Ухвала
від 26.08.2024 по справі 521/9689/24
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 521/9689/24

Номер провадження № 2/521/5023/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2024 року

Суддя Малиновськогорайонного судум.Одеси,Бобуйок І.А.,розглянувши цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Приморська держана нотаріальна контора у місті Одеса, про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

19.06.2024 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.

Вивчивши заяву, а також додані до неї документи, суд вважає, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, слід передати позовну заяву зі всіма доданими до неї документами на розгляд до Роздільнянського районного судуОдеської області.

Параграфом 3глави 2 ЦПК України,врегульовані питання територіальної юрисдикції (підсудності) позовів, що пред`являються в порядку цивільного судочинства.

Виходячи з правил загальної підсудності у відповідності до ч. 1 ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.

Разом з цим, приписами ч. 1ст. 30 ЦПК Українивизначено, зокрема, що позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини (виключна підсудність).

Таким чином, виключна підсудність застосовується до тих позовів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, тобто спір може стосуватися як правового статусу нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані із нерухомим майном.

З урахуванням викладеного, на позови спадкоємця про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини поширюються правила виключної підсудності і вони пред`являються за місцем знаходження майна або основної його частини, якщо такі позови виникають із приводу нерухомого майна.

Згідно з положеннямист. 181 ЦК України,до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 4ст. 263 ЦПК України).

Верховний Суд в постанові від 10.10.2019 в справі №61-14226св19 вказав на те, що у разі конкуренції правил підсудності мають застосовуватись правила виключної підсудності.

Виключна підсудність є особливим видом територіальної підсудності, правила якої забороняють застосування при пред`явленні позову інших норм, що регулюють інші види територіальної підсудності, передбачені устаттях 27 - 29 ЦПК України.

Предметом позову в даній справі є надання додаткового строку на прийняття спадкового майна, яке спадкодавець визначив у заповіті, а саме: земельна ділянка площею 72457 га, кадастровий №5123984-200:01:001:0123, що розташована за адресою: Одеська область, Роздільнянський район, Новоукраїнська сільська рада, яка належала померлому на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №356011, що видане Роздільнянською районною державною адміністрацією Одеської області, та яка знаходиться в межах територіальної юрисдикції Роздільнянського районного судуОдеської області.

З урахуванням наведеного, позовні вимоги безпосередньо стосуються нерухомого майна, а тому повинні розглядатися за правилами виключної підсудності.

Висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 10 квітня 2019 року у справі №638/1988/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2021 року у справі № 911/2390/18.

З огляду на викладене, вказана цивільна справа, з урахуванням правил виключної підсудності, відноситься до територіальної юрисдикції Роздільнянського районного судуОдеської області.

Конституцією Українизакріплено право кожного на судовий захист (стаття 55) та передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі (стаття 124).

Згідно з частиною 1статті 4 ЦПК України,кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно із частиною 1ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.

ЗгідноКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод; нормативно-правовий акт, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини, інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.

Відповідно до частини 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободкожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Крім того, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ст.378 ч.1 ЦПК України).

Таким чином, дана справа не підсудна Малиновському районному суду м. Одеси та з урахуванням положень п. 1 ч. 1ст. 31 ЦПК України, вказаний позов підлягає передачі на розгляд до суду за місцем знаходження земельної ділянки.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.30-32, 263, 354 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Цивільну справу №521/9689/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа:Приморська держананотаріальна конторау містіОдеса, про встановленнядодаткового строкуна прийняттяспадщини - передати до Роздільнянського районного судуОдеської області (вул. Європейська 37, м. Роздільна, Одеська область).

Копію ухвали направити сторонам.

Передача справи на розгляд іншого суду за встановленоюЦПК Українипідсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першоїстатті 31 ЦПК України, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

СУДДЯ: Бобуйок І.А.

СудМалиновський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення26.08.2024
Оприлюднено30.08.2024
Номер документу121254931
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —521/9689/24

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Бобровська І. В.

Ухвала від 18.10.2024

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Гринчак С. І.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Бобуйок І. А.

Ухвала від 20.06.2024

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Бобуйок І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні