Рішення
від 29.08.2024 по справі 670/97/23
ВІНЬКОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Справа № 670/97/23

Провадження № 2/670/19/24

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2024 року селище Віньківці

Віньковецький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Мамаєва В.А.

за участю секретаря судового засідання Кушнір О.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4

представника третьої особи - Деражнянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) С. Шваєнко

розглянувши у відкритому судовому засіданні питання щодо розподілу витрат на професійну правничу допомогу у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_5 до ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору -- Деражнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про встановлення факту батьківства

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача - адвокат Цюпик О.В. звернулася до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат у даній цивільній справі мотивуючи свої вимоги наступним. Рішенням Віньковецького районного суду від 12.08.2024 року позов ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_5 до ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору -- Деражнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про встановлення факту батьківства задоволено повністю. Позивач ОСОБА_1 понесла витрати на професійну правничу допомогу відповідно до договору про надання правничої (правової) допомоги від 03.01.2023 року на суму 5000 грн. Представник позивача просить стягнути з відповідачів на користь позивача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 5000 грн.

Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилися, але позивач надала заяву у якій просить розглядати справу у її відсутність та задовольнити заявлені вимоги.

Представник відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 у судове засідання не з`явився, але надав письмову заяву, у якій просить розглядати справу у його відсутність та відмовити позивачці у стягненні судових витрат.

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, але надала письмову заяву, у якій вказала, що вона визнала позовні вимоги у підготовчому судовому засіданні, а тому підстав для стягнення витрат на правничу допомогу із неї не має.

Відповідач ОСОБА_6 у судове засідання, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового засідання, не з`явився, про причини неявки не повідомила.

Відповідач ОСОБА_7 у судове засідання, будучи належним чином повідомленою про день, час та місце судового засідання, не з`явилася.

Представник третьої особи - Деражнянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) С. Шваєнко надіслала письмову заяву, у якій просила розгляд справи провести за відсутності представника відділу та при прийнятті рішення покладалась на думку суду.

Представник третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового засідання, не з`явився.

Відповідно до ч. 4 ст. 279 ЦПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про день, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи. Враховуючи, що всі учасники справи були належним повідомлені про день, час та місце судового засідання, то їх неявка не перешкоджає розгляду справи.

Рішенням Віньковецькогорайонного судуХмельницької областівід 18.08.2024року позовнівимоги ОСОБА_1 задоволено повністю, встановлено факт, що ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Віньківці Хмельницького району Хмельницької області, являється батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця смт. Віньківці Віньковецького району Хмельницької області; внесено зміни до актового запису № 51 від 14.08.2009 року про народження ОСОБА_5 , складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Віньковецького районного управління юстиції Хмельницької області, вказавши: прізвище дитини - ОСОБА_9 , батько дитини - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України.

Також вирішено питання про розподіл судового збору та витрат, пов`язаних із залученням експерта, а саме стягнуто з ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі по 357 (триста п`ятдесят сім) грн 87 коп. з кожного; стягнути з ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 на користь ОСОБА_1 витрати на проведення судової молекулярно-генетичної експертизи у розмірі по 6760 (шість тисяч сімсот шістдесят) грн 83 коп. з кожного. Питання про розподіл витрат на професійну правничу допомогу не вирішувався. Оскільки відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК України представником позивача зроблено заяву про надання суду доказів таких витрат протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду. Тому суд відповідно до вимог п. 5 ч. 7 ст. 265 ЦПК України призначив судове засідання для вирішення питання щодо витрат на професійну правничу допомогу.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Відповідно до статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно зчастинами 1-6статті 137ЦПК Українивитрати,пов`язаніз правничоюдопомогою адвоката,несуть сторони,крім випадківнадання правничоїдопомоги зарахунок держави.За результатамирозгляду справивитрати направничу допомогуадвоката підлягаютьрозподілу міжсторонами разоміз іншимисудовими витратами.Для цілейрозподілу судовихвитрат:1)розмір витратна правничудопомогу адвоката,в томучислі гонораруадвоката запредставництво всуді таіншу правничудопомогу,пов`язанузі справою,включаючи підготовкудо їїрозгляду,збір доказівтощо,а такожвартість послугпомічника адвокатавизначаються згідноз умовамидоговору пронадання правничоїдопомоги тана підставівідповідних доказівщодо обсягунаданих послугі виконанихробіт таїх вартості,що сплаченаабо підлягаєсплаті відповідноюстороною аботретьою особою;2)розмір суми,що підлягаєсплаті впорядку компенсаціївитрат адвоката,необхідних длянадання правничоїдопомоги,встановлюється згідноз умовамидоговору пронадання правничоїдопомоги напідставі відповіднихдоказів,які підтверджуютьздійснення відповіднихвитрат.Для визначеннярозміру витратна правничудопомогу зметою розподілусудових витратучасник справиподає детальнийопис робіт(наданихпослуг),виконаних адвокатом,та здійсненихним витрат,необхідних длянадання правничоїдопомоги.Розмір витратна оплатупослуг адвокатамає бутиспівмірним із:1)складністю справита виконанихадвокатом робіт(наданихпослуг);2)часом,витраченим адвокатомна виконаннявідповідних робіт(наданняпослуг);3)обсягом наданихадвокатом послугта виконанихробіт;4)ціною позовута (або)значенням справидля сторони,в томучислі впливомвирішення справина репутаціюсторони абопублічним інтересомдо справи.У разінедотримання вимогчастини четвертоїцієї статтісуд може,за клопотанняміншої сторони,зменшити розмірвитрат направничу допомогу,які підлягаютьрозподілу міжсторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Зокрема заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України, заява № 19336/04, п. 269).

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 1 Закону України від 05 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076-VI) договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Пунктом 9 частини першої статті 1 Закону № 5076-VI встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 цього Закону).

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва на надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону № 5076-VI).

Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч. 1 ст. 26 Закону № 5076-VI).

Професійну правничу допомогу у даній справі позивачу надавала адвокат Цюпик Ольга Василівна відповідно до договору про надання правничої (правової) допомоги від 03.01.2023 року.

Згідно п.п. 5.3., 5.5. Договору про надання правничої (правової) допомоги від 03.01.2023 року гонорар адвоката становить 5000 грн за кожну інстанцію, який Клієнт сплачує протягом 30 днів після підписання сторонами акту виконаних робіт.

На виконання вимог договору про надання правничої (правової) допомоги від 03.01.2023 року між клієнтом ОСОБА_1 та адвокатом Цюпик О.В. 12.08.2024 року був складений акт виконаних робіт, відповідно до якого адвокатом Цюпик О.В. надано ОСОБА_1 правову допомогу із 03.01.2023 року по 12.08.2024 року згідно опису робіт: вивчення, аналіз та пошук документів (доказів); пошук норм та судової практики у справах щодо встановлення факту батьківства; участь у судових засіданнях; складання процесуальних документів (позовної заяви, клопотання про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи, заяви про виклик свідків, клопотань, заяви в порядку п. 8 ст. 141 ЦПК України).

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, що вказано у ч. 6 ст. 137 ЦПК України.

Відповідачами та представником відповідача ОСОБА_4 клопотання про зменшення розміру судових витрат не заявлено.

Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява N 19336/04) зазначив, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п.268). У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 року «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Верховний суд у своїй постанові від 28.12.2020 р. у справі № 640/18402/19 сформував правовий висновок за яким розмір гонорару адвоката, встановлений сторонами договору у фіксованому розмірі, не залежить від обсягу послуг та часу витраченого представником Позивача.

Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини (п. 28 додаткової постанови Великої Палати Верховного суду від 19.02.2020 р. у справі № 755/9215/15 ц; п. 19 додаткової постанови Великої Палати Верховного суду від 07.07.2021 р. у справі № 910/12876/19).

Крім того, згідно правової позиції викладеної у постанові Верховного суду від 28.10.2019 р. у справі № 922/445/19 витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною або ж третьою особою чи тільки має бути сплачено.

Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

Суд не бере до уваги посилання відповідача ОСОБА_3 на відсутність підстав для стягнення з неї витрат на професійну правничу допомогу у зв`язку з визнання нею позову, оскільки вони не ґрунтуються на законі.

З огляду на умови договору про надання правової допомоги, а також враховуючи складання і підписання адвокатом всіх процесуальних документів від імені і в інтересах позивача, участь у судових засіданнях, суд дійшов висновку, що в даній конкретній справі витрати на правову допомогу в сумі 5000 грн 00 коп. є реальними, підтвердженими матеріалами справи, а тому відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідачів на користь позивачки.

Керуючись ст.ст. 133, 137, 141, 263, 270, 352, 354-355 ЦПК України, на підставі ст. 1, 26, 27, 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ст. 629 ЦК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву представника позивача ОСОБА_2 про ухвалення додаткового рішення задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1666 (одну тисячу шістсот шістдесят шість) грн 67 коп.

Стягнути з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1666 (одну тисячу шістсот шістдесят шість) грн 67 коп.

Стягнути з ОСОБА_7 на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1666 (одну тисячу шістсот шістдесят шість) грн 67 коп.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .

Відповідач - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 .

Третя особа: Деражнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ідентифікаційний код юридичної особи 21323842, адреса місцезнаходження: м. Деражня вул. Миру, 35, Хмельницький район, Хмельницька область.

Третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, ідентифікаційний код юридичної особи 21318350, адреса місцезнаходження: м. Хмельницький вул. Гната Чекірди, 10, Хмельницький район, Хмельницька область.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Мамаєв

СудВіньковецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення29.08.2024
Оприлюднено05.09.2024
Номер документу121363657
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —670/97/23

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Рішення від 29.08.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Рішення від 12.08.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 15.07.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 06.05.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 26.04.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 18.01.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 04.01.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 20.11.2023

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні