Ухвала
від 02.09.2024 по справі 921/526/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

02 вересня 2024 рокуё м. ТернопільСправа № 921/526/24

Господарський суд Тернопільської області у складі судді Руденко О.В., розглянувши матеріали позовної заяви №б/н (вх.№610) від 30.09.2024

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісна служба ПрестижБуд", вул. Енергетична бічна, буд.5А, м. Тернопіль, 46007

до відповідача: Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, вул. Листопадова, буд.5, м. Тернопіль, 46001

третя особа: Комунальне підприємство "Тернопільводоканал", вул. Старий Поділ, 7, м. Тернопіль, 46008

про: визнання дій Виконавчого комітету Тернопільської міської ради у зменшенні суми розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму переданих інженерних мереж у 2023 році, що передані у комунальну власність у розмірі 2 474 396,67 грн - неправомірними; стягнення 2 474 396,67 грн.

Суть справи.

Через систему "Електронний суд" Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервісна служба ПрестижБуд" звернулось до Господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання неправомірними дій та стягнення 2 474 396,67 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірні дії відповідача щодо відмови у зменшенні суми розміру пайової участі в розвитку інфраструктури населеного пункту на суму споруджених об`єктів інженерної інфраструктури відповідно до Технічних умов №492/17 від 16.11.2017 та умов Договору про пайову участь №354 від 21.09.2019 року. В результаті чого вважає, що ефективним способом захисту буде стягнення даних коштів з відповідача на користь позивача.

Форма та зміст позовної заяви, а також порядок звернення до господарського суду унормовано у розділі III ГПК України.

Перевіряючи поданий позов на відповідність приписам процесуального законодавства, суддя прийшов до висновку, що він не в повній мірі відповідає його вимогам, з наступних підстав.

Згідно із пунктом 9 частини третьої статті 162 ГПК України позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.

Позовна заява не містить попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.

Статтею 164 ГПК України визначено перелік документів, що подаються до позовної заяви, зокрема вказано, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення віл сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з підпунктом 1, підпунктом 2 пункту 2 частини 2 cтатті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру позивачем сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру позивачем сплачується судовий збір у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3028,00 грн.

Частиною 3 cтатті 6 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Як вбачається з позовної заяви, остання містить вимоги як немайнового так і майнового характеру.

При цьому суд враховує, що згідно ч.3. ст.4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, Товариство за подання даної позовної заяви мало сплатити судовий збір в розмірі 32 115,16 грн, з врахуванням коефіцієнта 0,8.

Однак, до позовної заяви взагалі не додано доказів сплати судового збору, відповідно до закону.

Разом з тим, позивач у позовній заяві просить суд звільнити його від обов`язку сплати судового збору.

Відповідно до ч.2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може, зокрема звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Разом з тим, наведеними правовими нормами Закону України "Про судовий збір" встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб`єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору.

В обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач посилається на те, що у зв`язку із протиправним рішенням відповідача на нього накладено непомірний фінансовий тягар.

Оцінивши зазначені доводи, судом не встановлено обставин, які б відповідали зазначеним вище критеріям, узгоджувались з наведеними законодавчими приписами в контексті визначених законодавцем умов та підстав для звільнення сплати судового збору.

Європейський суд з прав людини в рішенні "Креуз проти Польщі" у справі 28249/95 від 19 червня 2001 року зазначив, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання позивача про звільнення його від обов`язку сплатити судовий збір.

Таким чином, позивачем в порушення вимог ст.164 ГПК України не додано до позовної заяви документи, які підтверджують сплату судового збору у встановленому розмірі.

Також, відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, зокрема, зміст позовних вимог.

При цьому суд відзначає, що предмет позову повинен бути чітко визначений позивачем у прохальній частині позовної заяви, оскільки резолютивна частина рішення суду, по суті, відображає позовні вимоги, викладені у прохальній частині позовної заяви, та повинна викладатися чітко й безумовно.

У даному випадку, згідно вимог прохальної частини позовної заяви - п.1, позивач просить суд визнати дії Виконавчого комітету у зменшенні суми розміру пайової участі неправомірними. При цьому, як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач посилається на неправомірні дії відповідача щодо відмови у зменшенні суми розміру пайової участі в розвитку інфраструктури населеного пункту.

Отже, позивачу необхідно уточнити прохальної частини позовної заяви, які саме дії виконавчого комітету слід визнати недійсними: у зменшенні суми розміру пайової участі чи у відмові визнати суму пайового внеску зменшеною та сплаченою ТОВ "Сервісна служба ПрестижБуд".

Також в позовній заяві позивачем вказано третю особу Комунальне підприємство "Тернопільводоканал".

Відповідно до ч.1 ст.50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Згідно ч.2 ст.50 ГПК України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Частина 3 статті 50 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Натомість позивачем при зверненні до суду не вказано на чиїй стороні необхідно залучити третю особу, та не зазначено про залучення з самостійними чи без самостійних вимог щодо предмета спору.

Відповідно до ч.1 ст.174 ГПК суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня її надходження до суду постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно ч.2 ст.174 в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З наведених обставин суддя дійшов висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу час для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання: 1) попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; 2) доказів сплати судового збору в повному обсязі; 3) уточнення прохальної частини позовної заяви щодо того, які саме дії Виконавчого комітету слід визнати недійсними: у зменшенні суми розміру пайової участі чи у відмові визнати суму пайового внеску зменшеною та сплаченою ТОВ "Сервісна служба ПрестижБуд"; 4) письмові пояснення з зазначенням на чиїй стороні необхідно залучити третю особу, з самостійними чи без самостійних вимог щодо предмета спору.

Якщо позивач усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо ж позивач ці недоліки не виправить у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою (ч.ч.3,4 ст.174 ГПК).

Слід зазначити, що така ж позовна заява вже залишалась судом без руху та в наслідок не усунення недоліків поверталась позивачу двічі, про що зазначено в ухвалах №921/294/24 від 13.05.2024 та №921/205/24 від 09.04.2024.

Керуючись ст.ст. 162-164, 172, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні клопотання позивача про звільнення його від обов`язку сплати судового збору, яке викладене в тексті позовної заяви - відмовити.

2. Позовну заяву залишити без руху.

3. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання протягом 10-ти днів з дня одержання цієї ухвали: 1) попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; 2) доказів сплати судового збору в повному обсязі; 3) уточнення прохальної частини позовної заяви щодо того, які саме дії Виконавчого комітету слід визнати недійсними: у зменшенні суми розміру пайової участі чи у відмові визнати суму пайового внеску зменшеною та сплаченою ТОВ "Сервісна служба ПрестижБуд"; 4) письмові пояснення з зазначенням на чиїй стороні необхідно залучити третю особу, з самостійними чи без самостійних вимог щодо предмета спору.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.

5. Копію ухвали надіслати позивачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Сервісна служба ПрестижБуд" до Електронного кабінету.

Суддя О.В. Руденко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення02.09.2024
Оприлюднено05.09.2024
Номер документу121348468
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/526/24

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 11.10.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 18.09.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні