Справа №155/1987/23
Провадження №2/155/109/24
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.08.2024 м. Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі: головуючого-судді Санакоєва Д.Т., при секретарі судового засідання Федонюк О.М., розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом адвоката Ткачука Олександра Вікторовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за договором позики,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Горохівського районного суду Волинської області знаходиться цивільна справа за позовом адвоката Ткачука Олександра Вікторовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за договором позики.
Представник відповідача ОСОБА_3 у підготовчому судовому засіданні та до початку судового засідання у клопотання до суду просить призначити у справі судову технічну експертизу документа (розписки). Клопотання мотивоване тим, що дійсність часу та обставин складання ОСОБА_2 розписки від 20.01.2021 є обставинами, які мають значення для правильного і справедливого вирішення справи, враховуючи, що для з`ясування зазначених обставин необхідні спеціальні знання у сфері іншій ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, а відповідні висновки експертів у матеріалах справи відсутні, а тому на переконання відповідача у справі слід призначити судову технічну експертизу документів, проведення якої доручити експертам Київського науково-дослідчого інституту судових експертиз на вирішення яких поставити наступні питання:
1. чи виготовлений рукописний текст розписки ОСОБА_2 у той час, яким датований даний документ, тобто 20 січня 2021 року?
2. в який період часу був виконаний рукописний текст у наданій на дослідження розписці ОСОБА_2 .?
3. в один чи різні періоди часу виконано рукописні тексти в наданій на дослідження розписці ОСОБА_2 .?
4. в який період часу був виконаний підпис у наданій на дослідження розписці ОСОБА_2 .?
Представник позивача в судове засідання подав заяву в якій не заперечував щодо задоволення клопотання та призначення експертизи.
Ознайомившись із заявами учасників спарви, розглянувши клопотання про призначення судово-технічної експертизи документа у справі, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Статтею 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи
Згідно ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом
Відповідно до ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно з ч.1 ст.104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Згідно з ч.1 ст.107 ЦПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» передбачено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Позивач звернувся до відповідача з позовом про стягнення заборгованості за договором позики. Відповідач вважає, що письмова рукописна розписка ОСОБА_2 від 20.01.2021 є сфальсифікованою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для створення штучних умов з метою заявлення цивільного позову про стягнення таких коштів.
Проаналізувавши предмет доказування у даній справі відповідно до заявленого позову, суд приходить до висновку, що наявна потреба у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, сторонами не надані висновки експертів із цих самих питань.
Таким чином, з метою повного та всебічного з`ясування усіх обставин, які мають значення для вирішення справи, оскільки для правильного вирішення справи потрібні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, суд вважає за необхідне клопотання представника позивача задовольнити та призначити у справі судову технічну експертизу документу, проведення якої доручити експертам Київського науково - дослідного інституту судових експертиз.
Згідно ч.4 ст.103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Згідно із ч.3, п.1 ч.4 ст.108 ЦПК України експерт повинен забезпечити збереження об`єкта експертизи. Якщо експертне дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей призначений судом експерт має одержати на його проведення відповідний дозвіл суду, який оформляється ухвалою.
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Зважаючи на те, що для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі необхідно зупинити, що відповідає вимогам п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України.
Керуючись ст.103, 104, 109, 197, 198, 223, п.5 ч.1 ст. 252, 260, 353 ЦПК України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання представника відповідача ОСОБА_3 - адвоката Ткачука М.Л. задовольнити.
Призначити у справі за позовом адвоката Ткачука Олександра Вікторовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за договором позики судову технічну експертизу документів, на вирішення якої поставити питання:
1. чи виготовлений рукописний текст розписки ОСОБА_2 у той час, яким датований даний документ, тобто 20 січня 2021 року?
2. в який період часу був виконаний рукописний текст у наданій на дослідження розписці ОСОБА_2 .?
3. в один чи різні періоди часу виконано рукописні тексти в наданій на дослідження розписці ОСОБА_2 .?
4. в який період часу був виконаний підпис у наданій на дослідження розписці ОСОБА_2 .?
Проведення експертизи доручити експертам Київського науково - дослідного інституту судових експертиз, що розташований за адресою: вулиця Сім`ї Бродських, 6, м. Київ, 03057.
Надати в розпорядження експертів оригінал договору позики розписки від 20 січня 2021 року підписану ОСОБА_2 .
Витрати за проведення експертизи покласти на відповідача ОСОБА_3 .
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.
Роз`яснити сторонам положення ст.109 ЦПК України про те, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
У разі якщо ухвала суду не була вручена у день її проголошення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвалу в повному обсязі складено 28 серпня 2024 року.
Cуддя Горохівського районного суду
Волинської області Д.Т.Санакоєв
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2024 |
Оприлюднено | 29.08.2024 |
Номер документу | 121233769 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Санакоєв Д. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні