Ухвала
від 15.05.2024 по справі 229/6909/23
ДРУЖКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 229/6909/23

Провадження № 1-кп/229/863/2024

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2024 р. м. Дружківка, Донецької області

Дружківський міський суд Донецької області у склад колегії суддів: головуючого судді ОСОБА_1 , суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , при секретарі судового засідання ОСОБА_4 , з участю прокурора ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , обвинуваченого ОСОБА_7 , розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у режимі відеоконференції в залі Дружківського міського суду Донецької області кримінальне провадження щодо:

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Суми, українця, громадянина України, із вищою освітою, не одружений, не маючий на утриманні неповнолітніх дітей, раніше не судимий, військовослужбовець військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період, пілота оператора безпілотних літальних апаратів відділення безпілотних авіаційних комплексів 6-ї штурмової роти, 2-го штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, п. 1,7 ч. 2 ст. 115 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

02 жовтня 2023 року до Дружківського міського суду Донецької області надійшовобвинувальний акт, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023052150000696 від 13 травня 2023 року, за обвинуваченням ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, п. 1, 7 ч. 2 ст. 115 КК України.

У судове засідання не з`явились потерпілі. Відповідно до наданої суду документальної інформації (витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань 120231810550000470 від 29.11.2023 року) потерпілий ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 24.11.2023 року вважається зниклим безвісті. Від потерпілого ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в матеріалах справи міститься заява, в якій він просить провести підготовче судове засідання за його відсутність.

До суду від захисника обвинуваченого адвоката ОСОБА_6 надійшло письмове клопотання про призначення експертизи. Клопотання мотивоване тим, що по справі було призначено стаціонарну судово психіатричну експертизу. На момент ухвалення зазначеного процесуального рішення адвокат ОСОБА_6 участі в судовому процесі не приймала, можливості порушити перед судом питання про призначення судової психолого психіатричної експертизи та поставити на вирішення експертам ряд питань, відповіді на які є важливими для ухвалення законного та обґрунтованого процесуального рішення у справі про обвинувачення ОСОБА_7 .

Так, ОСОБА_7 , обвинувачується у вчиненні особливо тяжкого злочину вчиненого в умовах воєнного стану, під час проходження військової служби, а потерпілими у цій справі визнано двох осіб. При такому тяжкому обвинуваченню суд, з метою встановлення істини у справі та призначення справедливого покарання, має повно та всебічного здійснювати розгляд та встановити усі обставини у справі, в тому числі і ті, що сприяли або призвели до вчинення злочину. Морально - психологічний, психічний стан та здоров`я обвинуваченого в момент вчинення інкримінованого йому злочину має важливе значення для встановлення ступеню його вину.

Постановою від 11 липня 2023 року старшим слідчим СВ Бахмутського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Донецькій області у кримінальному провадженні, яке нині розглядається судом було призначено судову психіатричну експертизу з результатами якої сторона захисту ознайомилася в порядку ст. 290 КПК України при відкритті матеріалів справи. За результатами цієї експертизи 15 вересня 2023 року експерти прийшли до висновку(№546), що в період інкримінованого йому діяння ОСОБА_7 , виявляв психічних розлад у формі змішаного розладу особистості.

Разом з тим, на думку сторони захисту, цих висновків не достатньо, оскільки вказана експертиза не була комісійною та проводилася амбулаторно, що не дає об`єктивної картини психологічного стану обвинуваченого та стану його психічного здоров`я, як на момент вчинення злочини так і станом на сьогодні.

Також захисник зауважила, що хворобливий стан винного у вчиненні злочину обґрунтовується тим, що певні соматичні захворювання знижують ясність уявлення про навколишню дійсність, особа позбавлена того ступеня уважності та обачливості, якими володіє фізично здорова людина. Хворобливий стан робить людину дратівливою і легко збуджуваною; тяжка хвороба може сприяти розвитку егоїзму, відчуженості, і це, звичайно, може здійснювати вплив на особу при вчиненні злочину. Крім того, визнання хворобливого стану винного обставиною, яка пом`якшує покарання, пов`язується з принципами доцільності призначеного покарання та гуманізму.

Хворобливий стан винного може створити перешкоди для відбування винним покарання та для досягнення мети покарання. Застосування до особи, яка має певне соматичне захворювання, покарання може завдати їй фізичних та моральних страждань, і навіть створити загрозу її життю чи призвести до серйозно погіршення здоров`я. На необхідність з`ясування стану здоров`я при дослідженні даних про особу винного вказується також в п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику призначення судами кримінального покарання № 7 від 24.10.2003 року.

Відповідної до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов`язком досягнення результату, але обов`язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі: у рішеннях від 12.03.2015 року у справі «Сердюк проти України»; від 07.05.2015 року у справі «Холодков і Холодкова проти України»; від 11.06.2015 року у справі «Мащенко проти У країни».

Судово-психологічна експертиза спрямована на вивчення змісту і структури індивідуальної свідомості та поведінки людей у процесі вчинення ними тих чи інших діянь або відображення явищ навколишнього середовища. За допомогою судово-психологічної експертизи можна отримати дані, що дозволяють зрозуміти і правильно оцінити особливості психічних проявів людини та її поведінки, які мають значення для висновків правового характеру. Зокрема, висновки експертів-психологів сприяють правильному оцінюванню показань потерпілих у випадках, коли вони викликають сумнів у своїй достовірності. Психолого - психіатрична експертиза об`єктом пізнання має психіку осіб, які перенесли або мають психічне захворювання чи тимчасовий розлад психічної діяльності, або для яких характерна межова нервово-психічна патологія. До компетенції судово-психологічної експертизи належить вивчення психічної діяльності здорової людини; судово- психіатрична досліджує порушення у нервово-психічній сфері, виникнення і розвиток яких пов`язані з уродженими чи набутими відхиленнями психіки.

З огляду наведеного з метою встановлення здатності обвинуваченого, враховуючи його індивідуально-психологічні та вікові особливості, рівень розумового розвитку, правильно оцінювати обставини, що мають значення у справі, вирішення цього питання потребує спеціальних знань у галузі психології та психіатрії, на думку захисту судом має бути призначена стаціонарна комплексна судово психолого психіатрична експертиза. З метою економії процесуального часу та з метою уникнення повторного етапування обвинуваченого до експертної установи, захисник просить суд ухвалити процесуальне рішення про призначення у справі № 229/6909/23 комплексної судово психолого - психіатричної експертизи, проведення якої доручити експертам Львівської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України»(79021, Львівська область, м. Львів, вул. Кульпарківська, 95, код ЄДРПОУ44638689). На вирішення експертам, крім питань зазначених в ухвалі суду від 19 лютого 2024 року, поставити наступні питання: Чи перебував обвинувачений в момент скоєння ним інкримінованого діяння в стані фізіологічного афекту, в емоційному стані (стрес, фрустрація, розгубленість тощо), що міг істотно вплинути на його свідомість і діяльність? Чи знаходився обвинувачений ОСОБА_7 в момент вчинення кримінального правопорушення у тимчасово хворобливому «стані та чи міг він в момент здійснення протиправних дій розуміти їх характер і суспільну небезпеку? Чи має обвинувачений ознаки посттравматичного стресового розладу на сьогоднішній день? Чи страждав ОСОБА_7 на ПТСР в момент вчинення інкримінованих йому дій? Чи міг ПТСР істотно вплинути на свідомість і діяльність ОСОБА_7 ? Чи були обставини, які передували вчиненню злочину(участь в бойових діях) психотравмуючими для обвинуваченого? Чи є у обвинуваченого індивідуально-психологічні характеристики, які суттєво впливають на його поведінку та емоційний стан? Чи здатний обвинувачений з урахуванням його індивідуальних особливостей, емоційного стану розуміти реальний зміст власних дій, можливість в певній мірі свідомо керуватися ними і передбачати їх наслідки? Яким чином індивідуальні особливості психічних процесів (пам`ять, мислення, індивідуальні особливості емоційних реакцій) вплинули на адекватність сприйняття ним особливостей ситуації, що виникла в момент вчинення ним інкримінованого діяння? Чи був ОСОБА_7 у період часу, що відноситься до інкримінованих йому діянь, за своїм психічним станом придатним (обмежено придатним) для військової служби? Чи міг ОСОБА_7 , враховуючи прийом лікарських препаратів(заспокійливі), за своїм психічним станом повною мірою усвідомлювати свої дії та керувати ними?

Зауважити перед експертами, що у відповідності до 4.3 ст. 102 КПК України, якщо при проведенні експертизи будуть виявлені відомості, які мають значення для кримінального провадження і з приводу яких не ставилися питання, експерти мають право зазначити про них у своєму висновку. Відповідно до ч.3 ст.69 КПК України, у разі необхідності, надати дозвіл експертам заявляти клопотання про надання додаткових матеріалів та вчинення інших дій, пов`язаних з проведенням даної судової експертизи, суду який виніс ухвалу.

Захисник та обвинувачений підтримали клопотання.

Прокурор заперечував проти клопотання захисника, вказав, що висновки вказаної експертизи не будуть мати вагомого значення при розгляді даної кримінальної справи, та мають на меті затягування строків розгляду справи.

Заслухавши учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до наступного.

Щодо призначення та проведення ОСОБА_7 комплексної судово психолого психіатричної експертизи колегія суддів, зазначає наступне

Під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам ч. 1 ст. 332 КПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, яких залучають сторони кримінального провадження або слідчий суддя за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з`ясування питань права.

Частинами 1, 2 п. 2 ст. 332 КПК України визначено, що під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам. Суд має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам незалежно від наявності клопотання, якщо: 2) під час судового розгляду виникли підстави, передбачені частиною другою статті 509 цього Кодексу. Після постановлення судом ухвали про доручення проведення експертизи судовий розгляд продовжується, крім випадків, якщо таке продовження неможливе до отримання висновку експерта.

Статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» визначено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом стаття 7 Закону України «Про судову експертизу».

Організаційні засади проведення судово-психіатричної експертизи визначені Порядком проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.05.2018 року № 865.

Враховуючи викладене, у зв`язку з необхідністю встановлення істини по справі та перевірки обставин справи, які мають істотне значення для кримінального провадження, суд вважає за доцільне клопотання захисника обвинуваченого задовольнити та призначити у кримінальному провадженні стаціонарну комплексну судово психолого психіатричну експертизу обвинуваченого ОСОБА_7 .

Керуючись, ст.177,178 КПК України, ст. 1 Закону України «Про судову експертизу», ст. 3 Закону України «Про психіатричну допомогу», п. п. 10, 22 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.05.2018 року № 865, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 1997 року №8 «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах», ст. ст.242, 332, 350 КПК України, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А :

Клопотання про призначення стаціонарної комплексної судово психолого -психіатричної експертизи - задовольнити.

Призначити по кримінальному провадженню № 12023052150000696 від 13.05.2023 року за обвинуваченням ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, п. 1,7 ч. 2 ст. 115 КК України, стаціонарну комплексну судово психолого-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Львівської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України»(79021, Львівська область, м. Львів, вул. Кульпарківська, 95, код ЄДРПОУ44638689).

На вирішення експерта (ів) поставити наступні питання:

- Чи перебував обвинувачений ОСОБА_7 в момент скоєння ним інкримінованого діяння в стані фізіологічного афекту, в емоційному стані (стрес, фрустрація, розгубленість тощо), що міг істотно вплинути на його свідомість і діяльність?

- Чи знаходився обвинувачений ОСОБА_7 в момент вчинення кримінального правопорушення у тимчасово хворобливому «стані та чи міг він в момент здійснення протиправних дій розуміти їх характер і суспільну небезпеку?

- Чи має обвинувачений ОСОБА_7 ознаки посттравматичного стресового розладу на сьогоднішній день?

- Чи страждав ОСОБА_7 на ПТСР в момент вчинення інкримінованих йому дій? Чи міг ПТСР істотно вплинути на свідомість і діяльність ОСОБА_7 ?

- Чи були обставини, які передували вчиненню злочину (участь в бойових діях) психотравмуючими для обвинуваченого ОСОБА_7 ?

- Чи є у обвинуваченого ОСОБА_7 індивідуально-психологічні характеристики, які суттєво впливають на його поведінку та емоційний стан?

- Чи здатний обвинувачений ОСОБА_7 з урахуванням його індивідуальних особливостей, емоційного стану розуміти реальний зміст власних дій, можливість в певній мірі свідомо керуватися ними і передбачати їх наслідки?

- Яким чином індивідуальні особливості психічних процесів (пам`ять, мислення, індивідуальні особливості емоційних реакцій) вплинули на адекватність сприйняття ним особливостей ситуації, що виникла в момент вчинення ним інкримінованого діяння?

- Чи був ОСОБА_7 у період часу, що відноситься до інкримінованих йому діянь, за своїм психічним станом придатним (обмежено придатним) для військової служби?

- Чи міг ОСОБА_7 , враховуючи прийом лікарських препаратів(заспокійливі), за своїм психічним станом повною мірою усвідомлювати свої дії та керувати ними?

Направити експертній установі копію ухвали суду.

Попередити експерта (ів) про кримінальну відповідальність за ст.385 КК України за відмову від виконання покладених на них обов`язків та за ст.384 КК України за дачу завідомо неправдивого висновку.

Розгляд кримінального провадження продовжити після надходження висновку судово-психіатричної експертизи.

Повний текст ухвали складений та підписаний 15 травня 2024 року.

Головуючий суддя ОСОБА_1

Суддя ОСОБА_2

Суддя ОСОБА_3

СудДружківський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення15.05.2024
Оприлюднено02.09.2024
Номер документу121283987
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти життя та здоров'я особи Умисне вбивство

Судовий реєстр по справі —229/6909/23

Ухвала від 25.09.2024

Кримінальне

Дружківський міський суд Донецької області

Худіна О. О.

Ухвала від 25.09.2024

Кримінальне

Дружківський міський суд Донецької області

Худіна О. О.

Ухвала від 26.08.2024

Кримінальне

Дружківський міський суд Донецької області

Худіна О. О.

Ухвала від 26.08.2024

Кримінальне

Дружківський міський суд Донецької області

Худіна О. О.

Ухвала від 26.08.2024

Кримінальне

Дружківський міський суд Донецької області

Худіна О. О.

Ухвала від 08.07.2024

Кримінальне

Дружківський міський суд Донецької області

Худіна О. О.

Ухвала від 08.07.2024

Кримінальне

Дружківський міський суд Донецької області

Худіна О. О.

Ухвала від 05.07.2024

Кримінальне

Дружківський міський суд Донецької області

Худіна О. О.

Ухвала від 16.05.2024

Кримінальне

Дружківський міський суд Донецької області

Худіна О. О.

Ухвала від 15.05.2024

Кримінальне

Дружківський міський суд Донецької області

Худіна О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні