Рішення
від 14.08.2024 по справі 260/778/23
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

14 серпня 2024 рокум. Ужгород№ 260/778/23 12:23 год

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Скраль Т.В.,

з участю секретаря судового засідання Гриб А.В.,

учасники справи:

позивач: Державне спеціалізоване господарське підприємство Ліси України в особі філії Свалявське лісове господарство представник Левицький Андрій Олександрович,

відповідач : Головне управління ДПС у Закарпатській області представник Крупа- Газуда Мирослава Василівна;

третя особа: Державне підприємство Свалявське лісове господарство - представник не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України в особі філії Свалявське лісове господарство (89300, Закарпатська область, м. Свалява, вул. Шевченка, 59, код ЄДРПОУ ВП 45025512) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694), третя особа без самостійних вимог Державне підприємство Свалявське лісове господарство (місцезнаходження: Україна, 89300, Закарпатська область, Свалявський район, місто Свалява, вул. Шевченка, буд. 59 , код ЄДРПОУ 22114626 про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 14 серпня 2024 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвалу у повному обсязі складено 26 серпня 2024 року.

15 лютого 2023 року Державне спеціалізоване господарське підприємство Ліси України, в особі філії Свалявське лісове господарство, через уповноваженого представника ОСОБА_1 звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області за №000/367/07-16-07-01-10 від 20 січня 2023 року; 2) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області за №000/368/07-16-07-01-10 від 20 січня 2023 року; 3) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області за №000/369/07-16-07-01-10 від 20 січня 2023 року; 4) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області за №000/370/07-16-07-01-10 від 20 січня 2023 року; 5) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області за № №000/371/07-16-07-01-10 від 20 січня 2023 року; 6) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області за №000/372/07-16-07-01-10 від 20 січня 2023 року; 7) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області за №000/373/07-16-07-01-10 від 20 січня 2023 року; 8) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області за №000/374/07-16-07-01-10 від 20 січня 2023 року; 9) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області за №000/375/07-16-07-01-10 від 20 січня 2023 року; 10) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області за № 000/376/07-16-24-06/22114626 від 20 січня 2023 року; 11) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області за № 000/377/07-16-24-06/22114626 від 20 січня 2023 року.

07 липня 2023 року ухвалою суду позовну заяву Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України в особі філії Свалявське лісове господарство в особі представника Левицького Андрія Олександровича до Головного управління ДПС у Закарпатській області, третя особа без самостійних вимог Державне підприємство Свалявське лісове господарство про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - залишено без розгляду.

15 листопада 2023 року постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Свалявське лісове господарство» залишено без задоволення, а ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі № 260/778/23 без змін.

07 лютого 2024 року постановою Верховного Суду касаційну скаргу Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Свалявське лісове господарство» задоволено. Ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2023 року у справі № 260/778/23 скасовано. Справу № 260/778/23 направлено для продовження розгляду до Закарпатського окружного адміністративного суду.

16 лютого 2024 року справа надійшла до Закарпатського окружного адміністративного суду.

21 лютого 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження адміністративну справу № 260/778/23.

04 квітня 2024 року ухвалою суду закрито підготовче провадження в даній адміністративній справі.

1. Позиції сторін.

Позивач свої позовні вимоги аргументував тим, що в бухгалтерському обліку відображення по дебету 948 «Визнанні штрафи, пені, неустойки» визнаних економічних (фінансових) санкцій у вигляді донарахованого та сплаченого грошового зобов`язання з податку на прибуток та їх віднесення до складі операційних витрат по рядку «Інші операційні витрати» у фінансовій звітності чинним законодавством прямо не заборонено, точніше не передбачено. Враховуючи відсутність у чинному законодавстві та методиці ведення бухгалтерського обліку узгодженості щодо питання коригування на суми донарахованих (сплачених) податків та зборів (штрафних санкцій), віднесення у бухгалтерському Державне підприємство «Свалявське лісове господарство» за Дт948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» суми нарахованого та сплаченого у 2018 році зобов`язання з штрафних санкцій в розмірі 109 942,51 грн. гривень згідно попереднього акту перевірки Державне підприємство «Свалявське лісове господарство» від 08.12.2017 року не призводить до завищення інших операційних витрат. Об`єкт оподаткування не змінився: нових земельних ділянок не додалося. Немає змін і в базі оподаткування: площа ділянок не змінилася, нормативну грошову оцінку таких земель теж не було уточнено, тому твердження викладені контролюючим органом в описовій частині Акту перевірки розділ 3.1.4.7 Земельний податок щодо виникнення у ДП « Свалявське лісове господарство» обов`язку подачі податкових декларацій не пізніше 20 вересня поточного року за період з 15.08.2018 р. по 31.12.2018 є безпідставними. З огляду на викладене, вважають, що в ДП « Свалявське лісове господарство» були відсутні підстави для подачі декларації з земельного податку за 2018 рік, а тому твердження щодо порушення пункту 286.4 статті 286 Податкового кодексу України є безпідставними. Податкове зобов`язання щодо плати за землю самостійно визначається платником у податковій декларації на поточний рік. Станом на період подачі такої декларації в Податковому кодексі був відсутній податок на лісові землі тому ДП «Свалявське лісове господарство» не було підстав для визначення такого податкового зобов`язання. Оскільки, відсутні відомості про оприлюднення рішень місцевих рад на дошці оголошень відповідної ради або інших достовірних відомостей із офіційного сайту ДФС України та/або ДПС України щодо оприлюднених ставок податку на майно у 2018 році з огляду на акт перевірки від 23.12.2022 №7229/07-16-07-01-16/22114626, де не йдеться про офіційні сайти міських рад та оприлюднення рішень про податок на майно на 2018 рік, відсутні підстави стверджувати про набуття чинності такими в 2018 році, а відтак породження на їх підставі прав та обов`язків. Крім того, Факт реєстрації податкових накладних з порушенням граничного терміну не заперечується позивачем, проте такі дії виникли не з вини посадових осіб підприємства, а внаслідок сукупності обставин, які унеможливлювали своєчасне виконання таких зобов`язань. В свою чергу, відповідно до п.20 П(С)БО 16 «Витрати» визнанні штрафи, пені, неустойка обліковуються на субрахунку 948 «Визнанні штрафи, пені, неустойки» та включаються до складу інших операційних витрат. Застосований підприємством проведення, що відображено на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» не суперечить вимогам Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку, кореспонденція яких нею передбачена. в бухгалтерському обліку відображення по дебету 948 «Визнанні штрафи, нені, неустойки» визнаних економічних (фінансових) санкцій у вигляді донарахованого та сплаченого грошового зобов`язання з податку на прибуток та їх віднесення до складі операційних витрат по рядку «Інші операційні витрати» у фінансовій звітності чинним законодавством прямо не заборонено, точніше не передбачено. Вважають, що акт перевірки не підтверджує факт порушення позивачем .187.1 ст. 187, пп. 192.1 п. 192 розділу V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України та заниження податку на додану вартість на 54 406 грн в операціях, містить лише загальні описи порушень, в яких відсутні посилання на конкретні докази та обставини, якими підтверджується наявність таких порушень .

28 березня 2023 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять у задоволенні позову відмовити, оскільки перевіркою встановлено, відображення підприємством визнаних штрафних санкцій у 2021 році та за три квартали 2022 року, що відображено на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки», на загальну суму 17 877,80 грн. та за три квартали 2022 року 1 876 249,42 грн. Даний факт підтверджується даними з КОР платника по відповідних платежах в АІС «Податковий блок», первинними документами про перерахування грошових коштів, даними бухгалтерського обліку (рахунок 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки») та відповідно в електронному кабінеті платника. Проведеною перевіркою відображеного показника у рядку 01 Розрахунку «Чистий прибуток (дохід)» показників за період з 01.07.2017 по 27.11.2022, встановлено заниження задекларованих суб`єктом господарювання показників у рядку 01 Розрахунку «Чистий прибуток (дохід)» у сумі 149501 грн, в тому числі за 2017 рік в сумі 275 грн, за 2018 рік в сумі 149226 грн. Крім цього, останній день реєстрації податкових накладних № 830-834 15.07.2022 року, №784 360.09.2022 року, тобто той час, коли у директора та головного бухгалтера, які в подальшому були звільнені, кваліфіковані сертифікати відкритих ключів були дійсні. Всіх інших податкових накладних - 15.11.2022 року. Разом з тим, переважні більшість таких накладних зареєстрована 16.11.2022 та 17.11.2022 року. Позивач вказує на те, що зміни до складу комісії з припинення Державного підприємства «Свалявське ЛГ» внесено 08.11.2022 року, проте кваліфіковані сертифікати відкритих ключів згенеровано тільки 15.11.2022 року. Слід зазначити, що робота серверів ДПС щодо реєстрації податкових накладних не припиняється під час тривоги. Разом з тим, жодних доказів щодо того чи вживалися достатні заходи для дотримання своєчасної сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору позивачем не надано. Порушення вимог Податкового кодексу України, за які застосовано відповідальність до ДП «Свалявського ЛГ» не потребують доведення вини платника податків. Встановлення місцевих податків і зборів входить до компетенції органів місцевого самоврядування, податковий же орган, яким є Відповідач у справі, наділений повноваженнями по застосуванню в межах своєї компетенції вже прийнятих нормативно-правових актів, в тому числі рішень органів місцевого самоврядування, норми яких є чинними на час їх застосування та обов`язковими. Разом з тим, лісові землі крім рентної плати обкладаються ще й земельним податком. Вказані зміни набрали чинність 15.08.2018 року. Таким чином, з цієї дати, з врахуванням дати прийняття органами місцевого самоврядування за місцем розташування земельних ділянок рішень про розмір ставки земельного податку за лісові землі, у Державного підприємства «Свалявське лісове господарство» виник новий об`єкт оподаткування земельним податком, а саме лісові землі.

Третьої особою письмових пояснень щодо позову до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 травня 2023 року, не надано та не повідомлено суду поважні причини їх ненадання.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, однак про час і дату судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується довідкою про доставку судової повістки до електронного кабінету 28 червня 2024 року, (т.3, а.с. 8).

У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Під час розгляду справи по суті уповноважений представник позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.

Представник відповідача в судовому засіданні, проти задоволення позову заперечила та просила суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській області за наслідками проведеної документальної позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи Державне підприємство «Свалявське лісове господарство», код за ЄДРПОУ 22114626 складено акт від 23 грудня 2022 року № 7229/07-16-07-01-16/22114626 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Державне підприємство «Свалявське лісове господарство», код за ЄДРПОУ 22114626», який отримано 23 грудня 2022 року головою Комісії з припинення ДП «Свалявське ЛГ», (т.1, а.с. 103-196).

Відповідно до висновків акту перевірки встановлено порушення вимог чинного законодавства, а саме:

1. п.5, п.6, п.9.4, п.9.5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 №27/4248 із змінами та доповненнями; п.1.2 ст.1, п.2.1. ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 та зареєстровано в Міністерстві юстиції У країни від 05.06.1995 №168/704; п.п. 134.1.1 п.134.1 ст.134, пп.140.5.11 п.140 розділу ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями в результаті чого встановлено заниження суми податку на прибуток підприємств на загальну суму 373 693 грн., в тому числі за 2018 рік в сумі 32 750 грн, за 2021 рік в сумі 3 218 грн., за три квартали 2022 року в сумі 337 725 грн.;

2. п.5, п.6, п.9.4, п.9.5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 №27/4248 із змінами та доповненнями; п.1.2 ст.1, п.2.1. ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 №168/704; п.3 «Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями», затвердженого постановою. Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 №138 із змінами та доповненнями; п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст.134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями в результаті чого встановлено заниження частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджету всього в сумі 112 126 грн, в тому числі за 2017 рік в сумі 206 грн, за 2018 рік в сумі 111 920 грн;

3. п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI із змінами та доповненнями несвоєчасно проведено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ 1 490 695,52 грн, в тому числі за червень 2022 року в сумі 8 023,14 грн; за вересень 2022 року в сумі 954 грн; за жовтень 2022 року в сумі 1 481 718,38 грн.;

4. п. 187.1 ст.187, пп. 192.1.1 п.192.1 статті 192 розділ V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755 VІ із змінами та доповненнями в результаті чого встановлено заниження суми ПДВ до сплати на загальну суму 54 406 грн., в тому числі за травень 2018 року на загальну суму 16 632 грн.; за листопад 2018 року на загальну суму 1 760 грн.; за грудень 2019 року на загальну суму 16 632 грн.; за листопад 2018 року на загальну суму 1 760 грн.. за грудень 2019 року на загальну суму 1 305 грн.; за травень 2021 року на загальну суму 1 909 грн.; за червень 2021 року на загальну суму 13 398 грн.; за серпень 2021 року на загальну суму 8 537 грн.; за жовтень 2021 року на загальну суму 10 865 грн.;

5. п. 286.4 ст.286 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI із змінами та доповненнями не подано декларацію з земельного податку за 2018 рік із плати за землю по лісових землях розташованих на території Солочинської сільської ради Свалявського району та Сусківської сільської ради Свалявського району;

6. п.273.1 ст.273, п.277.1 ст. 277 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями занижено суму плати за землю по земельним ділянкам лісогосподарського призначення на загальну суму 3 800 921,23 грн., в тому числі за 2018 рік в сумі 3 800 921,23 грн;

7. п.п.168.1.1, пп.168.1.2. пп.168.1.4 п.168.1 ст. 168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями перевіркою встановлено несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб, утриманого із заробітної плати в сумі 3 706 486,75 грн.. в тому числі: за липень 2017 року в сумі 14 500.00 грн., за серпень 2017 року в сумі 27 815,55 грн, за вересень 2017 року в сумі 11 120,64 грн., жовтень 2017 року в сумі 10 738,05 грн., за листопад 2017 року в сумі 7 697,32 грн., за грудень 2017 року в сумі 20 449,97 грн., за січень 2018 року в сумі 166 722,05 грн., за лютий 2018 року в сумі 67 909,33 грн., за березень 2018 року в сумі 100 803,02 грн., за квітень 2018 року в, сумі 27 244,15 грн., за травень 2018 року в сумі 153 937,19 грн., за червень 2018 року в сумі в сумі 5620,28 грн., за липень 2018 року в сумі 164 175,62 грн.; за серпень 2018 року в сумі 71 387,35 грн., за вересень 2018 року в сумі 121 832,09 грн., за жовтень 2018 року в сумі 19 272,90 грн, за листопад 2018 року в сумі 176 902,10 грн.; за грудень 2018 року в сумі 28 910,21 грн.. за січень 2019 року в сумі 190 752,75 грн., за лютий 2019 року в сумі 260 515,36 грн.. за березень 2019 року в сумі в сумі 225 313,14 грн., за квітень 2019 року в сумі 278 250,42 грн., за травень 2019 року в сумі 231 517,46 грн., за червень 2019 року в сумі 260 038,15 грн., за липень 2019 року в сумі 32 979,64 грн., за серпень 2019 року в сумі 176 974,65 грн.. за вересень 2019 року в сумі 276977,61 грн., за жовтень 2019 року в сумі 197 057,99 грн., за листопад 2019 року в сумі 141 331,76 грн., за грудень 2019 року в сумі 16 152,17 грн., за січень 2020 року в сумі 221 587,83 грн.;

8. п.п.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168,1.4 п.168.1 ст.168, п.п.1.3 п 16 прим.1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI із змінами та доповненнями, внаслідок чого перевіркою встановлено несвоєчасну сплату до бюджету військового збору в загальній сумі 242 067,40 грн., в тому числі: за серпень 2017 року в сумі 1 034,52 грн, , за грудень 2017 року в сумі 280,89 грн., за січень 2018 року в сумі 10 075,54 грн., за березень 2018 року в сумі 1 872,06 грн., за квітень 2018 року в сумі 1 621,97 грн., за липень 2018 року в сумі 1 195,91 грн, за серпень 2018 року 15 419,96 грн., за вересень 2018 року в сумі 19 078,65 грн., за листопад 2018 року в сумі 1 351,59 грн.; за грудень 2018 року в сумі 1 043,50 грн., за січень 2019 року в сумі 14 649,24 грн., за лютий 2019 року в сумі 21 911,33 грн., за березень 2019 року в сумі 16 784,32 грн., за квітень 2019 року в сумі 24 317,35 грн., за травень 2019 року в сумі 17 270, 08 грн., за червень 2019 року в сумі 24 106,43 грн., за липень 2019 року в сумі 3 354,28 грн.. за серпень 2019 року в сумі 11 342,25 грн., за вересень 2019 року в сумі 26 762,34., за жовтень 2019 року в сумі 15 093,56 грн., за листопад 2019 року в сумі 9 202,87 грн., за грудень 2019 року в сумі 1 207,05 грн., за січень 2020 року в сумі 3 091,71грн.;

9. пп. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI із змінами та доповненнями, в частині подання з недостовірними відомостями Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків- фізичних осіб за ознаками доходу « 101» та « 102», і сум утриманого з них податку ( ф.І-ДФ) за 4 квартал 2017 року, за 3 квартал 2017 року, за 2 квартал 2018 року, та за 3 квартал 2019 року;

10. п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI із змінами та доповненнями в результаті чого підприємством самостійно не нараховано суму штрафної санкції по поданих уточнюючих розрахунках податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок на загальну суму ПДВ 111150 грн.

На підставі акту перевірки Головного управління ДПС у Закарпатській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 20 січня 2023 року:

- № 000/367/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 21010100 «Частина чистого прибутку (доходу) господарський організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону» на суму 123 338,60 грн., (т.1, а.с. 29-32);

- № 000/368/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 120.1 статті 120 ПК України застосовано штрафні санкції у сумі 680,00 грн. за платежем: 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб», (т1, а.с. 33-35);

- № 000/369/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 59 846,60 грн., (а.с. 36-40);

- № 000/370/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України застосовано штрафні санкції у сумі 151 667,49 грн. за платежем: 3014060100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), (т.1, а.с. 41-52);

- № 000/371/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 11020100 «Податок на прибуток підприємств організацій, що перебувають у державній власності» на суму 410 740,50 грн., (т.1, а.с. 53-56);

- № 000/372/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» на суму 910 543,76 грн., (т.1, а.с. 57-61);

- № 000/373/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» на суму 1 054 190, 51 грн., (т.1, а.с. 62-66);

- № 000/374/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» на суму 1 071 798, 31 грн., (т.1, а.с. 67-71);

- № 000/375/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» на суму 1 144 480, 77 грн., (т.1, а.с. 72-76);

- № 000/376/07-16-24-06/22114626 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.5 пункту 54.3 статті 54, статті 58 та пункту 124.1 статті 124, пункту 125-1 статті 125-1 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 11010100 на суму 232 629,73 грн, (т.1, а.с. 77-82).

Не погоджуючись із податковими повідомленнями - рішеннями відповідача позивач звернувся із даним позовом до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).

Згідно з підпунктами 19-1.1.14 та 19.1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Права контролюючих органів наведені у статті 20 ПК України.

Так, відповідно до підпунктів 20.1.2, 20.1.4, 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право:

- для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов`язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом;

- проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення;

- запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов`язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України.

Відповідно до пункту 75.1.2. статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській області за наслідками проведеної документальної позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи Державне підприємство «Свалявське лісове господарство», код за ЄДРПОУ 22114626 складено акт від 23 грудня 2022 року № 7229/07-16-07-01-16/22114626 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Державне підприємство «Свалявське лісове господарство», код за ЄДРПОУ 22114626», який отримано 23 грудня 2022 року головою Комісії з припинення ДП «Свалявське ЛГ», (т.1, а.с. 103-196).

Відповідно до висновків акту перевірки встановлено порушення вимог чинного законодавства, а саме:

1. п.5, п.6, п.9.4, п.9.5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 №27/4248 із змінами та доповненнями; п.1.2 ст.1, п.2.1. ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 та зареєстровано в Міністерстві юстиції У країни від 05.06.1995 №168/704; п.п. 134.1.1 п.134.1 ст.134, пп.140.5.11 п.140 розділу ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями в результаті чого встановлено заниження суми податку на прибуток підприємств на загальну суму 373 693 грн., в тому числі за 2018 рік в сумі 32 750 грн, за 2021 рік в сумі 3 218 грн., за три квартали 2022 року в сумі 337 725 грн.;

2. п.5, п.6, п.9.4, п.9.5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 №27/4248 із змінами та доповненнями; п.1.2 ст.1, п.2.1. ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 №168/704; п.3 «Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями», затвердженого постановою. Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 №138 із змінами та доповненнями; п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст.134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями в результаті чого встановлено заниження частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджету всього в сумі 112 126 грн, в тому числі за 2017 рік в сумі 206 грн, за 2018 рік в сумі 111 920 грн;

3. п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI із змінами та доповненнями несвоєчасно проведено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ 1 490 695,52 грн, в тому числі за червень 2022 року в сумі 8 023,14 грн; за вересень 2022 року в сумі 954 грн; за жовтень 2022 року в сумі 1 481 718,38 грн.;

4. п. 187.1 ст.187, пп. 192.1.1 п.192.1 статті 192 розділ V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755 VІ із змінами та доповненнями в результаті чого встановлено заниження суми ПДВ до сплати на загальну суму 54 406 грн., в тому числі за травень 2018 року на загальну суму 16 632 грн.; за листопад 2018 року на загальну суму 1 760 грн.; за грудень 2019 року на загальну суму 16 632 грн.; за листопад 2018 року на загальну суму 1 760 грн.. за грудень 2019 року на загальну суму 1 305 грн.; за травень 2021 року на загальну суму 1 909 грн.; за червень 2021 року на загальну суму 13 398 грн.; за серпень 2021 року на загальну суму 8 537 грн.; за жовтень 2021 року на загальну суму 10 865 грн.;

5. п. 286.4 ст.286 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI із змінами та доповненнями не подано декларацію з земельного податку за 2018 рік із плати за землю по лісових землях розташованих на території Солочинської сільської ради Свалявського району та Сусківської сільської ради Свалявського району;

6. п.273.1 ст.273, п.277.1 ст. 277 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями занижено суму плати за землю по земельним ділянкам лісогосподарського призначення на загальну суму 3 800 921,23 грн., в тому числі за 2018 рік в сумі 3 800 921,23 грн;

7. п.п.168.1.1, пп.168.1.2. пп.168.1.4 п.168.1 ст. 168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями перевіркою встановлено несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб, утриманого із заробітної плати в сумі 3 706 486,75 грн.. в тому числі: за липень 2017 року в сумі 14 500.00 грн., за серпень 2017 року в сумі 27 815,55 грн, за вересень 2017 року в сумі 11 120,64 грн., жовтень 2017 року в сумі 10 738,05 грн., за листопад 2017 року в сумі 7 697,32 грн., за грудень 2017 року в сумі 20 449,97 грн., за січень 2018 року в сумі 166 722,05 грн., за лютий 2018 року в сумі 67 909,33 грн., за березень 2018 року в сумі 100 803,02 грн., за квітень 2018 року в, сумі 27 244,15 грн., за травень 2018 року в сумі 153 937,19 грн., за червень 2018 року в сумі в сумі 5620,28 грн., за липень 2018 року в сумі 164 175,62 грн.; за серпень 2018 року в сумі 71 387,35 грн., за вересень 2018 року в сумі 121 832,09 грн., за жовтень 2018 року в сумі 19 272,90 грн, за листопад 2018 року в сумі 176 902,10 грн.; за грудень 2018 року в сумі 28 910,21 грн.. за січень 2019 року в сумі 190 752,75 грн., за лютий 2019 року в сумі 260 515,36 грн.. за березень 2019 року в сумі в сумі 225 313,14 грн., за квітень 2019 року в сумі 278 250,42 грн., за травень 2019 року в сумі 231 517,46 грн., за червень 2019 року в сумі 260 038,15 грн., за липень 2019 року в сумі 32 979,64 грн., за серпень 2019 року в сумі 176 974,65 грн.. за вересень 2019 року в сумі 276977,61 грн., за жовтень 2019 року в сумі 197 057,99 грн., за листопад 2019 року в сумі 141 331,76 грн., за грудень 2019 року в сумі 16 152,17 грн., за січень 2020 року в сумі 221 587,83 грн.;

8. п.п.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168,1.4 п.168.1 ст.168, п.п.1.3 п 16 прим.1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI із змінами та доповненнями, внаслідок чого перевіркою встановлено несвоєчасну сплату до бюджету військового збору в загальній сумі 242 067,40 грн., в тому числі: за серпень 2017 року в сумі 1 034,52 грн, , за грудень 2017 року в сумі 280,89 грн., за січень 2018 року в сумі 10 075,54 грн., за березень 2018 року в сумі 1 872,06 грн., за квітень 2018 року в сумі 1 621,97 грн., за липень 2018 року в сумі 1 195,91 грн, за серпень 2018 року 15 419,96 грн., за вересень 2018 року в сумі 19 078,65 грн., за листопад 2018 року в сумі 1 351,59 грн.; за грудень 2018 року в сумі 1 043,50 грн., за січень 2019 року в сумі 14 649,24 грн., за лютий 2019 року в сумі 21 911,33 грн., за березень 2019 року в сумі 16 784,32 грн., за квітень 2019 року в сумі 24 317,35 грн., за травень 2019 року в сумі 17 270, 08 грн., за червень 2019 року в сумі 24 106,43 грн., за липень 2019 року в сумі 3 354,28 грн.. за серпень 2019 року в сумі 11 342,25 грн., за вересень 2019 року в сумі 26 762,34., за жовтень 2019 року в сумі 15 093,56 грн., за листопад 2019 року в сумі 9 202,87 грн., за грудень 2019 року в сумі 1 207,05 грн., за січень 2020 року в сумі 3 091,71грн.;

9. пп. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI із змінами та доповненнями, в частині подання з недостовірними відомостями Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків- фізичних осіб за ознаками доходу « 101» та « 102», і сум утриманого з них податку ( ф.І-ДФ) за 4 квартал 2017 року, за 3 квартал 2017 року, за 2 квартал 2018 року, та за 3 квартал 2019 року;

10. п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI із змінами та доповненнями в результаті чого підприємством самостійно не нараховано суму штрафної санкції по поданих уточнюючих розрахунках податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок на загальну суму ПДВ 111150 грн.

На підставі акту перевірки Головного управління ДПС у Закарпатській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 20 січня 2023 року:

- № 000/367/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 21010100 «Частина чистого прибутку (доходу) господарський організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону» на суму 123 338,60 грн., (т.1, а.с. 29-32);

- № 000/368/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 120.1 статті 120 ПК України застосовано штрафні санкції у сумі 680,00 грн. за платежем: 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб», (т1, а.с. 33-35);

- № 000/369/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 59 846,60 грн., (а.с. 36-40);

- № 000/370/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України застосовано штрафні санкції у сумі 151 667,49 грн. за платежем: 3014060100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), (т.1, а.с. 41-52);

- № 000/371/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`я/зання за платежем: 11020100 «Податок на прибуток підприємств організацій, що перебувають у державній власності» на суму 410 740,50 грн., (т.1, а.с. 53-56);

- № 000/372/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» на суму 910 543,76 грн., (т.1, а.с. 57-61);

- № 000/373/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» на суму 1 054 190, 51 грн., (т.1, а.с. 62-66);

- № 000/374/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» на суму 1 071 798, 31 грн., (т.1, а.с. 67-71);

- № 000/375/07-16-07-01-10 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» на суму 1 144 480, 77 грн., (т.1, а.с. 72-76);

- № 000/376/07-16-24-06/22114626 відносно Державного підприємства «Свалявське лісове господарство», яким контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.5 пункту 54.3 статті 54, статті 58 та пункту 124.1 статті 124, пункту 125-1 статті 125-1 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 11010100 на суму 232 629,73 грн., (т.1, а.с. 77-82).

Щодо податкового повідомлення рішення № 000/367/07-16-07-01-10, судом встановлено наступне.

На підставі акту встановлено порушення п.5, п.6, п.9.4, п.9.5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 №27/4248 із змінами та доповненнями; п.1.2 ст.1, п.2.1. ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 №168/704; п.3 «Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями», затвердженого постановою. Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 №138 із змінами та доповненнями; п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст.134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями.

Контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 21010100 «Частина чистого прибутку (доходу) господарський організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону» на суму 123 338,60 грн., (т.1, а.с. 29-32).

Посадовою особою суб`єкта господарювання, а саме заступником головного бухгалтера (в.о. головного бухгалтера ДП «Свалявське лісове господарство» надано письмові пояснення щодо встановлених перевіркою порушень. Виходячи зі змісту наданих пояснень підприємство погоджується з встановленими перевіркою порушеннями податкового законодавства: заниження частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджету за 2017 рік у зв`язку з невірним перенесенням показників чистого доходу з декларації з податку на прибуток до Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями: заниження частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджету за 2018 рік у зв`язку з невірним перенесенням показників чистого доходу з декларації з податку на прибуток до Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, а також у зв`язку з заниженням фінансового результату в наслідок відображення в складі витрат основних платежів по винесених податкових повідомлень рішень контролюючого органу та заниженням фінансового результату внаслідок відображення не підтверджених первинними документами у зв`язку з проведенням ручного коригування показника інших операційних витрат в бухгалтерському обліку. Надати ґрунтовних пояснень у посадових осіб не було можливості, так як в період встановлення правопорушення відповідальними з фінансово- господарської діяльності були особи, які на момент проведення перевірки не працюють на підприємстві.

Відповідно до пунктів 5, 6, 9.4, 9.5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 №27/4248 із змінами та доповненнями (далі по тексту Положення) витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов`язань.

Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Інші зменшення активів або збільшення зобов`язань, що не відповідають ознакам, наведеним у пункті 6 цього Національного положення (стандарту).

Витрати, які відображаються зменшенням власного капіталу відповідно до Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

Відповідно до пункту 1.2 та пункт 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 №168/704 у цьому Положенні терміни вживаються в таких значеннях: первинні документи - це документи, створені у паперовій або в електронній формі, які містять відомості про господарські операції; регістри бухгалтерського обліку (облікові регістри) - це носії інформації, складені у паперовій або в електронній формі, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку. Регістри бухгалтерського обліку (облікові регістри) можуть бути у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів тощо.

Інші терміни у цьому Положенні використовуються у значеннях, визначених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі та міжнародними стандартами фінансової звітності.

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи).

Відрахування державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) здійснюється відповідно до «Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011№138 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до пункту 3 Порядку частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Свалявський ЛГ» є державним унітарним підприємством.

Проведеною перевіркою відображеного показника у рядку 01 Розрахунку «Чистий прибуток (дохід)» показників за період з 01.07.2017 по 27.11.2022, встановлено заниження задекларованих суб`єктом господарювання показників у рядку 01 Розрахунку «Чистий прибуток (дохід)» у сумі 149 501 грн., в тому числі за 2017 рік в сумі 275 грн., за 2018 рік в сумі 149226 грн.

Порушення вимог законодавства за 2017 рік виникло у зв`язку з невірним перенесенням показників чистого доходу з декларації з податку на прибуток до Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями.

Порушення вимог законодавства за 2018 рік виникло у зв`язку з невірним перенесенням показників чистого доходу з декларації з податку на прибуток до Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями та порушеннями, які встановлені під час перевірки правильності декларування розміру податку на прибуток, (т.1, а.с. 173).

Заперечення, письмові пояснення та додаткові документи, щодо обставин виявлених порушень, інформації, яка спростовує наявність вини або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до ПК України платником податків не надавались, що відображено у змісті самого оскаржуваного податкового - повідомлення рішення. Не спростовані обставини встановлені під час перевірки і під час розгляду справи судом.

Враховуючи вищенаведене відсутні підстави для скасування даного податкового повідомлення рішення.

Щодо податкового повідомлення рішення № 000/368/07-16-07-01-10, судом встановлено наступне.

На підставі акту перевірки встановлено порушення пункту 286.4 статті 286 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI із змінами та доповненнями.

Підприємством не подано податкову декларацію з земельного податку за 2018 рік із плати за землю по лісових землях розташованих на території Солочинської сільської ради Свалявського району та Сусківської сільської ради Свалявського району за 2018 рік.

Контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 120.1 статті 120 ПК України застосовано штрафні санкції у сумі 680,00 грн за платежем: 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб», (т1, а.с. 33-35);

Позивач вказує, що, оскільки у нього не змінився ні об`єкт ні база оподаткування земельним податком, то на нього не поширюються вимоги пункту 286.4 статті 286 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до пункту 286.4 статті 286 ПК України за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

У разі зміни протягом року об`єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Станом на 01 січня 2018 року відповідно до пункту 273.1 статті 273 ПК України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями податок за лісові землі справляється як складова рентної плати, що визначається податковим законодавством.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» № 2497-VIII від 10.07.2018 пункту 273.1 статті 273 ПК України було викладено у наступній редакції: « 273.1. Податок за лісові землі складається із земельного податку та рентної плати, що визначається податковим законодавством.»

Тобто, лісові землі крім рентної плати обкладаються ще й земельним податком. Вказані зміни набрали чинність 15.08.2018 року.

Таким чином, з цієї дати, з врахуванням дати прийняття органами місцевого самоврядування за місцем розташування земельних ділянок рішень про розмір ставки земельного податку за лісові землі, у Державного підприємства «Свалявське лісове господарство» виник новий об`єкт оподаткування земельним податком, а саме лісові землі.

Відповідно до пункту 286.4 статті 286 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями, у разі зміни протягом року об`єкта чи бази оподаткування, декларації з плати за землю подаються юридичними особами протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Отже, вперше декларування земельного податку за лісові землі, що використовуються для ведення лісового господарства, юридичні особи повинні здійснити шляхом подання податкових декларацій не пізніше 20 вересня поточного року за період з 15 серпня 2018 року по 31 грудня 2018 року.

Щодо податкового повідомлення рішення № 000/369/07-16-07-01-10, судом встановлено наступне.

На підставі акту перевірки встановлено порушення пункту 187.1 статті 187, підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділ V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755 VІ із змінами та доповненнями.

В результаті встановлено заниження суми податкових зобов`язань у зв`язку з включенням розрахунків коригування, реєстрація яких відсутня в ЄРПН та заниження суми податкових зобов`язань у зв`язку з реалізацією лісопродукції, складені податкові накладні зареєстровані в ЄРПН, але не відображені в деклараціях з ПДВ.

Періоди фінансово-господарської діяльності платника податків при здійсненні якої вчинені порушення: травень 2018 року; за листопад 2018 року; за грудень 2019 року; за травень 2021 року; за червень 2021 року; за серпень 2021 року; за жовтень 2021 року.

Контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 59 846,60 грн, (а.с. 36-40).

Обґрунтовуючи протиправність висновків перевірки в цій частині позивач вказує на те, що в акті перевірки відсутні посилання на конкретні докази та обставини, якими підтверджується наявність порушень.

Вказані доводи є необґрунтованими, оскільки перевіркою встановлено, що Державне підприємство «Свалявське ЛГ» у періоді, що охоплений перевіркою занижено податкові зобов`язання на загальну суму 54 406 грн.

В акті перевірки на стор.23-29 наведено чіткий перелік первинних документів, на підставі яких встановлено порушення, (т.1, а.с. 174-177).

Інших обґрунтувань протиправності податкового повідомлення-рішення від 20.01.2023 року №000369/07-16-07-01-10 позивачем не наведено.

Щодо податкового повідомлення рішення № 000/370/07-16-07-01-10, судом встановлено наступне.

Перевіркою встановлено несвоєчасно проведену реєстрацію податкових накладних в ЄДРПН на суму ПДВ 1490695,52 грн., в тому числі за червень 2022 року у сумі 8023,14 грн, за вересень 2022 року в сумі 954 грн, за жовтень 2022 року в сумі 1 481 718,38 грн за період фінансового господарської діяльності платника податків при здійсненні якої вчинено порушення 06.2022, 09.2022, 10.2022.

Контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України застосовано штрафні санкції у сумі 151 667,49 грн за платежем: 3014060100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), (т.1, а.с. 41-52).

Факт реєстрації податкових накладних з порушенням граничного терміну реєстрації не заперечується позивачем.

Позивач вказує, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних відбулася у зв`язку з відсутністю доступу до Єдиного реєстру податкових накладних внаслідок скасування 04 листопада 2022 року кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів директора і головного бухгалтера, після їх звільнення. А нові кваліфіковані сертифікати відкритих ключів отримано 15 листопада 2022 року.

Такі доводи адміністративного позову необґрунтовані, оскільки останній день реєстрації податкових накладних № 830-834 15 липня 2022 року, №784 30 вересня 2022 року, тобто той час, коли у директора та головного бухгалтера, які в подальшому були звільнені, кваліфіковані сертифікати відкритих ключів були дійсні.

Щодо інших податкових накладних, то останній день реєстрації 15 листопада 2022 року.

Разом з тим, переважна більшість таких накладних зареєстрована 16 листопада 2022 року та 17 листопада 2022 року.

Позивач вказує на те, що зміни до складу комісії з припинення Державного підприємства «Свалявське ЛГ» внесено 08 листопада 2022 року, проте кваліфіковані сертифікати відкритих ключів згенеровано тільки 15 листопада 2022 року.

Слід зазначити, що робота серверів ДПС щодо реєстрації податкових накладних не припиняється під час тривоги.

Відповідно до пункту 201.10. статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Розмір штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних встановлений пунктом 120-1.1 статті120-1 Податкового кодексу України.

Щодо податкового повідомлення рішення № 000/371/07-16-07-01-10, судом встановлено наступне.

На підставі акту встановлено порушення пунктів 5, 6, 9.4, 9.5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 №27/4248 із змінами та доповненнями; пункту 1.2 статті 1, пункту 2.1. статті 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 та зареєстровано в Міністерстві юстиції У країни від 05.06.1995 №168/704; підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, підпункту140.5.11 пункту 140 розділу ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями.

Перевіркою встановлено: 1) занижено фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності внаслідок відображення в складі витрат основних платежів по винесених податкових повідомлень рішень контролюючого органу; 2) підприємством занижено значення показника ряд. 3.1.11. «Сума витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів на користь осіб, що не є платниками податку , які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу 10 ПК України (підпункт 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 розділу 3 ПК України)» розділу 3 «Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операції (статті 140 розділу 3 ПК України)» Додатку РІ у зв`язку з не відображенням сум нарахованих штрафів ГУ ДПС у Закарпатській області в податковій звітності; 3) занижено фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності внаслідок відображення витрат не підтверджених первинними документами у зв`язку з проведенням ручного коригування показника інших операційних витрат в бухгалтерському обліку.

Контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та пункту 58.1 статті 58, пункту 123.1 статті 123 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 11020100 «Податок на прибуток підприємств організацій, що перебувають у державній власності» на суму 410 740,50 грн, (т.1, а.с. 53-56).

Так, перевіркою встановлено, що на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» у 2018 році Державним підприємством «Свалявське ЛГ» відображено суми податкових зобов`язань визначених податковими повідомленнями- рішеннями від 22 грудня 2017 року та 20 грудня 2017 року, прийнятих за наслідками проведеної документальної планової перевірки, та якими донараховано податкові зобов`язання з податку на прибуток, податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб та військового збору на загальну суму 109 942,51грн.

Отже, підприємством занижено фінансовий результат до оподаткування (прибуток чи збиток) визнаний у фінансовій звітності, в тому числі за 2018 рік на загальну суму 109 942, 51 гр, що суперечить правилам бухгалтерського обліку та зокрема ст. пп.14.1.39 п.14.1 ст. 14 ПК України та пп.134.1.1. п.1.134.1 ст.134 ПК України.

Відповідно до пункті 6, 9.4, 9.5 та 20 Положення витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Не визнаються витратами інші зменшення активів або збільшення зобов`язань, що не відповідають ознакам, наведеним у пункті 6 цього Положення (стандарту).

Не визнаються витратами й не включаються до звіту про фінансові результати, зокрема витрати, які відображаються зменшенням власного капіталу відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

До інших операційних витрат включаються, зокрема, визнані штрафи, пеня, неустойка.

Відповідно до підпункту 14.1.265 статті 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що с правляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Тобто, суми податку на прибуток та податку на додану вартість (основний платіж), донараховані за результатами перевірок не є штрафом, пенею чи неустойокою.

Окрім того, відповідно до статті 163 ПК України об`єктом оподаткування податком на доходи фізичної особи резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Отже, податкові зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору не є витратами Державного підприємства «Свалявське ЛГ», в розумінні чинного законодавства, а фактично утримуються з доходів працівників.

Також перевіркою встановлено, що Державним підприємством «Свалявське ЛГ» проведено відображення витрат по рахунку бухгалтерського обліку 949 «Інші витрати операційної діяльності» 31 грудня 2018 року в сумі 72 000,00 грн. шляхом проведення ручного коригування бухгалтерських проводок, а саме: Дт 949 Кт 791.

Підтверджуючі документи , які могли б ідентифікувати вказану операцію, а саме у 2018 році, Державним підприємством «Свалявське ЛГ» не надано.

Крім того, перевіркою встановлено, що платником проведено коригування даної суми, але в іншому звітному періоді, а саме: 31 січня 2019 року Дт949 Кт 791 -72 000,00 грн.

Отже вказані коригування витрат не підтверджено жодними первинними документами.

Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію.

Статтею 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб`єктів господарської діяльності (далі підприємства), які зобов`язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Пунктом 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту. У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 44.6 статті 44 ПК України у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені такими платниками податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складання такої звітності.

Обґрунтувань щодо протиправності вказаних висновків перевірки позивачем у позовній заяві не наведено.

Окрім того, перевіркою встановлено, відображення підприємством визнаних штрафних санкцій у 2021 році та за три квартали 2022 року, що відображено на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки», на загальну суму 17 877,80 грн. та за три квартали 2022 року 1 876 249,42 грн.

Даний факт підтверджується даними з КОР платника по відповідних платежах в АІС «Податковий блок», первинними документами про перерахування грошових коштів, даними бухгалтерського обліку (рахунок 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки») та відповідно в електронному кабінеті платника.

Згідно отриманих пояснень, основна частина штрафних санкцій сплачена платником в результаті приєднання до ДП «Свалявське ЛГ» ДП «Воловецьке ЛГ», код за ЄДРПОУ 22114566.

Відповідно до підпункту 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсація неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.

Отже, вказані витрати правомірно включено платником, але підприємством не скориговано фінансовий результат, оскільки фінансовий результат збільшується на суму витрат від визнаних штрафів, що визначено пп.140.5.11 п. 140.5 ст. 140 ПК України. У позовній заяві жодних доводів щодо вказаного порушення позивачем не наводиться.

Щодо податкових повідомлень рішень № 000/372/07-16-07-01-10, № 000/373/07-16-07-01-10, № 000/374/07-16-07-01-10 та № 000/375/07-16-07-01-10, якими збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб», судом встановлено наступне.

Станом на 01.01.2018 відповідно до пункту 273.1 статті 273 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями податок за лісові землі справляється як складова рентної плати, що визначається податковим законодавством. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» № 2497-VIII від 10.07.2018 п.273.1 ст.273 ПКУ було викладено у наступній редакції: « 273.1. Податок за лісові землі складається із земельного податку та рентної плати, що визначається податковим законодавством.»

Місцевими радами Свалявського району Закарпатської області за місцем розташування лісових земель Державного підприємства «Свалявське лісове господарство» на 2018 рік були встановлені ставки у наступних розмірах:

- Полянська сільська рада Свалявського району 1% від нормативної грошової оцінки площі ріллі, рішення від 19.09.2018 року;

- Голубинська сільська рада Свалявського району 3% від нормативної грошової оцінки площі ріллі, рішення від 19.09.2018 року;

- Ганьковицька сільська рада Свалявського району 3% від нормативної грошової оцінки площі ріллі, рішення від 18.09.2018 року;

- Тибавська сільська рада Свалявського району 0,1% від нормативної грошової оцінки площі ріллі, рішення від 14.09.2018 року;

- Дусинська сільська рада Свалявського району 3% від нормативної грошової оцінки площі ріллі, рішення від 18.09.2018 року;

- Керецьківська сільська рада Свалявського району 3% від нормативної грошової оцінки площі ріллі, рішення від 18.09.2018 року;

- Березниківська сільська рада Свалявського району 0,5% від нормативної грошової оцінки площі ріллі, рішення від 18.09.2018 року;

- Солочинська сільська рада Свалявського району 3 % від нормативної грошової оцінки площі ріллі, рішення від 19.09.2018 року;

- Сусківська сільська рада Свалявського району 0,1 % від нормативної грошової оцінки площі ріллі, рішення від 18.09.2018 року.

Інформація про встановлення ставок земель лісогосподарського призначення на 2018 рік у Свалявському районі Закарпатської області відсутня по наступних сільських радах:

- Плосківська сільська рада;

- Родниківська сільська рада;

- Неліпинська сільська рада;

- Свалявська міська рада;

- Стройненська сільська рада.

Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюються відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому випадку норми відповідних рішень застосовуються на раніше початку бюджетного року, що настає за плановим періодом.

Разом з тим, відповідно до пункту 3 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 року №2245-VIII установлено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів , прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Згідно даних положень контролюючі органи не проводять аналізу чинного законодавства на предмет його законності та/або незаконності. Питання дослідження порядку та термінів оприлюднення рішення місцевих рад стосовно встановлено ставок місцевих податків також не входить до компетенції контролюючого органу.

Предметом оскарження у цій справі є податкові повідомлення-рішення відповідача, прийняте ним на виконання своїх функцій шляхом реалізації повноважень, передбачених підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України щодо визначення грошових зобов`язань.

Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Конституції України.

З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Рішення сільських рад, якими керувався відповідач є нормативно-правовими актами, приписи яких зокрема змінюють для позивача права та обов`язки, є способом реалізації владних управлінських функцій радою як суб`єктом владних повноважень. Такі рішення не скасовані в судовому або іншому порядку, внаслідок чого є обов`язковими як для позивача, так і для відповідача у справі.

Встановлення місцевих податків і зборів входить до компетенції органів місцевого самоврядування, податковий же орган, яким є відповідач у справі, наділений повноваженнями по застосуванню в межах своєї компетенції вже прийнятих нормативно-правових актів, в тому числі рішень органів місцевого самоврядування, норми яких є чинними на час їх застосування та обов`язковими.

Враховуючи вищенаведене, доводи адміністративного позову в цій частині є необґрунтованими.

Щодо податкового повідомлення рішення № 000/376/07-16-07-01-10, судом встановлено наступне.

Перевіркою встановлено порушення підпунктів 168.1.1, 168.1.2, 168.1.4 пункту 168.1 статті 168 ПК України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями перевіркою встановлено несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб, утриманого із заробітної плати в сумі 3 706 486,75 гр, в тому числі: за липень 2017 року в сумі 14 500 грн, за серпень 2017 року в сумі 27 815,55 грн, за вересень 2017 року в сумі 11 120,64 грн., жовтень 2017 року в сумі 10 738,05 грн., за листопад 2017 року в сумі 7 697,32 грн., за грудень 2017 року в сумі 20 449,97 грн., за січень 2018 року в сумі 166 722,05 грн., за лютий 2018 року в сумі 67 909,33 грн., за березень 2018 року в сумі 100 803,02 грн., за квітень 2018 року в, сумі 27 244,15 грн., за травень 2018 року в сумі 153 937,19 грн., за червень 2018 року в сумі в сумі 5620,28 грн., за липень 2018 року в сумі 164 175,62 грн.; за серпень 2018 року в сумі 71 387,35 грн., за вересень 2018 року в сумі 121 832,09 грн., за жовтень 2018 року в сумі 19 272,90 грн, за листопад 2018 року в сумі 176 902,10 грн.; за грудень 2018 року в сумі 28 910,21 грн.. за січень 2019 року в сумі 190 752,75 грн., за лютий 2019 року в сумі 260 515,36 грн.. за березень 2019 року в сумі в сумі 225 313,14 грн., за квітень 2019 року в сумі 278 250,42 грн., за травень 2019 року в сумі 231 517,46 грн., за червень 2019 року в сумі 260 038,15 грн., за липень 2019 року в сумі 32 979,64 грн., за серпень 2019 року в сумі 176 974,65 грн.. за вересень 2019 року в сумі 276977,61 грн, за жовтень 2019 року в сумі 197 057,99 грн, за листопад 2019 року в сумі 141 331,76 грн, за грудень 2019 року в сумі 16 152,17 грн, за січень 2020 року в сумі 221 587,83 грн.

Контролюючим органом на підставі підпункту 54.3.5 пункту 54.3 статті 54, статті 58 та пункту 124.1 статті 124, пункту 125-1 статті 125-1 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: 11010100 на суму 232 629,73 грн., (т.1, а.с. 77-82).

Факт несвоєчасної сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору позивачем не заперечується.

Єдиним обґрунтуванням адміністративного позову щодо протиправності вказаних податкових повідомлень-рішень є те, що на думку позивача, контролюючим органом під час перевірки не доведено його вини, тобто не встановлено чи могла особа дотримуватися правил та норм, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання; не доведено того, що вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

Разом з тим, жодних доказів щодо того чи вживалися достатні заходи для дотримання своєчасної сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору позивачем не надано.

Окрім того, відповідно до пункту 112.1 статті 112 Податкового кодексу України особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків передбачених цим Кодексом.

Пунктом 112.7 статті 112 ПК України встановлено, що у разі, якщо контролюючий орган доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не можу бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків.

Порушення вимог Податкового кодексу України, за які застосовано відповідальність до ДП «Свалявського ЛГ» не потребують доведення вини платника податків.

Таким чином, суду дійшов висновку щодо правомірності податкових повідомлень-рішень від 20 січня 2023 року №000/367/07-16-07-01-10, №000/368/07-16-07-01-10, №000/369/07-16-07-01-10, №000/370/07-16-07-01-10, № №000/371/07-16-07-01-10, №000/372/07-16-07-01-10, №000/373/07-16-07-01-10, №000/374/07-16-07-01-10, №000/375/07-16-07-01-10, № 000/376/07-16-24-06/22114626, № 000/377/07-16-24-06/22114626 та відсутності підстав для їх скасування, тому адміністративний позов Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України в особі філії Свалявське лісове господарство задоволенню не підлягає.

Враховуючи вищевикладене, наведені аргументи у позовній заяві не є підставою для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у Закарпатській області.

Згідно з частинами 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Приписами частини другоїстатті 77 КАС Українипередбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу своїх дій на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України та зважаючи на доводи адміністративного позову, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та у задоволенні яких слід відмовити.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати, у відповідності до статті 139 КАС України, не підлягають розподілу.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

У задоволенні позовних вимог Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України в особі філії Свалявське лісове господарство (89300, Закарпатська область, м. Свалява, вул. Шевченка, 59, код ЄДРПОУ ВП 45025512) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694), третя особа без самостійних вимог Державне підприємство Свалявське лісове господарство (місцезнаходження: Україна, 89300, Закарпатська область, Свалявський район, місто Свалява, вул. Шевченка, буд. 59 , код ЄДРПОУ 22114626 про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяТ.В.Скраль

СудЗакарпатський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення14.08.2024
Оприлюднено30.08.2024
Номер документу121249610
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на прибуток підприємств