з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення, про те, що начальника відділу продажу медичного обладнання ТОВ «Здраво» ОСОБА_7 , якого уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення у сфері закупівель корупційного правопорушення від 12.05.2017; довідка Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення, про те, що генерального директора ТОВ «Здраво» ОСОБА_6 згідно із законом до відповідальності за вчинення у сфері закупівель корупційного правопорушення від 12.05.2017; довідка МВС про те, що генеральний директор ТОВ «Здраво» ОСОБА_6 не був засуджений за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якого знято або не погашено у встановленому законом порядку від 15.05.2017; довідка МВС про те, що начальник відділу продажу медичного обладнання ТОВ «Здраво» ОСОБА_7 не був засуджений за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якого знято або не погашено у встановленому законом порядку від 13.05.2017; довідка з ДПІ про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов`язкових платежів) від 19.05.2017.

55.Додаток №12 до протоколу огляду від 13.12.2019 - копія договору поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017;

56.Додаток №13 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Звіт Департаменту економіки та розвитку ЧМР від 31.05.2017 про результати проведення процедури закупівлі UA-2017-04-25-000038-с.

57.Додаток №14 до протоколу огляду від 13.12.2019 - Повідомлення Департаменту економіки та розвитку ЧМР про внесення змін до Договору№403Н/2017/144 від 31.05.2017, дата внесення змін 26.06.2017 - продовжено строк дії договору та Додаткова угода до договору від 26.06.2017. Повідомленням Департаменту економіки та розвитку ЧМР про внесення змін до Договору№403Н/2017/144 від 31.05.2017, дата внесення змін 30.08.2017 - продовжено строк дії договору та Додаткова угода до договору від 30.08.2017.

58.Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 22.02.2019 проведеного в ТОВ «Здраво», на підставі ухвали слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 05.02.2019, згідно якого вилучено: договір про надання послуг від 03.01.2017; додаток №1 до договору №26/17-НС від 03.01.2017; додаткова угода №1 від 02.01.2018; додаткова угода №2 від 20.12.2018; договір №25/17 від 03.01.2017; акт надання послуг № 2435; міжнародна ТТН №386607; платіжне доручення №54481623; платіжне доручення №54481514; платіжне доручення №16295; платіжне доручення №54481617; платіжне доручення №54481618; платіжне доручення №54481732, №54481373; акт №09-0025264; разовий договір заявка №38067 від 08.09.2017; акт про взяття проб від 08.09.2017; акт надання послуг №2332 від 08.09.2017; акт №171157 від 08.09.2017; замовлення №97/1496; акт №171157 від 08.09.2017; акт надання послуг №2302 від 07.09.2017; акт №2465 від 26.09.2017; акт №2299 від 07.09.2017; наряд №1962 від 30.08.2017; ТТН №9 від 26.09.2017; інвойс DM-170526- IG; договір №010817 від 24.07.2017; акт від 26.09.2017; договір від 12.11.2015; акт здачі-прийняття робіт №01/09; посадова інструкція від 02.01.2013; свідоцтво про державну реєстрацію ТОВ «Здраво»; виписка; довіреність №28; статут ТОВ «Здраво»; наказ №1-1 від 01.11.2006; наказ №64 К від 28.02.2017.

59.Копія Наказу №64К генерального директора ТОВ «Здраво» ОСОБА_6 від 28.02.2017 про переведення ОСОБА_7 на посаду керівника департаменту медичного обладнання з 01.03.2017.

60.Копія Наказу №1-1 генерального директора ТОВ «Здраво» ОСОБА_6 від 01.11.2006, яким на підставі рішення Загальних зборів учасників ТОВ «Здраво» став на посаду Генерального директора за сумісництвом з 01.11.2006.

61.Копія Посадової інструкції начальника відділу продажу медичного обладнання, затвердженої генеральним директором ТОВ «Здраво» ОСОБА_6 від 02.01.2013.

62.Копія Договору про надання транспортно-експедиційних послуг по перевезенню медичного обладнання та супутніх товарів №010817/2017 між ТОВ «Здраво» та ФОП ОСОБА_35 .

63.Копія Акту здачі-прийняття робіт від 26.09.2017 між ТОВ «Здраво» та ФОП ОСОБА_36 на послуги перевезення на суму 3300 грн.

64.Товарно-транспортна накладна №9 від 26.09.2017 щодо перевезення ОСОБА_36 від ТОВ «Здраво» на адресу КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 та столу для катетеризації DC-2000.

65.Копія Договору транспортного експедирування №1496 від 15.11.2015 між ТОВ «Здраво» та ТОВ «БРОКБРІДЖ» та замовлення №97/1496 від 29.06.2017 до вказаного договору.

66.Копія Акту надання послуг №171157 від 08.09.2017 ТОВ «Брокбрідж» - ТОВ «Здраво»: перевезення за межами України BUSAN - м/п Одеса; страхування вантажу; винагорода експедитора за територією України; транспортно-експедиторське обслуговування на території України; винагорода експедитора ТОВ «Брокбрідж» на території України, на загальну суму 74 557,17 грн.

67.Копія Платіжного доручення №54481732 від 28.09.2017, платник ТОВ «Здраво», отримувач ТОВ «Брокбрідж» на суму 74 557,17 грн.

68.Копія Наряду на перевезення обладнання №1962 від 30.08.2017

69.Копія Договору про надання послуг логістичного комплексу, автостоянки №25/17 від 03.01.2017 між ТОВ «Здраво» та ТОВ «ХФК «Біокон», копія Додатку №1 до договору та копії Додаткових угод №1 та №2 до договору.

70.Копія Договору про надання послуг по декларуванню та/або зберіганню вантажів на митному складі та/або на складі тимчасового зберігання №26/17-МС від 03.01.2017 між ТОВ «Здраво» та ТОВ «ХФК «Біокон» та Додатку №1 до договору.

71.Копія Акту надання послуг №2299 від 07.09.2017, ТОВ «ХФК «Біокон» - ТОВ «Здраво» на оформлення товарів на СТЗ під митним контролем, на суму 1 500, 00 грн.

72.Копія Акту надання послуг №2465 від 26.09.2017, ТОВ «ХФК «Біокон» - ТОВ «Здраво» на зберігання товарів на СТЗ; вивантаженням товару на склад із застосуванням механічних засобів (палета); прийом та розміщення товарів на склад (палета); формуванням заказу, відвантаження товару зі складу (короб), на загальну суму 626, 80 грн.

73.Копія Акту надання послуг №2302 від 07.09.2017, ТОВ «ХФК «Біокон» - ТОВ «Здраво» на обслуговування транспортного засобу на території логістичного комплексу НОМЕР_6 , на суму 750, 00 грн.

74.Копія Акту надання послуг №2332 від 08.09.2017, ТОВ «ХФК «Біокон» - ТОВ «Здраво» на зберігання товарів на СТЗ; вивантаження товару на склад із застосуванням механічних засобів (палета); прийом та розміщення товарів (палета); видача товарів зі складу, на загальну суму 494, 24 грн.

75. Копія Платіжного доручення №54481373 від 08.08.2017, платник ТОВ «Здраво», отримувач ТОВ «ХФК «Біокон», на суму 10000,00 грн.

76.Копія Платіжного доручення №54481617 від 12.09.2017, платник ТОВ «Здраво», отримувач ТОВ «ХФК «Біокон», на суму 1500,00 грн.

77.Копія Платіжного доручення №54481732 від 28.09.2017, платник ТОВ «Здраво», отримувач ТОВ «ХФК «Біокон», на суму 626,80 грн.

78.Копія Платіжного доручення №54481618 від 12.09.2017, платник ТОВ «Здраво», отримувач ТОВ «ХФК «Біокон», на суму 494,24 грн.

79.Копія Разового договору - заявки №38067 від 08.09.2017, укладеного між ТОВ «Здраво» та ТОВ «Сантранс Україна» на виконання перевезення вантажу автотранспортом.

80.Копію Акта №ОУ-0025264 від 08.09.2017 здачі-прийняття робіт між ТОВ «САНТРАНС Україна» та ТОВ «Здраво» про транспортно-експедиційне обслуговування на суму 1425 грн.

81.Копію Платіжного доручення №54481732 від 28.09.2017, платник ТОВ «Здраво», отримувач ТОВ «Сантранс Україна», на суму 1425,00 грн.

82.Актом Київської митниці ДФС про взяття проб (зразків) товарів (медичних виробів) від 08.09.2017.

83.Лист генерального директора ТОВ «Здраво» ОСОБА_6 , старшому слідчому в ОВС слідчого відділу УСБУ в Черкаській області ОСОБА_29 про надання копії контракту купівлі-продажу №50-06/2016 від 02 червня 2016; копії контракту купівлі-продажу №60-11/2016 від 02 листопада 2016; копії ухвали слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.01.2020 року по справі №711/743/19, копії договору 403Н/2017/144 від 31.05.2017.

84.Протокол огляду від 08.02.2020, складеного старшим слідчим в ОВС слідчого відділу УСБУ в Черкаській області ОСОБА_29 , яким оглянуто:

- копія контракту купівлі-продажу №50-06/2016 від 02.06.2016 на 6 арк.;

- копія контракту купівлі-продажу №60-11/2016 від 02.11.2016 на 6 арк. Контракт укладено між NANNING HOTBORN GENERAL MEDICAL EQUIPMENT CO., LTD (Китай) - Продавець, в особі директора ОСОБА_72, який діє на підставі Статуту, з однієї сторони, та ТОВ «ЗДРАВО» (Україна) - Покупець, в особі Генерального директора ОСОБА_74, який діє на підставі Статуту. Предмет контракту: Продавець продає, а Покупець купує медичне обладнання та/чи медичні вироби (у тому числі комплектуючі та аксесуари), вироблені Компанією Yulin Hotbom Medical Equipment Co., Ltd (Китай) (далі - Товар), у асортименті, за ціною, кількістю та в строки, вказані в інвойсі на кожну поставку на змовах, передбачених Контрактом. Загальна вартість контракту становить 950 000 доларів США. Найменування і кількість Товару, що має бути поставленим у відповідності до умов даного контракту у конкретною партією, визначається Сторонами в інвойсі на кожну поставку;

- копія ухвали слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.01.2020 року по справі №711/743/19;

- копія договору 403Н/2017/144 від 31.05.2017.

85.Протокол огляду від 14.12.2019, складеного старшим слідчим в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_29 , щодо огляду документів, які містяться на оптичному диску CD-R Verbatim №NII3WAJD3JJ234JC2, вилученого на підставі ухвали слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.01.2019 про надання тимчасового доступу до документів ПАТ КБ «Приватбанк».

86. Протокол огляду від 14.12.2019, складеного старшим слідчим в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_29 , щодо огляду документів, які були вилучені 22.02.2019 в ході тимчасового доступу в ТОВ «ЗДРАВО» на підставі ухвали слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 05.02.2019.

Документи процесуального характеру, надані прокурором:

1.Доручення начальника відділу СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_37 від 21.01.2019 старшому слідчому в ОВС відділу СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_38 про проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12019250000000017 від 21.01.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України.

2.Повідомлення старшого слідчого в ОВС відділу СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_38 від 21.01.2024 про внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінального провадження №12019250000000017 від 21.01.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України.

3.Постанова першого заступника прокурора Черкаської області ОСОБА_39 від 22.01.2019 про призначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №12019250000000017 від 21.01.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України у складі ОСОБА_40 , ОСОБА_41 (старший групи) та ОСОБА_42 .

4.Повідомлення начальника відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_43 від 28.01.2019 про призначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №12019250000000017 від 21.01.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України, у складі ОСОБА_40 , ОСОБА_41 (старший групи) та ОСОБА_42 .

5.Ухвала слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.01.2019 по справі №711/741/19 про надання тимчасового доступу до документів, які знаходяться в ПАТ КБ «Приватбанк», що за адресою м. Київ, вул. Грушевського 1Д.

6.Ухвала слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 30.01.2019 по справі №711/742/19 про надання тимчасового доступу до документів, які знаходяться в КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої допомоги», що за адресою м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210.

7.Доручення старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_38 від 02.02.2019 №1250/24/16-19 начальнику Управління СБУ в Черкаській області ОСОБА_22 про проведення слідчих (розшукових дій), яким доручено оперативним працівникам Управління СБУ в Черкаській області, на підставі ухвал слідчого судді Придніпровського районного суду м Черкаси провести тимчасовий доступ до документів: ТОВ «Здраво», що за адресою м. Київ, вул. Автозаводська, 54/19 літ.А, КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої допомоги», що за адресою м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210, про що скласти відповідні протоколи.

8.Супровідний лист заступника начальника Управління СБУ в Черкаській області ОСОБА_26 старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_38 про направлення матеріалів виконаного доручення №1250/24/16-19 від 04.02.2019 для приєднання до матеріалів кримінального провадження №12019250000000017 від 21.01.2019.

9. Доручення старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_38 від 04.02.2019 №1250/24/16-19/2 начальнику Управління СБУ в Черкаській області ОСОБА_22 про проведення слідчих (розшукових дій), яким доручено оперативним працівникам Управління СБУ в Черкаській області, на підставі ухвал слідчого судді Придніпровського районного суду м Черкаси провести тимчасовий доступ до документів, що становлять банківську таємницю та знаходять ся у володінні АТ КБ «Приватбанк» м. Київ, про що скласти відповідні протоколи.

10.Ухвала слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 05.02.2019 по справі №711/974/19 про надання тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні ТОВ «Здраво», що за адресою: м. Київ, вул. Автозаводська, 54/19 літ.А.

11.Доручення старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_38 від 07.02.2019 №1436/24/16-19 начальнику Управління СБУ в Черкаській області ОСОБА_22 про проведення слідчих (розшукових дій), яким доручено оперативним працівникам Управління СБУ в Черкаській області, на підставі ухвал слідчого судді Придніпровського районного суду м Черкаси провести тимчасовий доступ до документів ТОВ «Здраво», що за адресою: м. Київ, вул. Автозаводська, 54/19 літ.А , про що скласти відповідний протокол.

12.Супровідний лист заступника начальника Управління СБУ в Черкаській області ОСОБА_26 старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_38 про направлення матеріалів виконаного доручення №8/1276 від 26.02.2019 для приєднання до матеріалів кримінального провадження №12019250000000017 від 21.01.2019.

13.Доручення старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_38 від 05.03.2019 №2468/24/16-19 начальнику Управління СБУ в Черкаській області ОСОБА_22 про проведення слідчих (розшукових дій), яким доручено оперативним працівникам Управління СБУ в Черкаській області, допитати в якості свідків головного бухгалтера ТОВ «Здраво» та організатора із збуту ТОВ «Здраво» ОСОБА_44 .

14.Супровідний лист заступника начальника Управління СБУ в Черкаській області ОСОБА_26 старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_38 про направлення матеріалів виконаного доручення №8/1447 від 12.03.2019 для приєднання до матеріалів кримінального провадження №12019250000000017 від 21.01.2019.

15.Супровідний лист заступника начальника Управління СБУ в Черкаській області ОСОБА_26 старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_38 про направлення матеріалів виконаного доручення №8/1817 від 27.03.2019 для приєднання до матеріалів кримінального провадження №12019250000000017 від 21.01.2019.

16.Постанова заступника прокурора Черкаської області ОСОБА_45 від 30.08.2019 про доручення здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12019250000000017 від 21.01.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України, іншому органу досудового розслідування, а саме слідчому відділу УСБУ в Черкаській області.

17.Постанова заступника прокурора Черкаської області ОСОБА_45 від 30.08.2019 про призначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №12019250000000017 від 21.01.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України, у складі начальника відділу прокуратури області ОСОБА_46 , прокурорів відділу ОСОБА_47 , ОСОБА_3 (старший групи);

18.Постанова начальника слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_48 від 02.09.2019 про доручення досудового розслідування групі слідчих у кримінальному провадженні №12019250000000017 від 21.01.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України;

19.Доручення начальника слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_48 від 02.09.2019 старшому слідчому в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_29 про проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12019250000000017 від 21.01.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України;

20.Постанова старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_29 від 02.09.2019 про прийняття кримінального провадження №12019250000000017 від 21.01.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України до свого провадження;

21.Повідомлення в.о. начальника відділу управління прокуратури Черкаської області ОСОБА_49 від 02.09.2019 про призначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №12019250000000017 від 21.01.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України, у складі: начальника відділу прокуратури області ОСОБА_46 , прокурорів відділу ОСОБА_47 , ОСОБА_3 (старший групи).

22.Постанова старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_29 від 02.01.2020 у кримінальному провадженні №12019250000000017 від 21.01.2019 про уточнення кваліфікаційних злочинних дій, якою змінено кваліфікацію злочинних дій службових осіб ТОВ «Здраво» по вчиненню ними за попередньою змовою шляхом зловживання службовим становищем заволодіння грошовими коштами бюджету м. Черкаси у сумі 1 134 519,67 грн. з ч.3 ст.191 України, за якою відомості внесено до ЄРДР на стадії реєстрації кримінального провадження на ч.5 ст.191 КК України.

23.Протокол про надання доступу до матеріалів (додаткових матеріалів) досудового розслідування стороні захисту від 11.06.2020.

Письмові матеріали, надані стороною захисту:

1.Повідомлення адвоката ОСОБА_8 від 14.11.2023 про відкриття матеріалів стороною захисту в порядку ст.290 КПК України.

2.Адвокатський запит адвоката ОСОБА_8 від 23.10.2023 до ТОВ «Здраво».

3.Копія Відповіді директора ТОВ «Здраво» ОСОБА_6 на адвокатський запит від 24.10.2023 №241023/01, якою повідомлено, що керівник департаменту медичного обладнання ТОВ «ЗДРАВО» ОСОБА_7 у період часу з 01.03.2017 по 31.12.2017 роки мав керуватись положеннями відповідної посадової інструкції, затвердженої наказом Генерального директора ТОВ «ЗДРАВО» від 01.03.2017.и Крім того, у вказаний період часу керівнику департаменту медичного обладнання ТОВ «ЗДРАВО» ОСОБА_7 було надано окремо довіреність №3 від 01.03.2017 р., яка надавала останньому право підписувати договори поставки, у тому числі договори про закупівлю товарів за державні чи інші кошти. При цьому, ні посадова інструкція, ні довіреності не містили таких повноважень керівника департаменту медичного обладнання ТОВ «ЗДРАВО» ОСОБА_7 , які б надавали останньому доступ до розрахункового рахунку № НОМЕР_2 , відкритого ТОВ «ЗДРАВО» у Печерській філії АТ КБ «ПРИВАТБАНК» м. Київ та будь-якого іншого банківського рахунку ТОВ «ЗДРАВО». Керівник департаменту медичного обладнання ТОВ «ЗДРАВО» ОСОБА_7 у період часу з 01.03.2017 по 31.12.2017 роки не мав жодних технічних можливостей (ключі доступу до рахунку, фізичний доступ до робочого комп`ютера бухгалтера, тощо) для здійснення банківських операцій за вказаним вище розрахунковим рахунком ТОВ «ЗДРАВО», у тому числі можливостей розпоряджатись грошовими коштами, що знаходились на вказаному рахунку та і будь-якого іншого банківського рахунку ТОВ «ЗДРАВО». Керівник департаменту медичного обладнання ТОВ «ЗДРАВО» ОСОБА_7 у період часу з 01.03.2017 по 31.12.2017 роки не мав жодних технічних можливостей розпоряджатись грошовими коштами, отриманими ТОВ «ЗДРАВО» від Комунального закладу «Третя черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Черкаської міської ради, у рамках договору поставки № 403Н/2017/144 від 31.05.2017 року.

4.Копія Посадової інструкції керівника департаменту медичного обладнання Код за ДК 003:2010-1231, затверджена генеральним директором ТОВ «Здраво» ОСОБА_6 від 01.03.2017;

5.Пояснювальна записка до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. №955». Режим доступу - https://moz.gov.ua/article/piiblic-discussions-archi ve/proekt-postanovi-kabinetu-ministriv-ukraini-pro-vnesennia-zmin-do-postanovi-kabinetu-ministriv-ukraini-vid-17 zhovtnja-2008-r--955#3.

6.Роздруківка сторінки сайту www.apteka.ua «Скасовано цінове регулювання... 18.03.2019р.» Режим доступу - https://www.apteka.ua/article/493851 .

7.Адвокатський запит адвоката ОСОБА_8 від 17.10.2023 до КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги».

8.Відповідь директора КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» ОСОБА_12 від 31.10.2023 №3308 на адвокатський запит, про те, що ТОВ «Здраво» умови Договору поставки від 31.05.2017 №403Н/2017/144 виконано та збитків в результаті укладання та виконання вищевказаного договору не встановлено.

9.Адвокатський запит адвоката ОСОБА_8 від 17.10.2023 до Державної споживчої служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

10.Копія Відповіді заступника голови Державної споживчої служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ОСОБА_50 від 25.10.2023 №15-9/22645, на адвокатський запит, згідно якої надано роз`яснення, що за порушення вимог стосовно формування, встановлення та застосування державних регульованих цін чинним законодавством передбачена відповідальність, а саме застосування до суб`єктів господарювання адміністративно-господарських санкцій відповідно до статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та накладення адміністративних стягнень у вигляді штрафів, згідно зі ст.165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

11.Договір №12/03-17 про проведення експертизи від 12.03.2018 та додаткова угода від 17.03.2023 №28 до Договору.

12.Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Бюро економіко-правових експертиз».

13.Копія свідоцтва №1091 від 19.02.2016, виданого Міністерством юстиції України судовому експерту ОСОБА_51 .

14.Висновок судового експерта ОСОБА_52 від 24.03.2023 №24/03-01 за результатами економічної експертизи, виготовленого за заявою адвоката ОСОБА_9 , діючої в інтересах ОСОБА_6 , відповідно до якого6

Висновки довідки від 04.06.2018 року залученим спеціалістом з питань дотримання законодавства при постачанні системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної ХЕNO)-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DС-2000, до КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР за 2017 рік, складеної Начальником відділу контролю в соціальній галузі та сфері культури правління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області ОСОБА_27 , не підтверджуються документально.

Розмір надбавки (націнки), відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби» від 17.10.2008 року №955 (у редакції 18.03.2017 року), отримало ТОВ «ЗДРАВО» під час поставки за бюджетні кошти системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000, згідно з Договором поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017 року, становить 6%, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Збитки в розмірі 1 134 519,67 грн., завдані місцевому бюджету м. Черкаси при реалізації ТОВ «ЗДРАВО» системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360, укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000, згідно з Договором поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017 року не підтверджуються нормативно та документально.

В судовому засіданні, судом були дослідженні документи, що характеризують особу обвинувачених ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , а саме:

- вимога ДІАП НП України від 11.02.2020 №6/211 та вимога УІАП ГУНП в Черкаській області від 11.02.2020 №6/211, згідно яких ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до кримінальної відповідальності не притягувався;

- вимога ДІАП НП України від 11.02.2020 №6/209 та вимога УІАП ГУНП в Черкаській області від 11.02.2020 №6/210, згідно яких ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до кримінальної відповідальності не притягувався;

- довідка КНП «Київська міська наркологічна клінічна лікарня Соціотерапія» №428905 від 19.03.2020, згідно якої ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 під наглядом лікаря-нарколога не перебуває;

- відповідь головного лікаря КНП «Бучанський консультативно-діагностичний центр» Бучанської міської ради ОСОБА_53 №95 від 06.03.2020, про те, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 під наглядом нарколога центру не перебуває та за допомогою не звертався;

- відповідь головного лікаря КНП «Бучанський консультативно-діагностичний центр» Бучанської міської ради ОСОБА_53 №96 від 06.03.2020, про те, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , під наглядом нарколога центру не перебуває та за допомогою не звертався;

- відповідь головного лікаря КНП «Бучанський консультативно-діагностичний центр» Бучанської міської ради ОСОБА_53 №97 від 06.03.2020, про те, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під наглядом нарколога центру не перебуває та за допомогою не звертався;

- відповідь головного лікаря КНП «Бучанський консультативно-діагностичний центр» Бучанської міської ради ОСОБА_53 №98 від 06.03.2020, про те, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під наглядом нарколога центру не перебуває та за допомогою не звертався;

- відповідь директора КНП БРР «Бородянська центральна районна лікарня» ОСОБА_54 №01-17-193 від 10.03.2020, про те, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на обліку в лікарів нарколога та психіатра не перебував;

- довідки завідуючого поліклінікою КЗ БРР «Бородянська центральна районна лікарня» ОСОБА_55 №123 та №117 від 05.03.2020, про те, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на обліку в лікарів нарколога та психіатра не перебуває.

Документи, що характеризують особу обвинуваченого ОСОБА_6 , надані захисником - адвокатом ОСОБА_8 а саме:

-копія подяки Департаменту охорони здоров?я Вінницької міської ради та колективу міської лікарні « Центр матері та дитини », видана Товариству з обмеженою відповідальністю «Здраво» (генеральний директор ОСОБА_56 ) за благодійність, небайдужість, розуміння, фінансову підтримку у проведенні капітального ремонту відділення патології новонароджених (2018 );

-копія подяки командира військової частини НОМЕР_7 полковника ОСОБА_57 , видана Лось ОСОБА_58 та колективу ТОВ «ЗДРАВО» за надану благодійну допомогу для наближення спільної перемоги;

-копія подяки командира НОМЕР_8 окремої механізованої бригади полковника ОСОБА_59 , видана ОСОБА_6 за активну допомогу в життєдіяльності військової частини НОМЕР_9 у вигляді забезпечення чотирма позашляховиками;

-копія подяки командира в/ч НОМЕР_10 підполковника ОСОБА_60 , видана ТОВ «ЗДРАВО» за вагомий внесок в обороноздатність країни під час відсічі збройної агресії рф (06.02.2023);

-копія почесної грамоти президента федерації футболу України ОСОБА_61 , видана ОСОБА_6 за вагомий особистий внесок у розвиток футболу на Житомирщині (2018);

-копія почесної грамоти міністра Міністерства молоді та спорту України ОСОБА_62 , видана ОСОБА_6 за вагомий особистий внесок у розвиток футболу в Житомирській області, пропаганду здорового способу життя, професіоналізм, відданість справі (19.12.2018);

-копія грамоти командира військової частини НОМЕР_7 полковника ОСОБА_71 , видана компанії фарммаркетінгу ZDRAVO, на чолі генерального директора ОСОБА_6 за підтримку та надану допомогу військовослужбовцям в зоні проведення АТО в Донецькій та Луганській області;

-копія грамоти голови Голосіївської районної державної адміністрації в м. Києві ОСОБА_64 , видана ОСОБА_6 за особистий внесок у розвиток волонтерського руху, активну громадську позицію у підтримці ЗСУ та з нагоди Міжнародного дня волонтера (04.12.2023);

-копія грамоти начальника управління Житомирської обласної державної адміністрації Управління сім`ї та спорту ОСОБА_65 , видана ОСОБА_6 за вагомий внесок у розвиток фізкультурно-спортивного руху в області та з нагоди Дня фізичної культури і спорту (вересень 2015);

-копія грамоти голови Житомирської обласної федерації футболу ОСОБА_66 , видана ОСОБА_6 за вагомий внесок у розвиток та популяризацію футболу (2019);

-копія подяки сільського голови Ставецької сільської ради ОСОБА_67 , видана ОСОБА_6 за вагомий внесок у розвиток спорту Ставецької територіальної громади, активну життєву позицію та фінансову підтримку спорту на селі;

-копія грамоти голови ФФРР ОСОБА_68 , видана ОСОБА_6 за багаторічний особистий вагомий внесок та сприяння розвитку футболу Радомишльського району (жовтень 2020);

-копія подяки головного тренера команди «Полісся» ОСОБА_69 , видана ОСОБА_6 за моральну, матеріальну, психологічну, підтримку, спонсорську, меценатну діяльність на благо розвитку футболу;

-копії подяк голови ЖОФФ ОСОБА_70 , видана ОСОБА_6 за особистий вагомий внесок, високий професіоналізм та активну громадську діяльність у справі популяризації футболу в Житомирській області;

-копії платіжних інструкцій, видаткових накладних безоплатної передачі, та актів безоплатної передачі перерахунку коштів та медичного обладнання та виробів медичного призначення ТОВ «Здраво» та ТОВ «Харвінд» в якості спонсорської, благодійної та волонтерської допомоги лікарням, громадським і благодійним організаціям, військовим частинам різних регіонів на значні суми та значному об`ємі.

Правова позиція сторони обвинувачення.

Прокурор вказує, що ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , в порушення вимог п.1.2 постанови КМУ №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби», зловживаючи своїм службовим становищем, використовуючи свої службові повноваження генеральним директором ТОВ «ЗДРАВО» та офіційно надані за посадою та делеговані генеральним директором ТОВ «ЗДРАВО» службові повноваження умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою між собою, незаконно заволодів грошовими коштами бюджету м. Черкаси у сумі 1 134 519,67 грн., що більш ніж в 1 418 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на час вчинення кримінального правопорушення, обернувши їх на користь ТОВ «ЗДРАВО» де генеральним директором та єдиним власником є ОСОБА_6 , шляхом укладення та виконання договору №403Н/2017/144 від 31.05.2017 щодо реалізації ТОВ «ЗДРАВО» системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 (виробник - DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектованої аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (виробник - YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай) КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», перевищивши граничну постачальницько-збутову надбавку 10 %, при встановленні ціни на систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360, укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000.

Прокурор вважає, що стороною обвинувачення надано, а судом досліджено достатньо доказів для встановлення відповідності викладених у обвинувальному акті фактичних обставин, доведеності вини ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , та наявності в їх діях складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

Правова позиція сторони захисту

- щодо відсутності у ОСОБА_7 ознак суб`єкту злочину ст.191 КПК України: ОСОБА_7 не є суб`єктом злочину в розумінні ст.191 КК України, так як грошові кошти, отримані в рамках виконання договору про закупівлю, не були ввірені йому, він не мав повноважень щодо розпорядження цими коштами та не може бути самостійним суб`єктом вчинення злочину.

- щодо відсутності в обвинувальному акту відомостей на підтвердження вчинення злочину групою осіб за попередньою змовою:

Обвинувальний акт не містить відомостей хто зі співучасників кого залучив та який мотив залучення (погроза обіцянка винагороди, шантаж, тощо) та які б надавали змогу встановити, що така домовленість взагалі існувала.

- щодо відсутності потерпілого у справі:

Прокурором зазначено, що вчиненням кримінального правопорушення завдано матеріальної шкоди м. Черкаси, однак сам обвинувальний акт містить відомості щодо завдання шкоди КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» та в обвинувальному акті не тільки не зазначено жодних даних про потерпілого, але й відсутні будь-які застереження з приводу того, чи наявна чи відсутня потерпіла особа взагалі.

- щодо державного контролю у сфері ціноутворення:

Сторона обвинувачення обгрунтовує кримінальну караність діяння ОСОБА_7 , виключно положеннями Постанови №955 та Порядку №333. Порушення вказаного порядку, на думку сторони обвинувачення, створює склад злочину, передбаченого ст.191 КК України.

Однак, згідно ст.20 Законом України «Про ціни і ціноутворення» До суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції, зокрема за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.

Якщо на думку сторони обвинувачення, уповноважені особи ТОВ «Здраво» заволоділи надмірно сплаченими грошовими коштами через порушення порядку Кабінету Міністрів України про максимальну 10% надбавку, в даному випадку матиме місце лише порушення законодавства про ціни та ціноутворення, що тягне за собою накладення господарських санкцій на юридичну особу, яка отримала цю надбавку, але ніяким чином не утворює склад злочину, передбачений ст.191 КК України.

- щодо супутніх витрат під час виконання договору:

Загальна ціна за договором поставки і відповідно запропонована ТОВ «ЗДРАВО» тендерна пропозиція включала в себе витрати, для покриття супутніх витрат під час виконання договору.

Виконання вказаного замовлення включало в себе: логістичні витрати пов`язані з доставкою обладнання з Кореї до України у м. Черкаси, (страхування вантажу, витрати експедитора тощо.); витрати пов`язані з встановленням замовленого обладнання та його налаштування у КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги»; витрати пов`язані із навчанням медичного персоналу лікарні для користування вказаними медичними виробами; майбутні витрати пов`язані із гарантійним обслуговуванням рентгенівських хірургічних систем впродовж 12 (дванадцяти) місяців з дня введення його в експлуатацію, зокрема наявністю комплектуючих для ремонту обладнання.

- щодо «декриміналізації» діяння:

Положення Постанови Кабінету Міністрів України №955 від 17.10.2008 «Про заходи стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби», щодо граничних постачальницько-збутових надбавок не вище ніж 10 відсотків на медичні вироби були скасовані Постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 184 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року №955» (набрання чинності відбулося 13.03.2019 року).

- щодо неналежності доказів, поданих стороною обвинувачення:

Подані прокурором рапорт про виявлення злочину листи та супровідні листи ГУ СБУ у м. Києві та Київській області, УСБУ України в Черкаській області, ГУ ДФС у м. Києві, Офісу великих платників податку ДФС України, Київської митниці ДФС України, Управління північного офісу Держаудитслужби в Черкаські області не є доказами в розумінні КПК України, оскільки не мають жодного відношення до процесу доказування обставин кримінального провадження та не мають значення для правильного вирішення справи в цілому.

- щодо недопустимості доказів, поданих стороною обвинувачення:

Досудове розслідування у кримінальному провадженні №12019250000000017 від 21.01.2019 з початку реєстрації здійснювалося слідчими СУ ГУНП в Черкаської області, однак у відповідності до вимог ст.216 КПК України, слідчим органам Національної поліції не підслідне розслідування злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України. Збирання доказів відбувалося до внесення відомостей в ЄРДР. Висновок експерта не містить попередження про відповідальність за завідомо неправдивий висновок. Тимчасовий доступ до документів було здійснено незаконно, не уповноваженими особами та в поза процесуальний спосіб, Протоколи огляду за формою не відповідають КПК України.

- щодо відсутності порушень в діях ОСОБА_6 та ОСОБА_7 щодо завищення граничної постачальницької надбавки в розмірі 10%:

Предметом договору є не тільки Товар - система рентгенівська діагностична хірургічна мобільна XENO-360, укомплектована аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000, а також його монтаж, введення в експлуатацію, навчання обслуговуючого персоналу, а також гарантійне обслуговування.

Висновки суду

Згідно з вимогами ст.2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ч.1 ст.2 КК України підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.

Складом кримінального правопорушення є сукупність об`єктивних (об?єкт злочину, об`єктивна сторона злочину (дія чи бездіяльність)) та суб`єктивних ознак (суб`єкт злочину, суб`єктивна сторона злочину (умисел чи необережність)), що дозволяють кваліфікувати суспільно-небезпечне діяння як конкретне кримінальне правопорушення. Для притягнення особи до кримінальної відповідальності слід встановити наявність всіх елементів складу інкримінованого їй кримінального правопорушення.

Згідно ч.1 ст.11 КК України, кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб`єктом кримінального правопорушення.

Відповідно до положень ст.22 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.

Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

Нормами ч.1 ст.91 КПК України передбачено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню:

1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення);

2) винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення;

3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат;

4) обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження;

5) обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання;

6) обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи винагороди за його вчинення, або є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом, або підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення;

7) обставини, що є підставою для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру.

Згідно з вимогами ч.1 ст.337 КПК України, судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта.

З огляду на вищевикладене, суд, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи докази, надані суду, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку, проводячи судовий розгляд в межах пред`явленого обвинувачення, відповідно до вимог ст.337 КПК України, дійшов до наступних висновків.

Досліджені письмові докази є достатніми для встановлення обставин та подій, що відбулися, а також для оцінки і кваліфікації дій обвинувачених ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

Підстав для визнання доказів, та документів, на які вказувала сторона захисту, не належними та недопустимими в частині встановлення подій і обставин, що відбулися, та в частині кваліфікації дій обвинувачених, суд не вбачає.

Порушень правил підслідності, здійснення слідчих та процесуальних дій не уповноваженими особами чи з порушенням / пропущенням строків, порушенням процедури та порядку чи не додержання форм процесуальних документів, які впливають на кваліфікацію дій обвинувачених судом не встановлено.

Дослідивши та оцінивши надані докази судом встановлено обставини та процедуру за яких був укладений договір поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017.

Згідно договору поставки товару №403Н/2017/144 від 31.05.2017, Замовником є Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради, в особі заступника директора - голови тендерного комітету ОСОБА_11 , Платником - КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Черкаської міської ради, в особі головного лікаря ОСОБА_12 , та Постачальником - ТОВ «ЗДРАВО», в особі начальника відділу продажу медичного обладнання ОСОБА_7 .

Згідно п.1.1. Постачальник зобов`язується поставити, а Платника в порядку та на умовах, визначених Договором, зобов`язується прийняти й оплатити Постачальнику візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини (Товар) за асортиментом, цінами і кількістю, зазначеними у Специфікації, а саме систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360 (виробництва DONGMUN Cо., Ltd, Корея), укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 (YuLin Hotborn Medical Equipment Co. Ltd, Китай) у кількості 1 шт., на суму з ПДВ 3 458 000,00 грн.

Згідно п. 3.1. - 3.3. Договору, ціна Товару включає його вартість, витрати по його зберіганню на складі Постачальника, оформленню необхідної документації щодо його поставки, транспортуванню Товару до місця поставки, визначеного договором. Ціна Договору становить 3 458 000,00 грн. з ПДВ.

Згідно п. 5.1. Договору, поставка Товару - передача Платнику Товару, якість якого відповідає умовам, встановленим розділом 2 Договору, а також його монтаж, введення в експлуатацію, а також навчання обслуговуючого персоналу Платника роботі із товаром. Поставка Товару здійснюється Постачальником до 30.06.2017 на умовах DDP - м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210 («Інкотермс», редакції 2010 року).

Вказаний договір був укладений на підставі проведених відкритих торгів UA-2017-04-25-000038-c, згідно затвердженої протоколом засідання тендерного комітету №72 від 26.04.2017 -Тендерної документації Черкаської міської ради на закупівлю візуалізаційного обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини, згідно якої розмір бюджетного призначення та очікувана вартість предмета закупівлі становить - 3 459 200,00 грн.

На підставі видаткової накладної №ЗД000004117 від 26 вересня 2017 та Акту прийому-передачі від 29.09.2017 до договору №403Н/2017/144 від 31.05.2017, Постачальник ТОВ «Здраво», в особі начальника відділу продажу медичного обладнання ОСОБА_7 , передано Покупцю КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР - Систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну XENO-360 укомплектовану аксесуарами та столом для катетеризації моделі DC-2000 на суму 3458 000,00 з ПДВ, а також введення в експлуатацію та навчання персоналу методам роботи на поставленому обладнанні.

Платіжним дорученням №1446 від 19.10.2017, платником КЗ «Третя Черкаська міська районна лікарня швидкої медичної допомоги» ЧМР перераховано кошти отримувачу ТОВ «Здраво» в сумі 3 458 000,00 грн., з призначенням платежу - за систему рентгенівську діагностичну хірургічну мобільну, договір №403 від 31.05.2017 та накладна №1447 від 26.09.2017.

В період укладення договору №403 від 31.05.2017, діяли положення п.2 постанови Кабінету Міністрів України №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» (згідно внесених змін постановою Кабінету Міністрів України №43 від 25 січня 2017 року) в такій редакції:

на лікарські засоби (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), оптово-відпускні ціни на які внесені до реєстру оптово-відпускних цін на лікарські засоби, і медичні вироби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються для лікарських засобів до задекларованої зміни оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів і для медичних виробів до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, а граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків. При цьому фактичний розмір оптово-відпускної ціни на кожну лікарську форму, дозування, споживчу упаковку лікарського засобу не повинен перевищувати розміру внесеної до зазначеного реєстру оптово-відпускної ціни у гривні.

З урахуванням того, що митна вартість системи рентгенівської діагностичної хірургічної мобільної XENO-360 та столу для катетеризації моделі DC 2000 разом становить 1 975 385,74 грн., а ціна за Договором №403 від 31.05.2017 склала 3 458 000,00 грн. з ПДВ, - ОСОБА_6 та ОСОБА_7 обвинувачуються у заволодінні чужим майном (коштами бюджету м. Черкаси) в особливо великих розмірах (у сумі 1 134 519,67 грн. - надбавка понад 10%) за попередньою змовою ( ОСОБА_6 з ОСОБА_7 між собою), шляхом зловживання як службовими особами своїм службовим становищем, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

Щодо складу злочин, передбаченого ч.5 ст.191 КК України - заволодінні чужим майном, в особливо великих розмірах, за попередньою змовою, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

Об`єктом цього злочину є відносини власності - бюджетні кошти м. Черкаси в сумі 1 134 519,67 грн.

Об`єктивна сторона цього злочину - заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах (бюджетними коштами м. Черкаси в сумі 1 134 519,67 грн.), шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

Суб`єкт цього злочину - службова особа наділена правом оперативного управління чи розпорядження об`єктом злочину.

Суб`єктивна сторона - прямий умисел і корисливий мотив - одержання матеріальних благ для себе чи іншої фізичної або юридичної особи.

Щодо суб`єкта злочину.

Відповідно до ч.3 ст.18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Аналізуючи досліджені в судовому засіданні документи, суд вважає, що на час інкримінованої події ОСОБА_6 як генеральний директор ТОВ «Здраво» був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями ТОВ «Здраво», а ОСОБА_7 , відповідно до виданої йому довіреності генеральним директором ТОВ «Здраво», тобто за спеціальним повноваженням, був наділений визначеними адміністративно-господарськими функціями ТОВ «Здраво» (мав повноваження бути представником товариства та представляти ТОВ «ЗДРАВО» у комунальних підприємствах, державних органах влади, у підприємствах усіх форм власності, укладати будь-які договори або угоди, у тому числі про закупівлю товарів за державні або за інші кошти, які стосуються медичного обладнання), а тому ОСОБА_6 та ОСОБА_7 безумовно є службовими особами ТОВ «Здраво», по відношенню розпорядження майном ТОВ «Здраво».

Разом з цим, надані суду письмові докази не підтверджують того, що ОСОБА_6 та ОСОБА_7 наділені організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями по відношенню до бюджетних коштів м. Черкаси, тобто не є службовими особами по відношенню до розпорядження бюджетними коштами м. Черкаси, та в даному випадку за вказаних обставин ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не є самостійними суб`єктами цього кримінального правопорушення, оскільки від їх односторонніх дій та повноважень як посадових осіб ТОВ «Здраво» не залежало настання наслідків у вигляді заволодіння коштами бюджету м. Черкаси, тобто такі наслідки не могли настати без участі службової особи, уповноваженої розпоряджатися бюджетними коштами та прийнятого нею рішення всупереч інтересам служби.

ОСОБА_6 та ОСОБА_7 могли б відповідати ознакам суб`єкта вказаного злочину за умови встановлення та доведення їх змови у заволодінні бюджетними коштами м. Черкаси зі службовою особою уповноваженою розпоряджатися такими бюджетними коштами. Однак у даному кримінальному провадженні будь-якій службовій особі, уповноваженої розпоряджатися бюджетними коштами підозра не повідомлялася та обвинувачення не пред`являлося, а їх змова не інкримінується.

Щодо об`єктивної сторони.

Встановлюючи наявність в діях обвинувачених ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ознак об`єктивної сторони інкримінованого злочину - заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах (бюджетними коштами м. Черкаси в сумі 1 134 519,67 грн.), шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, суд вважає за необхідне звернути увагу на таке.

Зловживання службовим становищем як спосіб заволодіння майном означає, що особа порушує свої повноваження і використовує організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарчі функції всупереч інтересам служби для незаконного і безоплатного обертання чужого майна - незаконно дає вказівку підлеглій їй матеріально відповідальній особі про видачу такого майна, отримує майно за фіктивними документами, тощо.

Зловживання службовим становищем - це вчинене всупереч інтересам служби використання службовою особою своїх повноважень і можливостей, пов`язаних із займаною посадою.

Обов`язковою умовою притягнення особи до кримінальної відповідальності є встановлення того, що дії винної особи перебували в безпосередньому зв`язку з її службовими повноваженнями, були зумовлені тими фактичними можливостями, що вони походять від службового становища особи, виконуваних функцій і наданих повноважень, та існує неподільний зв`язок між службовим становищем, компетенцією службової особи, змістом і обсягом наданих повноважень та їх використанням для вчинення злочину щодо заволодіння майном.

Майно, яким особа заволодіває, не ввірене їй, не перебуває в її безпосередньому віданні, але внаслідок службового становища суб`єкт злочину має право оперативного управління цим майном та розпоряджатися таким майном.

Суб`єкт незаконно вилучає майно з наявних фондів і безоплатно обертає його на свою користь, використовуючи для цього своє службове становище як спосіб такого заволодіння.

Головною ознакою для кваліфікації є наявність спеціального суб`єкта службової особи і факт використання ним своїх службових обов`язків для заволодіння цим майном, шляхом вчинення дій щодо розпорядження таким майном, інакше заволодіння чужим майном, яке не було ввірено і не перебувало у віданні, формує склад злочину за ст.185 КК України - крадіжки.

З досліджених письмових матеріалів об`єктивно вбачається, що суду не надано будь-яких доказів на підтвердження того, що ОСОБА_6 чи ОСОБА_7 , внаслідок службового становища, були наділені правом оперативного управління та розпорядження бюджетними коштами м. Черкаси, та які повноваження як посадових осіб ТОВ «Здраво» ОСОБА_6 чи ОСОБА_7 використали всупереч інтересам служби, що призвело до заволодіння коштами бюджету м. Черкаси

Таким чином, згідно пред`явленого обвинувачення та обставин зазначених в обвинувальному акті (заволодіння чужим майном (коштами бюджету м. Черкаси) в особливо великих розмірах (в сумі 1 134 519,67 грн.) за попередньою змовою ( ОСОБА_6 та ОСОБА_7 між собою) - що кваліфіковано за ч.5 ст.191 КК України) з урахуванням наданих доказів та встановлених в судовому засіданні обставин, суд вважає, що в даному випадку ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не є службовими особами щодо заволодіння бюджетними коштами м. Черкаси, а тому не є суб`єктами вказаного злочину, а в їх діях відсутня суб`єктивна сторона цього злочину, оскільки вони не були наділеними будь-якими повноваженнями по розпорядженню бюджетними коштами м. Черкаси.

За таких обставин в діях ОСОБА_6 та ОСОБА_7 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

Крім цього, суд звертає увагу, що при заволодінні чужим майном заподіюється шкода його власнику, а обов`язковою ознакою цього злочину є потерпілий. Проте, у даному кримінальному провадженні заяви від юридичних чи фізичних осіб про залучення їх у якості потерпілого не надходили та будь-кого потерпілим не визнавалося.

За результатом розгляду даного кримінального провадження, суд прийшов до висновку про право суб`єкта господарювання брати участь у тендерних процедурах та подавати відповідні пропозиції, а встановлення вимог до таких тендерних пропозицій, перевірка поданих пропозицій на відповідність діючого законодавства - покладається на замовника такої тендерної закупівлі та розпорядника відповідних бюджетних коштів.

Перевіркою тендерної документації Черкаської міської ради на закупівлю візуалізаційного обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини, та оголошення про проведення відкритих торгів UA-2017-04-25-000038-c, де замовником є Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради, а предметом закупівлі - рентгенохірургічний апарат, судом встановлено, що розмір бюджетного призначення та очікувана вартість предмета закупівлі становить - 3 459 200,00 грн.

Разом з цим, судом встановлено, що Тендерна документація не містить застереження, щодо обмежень у розмірі постачальницько-збутової надбавки при реалізації медичних виробів, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів місцевого бюджету.

Таким чином, у разі встановлення та доведення порушення ТОВ «Здраво» законодавчо встановленого розміру постачальницько-збутової надбавки при реалізації медичних виробів, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, то до ТОВ «Здраво» можуть застосовуватися адміністративно-господарські санкції уповноваженим на те органом, зокрема Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та відносно посадових осіб адміністративна відповідальність за ст.165-2 КУпАП.

Відповідно до положень п.3 ч.1 ст.373 КПК України, виправдувальний вирок ухвалюється у разі, якщо не доведено, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення.

За таких обставин ОСОБА_6 та ОСОБА_7 необхідно визнати невинуватими у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України та виправдати за відсутністю в їх діях складу кримінального правопорушення.

Запобіжні заходи відносно ОСОБА_6 та ОСОБА_7 по даному кримінальному провадженню не застосовувалися.

Згідно з вимогами ч.3 ст.129 КПК України, у разі виправдання обвинуваченого за відсутності в його діях складу кримінального правопорушення, суд залишає позов без розгляду.

За таких обставин, цивільний позов, заявлений прокурором в інтересах КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Черкаської міської ради до ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на суму 1 134 519,67 гривень підлягає залишенню без розгляду.

За змістом ст.124 КПК України документально підтверджені процесуальні витрати як на користь потерпілого, так і на користь держави стягуються з обвинуваченого виключно у разі ухвалення судом обвинувального вироку. Оскільки суд ухвалює виправдувальний вирок, процесуальні витрати необхідно віднести на рахунок держави.

Речові докази у матеріалах кримінального провадження відсутні. Надані сторонами документи залишити у матеріалах кримінального провадження.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 11, 18, 191 КК України, ст.ст. 2, 22, 91, 92, 100, 124, 129, 337, 368-371, 374, 615 КПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Визнати ОСОБА_6 невинуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України та виправдати у зв`язку з відсутності в його діях складу кримінального правопорушення.

Визнати ОСОБА_7 невинуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України та виправдати у зв`язку з відсутності в його діях складу кримінального правопорушення.

Цивільний позов, заявлений прокурором в інтересах КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Черкаської міської ради до ОСОБА_6 та ОСОБА_7 - залишити без розгляду.

Процесуальні витрати за проведення судово-економічної експертизи (висновок експерта №526/19-23, №1474/19-23 від 13.09.2019) у сумі 6 280,00 (шість тисяч двісті вісімдесят) гривень - віднести на рахунок держави.

Документи, надані сторонами, залишити в матеріалах кримінального провадження.

На вирок може бути подана апеляційна скарга до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом 30 днів - учасниками процесу з дня його проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не подано. У разі її подання, вирок якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.

Копія вироку не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім у судовому засіданні.

Головуючий ОСОБА_1

СудПридніпровський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення19.08.2024
Оприлюднено23.08.2024
Номер документу121145497
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем