Рішення
від 21.08.2024 по справі 463/3308/24
ЛИЧАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 463/3308/24

Провадження № 2/463/1072/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2024 року Личаківський районний суд м. Львова

в складі: головуючого - судді Нора Н.В.

за участю секретаря - Заверухи О.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у м.Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Адвокатського об`єднання «Пролекс», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_2 про визнання недійсним договору, зобов`язання до вчинення дій, стягнення грошових коштів,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду із позовом до відповідача, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить прийняти позовну заяву про визнання Договору від 29.03.2023 року про надання правової допомоги, укладеного між ОСББ «Казароза» (код 42792683) та адвокатським об`єднанням «Пролекс» (Код 42494177, керуючий партнер Науменко І.В.) недійсним з моменту його вчинення; зобов`язати відповідача надати суду належним чином оформлену копію оскаржуваного договору з додатковими угодами до нього; зобов`язати адвокатське об`єднання «Пролекс» (Код 42494177, керуючий партнер Науменко І.В.) надати довідку про розмір грошових коштів, отриманих від ОСББ «Казароза» (код 42792683) за умовами оскаржуваного Договору від 29.03.2023 року про надання правової допомоги; стягнути з відповідача на користь ОСББ «Казароза» (код 42792683) грошові кошти, отримані від ОСББ «Казароза» (код 42792683) за умовами оскаржуваного Договору від 29.03.2023 року про надання правової допомоги в повному обсязі.

Позовні вимоги мотивує тим, що вона є власником квартири АДРЕСА_1 , в якому було створено ОСББ «Казароза» (код 42792683). Однак, їй не було повідомлено у встановленому порядку про дату проведення установчих чи будь-яких інших зборів, в тому числі і з питань цільового використання коштів ОСББ. 30.03.2024 року представнику позивача - ОСОБА_3 , мешканцями будинку було повідомлено, що на установчих зборах ОСББ «Казароза», проведених 22.01.2019 року, були присутні чотири власники квартир будинку, а саме: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 . Відтак, на даних установчих зборах була присутня кількість співвласників квартир багатоквартирного будинку, яка становила менше 50% всіх співвласників, що унеможливило прийняття будь-якого рішення, зокрема і щодо питання обрання голови ОСББ «Казароза». Визначення співвласника квартири №4 у даному будинку ОСОБА_6 як особи, уповноваженої на виконання функцій голови ОСББ з правом укладання будь-яких договорів, розпорядження коштами, суперечить вимогам чинного законодавства України. 29.03.2023 року ОСОБА_6 було укладено Договір про надання правової допомоги з Адвокатським об`єднанням «Пролекс». Керуючий партнер даного адвокатського об`єднання Науменко І.В., будучи фахівцем у галузі права, уклав договір з особою, яка не наділена жодними повноваженнями від ОСББ «Казароза». Тривалий час від представників ОСОБА_1 приховувалась Додаткова угода від 29 березня 2023 року до вказаного договору. Зазначає, що в Договорі про надання правової допомоги ОСОБА_6 підписала такий як «Голова» ОСББ «Казароза», а Додаткову угоду як «Директор». Позивач звертає увагу на те, що при укладенні оскаржуваного договору переслідувався умисел обмеження прав співвласників багатоквартирного будинку, оскільки її чоловік є інвалідом І групи і потребує постійного стороннього догляду. Також зазначає, що дієве поновлення її прав на участь в організації роботи ОСББ «Казароза» можливе в разі визнання недійсним договору про надання правової допомоги з Адвокатським об`єднаннмя «Пролекс» від 29.03.2023 року. Крім того просить стягнути з відповідача судові витрати по справі.

На адресу суду 11.06.2024 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, яким останній проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні такого. Зазначив, що реалізуючи право на судовий захист і звертаючись до суду з позовом про визнання недійсним правочину, стороною якого не є, позивач зобов`язана довести, яким чином даний договір порушує її права та інтереси. Відсутність порушеного права позивача є підставою для відмови в позові. Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06.02.2019 року ОСББ «Казароза» зареєстровано 04.02.2019 року номер запису 14151020000046366. Керівником об`єднання - особою, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, в тому числі підписувати договори, є - ОСОБА_6 . Також, оскаржуваний договір в силу його умов не потребував попереднього затвердження загальних зборів. Позивач також звернулася до Франківського районного суду м.Львова з позовом до ОСББ «Казароза» №465/1297/23, в якому просить зобов`язати керівника ОСББ «Казароза» ОСОБА_6 надати позивачу документи, тобто зазначає останню як керівника ОСББ. Натомість в даному позову, позивач заперечує не тільки право на укладення головою ОСББ ОСОБА_6 оскаржуваного договору про надання правової допомоги, але й ставить під сумнів повноваження ОСОБА_6 в цілому. Оскаржуваний договір про надання правової допомоги, укладений між ОСББ «Казароза» та адвокатським об`єднанням «Пролекс», у зв`язку з пред`явленням позивачкою позовних вимог до ОСББ, суперечить лише інтересам позивачки, а не закону, інтересам держави і суспільства. Подання даного позову переслідує лише виключення участі у справі адвоката та обмеження права ОСББ «Казароза» на отримання правової допомоги. Позивачем не надано доказів порушення її прав у зв`язку з укладенням договору.

Позивач в судове засідання не з`явилася, про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності, просив в позові відмовити.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

З врахуванням представлених доказів, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності осіб, які беруть участь у справі.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши думку учасників процесу, перевіривши матеріали справи, оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, вирішуючи спір в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з таких мотивів.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , в якому співвласниками будинку створено ОСББ «Казароза».

Відповідно до ч.4 ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06.02.2019 року, співвласниками будинку АДРЕСА_1 04.02.2019 року зареєстровано ОСББ «Казароза» номер запису 14151020000046366. Керівником об`єднання - особою, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, в тому числі підписувати договори, є - ОСОБА_6 .

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 звернулася до Франківського районного суду м.Львова з позовом (справа №465/1297/23), в якому просить зобов`язати керівника ОСББ «Казароза» ОСОБА_6 надати позивачу документи, тобто фактично визнаючи останню як керівника ОСББ «Казароза».

ОСОБА_6 29.03.2023 року було укладено Договір про надання правової допомоги з Адвокатським об`єднанням «Пролекс». Зміст правової допомоги за цим договором полягає у представництві інтересів ОСББ «Казароза» у вищевказаній цивільній справі Франківського районного суду м.Львова №465/1297/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСББ «Казароза» про зобов`язання вчинити дії.

Таким чином, оспорюваний договір було укладено саме у зв`язку з пред`явленням позивачкою позовних вимог до ОСББ «Казароза».

Відповідно до п.3 Розділу ІІІ Статуту ОСББ "Казароза" загальні збори співвласників здійснюють попереднє погодження умов договорів, які укладаються на суму, що перевищує десять тисяч гривень, а також договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина.

З урахуванням вищенаведеного встановлено, що оскаржуваний договір не потребував попереднього затвердження Загальних зборів ОСББ "Казароза". З долученого до матеріалів справи копії відзиву на позовну заяву у справі №465/1297/23 Франківського районного суду м.Львова вбачається, що орієнтований розмір судових витрат на підставі договору становив 4000,00 грн.

В подальшому позивач звернулася до суду із даним позовом, в якому просить про визнання недійсним вищевказаного Договору про надання правової допомоги від 29.03.2023 року, укладеного між ОСББ «Казароза» та Адвокатським об`єднанням «Пролекс». Отже, в даному позові, позивач заперечує не тільки право на укладення головою ОСББ «Казароза» ОСОБА_6 оскаржуваного договору про надання правової допомоги, але й ставить під сумнів повноваження ОСОБА_6 в цілому.

Згідно зі ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Оскільки матеріалами справи підтверджено статус ОСОБА_6 як керівника ОСББ «Казароза», відтак, суд не приймає до уваги твердження позивача про відсутність у керівника ОСББ «Казароза» ОСОБА_6 повноважень на укладення Договору від 29.03.2023 року про надання правової допомоги, укладеного між ОСББ «Казароза» та Адвокатським об`єднанням «Пролекс».

Згідно зі ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження позивача про порушення було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Отже, захисту підлягає наявне законне порушене право (інтерес) особи, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав чи інтересів та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право (інтерес), і чи це право (інтерес) порушено відповідачем.

Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб`єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Під захистом легітимного інтересу розуміється відновлення можливості досягнення прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом.

Спосіб захисту може бути визначено як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату.

Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб`єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Статтею 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1- 3 , 5 та 6 статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

У розумінні наведених положень законодавства оспорювати правочин у суді може одна із сторін правочину або інша заінтересована особа. За відсутності визначення поняття "заінтересована особа" такою особою є кожен, хто має конкретний майновий інтерес в оспорюваному договорі.

Вимоги заінтересованої особи, яка в судовому порядку домагається визнання правочину недійсним, спрямовані на приведення сторін недійсного правочину до того стану, який саме вони, сторони, мали до вчинення правочину. Власний інтерес заінтересованої особи полягає в тому, щоб предмет правочину перебував у власності конкретної особи чи щоб сторона (сторони) правочину перебувала у певному правовому становищі, оскільки від цього залежить подальша можливість законної реалізації заінтересованою особою її прав.

Особа, яка звертається до суду з позовом про визнання недійсним договору (чи його окремих положень), повинна довести конкретні факти порушення її майнових прав та інтересів, а саме: має довести, що її права та законні інтереси як заінтересованої особи безпосередньо порушені оспорюваним договором і в результаті визнання його (чи його окремих положень) недійсним майнові права заінтересованої особи буде захищено та відновлено.

Реалізуючи право на судовий захист і звертаючись до суду з позовом про визнання недійсним правочину, стороною якого не є, позивач зобов`язаний довести (підтвердити) в установленому законом порядку, яким чином оспорюваний ним договір порушує (зачіпає) його права та законні інтереси, а суд, у свою чергу, - перевірити доводи та докази, якими позивач обґрунтовує такі свої вимоги, і в залежності від встановленого вирішити питання про наявність чи відсутність підстав для правового захисту позивача. Відсутність порушеного або оспорюваного права позивача є підставою для ухвалення рішення про відмову у задоволенні позову, незалежно від інших встановлених судом обставин.

Вказана правова позиція викладена у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 26 травня 2023 року у cправі № 905/77/21.

Враховуючи вищенаведене, оскільки позивачем не надано суду доказів порушення вимог ст.203 ЦК України при укладенні спірного договору, на надано жодних доказів порушення саме її прав та законних інтересів у зв`язку з укладенням даного договору, тому в задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю.

Керуючись ст.ст. 2, 81, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

ухвалив:

в задоволенні позову ОСОБА_1 ( місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Адвокатського об`єднання «Пролекс» (місцезнаходження: пл. Євгена Петрушевича, буд.3, оф.229, ІКЮО 424941177), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про визнання недійсним договору, зобов`язання до вчинення дій, стягнення грошових коштів - відмовити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з часу складання повного судового рішення до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 02.09.2024 року.

Суддя Нор Н.В.

СудЛичаківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення21.08.2024
Оприлюднено04.09.2024
Номер документу121335169
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —463/3308/24

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Шеремета Н. О.

Ухвала від 15.11.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Шеремета Н. О.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Шеремета Н. О.

Рішення від 21.08.2024

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Нор Н. В.

Рішення від 21.08.2024

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Нор Н. В.

Ухвала від 16.08.2024

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Леньо С. І.

Ухвала від 13.08.2024

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Нор Н. В.

Ухвала від 25.07.2024

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Нор Н. В.

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Нор Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні