ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" березня 2024 р. Справа№ 911/103/22
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Іоннікової І.А.
суддів: Михальської Ю.Б.
Тищенко А.І.
за участю секретаря судового засідання Кузьменко А.М.
представники:
від позивача за первісним позовом: Гучок В.В. (довіреність)
від відповідача за первісним позовом: Павловський Б.М. (посвідчення адвоката № 5320/10 від 12.03.2015)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжиніринг Метал Компані"
на ухвалу Господарського суду Київської області від 28.09.2023
у справі № 911/103/22 (суддя Павленко Є.В.)
за первісним позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжиніринг Метал Компані"
про стягнення вартості необлікованої електричної енергії в сумі 489 021,41 грн,
та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжиніринг Метал Компані"
до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі"
про визнання недійсним рішення комісії,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст заяви про ухвалення додаткового рішення щодо судових витрат
На електронну адресу Господарського суду Київської області від представника відповідача за первісним позовом надійшла заява про ухвалення додаткового рішення, разом із доданими до неї доказами, про стягнення з позивача за первісним позовом на користь відповідача за первісним позовом 25 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Короткий зміст оскаржуваної ухвали суду першої інстанції
Ухвалою Господарського суду Київської області від 28.09.2023 у справі № 911/103/22 залишено без розгляду заяву представника відповідача за первісним позовом про ухвалення додаткового рішення разом з доданими до неї доказами.
Ухвала мотивована тим, що заява про ухвалення додаткового рішення подана представником відповідача за первісним позовом з порушенням процесуального строку встановленого ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Не погоджуючись із прийнятою ухвалою, Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжиніринг Метал Компані" звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати ухвалу Господарського суду Київської області від 28.09.2023. Справу № 911/103/22 направити до Господарського суду Київської області для розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжиніринг Метал Компані" про ухвалення додаткового рішення.
Короткий зміст апеляційної скарги та узагальнення її доводів
Узагальнені доводи апеляційної скарги відповідача за первісним позовом зводяться до того, що суд першої інстанції не звернув увагу на те, що представником відповідача за первісним позовом заява про ухвалення додаткового рішення надіслана на електронну адресу Господарського суду Київської області була направлена в межах процесуального строку, а саме 20.09.2023 о 17:15 год., та отримана місцевим господарським судом - 20.09.2023 про що свідчить додане до апеляційної скарги електронне листування між Господарським судом Київської області та скаржником.
Узагальнений виклад позиції позивача за первісним позовом
Позивач за первісним позовом не скористався своїм правом подати письмовий відзив на апеляційну скаргу. Неподання письмового відзиву не перешкоджає розгляду апеляційної скарги по суті, що насамперед узгоджується ч. 3 ст. 263 Господарського процесуального кодексу України.
Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті
Згідно розпорядження Північного апеляційного господарського суду від 16.01.2024 у справі № 911/103/22 призначено повторний автоматизований розподіл. Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.01.2024, справу № 911/103/22 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Іоннікова І.А., судді: Михальська Ю.Б., Тищенко А.І.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 17.01.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжиніринг Метал Компані" на ухвалу Господарського суду Київської області від 28.09.2023 у справі № 911/103/22 колегією суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючого судді (судді-доповідача) Іоннікової І.А., суддів: Михальської Ю.Б., Тищенко А.І.; розгляд справи вирішено здійснювати за раніше визначеною датою - 17.01.2024.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду занесеною до протоколу судового засідання 17.01.2024 було оголошено перерву до 20.03.2024.
В судове засідання, яке відбулося 20.03.2024, з`явилися представники сторін. Представник відповідача за первісним позовом підтримав доводи апеляційної скарги. Представник позивача за первісним позовом заперечував проти задоволення апеляційної скарги.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши докази, які містяться у матеріалах справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, Північний апеляційний господарський суд встановив наступне.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2, 5 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. В суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, вивчивши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваної ухвали, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга відповідача за первісним позовом підлягає задоволенню, а оскаржувана ухвала місцевого господарського суду підлягає скасуванню з наступних підстав.
Предметом апеляційного оскарження у даній справі є наявність або відсутність підстав для залишення без розгляду заяви скаржника про ухвалення додаткового рішення.
Порядок використання для обміну документами електронної пошти встановлено Законом України "Про електронні документи та електронний документообіг", в якому зазначено, що порядок електронного документообігу визначається державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності згідно з законодавством.
Пункт 10 розділу ІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України визначає, що приймання та передавання документів електронними засобами зв`язку здійснюється відповідно до Положення про порядок використання ресурсів локальної обчислювальної мережі в Державній судовій адміністрації України, територіальних управліннях Державної судової адміністрації України, місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції, затвердженого наказом ДСА України від 04.12.2013 № 164, та Тимчасового порядку обміну офіційними електронними документами, затвердженого наказом ДСА України від 15.11.2016 № 231.
Відповідно до п. 8.2.21 Положення про порядок використання ресурсів локальної обчислювальної мережі в Державній судовій адміністрації України, територіальних управліннях Державної судової адміністрації України, місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції користувач зобов`язаний перевіряти електронну поштову скриньку не менше 2 разів на день (на початку першої та другої половини робочого дня).
При цьому, згідно з пунктом 8.2.22 вказаного положення після отримання нових повідомлень електронною поштою користувач: перевіряє на повноту та відповідність реєстраційних реквізитів, вказаних в темі і приєднаних файлах, а також коректність змісту приєднаних файлів; у разі отримання електронного листа, який містить комп`ютерні віруси, надсилає відправнику повідомлення про наявність у листі комп`ютерних вірусів та необхідність відправки нового листа і вилучає інфікований електронний лист із папки "Вхідні", після чого очищує папку "Вилучені"; надсилає електронною поштою підтвердження про отримання повідомлення відправнику (якщо про це є повідомлення в листі) або повідомлення про проблеми з читанням отриманого листа, з накладанням на нього електронного цифрового підпису.
Пунктом 22 Тимчасового порядку обміну офіційними електронними документами також встановлено порядок дій працівника суду в разі отримання електронного листа. Після отримання нових листів електронною поштою відповідальна особа:
1) перевіряє на легітимність ключ електронного цифрового підпису, яким засвідчено електронний лист;
2) у разі якщо електронний лист не засвідчений відповідним ключем електронного цифрового підпису, надсилає відправнику повідомлення про необхідність відправки нового листа, підписаного належним чином;
3) перевіряє на повноту та відповідність реєстраційних реквізитів, указаних в темі і приєднаних файлах, а також коректність змісту приєднаних файлів;
4) у разі отримання електронного листа, що містить комп`ютерні віруси, після його перевірки антивірусним засобом надсилає відправнику повідомлення про наявність у листі комп`ютерних вірусів та необхідність відправки нового листа і вилучає інфікований електронний лист із папки "Вхідні", після чого очищує папку "Вилучені";
5) надсилає електронною поштою відправнику підтвердження про отримання листа або повідомлення про невідповідність листа встановленим вимогам (проблеми з читанням отриманого листа, відсутність електронного цифрового підпису тощо);
6) у разі надходження офіційного листа на паперовому носії після його отримання електронною поштою, на зворотньому боці останньої сторінки паперової копії цього листа зазначається відмітка про прізвище, ім`я, по батькові, дату, час посадової особи, яка здійснила отримання цього листа в електронному вигляді.
Електронну пошту відповідальна особа повинна перевіряти не рідше одного разу на годину протягом робочого дня (п. 24 Тимчасового порядку обміну офіційними електронними документами).
Наведене свідчить про обов`язок працівників суду перевіряти електронну пошту на наявність повідомлень та передавати їх для реєстрації в АСДС.
Проте, як вбачається з матеріалів справи відповідальною особою Господарського суду Київської області після отримання від представника відповідача за первісним позовом на електронну адресу електронного листа не підтверджено невідповідність надісланого представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжиніринг Метал Компані" листа вимогам Тимчасового порядку обміну офіційними електронними документами, що в свою чергу може свідчити про те, що документ, що містився в електронному листі представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжиніринг Метал Компані" від 20.09.2023, без належних та законних підстав не пройшов реєстрації в місцевого господарському суді та не був долучений до матеріалів справи.
Враховуючи роздрукований та долучений представником відповідача за первісним позовом до апеляційної скарги електронний лист від 20.09.2024 з його електронної адреси, який був адресований Господарському суду Київської області, свідчить про направлення у встановлений ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України процесуальний строк заяви скаржника про ухвалення додаткового рішення, який в свою чергу повинен був у відповідності до чинного законодавства відреагувати на них (надати їм оцінку на належність та допустимість).
Підсумовуючи викладене, колегія суддів вважає передчасними висновки суду першої інстанції про залишення без розгляду заяви представника відповідача за первісним позовом про ухвалення додаткового рішення разом з доданими до неї доказами.
Таким чином, прийнятними є доводи скаржника про недотримання місцевим господарським судом норм процесуального права, а тому оскаржувана ухвала Господарського суду Київської області від 28.09.2023 у справі № 911/103/22 є такою, яка прийнята з порушенням норм процесуального права, підлягає скасуванню.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у рішенні суду, питання вичерпності висновків господарського суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції ураховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки у контексті конкретних обставин справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 275 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
За ст. 280 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: 1) неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.
Висновки за результатами апеляційної скарги
Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів вважає передчасними висновки суду першої інстанції, відтак апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала Господарського суду Київської області від 28.09.2023 у справі № 911/103/22 підлягає скасуванню, з направленням даної справи для розгляду заяви про ухвалення додаткового рішення.
Керуючись ст.ст. 129, 269, 275, 277, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжиніринг Метал Компані" задовольнити, ухвалу Господарського суду Київської області від 28.09.2023 у справі № 911/103/22 - скасувати.
Направити матеріали справи № 911/103/22 до Господарського суду Київської області для розгляду заяви про ухвалення додаткового рішення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст.ст. 287 - 289 ГПК України.
Повний текст постанови складено 04.09.2024 після повернення колегії суддів з відпусток.
Головуючий суддя І.А. Іоннікова
Судді Ю.Б. Михальська
А.І. Тищенко
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2024 |
Оприлюднено | 06.09.2024 |
Номер документу | 121400893 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Іоннікова І.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні