Ухвала
від 03.09.2024 по справі 156/263/24
ІВАНИЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 156/263/24

Провадження № 1-кп/156/42/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У КР А Ї Н И

03 вересня 2024 року сел.Іваничі

Іваничівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

з секретарем судового засідання ОСОБА_2 ,

за участі:

прокурора ОСОБА_3 ,

представниці потерпілої

юридичної особи ОСОБА_4 ,

обвинуваченої ОСОБА_5 ,

захисника адвоката ОСОБА_6 ,

при розгляді в відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 1 у сел. Іваничі Волинської області кримінального провадження (№ за ЄРДР 12021030520000613 від 20.11.2021) за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Іваничівським районним судом Волинської області здійснюється судовий розгляд кримінальної справи за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України.

Під час розгляду справи захисник ОСОБА_6 заявила клопотання про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності в зв`язку з передачею на поруки трудовому колективу та про закриття кримінального провадження щодо ОСОБА_5 ..

Обвинувачена ОСОБА_5 підтримала позицію свого захисника, просила суд задовольнити вказане клопотання сторони захисту.

Прокурор ОСОБА_3 вважав вирішення зазначеного клопотання сторони захисту передчасним, зауважив, що для звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачею особи на поруки мають існувати підстави, визначені ст. 47 КК України, зокрема, суд повинен з`ясувати наявність відповідного клопотання трудового колективу підприємства, де працює обвинувачена, спроможність трудового колективу взяти на себе зобов`язання щодо застосування виховного впливу на ОСОБА_5 а вже після того - ухвалювати відповідне процесуальне рішення. Прокурор звернув увагу на умови, визначені ст. 47 КК України для звільнення особи від кримінальної відповідальності: особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку. На думку прокурора, в розглядуваному випадку щире каяття ОСОБА_5 відсутнє, воно є лише формальним визнанням своєї вини під тиском неспростовних доказів, обвинувачена ні під час досудового розслідування, ні під час судового розгляду справи, не здійснила хоча б часткового відшкодування збитків, заподіяних ДП «Шахта № 9 «Нововолинська» внаслідок її службової недбалості.

Представниця потерпілої юридичної особи ДП «Шахта № 9 «Нововолинська» ОСОБА_4 висловила думку щодо можливості задоволення клопотання сторони захисту, не заперечувала проти звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності в зв`язку з передачею на поруки трудовому колективу та проти закриття кримінального провадження щодо цієї особи.

З приводу заявленого стороною захисту клопотання про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності в зв`язку з передачею на поруки трудовому колективу та про закриття кримінального провадження щодо ОСОБА_5 суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених КК, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

Зокрема, згідно з ч.1 ст. 47 КК України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.

Як зазначено у п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 12 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» підставою такого звільнення є щире розкаяння особи, яке свідчить про її бажання спокутувати провину перед колективом підприємства, установи чи організації та виправити свою поведінку. Особу, яка не визнала себе винною у вчиненні злочину, передавати на поруки не можна. Звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 47 КК можливе лише за клопотанням колективу підприємства, установи чи організації, членом якого є особа, про передачу її на поруки. Звернення з клопотанням крім колективу можуть ініціювати сам обвинувачений (підсудний) або його родичі, потерпілий, а також прокурор, слідчий чи особа, яка провадить дізнання. Воно має бути оформлене протоколом загальних зборів колективу, який долучається до справи. За наявності зазначених вище обставин, а також належно оформленого клопотання суд вправі (але не зобов`язаний) звільнити особу від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки трудовому колективу.

Згідно з правовими позиціями, висловленими у постанові Верховного Суду від 12.11.2020 у справі № 495/5499/18 (провадження № 51-2059км20), застосування ст. 47 КК України є правом, а не обов`язком суду; особу, яка не визнала себе винною у вчиненні злочину та не розкаялася, передавати на поруки неможна; поняття «щире каяття» відповідно до чинного кримінального процесуального законодавства передбачає, крім визнання особою факту вчинення злочину, ще й дійсне, відверте, а не уявне визнання своєї провини у вчиненому певному злочині, щирий жаль з приводу цього та осуд своєї поведінки, що насамперед повинно виражатися в намаганні особи відшкодувати завдані злочином збитки, бажанні виправити наслідки вчиненого.

Згідно з обвинувальним актом у кримінальному провадженні № за ЄРДР 12021030520000613 від 20.11.2021 ОСОБА_5 висунуто обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, кваліфікованого за ч.2 ст. 367 КК України (службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам); внаслідок службової недбалості, допущеної ОСОБА_5 , потерпілій юридичній особі ДП «Шахта № 9 «Нововолинська» заподіяна майнова шкода на суму 847748,41 грн., ці збитки не були відшкодовані.

ОСОБА_5 раніше не притягалась до кримінальної відповідальності, судимості не має. Діяння, котре ставиться в вину ОСОБА_5 , за класифікацією, наведеною у ст. 12 КК України, належить до категорії нетяжких злочинів.

Водночас у розглядуваній судом справі позиція ОСОБА_5 щодо її щирого каяття у скоєному протиправному діянні є непевною та непослідовною. Зокрема, в обвинувальному акті, складеному та затвердженому 29.02.2024, прокурором зазначені обставини, що пом`якшують покарання ОСОБА_5 : щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення (а. с. 1-8). У подальшому, під час складання уповноваженим представником органу з питань пробації за дорученням суду досудової доповіді щодо ОСОБА_5 (дата документа 08.04.2024), обвинувачена у поясненнях написала, що «вину у вчиненому нею злочині не визнає, та вважає, що з нею вчинили несправедливо…», відомостями щодо готовності обвинуваченої до змін та ставлення до правопорушення відділ пробації не володіє, ця інформація відображена у змісті досудової доповіді (а. с. 124-126). У клопотанні трудового колективу ДП «Шахта № 9 «Нововолинська» від 04.06.2024 № 313-01 про передачу ОСОБА_5 на поруки зазначено, що обвинувачена «щиро розкаялася у вчиненому» (а. с. 135-137).

Під час судового розгляду кримінальної справи № 156/263/24 ОСОБА_5 визнала свою вину у скоєнні інкримінованого їй діяння, однак до цього часу е здійснила жодних дій для того, щоб компенсувати матеріальну шкоду, завдану потерпілій юридичній особі (принаймні частково).

«Щирим каяттям» варто вважати дійсне, відверте, а не уявне визнання особою своєї провини у вчиненому злочині, щирий жаль з приводу цього та осуд своєї поведінки, «щире каяття» насамперед повинно виражатися в намаганні особи відшкодувати завдані злочином збитки, бажанні виправити наслідки вчиненого та готовності нести покарання (постанова Верховного Суду від 15.11.2021 у справі № 199/6365/19 (провадження № 51-3198км21)). Навпаки, відсутність таких дій з боку обвинуваченої особи свідчить про відсутність у неї щирого каяття у вчиненому.

Положення ст. 47 КК України передбачають можливість звільнення особи від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, зокрема, щирого каяття особи у скоєному кримінальному правопорушенні.

З огляду на непевну позицію ОСОБА_5 щодо щирого каяття з приводу інкримінованого їй діяння, суд не вбачає умов для застосування у справі положень ст. 47 КК України, не вбачає підстав для звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності в зв`язку з передачею на поруки трудовому колективу ДП «Шахта № 9 «Нововолинська» та для закриття кримінального провадження щодо цієї особи, тому відмовляє у задоволенні розглядуваного клопотання сторони захисту.

Керуючись ст. 47 КК України, ст. 7,8,22,26 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання сторони захисту про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності в зв`язку з передачею на поруки трудовому колективу ДП «Шахта № 9 «Нововолинська» та про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених ст. 47 КК України.

Ухвала суду є чинною з моменту її проголошення (складення) та окремому оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

СудІваничівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення03.09.2024
Оприлюднено05.09.2024
Номер документу121345767
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість

Судовий реєстр по справі —156/263/24

Ухвала від 17.09.2024

Кримінальне

Іваничівський районний суд Волинської області

Бєлоусов А. Є.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Іваничівський районний суд Волинської області

Бєлоусов А. Є.

Ухвала від 20.03.2024

Кримінальне

Іваничівський районний суд Волинської області

Бєлоусов А. Є.

Ухвала від 01.03.2024

Кримінальне

Іваничівський районний суд Волинської області

Бєлоусов А. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні