Справа № 587/839/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2024 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Овчаренко М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Міністерства оборони України, треті особи відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Бурбика Тамара Анатоліївна про встановлення факту проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу, встановлення факту визнання батьківства,
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача звернувся до суду з позовом мотивуючи його тим, що позивачка з 27.07.2020 року проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 . Від даних стосунків в них народилась донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . При реєстрації народження дитини запис про батька був здійснений зі слів матері, тобто на підставі ст. 135 СК України. У вказаний період часу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали як одна сім`я в АДРЕСА_1 . Вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет і витрати, займалися спільним облаштуванням житла. Всі свята проводили разом у колі родичів та друзів, мали взаємні права та обов`язки, притаманні подружжю. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 загинув від поранень, отриманих під час виконання бойового завдання в районі Серебрянського лісу Донецької області. Із самого народження доньки ОСОБА_4 . ОСОБА_3 виховував дитину, утримував її, виконував всі обов`язки батька дитини. Позивачка просила встановити факт її проживання разом з загиблим ОСОБА_3 як чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу, встановити факт батьківства ОСОБА_3 щодо дитини ОСОБА_4 та внести зміни до актового запису про народження дитини. Встановлення зазначених фактів необхідно для вирішення питання щодо спадкування після загиблого ОСОБА_3 .
В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, направили заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, направила заяву про розгляд справи без її участі, позов визнала в повному обсязі.
Представник відповідача Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, у відзиві від 24.04.2024 року просив відмовити у задоволенні позову, однак покладалися на висновки молекулярно-генетичної експертизи, яка б могла підтвердити або спростувати батьківство між загиблим ОСОБА_3 та дитиною позивачки.
Представники відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, представники третіх осіб - ІНФОРМАЦІЯ_4 , приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Бурбика Тамара Анатоліївна - в судове засідання не з`явилися, належним чином були повідомлені про час розгляду справи у суді.
Представник третьої особи - відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м.Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України в судове засідання не з`явився, в письмовій заяві просив справу слухати без їх участі.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка з 27 липня 2020 року проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 . У вказаний період часу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали як одна сім`я в АДРЕСА_1 .
Вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет і витрати, займалися спільним облаштуванням житла. Всі свята проводили разом у колі родичів та друзів, мали взаємні права та обов`язки, притаманні подружжю. Із самого народження доньки ОСОБА_4 ОСОБА_3 виховував дитини, утримував її, виконував всі обов`язки батька дитини.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 загинув від поранень отриманих під час виконання бойового завдання в районі Серебрянського лісу Донецької області. Згідно довідки КП «Ритуал» ХМР Крематорій ОСОБА_3 був підданий кремації 17 вересня 2023 року в крематорії м. Харкова. ( ар.с. 17-23).
Відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечить моральним засадам суспільства.
Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року №5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Сукупність вказаних обставин надають достатньо підстав для висновку про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали спільно однією сім`єю, а тому позов підлягає задоволенню.
Крім того, від даних стосунків у позивачки та ОСОБА_3 народилась донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . При реєстрації народження дитини запис про батька був здійснений зі слів матері, тобто на підставі ст. 135 СК України. ( ар.с.13, 15,16).
За клопотанням представник позивачки ухвалою суду від 18 червня 2024 року по справі була призначена судова молекулярно-генетична експертиза, на вирішення якої поставлені наступні запитання:
1) чи є наявне кровне споріднення між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір`ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та яка величина вірогідності підтвердження ( у відсотковому відношенні);
2) чи є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , біологічною бабусею ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ? ( ар.с. 163).
Проведення експертизи було доручено експертам КЗ Київської обласної ради «Київське обласне бюро судово-медичної експертизи».( 03141, м.Київ, вул.Докучаєвська, 4).
Згідно висновку молекулярно-генетичного експертного дослідження № 43799 від 16.08.2024 року медико-генетичного центру «МАМА ПАПА» ймовірність того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є матір`ю біологічного батька, тобто біологічною бабусею, дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складає 99,994%. Ймовірність того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є біологічною матір`ю дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в рамках проведеного дослідження, складає 99, 99999 % .
Відповідно до статті 135 СК України при народжені дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Згідно з частиною 1 статті 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.
Згідно п.3 ч.2 ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.
Відповідно до ст.130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.
У пункті 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 червня 2006 року № 3 роз`яснюється, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Доказами походження дитини від певної особи можуть бути будь-які фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері й особи, яку та вважає батьком дитини, ведення ними спільного господарства до народження останньої, або спільне її виховання чи утримання, визнання особою батьківства, а також інші обставини, що засвідчують походження дитини від певної особи. Спільне проживання та ведення спільного господарства може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо).
Беручи до уваги, що відповідачка ОСОБА_2 ( мати загиблого ОСОБА_3 ) позовні вимоги про визнання батьківства визнала, суд, безпосередньо дослідивши надані суду докази, в тому числі і висновок судово-молекулярно-генетичної експертизи, приходить до висновку про те, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Досліджені судом численні фотографії та відеозаписи ОСОБА_3 , ОСОБА_1 разом з дочкою ОСОБА_4 також підтверджують їх спільний побут та проживання, копії яких на оптичному носії інформації були надані суду позивачкою ОСОБА_3 ; ОСОБА_3 визнавав свої батьківство як у період вагітності позивачки, так і після народження дочки ОСОБА_4 .
Наказом Мінюсту України від 12 січня 2011 року № 96/5 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила).
Згідно з п. 1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до п. 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є в тому числі рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до статей 12, 81 ЦПК кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Надані позивачем докази, суд визнає належними і допустимими, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмету позову, вони логічно пов`язані між собою та обставинами, які підтверджують як факт проживання однією сім`єю позивачки і загиблого ОСОБА_3 , так і факт батьківства ОСОБА_3 стосовно дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Керуючись ст. 2, 5, 10-13, 18, 81, 258-259, 263-265, 280-283 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 1216, 1218, 1258, 1261 ЦК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, в період з 27.07.2020 року по ІНФОРМАЦІЯ_8.
Встановити факт батьківства померлого ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженця м.Суми, щодо дитини ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_9 у м.Суми, Сумської області.
Внести зміни до актового запису№ 1448 від 09 вересня 2021 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Суми), змінивши відомості про батька, вказавши в графі «батько дитини»: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянин України, змінивши прізвище дитини на « ОСОБА_6 ».
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.
Суддя О.А.Степаненко
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2024 |
Оприлюднено | 04.09.2024 |
Номер документу | 121343973 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Степаненко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні