Рішення
від 13.08.2024 по справі 927/553/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Іменем України

РІШЕННЯ

13 серпня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/553/24 Господарський суд Чернігівської області у складі судді Фесюри М.В., секретар судового засідання Ткачова А. Ю., розглянувши матеріали справи

за позовом: Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради, код ЄДРПОУ 03366374, вул. Реміснича, буд. 19, м. Чернігів, 14000,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Шляхо-будівельне управління №14, код ЄДРПОУ 30731879, вул. Любецька, буд.35, м. Чернігів, 14021,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, вул. Єлецька, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40919597,

про стягнення 1 103 974,19 грн

Представники сторін:

позивача: Солонинка Я. Т.

відповідача ОСОБА_1

третьої особи на стороні позивача: ОСОБА_2

Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради звернулося до Господарського суду Чернігівської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Шляхо-будівельне управління №14 1103974,19 грн в якості відшкодування здійснених Замовником в особі Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради витрат на оплату вартості ремонтно-будівельних робіт Підрядником - Товариством з обмеженою відповідальністю Шляхо-будівельне управління №14 в завищених розмірах по Договору №7461-5 від 23.03.2020 року на виконання робіт по об`єкту: Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів на суму 664 169,90 грн та по Договору №7462-1 від 27.07.2020 року на виконання робіт по об`єкту: Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів на суму 439 804,80 грн, внаслідок чого, в порушення вимог п.1 ч.1 статті 174 та п.1ст. 193 Господарського кодексу України, Замовником з місцевого бюджету сплачено кошти на загальну суму 1 103 974,19 грн, що призвело до зайвих виплат бюджетних коштів спеціального фонду у зазначеному періоді. Зазначені порушення були встановлені за результатами проведеної Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області ревізії фінансово-господарської діяльності за період з 01.04.2021 по 31.12.2023, що підтверджується Актом ревізії від 19.03.2024 №06-30/01.

Ухвалою суду від 17.06.2024, серед іншого, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначив на 01.07.2024, 09:30. Встановив сторонам строки для подання письмових заяв. Відповідачу у строк не пізніше 15 календарних днів з дня вручення даної ухвали відповідно до ст. 165 Господарського процесуального кодексу України надати відзив на позовну заяву та докази, який підтверджує викладені у відзиві обставини, надіславши одночасно копію відзиву з доказами учасникам справи; докази такого направлення надати суду до початку судового засідання. Позивачу у п`ятиденний строк з дня отримання відзиву подати до суду відповідь на відзив відповідно до ст. 166 Господарського процесуального кодексу України, надіславши одночасно копію даної відповіді на відзив учасникам справи; докази такого направлення надати суду до початку судового засідання.

21.06.2024 на адресу суду від третьої особи надійшли письмові пояснення, у яких Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області зазначило про те, що під час проведення ревізії виявлені порушення. З метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків для з`ясування її реальності та повноти відображення проведено зустрічну перевірку у ТОВ «ШБУ», в ході якої встановлено те, що ТОВ «ШБУ-14» на замовлення позивача здійснило роботи по об`єкту «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів». На підставі договору, згідно з довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат ф.№КБ-3, актами приймання виконаних будівельних робіт ф.№КБ-2в загальна вартість виконаних робіт та змонтованого обладнання становить12 264 731,08 грн. До актів приймання виконаних будівельних робіт ф.№КБ-2в включено додаткові роботи на загальну суму 664 169,39 грн. За договором від 27.07.202 №7462-1 по об`єкту «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району вул. Текстильників, м. Чернігів (коригування). На підставі договору, згідно з довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат ф.№КБ-3, актами приймання виконаних будівельних робіт ф.№КБ-2в загальна вартість виконаних робіт та змонтованого обладнання складає 1 631 820,00 грн. До актів приймання виконаних будівельних робіт ф.№КБ-2в включено додаткові роботи на загальну суму 439804,80 грн. За результатами проведення зустрічної перевірки складено довідку від 12.01.2024 №06-31/01з та вручено ТОВ «ШБУ-14». За твердженням Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області у поясненнях начальника УЖКГ не підтверджено обґрунтованість розрахунків розміру додаткових робіт, прийнятих до оплати та оплачених УЖКГ.

27.06.2024 від відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів, яке судом задоволено.

37.06.2024 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначає про те, що під час виконання договірних зобов`язань за Договором № 7461-5 у зв`язку зі зміною проектного рішення виникла потреба в додаткових роботах, що не передбачені договірною ціною та не призвели до збільшення договірної ціни по даним видам робіт. Дані роботи виконанні в межах договірної ціни. У підтвердження виникнення додаткових робіт, що не передбачені проектом, комісійно, за участю представників: Замовника, Генпідрядника, Проектної організації та Технагляду було складено Акт на додаткові роботи від 19.11.2021. дані додаткові роботи включені до проектної документації при коригуванні. Проектна документація пройшла комплексну експертизу робочого - проекту та після чого отримала позитивний експертний звіт. При розрахунках за виконані роботи, по вищевказаному договору, згідно довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат форма №КБ-3, актами приймання виконаних будівельних робіт форма №КБ-2в загальна вартість виконаних робіт та змонтованого обладнання склала 75 138 842,63 гривень. Загальна сума виконаних Генпідрядником робіт, прийнятих Замовником та технаглядом складається: з 74 474 673,24 грн. роботи виконі по затвердженій проектно-кошторисній документації на суму 664 169,36 грн. Додаткові роботи виконані по акту на додаткові роботи від 19.11.2021 року за рахунок ризику передбаченого договірною ціною без збільшення договірної ціни. За договором № 7462-1 № від 27.07.2020 року ТОВ «ШБУ-14» виконувало будівельно-монтажні роботи за договірною ціною 16 505 100грн. «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів (Коригування)». У зв`язку зі зміною проектного рішення виникла потреба в додаткових роботах на суму 439804,80 грн., що не передбачені договірною ціною та не призвели до збільшення договірної ціни по даним видам робіт. Дані додаткові роботи включені до проектної документації при коригуванні. Проектна документація пройшла комплексну експертизу робочого - проекту та після чого отримано позитивний експертний звіт. Відповідно до вимог з контролю виконання робіт, зазначених у вказаних Договорах, за виконанням робіт здійснювався технічний нагляд спеціалістом, проведення та прийняття робіт не надавав жодних зауважень щодо якості та кількості виконаних робіт. замовником вказаних додаткових робіт, в тому числі на суму позову, був сам позивач, що підтверджуються робочими проектами, копіями додаткових угод від 27.03.2020, 09.04.2020, 24.06.2020, 14.07.2020, 05.11.2020, 27.11.2020, 18.12.2020, 26.01.2021, 10.06.2021, 30.08.2021, 24.11.2021, 20.12.2021, 31.12.2021, 03.02.2022 до договору №7461-5 від 20.03.2020, копіями довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за жовтень 2021 року, згідно якої додаткові роботи виконували субпідрядні організації, а саме КП «Зеленбуд» ЧМР, ТОВ «УТБ-Інжинірінг», ФОП ОСОБА_3 , ТОВ «Транс лайн груп», КП «Чернігіводоканал» ЧМР, ТОВ «Сівертехбуд», за листопад 2021 року, згідно якої додаткові роботи виконували суппідрядні організації, а саме КП «Зеленбуд» ЧМР, ТОВ «УТБ-Інжинірінг», ТОВ «ЕК «Інтерком», ТОВ «Укр Шляхбуд», КП «Міськсвітло», ТОВ «Сівертехбуд», ТОВ «Інгресс», ТОВ «Конторг», актом приймання виконаних будівельних робіт №49 за листопад 2021 року , копією акта на додаткові роботи від 19.11.2021 року затвердженого Позивачем та підписаний комісією. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

11.07.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій Управління житлово-комунального господарства заперечило проти доводів, викладених відповідачем у відзиві. Позивач зазначив про те, що відповідно до пункту 1.2. Договору обсяги робіт та вимоги щодо їх якості встановлюються у відповідності до затвердженої проектної документації та Договору. Договірна ціна є тверда і визначається відповідно до ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013, зазначена в п. 3.1. цього Договору, визначена за результатами аукціону та розрахована Генпідрядником на підставі наданого Замовником проекту. В інвесторській кошторисній документації - Том 15 Робочого Проекту «Об`єкті та локальні кошториси. Автомобільна дорога»,6650-122/17-15-ОЛК.АД «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів» розробленого Чернігівським ВКП ДП «Укрдіпродор», яка пройшла комплексну експертизу та отримала позитивний ЕКСПЕРТНИЙ ЗВІТ від 12.12.2019р № 25-0047-19 та затверджена розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 17.01.2020№26 «Про затвердження проектної документації» в локальному кошторисі на будівельні роботи № 7-1-9 на улаштовування в`їздів на ділянці №2 (проїзд вул. І.Мазепи - під`їзд до вул. Текстильників) (ст. 196 ПКД) та локальному кошторисі на будівельні роботи № 7-1-12 на улаштування в`їздів на ділянці №4 (вул. Ушинського) (ст. 178 ПКД) - відсутні обсяги робіт, що зазначені в акті № 49 за листопад 2021 року приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в, за Договором №7461-5 на суму 664 169, 39 грн. За твердженням позивача, дані обсяги відсутні при подальшому коригуванні та коригуванні 2 проектної документації по об`єкту: «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів». Разом з цим, в інвестроській кошторисній документації - Том 13 Робочого Проекту «Об`єкті та локальні кошториси. Автомобільна дорога»,596/20 «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів» (Коригування) розробленого ТОВ «ДОРПРОЕКБУД», яка пройшла комплексну експертизу та отримала позитивний ЕКСПЕРТНИЙ ЗВІТ від 25.06.2020р. № 02/181/20 та затверджена наказом Управління від 14.07.2020 № 124 «Про затвердження проектної документації» в локальному кошторисі на будівельні роботи № 2-3-1 на улаштування дорожнього одягу на ділянці № 1 (під`їзд до вул. Текстильників). Тип 3.(новий) (ст. 75-77 ПКД), локальному кошторисі на будівельні роботи № 2--Д-1на Ремонт оглядових колодязів Ремонт оглядових колодязів (додаткові роботи) (ст. 87ПКД), та локальному кошторисі на будівельні роботи № 5-2-2 на улаштування в`їздів Обстановка та приналежності дороги (додаткові роботи) (ст. 169 ПКД) - відсутні обсяги робіт, що зазначені в актах приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в: №21 за жовтень 2021 року; № 22 за листопад 2021 року; № 23 за листопад; 2021 року; № 24 за листопад 2021 року, за Договором № 7462-1 на загальну суму 439 804,80 грн. Дані обсяги робіт відсутні при подальшому коригуванні 2 та коригуванні 3 проектної документації по об`єкту: «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів».

31.07.2024 суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 07.08.2024, 14:30.

07.08.2024 на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів у підтвердження понесених відповідачем витрат на професійну правничу допомогу.

В судовому засіданні 07.08.2024 судом оголошено перерву до 13.08.2024, 10:00.

В судове засідання 13.08.2024 прибули представники позивача, відповідача та третьої особи.

В судовому засіданні 13.08.2024 оголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд ВСТАНОВИВ:

Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради оголошена тендерна закупівля «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів» (CPV за ДК 021:2015 код 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (UA-2020-02-17-002734-a).

За результатами проведеної закупівлі визначений переможець Товариство обмеженою відповідальністю «ШБУ № 14» (далі ТОВ «ШБУ № 14», Генпідрядник, Відповідач), з яким 23.03.2020 року укладено договір № 7461-5 на виконання робіт по об`єкту: «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів» (далі Договір № 7461-5).

Відповідно до умов п. 1.1. Договору № 7461-5, Генпідрядник зобов`язується з власних матеріалів, своїми засобами та на свій ризик, у передбачений Договором строк виконати роботи по об`єкту: «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів» (CPV за ДК 021:2015 код 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), відповідно до затвердженої проектної документації, а Замовник прийняти і оплатити вказані роботи, у порядку визначеному Договором та чинним законодавством України.

Обсяги робіт та вимоги щодо їх якості встановлюються у відповідності до затвердженої проектної документації (п. 1.2. Договору № 7461-5).

Якість робіт, що виконуються, повинна відповідати умовам затвердженої проектної документації на об`єкт, вимогам технічного завдання, а також державним нормам, технічним умовам та загальним вимогам, які пред`являються до робіт цього типу (п. 2.1. Договору № 7461-5).

З метою контролю за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів установленим вимогам Замовник організовує здійснення технічного нагляду за виконанням робіт у порядку, встановленому чинним законодавством України (п. 2.4. Договору № 7461-5).

З метою контролю за відповідністю будівельно-монтажних робіт проектній документації Замовник організовує здійснення авторського нагляду протягом усього періоду виконання робіт у порядку, встановленому чинним законодавством України (п. 2.5. Договору № 7461-5).

За змістом п.31. Договору № 7461-5 ціна Договору становить 96 519 644 грн. 00 коп., крім того ПДВ 19 303 928 грн. 80 коп., разом з ПДВ ціна Договору становить 115 823 572 грн. 80 коп., з них:

- фінансування у 2020 році становить 405 375 грн. 00 коп., крім того ПДВ 81 075 грн. 00 коп.

, разом з ПДВ фінансування у 2020 році становить 486 450 грн. 00 коп. (Чотириста вісімдесят шість тисяч чотириста п`ятдесят грн. 00 коп.), з них:

- кошти субвенції з місцевого бюджету на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, капітального та середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам становить 00 грн. 00 коп.;

- фінансування з міського бюджету становить 486 450 грн. 00 коп., з ПДВ.

- фінансування у 2021 році становить 96 114 269 грн. 00 коп., крім того ПДВ 19 222 853 грн. 80 коп., разом з ПДВ фінансування у 2021 році становить 115 337 122 грн. 80 коп.

У відповідності до п. 3.2. Договору № 7461-5 договірна ціна може бути уточнена сторонами по закінченню виконання робіт Генпідрядником, для відображення фактичної вартості робіт на підставі підписаних сторонами акту приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3.

Договірна ціна цього Договору є тверда і визначається відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 (п. 3.3. Договору № 7461-5).

Договірна ціна зазначена в п. 3.1. цього Договору визначена за результатами аукціону та розрахована Генпідрядником на підставі наданого Замовником проекту. Договірну ціну розраховано відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» за діючими ресурсними кошторисними нормами з показниками рекомендованими Мінрегіоном для підприємств із бюджетним фінансуванням (п. 3.5. Договору № 7461-5).

Генпідрядник укладенням цього Договору підтверджує, що вартість робіт економічно обґрунтована, розрахована за звичайними (ринковими) цінами та нормами витрат ресурсів, з врахуванням (в межах) усередненого рівня заробітної плати, визначеного Генпідрядником для об`єкту будівництва (ремонту) за цим Договором, та розрахованого відповідно до пункту 6.1.1.2_ДСТУ - Н Б Д. 1.1-2:2013, «Порядку розрахунку розміру кошторисне заробітної плати, який враховується при визначенні вартості будівництва об`єктів», інших нормативних та законодавчих актів, встановленого на підприємстві рівня загальновиробничих, адміністративних та інших витрат, не включає витрати Генпідрядника, які фінансуються (або мають бути забезпечені) за рахунок бюджетних коштів, капітальних видатків, а також витрати на Документ сформований в системі «Електронний суд» 13.06.2024 товари, роботи або послуги, якими Генпідрядник забезпечується на безоплатній основі (п. 3.7. Договору № 7461-5).

Відповідно до постанови КМУ від 23.04.2014 року № 117 «Про здійснення попередньої оплати товарі, робіт, послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» замовник до початку виконання робіт перераховує генпідряднику аванс у розмірі 30% від договірної ціни на виконання робіт у 2020 році, що становить 121 612 грн. 50 коп.(п.4.1.Договору 7461-5).

Подальші Розрахунки за виконані роботи Замовник проводить поетапно протягом 14 банківських днів після підписання акту приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3, за умови надходження з бюджету на розрахунковий рахунок Замовника коштів за проведені роботи, які є предметом даного Договору (п.4.4. Договору № 7461-5).

Строки виконання робіт за Договором визначаються календарним графіком виконання робіт, який є невід`ємною частиною Договору, з правом передчасного виконання (п. 5.1. Договору № 7461-5).

При виникненні додаткових робіт, Генпідрядник протягом десятиденного терміну до початку виконання даних додаткових робіт письмово звертається до Замовника, для погодження цих робіт без збільшення договірної ціни (п. 5.3. Договору № 7461-5).

Після виконання Генпідрядником робіт Замовник повинен протягом 5 (п`яти) робочих днів прийняти виконану роботу та підписати акт приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3, а також разом з вищевказаними документами Генпідрядником повинні бути надані документи, що відображають результати лабораторних випробувань.

Надані акти приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в обов`язково мають бути попередньо перевірені та підписані уповноваженими на здійснення авторського та технічного нагляду особами (п. 5.5. Договору № 7461-5).

У відповідності до розділу 6.1 Договору №7461-5 Замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за виконані роботи. забезпечити здійснення технічного та авторського нагляду протягом усього періоду виконання робіт в порядку, встановленому чинним законодавством України; надавати Генпідряднику та іншим, визначеним умовами Договору, уповноваженим особам, безперешкодний доступ на об`єкт, а також надати проектно-кошторисну документацію, інші необхідні документи та інформацію; приймати виконані роботи та підписувати надані Генпідрядником документи, що підтверджують виконання робіт, або обґрунтувати причини відмови від їх підписання протягом 5 (п`яти) робочих днів з дня їх одержання. При цьому Сторонами визнається, що підпис уповноважених Замовником на технічний та авторський нагляд осіб на документі, що підтверджує виконання робіт, є обов`язковим реквізитом такого документу, а тому відсутність такого підпису є підставою для Замовника не приймати виконані Генпідрядником роботи.

У відповідності до розділу 6.3 Договору №7461-5 Генпідрядник зобов`язаний, зокрема забезпечити виконання робіт у строки, встановлені цим Договором, з правом передчасного виконання робіт; забезпечити виконання робіт, якість яких відповідає умовам, установленим розділом II цього Договору; регулярно інформувати Замовника про: хід виконання робіт, у тому числі про відхилення від графіка їх виконання (причини, заходи щодо усунення відхилення тощо); забезпечення виконання робіт матеріальними ресурсами; залучення до виконання робіт робочої сили та субпідрядників; результати здійснення контролю за якісно виконуваних робіт, матеріальних ресурсів; загрозу виконанню договору підряду з вини Замовника; у порядку, визначеному нормативними документами та Договором, вести і передати Замовнику після завершення робіт документи про виконання Договору, при цьому Генпідрядник є відповідальним перед Замовником за достовірність наданих ним Замовнику та\або третім особам в порядку виконання Договору документів та інформації, що в них міститься; після закінчення виконання робіт спільно із Замовником забезпечити прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію, згідно з діючим законодавством; виконувати належним чином інші зобов`язання, передбачені умовами цього Договору, Цивільним і Господарським кодексами України та іншими актами законодавства.

Договір набирає чинності з дня його підписання та розповсюджується на правовідносини, які виникли до його укладання і діє до 31.12.2021 року, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за Договором (п.11-1. Договору № 7461-5).

Будь-які доповнення чи зміни до даного Договору вносяться за взаємною домовленістю Сторін у письмовiй формi i є його невід`ємною частиною (п. 12.1. Договору № 7461-5).

Істотні умови договору про закупівлю можуть змінюватися у випадках передбачених статтею 41 Закону України «Про публічні закупівлі»: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми. Визначеної в договорі; покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі; узгодження зміни ціни в бік зменшення бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку; зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (п.12.2 Договору №7461-5).

За твердженням позивача, в ході виконання будівельних робіт на об`єкті «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів» в процесі будівництва було змінено проектне рішення, що призвело до зміни обсягів робіт. У зв`язку з чим, в Управління Житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт у того самого учасника, що передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендера.

16.07.2020 року Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської рали оголошено переговорну процедуру закупівлі «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів» (Коригування) (CPV за ДК 021:2015 код 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (UA-2020-07-16-002150-c).

Переможцем визнано Товариство з обмеженою відповідальністю «Шляхо-будівельне управління №14».

27.07.2020 року Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Шляхо-будівельне управління №14» укладено договір № 7462-1, предметом якого відповідно до п.1.1. є виконання робіт по об`єкту: «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів» (Коригування) (СPV за ДК 021:2015 код 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), відповідно до затвердженої проектної документації (далі Договір № 7462-1).

Обсяги робіт та вимоги щодо їх якості встановлюються у відповідності до затвердженої проектної документації та цього Договору (п. 1.1. Договору № 7462-1).

Якість робіт, що виконуються, повинна відповідати умовам затвердженої проектної документації на об`єкт, вимогам технічного завдання, а також державним нормам, технічним умовам та загальним вимогам, які пред`являються до робіт цього тип (п. 2.1. Договору № 7462-1).

З метою контролю за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів установленим вимогам Замовник організовує здійснення технічного нагляду за виконанням робіт у порядку, встановленому чинним законодавством України (п. 2.4. Договору № 7462-1).

З метою контролю за відповідністю будівельно-монтажних робіт проектній документації Замовник організовує здійснення авторського нагляду протягом усього періоду виконання робіт у порядку, встановленому чинним законодавством України (п. 2.5. Договору № 7462-1).

Ціна цього Договору становить 13 754 250 грн. 00 коп., крім того ПДВ 2 750 850 грн.00 коп., разом з ПДВ ціна Договору становить 16 505 100 грн. 00 коп., з них: фінансування у 2020 році становить 7 773 717 грн. 43 коп., крім того ПДВ 1 554 743 грн. 49коп., разом з ПДВ фінансування у 2020 році становить 9 328 460 грн. 92 коп., з них: кошти субвенції з місцевого бюджету на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, капітального та середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам становить 9 328 460 грн. 92 коп., з ПДВ., фінансування у 2021 році становить 5 980 532 грн. 57 коп., крім того ПДВ 1 196 106 грн. 51коп., разом з ПДВ фінансування у 2021 році становить 7 176 639 грн. 08 коп. (п. 3.1. Договору № 7462-1).

За змістом п.3.2 Договору № 7462-1 Договірна ціна може бути уточнена сторонами по закінченню виконання будівельних робіт Генпідрядником, для відображення фактичної вартості робіт на підставі підписаних Сторонами акту приймання виконання будівельних робіт за формою КБ-2в та довідки про вартістиь виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3.

Договірна ціна цього Договору є тверда і визначається відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 (п. 3.3. Договору № 7462-1).

Договірна ціна зазначена в п. 3.1. цього Договору визначена за результатами аукціону та розрахована Генпідрядником на підставі наданого Замовником проекту. Договірну ціну розраховано відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» за діючими ресурсними кошторисними нормами з показниками рекомендованими Мінрегіоном для підприємств із бюджетним фінансуванням (п. 3.5. Договору № 7462-1).

Генпідрядник укладенням цього Договору підтверджує, що вартість робіт економічно обґрунтована, розрахована за звичайними (ринковими) цінами та нормами витрат ресурсів, з врахуванням (в межах) усередненого рівня заробітної плати, визначеного Генпідрядником для об`єкту будівництва (ремонту) за цим Договором, та розрахованого відповідно до пункту 6.1.1.2_ДСТУ - Н Б Д. 1.1-2:2013, «Порядку розрахунку розміру кошторисне заробітної плати, який враховується при визначенні вартості будівництва об`єктів», інших нормативних та законодавчих актів, встановленого на підприємстві рівня загальновиробничих, адміністративних та інших витрат, не включає витрати Генпідрядника, які фінансуються (або мають бути забезпечені) за рахунок бюджетних коштів, капітальних видатків, а також витрати на товари, роботи або послуги, якими Генпідрядник забезпечується на безоплатній основі (п. 3.7. Договору № 7462-1).

Розрахунки за виконані роботи Замовник проводить поетапно протягом 14 (чотирнадцяти) банківських днів після підписання акту приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3, за умови надходження з бюджету на розрахунковий рахунок Замовника коштів за проведені роботи, які є предметом даного Договору (п. 4.1. Договору № 7462-1).

Строки виконання робіт за Договором визначаються календарним графіком виконання робіт, який є невід`ємною частиною Договору, з правом передчасного виконання (п. 5.1. Договору № 7462-1).

При виникненні додаткових робіт, Генпідрядник протягом десятиденного терміну до початку виконання даних додаткових робіт письмово звертається до Замовника, для погодження цих робіт без збільшення договірної ціни (п. 5.3. Договору № 7462-1).

Після виконання Генпідрядником робіт Замовник повинен протягом 5 (п`яти) робочих днів прийняти виконану роботу та підписати акт приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3, а також разом з вищевказаними документами Генпідрядником повинні бути надані документи, що відображають результати лабораторних випробувань.

Надані акти приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в обов`язково мають бути попередньо перевірені та підписані уповноваженими на здійснення авторського та технічного нагляду особами (п. 5.5. Договору № 7462-1).

У відповідності до розділу 6.1. Договору №7462-1 Замовник зобов`язаний, зокрема: своєчасно та в повному обсязі сплачувати за виконані роботи, забезпечити здійснення технічного та авторського нагляду протягом усього періоду виконання робіт в порядку, встановленому чинним законодавством України, надавати Генпідряднику та іншим, визначеним умовами Договору, уповноваженим особам, безперешкодний доступ на об`єкт, а також надати проектно-кошторисну документацію, інші необхідні документи та інформацію; приймати виконані роботи та підписувати надані Генпідрядником документи, що підтверджують виконання робіт, або обґрунтувати причини відмови від їх підписання протягом 5 (п`яти) робочих днів з дня їх одержання. При цьому Сторонами визнається, що підпис уповноважених Замовником на технічний та авторський нагляд осіб на документі, що підтверджує виконання робіт, є обов`язковим реквізитом такого документу, а тому відсутність такого підпису є підставою для Замовника не приймати виконані Генпідрядником роботи.

У відповідності до розділу 6.3 Договору № 7462-1 Генпідрядник зобов`язаний, зокрема: забезпечити виконання робіт у строки, встановлені цим Договором, з правом передчасного виконання робіт; забезпечити виконання робіт, якість яких відповідає умовам, установленим розділом II цього Договору; регулярно інформувати Замовника про: хід виконання робіт, у тому числі про відхилення від графіка їх виконання (причини, заходи щодо усунення відхилення тощо); забезпечення виконання робіт матеріальними ресурсами; залучення до виконання робіт робочої сили та субпідрядників; результати здійснення контролю за якісно виконуваних робіт, матеріальних ресурсів; загрозу виконанню договору підряду з вини Замовника; у порядку, визначеному нормативними документами та Договором, вести і передати Замовнику після завершення робіт документи про виконання Договору, при цьому Генпідрядник є відповідальним перед Замовником за достовірність на даних ним Замовнику та\або третім особам в порядку виконання Договору документів та інформації, що в них міститься; після закінчення виконання робіт спільно із Замовником забезпечити прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію, згідно з діючим законодавством; виконувати належним чином інші зобов`язання, передбачені умовами цього Договору, Цивільним і Господарським кодексами України та іншими актами законодавства.

Будь-які доповнення чи зміни до даного Договору вносяться за взаємною домовленістю Сторін у письмовiй формi i є його невід`ємною частиною (п. 12.1. Договору № 7462-1).

Істотні умови договору про закупівлю можуть змінюватися у випадках передбачених статтею 41 Закону України «Про публічні закупівлі»: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії; покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку; зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі (п. 12.2. Договору № 7462-1).

Цей Договір набирає чинності з дня його підписання та розповсюджується на правовідносини, які виникли до його укладення і діє до 31.12.2021 року, а в частині розрахунків, сплати штрафних санкцій та гарантійного строку до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за Договором (п. 11.1. Договору № 7462-1).

Управлінням житлово-комунального господарства та Товариством з обмеженою відповідальністю «Шляхо-будівельне управління №14» укладено ряд додаткових угод до Договору №7461-5 від 23.03.2020, зокрема:

додатковою угодою №4 від 14.07.2020 сторони дійшли згоди про зменшення ціни договору на 23 223 724,80 грн. Ціна договору становить 77166540,00 грн, крім того ПДВ 15443 308 грн., разом з ПДВ ціна договору становить 92 599 848,00 грн.

Додатковою угодою №9 від 10.06.2021 сторони дійшли згоди про зменшення ціни договору на 14 661 428,58 грн. Ціна договору становить 64 948 682,85 грн, крім того ПДВ 12 989 736,57 грн., разом з ПДВ ціна договору становить 77 938 419,72 грн.

Додатковою угодою №13 від 31.12.2021 сторони дійшли згоди про зменшення ціни договору на 2 805 592,32 грн. Ціна договору становить 62 610 689,25 грн, крім того ПДВ 12 522 137,85 грн., разом з ПДВ ціна договору становить 75 132 827,10 грн.

Сторонами договору були підписані за Договором №7461-5 акти приймання виконаних робіт (ф. КБ-2в), зокрема, акт №49 за листопад 2021 року на суму 664 169,39 грн. та довідка про вартість робіт за листопад 2021 року на суму 664 169,39 грн.

ТОВ «Шляхо-будівельне управління №14» виставило рахунок-фактуру №ДО-0000124 від 19.11.2021 року на суму 664 169,39 грн.

Платіжним дорученням №85 від 22.11.2021 Управління ЖКГ Чернігівської міської ради перерахувало ТОВ «ШБУ №14» кошти в сумі 664 169,39 грн.

Управлінням житлово-комунального господарства та Товариством з обмежено відповідальністю «Шляхо-будівельне управління №14» укладено ряд додаткових угод до Договору №7462-1 від 27.07.2020, зокрема:

додатковою угодою №5 від 10.06.2021 сторони дійшли згоди про зменшення ціни договору на 4 585 460,60 грн. Ціна договору становить 9 933 032,83 грн, крім того ПДВ 1 986 606 грн., разом з ПДВ ціна договору становить 11 919 639,40 грн.

Додатковою угодою №6 від 31.12.2021 сторони дійшли згоди про зменшення ціни договору на 846 287,60 грн. Ціна договору становить 92 277 93,17 грн, крім того ПДВ 1845558,63 грн., разом з ПДВ ціна договору становить 11 073 351,80 грн.

Сторонами договору були підписані за Договором №7462-1 від 27.07.2020 акти приймання виконаних робіт (ф. КБ-2в), зокрема, №21 за жовтень 2021 року на суму 131904 грн; акт №22 за листопад 2021 року на суму 99 865,20 грн; акт №23 за листопад 2021 року на суму 191 503,20 грн; акт №24 за листопад 2021 року на суму 16532,40 грн та довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за жовтень 2021 року на суму 131 904,00 грн та за листопад 2021 року на суму 307900,80 грн. та відповідно, довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за жовтень 2021 року на суму 131 904,00 грн, за листопад 2021 року на суму 307900,80 грн.

ТОВ «Шляхо-будівельне управління №14» виставило рахунок-фактуру №ДО-0000106 від 22.10.2021 року на суму 131904,00 грн. та рахунок-фактуру № ДО-0000125 від 19.11.2021 року на суму 307900,80 грн.

Платіжним дорученням №66 від 23.10.2021 року Управління ЖКГ Чернігівської міської ради перерахувало ТОВ «ШБУ №14» кошти в сумі 131904,00 грн., а платіжним дорученням №86 від 22.11.2021 року - 307900,80 грн.

Управління ЖКГ Чернігівської міської ради були прийняті та оплачені, виконані ТОВ «ШБУ № 14» роботи згідно з Договором № 7461-5 та згідно з Договором № 7462-1.

Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області відповідно до пункту 5.2.4.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2023 року, в період з 27.12.2023 по 19.03.2024 проведено ревізію фінансово господарської діяльності Управління за період з 01.04.2021 по 31.12.2023, за результатами якої складено Акт ревізії від 19.03.2024 № 06-30/01.

В ході проведення ревізії з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з`ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Управління проводилася зустрічна звірка у ТОВ «ШБУ-14».

В Акті ревізії від 19.03.2024 зазначено про те, що «УЖКГ та ТОВ «ШБУ-14» укладено договір від 23.03.2020 № 7461-5 по об`єкту «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів».

Пунктом 1.2. договору передбачено, що обсяги робіт та вимоги щодо їх якості встановлюються відповідності до затвердженої проектної документації та цього договору.

Згідно з пунктами 3.1. та 3.3. договору, Договірна ціна складає 115 823 572, 80 грн є твердою і визначається відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-1:2013.

На підставі вище зазначеного договору, згідно з довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат ф.№ КБ-3, актами приймання виконаних будівельних робіт ф. № КБ-2в загальна вартість виконаних робіт та змонтованого обладнання складає 115 823 572, 80 гривень. До актів приймання виконаних будівельних робіт ф.№ КБ-2в включено додаткові роботи на загальну суму 664 169, 39 гривень. 3. УЖКГ та ТОВ «ШБУ-14» укладено договір від 27.07.2020 № 7462-1 по об`єкту «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів»(Коригування).

Пунктом 1.2. договору передбачено, що обсяги робіт та вимоги щодо їх якості встановлюються відповідності до затвердженої проектної документації та цього договору.

Згідно з пунктами 3.1. та 3.3. договору, Договірна ціна складає 1 631 280,00 грн є твердою і визначається відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-1:2013.

На підставі вище зазначеного договору, згідно з довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат ф. № КБ-3, актами приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2В загальна вартість виконаних робіт та змонтованого обладнання складає 1 631 280,00 гривень.

До актів приймання виконаних будівельних робіт ф.№ КБ-2в включено додаткові роботи на загальну суму 439 804,80 гривень.(Перелік актів з додатковими роботами у Додатку 6 до довідки)…»

Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради листом від 05.04.2024 № 215-вих до Держаудитслужби було направлено заперечення в якому Управління не погодилося з викладеним у Акті, зокрема, й щодо вищевказаних порушень.

У відповідь на лист-заперечення, 01.05.2024 до Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради від Держаудитслужби надійшов лист № 262506-14/1542-2024 від 29.04.2024 про надання висновків на заперечення відповідно до яких наданні Управлінням заперечення з приводу вищезазначеного Держаудитслужбою не прийнято, а прийнято як пояснення та враховано в роботі.

В подальшому Управлінню житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради направлено листвимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 06.05.2024 № 262506-14/1609-2024 однією з вимог якого було забезпечити відшкодування на користь Управління з подальшим спрямуванням до доходів бюджету міської територіальної громади, здійснених витрат на оплату вартості ремонтно-будівельних робіт підрядникам в завищених розмірах на суму 3 914 277, 33 грн, з яким 1 103 974 грн 19 коп. сума оплати додаткових робіт по Договору № 7461-5 та Договору № 7462-1, відповідно до норм статей 193,199,217,218 Господарського кодексу України та статей 611, 629 Цивільного кодексу України.

Управлінням було направлено лист-вимогу до ТОВ «ШБУ №14» (лист-вимога № 100-1 від 22.05.2024 ) з вимогою у строк 14 календарних днів з моменту отримання відповідного листа-вимоги повернути до бюджету Чернігівської міської територіальної громади кошти у сумі 1 103 974 грн 19 коп. (Один мільйон сто три тисячі дев`ятсот сімдесят чотири гривні 19 копійок), надані як оплата за вищенаведеними Договорами.

06.06.2024 року від ТОВ «ШБУ № 14» до Управління надійшла відповідь (лист від 05.06.2024 року № 166) на вказаний вище лист-вимогу, в якому відповідач зазначив про те, що ТОВ «ШБУ №14» під час виконання робіт здійснив всі вимоги, передбачені вищезазначеними договорами, здав виконанні роботи, тому ТОВ «ШБУ №14» вважає, що підстави для повернення коштів відсутні і не буде виконувати лист-вимогу про повернення коштів, сплачених за договорами № 7461-5 від 23.03.2020 та № 7462-1 від 27.07.2020.

Враховуючи, що відповідні кошти так і не були перераховані до бюджету Чернігівської міської територіальної громади, з метою забезпечення виконання вимоги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, останнє звернулося з позовом до суду.

Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог, вказуючи, що акт ревізії Північного офісу Держаудитслужби № 06-30/01 від 19.03.2024 є лише документом, який фіксує порушення фінансової дисципліни учасника правовідносин, фінансово-господарська діяльність якого перевірялась (в даному випадку позивача), він не може змінювати, припиняти повністю або частково договірні правовідносини сторін за договором. За доводами відповідача, сторони при укладенні Договору дійшли згоди щодо всіх його істотних умов, у тому числі щодо вартості робіт, яка в подальшому зменшувалась відповідно до укладених додаткових угод, при цьому, Договір є виконаним, а при прийнятті робіт за Договором позивач не заявляв про порушення обсягу виконаних робіт чи про їх недоліки тощо. Відтак, відповідач вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає таке.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У ч. 3 ст. 203 Цивільного кодексу України закріплено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України однією із загальних засад цивільного законодавства є свобода договору.

Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 ст. 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

За змістом частин 1-3 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 2 ст. 632 Цивільного кодексу України визначено, що зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 632 Цивільного кодексу України зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Суд встановив, що за своєю правовою природою укладені між сторонами правочини є договором будівельного підряду №7461-5 від 23.03.2020 щодо виконання робіт об`єкту: Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з АДРЕСА_1 та №7462-1 від 27.07.2020 року на виконання робіт по об`єкту: Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з АДРЕСА_1 , та регулюється положеннями глави 61 Цивільного кодексу України, зокрема, її параграфом 3.

Відповідно до загального визначення договору підряду, наведеному у ч. 1 ст. 837 Цивільного кодексу України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Статтею 843 Цивільного кодексу України визначено, що у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Якщо у договорі підряду не встановлено ціну роботи або способи її визначення, ціна встановлюється за рішенням суду на основі цін, що звичайно застосовуються за аналогічні роботи з урахуванням необхідних витрат, визначених сторонами. Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 875 Цивільного кодексу України за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов`язаних з місцезнаходженням об`єкта.

Частиною 1 ст. 877 Цивільного кодексу України передбачено, що підрядник зобов`язаний здійснювати будівництво та пов`язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.

Підрядник зобов`язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.

Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною (ч. 4 ст. 882 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 ст. 853 Цивільного кодексу України визначено, що замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

Згідно з ч. 1 ст. 854 Цивільного кодексу України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Відповідно до ч. 4 ст. 879 Цивільного кодексу України оплата робіт проводиться після прийняття замовником збудованого об`єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.

Згідно зі статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Матеріалами справи підтверджено, а відповідачем не спростовано те, що між сторонами - між ТОВ «ШБУ № 14» та Управлінням ЖКГ Чернігівської міської ради, укладено 23.03.2020 року Договір за № 7461-5 на виконання робіт по об`єкту: «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів» з договірною ціною 115 823 572,8 грн., в тому числі в договірній ціні у п. 9 зазначеного договору передбачено кошти на покриття ризику в розмірі 1 677 156,00 грн.

А 27.07.2020 року сторонами укладено Договір № 7462-1 з договірною ціною 16 505 100 грн. «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів (Коригування)».

Підрядником виконані, а замовником прийняті роботи за зазначеними договорами без зауважень.

Під час виконання договірних зобов`язань за Договором № 7461-5 у зв`язку зі зміною проектного рішення виникла потреба в додаткових роботах, що за твердженням відповідача не передбачені договірною ціною, та не призвели до збільшення договірної ціни по даним видам робіт.

Згідно з довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат форма №КБ-3, актами приймання виконаних будівельних робіт форма №КБ-2в загальна вартість виконаних робіт за Договором № 7461-5 становила 75 138 842,63 гривень. Загальна сума виконаних Генпідрядником робіт, прийнятих Замовником та технаглядом становила: 74 474 673,24 грн. - роботи виконі по затвердженій проектно-кошторисній документації, а на суму 664 169,36 грн - додаткові роботи виконані по акту на додаткові роботи від 19.11.2021 року - за рахунок ризику передбаченого договірною ціною без збільшення договірної ціни.

ТОВ «ШБУ-14» виконало будівельно-монтажні роботи за Договором № 7462-1 № від 27.07.2020 року з договірною ціною 16 505 100 грн. «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів (Коригування)». У зв`язку зі зміною проектного рішення виникла потреба в додаткових роботах на суму 439804,80 грн., що не передбачені договірною ціною та не призвели до збільшення договірної ціни по даним видам робіт.

За твердженням відповідача, додаткові роботи до договорів включені до проектної документації при коригуванні.

Однак, з копії довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за жовтень 2021 року (форма КБ-3), вбачається те, що додаткові роботи виконувалися субпідрядними організації: ТОВ «Сівертехбуд», ТОВ «УТБ-Інжинірінг», КП «Зеленбуд» ЧМР, ФОП ОСОБА_3 , ТОВ «Транс лайн груп», КП «Чернігіводоканал» ЧМР. У довідці про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за листопад 2021 року, вбачається те, що додаткові роботи виконували субпідрядні організації: КП «Зеленбуд» ЧМР, ТОВ «УТБ-Інжинірінг», ТОВ «ЕК «Інтерком», ТОВ «Укр Шляхбуд», КП «Міськсвітло» ЧМР, ТОВ «Сівертехбуд», ТОВ «Інгресс», ТОВ «Конторг».

Проте відповідачем не надано доказів у підтвердження виконання додаткових робіт субпідрядниками, як от: договори субпідряду з договірними цінами, додаткові угоди субпідряду, акти виконаних робіт форми КБ-2в субпідрядних організацій, довідки форми КБ-3 тощо.

Натомість у листах №9 від 08.01.2024 та №12 від 11.01.2024 ТОВ «Шляхо-будівельне управління №14» стосовно вимоги щодо надання бухгалтерських документів, що підтверджують витрати будівельних матеріалів, обладнання, роботу будівельних механізмів, витрати на перевезення працівників повідомило Головного державного аудитора про те, що у договорах підряду, укладених відповідачем передбачений розрахунок за твердою ціною, при якому розрахунок проводиться на підставі виконаних обсягів робіт та їх вартості, визначеній в договірній ціні. А вартість будівництва розподіляється пропорційно виконаним роботам в загальному обсязі робіт без документального підтвердження складових вартості виконаних робіт.

Крім того, у проєктній документації «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів», затвердженій розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 17.01.2020 №26 «Про затвердження проектної документації» в локальному кошторисі на будівельні роботи № 7-1-9 на улаштовування в`їздів на ділянці №2 (проїзд вул. І.Мазепи - під`їзд до вул. Текстильників) (ст. 196 ПКД) та локальному кошторисі на будівельні роботи № 7-1-12 на улаштування в`їздів на ділянці N« 4 (вул. Ушинського) (ст. 178 ПКД) - відсутні обсяги робіт, що зазначені в акті № 49 за листопад 2021 року приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в, за Договором №7461-5 на суму 664169,39 грн на дату його приймання та підписання замовником.

Дані обсяги відсутні при подальшому коригуванні та коригуванні 2 проектної документації по об`єкту: «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів».

Разом з цим, у Робочому Проекті 596/20 «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів» (Коригування) розробленого ТОВ «ДОРПРОЕКБУД», яка пройшла комплексну експертизу та отримала позитивний ЕКСПЕРТНИЙ ЗВІТ від 25.06.2020р. № 02/181/20 та затверджена наказом Управління від 14.07.2020 № 124 «Про затвердження проектної документації» в локальному кошторисі на будівельні роботи № 2-3-1 на улаштування дорожнього одягу на ділянці № 1 (під`їзд до вул. Текстильників). Тип 3.(новий) (ст. 75-77 ПКД), локальному кошторисі на будівельні роботи № 2--Д-1на Ремонт оглядових колодязів Ремонт оглядових колодязів (додаткові роботи) (ст. 87ПКД), та локальному кошторисі на будівельні роботи № 5-2-2 на улаштування в`їздів Обстановка та приналежності дороги (додаткові роботи) (ст. 169 ПКД) - відсутні обсяги робіт, що зазначені в актах приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в: №21 за жовтень 2021 року; № 22 за листопад 2021 року; № 23 за листопад 2021 року; № 24 за листопад 2021 року, за Договором № 7462-1 на загальну суму 439 804,80 грн, на дату їх приймання та підписання Замовником.

Також дані обсяги робіт відсутні при подальшому коригуванні проектної документації по об`єкту: «Будівництво автомобільної дороги для під`їзду з вул. Івана Мазепи до житлового району по вул. Текстильників, м. Чернігів».

А отже, на підставі викладеного, суд доходить висновку про те, що відповідачем не обґрунтовано належними та допустимими доказами включення додаткових робіт до актів приймання виконання будівельних робіт за Договорами № 7461-5 на суму 664169,39 грн та №7462-1 на суму 439 804,80 грн.

Посилаючись на положення п. 8.1 Договору, позивач вказує про наявність підстав для застосування для відповідача відповідальності за неналежне виконання обов`язків за Договором № 7461-5 та №7462-1, та стягнення з відповідача збитків в сумі 1 103 974,19 грн, на яку, як було встановлено у Акті ревізії, за включення додаткових робіт, що призвело до сплати зайвих бюджетних коштів за Договором.

У складеному Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області за результатами ревізії, в Акті ревізії вказано, що згідно з договором №7461-5 від 23.03.2020 до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в включено додаткові роботи на загальну суму 664169,39 грн та відповідно до договору №7462-1 від 27.07.2020 до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в включено додаткові роботи на загальну суму 439804,80 грн, чим порушено вимоги п.1 ч.1 ст.174 та п.1 ст.193 Господарського кодексу України, ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, що призвело до зайвих виплат бюджетних коштів спеціального фонду, чим позивачу нанесено матеріальної шкоди.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (надалі - орган державного фінансового контролю).

Статтею 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що органу державного фінансового контролю надається право, зокрема: проводити на підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з`ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, що контролюється (п. 12 ч. 1); при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку(п. 13 ч. 1).

Відповідно до п. 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Згідно з підпунктом 3 п. 4 Положення Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення, зокрема, інспектування (ревізії).

Відповідно до підпункту 23 п. 6 Положення Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.

Отже, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного та місцевих бюджетів, і в разі виявлення порушень законодавства має право пред`явити обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

Матеріалами справи підтверджено направлення відповідачу листа-вимоги щодо усунення виявлених ревізією від 06.05.2024 №262506-14//1609-2024 порушень.

Судом враховано те, що у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.10.2018 у справі № 917/1064/17 зауважено, що акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб`єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу. Виявлені контролюючим органом порушення не впливають на умови укладеного між сторонами договору і не можуть їх змінювати, оскільки за своїми правовими наслідками акт ревізії у даному випадку фіксує порушення фінансової дисципліни учасника правовідносин, фінансово-господарська діяльність якого перевірялась. Акт ревізії не може змінювати, припиняти частково або повністю договірні правовідносини сторін, зобов`язання, визначені договором та підтверджені відповідними актами виконаних робіт.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, відшкодування шкоди.

Відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, згідно з частиною другої цієї статті є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також втрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки), доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Нормами ст. 224 Господарського кодексу України встановлено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Для застосування такого виду господарської санкції (правового наслідку порушення зобов`язання), як стягнення збитків, необхідна наявність всіх елементів складу цивільного (господарського) правопорушення: протиправної поведінки; збитків; причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника і збитками; вини. При відсутності хоч б одного з цих елементів господарсько-правова відповідальність не настає.

До складу збитків включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом (ст. 225 Господарського кодексу України).

За приписами ст. 611 Цивільного кодексу України відшкодування збитків є встановленим договором або законом правовим наслідком, що настає у разі порушення зобов`язання.

Частиною 1 ст. 623 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.

Важливим елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника та збитками потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а збитки, які виникли у потерпілої особи, - наслідком такої протиправної поведінки.

Таким чином, позивач повинен довести факт заподіяння йому збитків, розмір зазначених збитків та докази невиконання зобов`язань та причинно-наслідковий зв`язок між невиконанням зобов`язань та заподіяними збитками. При визначенні розміру збитків, заподіяних порушенням господарських договорів, береться до уваги вид (склад) збитків та наслідки порушення договірних зобов`язань для підприємства.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується позивачем, договори № 7461-5 та №7462-1 виконано сторонами.

Судом встановлено, що відповідач відповідно до умов Договору виконав, а позивач прийняв та оплатив будівельні роботи за Договором№ 7461-5 та №7462-1, в тому числі і додаткові роботи на суму 664 169,39 грн та 439 804,80 грн.

Однак, відповідачем не доведено належними та допустимими доказами включення додаткових робіт за спірними договорами до кошторисів при коригуванні та не надано доказів у підтвердження виконання таки робіт субпідрядниками.

Відповідно до ст.599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про те, що взяті на себе за Договором зобов`язання відповідачем було виконано не належним чином, згідно з договором №7461-5 від 23.03.2020 до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в включено додаткові роботи на загальну суму 664169,39 грн та відповідно до договору №7462-1 від 27.07.2020 до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в включено додаткові роботи на загальну суму 439804,80 грн, що призвело до зайвих виплат бюджетних коштів спеціального фонду, чим позивачу нанесено матеріальної шкоди.

Крім того, суд враховує, що спірні договори між сторонами було укладено внаслідок проведення публічних закупівель відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі», за положеннями якоих переможцем процедури закупівлі є учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.

Тобто, у даному випадку позивач, як замовник, за результатами проведення торгів визначив найбільш вигідну для себе пропозицію, здійснив подальше узгодження з переможцем торгів всіх істотних умов, в результаті чого укладено Договори та погоджено відповідну договірну ціну.

Зважаючи на те, що підставою для притягнення особи до господарсько-правової відповідальності у вигляді відшкодування збитків є наявність складу господарського правопорушення, вимоги позивача про стягнення з відповідача збитків (матеріальної шкоди) у розмірі 1 103 974,19 грн визнаються судом такими, що підлягають задоволенню.

Суд зауважує, що одним з основних принципів господарського судочинства є принцип змагальності, який полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається на підтвердження чи заперечення вимог.

Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18.11.2019 зі справи № 902/761/18).

Таким чином, позивач, стверджуючи про існування певної обставини подає відповідні докази, а відповідач може спростувати цю обставину, подавши власні докази. Про перевагу однієї позиції на іншою суд і виносить власне рішення (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2019 зі справи № 917/1307/18).

За приписами ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Ураховуючи встановлені судом обставини, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідачем 07.08.2024 подано клопотання про підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу.

Однак суд зазначає про те, що у відповідності до ст.129 Господарського процесуального кодексу України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.

Крім того, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України на відповідача покладаються витрати по сплаті судового збору.

Керуючись ст. 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю Шляхо-будівельне управління №14 про стягнення 1103974,19 грн задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Шляхо-будівельне управління №14 (код ЄДРПОУ 30731879, вул. Любецька, буд.35, м. Чернігів, 14021) на користь Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (код ЄДРПОУ 03366374, вул. Реміснича, буд. 19, м. Чернігів, 14000) кошти в сумі 1103974 грн.19 коп. та 13247 грн. 69 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано 22.08.2024.

Суддя М.В. Фесюра

Веб адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення13.08.2024
Оприлюднено26.08.2024
Номер документу121157695
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду