Єдиний унікальний номер №943/1917/23
Провадження № 1-кп/943/62/2024
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2024 року м. Буськ
Буський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
за участю обвинуваченого ОСОБА_4
за участю захисника обвинуваченого адвоката ОСОБА_5 ,
за участю представника потерпілих - адвоката ОСОБА_6 (в режимі ВКЗ),
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Буськ кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, -
в с т а н о в и в :
18.10.2023 року до Буського районного суду Львівської області надійшов обвинувальний акт № 12023140000000815 від 23.05.2023 року про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України.
Ухвалою судді від 18.10.2023 року по вказаному кримінальному провадженню було призначено підготовче судове засідання.
В підготовчому судовому засіданні адвокат ОСОБА_5 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_4 заявив клопотання про повернення прокурору обвинувального акту в кримінальному провадженні про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, де покликаючись на норму п. 5 ч. 2 ст. 291, ст. 314 КПК України, просить повернути прокурору обвинувальний акт у вказаному кримінальному провадженні, оскільки у такому відсутнє формулювання обвинувачення, яке би відповідало фактичним обставинам, а кваліфікація кримінального правопорушення у якому підозрюється ОСОБА_4 , що на думку захисника, перешкоджає судовому розгляді такого обвинувального акту. Також формальний виклад обвинувачення не дає можливості зрозуміти стороні захисту на чому грунтуються твердження сторони обвинувачення, що порушує право на захист, принципи рівності та змагальності сторін. Крім того, захисник покликався на те, що сформульоване обвинувачення є неконкретним, містить недопустиму натуралізацію опису кримінального правопорушення, а сам обвинувальний акт суперечить реєстру матеріалів досудового розслідування та не відповідає статусу офіційного документа, а також ігнорування прокурором у обвинувальному акті принципу презумпції невинуватості. Відтак захисник обвинуваченого із наведених мотивів просить заявлене клопотання про повернення прокурору обвинувального акту задовольнити, оскільки такий не відповідає вимогам п. 5 ч. 2 ст. 291 КПК України.
В підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 повністю підтримав заявлене клопотання із вищенаведених мотивів та просив суд його задовольнити.
Прокурор ОСОБА_3 у підготовчому судовому засіданні проти задоволення клопотання захисника обвинуваченого заперечив, оскільки вважає спірний обвинувальний акт таким, що повністю відповідає вимогам ч. 2 ст. 291 КПК України та містить виклад формулювання обвинувачення і фактичних обставин кримінального правопорушення, а суд не вправі вдаватися до аналізу й оцінки фактичних обставин справи, зокрема, щодо повноти викладу фактичних обставин кримінального правопорушення та формулювання обвинувачення в аспекті їх достовірності, доведеності та повноти, оскільки це не може бути предметом дослідження у ході проведення підготовчого засідання, а також суд не вправі давати вказівки прокурору щодо формулювання обвинувачення, його повноти. Крім того, прокурор звернув увагу суду на процесуальну можливість прокурора змінити обвинувачення у ході судового розгляду кримінального провадження. Відтак, прокурор просить відмовити в задоволенні заявленого клопотання захисника обвинуваченого.
Представник потерпілих - адвокат ОСОБА_6 у підготовчому судовому засіданні (в режимі ВКЗ) проти задоволення заявленого стороною захисту клопотання заперечив, оскільки вважає спірний обвинувальний акт таким, що повністю відповідає вимогам КПК України та містить виклад формулювання обвинувачення і фактичних обставин кримінального правопорушення, а також підтримав доводи прокурора. Просить у задоволенні клопотання захисника відмовити.
Розглянувши клопотання про повернення обвинувального акта, заслухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши обвинувальний акт та доводи сторін кримінального провадження, суд приходить до наступного висновку.
Частиною третьоюстатті 26КПК Українипередбачено,що слідчийсуддя,суд укримінальному провадженнівирішують лишеті питання,що винесеніна їхрозгляд сторонамита віднесенідо їхповноважень цимКодексом.
Відповідно до пункту 3 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про повернення обвинувального акта прокурору, якщо обвинувальний акт не відповідає вимогам кримінального процесуального закону.
Згідно ч. 4 ст. 110 КПК України обвинувальний акт є процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування. Обвинувальний акт повинен відповідати вимогам, передбаченим у статті 291 КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 291 КПК України обвинувальний акт складається слідчим, після чого затверджується прокурором. Обвинувальний акт може бути складений прокурором, зокрема, якщо він не погодиться з обвинувальним актом, що був складений слідчим.
Перелік відомостей, які обов`язково має містити обвинувальний акт, зазначено в ч. 2 ст. 291 КПК України.
Зокрема, відповідно до положень п. 5 ч. 2 ст. 291 КПК України обвинувальний акт має містити виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частину статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення.
Сам обвинувальний акт є процесуальним документом, яким прокурор висуває обвинувачення особі у вчиненні злочину та передає його до суду в порядку, передбаченому ст. 291 КПК України, тобто є процесуальним документом, яким закінчується досудове розслідування, а обвинувачення особи пов`язується з моментом складання обвинувального акта.
Разом із тим, суд вважає, що він не є стороною кримінального провадження і не може вказувати прокурору як необхідно викласти формулювання обвинувачення щодо вчинення особою кримінального правопорушення,передбаченого ч.2ст.286КК України або покращити якість обвинувального акта, тим самим проявляючи упередженість, яка виражається у наданні вказівок прокурору, як краще викласти обвинувачення. Суд не вправі спонукати прокурора до уточнення обвинувального акта, внесення до нього змін, у тому числі щодо фактичних обставин вчинення злочину, тощо.
При цьому, на переконання суду, за даними кримінального провадження, зокрема, обвинувального акта щодо ОСОБА_4 , прокурором дотримано вимоги ст. 291 КПК України, тобто обвинувальний акт містить як формулювання обвинувачення, так і правову кваліфікацію кримінального правопорушення. Зі змісту обвинувального акта щодо ОСОБА_4 вбачається, що в ньому конкретно та повно викладені фактичні обставини кримінального правопорушення із зазначенням місця, часу, способу вчинення та наслідків злочину, форми вини і мотивів злочину, тобто прокурором сформульовано обвинувачення та дано правову кваліфікацію, яка дає повне уявлення стосовно елементів складу кримінального правопорушення, що ніяким чином не перешкоджає суду розглянути справу по суті та ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення. Окрім цього, при отриманні копії обвинувального акта, складеного слідчим та затвердженого прокурором, ані обвинувачений ОСОБА_4 , ані його захисник не заявляли про незрозумілість чи неконкретизованість висунутого обвинувачення. Інші доводи сторони захисту в заявленому клопотанні є предметом для дослідження в судовому засіданні під час судового розгляду вказаного кримінального провадження по суті, а не підставою для повернення прокурору обвинувального акту.
З огляду на викладене, суд вважає, що доводи сторони захисту про невідповідність обвинувального акта вимогам ст. 291 КПК України є необґрунтованими, а тому суд приходить до висновку, що заявлене клопотання про повернення обвинувального акта прокурору до задоволення не підлягає.
Ураховуючи наведене та керуючись ст.ст. 26, 110, 291, 314, 370, 372 КПК України суд, -
п о с т а н о в и в :
відмовити у задоволенні клопотання адвоката ОСОБА_5 ича в інтересах обвинуваченого ОСОБА_4 про повернення прокурору обвинувального акту в кримінальному провадженні про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Буський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2024 |
Оприлюднено | 02.09.2024 |
Номер документу | 121295220 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами |
Кримінальне
Буський районний суд Львівської області
Кос І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні